Σελ. 314 από 402 ΠρώτηΠρώτη ... 294304309312313314315316319324334 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 4.696-4.710 από 6025
  1. #4696
    Εγγραφή
    13-11-2002
    Περιοχή
    Αστρίς Θάσου
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    4.627
    Downloads
    37
    Uploads
    1
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    350/100
    ISP
    Cosmote 4G - 5G - VDSL
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΣΤΡΙΔΑ ΘΑΣΟΥ
    Router
    RB LHGG & ZTE MC 8020
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από HMMYtasion Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οι αποσυνδέσεις λόγω bonding είναι 100% σίγουρο ότι γίονται "επίτηδες", ή υπάρχει ενδεχόμενο να είναι απλά βλάβη που θα διορθωθεί;
    πάρε τηλ και ρώτα τους.... πες οτι εχεις καλωδιακή βλάβη στην οικοδομή οπότε και ειναι προσωρινά εκτός dsl... να δούμε τι θα σου πούνε
    RB3011 & RB LHGG & ZTE MC8020 | ucm6202 | fritzbox 7390 | HP microserver gen8 | Raspberry pi 2 tvserver | ....και αρκετά ακόμη...

  2. #4697
    Εγγραφή
    15-11-2017
    Περιοχή
    ΛΑΓΟΝΗΣΙ
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    276
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΛΑΓΟΝΗΣΙ
    Router
    HUAWEI Home Gateway-HA35
    SNR / Attn
    23(dB) / 11(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από HMMYtasion Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οι αποσυνδέσεις λόγω bonding είναι 100% σίγουρο ότι γίονται "επίτηδες", ή υπάρχει ενδεχόμενο να είναι απλά βλάβη που θα διορθωθεί;
    εμενα ο οτετζης που ηρθε σπιτι μου ειπε οτι ειναι ο τροπος για να το κλειδωσουν κ τελος τα μπουστερ χωρις dsl.
    αν το ειπε να με πτρομοκρατησει δεν ξερω. παντως απο οταν εβαλα πανω το καλωδιο δεν ξαναεπεσε η συνδεση

  3. #4698
    Εγγραφή
    20-09-2021
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    7
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    COSMOTE
    Καλημέρα στην παρέα παιδιά,

    Κάτοχος και εγώ μιας εβδομάδας περίπου του ΗΑ35 και της booster υπηρεσίας του ΟΤΕ.
    Στην αρχή είχα ανάμεικτα συναίσθηματα καθώς περίμενα πολύ καλύτερα αποτελέσματα.

    Τώρα που αρχίζει να βελτιώνεται η κατάσταση και να συνηθίζω και εγώ στις συνθήκες άρχισα να το βλέπω με καλύτερο μάτι αλλά γενικά ακόμα έχω μερικά προβλήματα.
    Καταρχάς έφαγα ένα ΣΚ στο να το στήσω. Εκεί που είχα το modem δεν είχα καλό σήμα οπότε έπρεπε να το μεταφέρω κάπου και να αλλάξω καλωδιώσεις. Αυτό που αποφάσισα ήταν να το βάλω σε υδατοστεγές κουτί και να το βάλω πάνω στον μεταλλικό στύλο του ΟΤΕ που έρχεται στο σπίτι μου!
    Από εκεί το καλό είναι ότι είχα καλλώδιο LAN που πήγαινε σπίτι μου οπότε πήρα και τηλέφωνο και LAN κανονικά και του έδωσα και τροφοδοσία μέσω UPS.
    Οπότε με αυτά και αυτά τώρα έχω σήμα excellent 68 αλλά έχω δει και 71 μια φορά.

    Πάμε στα περίεργα που βλέπω.
    Οι ταχύτητες καταρχάς δεν είναι σταθερές. Βλέπω μεγάλες αυξομειώσεις από ώρα σε ώρα. Και το κακό είναι ότι καμιά φορά βλέπω και ταχύτητες ακόμα και κάτω τις ADSL μου που μέχρι πριν ήταν σταθερά στα σχεδόν 16Mbit. Στα καλά είναι ότι έχω δει ταχύτητες και πάνω από 50 Mbit. Παραπάνω δεν έχω πιάσει. Και τελικό upload max 5Mbit.

    Είναι λογικό να βλέπω ταχύτητες ακόμα και κάτω από την DSL;

    Επόμενο που με προβληματίζει.
    Στο σπίτι μου έχω στήσει ένα NextCloud για αρχεία κτλ. Και ενώ από έξω το βλέπω κανονικά με το no-ip name του από μέσα δεν μπορώ να το δω με το ίδιο όνομα, ενώ με το παλιό modem μπορούσα.
    Να φανταστώ αυτό είναι το ΝΑΤ Loopback που διάβασα στον οδηγό εγώ;
    https://www.adslgr.com/forum/threads...58#post5945058


    Γιατί έλεγε θα ενεργοποιηθεί σε επόμενο update αλλά από ότι βλέπω το περιμένουμε ακόμα;
    Το firmware που έχω είναι το V100R019C00SPC002. Υπάρχει κάτι νεότερο γιατί στο site της cosmote νομίζω αυτό ήταν το τελευταίο.

    Το έχει λύσει κάποιος αυτό με κάποιο τρόπο, γιατί επειδή έχω certificate πάνω στον server αν δεν μπω με το κανονικό όνομα (no-ip) αλλά με local ip τότε το site εμφανίζεται ως unsecure και μου την σπάει. Επιπλέον στο app στο κινητό έχω το no-ip name οπότε για να έχω access πρέπει να είμαι μόνο με data που δεν είναι λογικό για μέσα στο σπίτι να στέλνω φωτογραφίες με 4g.

    Διάβασα αρκετές από τις σελίδες αλλά 314 που είναι τώρα δεν μπόρεσα να τις διαβάσω όλες.

    Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις όποιες απαντήσεις.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Tamis : 20-09-21 στις 12:34.

  4. #4699
    Εγγραφή
    31-07-2004
    Περιοχή
    ΛΑΡΙΣΑ
    Μηνύματα
    5.241
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30 mbps
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΕΤΑΜΟΡΦΩΣΗ
    Router
    ASUS RT68U
    πάντως εμένα δε μου φαίνεται λογική η άποψη ενός τεχνικού να κλειδώσουν τα booster χωρίς adsl. Το booster ειναι χρήσιμο και ως 4G backup υπηρεσία στην περίπτωση που υπάρξει κάποια τεχνικη βλάβη στην adsl γραμμή ή και για ασφάλεια σε περίπτωση κλοπής για τους συναγερμούς και καμερες
    Τι θα πει "σου το κλειδώνω αν δε συγχρονιζει η adsl"?
    Σε μένα έλεγαν ότι δε δουλεύει με άλλη κάρτα που επίσης ήταν ψέμα.

  5. #4700
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nikgr Εμφάνιση μηνυμάτων
    πάντως εμένα δε μου φαίνεται λογική η άποψη ενός τεχνικού να κλειδώσουν τα booster χωρίς adsl. Το booster ειναι χρήσιμο και ως 4G backup υπηρεσία στην περίπτωση που υπάρξει κάποια τεχνικη βλάβη στην adsl γραμμή ή και για ασφάλεια σε περίπτωση κλοπής για τους συναγερμούς και καμερες
    Τι θα πει "σου το κλειδώνω αν δε συγχρονιζει η adsl"?
    Σε μένα έλεγαν ότι δε δουλεύει με άλλη κάρτα που επίσης ήταν ψέμα.
    Υπάρχει άλλη ξεχωριστή υπηρεσία για 3G/4G Backup, σαν χρέωση είναι ακριβότερο απο ότι το κόστος του booster.
    Το booster το δίνουν σαν μια υπηρεσία αύξησης ταχύτητας για την xdsl σου, λογικά θα είδανε αρκετές περιπτώσεις πελατών που καταργήσανε backup ή και data πακέτα

  6. #4701
    Εγγραφή
    31-07-2007
    Περιοχή
    CRETE
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    4.268
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    Οτι να ναι
    ISP
    ΑΜΑΝ
    Router
    Netgear
    SNR / Attn
    ??(dB) / ??(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Αυτο ακριβως - σπρωχνουν το 4G Backup σε διπλασια business τιμη . Και αν χαλανε η υπολειτουργουν τα booster ποιος θα τους ελεγξει ; Εγω μολις συνδεσουν VDSL εννοειται οτι θα διακοψω - αλλα θα μας ταλαιπωρησουν εδω οσο μπορουν μεχρι και 2022 ...

  7. #4702
    Εγγραφή
    15-02-2003
    Μηνύματα
    903
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    otenet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από striker10 Εμφάνιση μηνυμάτων
    εμενα ο οτετζης που ηρθε σπιτι μου ειπε οτι ειναι ο τροπος για να το κλειδωσουν κ τελος τα μπουστερ χωρις dsl.
    αν το ειπε να με πτρομοκρατησει δεν ξερω. παντως απο οταν εβαλα πανω το καλωδιο δεν ξαναεπεσε η συνδεση
    Εγω συνδεσα και το καλωδιου τηλεφωνου, το οποιο καθως δεν εχω τηλεφωνο δε το ειχα συνδεδεμενο. Εδω και 4 ημερες δεν αποσυνδεθηκε ξανα..

  8. #4703
    Εγγραφή
    15-02-2003
    Μηνύματα
    903
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    otenet
    Να αναφερω οτι βελτιωθηκε πολυ η ταχυτητα μου οταν ο τεχνικος μου αλλαξε καναλι απο το auto στο 10. Μου ειπε οτι οι αποσυνδεσεις που εχουν μερικοι , ίσως οφειλονται και σε αυτον τον παραγοντα και οτι προτεινει να κανουμε ελεγχο τα καναλια πoιο κατεβαζει καλυτερα και να το εχουμε μονο στο manual.

  9. #4704
    Εγγραφή
    03-04-2005
    Περιοχή
    Πάτρα
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    6.218
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49998/4999
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΣΚΑΓΙΟΠΟΥΛΕΙΟ
    Router
    HA35
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από morfeas-dsl- Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να αναφερω οτι βελτιωθηκε πολυ η ταχυτητα μου οταν ο τεχνικος μου αλλαξε καναλι απο το auto στο 10. Μου ειπε οτι οι αποσυνδεσεις που εχουν μερικοι , ίσως οφειλονται και σε αυτον τον παραγοντα και οτι προτεινει να κανουμε ελεγχο τα καναλια πoιο κατεβαζει καλυτερα και να το εχουμε μονο στο manual.
    για ττο wifi μιλας ?


  10. #4705
    Εγγραφή
    15-05-2021
    Περιοχή
    Ηράκλειο
    Ηλικία
    27
    Μηνύματα
    164
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΡΙΑΔΝΗ
    Router
    ZTE H1600
    SNR / Attn
    29.3(dB) / 5.6(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από morfeas-dsl- Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να αναφερω οτι βελτιωθηκε πολυ η ταχυτητα μου οταν ο τεχνικος μου αλλαξε καναλι απο το auto στο 10. Μου ειπε οτι οι αποσυνδεσεις που εχουν μερικοι , ίσως οφειλονται και σε αυτον τον παραγοντα και οτι προτεινει να κανουμε ελεγχο τα καναλια πoιο κατεβαζει καλυτερα και να το εχουμε μονο στο manual.
    Για το κανάλι wi-fi λες;

  11. #4706
    Εγγραφή
    31-07-2007
    Περιοχή
    CRETE
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    4.268
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    Οτι να ναι
    ISP
    ΑΜΑΝ
    Router
    Netgear
    SNR / Attn
    ??(dB) / ??(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Ναι φταίει το wifi .....Πολύ σανο σερβίρει πες στο "τεχνικο"

  12. #4707
    Εγγραφή
    15-02-2003
    Μηνύματα
    903
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    otenet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από TsonTson Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για το κανάλι wi-fi λες;
    Σωστα.

    EDIT : dimyok και εμενα κουφο μου ακουγεται. Η αληθεια ομως ειναι οτι σε εμενα, βελτιωθηκε αρκετα η ταχυτητα.
    Φανταζομαι αν το συνδεσεις με ethernet και κλεισεις το wifi θα μπορεις να τεσταρεις οντως τι φταιει και τι οχι.

  13. #4708
    Εγγραφή
    31-07-2007
    Περιοχή
    CRETE
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    4.268
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    Οτι να ναι
    ISP
    ΑΜΑΝ
    Router
    Netgear
    SNR / Attn
    ??(dB) / ??(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παντα ethernet . Αλλα να σου πω τι γινεται - κολλαει ΚΑΙ η μλκια το WIFI του - δεν εχω παιξει με τι να παιρνει απο που αλλα απο παλια ετσι ηταν

  14. #4709
    Εγγραφή
    27-08-2019
    Μηνύματα
    47
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    πάντως δεν ξερω τι είπε ο τεχνικος, αλλα το δικό μου που αποσυνδεόταν καθε 15 λεπτά (ακριβώς) είχε κλειστό τελείως το wifi, και μόνο με σύνδεση της ADSL έστρωσε.

  15. #4710
    Εγγραφή
    20-09-2021
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    7
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    COSMOTE
    Παιδιά με το ΝΑΤ Loopback υπάρχει κάποια λύση που έχει δοκιμάσει κάποιος;
    Αν έχεις μια εφαρμογή που συνδέετε σε server που κάνεις host εσύ, ποια ip / no-ip name βάζεις για να τον βλέπεις παντού;

Σελ. 314 από 402 ΠρώτηΠρώτη ... 294304309312313314315316319324334 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Νεο ASUS DSL-AC52U AC750 (adsl/vdsl)
    Από babis3g στο φόρουμ Asus XDSL modems και routers
    Μηνύματα: 1308
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-11-22, 13:24
  2. Vodafone Home Speed+, πιλοτική επίδειξη από 7/1/2016
    Από nnn στο φόρουμ Ειδήσεις
    Μηνύματα: 50
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-03-17, 23:49
  3. Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-04-16, 14:30
  4. Nεο adsl/vdsl Asus DSL N16
    Από babis3g στο φόρουμ Asus XDSL modems και routers
    Μηνύματα: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-09-15, 12:22
  5. Μηνύματα: 29
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-07-15, 17:47

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας