Σελ. 34 από 402 ΠρώτηΠρώτη ... 1424293233343536394454 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 496-510 από 6029
  1. #496
    Εγγραφή
    03-12-2014
    Μηνύματα
    614
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    ISP
    VODAFONE FTTH
    Δεν το δοκιμασα να βάλω την sim του booster σε άλλο Modem-Router θα το δοκιμάσω και θα σας πω.

    Δεν αμφιβάλλω ότι αν πάω στην ταρατσα θα δω πολύ υψηλές μετρήσεις. Απλά μου έκανε εντύπωση που δεν παίζουν οι κεραίες. Βεβαια εσύ είπες ότι είναι απενεργοποιημενες οι υποδοχες για τις κεραιες και αν είναι αυτό, μάλλον θα εχω φάει μεγάλη ήττα.

    BTW, όσο εγώ δομιμάζω την SIM σε άλλη συσκευή, μήπως ξέρετε αν υπάρχει καμιά άλλη συσκευή συμβατή με το speed booster που μπορώ να αγοράσω; Κάτι σαν το Speedport Hybrid που δίνει η DT;

    - - - Updated - - -

    Λοιπόν όσον αφορά την SIM του booster που έβαλα στο TP-LINK έδειξε ότι έχει full σήμα άλλα δεν μπορούσε να συνδεθεί για να κάνω μετρήσεις. Όποτε δεν ξέρω πια τι να υποθέσω. Μάλλον έχει δίκιο ο testatos.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος fasdf : 15-05-17 στις 21:59.

  2. #497
    Εγγραφή
    09-09-2005
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    1.081
    Downloads
    32
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200Mbps/200Mbps
    ISP
    INALAN - OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΑΡΝΑΣ
    Router
    HAUWEI HG8546M
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από fasdf Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα σας και από μένα,

    Σημέρα παρέλαβα το speed booster για δευτερη φορά. Αυτή την φορά το έβαλα όμως με 18μηνη δεσμευση.

    Είχα διακόψει την υπηρεσία γιατί είχα MSN νουμερα σε ISDN με αποτελεσμα να υπάρχει ασυμβατότητα όπως μου είπαν στην γραμμή καθ'οτι το ΗΑ-35 δεν υποστηρίζει βοηθητικά νούμερα. Τώρα δεν έχω πια τα MSN νουμερα και είπα μιας και αναβάθμισαν το firmware να το ξαναβάλω.

    Anyway, μέχρι εδώ ήταν ο πρόλογος

    Στο θέμα τωρα.

    Έχω πάρει και εγώ εξωτερικές κεραίες omnidirectional τις οποίες συνδέω στην συσκευή και παρατηρώ κάτι εντελώς περίεργο. (τουλάχιστον κατα την άποψη μου και τις δικές μου πενιχρές γνώσεις)

    Κάνω μετρήσεις με τις κεραίες και στο download έχω 51.35 Mbps, ενώ στο upload 3.42 Mbps. Αφαιρώ τις κεραίες και βλέπω τις εξής μετρήσεις: 54.90 Μbps download και 2.85 Μbps στο upload. Και ψιλοσκάλωσσα λιγάκι.

    Είπα να δοκιμάσω με ένα TP-LINK 4G router 150 Mbps (LTE Cat. 4) το οποίο είχα αγοράσει να δω μήπως πάθανε κάτι οι κεραίες.

    Τρέχω λοιπόν τα speedtests μια χωρίς κεραίες και μια με κεραίες. Η διαφορα ήταν περίπου ίση των 30Mbps υπέρ των κεραιών φυσικά.

    Μήπως είναι εύκολο να με βοηθησετε λιγάκι με το συγκεκριμένο θέμα γιατί πραγματικά δεν ξέρω τι άλλο να κάνω.

    Είπα να καλέσω το OTE αλλά φοβάμαι οτι θα με γειώσουν λέγοντας μου διάφορα.


    Τέλος να σας πώ ότι:

    To router είναι απευθείας συνδεδεμένο σε πολυμπρίζο (χωρίς UPS κτλπ) και ότι τις μετρήσεις τις έκανα στο beta speedtest όπως έχετε υποδείξει και εσείς σε προηγούμενο post.

    Sorry για τα πολλά λόγια απλά πρόσπαθησα να περιγράψω το πρόβλημα όσο πιο λεπτομεριακά γίνεται.

    Και εγώ ISDN έχω - με την ανανέωση μου το έκανα voip - αλλά δεν είχα πρόβλημα. Με τις κεραίες που έβαλα είδα βελτίωση στο σήμα.
    ουδέν μονιμότερο του προσωρινού

  3. #498
    Εγγραφή
    03-12-2014
    Μηνύματα
    614
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    ISP
    VODAFONE FTTH
    Έχω και εγώ σαν αυτές που έχεις bazzil από το TP-LINK. Θα τις δοκιμάσω και θα σας πω πάλι.

    - - - Updated - - -

    Καμία απολύτως διαφορά στο σήμα ούτε στην ταχύτητα. Σαν να μην υπάρχουν οι κεραίες

    Μου λες σε παρακαλώ και ποιο είναι το firmware που έχεις μήπως υπάρχει κάποια διαφορά εκεί;

    - - - Updated - - -

    Λοιπόν έκανα μια κλήση στο 13888 γιατί αντιμετώπιζα και άλλο πρόβλημα, με την τηλεφωνία το οποίο από ότι φαίνεται μάλλον το έφτιαξαν.
    Τους έκανα και μια ερώτηση για τις εξωτερικές κεραίες και μου είπαν ότι οι ίδιοι από το τηλεφωνικό κέντρο δεν μπορούν να βοηθήσουν όσον αφορά το κομμάτι αυτό.
    Όμως μου έδωσε 2 επιλογές:

    1) Να κοιτάξω το manual και να δω μπας και βγάλω άκρη
    2) Να έρθει ειδικός τεχνικός με χρέωση 50 Ευρώ και να δει εκείνος τι μπορεί να κάνει.

  4. #499
    Εγγραφή
    23-04-2017
    Μηνύματα
    12
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από fasdf Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχω και εγώ σαν αυτές που έχεις bazzil από το TP-LINK. Θα τις δοκιμάσω και θα σας πω πάλι.

    - - - Updated - - -

    Καμία απολύτως διαφορά στο σήμα ούτε στην ταχύτητα. Σαν να μην υπάρχουν οι κεραίες

    Μου λες σε παρακαλώ και ποιο είναι το firmware που έχεις μήπως υπάρχει κάποια διαφορά εκεί;

    - - - Updated - - -

    Λοιπόν έκανα μια κλήση στο 13888 γιατί αντιμετώπιζα και άλλο πρόβλημα, με την τηλεφωνία το οποίο από ότι φαίνεται μάλλον το έφτιαξαν.
    Τους έκανα και μια ερώτηση για τις εξωτερικές κεραίες και μου είπαν ότι οι ίδιοι από το τηλεφωνικό κέντρο δεν μπορούν να βοηθήσουν όσον αφορά το κομμάτι αυτό.
    Όμως μου έδωσε 2 επιλογές:

    1) Να κοιτάξω το manual και να δω μπας και βγάλω άκρη
    2) Να έρθει ειδικός τεχνικός με χρέωση 50 Ευρώ και να δει εκείνος τι μπορεί να κάνει.
    Οπως μπορεις να δεις και στο βιντεο που βρηκα στο Youtube http://imgur.com/a/sFNiK ενα μοντεμ παρομοιότυπο με αυτο που εχουμε αλλα της ίδιας εταιρίας (Huawei) με διαφορετικο firmware εχει επιλογη για να ρυθμίσεις την εξτρα κεραία κ.α. ενω στο firmware του οτε δεν υπάρχει αυτο.Αμα δοκιμασω να περασω ενα firmware αλλης εταιριας λετε να δουλεψει? :P

  5. #500
    Εγγραφή
    03-02-2013
    Περιοχή
    Κατερινη
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    465
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    220000/21998
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΤΕΡΙΝΗ
    Router
    Smart3
    SNR / Attn
    17.3(dB) / 7.1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    https://www.cosmote.gr/fixed/help-an...icle/127930274 σημερινες μερες.κανε πειραματα απο μονος σου και αν δε βγαλεις ακρη η αν οντως δε γινεται τιποτα παραπανω μενεις ως εχεις.

  6. #501
    Εγγραφή
    03-12-2014
    Μηνύματα
    614
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    ISP
    VODAFONE FTTH
    Σας ευχαριστώ πολύ όλους για την βοήθεια!

    Μάλλον θα μείνω ως έχω.
    Με πήραν από τον ΟΤΕ και μου είπαν ότι και καλά αυτές οι υποδοχές είναι για ενίσχυση του σήματος Wi-Fi αλλά δεν τους πολυπίστεψα. Τους ζόρισα λιγάκι λέγοντας ότι ακριβώς το ίδιο router (HA35/22 το λένε νομίζω) έχουν στην Αυστρία το οποίο δίνει η Α1 και εκεί μπαίνουν κέραιες 4G. Εκεί μου τα μάσησαν λιγάκι και μου είπαν ότι μπορεί εμφανισιακά να είναι τα ίδια αλλά από μέσα όχι και ότι αν είναι τα ίδια διαφέρουν στο firmware κτλπ.....

    - - - Updated - - -

    Καλησπέρα σας και πάλι,

    Λοιπόν με κάλεσαν και πάλι από τον ΟΤΕ και παραδέχτηκαν ότι όντως οι υποδοχές είναι για κεραίες 4G (σύμφωνα με την ερώτηση που έκανε ο εκπρόσωπος στην ομάδα που ασχολείται με το Speed Booster). Όμως μου είπαν ότι οι υποδοχές ΔΕΝ είναι κλειδωμένες από το firmware και ότι δεν χρειάζεται κανενός είδους παραμετροποιήση για απο το interface για να παίξουν. Απλά μου είπαν το εξής ότι ΔΕΝ πρέπει οι κεραίες που θα τοποθετηθούν να ξεπερνάνε τα 2 db (εννοούσε μάλλον dbi) διότι το firmware και οι υποδοχές δεν θα τις επιδέχονται (τώρα γιατί δεν μου εξήγησε).

    Αυτά ήθελα να σας πώ και να σας μεταφέρω για να γνωρίζετε και εσείς. Τώρα σωστά ή λάθος μάλλον θα το κρίνετε εσείς που ξέρετε και περισσότερα από μένα.

  7. #502
    Εγγραφή
    11-03-2004
    Μηνύματα
    229
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Router
    FRITZ!Box 7590
    Eχω παραγγείλει μια πολυ καλη και ακριβή εσωτερική κεραία. Δεν ποσταρω link αν δεν την παραλάβω και δεν την δοκιμάσω. Εχω μονο μια μπάρα σημα και πολλα προβλήματα. Σε λιγες μέρες θα σας δώσω update.
    (Estimated delivery May 18, 2017 - May 24, 2017)
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  1.PNG 
Εμφανίσεις:  19 
Μέγεθος:  308,2 KB 
ID: 183436
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος MikePan01 : 19-05-17 στις 09:26.


  8. #503
    Εγγραφή
    23-04-2017
    Μηνύματα
    12
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από fasdf Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σας ευχαριστώ πολύ όλους για την βοήθεια!

    Μάλλον θα μείνω ως έχω.
    Με πήραν από τον ΟΤΕ και μου είπαν ότι και καλά αυτές οι υποδοχές είναι για ενίσχυση του σήματος Wi-Fi αλλά δεν τους πολυπίστεψα. Τους ζόρισα λιγάκι λέγοντας ότι ακριβώς το ίδιο router (HA35/22 το λένε νομίζω) έχουν στην Αυστρία το οποίο δίνει η Α1 και εκεί μπαίνουν κέραιες 4G. Εκεί μου τα μάσησαν λιγάκι και μου είπαν ότι μπορεί εμφανισιακά να είναι τα ίδια αλλά από μέσα όχι και ότι αν είναι τα ίδια διαφέρουν στο firmware κτλπ.....

    - - - Updated - - -

    Καλησπέρα σας και πάλι,

    Λοιπόν με κάλεσαν και πάλι από τον ΟΤΕ και παραδέχτηκαν ότι όντως οι υποδοχές είναι για κεραίες 4G (σύμφωνα με την ερώτηση που έκανε ο εκπρόσωπος στην ομάδα που ασχολείται με το Speed Booster). Όμως μου είπαν ότι οι υποδοχές ΔΕΝ είναι κλειδωμένες από το firmware και ότι δεν χρειάζεται κανενός είδους παραμετροποιήση για απο το interface για να παίξουν. Απλά μου είπαν το εξής ότι ΔΕΝ πρέπει οι κεραίες που θα τοποθετηθούν να ξεπερνάνε τα 2 db (εννοούσε μάλλον dbi) διότι το firmware και οι υποδοχές δεν θα τις επιδέχονται (τώρα γιατί δεν μου εξήγησε).

    Αυτά ήθελα να σας πώ και να σας μεταφέρω για να γνωρίζετε και εσείς. Τώρα σωστά ή λάθος μάλλον θα το κρίνετε εσείς που ξέρετε και περισσότερα από μένα.
    Ειχα ρωτήσει παλιότερα στην εξυπηρέτηση και με ειχαν πει οτι ειναι για το 4G η κεραία αλλα δεν λειτουργούν γιατι ειναι απενεργοποιημενες απο το firmware τους.Τωρα η έπεσα σε ασχετο υπάλληλο(πολυ πιθανό) Η άνοιξαν την κεραία με το καινούργιο firmware που περασαν.Φυσικα δεν ηθελα να διαδώσω φήμες απλα οτι με είπαν μετεφερα και εδω.

  9. #504
    Εγγραφή
    03-12-2014
    Μηνύματα
    614
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    ISP
    VODAFONE FTTH
    Ναι βρε συ. Μην αγχώνεσαι.
    Ότι μας λένε οι εκπρόσωποι μεταφέρουμε εδώ στο forum.
    Και μένα μου είπαν αυτά που σας μετέφερα και αύριο που λέει ο λόγος όλο και κάτι θα αλλάξει επι του θέματος. (δεν τα λέω όλα αυτά ειρωνικά)

    Από την στιγμή που ο ΟΤΕ δεν βγάζει μια ξεκάθαρη ενημέρωση για την συσκευή και το αν δέχεται ή όχι κεραίες όλο και θα μπλεκόμαστε.
    Νομίζω επίσης ωραίο θα ήταν και απο μέρος τους να πούνε τι είδους κεραιές είναι συμβατές (πόσα dbi δηλαδή δέχεται η συσκευή).
    Επίσης για να μην αναφέρω ότι ούτε τα manual που έχει ανεβάσει στην σελίδα αναφέρουν το παραμικρό για κεραιές 4G.

  10. #505
    Εγγραφή
    11-03-2004
    Μηνύματα
    229
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Router
    FRITZ!Box 7590
    Ήρθε η κεραία. Το σήμα απο week 31-> good 37. H μια γραμμη έγινε δυο.
    Αρα οι υποδοχές πισω λειτουργούν κανονικά για να τοποθετησουμε κεραία.
    Το λινκ της κεραίας που παράγγειλα για οποίον θελει ειναι εδω


  11. #506
    Εγγραφή
    23-04-2017
    Μηνύματα
    12
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mikemths Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ήρθε η κεραία. Το σήμα απο week 31-> good 37. H μια γραμμη έγινε δυο.
    Αρα οι υποδοχές πισω λειτουργούν κανονικά για να τοποθετησουμε κεραία.
    Το λινκ της κεραίας που παράγγειλα για οποίον θελει ειναι εδω
    Διαφορά στην ταχύτητα είδες;

  12. #507
    Εγγραφή
    03-12-2014
    Μηνύματα
    614
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    ISP
    VODAFONE FTTH
    Ωραίος mikemths και καλορίζικη.
    Άμα έχεις και διαφορά στην ταχύτητα όπως ρωτάει ο testatos, θα την παραγγείλω και εγώ μπας και δω το φως μου με το σήμα

    BTW, ήθελα ρωτήσω κάτι για ένα άλλο πρόβλημα που αντιμετωπίζω με το speed booster.
    Μήπως όταν αφήνετε για πολύ ώρα το τηλέφωνο αδρανές σε VoBB ISDN σύνδεση (χωρίς δηλαδή ούτε να καλέσετε, όυτε να σας πάρουν) να μην μπορούν να βγάλουν κλήση αυτοί που προσπαθούν να σας πάρουν;
    Δηλαδή για να γίνω πιο κατανοητός όταν το τηλέφωνο δεν το χρησιμοποιήσετε ούτε για εισερχόμενη αλλά ούτε και για εξερχόμενη για 15+ λεπτά μήπως έναι αδύνατο να βγάλει κλήση καποιος που προσπαθεί να σας πάρει;

    Επίσης στην σύνδεση DSL εσάς παίρνει IPv6; Εμένα την πηρε μία φορά αλλά έκτοτε μου λέει Connecting.

  13. #508
    Εγγραφή
    23-04-2017
    Μηνύματα
    12
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από fasdf Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ωραίος mikemths και καλορίζικη.
    Άμα έχεις και διαφορά στην ταχύτητα όπως ρωτάει ο testatos, θα την παραγγείλω και εγώ μπας και δω το φως μου με το σήμα

    BTW, ήθελα ρωτήσω κάτι για ένα άλλο πρόβλημα που αντιμετωπίζω με το speed booster.
    Μήπως όταν αφήνετε για πολύ ώρα το τηλέφωνο αδρανές σε VoBB ISDN σύνδεση (χωρίς δηλαδή ούτε να καλέσετε, όυτε να σας πάρουν) να μην μπορούν να βγάλουν κλήση αυτοί που προσπαθούν να σας πάρουν;
    Δηλαδή για να γίνω πιο κατανοητός όταν το τηλέφωνο δεν το χρησιμοποιήσετε ούτε για εισερχόμενη αλλά ούτε και για εξερχόμενη για 15+ λεπτά μήπως έναι αδύνατο να βγάλει κλήση καποιος που προσπαθεί να σας πάρει;

    Επίσης στην σύνδεση DSL εσάς παίρνει IPv6; Εμένα την πηρε μία φορά αλλά έκτοτε μου λέει Connecting.
    Εχω ακριβως το ιδιο προβλημα.Αμα το αφησεις χωρις κληση για πανω απο 15-20 λεπτα οταν προσπαθησει ο αλλος να σε παρει απλα ειναι νεκρο το τηλεφωνο.Δεν ακουει τιποτα.Αμα κανεις εσυ μια κληση απο το σταθερο σε ενα νουμερο τοτε καπως ξυπναει και μπορεις να σε κανουν κλησεις.Αυτες της μερες θα καλουσα την εξυπηρέτηση για αυτο το θεμα.

  14. #509
    Εγγραφή
    03-12-2014
    Μηνύματα
    614
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    ISP
    VODAFONE FTTH
    Λες να έιναι κανένα πρόβλημα στο firmware πάλι;
    Εγώ το έδωσα για δευτερη φορά ως βλάβη καθ'ότι την πρώτη φορά δεν κατάφεραν να το διορθώσουν ούτε απομακρυσμένα ούτε από κοντά με τεχνικό. Μου είπαν την πρώτη φορά ότι φταέι το modem-router, ότι και καλά είναι ελαττωματικό.
    Ήρθε εχθές η αντικατάστασή του και πάλι τα ίδια.....

    Είμαι περίεργος να δω τι θα πουν αυτή την φορά.

  15. #510
    Εγγραφή
    03-02-2013
    Περιοχή
    Κατερινη
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    465
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    220000/21998
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΤΕΡΙΝΗ
    Router
    Smart3
    SNR / Attn
    17.3(dB) / 7.1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    καλο ξεμπερδεμα..είναι να μην μπλέξεις ...

Σελ. 34 από 402 ΠρώτηΠρώτη ... 1424293233343536394454 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Νεο ASUS DSL-AC52U AC750 (adsl/vdsl)
    Από babis3g στο φόρουμ Asus XDSL modems και routers
    Μηνύματα: 1308
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-11-22, 13:24
  2. Vodafone Home Speed+, πιλοτική επίδειξη από 7/1/2016
    Από nnn στο φόρουμ Ειδήσεις
    Μηνύματα: 50
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-03-17, 23:49
  3. Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-04-16, 14:30
  4. Nεο adsl/vdsl Asus DSL N16
    Από babis3g στο φόρουμ Asus XDSL modems και routers
    Μηνύματα: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-09-15, 12:22
  5. Μηνύματα: 29
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-07-15, 17:47

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας