Σελ. 315 από 402 ΠρώτηΠρώτη ... 295305310313314315316317320325335 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 4.711-4.725 από 6025
  1. #4711
    Εγγραφή
    09-09-2011
    Περιοχή
    skg
    Μηνύματα
    2.920
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    360/360 Mbps
    ISP
    HCN
    Router
    MikroTik hAP ac²
    Αν είσαι σε Windows π.χ. μπορείς να κάνεις μια static εγγραφή στο hosts file που να αντιστοιχεί αυτό το hostname στην local IP της συσκευής αν δεν παίζει το NAT Loopback.

  2. #4712
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.108
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από morfeas-dsl- Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να αναφερω οτι βελτιωθηκε πολυ η ταχυτητα μου οταν ο τεχνικος μου αλλαξε καναλι απο το auto στο 10. Μου ειπε οτι οι αποσυνδεσεις που εχουν μερικοι , ίσως οφειλονται και σε αυτον τον παραγοντα και οτι προτεινει να κανουμε ελεγχο τα καναλια πoιο κατεβαζει καλυτερα και να το εχουμε μονο στο manual.
    ???? Υπήρξε τεχνικός που έβαλε το 10 σε wifi? Μεγάλες στιγμές.

    1,6,11 βάζουμε μόνο που είναι τα βασικά κανάλια στο wifi 2.4g

    https://www.google.com/search?q=wifi+2.4+channels&oq=wifi+2.4+channels&aqs=chrome..69i57j0i512l2j0i22i30l5.11419j1j7&sourceid=chrome-mobile&ie=UTF-8

  3. #4713
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.940
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Μακάρι να ακολουθούσαμε όλοι πιστά τα κανάλια αυτά.. Όταν μερικοί πάνε και σου κάθονται σε όποιο κανάλι τους έρθει, τότε αναγκάζουν και εσένα να βρεις κάποιο άλλο κενό πιο μακριά.. Εδώ μερικά ρουτερ πάνε από μόνα τους στο auto και κάθονται σε όποιο κανάλι τους καπνίσει.. Τι να λέμε; Και μετά γίνεται αχταρμάς στα 2,4...
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  4. #4714
    Εγγραφή
    16-11-2014
    Περιοχή
    κερατεα
    Μηνύματα
    1.016
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    +booster 50.7down/Up 5.35
    ISP
    COSMOTE Home SpeedBooster
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΔΑΣΚΑΛΕΙΟ
    Router
    HUAWEI DN9245X6-10
    SNR / Attn
    8(dB) / 37,5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GregoirX23 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μακάρι να ακολουθούσαμε όλοι πιστά τα κανάλια αυτά.. Όταν μερικοί πάνε και σου κάθονται σε όποιο κανάλι τους έρθει, τότε αναγκάζουν και εσένα να βρεις κάποιο άλλο κενό πιο μακριά.. Εδώ μερικά ρουτερ πάνε από μόνα τους στο auto και κάθονται σε όποιο κανάλι τους καπνίσει.. Τι να λέμε; Και μετά γίνεται αχταρμάς στα 2,4...
    παντως εκει που παλαιοτερα δεν ειχες προβλημα με το wifi , αμα βαλεις και ασυρματες καμερες μεσω wifi εκει να δεις αχταρμας που γινεται με τις συχνοτητες!! και βαλε τα γειτονικα wifi και το δικο σου wifi , repeater και wifi powerline και τις wifi καμερες εκει να δεις!! .

  5. #4715
    Εγγραφή
    20-09-2021
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    7
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    COSMOTE
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από x_undefined Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν είσαι σε Windows π.χ. μπορείς να κάνεις μια static εγγραφή στο hosts file που να αντιστοιχεί αυτό το hostname στην local IP της συσκευής αν δεν παίζει το NAT Loopback.
    Για normal pc δεν υπάρχει πρόβλημα.
    Όντως με το host files μπορείς να κάνεις δουλειά. Αλλά και πάλι δεν είναι η καλύτερη λύση.

    Αυτό που έκανα μέχρι τώρα είναι το εξής.

    Έστησα έναν δικό μου DNS server και έχω βάλει στον DHCP μοιράζει αυτόν τον DNS σε όλες τις συσκευές στο δίκτυο.
    Οπότε όποιος ζητάει no-ip διεύθυνση από το εσωτερικό δίκτυο παίρνει από τον DNS local IP.

    Στο pc όπως και στους browsers από τα κινητά παίζει μια χαρά.
    Δηλαδή χρησιμοποιώ μόνο την no-ip.org διεύθυνση ακόμα και στο τοπικό δίκτυο (πχ test.no-ip.org) και ο local DNS στέλνει τοπική διεύθηνση.

    Εκεί που ακόμα δεν το έχω καταφέρει να παίξει είναι στα android application. Εκεί φαίνεται ότι δεν χρησιμοποιείτε ο DNS ο δικός μου άλλα κάποιος άλλος.
    Κάτι παίζει με τον system wide DNS που έχει το android OS.

    θα το παλέψω λίγο ακόμα. Είναι το τελευταίο που μου έχει μείνει για να έχω ίδιο setup που είχα και πριν.

  6. #4716
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.108
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Tamis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για normal pc δεν υπάρχει πρόβλημα.
    Όντως με το host files μπορείς να κάνεις δουλειά. Αλλά και πάλι δεν είναι η καλύτερη λύση.

    Αυτό που έκανα μέχρι τώρα είναι το εξής.

    Έστησα έναν δικό μου DNS server και έχω βάλει στον DHCP μοιράζει αυτόν τον DNS σε όλες τις συσκευές στο δίκτυο.
    Οπότε όποιος ζητάει no-ip διεύθυνση από το εσωτερικό δίκτυο παίρνει από τον DNS local IP.

    Στο pc όπως και στους browsers από τα κινητά παίζει μια χαρά.
    Δηλαδή χρησιμοποιώ μόνο την no-ip.org διεύθυνση ακόμα και στο τοπικό δίκτυο (πχ test.no-ip.org) και ο local DNS στέλνει τοπική διεύθηνση.

    Εκεί που ακόμα δεν το έχω καταφέρει να παίξει είναι στα android application. Εκεί φαίνεται ότι δεν χρησιμοποιείτε ο DNS ο δικός μου άλλα κάποιος άλλος.
    Κάτι παίζει με τον system wide DNS που έχει το android OS.

    θα το παλέψω λίγο ακόμα. Είναι το τελευταίο που μου έχει μείνει για να έχω ίδιο setup που είχα και πριν.
    Στο Android και σε πολλές εφαρμογές, κυρίως ΙΟΤ συσκευών στα σπίτια όπως κάμερες κλπ, είναι hardcoded το dns.
    Δυστυχώς δεν υπάρχει εύκολη λύση σε αυτό. Εγώ και στο σπίτι και στη δουλειά στο firewall έχω κάνει redirect ότι request γίνει στην πόρτα 53, να γίνεται redirect στο pihole μου όπου εκεί ελέγχω τα πάντα. Ακόμα και αυτό δεν είναι πανάκεια γιατί πάλι κάποιες πονηρές συσκευές όπως κάτι κινέζικες που έχω wifi μπρίζες, κάνουν dns request μέσω https όχι στην πόρτα 53 οπότε αυτά μου την κάνουν. Σε αυτά θέλει Layer7 έλεγχο για όλα τα https requests που είναι μεγάλη μανούρα.
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  7. #4717
    Εγγραφή
    29-12-2005
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    4.541
    Downloads
    18
    Uploads
    0
    ISP
    Inalan
    Εαν στήσει στο ανδροιτ κάποια εφαρμογή του στυλ NetGuard και βάλει τις δικές του DNS μέσω αυτού;
    "Από την άλλη ακούω: ου δύνασθε Θεώ δουλεύειν και μαμωνά. […]. Οταν ένας πολιτισμός αφήνει το Θεό και βάζει το μαμωνά (παντού το βλέπομε) για ανώτατο αγαθό, summum bonum, καταλαβαίνετε τι πολιτισμός πρέπει να είναι αυτός. Διαλέξαμε, φαίνεται, τον πολιτισμό που μας άξιζε. […]"

    Ζ.Λορεντζάτος,
    COLLECTANEA

  8. #4718
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.108
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από 8anos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εαν στήσει στο ανδροιτ κάποια εφαρμογή του στυλ NetGuard και βάλει τις δικές του DNS μέσω αυτού;
    Μα δεν κοστίζει πολλά ένα raspberry να του βάλεις pihole επάνω... το πρόβλημα είναι το πως θα κάνεις τα redirect σε hardcoded συσκευες που έχουν καρφωμένο το DNS μέσα τους. Ξέχασα, ακόμα και το FireTV της amazon που έχω, ενώ του δήλωνα στο network μενού του τους DNS που ήθελα, αυτό έκανε τα μισά request όπου ήθελε. Με το redirect στο firewall μόνο το συμμάζεψα.

    Όσοι έχουν software firewall μπορούν να το δοκιμάσουν το κόλπο.
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  9. #4719
    Εγγραφή
    15-08-2006
    Περιοχή
    Ίλιον
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    2.256
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    2x 8192/1024
    ISP
    Wind ADSL & Nova ADSL
    DSLAM
    Wind - ΙΛΙΟΝ
    Router
    Zyxel AMG1312 /Sophos XG
    SNR / Attn
    7,1(dB) / 33,1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Hardware firewall υποθέτω εννοείς..

  10. #4720
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.108
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ChriZ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Hardware firewall υποθέτω εννοείς..
    Εγώ το Untangle σε VM το τρέχω και σπίτι και στη δουλειά.. αντίστοιχα και στο PFsense που είχα δοκιμάσει γινόταν. Μπορώ να δοκιμάσω και στο DDWrt και AsusWrt να δω αν θα λειτουργήσει σωστά.
    H Γενική θεωρία είναι, κάνεις ένα port forward rule στο router που στέλνεις ότι request του έρθει στην πόρτα 53 προς εσωτερικό DNS Server, στη περίπτωση τη δικιά μου στο pihole αλλά εξαιρείς τον εσωτερικό DNS Server από το rule.

    Δες το Screenshot του Untangle με το rule για να καταλάβεις.
    10.0.0.15 Pihole IP
    10.0.0.25 Untangle IP.

    Ότι request έρθει στην 53 από το εσωτερικό δίκτυο, προωθείται στο Pihole, το pihole μετά έχει DNS το 1.1.1.1 και κάνει το request πίσω στο Untangle για να κάνει resolve στο internet αλλά το Untangle πλέον το αφήνει να περάσει οπότε το Pihole απαντάει στον χρήστη που το ζήτησε.

    Αν δεν είχα κάνει exclude το pihole, τότε το dns query θα έκανε κύκλους μεταξύ untangle και pihole αιώνια.

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  untangle-pihole-dns-redirect.jpg 
Εμφανίσεις:  13 
Μέγεθος:  101,9 KB 
ID: 231059
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  11. #4721
    Εγγραφή
    15-08-2006
    Περιοχή
    Ίλιον
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    2.256
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    2x 8192/1024
    ISP
    Wind ADSL & Nova ADSL
    DSLAM
    Wind - ΙΛΙΟΝ
    Router
    Zyxel AMG1312 /Sophos XG
    SNR / Attn
    7,1(dB) / 33,1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Ναι βρε καταλαβαίνω τι εννοείς.. Κάτι αντίστοιχο έχω με το Sophos..
    Απλά το σχόλιο το έκανα γιατί - τουλάχιστον σύμφωνα με αυτά που ξέρω εγώ - σαν software firewall εννούμε π.χ πρόγραμμα στα windows ενώ σαν hardware firewall εννοούμε ότι έχει να κάνει με hardware/appliance, bare metal ή virtualized

  12. #4722
    Εγγραφή
    20-09-2021
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    7
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    COSMOTE
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BlueChris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ το Untangle σε VM το τρέχω και σπίτι και στη δουλειά.. αντίστοιχα και στο PFsense που είχα δοκιμάσει γινόταν. Μπορώ να δοκιμάσω και στο DDWrt και AsusWrt να δω αν θα λειτουργήσει σωστά.
    H Γενική θεωρία είναι, κάνεις ένα port forward rule στο router που στέλνεις ότι request του έρθει στην πόρτα 53 προς εσωτερικό DNS Server, στη περίπτωση τη δικιά μου στο pihole αλλά εξαιρείς τον εσωτερικό DNS Server από το rule.

    Δες το Screenshot του Untangle με το rule για να καταλάβεις.
    10.0.0.15 Pihole IP
    10.0.0.25 Untangle IP.

    Ότι request έρθει στην 53 από το εσωτερικό δίκτυο, προωθείται στο Pihole, το pihole μετά έχει DNS το 1.1.1.1 και κάνει το request πίσω στο Untangle για να κάνει resolve στο internet αλλά το Untangle πλέον το αφήνει να περάσει οπότε το Pihole απαντάει στον χρήστη που το ζήτησε.

    Αν δεν είχα κάνει exclude το pihole, τότε το dns query θα έκανε κύκλους μεταξύ untangle και pihole αιώνια.

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  untangle-pihole-dns-redirect.jpg 
Εμφανίσεις:  13 
Μέγεθος:  101,9 KB 
ID: 231059

    Προσπαθώ να καταλάβω λίγο όλο το setup σου στο δίκτυο σου.
    Από αυτά που λες μάλλον έχεις το κανονικό router που σου δίνει ο ISP (ή όχι και έχεις το δικό σου και εκεί; ) και μέσο DMZ στέλνεις όλο το traffic μετά στο δικό σου router (UntangleVM) και ελέγχεις τα πάντα από εκεί.
    Και σε αυτό έχεις βάλει rule και κάνεις redirect όλα τα DNS requests στο Pihole.
    Σωστά το πιάνω;

  13. #4723
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.108
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Tamis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Προσπαθώ να καταλάβω λίγο όλο το setup σου στο δίκτυο σου.
    Από αυτά που λες μάλλον έχεις το κανονικό router που σου δίνει ο ISP (ή όχι και έχεις το δικό σου και εκεί; ) και μέσο DMZ στέλνεις όλο το traffic μετά στο δικό σου router (UntangleVM) και ελέγχεις τα πάντα από εκεί.
    Και σε αυτό έχεις βάλει rule και κάνεις redirect όλα τα DNS requests στο Pihole.
    Σωστά το πιάνω;
    Είτε bridge mode είτε double nat, το 2ο router εν προκειμένω το untangle ελέγχει το ίντερνετ οπότε το redirect γίνεται εκεί.
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  14. #4724
    Εγγραφή
    20-09-2021
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    7
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    COSMOTE
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BlueChris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είτε bridge mode είτε double nat, το 2ο router εν προκειμένω το untangle ελέγχει το ίντερνετ οπότε το redirect γίνεται εκεί.
    Κατάλαβα.
    Το Huawei HA35 με το booster όμως δεν μπαίνει σε bridged mode και από εκεί ξεκινάνε και τα προβλήματα.
    Οπότε μετά μπορείς να παίξεις με double NAT με δύο router.

    Λοιπόν με έψησες και εμένα. Έχω στο σπίτι τώρα ένα παλιό TP-link TD-W8970 v1. Θα το flasharw με openwrt και θα αρχίζω να παίζω με αυτό.
    Θα φτιάξω μετά στα iptables ένα forward rule να στέλνει DNS requests πίσω στον δικό μου DNS server και γενικά θα το σκαλίσω αρκετά.

    Thanks για τα μέχρι τώρα σχόλια!

  15. #4725
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.108
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi

    Εδώ θα βρεις κάποιες πληροφορίες για το πως το κάνουν στο Openwrt
    https://forum.openwrt.org/t/redirect...al-ip/18783/11

    από το ποστ του Nowaker τον Sep '20 και κάτω

    Με custom port forward δηλαδή όπως το κάνω και εγώ.
    WIndows DNS έχεις σηκώσει?

    There's no substitute for experience
    CorollaClub

Σελ. 315 από 402 ΠρώτηΠρώτη ... 295305310313314315316317320325335 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Νεο ASUS DSL-AC52U AC750 (adsl/vdsl)
    Από babis3g στο φόρουμ Asus XDSL modems και routers
    Μηνύματα: 1308
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-11-22, 13:24
  2. Vodafone Home Speed+, πιλοτική επίδειξη από 7/1/2016
    Από nnn στο φόρουμ Ειδήσεις
    Μηνύματα: 50
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-03-17, 23:49
  3. Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-04-16, 14:30
  4. Nεο adsl/vdsl Asus DSL N16
    Από babis3g στο φόρουμ Asus XDSL modems και routers
    Μηνύματα: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-09-15, 12:22
  5. Μηνύματα: 29
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-07-15, 17:47

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας