Σελ. 214 από 402 ΠρώτηΠρώτη ... 194204209212213214215216219224234 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 3.196-3.210 από 6029
  1. #3196
    Εγγραφή
    05-09-2014
    Μηνύματα
    426
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/100
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΔΑΦΝΗ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από psyxakias Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν με πειράζει ότι δεν ρυθμίζεις download, αλλά τα min/max upload και τα priorities τα έχετε δει να λειτουργούν στη πράξη; Τα ρυθμίζω λίγο-πολύ όπως σε προηγούμενα routers με QoS αλλά δε βλέπω να λειτουργούν. Εννοείται ότι βάζω check και στο bandwidth control.

    Παράδειγμα 1: του βάζω το PC (με την MAC του) να έχει όριο στα 100 kbit/s upload και ανεβάζω σε FTP με 4-5 mbps, σαν να μην το λαμβάνει καθόλου υπόψιν.
    Παράδειγμα 2: βάζω μια κάμερα με default priority και το PC με highest (με τις MAC τους τα "ταυτοποιώ"), και τα pings του PC ανεβαίνουν όταν γράφει σε cloud η κάμερα (ενώ στο προηγούμενο router -το αγαπημένο του jim_p- όταν επαιζε το QoS με τέτοια ρύθμιση, δεν είχε ιδιαίτερη αύξηση στο ping... μπούκωνα 24/7 το 1 Mbps και δεν είχα spikes στα pings). Μόλις κλείσω κάμερα, τα pings επανέρχονται στα κανονικά τους. Προφανώς έχει διαφορετική συμπεριφορά λόγω 4G αλλά μου δίνεται η εντύπωση ότι είτε βάλω QoS, είτε όχι... δεν έχει διαφορά.

    Μόλις βρω λίγο χρόνο θα το ψάξω περαιτέρω και θα επανέλθω με screen-shots με τις ρυθμίσεις μου, γιατί ξέρω ότι τα λέω κάπως γενικόλογα τώρα.
    Βγάλε τη SIM και δες αν δουλεύει το Bandwidth Control μόνο με τη DSL.
    Έχω την εντύπωση ότι δουλεύει μόνο εκεί.

  2. #3197
    Εγγραφή
    06-06-2007
    Μηνύματα
    69
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΙΓΙΟ
    Router
    HA35
    Path Level
    Fastpath
    2 πραγματάκια και από μένα.
    - Ισχύει κάτι που μου είπε ένας φίλος μου ότι του είπαν σε κατάστημα κοσμοτε πως αν κάνει νέα σύνδεση speedbooster, ΔΕΝ υπάρχει το όριο των 100GB? Και αν ναι, μπορούμε πληρώνοντας ίσως κάποιο πέναλτυ να το βάλουμε και εμείς που είμαστε με συμβόλαιο;
    - Πιστοποιώ ότι το speedbooster δεν είναι συμβατό με τη νέα υπηρεσία cosmote tv over the top. Μου είπαν στο κατάστημα ότι θα παίξει και το πήρα, αλλά δεν. Κατά τα άλλα το κουτί παίζει κανονικά με speedbooster από άλλα apps. Μόνο το cosmote tv app δεν είναι συμβατό. Μεγάλο φάουλ. Σήμερα το επιστρέφω.

  3. #3198
    Εγγραφή
    26-09-2003
    Μηνύματα
    17.713
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    200/20 Mbps
    ISP
    Cosmote
    SNR / Attn
    9(dB) / 7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimyok Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εχετε παρατηρησει καμια αλλαγη συμπεριφορας τωρα με τα "απεριοριστα" ;
    Μόνο 3 μέρες το έχω και καθημερινά παρατηρώ μείωση ταχύτητας μέσα στην μέρα (ακόμα και πριν ανακοινωθεί το απεριόριστο των εορτών):
    +27-28/4-4.5 Mbps μέσα στη μέρα (40-41/5.5 Mbps μαζί με ADSL 14/1)
    +50/5 Mbps το βράδυ μετά τις 2 (63-64/6.5 Mbps μαζί με ADSL 14/1)

    Αισθητή μείωση αλλά ανεκτή σε επίπεδα VDSL 50αρας... για να δούμε αν θα διατηρηθεί.

    Το περίεργο είναι ότι το πρώτο 24ωρο είχα σήμα διαρκώς 42 (strong) και χωρίς να έχω κουνήσει το router (βρίσκεται ψηλά σε σημείο που δε το φτάνω καν)... έπεσε στο 34 (weak) και παραμένει εκεί σταθερά, αλλά δεν είδα διαφορά στην ταχύτητα. Ίσως συνδέθηκε σε άλλη κεραία και σκεφτόμουν μήπως πειραματιστώ και με τίποτα κεραιούλες με SMA βύσμα, αν και διάβασα ανάμεικτες απόψεις.

    Γυρίζοντάς το στην ακριβώς αντίθετη κατεύθυνση ανέβηκε πάλι στο 40+. Ολόιδια ταχύτητα όμως με πριν, οπότε ίσως να μην αξίζει να ασχολούμαι με το σήμα. Ένα μικρό hint για όταν κάνετε δοκιμές της βέλτιστης θέσης: το web interface ανανεώνει το σήμα κάθε 3-4 δευτερόλεπτα ενώ πάνω στο router οι γραμμούλες ανά 10+ δευτερολεπτα. Οπότε βολεύει να είσαι με το κινητό στο χέρι όταν το πειράζεις.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από NinjaMiltos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Βγάλε τη SIM και δες αν δουλεύει το Bandwidth Control μόνο με τη DSL.
    Έχω την εντύπωση ότι δουλεύει μόνο εκεί.
    Ευχαριστώ, θα το δοκιμάσω... ακόμα και αν το εφαρμόζει μόνο στο DSL tunnel με εξυπηρετεί γιατί ουσιαστικά θέλω να "προστατέψω" το 1 Mbps up να μην μπουκώνει εύκολα, όπως έκανα μέχρι τώρα.

    - - - Updated - - -

    Έχω παρατηρήσει διάφορα θεματάκια, που μάλλον οφείλονται στο router. Θα τα μαζέψω και θα τα γράψω πιο μετά άμα είναι.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος psyxakias : 18-12-19 στις 15:10.

  4. #3199
    Εγγραφή
    31-07-2007
    Περιοχή
    CRETE
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    4.268
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    Οτι να ναι
    ISP
    ΑΜΑΝ
    Router
    Netgear
    SNR / Attn
    ??(dB) / ??(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Ο οτες βαραει διαλυση απο τεχνικους - εχουν μεινει οι ασχετοι των 300 ευρω που πουλανε λεγοντας οτι να ναι . Σκεψου τους πηρα πρωι 50 λεπτα αναμονη και δε με ξανακαλεσαν ουτε απο τους εταιρικους για τα κινητα - μπουρδελο τελειως ...

  5. #3200
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.953
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimyok Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ο οτες βαραει διαλυση απο τεχνικους - εχουν μεινει οι ασχετοι των 300 ευρω που πουλανε λεγοντας οτι να ναι . Σκεψου τους πηρα πρωι 50 λεπτα αναμονη και δε με ξανακαλεσαν ουτε απο τους εταιρικους για τα κινητα - μπουρδελο τελειως ...
    Και στη wind που έχω μια γραμμή για να τους καταφέρεις να κουνηθούν πρέπει να πάρεις αρκετές φορές..
    Παλιά σε παίρναν αυτοί όταν είχες θέμα..σχετικά εύκολα.. Τώρα πρέπει να τους πρήξεις στα τηλέφωνα..
    Παλαιότερα και το sms για την αναγγελία ερχόταν καρφί.. Τώρα μέχρι και αυτό αργεί..
    Και κάτι άλλο που έχω παρατηρήσει..τώρα τελευταία βγάζουν όλο τους σχετικά νέους (όχι μόνο ηλικιακά) τεχνικούς στα τηλέφωνα πρώτα.. Δεν βρίσκεις γνώστη τεχνικό εύκολα.. Άσε που τους κυνηγάνε να εξυπηρετούν γρήγορα πολλούς.. Στην περίπτωση μου βέβαια εξυπηρετήθηκα ανεξαρτήτως διάρκειας κλήσης..
    Αν και πάντα όλοι οι πάροχοι ήταν +- έτσι.. Όσο πάει ο καιρός ποιος ξέρει τι άλλο θα δούμε..
    Αυτά είναι τα αρχικά στάδια μιας βλάβης..που καθυστερούν το όλο θα μου πεις.. Δεν μπορώ όμως να πω ότι έχω παράπονο από την ταχύτητα επίλυσης της βλάβης.. Αν και βέβαια περίπτωση με περίπτωση διαφέρει..
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος GregoirX23 : 19-12-19 στις 09:01.
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  6. #3201
    Εγγραφή
    26-09-2003
    Μηνύματα
    17.713
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    200/20 Mbps
    ISP
    Cosmote
    SNR / Attn
    9(dB) / 7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimyok Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ο οτες βαραει διαλυση απο τεχνικους - εχουν μεινει οι ασχετοι των 300 ευρω που πουλανε λεγοντας οτι να ναι . Σκεψου τους πηρα πρωι 50 λεπτα αναμονη και δε με ξανακαλεσαν ουτε απο τους εταιρικους για τα κινητα - μπουρδελο τελειως ...
    Είναι λίγο τζόκερ ενώ παλιότερα φημιζόταν ο ΟΤΕ για την υποστήριξη. Πρόσφατες εμπειρίες τον τελευταίο μήνα:
    - Βλάβες σταθερού πριν 3 βδομάδες καθημερινή (18:00 απόγευμα): 3λεπτη αναμονη, χρειάστηκαν όμως 7 ημερολογιακές μέρες για να έρθει συνεργείο (!)
    - πωλήσεις σε Σάββατο (πρωινή ώρα): ανανέωση συμβολαιου+παραγγελία speedbooster - αναμονή γύρω στα 2 λεπτά, εξυπηρετικότατος ο εργαζόμενος
    - πωλήσεις σε καθημερινή (πρωινή ώρα): για να ρωτήσω για το speedbooster, αναμονή γύρω στα 3-4 λεπτά, καλούτσικη εξυπηρέτηση
    - τεχνική υποστήριξη πριν 1 εβδομάδα (πρωινή ώρα): αναμονή 15+ λεπτά, έβαλα να με καλέσουν και με πήραν μετά από καμιά ώρα.. ήθελα κάτι για το Fon και η εμπειρία εξυπηρέτησης ήταν μέτρια, τελικά το βρήκα μόνος μου
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος psyxakias : 18-12-19 στις 20:52.

  7. #3202
    Εγγραφή
    31-07-2007
    Περιοχή
    CRETE
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    4.268
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    Οτι να ναι
    ISP
    ΑΜΑΝ
    Router
    Netgear
    SNR / Attn
    ??(dB) / ??(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Αν δεις τα νέα εχουν απεργιες μεχρι το Γεναρη . Οποιος χρειαζεται συνδεση μαντεψε τι θα παρει .... Σε μενα η εμπειρια "εξυπηρετησης" απο το τηλεφωνο ειναι χειριστη . Ασχετοι να λενε το ποιηματακι τους - θα σας συνδέσω με αλλο τμημα - μεταθεση ευθυνων . Οτι κανεις μονος σου με το αυτοματο συστημα - ουτε μια εκτροπη δεν ειχαν βαλει σωστα τα ζωα μιση και σε λαθος αριθμο ...
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος dimyok : 18-12-19 στις 21:43.

  8. #3203
    Εγγραφή
    03-09-2011
    Μηνύματα
    3.279
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    Όσο πιάνει
    ISP
    Cosmote-LTE
    Router
    Mikrotik Chateau LTE18
    2,5 χρονια βλαβη σε εταιρεια που ειμαι μηχανογραφος και απασχολει περι τα 200 ατομα................ δε τη φτιαξανε ποτε και εχω ιντερνετ με πατεντες.
    Άλλα Ντάλλα....

  9. #3204
    Εγγραφή
    26-09-2003
    Μηνύματα
    17.713
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    200/20 Mbps
    ISP
    Cosmote
    SNR / Attn
    9(dB) / 7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από psyxakias Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μόνο 3 μέρες το έχω και καθημερινά παρατηρώ μείωση ταχύτητας μέσα στην μέρα (ακόμα και πριν ανακοινωθεί το απεριόριστο των εορτών):
    +27-28/4-4.5 Mbps μέσα στη μέρα (40-41/5.5 Mbps μαζί με ADSL 14/1)
    +50/5 Mbps το βράδυ μετά τις 2 (63-64/6.5 Mbps μαζί με ADSL 14/1)

    Αισθητή μείωση αλλά ανεκτή σε επίπεδα VDSL 50αρας... για να δούμε αν θα διατηρηθεί.
    Σήμερα παίζει πιο χαμηλά (από το πρωί):
    +22-23/2.5 Mbps, οπότε η τελική εμπειρία είναι κάτι σαν 35/3.5

  10. #3205
    Εγγραφή
    21-11-2012
    Μηνύματα
    426
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    16912
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΓΚΑΔΙ
    Εσείς που πήρατε κεραίες δεν μας είπατε τις εντυπώσεις σας...

  11. #3206
    Εγγραφή
    31-07-2007
    Περιοχή
    CRETE
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    4.268
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    Οτι να ναι
    ISP
    ΑΜΑΝ
    Router
    Netgear
    SNR / Attn
    ??(dB) / ??(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Σκατα εντυπώσεις .... Με 50 db σήμα σέρνεται άμα δε τραβάει ο bonding server . Από εκεί του δίνουν η όχι ταχύτητα

  12. #3207
    Εγγραφή
    26-09-2003
    Μηνύματα
    17.713
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    200/20 Mbps
    ISP
    Cosmote
    SNR / Attn
    9(dB) / 7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Όντως ψόφησε σήμερα... έχει πέσει αρκετά η ταχύτητα, σαν +10-15 Mbps το down, επιπλέον της ADSL. Μερικές φορές και +5 mbps.

  13. #3208
    Εγγραφή
    03-04-2005
    Περιοχή
    Πάτρα
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    6.219
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49998/4999
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΣΚΑΓΙΟΠΟΥΛΕΙΟ
    Router
    HA35
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από psyxakias Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όντως ψόφησε σήμερα... έχει πέσει αρκετά η ταχύτητα, σαν +10-15 Mbps το down, επιπλέον της ADSL. Μερικές φορές και +5 mbps.
    ποιο +10 ? εγω στο down ειμαι λιγοτερο απο τη vdsl,.... με vdsl πιανω 47/4,7 με το booster 27/ 8,7 ..... ΛΟΛ


  14. #3209
    Εγγραφή
    26-09-2003
    Μηνύματα
    17.713
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    200/20 Mbps
    ISP
    Cosmote
    SNR / Attn
    9(dB) / 7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από panoc Εμφάνιση μηνυμάτων
    ποιο +10 ? εγω στο down ειμαι λιγοτερο απο τη vdsl,.... με vdsl πιανω 47/4,7 με το booster 27/ 8,7 ..... ΛΟΛ
    Μήπως μπουκώνουν τοπικά οι 4G κεραίες; Διότι και με κινητό με cosmote 4G έχω πτώση, άσχετα από bonding/speedbooster δηλαδή.

  15. #3210
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.953
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από panoc Εμφάνιση μηνυμάτων
    ποιο +10 ? εγω στο down ειμαι λιγοτερο απο τη vdsl,.... με vdsl πιανω 47/4,7 με το booster 27/ 8,7 ..... ΛΟΛ
    Άλλο τα ενσύρματα δίκτυα κ άλλο τα ασύρματα.. 4G και κολοκύθια..
    Αυτό έχω καταλάβει..
    Πάντως παίζει και αυτό..αυτές τις ημέρες.. Μήπως μπούκωσε;
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

Σελ. 214 από 402 ΠρώτηΠρώτη ... 194204209212213214215216219224234 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Νεο ASUS DSL-AC52U AC750 (adsl/vdsl)
    Από babis3g στο φόρουμ Asus XDSL modems και routers
    Μηνύματα: 1308
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-11-22, 13:24
  2. Vodafone Home Speed+, πιλοτική επίδειξη από 7/1/2016
    Από nnn στο φόρουμ Ειδήσεις
    Μηνύματα: 50
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-03-17, 23:49
  3. Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-04-16, 14:30
  4. Nεο adsl/vdsl Asus DSL N16
    Από babis3g στο φόρουμ Asus XDSL modems και routers
    Μηνύματα: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-09-15, 12:22
  5. Μηνύματα: 29
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-07-15, 17:47

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας