Σελ. 78 από 402 ΠρώτηΠρώτη ... 5868737677787980838898 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1.156-1.170 από 6025
  1. #1156
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.755
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από puntomania Εμφάνιση μηνυμάτων
    δηλαδή λες... οτι πχ

    σε κάθε speedbooster...

    υπάρχει

    IP της dsl

    IP του 4G

    και μοναδική IP του Bonding?

    που βλέπεις την IP του bonding?
    Θα ηταν πολυ ενδιαφερον αν οντως ισχυε αυτο... Αλλα μαλλον κατι αλλο εννοει ο φιλος.
    The gr81 .

  2. #1157
    Εγγραφή
    30-08-2012
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    1.440
    Downloads
    37
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    ↓220 Mbps / ↑22 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    Wind - ΚΑΛΛΙΘΕΑ
    Router
    hAP ac²
    SNR / Attn
    10(dB) / 4(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Λοιπόν παιδιά:
    Τo Huawei έχει (1) την IP από την DSL που την λαμβάνει με PPPoE, (2) την IP της κινητής (3G/4G), και (3) την IP του Bonding που συγκεντρώνει και τις δυο προηγούμενες συνδέσεις συνολικά.
    Η IP που βλέπουν οι σελίδες και οι servers, θα πρέπει να είναι αυτή του bonding για να υπάρχει το πλεονέκτημα της συνδυαστικής ταχύτητας.
    Μέχρι τώρα λοιπόν, αν κάποιος ήθελε port forwarding, θυμόμουν ότι δεν μπορούσε να το έχει μέσω της συνδυαστικής και έπρεπε να το περάσει ξεχωριστά από την DSL, οπότε και με τις ταχύτητες αυτής.
    Τώρα βλέπω ότι το port forwarding λειτουργεί κανονικά με την IP του bonding γιατί βλέπω κάποιον εσωτερικό μου web server. Μένει να δοκιμάσω ταχύτητα για να δούμε αν όντως βγαίνει με τις ταχύτητες του bonding ή παίζει κάτι άλλο.

    Την IP του bonding μπορείτε να τη δείτε στο Internet >>> Bonding tunnel -> IPv4 Address

    - - - Updated - - -

    Αρχίσανε πάλι τα κουλά, σε idle γραμμή...

    Ντάξει, πάει για ξήλωμα, ούτε βδομάδα δε θα το κρατήσω τελικά.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος manospcistas : 14-11-18 στις 22:49.

  3. #1158
    Εγγραφή
    13-11-2002
    Περιοχή
    Αστρίς Θάσου
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    4.627
    Downloads
    37
    Uploads
    1
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    350/100
    ISP
    Cosmote 4G - 5G - VDSL
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΣΤΡΙΔΑ ΘΑΣΟΥ
    Router
    RB LHGG & ZTE MC 8020
    δοκίμασα το port forwarding με την ip του bonding... αλλα τζίφος...

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από manospcistas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Λοιπόν παιδιά:
    Τo Huawei έχει (1) την IP από την DSL που την λαμβάνει με PPPoE, (2) την IP της κινητής (3G/4G), και (3) την IP του Bonding που συγκεντρώνει και τις δυο προηγούμενες συνδέσεις συνολικά.
    Η IP που βλέπουν οι σελίδες και οι servers, θα πρέπει να είναι αυτή του bonding για να υπάρχει το πλεονέκτημα της συνδυαστικής ταχύτητας.
    Μέχρι τώρα λοιπόν, αν κάποιος ήθελε port forwarding, θυμόμουν ότι δεν μπορούσε να το έχει μέσω της συνδυαστικής και έπρεπε να το περάσει ξεχωριστά από την DSL, οπότε και με τις ταχύτητες αυτής.
    Τώρα βλέπω ότι το port forwarding λειτουργεί κανονικά με την IP του bonding γιατί βλέπω κάποιον εσωτερικό μου web server. Μένει να δοκιμάσω ταχύτητα για να δούμε αν όντως βγαίνει με τις ταχύτητες του bonding ή παίζει κάτι άλλο.

    Την IP του bonding μπορείτε να τη δείτε στο Internet >>> Bonding tunnel -> IPv4 Address

    - - - Updated - - -

    Αρχίσανε πάλι τα κουλά, σε idle γραμμή...

    Ντάξει, πάει για ξήλωμα, ούτε βδομάδα δε θα το κρατήσω τελικά.
    τελικά έκανες δοκιμή ταχύτητας?

    - - - Updated - - -

    τώρα που το ξανά είδα καλύτερα....

    έκανα στο speedbooster dmz στο mikrotik.... και απο το mikrotik κάνω ΝΑΤ πχ την εσωτερική ip που θέλω.... δοκιμές γίνονται απο το κινητό με ιντερνετ απο αλλού...

    και ενώ βλέπω κίνηση στο μικροτικ δεν έχω πρόσβαση...

    τι να μου διαφεύγει?

    - - - Updated - - -

    τελικά η bonding ip όντος δίνει πρόσβαση στο ρουτερ μας... δεν έχω συνδεμένη την adsl πάνω στο μοντεμ και το έχω μονο με το 4G..... το πρόβλημα που προέκυψε τώρα.... to ddns στο ρουτερ παίζει μονο με την adsl... οπότε δεν τρέχει με τα 4G....

  4. #1159
    Εγγραφή
    03-09-2011
    Μηνύματα
    3.279
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    Όσο πιάνει
    ISP
    Cosmote-LTE
    Router
    Mikrotik Chateau LTE18
    Παιδια υπαρχει κανα καινουργιο firmware για το huawei?
    Άλλα Ντάλλα....

  5. #1160
    Εγγραφή
    14-06-2018
    Ηλικία
    28
    Μηνύματα
    133
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    Απλά ρωτάω, μπορεί μετά τα 100gb να είχε κάποια ογκοχρεωση, εγώ έχω ήδη τα 40 και θέλω να βάλω τα 100 αλλά αν σε χρεώνει με το gb δε θα άξιζε να βάλω!
    Μετά τα 100 GB απλά σου μειώνει την ταχύτητα στα 15 MBPS.
    Δεν υπάρχει ογκοχρέωση!

  6. #1161
    Εγγραφή
    13-11-2002
    Περιοχή
    Αστρίς Θάσου
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    4.627
    Downloads
    37
    Uploads
    1
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    350/100
    ISP
    Cosmote 4G - 5G - VDSL
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΣΤΡΙΔΑ ΘΑΣΟΥ
    Router
    RB LHGG & ZTE MC 8020
    και για να ξανά γυρίσουμε στο θέμα του παγίου... χτες μου ήρθε ο λογαριασμός... πάλι το ένα μου το έχουν με 15ε πάγιο... ενώ το άλλο με 8ε.... τι να πω... πάλι τηλέφωνα... πάλι να εξηγήσεις ότι δεν είσαι ελέφαντας!!!

  7. #1162
    Εγγραφή
    31-08-2006
    Περιοχή
    Πλ. Κολιάτσου
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    2.977
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    518/53 - 360/50
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Forthnet - ΠΑΤΗΣΙΑ
    Router
    ΖΤΕ Η288Α & HG8145V5
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από puntomania Εμφάνιση μηνυμάτων
    και για να ξανά γυρίσουμε στο θέμα του παγίου... χτες μου ήρθε ο λογαριασμός... πάλι το ένα μου το έχουν με 15ε πάγιο... ενώ το άλλο με 8ε.... τι να πω... πάλι τηλέφωνα... πάλι να εξηγήσεις ότι δεν είσαι ελέφαντας!!!
    Εγώ ήδη πλήρωσα τον πρώτο λογαριασμό...
    Με πήραν για να με βάλουν τελικά στα 9,90€ αλλά δεν προλάβαμε το 2ο λογαριασμό και μου είπαν ότι θα τον αφαιρέσουν μαζί με μέρος του 1ου...
    Σε 5 μέρες εκδίδεται ο νέος λογαριασμός... θα κλάψουμε πάλι...

  8. #1163
    Εγγραφή
    30-04-2011
    Περιοχή
    Εις τα βουνά εκεί ψηλά
    Μηνύματα
    117
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    Μπούστερ18mbit+4G
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    2xHA35
    SNR / Attn
    9(dB) / 7(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Χαιρετώ την ομήγυρη!

    Μόλις βάλαμε και μεις εις το χωρίον 2 Μπούστερ και βλέπω σήμα 63 σο ένα και 66 τόσο στο άλλο, καταλαβαίνω ότι είμαι πολύ καλά αλλά έχω απορία ποια είναι η μέγιστη ένδειξη έντασης σήματος αν ξέρει κάποιος.

    Επίσης, αν ξέρει κάποιος να μου πει που να διαβάσω, είναι και τα δύο κοτσαρισμένα πάνω σε ένα σύνθετο γιαγάμπιτο οικιακό δίκτυο με πολλές συσκευές, το ένα παρέχει το wifi του σπιτιού και το άλλο εξυπηρετεί κυρίως το multiroom cosmotetv και έναν υπολογιστή που σερφάρει βαρέως.
    Το πρόβλημα είναι όταν μια συσκευή είναι συνδεδεμένη με το wifi του σπιτιού (speedbooster A 192.168.1.2) τότε δεν μπορεί να δει την σελίδα διαχείρισης του άλλου ή να βγει από αυτό σαν gateway (speedbooster B 192.168.1.1) και δεν ξέρω τι να ρυθμίσω, DMZ και τα τοιαύτα?
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Mi_ka : 22-11-18 στις 15:37.

  9. #1164
    Εγγραφή
    13-11-2002
    Περιοχή
    Αστρίς Θάσου
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    4.627
    Downloads
    37
    Uploads
    1
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    350/100
    ISP
    Cosmote 4G - 5G - VDSL
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΣΤΡΙΔΑ ΘΑΣΟΥ
    Router
    RB LHGG & ZTE MC 8020
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Mi_ka Εμφάνιση μηνυμάτων
    Χαιρετώ την ομήγυρη!

    Μόλις βάλαμε και μεις εις το χωρίον 2 Μπούστερ και βλέπω σήμα 63 σο ένα και 66 τόσο στο άλλο, καταλαβαίνω ότι είμαι πολύ καλά αλλά έχω απορία ποια είναι η μέγιστη ένδειξη έντασης σήματος αν ξέρει κάποιος.

    Επίσης, αν ξέρει κάποιος να μου πει που να διαβάσω, είναι και τα δύο κοτσαρισμένα πάνω σε ένα σύνθετο γιαγάμπιτο οικιακό δίκτυο με πολλές συσκευές, το ένα παρέχει το wifi του σπιτιού και το άλλο εξυπηρετεί κυρίως το multiroom cosmotetv και έναν υπολογιστή που σερφάρει βαρέως.
    Το πρόβλημα είναι όταν μια συσκευή είναι συνδεδεμένη με το wifi του σπιτιού (speedbooster A 192.168.1.2) τότε δεν μπορεί να δει την σελίδα διαχείρισης του άλλου ή να βγει από αυτό σαν gateway (speedbooster B 192.168.1.1) και δεν ξέρω τι να ρυθμίσω, DMZ και τα τοιαύτα?
    κανονικά θες ένα 3ο ρουτερ που να στα κάνει ένα... και αυτό να μοιράζει σε όλο το υπόλοιπο.... διαφορετικά και με καρφωτές ip γίνετε σε όλες της συσκευές σου... και dhcp μόνο για το wifi του ενός...

  10. #1165
    Εγγραφή
    30-04-2011
    Περιοχή
    Εις τα βουνά εκεί ψηλά
    Μηνύματα
    117
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    Μπούστερ18mbit+4G
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    2xHA35
    SNR / Attn
    9(dB) / 7(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από puntomania Εμφάνιση μηνυμάτων
    κανονικά θες ένα 3ο ρουτερ που να στα κάνει ένα... και αυτό να μοιράζει σε όλο το υπόλοιπο.... διαφορετικά και με καρφωτές ip γίνετε σε όλες της συσκευές σου... και dhcp μόνο για το wifi του ενός...
    (‘φχαριστώ!)
    καρφωτές παντού ανέκαθεν πλην του cosmotetv (γκρρρ!!) και ενός αφυγραντήρα rhonson (ξαναγκρρρ!!!) με μόνο dhcp για αυτά.. το θέμα είναι ότι κατά καιρούς χρειάζεται να μπαίνω από το wifi του σπιτιού (μπούστερ Α) και να βγαίνω από τη σύνδεση του άλλου μπούστερ Β καθώς είναι σε διαφορετικές τοποθεσίες τοποθετημένα για χωροταξικούς λόγους και το wifi του Β το λαμβάνω ψόφια εκεί που κάθομαι συνήθως - δηλαδή το wifi του Α είναι μονόδρομος

  11. #1166
    Εγγραφή
    13-11-2002
    Περιοχή
    Αστρίς Θάσου
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    4.627
    Downloads
    37
    Uploads
    1
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    350/100
    ISP
    Cosmote 4G - 5G - VDSL
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΣΤΡΙΔΑ ΘΑΣΟΥ
    Router
    RB LHGG & ZTE MC 8020
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Mi_ka Εμφάνιση μηνυμάτων
    (‘φχαριστώ!)
    καρφωτές παντού ανέκαθεν πλην του cosmotetv (γκρρρ!!) και ενός αφυγραντήρα rhonson (ξαναγκρρρ!!!) με μόνο dhcp για αυτά.. το θέμα είναι ότι κατά καιρούς χρειάζεται να μπαίνω από το wifi του σπιτιού (μπούστερ Α) και να βγαίνω από τη σύνδεση του άλλου μπούστερ Β καθώς είναι σε διαφορετικές τοποθεσίες τοποθετημένα για χωροταξικούς λόγους και το wifi του Β το λαμβάνω ψόφια εκεί που κάθομαι συνήθως - δηλαδή το wifi του Α είναι μονόδρομος
    υποθέτω οτι μιλάς για ένα κτήριο με 2 σπίτια τα οποία επικοινωνούν μεταξύ τους στο δίκτυο... σωστά?

  12. #1167
    Εγγραφή
    30-04-2011
    Περιοχή
    Εις τα βουνά εκεί ψηλά
    Μηνύματα
    117
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    Μπούστερ18mbit+4G
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    2xHA35
    SNR / Attn
    9(dB) / 7(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από puntomania Εμφάνιση μηνυμάτων
    υποθέτω οτι μιλάς για ένα κτήριο με 2 σπίτια τα οποία επικοινωνούν μεταξύ τους στο δίκτυο... σωστά?
    όχι, 1 σπίτι με 2 κινητικά ανάπηρους χρήστες, με ανεξάρτητο χώρο και γραμμή ο καθένας και με κάμποσες μοιραζόμενες και κοινόχρηστες συσκευές επιπλέον - το σπίτι είναι δεκαπενταετίας κτισμένο «καλουπωτά» με τοίχους χωρίς τούβλα αλλά με τσιμεντομένο μεταλλικό πλέγμα -> θωράκιση RF...

  13. #1168
    Εγγραφή
    13-11-2002
    Περιοχή
    Αστρίς Θάσου
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    4.627
    Downloads
    37
    Uploads
    1
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    350/100
    ISP
    Cosmote 4G - 5G - VDSL
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΣΤΡΙΔΑ ΘΑΣΟΥ
    Router
    RB LHGG & ZTE MC 8020
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Mi_ka Εμφάνιση μηνυμάτων
    όχι, 1 σπίτι με 2 κινητικά ανάπηρους χρήστες, με ανεξάρτητο χώρο και γραμμή ο καθένας και με κάμποσες μοιραζόμενες και κοινόχρηστες συσκευές επιπλέον - το σπίτι είναι δεκαπενταετίας κτισμένο «καλουπωτά» με τοίχους χωρίς τούβλα αλλά με τσιμεντομένο μεταλλικό πλέγμα -> θωράκιση RF...
    εφόσον έχεις τοπικό δίκτυο μεταξύ τους....

    και αφού τα ρουτερ είναι σε 2 διαφορετικά σημεία.... μπορείς με 2 μικροτικ πχ 951G να κάνεις καλό παιχνίδι.... και οι 2 γραμμές να "γίνουν μια" και όλοι να είναι στο ίδιο δίκτυο... και να βλέπουν όλες τις τοπικές συσκευές... και να μην χρειαστεί να τραβήξεις καλώδια νέα... και.... και...

  14. #1169
    Εγγραφή
    30-04-2011
    Περιοχή
    Εις τα βουνά εκεί ψηλά
    Μηνύματα
    117
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    Μπούστερ18mbit+4G
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    2xHA35
    SNR / Attn
    9(dB) / 7(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από puntomania Εμφάνιση μηνυμάτων
    εφόσον έχεις τοπικό δίκτυο μεταξύ τους....

    και αφού τα ρουτερ είναι σε 2 διαφορετικά σημεία.... μπορείς με 2 μικροτικ πχ 951G να κάνεις καλό παιχνίδι.... και οι 2 γραμμές να "γίνουν μια" και όλοι να είναι στο ίδιο δίκτυο... και να βλέπουν όλες τις τοπικές συσκευές... και να μην χρειαστεί να τραβήξεις καλώδια νέα... και.... και...
    από καλώδια, ιστός αράχνης κάτω από την κεραμοσκεπή... ενδιαφέρον το μικροτικ, θα το δω, ευχαριστώ!

  15. #1170
    Εγγραφή
    23-11-2018
    Μηνύματα
    33
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Greek
    Γεια σας , είμαι καινούργιος στην παρέα και ζητάω συγνώμη αλλά θα ρωτήσω κάποια πράγματα που λογικά θα έχουν απαντηθεί πάλι άλλα λόγω χρόνου δεν μπορώ να ψάξω και να τα βρω.
    Η μεγίστη ταχύτητα που πιάνω αυτή την στιγμή ειναι 1,7 mbps οποτε πιστευω να δω διαφορα με αυτη την υπηρεσία. Κατα κυριο λογο το θελω για streaming (netflix κλπ..).Απο το κινητο εχω παρα πολυ καλο σημα 4G.
    1)υπάρχει σταθερότητα στο σημα ?η θα υπαρχουν μερες που δεν θα μπρω να μπω?
    2)μπορω να χρησιμοποιώ μονο το 4G χωρις adsl ?
    3)Μπορουν να συνδεθούν ταυτόχρονα 3-4 συσκευές απο το wi-fi?

Σελ. 78 από 402 ΠρώτηΠρώτη ... 5868737677787980838898 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Νεο ASUS DSL-AC52U AC750 (adsl/vdsl)
    Από babis3g στο φόρουμ Asus XDSL modems και routers
    Μηνύματα: 1308
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-11-22, 13:24
  2. Vodafone Home Speed+, πιλοτική επίδειξη από 7/1/2016
    Από nnn στο φόρουμ Ειδήσεις
    Μηνύματα: 50
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-03-17, 23:49
  3. Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-04-16, 14:30
  4. Nεο adsl/vdsl Asus DSL N16
    Από babis3g στο φόρουμ Asus XDSL modems και routers
    Μηνύματα: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-09-15, 12:22
  5. Μηνύματα: 29
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-07-15, 17:47

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας