Σελ. 145 από 402 ΠρώτηΠρώτη ... 125135140143144145146147150155165 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 2.161-2.175 από 6025
  1. #2161
    Εγγραφή
    03-07-2018
    Μηνύματα
    101
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΥΚΟΧΩΡΙ
    Router
    Huawei HA35-10, Vigor2862
    Σε εμενα μια χαρα δουλευει ! Η λειτουργια του ειναι ακριβως όπως την περιγραφει η Cosmote.

    - - - Updated - - -

    Επισης, για τους φιλους που ρωτουν εάν μπορουν να το συνδιασουν με άλλο modem η απαντηση ειναι ναι ! Το speedbooster δεν εχει official modem mode αλλα με τα σωστα settings μπορει να δουλεψει ετσι. Εγω εχω το speedbooster συνδεμενο (VDSL + 4G) και μετα δουλευω το Draytek για όλα εκτος το VOIP που ειναι απο το speedbooster.

  2. #2162
    Εγγραφή
    30-09-2008
    Περιοχή
    Χαριλάου
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    807
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbps/100Mbps
    ISP
    COSMOTE Fiber
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΑΡΙΛΑΟΥ
    Router
    Fritzbox 5530 Fiber
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από DrB Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επισης, για τους φιλους που ρωτουν εάν μπορουν να το συνδιασουν με άλλο modem η απαντηση ειναι ναι ! Το speedbooster δεν εχει official modem mode αλλα με τα σωστα settings μπορει να δουλεψει ετσι. Εγω εχω το speedbooster συνδεμενο (VDSL + 4G) και μετα δουλευω το Draytek για όλα εκτος το VOIP που ειναι απο το speedbooster.
    εννοεις οτι το αλλο ρουτερ το εχεις μονο για τοπικο lan, και την κυρια δουλεια (VDSL+4G) την κανει το speedbooster?

  3. #2163
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.754
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Dimitris_80 Εμφάνιση μηνυμάτων
    εννοεις οτι το αλλο ρουτερ το εχεις μονο για τοπικο lan, και την κυρια δουλεια (VDSL+4G) την κανει το speedbooster?
    Απο οτι καταλαβα την τηλεφωνια την εχει στο speedbooster και μετα απο αυτο εχει ενα 2ο ρουτερ μετα το speedbooster για τις αναγκες ιντερνετ.

    Οποτε ολα παλι περνανε παλι μεσα απο το speedbooster .
    The gr81 .

  4. #2164
    Εγγραφή
    03-07-2018
    Μηνύματα
    101
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΥΚΟΧΩΡΙ
    Router
    Huawei HA35-10, Vigor2862
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από griniaris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Απο οτι καταλαβα την τηλεφωνια την εχει στο speedbooster και μετα απο αυτο εχει ενα 2ο ρουτερ μετα το speedbooster για τις αναγκες ιντερνετ.

    Οποτε ολα παλι περνανε παλι μεσα απο το speedbooster .
    Ναι, και οι δυο σωστα. Το Speedbooster ειναι συνδεμενο σε VDSL/4G (και εκτελει και χρεη VOIP της Cosmote). Τα υπολοιπα ειναι στο Draytek (routing στο τοπικο LAN, VOIP αλλου παροχου, VPN tunnels, port forward για καμερες κτλ κτλ …).

  5. #2165
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.754
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από DrB Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι, και οι δυο σωστα. Το Speedbooster ειναι συνδεμενο σε VDSL/4G (και εκτελει και χρεη VOIP της Cosmote). Τα υπολοιπα ειναι στο Draytek (routing στο τοπικο LAN, VOIP αλλου παροχου, VPN tunnels, port forward για καμερες κτλ κτλ …).
    Την vdsl που την εχεις ομως? στο draytek η στο speedbooster ?

    Οταν γραφεις " ειναι συνδεμενο σε VDSL/4G " ειναι πολυ γενικο και δεν βγαινει νοημα.
    The gr81 .

  6. #2166
    Εγγραφή
    03-07-2018
    Μηνύματα
    101
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΥΚΟΧΩΡΙ
    Router
    Huawei HA35-10, Vigor2862
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από griniaris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Την vdsl που την εχεις ομως? στο draytek η στο speedbooster ?

    Οταν γραφεις " ειναι συνδεμενο σε VDSL/4G " ειναι πολυ γενικο και δεν βγαινει νοημα.
    Στο Speedbooster (για να γινεται bonding αλλιως θα ητανε load balance)

  7. #2167
    Εγγραφή
    24-10-2013
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    2
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vivodi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από DrB Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι, και οι δυο σωστα. Το Speedbooster ειναι συνδεμενο σε VDSL/4G (και εκτελει και χρεη VOIP της Cosmote). Τα υπολοιπα ειναι στο Draytek (routing στο τοπικο LAN, VOIP αλλου παροχου, VPN tunnels, port forward για καμερες κτλ κτλ …).
    Kαλησπερα !
    Παρελαβα χτες το Booster και εγω και εβαλα μετα απο αυτο ενα Draytek 2762 που ειχα

    Εως χτες ειχα ενα Huwai 315 με καρτουλα SIM , σε προγραμμα Cosmote Double Play L - 50 giga το μηνα και μεσα απο αυτο το ρουτερ ειχε Bridge Mode και εδινα στη WAN2 του Draytek

    Tο Booster ομως εχει διαφορετικο ρουτερ στο οποιο δεν βλεπω κατι τετοιο
    Πως ακριβως εκανες την συνδεση? DMZ port στο Huwai δινοντας το MAC address του Draytek?

    Δευτερη και πιο δυσκολη ερωτηση : μολις εγκατεστησα 2 καμερες της Vivotek (ιP cam , χωρις ομως καταγραφικο)
    Εδωσα στατικ ip και της βλεπω απο το κινητο μου κανονικα ΟΤΑΝ ομως ειμαι ΜΟΝΟ μεσα στο wifi

    Για να τις δω εξωτερικα τι ρυθμισεις πρεπει να γινουν και που?? Στο draytek η ΄ στο ρουτερ του οτε??
    Να προσθεσω οτι το ρουτερ μου εχει δικαιωμα για δωρεαν λογαριασμο drayddns και τον ενεργοποιησα αλλα παλι δεν γνωριζω τα περαιτερω βηματα .....(πρεπει να το εισαγω κ στου οτε το ρουτερ?)

    Ευχαριστω

  8. #2168
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.931
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από teri064 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Kαλησπερα !
    Παρελαβα χτες το Booster και εγω και εβαλα μετα απο αυτο ενα Draytek 2762 που ειχα

    Εως χτες ειχα ενα Huwai 315 με καρτουλα SIM , σε προγραμμα Cosmote Double Play L - 50 giga το μηνα και μεσα απο αυτο το ρουτερ ειχε Bridge Mode και εδινα στη WAN2 του Draytek

    Tο Booster ομως εχει διαφορετικο ρουτερ στο οποιο δεν βλεπω κατι τετοιο
    Πως ακριβως εκανες την συνδεση? DMZ port στο Huwai δινοντας το MAC address του Draytek?

    Δευτερη και πιο δυσκολη ερωτηση : μολις εγκατεστησα 2 καμερες της Vivotek (ιP cam , χωρις ομως καταγραφικο)
    Εδωσα στατικ ip και της βλεπω απο το κινητο μου κανονικα ΟΤΑΝ ομως ειμαι ΜΟΝΟ μεσα στο wifi

    Για να τις δω εξωτερικα τι ρυθμισεις πρεπει να γινουν και που?? Στο draytek η ΄ στο ρουτερ του οτε??
    Να προσθεσω οτι το ρουτερ μου εχει δικαιωμα για δωρεαν λογαριασμο drayddns και τον ενεργοποιησα αλλα παλι δεν γνωριζω τα περαιτερω βηματα .....(πρεπει να το εισαγω κ στου οτε το ρουτερ?)

    Ευχαριστω
    Αυτό (315) πρέπει να είναι το ρούτερ που δέχεται εξωτερικές κεραίες για το 4g..κ μάλιστα πρέπει να έχει κ σχετικό μενού με ρυθμίσεις..
    Κάτι που δεν έχει το ha35..
    Το 315 της κοσμοτέ ήταν;
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  9. #2169
    Εγγραφή
    22-01-2014
    Περιοχή
    ΘεΣσΑλΟνΙκΙ
    Μηνύματα
    1.066
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    40/5
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΑΥΛΟΥ ΜΕΛΑ
    Router
    HA35-11 (LTE/ISDN)
    SNR / Attn
    9.2(dB) / 26.3(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Konig ANT-4G20-KN, από εδώ

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Screenshot_2019-06-16 Konig ANT-4G20-KN.png 
Εμφανίσεις:  38 
Μέγεθος:  85,5 KB 
ID: 204524

  10. #2170
    Εγγραφή
    30-12-2014
    Μηνύματα
    37
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    4096/1024
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    huawei ha35-10
    Path Level
    Interleaved
    δεν νομιζω να ισχύουν τα παραπανω γιατι εχω διαβασει πολλες φορες εδω οτι δεν υπαρχη διαφορα με την κεραια και επισης δεν υπαρχει επιλογη στο ρουτερ για να αλλαξουμε την κεραια

  11. #2171
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.931
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από newbye Εμφάνιση μηνυμάτων
    Konig ANT-4G20-KN, από εδώ

    Spoiler:
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Screenshot_2019-06-16 Konig ANT-4G20-KN.png 
Εμφανίσεις:  38 
Μέγεθος:  85,5 KB 
ID: 204524
    Εγώ όταν είχα το booster παλιά είχα δοκιμάσει κεραίες..αυτές, και δεν έκαναν απολύτως τπτ..
    Τα έχουμε πει κ πίσω..είναι κλειδωμένες στο fw και από το ha35 λείπει το αντίστοιχο μενού ρυθμίσεων κεραίας..

    Στα παρακάτω βίντεο σε παρόμοια μοντέλα 4g της ίδιας εταιρίας περιγράφεται κάποιο κόλπο με αντιστάσεις στις κεραίες ώστε να καταλαβαίνει το ρούτερ πότε είναι συνδεδεμένες οι εξωτερικές..αλλά μετά δεν υπάρχει το αντίστοιχο μενού και δεν ξέρουμε τι ρύθμιση είναι προεπιλεγμένη από τον πάροχο...εσωτερικές,εξωτερικές η auto..
    Επίσης αυτό που λες ότι πρέπει να είναι και οι 2 υποδοχές συνδεδεμένες δεν είναι απόλυτο..στο πρώτο βίντεο ο τύπος έβαλε μια "σωστή" εξωτερική ας πούμε κεραία και την μία εσωτερική..Το κόλπο που έκανε με την άλλη εξωτερική που έκοψε το παρακάμπτουμε γιατί ήταν δοκιμή για την αντίσταση της κεραίας..
    Εδώ..
    https://www.youtube.com/watch?v=uW4fz-vS_E8
    https://www.youtube.com/watch?v=BxKE5GFVkEU
    https://www.youtube.com/watch?v=J7ZWZ7NuQNk

    Και εγώ παλιά είχα μια μπάρα αλλά μετά συνέπεσε όταν δοκίμαζα τις κεραίες οι μπάρες από 1 να πάνε τέρμα..
    και λέω εγώ..α ωραία παίζουν..αμ δε..με η χωρίς πάλι τέρμα ήταν το σήμα..
    Το λοιπόν..μάλλον η άλλαξαν τον πύργο που έπαιρνα σήμα σε πιο κοντινό η άλλαξαν την μπάντα..η κάτι τέτοιο τέσπα..

    Το otetv έχει γραφτεί πίσω ότι δεν παίζει με το booster..τραβάει μόνο από τη σταθερή..

    Η κεραία που λες ότι παίζει..δοκίμασες να τη βγάλεις να δεις αν αλλάζει τπτ;

    Α..και κάτι άλλο..για όσους έχουν κάποιο από αυτά τα ρούτερ κοντά τους..έχετε δει κάπου κάποια αναφορά για το Specific Absorption Rate (SAR) που έχουν στο κομμάτι της κινητής;
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος GregoirX23 : 17-06-19 στις 14:41.
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  12. #2172
    Εγγραφή
    30-06-2006
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    282
    Downloads
    21
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Full
    Ταχύτητα
    17000+/1.000
    ISP
    Forthnet
    Router
    Thomson TG585 v8
    SNR / Attn
    6(dB) / 17.5(dB)
    Πήρα αυτές εδώ.
    https://m.aliexpress.com/item/329624...g1560754303643

    Μεγάλη αποτυχία δεν υπάρχει καμία διαφορά.
    Φτηνές με καλές κριτικές και η σωστή μπάντα.
    Αλλά δυστυχώς είναι όπως τα λέτε είναι κλειδωμένο το software.
    Έχουμε να ελπίζουμε ότι κάποια μέρα κάποιος εκεί μέσα στη Cosmote θα ασχοληθεί να ξεκλειδώσει το μενού.

  13. #2173
    Εγγραφή
    21-11-2012
    Μηνύματα
    426
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    16912
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΓΚΑΔΙ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από biller Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πήρα αυτές εδώ.
    https://m.aliexpress.com/item/329624...g1560754303643

    Μεγάλη αποτυχία δεν υπάρχει καμία διαφορά.
    Φτηνές με καλές κριτικές και η σωστή μπάντα.
    Αλλά δυστυχώς είναι όπως τα λέτε είναι κλειδωμένο το software.
    Έχουμε να ελπίζουμε ότι κάποια μέρα κάποιος εκεί μέσα στη Cosmote θα ασχοληθεί να ξεκλειδώσει το μενού.
    Αυτό περιμένω κι εγώ γιά να ξαναπάρω το booster,όσο είναι κλειδωμένες οι κεραίες δεν ασχολούμαι καθόλου.

  14. #2174
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.931
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από biller Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πήρα αυτές εδώ.
    https://m.aliexpress.com/item/329624...g1560754303643

    Μεγάλη αποτυχία δεν υπάρχει καμία διαφορά.
    Φτηνές με καλές κριτικές και η σωστή μπάντα.
    Αλλά δυστυχώς είναι όπως τα λέτε είναι κλειδωμένο το software.
    Έχουμε να ελπίζουμε ότι κάποια μέρα κάποιος εκεί μέσα στη Cosmote θα ασχοληθεί να ξεκλειδώσει το μενού.
    Τις ίδιες πήραμε..
    Απλά από διαφορετική σελίδα..

    Η πλάκα είναι ότι πήρα και για έναν φίλο (που είχε booster) δώρο τις ίδιες μαζί με τις δικές μου..κ του λέω μετά, πάρτες αλλά να ξέρεις θα είναι μόνο διακοσμητικές..
    Άσε που με αυτές το booster έμοιαζε λίγο κ σαν λαγός..

    Το δε περίεργο της υπόθεσης ήταν ότι ο sma connector πίσω από περιέργεια που μέτρησα έβγαζε τάση..κοινώς θα μπορούσε να παίξει εξωτερική κεραία..ΑΝ υπήρχε και το αντίστοιχο μενού φυσικά..
    Το αντίστοιχο μενού πιθανόν θα φαίνεται με root κωδικό..αλλά απ'όσο γνωρίζω δεν έχει ανακαλυφθεί ακόμα κάποιος..ίσως από τον πάροχο να μπορούν να ξεκλειδώσουν το αντίστοιχο μενού για να εμφανίζεται κ στον χρήστη..αν θέλουν φυσικά..
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος GregoirX23 : 17-06-19 στις 14:56.
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  15. #2175
    Εγγραφή
    03-07-2018
    Μηνύματα
    101
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΥΚΟΧΩΡΙ
    Router
    Huawei HA35-10, Vigor2862
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από teri064 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Kαλησπερα !
    Παρελαβα χτες το Booster και εγω και εβαλα μετα απο αυτο ενα Draytek 2762 που ειχα

    Εως χτες ειχα ενα Huwai 315 με καρτουλα SIM , σε προγραμμα Cosmote Double Play L - 50 giga το μηνα και μεσα απο αυτο το ρουτερ ειχε Bridge Mode και εδινα στη WAN2 του Draytek

    Tο Booster ομως εχει διαφορετικο ρουτερ στο οποιο δεν βλεπω κατι τετοιο
    Πως ακριβως εκανες την συνδεση? DMZ port στο Huwai δινοντας το MAC address του Draytek?

    Δευτερη και πιο δυσκολη ερωτηση : μολις εγκατεστησα 2 καμερες της Vivotek (ιP cam , χωρις ομως καταγραφικο)
    Εδωσα στατικ ip και της βλεπω απο το κινητο μου κανονικα ΟΤΑΝ ομως ειμαι ΜΟΝΟ μεσα στο wifi

    Για να τις δω εξωτερικα τι ρυθμισεις πρεπει να γινουν και που?? Στο draytek η ΄ στο ρουτερ του οτε??
    Να προσθεσω οτι το ρουτερ μου εχει δικαιωμα για δωρεαν λογαριασμο drayddns και τον ενεργοποιησα αλλα παλι δεν γνωριζω τα περαιτερω βηματα .....(πρεπει να το εισαγω κ στου οτε το ρουτερ?)

    Ευχαριστω
    1) DMZ (στο HUAWEI) στο MAC του DRAYTEK

    2) Πρέπει να βαλεις και ACL στο HUAWEI. Εγω εχω για HTTP WAN, HTTP LAN, ICMP LAN.

    3) Εχω πολλες καμερες και δουλευουν μια χαρα αλλα πρεπει να κανεις port fwd στο DRAYTEK (και μετα περνουν απο το HUAWEI χωρις εξτρα ρυθμίσεις).

    Εχεις public dynamic ή static IP ?

Σελ. 145 από 402 ΠρώτηΠρώτη ... 125135140143144145146147150155165 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Νεο ASUS DSL-AC52U AC750 (adsl/vdsl)
    Από babis3g στο φόρουμ Asus XDSL modems και routers
    Μηνύματα: 1308
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-11-22, 13:24
  2. Vodafone Home Speed+, πιλοτική επίδειξη από 7/1/2016
    Από nnn στο φόρουμ Ειδήσεις
    Μηνύματα: 50
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-03-17, 23:49
  3. Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-04-16, 14:30
  4. Nεο adsl/vdsl Asus DSL N16
    Από babis3g στο φόρουμ Asus XDSL modems και routers
    Μηνύματα: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-09-15, 12:22
  5. Μηνύματα: 29
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-07-15, 17:47

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας