Σελ. 293 από 402 ΠρώτηΠρώτη ... 273283288291292293294295298303313 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 4.381-4.395 από 6029
  1. #4381
    Εγγραφή
    04-10-2015
    Μηνύματα
    5
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    120000kbit/s 22000kbit/s
    ISP
    COSMΟΤΕ VDSL2
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΛΟΥΤΡΑΚΙ
    Router
    Speedport Plus
    SNR / Attn
    9.5(dB) / 9.5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Καλησπέρα,

    Τελικά υπάρχει τρόπος να απενεργοποιηθεί τον STB. Είναι αλήθεια ότι cosmote OTT με το speed booster αιναι στα 720p. Ειναι η δευτερη μερα που το εχω με την σταθερη ειχα 18 τωρα 22, οπότε το επιστρεφω αν αυτα που ρωταω αληθεύουν. Άλλωστε έμαθα ότι ενεργοποιούν τις καμπίνες vdsl σε 1-2 μήνες, οπότε θα εχω 50αρα. Περιοχή Λουτράκι.

    Ευχαριστώ.

  2. #4382
    Εγγραφή
    02-02-2008
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    11
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Στην πρώτη αυτόματη ανανέωση δεδομένων έκοψε δεν το έχω πάνω στο μόντεμ αλλά δίπλα κατέβαζε την 54 γραμμή μου στα 27 ξέρει κανεις γιατί ;

    - - - Updated - - -

    Άκυρο έπαιξε μετά από λίγο περίεργα πράγματα

  3. #4383
    Εγγραφή
    16-11-2014
    Περιοχή
    κερατεα
    Μηνύματα
    1.016
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    +booster 50.7down/Up 5.35
    ISP
    COSMOTE Home SpeedBooster
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΔΑΣΚΑΛΕΙΟ
    Router
    HUAWEI DN9245X6-10
    SNR / Attn
    8(dB) / 37,5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    σημερα ανακαλυψα οτι ειχα ενα παλιο ρουτερ με κεραια αποσπωμενη και την ξεβιδωσα και την εβαλα στο speedbooster router , βιδωθηκε κανονικα και στις 2 θυρες αλλα την εβαλα στην δεξια τελικα .
    Επισης μεσα στις ρυθμισεις του ρουτερ πηγαινοντας internet μετα mobile networks και μετα antenna mode απο το auto που ειχε εβαλα την επιλογη inner και ενω γυρισα την κεραια να δω ποσο σημα βγαζει μεσα βρηκα ενα σημειο που εβγαλε good σημα και ειχε 2 μπαρες σημα. Επιλεγοντας το outer σταματαει τελειως το ιντερνετ απο το δικτυο κινητης ουτε καν αναβει το λαμπακι mode ουτε το signal.
    Τι ειναι αυτο το outer ; που σταματαει τελειως το δικτυο κινητης; ηθελα να ξερα!! .
    Σαν πρωτη φαση θα το αφησω ετσι να δω πως παει , τωρα εχω καταναλωσει τα 100gb οποτε δεν μπορω να διαφορα στις ταχυτητα, αλλα και παλι ειναι πολυ καλη η ταχυτητα κοντα στα 18. ενω εχω 7 απο dsl.
    Δοκιμασα να κλειδωσω το ρουτερ στο 3g only και δεν ειδα καμια διαφορα με την εξωτερικη κεραια δεν ανεβηκε καμια καμπαρα , ανεβηκε λιγο το σημα μεσα στο 192.168.1.1 αλλα και παλι ητανε κακο δεν ανεβηκε μπαρα παρεμεινε στο στην 1.

  4. #4384
    Εγγραφή
    31-08-2006
    Περιοχή
    Πλ. Κολιάτσου
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    2.977
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    518/53 - 360/50
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Forthnet - ΠΑΤΗΣΙΑ
    Router
    ΖΤΕ Η288Α & HG8145V5
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από johnmegarythmos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τι ειναι αυτο το outer ;
    Το Inner και outer είναι οι κεραίες με το πρώτο να είναι οι εσωτερικές και το δεύτερο οι εξωτερικές...
    Αν έβαλες κεραία και γυρνώντας το στο outer δε δείχνει σήμα, τότε είτε η κεραία δεν βίδωσε καλά (τσεκ το βύσμα... μπορεί να βιδώνει αλλά αν η κεραία σου είναι θηλυκιά δεν κάνει) ή δεν κάνει για το συγκεκριμένο μηχάνημα...

  5. #4385
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.755
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    Μπορει να κουμπωσε .... και οντως χρησιμοποιουν το ιδιο βυσμα .. (SMA ) αλλα δεν χρησιμοποιουν το ιδιο μηκος κυματος (wavelength ) .

    Στο wifi 2,4 δουλευει η κεραια στους +- 2,4 Ghz (και ειναι κατασκευασμενη με συγκεκριμενο τροπο) .

    Ενω στην κινητη εχουμε συχνοτητες 800 , 900 , 1800 ,2100 , 2600 MHz . αναλογως τι μπαντα χρησιμοποιουμε. 2 g ,3g , 4g κλπ κλπ
    Οποτε θα πρεπει να εχουμε και την καταληλη κεραια για να "πιασει" αυτες τις συχνοτητες.
    The gr81 .

  6. #4386
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Ότι λέει ο griniaris. Διαφορετικά αν ίσχυε κάτι άλλο, τότε θα κάναμε δουλειά με κεραία τηλεόρασης.

  7. #4387
    Εγγραφή
    31-07-2007
    Περιοχή
    CRETE
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    4.268
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    Οτι να ναι
    ISP
    ΑΜΑΝ
    Router
    Netgear
    SNR / Attn
    ??(dB) / ??(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Eγω πιανω με 2 απο τις παλιες GSM αυτες τις κοντες με το μαγνητακι . Ειναι κινητής όμως όχι wifi router . Ειπαμε οχι και με κεραια τηλειορασης η συρμα που λεγανε ....

  8. #4388
    Εγγραφή
    16-11-2014
    Περιοχή
    κερατεα
    Μηνύματα
    1.016
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    +booster 50.7down/Up 5.35
    ISP
    COSMOTE Home SpeedBooster
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΔΑΣΚΑΛΕΙΟ
    Router
    HUAWEI DN9245X6-10
    SNR / Attn
    8(dB) / 37,5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dosman Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το Inner και outer είναι οι κεραίες με το πρώτο να είναι οι εσωτερικές και το δεύτερο οι εξωτερικές...
    Αν έβαλες κεραία και γυρνώντας το στο outer δε δείχνει σήμα, τότε είτε η κεραία δεν βίδωσε καλά (τσεκ το βύσμα... μπορεί να βιδώνει αλλά αν η κεραία σου είναι θηλυκιά δεν κάνει) ή δεν κάνει για το συγκεκριμένο μηχάνημα...
    οποτε για να καταλαβω με τα λεγομενα σου το outer λειτουργει μονο με τις κεραιες που ειναι συνδεδεμενες;, οποτε γιατι οταν το επιλεγω σβηνει το δικτυο κινητης και το mode ; δεν ειναι παραξενο; καλυτερα να βγαζει οτι ειναι εκτος σηματος!!.
    Τελος παντων εβγαλα print screen να δεις

    Εδω ειναι με επιλεγμενο το auto και με την κεραια που του εβαλα εγω θα δεις εχει good σημα 2 γραμμων (39-40)



    εδω ειναι χωρις την δικια μου κεραια σημα weak με μια γραμμη σημα και (34)


    εδω ειναι με επιλεγμενο το outer με βγαζει εντελως χωρις σημα


  9. #4389
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.953
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από johnmegarythmos Εμφάνιση μηνυμάτων
    οποτε για να καταλαβω με τα λεγομενα σου το outer λειτουργει μονο με τις κεραιες που ειναι συνδεδεμενες;, οποτε γιατι οταν το επιλεγω σβηνει το δικτυο κινητης και το mode ; δεν ειναι παραξενο; καλυτερα να βγαζει οτι ειναι εκτος σηματος!!.
    Τελος παντων εβγαλα print screen να δεις

    Εδω ειναι με επιλεγμενο το auto και με την κεραια που του εβαλα εγω θα δεις εχει good σημα 2 γραμμων (39-40)



    εδω ειναι χωρις την δικια μου κεραια σημα weak με μια γραμμη σημα και (34)


    εδω ειναι με επιλεγμενο το outer με βγαζει εντελως χωρις σημα

    Γιατί όπως σου είπαν ήδη τα παιδιά το outer θέλει συγκεκριμένο τύπο κεραίας sma.. Για 4g..
    Σβήνει μάλλον γιατί δεν πιάνει σήμα.. Εξού και το no signal... Αν και στις τελευταίες φωτό βλέπω ότι δεν έχει χάσει εντελώς το σήμα.. Μάλλον είναι το όριο του αυτό που θεωρεί το σήμα μη χρήσιμο και σβήνει τα σχετικά led..
    Το inner είναι οι εσωτερικές και στο auto επιλέγει μόνο του το καλύτερο σήμα inner/οuter η και συνδυασμό τους π.χ 1μέσα-1έξω..
    Το ότι έχεις τη μια κεραία επάνω μπορεί να είναι και placebo η ισχύς..
    Το ότι βλέπεις μεγαλύτερη ισχύ δεν σημαίνει απαραίτητα και μεγαλύτερη ταχύτητα νομίζω.. Θέλει speedtests για να δεις αν όντως έχει διαφορά..
    Βέβαια παίζει ρόλο και η ποιότητα της κεραίας.. Αν δεν είναι καλή με τις εξωτερικές θα έχεις χειρότερο σήμα..
    *Εκτός...
    Αν στο auto στο ανεβάζει με συνδυασμό τους π.χ 1μέσα-1έξω (γίνεται σε άλλα huawei, μπορεί και σε αυτό, ίσως έχουν κρυμμένη την επιλογή) αλλά επειδή η κεραία δεν είναι σωστή & πάλι τυπικά εσωτερική, το ανεβάζει λίγο (34+6=40).. Μάλλον και γιαυτό έχει αυτή τη μικρή ισχύ στο outer.. Επειδή είναι μόνο η μια και μη σωστή.. Γιατί σβήνουν τα led το είπαμε..
    Αν βάλεις outer χωρίς κεραία πάει ~0;
    Διαφορές σε speedtests είδες; Όταν μπορέσεις δες..
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος GregoirX23 : 29-12-20 στις 07:05.
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  10. #4390
    Εγγραφή
    16-11-2014
    Περιοχή
    κερατεα
    Μηνύματα
    1.016
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    +booster 50.7down/Up 5.35
    ISP
    COSMOTE Home SpeedBooster
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΔΑΣΚΑΛΕΙΟ
    Router
    HUAWEI DN9245X6-10
    SNR / Attn
    8(dB) / 37,5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GregoirX23 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γιατί όπως σου είπαν ήδη τα παιδιά το outer θέλει συγκεκριμένο τύπο κεραίας sma.. Για 4g..
    Σβήνει μάλλον γιατί δεν πιάνει σήμα.. Εξού και το no signal... Αν και στις τελευταίες φωτό βλέπω ότι δεν έχει χάσει εντελώς το σήμα.. Μάλλον είναι το όριο του αυτό που θεωρεί το σήμα μη χρήσιμο και σβήνει τα σχετικά led..
    Το inner είναι οι εσωτερικές και στο auto επιλέγει μόνο του το καλύτερο σήμα inner/οuter η και συνδυασμό τους π.χ 1μέσα-1έξω..
    Το ότι έχεις τη μια κεραία επάνω μπορεί να είναι και placebo η ισχύς..
    Το ότι βλέπεις μεγαλύτερη ισχύ δεν σημαίνει απαραίτητα και μεγαλύτερη ταχύτητα νομίζω.. Θέλει speedtests για να δεις αν όντως έχει διαφορά..
    Βέβαια παίζει ρόλο και η ποιότητα της κεραίας.. Αν δεν είναι καλή με τις εξωτερικές θα έχεις χειρότερο σήμα..
    *Εκτός...
    Αν στο auto στο ανεβάζει με συνδυασμό τους π.χ 1μέσα-1έξω (γίνεται σε άλλα huawei, μπορεί και σε αυτό, ίσως έχουν κρυμμένη την επιλογή) αλλά επειδή η κεραία δεν είναι σωστή & πάλι τυπικά εσωτερική, το ανεβάζει λίγο (34+6=40).. Μάλλον και γιαυτό έχει αυτή τη μικρή ισχύ στο outer.. Επειδή είναι μόνο η μια και μη σωστή.. Γιατί σβήνουν τα led το είπαμε..
    Αν βάλεις outer χωρίς κεραία πάει ~0;
    Διαφορές σε speedtests είδες; Όταν μπορέσεις δες..
    εχω καναλωσει τα 100gb οποτε δεν μπορω να μεγαλες ταχυτητες κατω των 20mbs βλεπω . Θα το δοκιμασω ξανα οταν ανανεωθει η χρηση μου .

  11. #4391
    Εγγραφή
    10-01-2021
    Ηλικία
    28
    Μηνύματα
    2
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Καλησπέρα παιδιά,

    πριν λιγες μερες έβαλα το Speed Booster της Cosmote.Το πρόβλημά μου είναι πως πλέον με 4g και dsl συγχρονίζω στα 8-9 Mbps ,απο τα οποία τα 6-7 είναι του dsl και τα 2-3 είναι του 4g, ενώ μόνο με dsl πιάνω γύρω στα 10-11 σταθερά. Με την Cosmote δεν βρίσκω άκρη καθώς 2 φορές που το έχω δώσει για βλάβη δεν έχει αλλάξει κάτι ενω υποτίθεται ότι έχει φτιαχτεί.Έχει κανείς καμία ιδέα για το τι μπορεί να φίαει.Να εισημάνω πως το σήμα είναι αρκετά καλο Excellent(52) και πως αναφέρομαι για δίκτυο στην Πάτρα.

  12. #4392
    Εγγραφή
    21-11-2012
    Μηνύματα
    426
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    16912
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΓΚΑΔΙ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Chimichanga Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα παιδιά,

    πριν λιγες μερες έβαλα το Speed Booster της Cosmote.Το πρόβλημά μου είναι πως πλέον με 4g και dsl συγχρονίζω στα 8-9 Mbps ,απο τα οποία τα 6-7 είναι του dsl και τα 2-3 είναι του 4g, ενώ μόνο με dsl πιάνω γύρω στα 10-11 σταθερά. Με την Cosmote δεν βρίσκω άκρη καθώς 2 φορές που το έχω δώσει για βλάβη δεν έχει αλλάξει κάτι ενω υποτίθεται ότι έχει φτιαχτεί.Έχει κανείς καμία ιδέα για το τι μπορεί να φίαει.Να εισημάνω πως το σήμα είναι αρκετά καλο Excellent(52) και πως αναφέρομαι για δίκτυο στην Πάτρα.
    Με το κινητό σου πόσα πιάνεις από τη θέση που βρίσκεται το ρούτερ;

  13. #4393
    Εγγραφή
    31-07-2007
    Περιοχή
    CRETE
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    4.268
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    Οτι να ναι
    ISP
    ΑΜΑΝ
    Router
    Netgear
    SNR / Attn
    ??(dB) / ??(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Chimichanga Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα παιδιά,

    πριν λιγες μερες έβαλα το Speed Booster της Cosmote.Το πρόβλημά μου είναι πως πλέον με 4g και dsl συγχρονίζω στα 8-9 Mbps ,απο τα οποία τα 6-7 είναι του dsl και τα 2-3 είναι του 4g, ενώ μόνο με dsl πιάνω γύρω στα 10-11 σταθερά. Με την Cosmote δεν βρίσκω άκρη καθώς 2 φορές που το έχω δώσει για βλάβη δεν έχει αλλάξει κάτι ενω υποτίθεται ότι έχει φτιαχτεί.Έχει κανείς καμία ιδέα για το τι μπορεί να φίαει.Να εισημάνω πως το σήμα είναι αρκετά καλο Excellent(52) και πως αναφέρομαι για δίκτυο στην Πάτρα.
    Εχω μια πολυ καλη ιδεα τι ακριβως κανουν . Αμα βαλεις τη sim σε ενα τηλεφωνο με αναλυτικες πληροφοριες σηματος
    θα δεις οτι ειναι κλειδωμένο στο 3G , H , Η+ αναλογως το φόρτο της κεραιας του πυργου ! Που τοσο θα πιανει max μεχρι 3-4 ωρα να ξεκλειδωσει απο το πυργο ! . Αυτό κανουν και εδω και ειναι πρακτικες για καταγγελια . Τσαμπα ταλαιπωρουν να σε εχουν να ψαχνεις max σημα και με εξωτερικες κεραιες το αποτελεσμα ειναι το ιδιο
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος dimyok : 11-01-21 στις 00:03.

  14. #4394
    Εγγραφή
    10-01-2021
    Ηλικία
    28
    Μηνύματα
    2
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Πως μπορώ να δω αναλυτικές πληροφορίες σήματος; Την έχω βάλειο σε κινητό απλα απο τις ρυθμίσεις μου λέει Umts στον τύπο δικτύου δεδομένων κινητής τηλεφωνίας και στον τύπο φωνητικού δικτύου κινητής τηλεφωνίας πάλι το ίδιο.

    - - - Updated - - -

    Στα 6 με 10 Mbps.

    Το "παράδοξο είναι πως upload έχω περίπου 5 Mbps τα οποία πάνω απο τα 4 ειναι του mobile.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Chimichanga : 11-01-21 στις 01:25.

  15. #4395
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.953
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Chimichanga Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα παιδιά,

    πριν λιγες μερες έβαλα το Speed Booster της Cosmote.Το πρόβλημά μου είναι πως πλέον με 4g και dsl συγχρονίζω στα 8-9 Mbps ,απο τα οποία τα 6-7 είναι του dsl και τα 2-3 είναι του 4g, ενώ μόνο με dsl πιάνω γύρω στα 10-11 σταθερά. Με την Cosmote δεν βρίσκω άκρη καθώς 2 φορές που το έχω δώσει για βλάβη δεν έχει αλλάξει κάτι ενω υποτίθεται ότι έχει φτιαχτεί.Έχει κανείς καμία ιδέα για το τι μπορεί να φίαει.Να εισημάνω πως το σήμα είναι αρκετά καλο Excellent(52) και πως αναφέρομαι για δίκτυο στην Πάτρα.
    Αν βγάλεις τη dsl και αφήσεις μόνο τη κινητή, τι σου δίνει;
    Στις ρυθμίσεις είναι 4g έτσι;
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

Σελ. 293 από 402 ΠρώτηΠρώτη ... 273283288291292293294295298303313 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Νεο ASUS DSL-AC52U AC750 (adsl/vdsl)
    Από babis3g στο φόρουμ Asus XDSL modems και routers
    Μηνύματα: 1308
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-11-22, 13:24
  2. Vodafone Home Speed+, πιλοτική επίδειξη από 7/1/2016
    Από nnn στο φόρουμ Ειδήσεις
    Μηνύματα: 50
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-03-17, 23:49
  3. Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-04-16, 14:30
  4. Nεο adsl/vdsl Asus DSL N16
    Από babis3g στο φόρουμ Asus XDSL modems και routers
    Μηνύματα: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-09-15, 12:22
  5. Μηνύματα: 29
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-07-15, 17:47

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας