Σελ. 4 από 402 ΠρώτηΠρώτη ... 2345691424 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 46-60 από 6029
  1. #46
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.136
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Καλημέρα! το μηχανημα που δινουν εχει υποδοχες για εξωτερικη κεραια οπως πχ το στικακι 4G που εχω και παιζω με cosmote?
    γιατι σε μερικα μερη μπορει να μην εχει καλο σημα και η εξωτερικη ή κεραια εσωτερικου τυπου απλα επιβαλεται!!!
    για να ξερουμε και για τι μιλαμε βαζω 2 φωτος, το στικακι μου που φαινονται οι συνδεσεις κεραιας και η κεραια που εχω μπορει να μπει και εξωτερικα τυπου πανελ.
    Στο εξοχικο απο 1 γραμμη σημα πηγε τερμα απλα!
    http://i180.photobucket.com/albums/x...psaccfka9h.jpg
    http://i180.photobucket.com/albums/x...psnlei2uno.jpg
    αυτο με το σημα εχει μεγαλη σημασια γιατι τι να το κανεις να δινεις +15 ευρω τον μηνα και αμα εχει χαλια σημα να μην εχεις ταχυτητα???
    Βεβαια 20GB με 15 ευρω λετε ειναι πολυ ακριβα? για δειτε και το mobile internet να κλαψετε! μιλαμε για κλεψιμο απλα....
    εγω παιζω με twin sim whats up, και μαζευονται πολλα GB αλλα εχω το στικ για καβατζα οταν εχει προβλημα το δικτυο δεν εχω κανει δλδ στο Mikrotik routerboard load balacing κτλ να προσθετω την ταχυτητα. Το ειχα σκεφτει αλλα μεγαλο το κοστος! απλα αμα πεσει το VPN βγαινω απο cosmote internet.
    Αν δεν εχει υποδοχη κεραιας καλυτερα να βαλουν.....
    εχει το καλυτερο σημα η κοτε και καλυψη αλλα δεν εχει ΠΑΝΤΟΥ!

  2. #47
    Εγγραφή
    01-11-2003
    Περιοχή
    Athens
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    1.639
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1 Gbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΙΩΝΙΑ
    Router
    FritzBox 5530
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MitsosDaBest13 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οι ταχύτητες έως 60 Mbps που αναφέρονται μέσω του 4G, είναι (εν μέρη) μούφα!! Όπως είναι και το "έως" 24 Mbps...

    Το πιο πιθανό είναι ότι μέσα στα σπίτια που δύσκολα θα παίζει η 2600MHz συχνότητα, θα βλέπουμε +20 Mbps συνήθως. Εμένα στο σπίτι μου Αθήνα, η Vodafone με 4G πιάνει 15-20, η Cosmote 20-25 και η WIND 25-30. Εννοείται ότι στο μπαλκόνι πιάνουν περισσότερο, αλλά σιγά μην έχω το ρούτερ εκεί.

    Εμένα θα μ' ενδιέφερε περισσότερο για το εξοχικό στη Λακωνία αυτή η υπηρεσία, που εκεί με το σάπιο ADSL ο ΟΤΕ πιάνει μόνο 2-3 Mbps και 4G από Cosmote δεν υπάρχει, ενώ έχουν κανονικά 4G οι Vodafone, WIND... Το 3G της Cosmote μέχρι 7-8 Mbps πάει εκεί στο χωριό και είναι πολύ μούφα να δώσουμε 15€ παραπάνω, για να έχουμε μόνο 20GB στα 10 Mbps (σύνολο)...
    Μη συγκρίνεις το 4G της Cosmote με της Wind.
    Καμία σχέση

    Η Cosmote έχει παντού 20 MHz στα 1800 ως βασικό κορμό όποτε πιάνει συνήθως πάνω απο 100Mbps. Ειδικά όταν παιζει με CA στα 2600 και 800 οι ταχύτητα εκτοξεύεται.

    Η Wind παίζει στα 10Mhz στα 800 ως βασικό κορμό και με πολύ λιγότερους σταθμούς (άρα ακόμα χαμηλότερο bw). Όποτε η συνήθης ταχύτητα ειναι κάτω απο 30.


    Ο συνδυασμός σταθερής με 4G για boost των ταχυτήτων ειναι κάτι το οποίο απευθύνεται σε λίγους. Δεν ειναι για να κατεβάσεις γρηγορότερα το torrent.

    Αναμένουμε όντως απο τη Vodafone να το δώσει και αυτή άμεσα.
    Απο τη Wind δεν νομίζω να δούμε κάτι άμεσα γιατί το bonding έχει υποδομή απο πίσω και απαιτεί επενδύσεις.
    mac rulez

  3. #48
    Εγγραφή
    05-05-2009
    Περιοχή
    Παλαιό Φάληρο
    Μηνύματα
    12.721
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    FTTH Φως το αληθ
    ISP
    OTE
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nnn Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με καλό σήμα 4G, φτάνεις την 100άρα με 50άρα VDSL, δεν είναι κακό.
    Και που να δεις σε σταθερή γραμμή που φτάνει τα 130 με απεριόριστο downloading, καθόλου κακό (ανάλογα την τιμή). Μόνο που δεν το δίνει

  4. #49
    Εγγραφή
    08-02-2005
    Περιοχή
    Ίλιον,Αθήνα
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    912
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11.5MB True
    ISP
    Nova
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΜΑΤΕΡΟ
    SNR / Attn
    10(dB) / 33(dB)
    Τελικα ξερει, αξιοπιστα, κανεις αν η υπηρησια ειναι με bonding η balancing ?

  5. #50
    Εγγραφή
    09-05-2005
    Περιοχή
    Μαρούσι -Αθήνα- Ηράκλειο Κρήτης
    Ηλικία
    61
    Μηνύματα
    454
    Downloads
    28
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΑΡΟΥΣΙ
    Router
    Oxygen Hpv1500
    SNR / Attn
    9.5(dB) / (dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nnn Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ξεκίνησε η εμπορική διάθεση από την Cosmote, της νέας υπηρεσίας Cosmote Home Speed Booster, μέσω της οποίας οι κάτοχοι σύνδεσης Double Συνημμένο Αρχείο 169942Play Adsl 24 ή VDSL, μπορούν να αυξήσουν την ταχύτητα της σύνδεσης τους έως 60Mbps με συμπληρωματική χρήση του δικτύου 4G.

    Για την λειτουργία της νέας υπηρεσίας, παρέχεται ειδικός εξοπλισμός που δέχεται κάρτα SIM για την σύνδεση στο δίκτυο κινητής, ο οποίος όταν "αντιληφθεί" πως η σταθερή σύνδεση φτάνει στο όριο της, ενεργοποιεί την σύνδεση κινητής, δίνοντας έτσι επιπλέον bandwidth στον χρήστη.

    Ο εξοπλισμός που απαιτείται δίνεται με χρησιδάνειο, δεν υπάρχει χρονική δέσμευση και το επιπλέον κόστος είναι 15€ ανά μήνα (13€ η υπηρεσία και 2€ στον λογαριασμό του σταθερού). Ο διαθέσιμος όγκος για χρήση μέσω του δικτύου 4G είναι 20GB/μήνα, ενώ μέχρι τα τέλη Ιουλίου δίνονται επιπλέον 20GB δωρεάν. Στην περίπτωση που τελειώσει ο διαθέσιμος όγκος data, ο χρήστης μπορεί να αγοράσει επιπλέον όγκο μέσα από το control panel του λογαριασμού του.

    Η κάρτα SIM δεν μπορεί να χρησιμοποιηθεί σε άλλη συσκευή εκτός του modem/router της Huawei (HA-35 10/11 περισσότερα εδώ), ενώ λειτουργεί μόνο στην home zone που δηλώνεται στην αίτηση της υπηρεσίας. Για την σωστή λειτουργία πρέπει το σήμα κινητής να είναι ισχυρό 3G/4G.

    Σύμφωνα με τις FAQ της υπηρεσίας, από τον Ιούνιο του 2016 θα παρέχεται και για συνδέσεις με 2 κανάλια φωνής, ενώ προς το παρόν δεν λειτουργεί σε περίπτωση στατικής IP.

    adslgr.com με πληροφορίες από εδώ
    σε περίπτωση βλάβης του ενσύρματου δικτύου adsl/vdsl ,το σχήμα εξακολουθεί να παρέχει ίντερνετ και τηλεφωνία?
    Τι γινεται με τους κατόχους εξοπλισμού oxygen με BRI χρήση τηλεφωνίας?
    Η Vodafone αντίστοιχα δίνει υπηρεσίες backup gsm και στο oxygen και μάλιστα δωρεάν όσο διαρκεί η βλάβη στο σταθερό .Ο ΟΤΕ βεβαία πάντα ουραγός σε νέες τεχνολογίες και προηγμένες υπηρεσίες
    Θέματα παρόχων Δικτύων τηλεφωνίας- ίντερνετ,Συμβάσεις παρόχων τηλεφωνίας με ειδικές τιμές και όρους ,Τηλεφωνικές εγκαταστασεις ,τηλ κέντρα Συστήματα ασφαλείας

  6. #51
    Εγγραφή
    22-09-2003
    Μηνύματα
    81.767
    Downloads
    218
    Uploads
    48
    Άρθρα
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor DGA4130
    SNR / Attn
    6(dB) / 2.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Σας αγοράσανε ή τσάμπα η διαφήμιση ?

    Άλλη η μια υπηρεσία άλλη η άλλη.
    We'll build a fortress to keep them out and in a world gone silent I'll be your sound and if they try to hurt you I'll tear them down I'm always with you now....
    I forgot that I might see, so many Beautiful things
    everything that has a beginning has an end
    See the mirror in your eyes-see the truth behind your lies-your lies are haunting me See the reason in your eyes-giving answer to the why- your eyes are haunting me

  7. #52
    Εγγραφή
    25-09-2012
    Μηνύματα
    626
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbit/100Mbit
    ISP
    ΟΤΕ
    Router
    Fritz!Box 5530 AX
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jimger Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν ξέρω αν το είπε από ειρωνεία αλλά όντως είναι ενδιαφέρον αν κάνεις μια κατανοητή ανάλυση...
    Mε απλα λογια, αν εχεις εφαρμογες που χρησιμοποιουν πολλαπλα sockets (ολοι ξερουμε ποιες) μπορεις μεσω του load balancing με hardware πχ των 50 ευρω να χρησιμοποιησεις εως και 4 vdsl.

    Υπαρχουν αρκετες μορφες για link aggregation αλλα προυποθετουν συμμετοχη του provider.
    I'm getting low on beans and marmalade..

  8. #53
    Εγγραφή
    18-06-2008
    Περιοχή
    Παγκράτι
    Μηνύματα
    853
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    8192/1024
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΜΟΙΡΕΣ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tsigarid Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το ίντερνετ δεν χρησιμοποιείται μόνο όπως το χρησιμοποιείς εσύ. Τα 100GB δεν θα μου φτάναν ούτε για ζήτω, και δεν έχω κατεβάσει ούτε ένα τόρεντ στη ζωή μου. Επίσης η ταχύτητα είναι πολύ σημαντική για τη δουλειά μου (remote X windows, αν σου λέει κάτι) οπότε είναι ιδιαίτερα σημαντική και άσχετη με τον όγκο.
    Δεν έχω άποψη και δεν αντιλέγω αλλά μάλλον αν είναι τόσο σημαντική η ταχύτητα στην δουλειά σου φαντάζομαι ότι δεν περίμενες τις οικιακές συνδέσεις για να καλυφθείς. Παρ' όλα αυτά η συγκεκριμένη υπηρεσία απευθύνεται σε οικιακούς χρήστες οι οποίοι σε ποσοστό μεγαλύτερο από 99,9% χρειάζονται την ταχύτητα είτε για streaming είτε για κατέβασμα. Οπότε δεν μπορώ να φανταστώ πως θα τους φανεί χρήσιμη η συγκεκριμένη υπηρεσία.

  9. #54
    Εγγραφή
    22-09-2003
    Μηνύματα
    81.767
    Downloads
    218
    Uploads
    48
    Άρθρα
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor DGA4130
    SNR / Attn
    6(dB) / 2.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από anonymos1982 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν έχω άποψη και δεν αντιλέγω αλλά μάλλον αν είναι τόσο σημαντική η ταχύτητα στην δουλειά σου φαντάζομαι ότι δεν περίμενες τις οικιακές συνδέσεις για να καλυφθείς. Παρ' όλα αυτά η συγκεκριμένη υπηρεσία απευθύνεται σε οικιακούς χρήστες οι οποίοι σε ποσοστό μεγαλύτερο από 99,9% χρειάζονται την ταχύτητα είτε για streaming είτε για κατέβασμα. Οπότε δεν μπορώ να φανταστώ πως θα τους φανεί χρήσιμη η συγκεκριμένη υπηρεσία.
    ΠολΛαπλά streaming videos

    ΟΤΕTV Go, Netflix, Youtube κλπ
    We'll build a fortress to keep them out and in a world gone silent I'll be your sound and if they try to hurt you I'll tear them down I'm always with you now....
    I forgot that I might see, so many Beautiful things
    everything that has a beginning has an end
    See the mirror in your eyes-see the truth behind your lies-your lies are haunting me See the reason in your eyes-giving answer to the why- your eyes are haunting me

  10. #55
    Εγγραφή
    09-10-2007
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    31
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Nova
    Router
    TG585 v8 bridge on RB750
    SNR / Attn
    13.5(dB) / 5.5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Symos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με απλά λόγια, το load balancing είναι σαν να έχεις 2 (ή περισσότερες) γραμμές και να τις χρησιμοποιείς κάθε μία ξεχωριστά.
    Το bonding είναι σαν να έχεις μία γραμμή, της οποίας η ταχύτητα είναι όσο το άθροισμα των 2 (ή περισσότερων) γραμμών πάνω στις οποίες "πατάει".

    Στην περίπτωση του load balancing λοιπόν, κάθε γραμμή έχει τη δική της IP και το κάθε connection που κάνεις θα γίνει είτε με τη μία, είτε με την άλλη (το ποιά το αποφασίζει ο load balancer). Όταν λοιπόν κατεβάζεις ένα μεγάλο αρχείο* ή κάνεις streaming, αυτό θα γίνεται μόνο με τη μία γραμμή, οπότε δεν έχεις κερδίσει κάτι αν η μία γραμμή δεν είναι αρκετά γρήγορη για να κάνεις αυτό που θες. Εκεί που κερδίζεις, είναι ότι ταυτόχρονα με το να κάνεις π.χ. streaming μπορείς να βάλεις να κατεβαίνει ένα αρχείο από την άλλη γραμμή και αυτό δεν θα επηρεάσει το streaming (και τούμπαλιν). Όπως είπα, ανάλογα το σενάριο χρήσης μπορεί το load balancing να είναι πολύ χρήσιμο ή και τελείως άχρηστο. Όπως είναι φυσικό, το load balancing είναι πολύ εύκολο τεχνικά. Αρκεί ένα μηχάνημα (π.χ. ένα router με τέτοια δυνατότητα ή ένα "gateway" PC) που αποφασίζει από ποιά γραμμή θα εξυπηρετηθεί το κάθε request.

    Το bonding είναι πολύ πιο περίπλοκο να γίνει καθώς απαιτεί να "συνδυαστούν" οι γραμμές σε πολύ μεγαλύτερο βάθος. Όταν εσύ κάνεις μία σύνδεση π.χ. στο Netflix, το Netflix θα πρέπει να βλέπει έναν client και όχι δύο, στον οποίο να στέλνει τα δεδομένα. Αυτά τα δεδομένα όμως κάπου πρέπει να "σπάνε" και να φτάνουν στο σπίτι σου από δύο διαφορετικές γραμμές. Μετά πρέπει να συνδυάζονται ξανά (φυσικά με τη σωστή σειρά κλπ.) και να φτάνουν στον υπολογιστή σου μέσω ενός connection. Απαιτείται λοιπόν και πάλι αφενός ένα μηχάνημα στη δική σου πλευρά (αρκετά πιο περίπλοκο από τον load balancer), αλλά και η συνεργασία ενός παρόχου στην άλλη πλευρά, ο οποίος θα αναλάβει (κάτι σαν proxy) να κάνει τα requests για σένα, να λαμβάνει τα δεδομένα, να τα σπάει και να στα στέλνει.

    *Υπάρχουν βέβαια και download managers που κατεβάζουν αρχεία ανοίγοντας πολλαπλά connections, αν και δεν το υποστηρίζουν όλοι οι servers αυτό.
    Μερικές διορθώσεις - διευκρινήσεις.

    Ο φίλος μας αρχικά μίλησε για balance και όχι για bonding.
    Το bonding δεν είναι δύσκολο να γίνει (φυσικά και δεν είναι για home use και δεν είναι για τον καθένα).
    Το bonding παίρνει την ταχύτητα όσο είναι το άθροισμα 2 (ή περισσότερων) γραμμών με βάση την χαμηλότερη γραμμή.
    Bonding μπορεί να προσφέρει ο πάροχος και αν δεν το προσφέρει, μπορείς να το κάνεις μόνο σου αν έχεις κάποιο server με μεγάλη γραμμή.

    Τελικά αυτό που δίνει η cosmote είναι balance ή bond ? Γιατί όταν είχα πάει στην επίδειξη πριν από κάτι μήνες , αυτό που κατάλαβα εγώ είναι ότι παίζει με balance.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lady_in_black Εμφάνιση μηνυμάτων
    Mε απλα λογια, αν εχεις εφαρμογες που χρησιμοποιουν πολλαπλα sockets (ολοι ξερουμε ποιες) μπορεις μεσω του load balancing με hardware πχ των 50 ευρω να χρησιμοποιησεις εως και 4 vdsl.

    Υπαρχουν αρκετες μορφες για link aggregation αλλα προυποθετουν συμμετοχη του provider.
    Μπορείς να μου πεις το harware που θα κάνει balance σε 4 vdsl με 50 ευρώ ?

  11. #56
    Εγγραφή
    12-05-2004
    Περιοχή
    Γαλάτσι
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    537
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΛΥΣΙΔΑ
    Router
    Fritzbox 7590 AX
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sanctusmob Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μερικές διορθώσεις - διευκρινήσεις.

    Ο φίλος μας αρχικά μίλησε για balance και όχι για bonding.
    Το bonding δεν είναι δύσκολο να γίνει (φυσικά και δεν είναι για home use και δεν είναι για τον καθένα).
    Το bonding παίρνει την ταχύτητα όσο είναι το άθροισμα 2 (ή περισσότερων) γραμμών με βάση την χαμηλότερη γραμμή.
    Bonding μπορεί να προσφέρει ο πάροχος και αν δεν το προσφέρει, μπορείς να το κάνεις μόνο σου αν έχεις κάποιο server με μεγάλη γραμμή.

    Τελικά αυτό που δίνει η cosmote είναι balance ή bond ? Γιατί όταν είχα πάει στην επίδειξη πριν από κάτι μήνες , αυτό που κατάλαβα εγώ είναι ότι παίζει με balance.

    - - - Updated - - -



    Μπορείς να μου πεις το harware που θα κάνει balance σε 4 vdsl με 50 ευρώ ?
    Bonding με τόσο διαφορετικά latencies στις δύο γραμμές το βλέπω δύσκολο. Το πιο πιθανό είναι να παίζει με load balancing (ίσως και με προτεραιότητα στη μια γραμμή από τις δύο).

    Πρέπει κάποιος που το έχει βάλει να δει και να μας πει τι ακριβώς συμβαίνει.

  12. #57
    Το avatar του μέλους emeliss
    emeliss Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από plouf Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τελικα ξερει, αξιοπιστα, κανεις αν η υπηρησια ειναι με bonding η balancing ?
    https://www.ietf.org/proceedings/90/...-homenet-2.pdf

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από athenaum Εμφάνιση μηνυμάτων
    σε περίπτωση βλάβης του ενσύρματου δικτύου adsl/vdsl ,το σχήμα εξακολουθεί να παρέχει ίντερνετ και τηλεφωνία?
    Τι γινεται με τους κατόχους εξοπλισμού oxygen με BRI χρήση τηλεφωνίας?
    Η Vodafone αντίστοιχα δίνει υπηρεσίες backup gsm και στο oxygen και μάλιστα δωρεάν όσο διαρκεί η βλάβη στο σταθερό .Ο ΟΤΕ βεβαία πάντα ουραγός σε νέες τεχνολογίες και προηγμένες υπηρεσίες
    Internet.
    Ο εξοπλισμός προς το παρόν είναι μόνο το Huawei που υπάρχει στο site.
    Η Vodafone δεν δίνει κάτι αντίστοιχο. Στην Ελλάδα είναι μια καινοτομία. Η Vodafone έχει ανακοινώσει ότι θα δώσει κάτι αντίστοιχο. Όταν καταφέρουν να το βγάλουν στον αέρα σίγουρα θα το διαφημίσουν.

  13. #58
    Εγγραφή
    09-10-2007
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    31
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Nova
    Router
    TG585 v8 bridge on RB750
    SNR / Attn
    13.5(dB) / 5.5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Όταν το είδα στην επίδειξη αυτό που κατάλαβα είναι πως παίζει με balance, αλλά δεν με άφησαν να κάνω και πολλές δοκιμές.
    Παραθέτω το αρχικό μου Post από το παλιό topic.

    Πήγα από το κατάστημα στην Τσιμισκή για να μου κάνουν επίδειξη.

    Έχουν δύο κοπέλες με δύο Laptop. Το ένα είναι συνδεμένο με vdsl έχει κάνει sync στα 22mbps (όπως με ενημέρωσαν) και το άλλο laptop είναι συνδεμένο με το Hybrid Access όπου είναι μία γραμμή vdsl πάλι στα 22mbps (όπως με ενημέρωσαν) συν το δίκτυο κινητής τηλεφωνίας που ήταν συνδεδεμένο σε 4G. Τρέχουν και στα δύο laptop ταυτόχρονα speedtest στο http://speedtest.net αλλά το site στο Laptop με το hybrid access ήταν λίγο διαφορετικό (δύστυχος δεν είδα το Link). Το ένα laptop έπιασε 10mbps και το άλλο έπιασε 100mbps (με spikes στα 15 και 120mbps αντίστοιχα). Το δεύτερο τεστ που κάνουν είναι download το image του freebsd από το ftp του ntua, το οποίο όμως το κάνουν download με το Plugin του firefox DownThemAll!. Στην μία περίπτωση έπιασε 1MB/s και στην άλλη έπιασε 10MB/s (με spikes στα 1,2 και 15ΜΒ/σ αντίστοιχα). Στο hybrid access όταν έκανε download η ταχύτητα ήταν κανονικά στην αρχή δηλαδή στο 1MB/s και μετά από 30-50 δευτερόλεπτα άρχιζε να ανεβάζει στα 10-15MB/s. Ακόμη με ενημέρωσαν ότι το router κάνει αυτόματα fail over, δηλαδή αν κοπεί η μία σύνδεση γυρνάει αυτόματα στην άλλη.

    Ακόμη δοκίμασα να κατεβάσω κάτι χωρίς το DownThemAll!, και η ταχύτητα δεν αυξήθηκε ποτέ. Ακόμη δοκίμασα να κατεβάσω πάλι χωρίς τον download manager δύο διαφορετικά iso από το ftp του ntua και η ταχύτητα ήταν καρφωμένη και στα δύο το 1,6MB/s χωρίς να ανεβάσουν παραπάνω ταχύτητα, οπότε υποψιάζομαι ότι έχουν κάποιο Limitation στο configuration του router ή το έχουν στημένο για Lab. Νομίζω μπορούμε να πούμε όταν έχουμε ένα connection, αυτό πηγαίνει από την μία σύνδεση. Οπότε λογικά μιλάμε για balance μεταξύ τον δύο συνδέσεων (dsl και mobile network). Σχετικά με το balance, με κάθε επιφύλαξη καθώς δεν με άφησαν να μπω στο router , ούτε μπόρεσα να κάνω πολλές δοκιμές.
    Το router είναι της huawei. Δεν είδα το μοντέλο στο κατάστημα, αλλά τώρα που το έψαξα λίγο στο ίντερνετ μοιάζει με το huawei B593 (υπάρχει σε παραλλαγές το συγκεκριμένο μοντέλο)

  14. #59
    Εγγραφή
    09-02-2006
    Μηνύματα
    2.961
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    OPNsense
    Με 40Gb είναι σαν να σου δίνουν την trial έκδοση μιας γρήγορης σύνδεσης...

  15. #60
    Εγγραφή
    25-09-2012
    Μηνύματα
    626
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbit/100Mbit
    ISP
    ΟΤΕ
    Router
    Fritz!Box 5530 AX
    @sanctusmob, ειναι ξεκαθαρο.
    I'm getting low on beans and marmalade..

Σελ. 4 από 402 ΠρώτηΠρώτη ... 2345691424 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Νεο ASUS DSL-AC52U AC750 (adsl/vdsl)
    Από babis3g στο φόρουμ Asus XDSL modems και routers
    Μηνύματα: 1308
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-11-22, 13:24
  2. Vodafone Home Speed+, πιλοτική επίδειξη από 7/1/2016
    Από nnn στο φόρουμ Ειδήσεις
    Μηνύματα: 50
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-03-17, 23:49
  3. Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-04-16, 14:30
  4. Nεο adsl/vdsl Asus DSL N16
    Από babis3g στο φόρουμ Asus XDSL modems και routers
    Μηνύματα: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-09-15, 12:22
  5. Μηνύματα: 29
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-07-15, 17:47

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας