Σελ. 6 από 402 ΠρώτηΠρώτη ... 45678111626 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 76-90 από 6016
  1. #76
    Εγγραφή
    20-03-2003
    Περιοχή
    Στη μόνη πόλη που γράφεται με 2 'σ' και προφέρεται με 2 'λ'
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    21.422
    Downloads
    25
    Uploads
    2
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11000/1023
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΡΟΣΤΑΝ
    Router
    Netgear DGN2000
    SNR / Attn
    4(dB) / 30.5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από anonymos1982 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ποιους ακριβώς θα εξυπηρετεί; Για να φορτώσεις μια σελίδα ακόμα και 8 mbps είναι υπεραρκετά για να φορτωθεί γρήγορα, οι πιο γρήγορες συνδέσεις χρησιμεύουν για streaming, downloading κλπ για τα οποία τα 20 gb ή και τα 40 στην τιμή μάλιστα των 15 ευρώ είναι πανάκριβα, καλύτερα να περιμένω 1-2 ώρες παραπάνω να κατεβάσω αυτό που θέλω.
    Νομίζω ότι αυτή η πρόταση αυτού του post από την πρώτη κιόλας σελίδα είναι το ρεζουμέ.
    Σε ποιους απευθύνεται αυτή η υπηρεσία; Ποιο είναι το target group της; Τα 20GB είναι πολύ μικρός όγκος γι αυτόν που χρειάζεται υψηλές ταχύτητες και είναι διατεθειμένος να πληρώσει το έξτρα κόστος.

    Υπάρχει κάποιος που μπορεί να φανταστεί κάποιο προφίλ χρηστών ικανού πλήθους που να στηρίξουν μια τέτοια υπηρεσία; Εγώ πάντως, δεν μπορώ.
    Όσο πιο βαθιά βάζουν το χέρι οι εταίροι στις τσέπες μας, τόσο πιο κοντά φθάνουν στα @@ μας

  2. #77
    Εγγραφή
    12-05-2004
    Περιοχή
    Γαλάτσι
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    537
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΛΥΣΙΔΑ
    Router
    Fritzbox 7590 AX
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από yiapap Εμφάνιση μηνυμάτων
    Νομίζω ότι αυτή η πρόταση αυτού του post από την πρώτη κιόλας σελίδα είναι το ρεζουμέ.
    Σε ποιους απευθύνεται αυτή η υπηρεσία; Ποιο είναι το target group της; Τα 20GB είναι πολύ μικρός όγκος γι αυτόν που χρειάζεται υψηλές ταχύτητες και είναι διατεθειμένος να πληρώσει το έξτρα κόστος.

    Υπάρχει κάποιος που μπορεί να φανταστεί κάποιο προφίλ χρηστών ικανού πλήθους που να στηρίξουν μια τέτοια υπηρεσία; Εγώ πάντως, δεν μπορώ.
    Θα συμφωνήσω απόλυτα. Άλλη μια άχρηστη υπηρεσία για να λέμε ότι κάτι κάνουμε...

  3. #78
    Εγγραφή
    02-09-2003
    Μηνύματα
    1.322
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Έχει ενεργοποιήσει κανείς την υπηρεσία, για να μας μεταφέρει πρώτες εντυπώσεις;

  4. #79
    Εγγραφή
    19-05-2009
    Περιοχή
    Άγιος Δημήτριος Αττικής
    Ηλικία
    59
    Μηνύματα
    47
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100000/9997
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΔΑΦΝΗ
    Router
    Fritz!Box 7590
    SNR / Attn
    10(dB) / 10(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Επειδή δεν διάβασα τις προηγούμενες ζητώ συγγνώμη αν έχει απαντηθεί. Προφανώς το router που χρησιδανείζουν εκτελεί χρέη load balancing με κάποιο QoS (?), δηλαδή με ποιο απλά λόγια για τους μη τεχνικά καταρτισμένους, όταν η επίγεια A(V)DSL σας σέρνεται τότε θα "δανείζεται" bandwidth από τη 4(3)G σύνδεση για να φέρει σε πέρας τα TCP/IP πακέτα που ζητήθηκαν όπου το Quality of Service έχει να κάνει με την έξτυπνη διαχείριση του ΠΌΤΕ να δανειστεί bandwidth από το 4(3)G δίκτυο.
    ΠΡΟΦΑΝΩΣ (!!) η υπηρεσία ΔΕΝ είναι για Downloading (αλλιώς τα 20+20GB θα φαγωθούν σε 1 ωρίτσα και πάπαλα) είναι για streaming (λέγε με KODI) και πιθανώς να βοηθάει σε κάποια online games όταν εμφανίζουν μεγάλο latency.
    Κατά τα άλλα θα έχω εντυπώσεις αύριο το βραδάκι που θα κάτσω να streamάρω (το παρήγγειλα χτες) δεδομένου ότι περιμένω το καινούργιο routerάκι αύριο κάποια στιγμή πριν το μεσημέρι (οπότε θα το σετάρω το απογευματάκι μετά τη δουλειά) από τον κωλΟΤΕ.

    Είναι χαρακτηριστικό ότι σε μια περιοχή όπως ο Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι) δεν υπάρχει ίχνος VDSL (ΟΥΤΕ ΙΧΝΟΣ σε μια περιοχή που βρίσκεται σχεδόν στο κέντρο της Αθήνας) ΚΑΙ ΟΥΤΕ ΜΙΑ Γ.... ΜΗΜΕΝΗ ΠΡΟΒΛΕΨΗ ενώ η κωλοADSL που μας παρέχει με ΤΑ ΧΙΛΙΑ ΖΟΡΙΑ πιάνει 6-8 Mbps και εμφανίζει συχνά αποσυντονισμό με αποτέλεσμα να βλαστημάω τον ΟΤΕ και τον χαλκό που φυτέψανε από το 1950 σχεδόν καθημερινά.

    Στα καλά είναι ότι η υπηρεσία ΔΕΝ είναι δεσμευτική και άρα την καταργείς όποτε γουστάρεις χωρίς επιβαρύνσεις και απλά επιστρέφοντας το router.
    (Λεπτομέρεια: Η χρέωση είναι 3 ευρώ στο λογαριασμό COSMOTE double play σταθερού τηλεφώνου και 12 ευρώ σε όποιο κινητό COSMOTE δηλώσεις το μήνα)
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος TeoKal : 26-04-16 στις 14:48. Αιτία: typos

  5. #80
    Το avatar του μέλους MIKU
    MIKU Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από zean Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πλάκα μας κάνουν?!
    Δλδ εγώ δίνω 26 ευρώ για τα 6Mbps που με το ζόρι πιάνω και θα δώσω αλλά 15€ για να πιάσω προσωρινά για μερικές μέρες τα 30Mbps;;;
    Γιατι τα 20+20 είναι αστεία για χρήση dsl!!

    Κρίμα γιατί είναι μια λύση για εμας που το κεντρο του οτε είναι μακριά αν και είμαστε στην πόλη...
    Τσάμπα η προσμονη...!

    Μαρεσει που κάνετε συγκρίσεις και υπολογισμούς για Vdsl γραμμές όταν η vdsl διαθεσιμότητα είναι ακόμη μικρή.
    Το adsl είναι αυτό που θα βοηθούσε η υπηρεσία αυτή αλλά έτσι όπως διατίθεται είναι απαράδεκτη!
    Πιάνεις 6 mbps.Αν στην περιοχή σου το 4g έχει 50 mbps τότε 50+6 =56 mbps.

  6. #81
    Εγγραφή
    12-02-2003
    Περιοχή
    Συκιές - Θεσσαλονίκης
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    513
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1G/1G
    ISP
    Inalan
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΑΡΝΑΣ
    Router
    Mikrotik RB5009US
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dkgr_ser Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μικρή η χρήση ADSL από μεγάλη μερίδα του κόσμου μπορεί... μηδενική όμως όχι. Επίσης δε νομίζω πως θα είναι πολλοί οι άσχετοι που θα τρέξουν για hybrid access. Γενικώς είναι πιο δύσκολο να βρεις θύματα στο hybrid μιας και είναι κάτι πρόσθετο και με έξτρα πάγιο.

    Αλλά 40 γίγα που δίνει προς το παρόν τα τρώει και ο πιο άσχετος μέσα σε ένα μήνα βλέποντας μόνο βίντεο στο youtube και σερφάροντας. Δεν είναι δα και κατόρθωμα να φας 40 γίγα όταν μόνο για να ανοίξει η αρχική του fb θέλει 3MB. Εκτός αν επίτηδες τα δίνουν τα 20 γίγα μόνο και μόνο για να δουν αντιδράσεις, τα 40 που και καλά θα παίξουν μέχρι το καλοκαίρι γίνει ένα οικονομικό πακέτο, και υπάρξει και ένα απεριόριστο ή έστω με πολιτική ορθής χρήσης στα 200 γίγα...
    Το θέμα είναι ότι αν είναι πράγματι bonding η γραμμή, τότε μιλάμε για bandwidth επιπρόσθετο της xDSL γραμμής σου.
    Δηλαδή σε περιπτώσεις streaming που απαιτούνται 6mbit, αν η γραμμή σου συγχρονίζει στα 5, τότε θα χρησιμοποιεί μόνο +1mbit από το hybrid.

    Με αυτή την λογική μπορεί τα 40mbit να είναι αρκετά για καμία 10ρια ταινίες.. ίσως...
    Μόνο στην πράξη θα μας πει κάποιος.
    Working from home

  7. #82
    Εγγραφή
    09-10-2007
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    31
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Nova
    Router
    TG585 v8 bridge on RB750
    SNR / Attn
    13.5(dB) / 5.5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Για να πάρει "μπρος" το hybrid θέλει καμιά 20-30 δευτερόλεπτα. Οπότε όταν ανοίγεις ένα site λογικά δεν θα κάνει χρήση του 3/4G.

    Οπότε λογικά θα ανοίγει μόνο όταν έχεις να κάνεις download κάτι μεγάλο ή σε live stream.

    Ακόμη δεν μας λένε τι γίνετε σχετικά με τις ταχύτητες του Upload και αν το στα 20/40Gb συμπεριλαμβάνετε και o όγκος του Upload (αν κρίνουμε από τα προγράμματα στην κινητή τηλεφωνία θα πρέπει στα 20/40Gb να είναι και το Upload ).

    Όπως και να έχει τα 20Gb ή 40Gb είναι αστείο, όχι για τα 15 ευρώ, αλλά γιατί μετά από 5-10 μέρες θα έχουν τελειώσει (σε εμένα προσωπικά δεν θα πήγαινε πάνω από 24 ώρες)... οπότε και 5 ευρώ να ήταν, το πρόβλημα παραμένει.

  8. #83
    Το avatar του μέλους emeliss
    emeliss Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από button Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σκέτα 20+20GB με 15€ γίνεται ? γιατι τωρα δίνω 20GB 25€ το mobile internet
    Όχι...

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από yiapap Εμφάνιση μηνυμάτων
    Υπάρχει κάποιος που μπορεί να φανταστεί κάποιο προφίλ χρηστών ικανού πλήθους που να στηρίξουν μια τέτοια υπηρεσία; Εγώ πάντως, δεν μπορώ.
    Εγώ είμαι σίγουρα σε δυο κατηγορίες. Αυτών που κατα διαστήματα χρειάζονται υψηλό up και αυτών που θέλουν αδιάλειπτη υπηρεσία 24/7.
    Τα 20GB φαίνονται λίγα αλλά συνεχώς ξεχνάμε ότι κατα βάση θα παίζει το xDSL και μόνο όταν χρειάζεται θα παίρνει μπροστά το boost.

  9. #84
    Εγγραφή
    20-12-2011
    Περιοχή
    ►Planet Earth◄
    Ηλικία
    30
    Μηνύματα
    4.811
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    ►Vodafone◄
    Router
    VF Power Station 6
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από emeliss Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όχι...

    - - - Updated - - -

    Εγώ είμαι σίγουρα σε δυο κατηγορίες. Αυτών που κατα διαστήματα χρειάζονται υψηλό up και αυτών που θέλουν αδιάλειπτη υπηρεσία 24/7.
    Τα 20GB φαίνονται λίγα αλλά συνεχώς ξεχνάμε ότι κατα βάση θα παίζει το xDSL και μόνο όταν χρειάζεται θα παίρνει μπροστά το boost.

    Δεν είμαι τεχνικός, αλλά ίσως μόνο τις σελίδες ν' ανοίγει με xDSL... Όταν θα κατεβάζουμε αρχεία, ίσως παίρνει μπροστά αμέσως το 3G/4G.

    Εγώ είχα δοκιμάσει την υπηρεσία Speed+ στο κατάστημα της Vodafone στο Χαλάνδρι (το Φλεβάρη) και όταν έκανα speedtest με το κινητό μου, αμέσως έπιασε 100 Mbps download και 50 Mbps upload! Φυσικά χρειάστηκε η συχνότητα στα 5 GHz για να επιτευχθεί η ταχύτητα, στα 2,4 φαντάζομαι θα παίζει πολύ πιο κάτω (δεν το δοκίμασα). Το ρούτερ ήταν ένα μεγάλο Huawei, μπορεί να είναι και το ίδιο με της Cosmote. To IP που είχε η υπηρεσία, ήταν της κινητής Vodafone και άρχιζε από 62 και όχι της σταθερής HOL, που έχουμε στα σπίτια τώρα...

    Τη φωτογραφία την τράβηξα όταν βγήκα από το κατάστημα, γι' αυτό βλέπετε το LTE (4G) ανοιχτό και όχι το WiFi. Η Cosmote γιατί έχει περιορισμό στα 5 Mbps το upload άραγε;; Μακάρι η Vodafone να δώσει κάτι καλύτερο, ας βάλει Απεριόριστα δεδομένα (χλωμό) αφού η υπηρεσία δε μετακινείται σαν το mobile internet ή τουλάχιστον ας δώσει 1ΤΒ δεδομένα να 'χουμε να τρώμε άφοβα όλο το μήνα και όχι το γελοίο περιορισμό στα 20GB της Cosmote...

    Vodafone Speed+ @ 5 GHz (στο κατάστημα):

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Vodafone Speed+.png 
Εμφανίσεις:  24 
Μέγεθος:  896,5 KB 
ID: 169996



    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος MitsosDaBest13 : 26-04-16 στις 17:36.

  10. #85
    Εγγραφή
    20-03-2003
    Περιοχή
    Στη μόνη πόλη που γράφεται με 2 'σ' και προφέρεται με 2 'λ'
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    21.422
    Downloads
    25
    Uploads
    2
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11000/1023
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΡΟΣΤΑΝ
    Router
    Netgear DGN2000
    SNR / Attn
    4(dB) / 30.5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από emeliss Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ είμαι σίγουρα σε δυο κατηγορίες. Αυτών που κατα διαστήματα χρειάζονται υψηλό up και αυτών που θέλουν αδιάλειπτη υπηρεσία 24/7.
    Τα 20GB φαίνονται λίγα αλλά συνεχώς ξεχνάμε ότι κατα βάση θα παίζει το xDSL και μόνο όταν χρειάζεται θα παίρνει μπροστά το boost.
    Χμ. Το κατά διαστήματα υψηλό up δεν το σκέφτηκα και έχεις δίκιο. Για το down εξαρτάται το x του DSL σου... Εγώ με τα 10-11Mbps θα ήθελα σαφώς περισσότερο ακόμη και σε φυσιολογική χρήση (όχι torrents) με 2-3 συσκευές συνδεδεμένες, σε λειτουργία.
    Οπότε η επόμενη ερώτηση είναι, αξίζει +15€ το "κατά διαστήματα αυξημένο up/down"; Προφανώς ο καθένας απαντά για τον εαυτό του, εκτίμώ όμως ότι μιλάμε για πολύ περιορισμένη αγορά.
    Όσο πιο βαθιά βάζουν το χέρι οι εταίροι στις τσέπες μας, τόσο πιο κοντά φθάνουν στα @@ μας

  11. #86
    Το avatar του μέλους emeliss
    emeliss Guest
    Μόνο για το αδιάλειπτο μπορώ να σκεφτώ μερικές δεκάδες χιλιάδες δυνητικούς πελάτες. Βέβαια θα ήθελα και κάποια εξτραδάκια, πχ αποστολή sms ενημέρωσης σε περίπτωση που κάποια από τις δυο συνδέσεις βγει offline.

  12. #87
    Το avatar του μέλους MIKU
    MIKU Guest
    Αν το βάλει κάποιος ας μας πει λεπτομέριες!!!Τα 40 GB είναι σχετικά λίγα καθώς αυτός που θα επιλέξει να βάλει αυτή την υπηρεσία δε θα την βάλει για απλό σερφαρισμα αλλά για κατέβασμα ταινιών.....

  13. #88
    Εγγραφή
    04-07-2005
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    301
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Wind - ΜΑΡΟΥΣΙ
    Router
    FritzBox 7590 ΑΧ
    SNR / Attn
    16(dB) / 13(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Εγώ έκανα αίτηση την Μεγάλη Δευτέρα και μου είπαν ότι θα παραλάβω τον εξοπλισμό Μεγάλη Τετάρτη 11.00-15.00 όμως σήμερα με πήραν τηλέφωνο και μου είπαν ότι για ¨"συστημικούς" λόγους δεν θα παραλάβω το modem αύριο αλλά όποτε μου πουν σε επόμενο τηλεφώνημα. Καλό Πάσχα δηλαδή. Δεν πολύ κατάλαβα τι έγινε δεν έχουν modem ή έπεσε πολύ δουλειά?

  14. #89
    Το avatar του μέλους MIKU
    MIKU Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από webmania Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ έκανα αίτηση την Μεγάλη Δευτέρα και μου είπαν ότι θα παραλάβω τον εξοπλισμό Μεγάλη Τετάρτη 11.00-15.00 όμως σήμερα με πήραν τηλέφωνο και μου είπαν ότι για ¨"συστημικούς" λόγους δεν θα παραλάβω το modem αύριο αλλά όποτε μου πουν σε επόμενο τηλεφώνημα. Καλό Πάσχα δηλαδή. Δεν πολύ κατάλαβα τι έγινε δεν έχουν modem ή έπεσε πολύ δουλειά?
    Αν θες πες μας.

  15. #90
    Εγγραφή
    24-02-2012
    Μηνύματα
    514
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    122880/122880
    ISP
    HCN
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από iLLiCiT Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το θέμα είναι ότι αν είναι πράγματι bonding η γραμμή, τότε μιλάμε για bandwidth επιπρόσθετο της xDSL γραμμής σου.
    Δηλαδή σε περιπτώσεις streaming που απαιτούνται 6mbit, αν η γραμμή σου συγχρονίζει στα 5, τότε θα χρησιμοποιεί μόνο +1mbit από το hybrid.

    Με αυτή την λογική μπορεί τα 40mbit να είναι αρκετά για καμία 10ρια ταινίες.. ίσως...
    Μόνο στην πράξη θα μας πει κάποιος.
    Για να μην το αναφέρουν πουθενά ως super feature μυρίζει απλά load balancing. Εδώ άλλα κι άλλα ανούσια πράματα χιλιοδιαφημίζουν. Οπότε μάλλον στα streaming που έχεις ένα μόνο connection θα σου τρώει μόνο mobile data...

    Επίσης το cellular, ακόμα και το LTE, έχει κατά πολύ μεγαλύτερο latency από χαλκό... οπότε και τεχνικά είναι πολύ περίπλοκο να γίνει...
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος dkgr_ser : 26-04-16 στις 23:32.

Σελ. 6 από 402 ΠρώτηΠρώτη ... 45678111626 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Νεο ASUS DSL-AC52U AC750 (adsl/vdsl)
    Από babis3g στο φόρουμ Asus XDSL modems και routers
    Μηνύματα: 1308
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-11-22, 13:24
  2. Vodafone Home Speed+, πιλοτική επίδειξη από 7/1/2016
    Από nnn στο φόρουμ Ειδήσεις
    Μηνύματα: 50
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-03-17, 23:49
  3. Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-04-16, 14:30
  4. Nεο adsl/vdsl Asus DSL N16
    Από babis3g στο φόρουμ Asus XDSL modems και routers
    Μηνύματα: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-09-15, 12:22
  5. Μηνύματα: 29
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-07-15, 17:47

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας