Σελ. 377 από 402 ΠρώτηΠρώτη ... 357367372375376377378379382387397 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 5.641-5.655 από 6025
  1. #5641
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.120
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimyok Εμφάνιση μηνυμάτων
    Aκομα δε καταλαβα τι τους ειπες για το booster 2 . Εγω εδω ειχα να κανω με ζωα που ουτε τους ενδιεφερε τι κολλαει και τι οχι
    Εχουμε και λεμε τι ειδα μεχρι τωρα :
    1. Δεν μου ανοιγουν πορτες.
    2. Δεν δουλευει το DMZ.
    3. To σημα ενω δειχνει ʽκαλο ʽ και πανω του ειναι τερμα δεν ειδα καμια διαφορα σε ταχυτητα, 3 φορες!!!!! εκανα επαναφορα εργοστασιακων ρυθμισεων!!!
    4. Οποτε γουσταρει γιατι ετσι απλα γουσταρει εχω ping απο 1000-2000ms+ που δεν μπορω να δουλεψω καμερες, ουτε VOIP.

    Απλα ειπα οτι εχω θεμα και με το σημα και επισημα δεν παιρνει κεραια οποτε δεν εχει μα και μου. Δεν μπορεις να πληρωνεις ποσα λεφτα τον μηνα για κατι που δεν προσφερει τιποτα και δεν κανει τα υποσχομενα.

    Τεταρτη ερχετε νεο ρουτερ αυτο παει απο εκει που ηρθε και δεν θελω ουτε να ξανακουσω τι θα πει booster με τοσα βασανιστηρια που τραβηξα και τοσες πολυτιμες ωρες που εχασα....

    - - - Updated - - -

    Δεν πολυπαιρνω τηλεφωνο στελνω μυνηματα προσωπικα σε εκπροσωπο στο facebook messanger και γινεται γρηγορα η δουλεια μου χωρις αναμονες στα τηλ. Ετσι στελνω και φωτος αποδειξεις κτλ και τους τα δειχνει. Μου εχουν πει τεχνικοι οτι τα βλεπουν δλδ. Καλο ε ?

  2. #5642
    Εγγραφή
    22-01-2014
    Περιοχή
    ΘεΣσΑλΟνΙκΙ
    Μηνύματα
    1.074
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    40/5
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΑΥΛΟΥ ΜΕΛΑ
    Router
    HA35-11 (LTE/ISDN)
    SNR / Attn
    9.2(dB) / 26.3(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GregoirX23 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα το συνέχιζες και αν ήταν 50αρα η γραμμή;
    Τώρα έχεις 24 να υποθέσω.. Από πάγιο πόσο είσαι τώρα; Ποιο πρόγραμμα/παροχές έχεις;
    Double Play Plus XL, VDSL 50 (15 πραγματικά), δύο κανάλια φωνής + Booster 77,5€ . Και είμαι με βλάβη και περιμένω δυο εβδομάδες να δουλέψει ο msn.

  3. #5643
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.938
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nikiforos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εχουμε και λεμε τι ειδα μεχρι τωρα :
    1. Δεν μου ανοιγουν πορτες.
    2. Δεν δουλευει το DMZ.
    3. To σημα ενω δειχνει ʽκαλο ʽ και πανω του ειναι τερμα δεν ειδα καμια διαφορα σε ταχυτητα, 3 φορες!!!!! εκανα επαναφορα εργοστασιακων ρυθμισεων!!!
    4. Οποτε γουσταρει γιατι ετσι απλα γουσταρει εχω ping απο 1000-2000ms+ που δεν μπορω να δουλεψω καμερες, ουτε VOIP.

    Απλα ειπα οτι εχω θεμα και με το σημα και επισημα δεν παιρνει κεραια οποτε δεν εχει μα και μου. Δεν μπορεις να πληρωνεις ποσα λεφτα τον μηνα για κατι που δεν προσφερει τιποτα και δεν κανει τα υποσχομενα.

    Τεταρτη ερχετε νεο ρουτερ αυτο παει απο εκει που ηρθε και δεν θελω ουτε να ξανακουσω τι θα πει booster με τοσα βασανιστηρια που τραβηξα και τοσες πολυτιμες ωρες που εχασα....

    - - - Updated - - -

    Δεν πολυπαιρνω τηλεφωνο στελνω μυνηματα προσωπικα σε εκπροσωπο στο facebook messanger και γινεται γρηγορα η δουλεια μου χωρις αναμονες στα τηλ. Ετσι στελνω και φωτος αποδειξεις κτλ και τους τα δειχνει. Μου εχουν πει τεχνικοι οτι τα βλεπουν δλδ. Καλο ε ?
    Να σε ρωτήσω άλλη μια φορά..
    Το ddns το ρύθμισες, έδινε updates στο noip..
    Το gui κατάφερες τελικά να το ανοίξεις από άλλη ip; Πχ κινητό με data;
    Νομίζω πρέπει να ανοίξεις πχ την 443 για να μπεις από έξω.. Δεν άνοιγε; Ούτε στο vdsl ούτε στο bonding προφίλ;
    Πες τα μου λίγο απλά για να τα καταλάβω...

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από newbye Εμφάνιση μηνυμάτων
    Double Play Plus XL, VDSL 50 (15 πραγματικά), δύο κανάλια φωνής + Booster 77,5€ . Και είμαι με βλάβη και περιμένω δυο εβδομάδες να δουλέψει ο msn.
    Το δεύτερο κανάλι τι κόστος έχει αλήθεια;
    77,5 το μήνα Η το δίμηνο;
    Το booster με 6,5 στο έδωσαν;
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  4. #5644
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.120
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GregoirX23 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να σε ρωτήσω άλλη μια φορά..
    Το ddns το ρύθμισες, έδινε updates στο noip..
    Το gui κατάφερες τελικά να το ανοίξεις από άλλη ip; Πχ κινητό με data;
    Νομίζω πρέπει να ανοίξεις πχ την 443 για να μπεις από έξω.. Δεν άνοιγε; Ούτε στο vdsl ούτε στο bonding προφίλ;
    Πες τα μου λίγο απλά για να τα καταλάβω...
    καλημερα, τα εχω πει ολα νομιζω.
    Καταρχην ας ξεκινησουμε με το ποιο σημαντικο. Δεν εχω αυξηση ταχυτητας. Εκανα επαναφορα εργοστασιακων 3 φορες, αλλα το δοκιμασα και στην αρχη που το εβαλα ειπα τοτε οκ ετυχε. Αλλα τελικα δεν βλεπω αυξηση ταχυτητας τιποτα.

    Εγω δουλευω με mikrotik θελω λοιπον να παιζω με αυτο, για να εχεις ταχυτητα συνδυαστικη δεν πιανει το ppooe passthrough που παιζει μια χαρα, θελει DMZ. Εχω DMZ με την INALAN με απολυτη επιτυχια και ξερω τι setup θελει το Mikrotik, κανω τα ιδια δεν περναει τιποτα, ουτε με το bonding, ουτε με το VDSL profile.

    Παμε στις πορτες τωρα, DDNS παιζει οτι και να βαλεις στην σελιδα εχει την ip οκ.
    Aλλα οτι πορτες να βαλεις δεν παιζει. Δεν καταφερα κανενα μηχανημα να δω. Τους αλλαξα και το gw να εχουν αυτο τιποτα.
    Μιλαμε για καταγραφικο, ipcamera, mikrotik winbox αλλα δοκιμασα και μερικες ετοιμες που εχει και τις βλεπω κλειστες με την nmap τοπικα.

    Απομακρυσμενη προσβαση εχω μεσω του Mikrotik και του pppoe passthrough εκτος αυτου κατι αλλο δεν παιζει.
    Ειναι μονο αμα βαλεις συσκευες πανω του απλα για να εχουν ιντερνετ και οπως ειπα ταχυτητα παραπανω τιποτα ενω το σημα λεει καλο και οι γραμμες πανω του ειναι τερμα.

    Η 443 δεν καταλαβαινω που κολαει. Το gui δεν με ενδιαφερει απο αλλη ip, απο το σπιτι εμπαινα λογω του Mikrotik, ειπαμε παιζει με pppoe passthrough απλα δεν εχει παραπανω ταχυτητα. Οτι εχω εκει παιζει κανονικα.

    Υποθετω οτι φταιει το port restricted cone NAT που εχει. Γιατι στην INALAN ειναι full cone NAT.
    Tα ειχα πει σε προηγουμενο ποστ, το λεει και η λεξη, εδω μου ελεγαν απο ΟΤΕ οτι πρεπει να τους παιρνεις τηλ να σου ανοιγουν πορτες!!!!
    Οπως και να εχει εχω δαπανησει απειρο χρονο που δεδομενου οτι ερχετε η αδεια εχω τρομερα περιορισμενο, δεν ασχολουμε αλλο με αυτο το σκουπιδι.
    Απο την στιγμη που δεν εχει και διαφορα ταχυτητας δεν λεει κιολας και δεν ξερω αν με εξωτερικη κεραια θα γινει κατι.
    Στην περιοχη εκει οι κεραιες της Cosmote ειναι πολυ χαλια. Επρεπε να το περιμενω. Μπορω να βαλω και ενα προγραμμα κινητης επανω στο στικ στο μικροτικ και να κανω το δικο μου bonding, βεβαια πολυ παραπανω το κοστος, μερικοι το κανουν ομως.

  5. #5645
    Εγγραφή
    13-11-2002
    Περιοχή
    Αστρίς Θάσου
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    4.627
    Downloads
    37
    Uploads
    1
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    350/100
    ISP
    Cosmote 4G - 5G - VDSL
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΣΤΡΙΔΑ ΘΑΣΟΥ
    Router
    RB LHGG & ZTE MC 8020
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GregoirX23 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τι πάγιο; Μόνο απεριόριστα data το πακέτο; Από ομιλία πως τη βγάζεις; Ποιο πάροχο voip έχεις;
    απεριόριστα ομιλία στο κινητό... και 3 σιμ μονο data 64 και κάτι το μήνα.... voip.... εχω ephone και modulus κάποια trunk σε ενα grandstream 6202 και ενα σε ενα fritzbox 7390
    RB3011 & RB LHGG & ZTE MC8020 | ucm6202 | fritzbox 7390 | HP microserver gen8 | Raspberry pi 2 tvserver | ....και αρκετά ακόμη...

  6. #5646
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.938
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nikiforos Εμφάνιση μηνυμάτων
    καλημερα, τα εχω πει ολα νομιζω.
    Καταρχην ας ξεκινησουμε με το ποιο σημαντικο. Δεν εχω αυξηση ταχυτητας. Εκανα επαναφορα εργοστασιακων 3 φορες, αλλα το δοκιμασα και στην αρχη που το εβαλα ειπα τοτε οκ ετυχε. Αλλα τελικα δεν βλεπω αυξηση ταχυτητας τιποτα.

    Εγω δουλευω με mikrotik θελω λοιπον να παιζω με αυτο, για να εχεις ταχυτητα συνδυαστικη δεν πιανει το ppooe passthrough που παιζει μια χαρα, θελει DMZ. Εχω DMZ με την INALAN με απολυτη επιτυχια και ξερω τι setup θελει το Mikrotik, κανω τα ιδια δεν περναει τιποτα, ουτε με το bonding, ουτε με το VDSL profile.

    Παμε στις πορτες τωρα, DDNS παιζει οτι και να βαλεις στην σελιδα εχει την ip οκ.
    Aλλα οτι πορτες να βαλεις δεν παιζει. Δεν καταφερα κανενα μηχανημα να δω. Τους αλλαξα και το gw να εχουν αυτο τιποτα.
    Μιλαμε για καταγραφικο, ipcamera, mikrotik winbox αλλα δοκιμασα και μερικες ετοιμες που εχει και τις βλεπω κλειστες με την nmap τοπικα.

    Απομακρυσμενη προσβαση εχω μεσω του Mikrotik και του pppoe passthrough εκτος αυτου κατι αλλο δεν παιζει.
    Ειναι μονο αμα βαλεις συσκευες πανω του απλα για να εχουν ιντερνετ και οπως ειπα ταχυτητα παραπανω τιποτα ενω το σημα λεει καλο και οι γραμμες πανω του ειναι τερμα.

    Η 443 δεν καταλαβαινω που κολαει. Το gui δεν με ενδιαφερει απο αλλη ip, απο το σπιτι εμπαινα λογω του Mikrotik, ειπαμε παιζει με pppoe passthrough απλα δεν εχει παραπανω ταχυτητα. Οτι εχω εκει παιζει κανονικα.

    Υποθετω οτι φταιει το port restricted cone NAT που εχει. Γιατι στην INALAN ειναι full cone NAT.
    Tα ειχα πει σε προηγουμενο ποστ, το λεει και η λεξη, εδω μου ελεγαν απο ΟΤΕ οτι πρεπει να τους παιρνεις τηλ να σου ανοιγουν πορτες!!!!
    Οπως και να εχει εχω δαπανησει απειρο χρονο που δεδομενου οτι ερχετε η αδεια εχω τρομερα περιορισμενο, δεν ασχολουμε αλλο με αυτο το σκουπιδι.
    Απο την στιγμη που δεν εχει και διαφορα ταχυτητας δεν λεει κιολας και δεν ξερω αν με εξωτερικη κεραια θα γινει κατι.
    Στην περιοχη εκει οι κεραιες της Cosmote ειναι πολυ χαλια. Επρεπε να το περιμενω. Μπορω να βαλω και ενα προγραμμα κινητης επανω στο στικ στο μικροτικ και να κανω το δικο μου bonding, βεβαια πολυ παραπανω το κοστος, μερικοι το κανουν ομως.
    Η 443 είναι η https που ανοίγεις για περισσότερη ασφάλεια για να δεις το gui από έξω..
    Αυτό με ενδιέφερε αν δουλεύει.. Στο ρουτερ του booster..
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  7. #5647
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.120
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GregoirX23 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η 443 είναι η https που ανοίγεις για περισσότερη ασφάλεια για να δεις το gui από έξω..
    Αυτό με ενδιέφερε αν δουλεύει.. Στο ρουτερ του booster..
    Επειδη παιζει με pppoe passthrough με το mikrotik και εκει εχω wireguard + openvpn το βλεπω ετσι κι αλλιως απο παντου.
    Το εχω στο ιδιο ip range με ολα τα μηχανηματα εσωτερικου δικτυου.
    Με το DMZ μονο το ειχα με την δικια του ip αυτη που ειχε εξαρχης.
    Οποτε δεν υπηρχε καποιος λογος για https και 443 port.
    Αλλα αν δεις το .xml του ειναι κλειδωμενη η WAN προσβαση σε ολα αυτα, http, https, telnet, ssh, ftp κτλ.
    Το telnet απο lan το εχω ανοιξει αλλα οχι οτι καταφερνεις κατι απο εκει.

    Κώδικας:
    <AclServices HTTPLanEnable="1" HTTPWanEnable="0" FTPLanEnable="1" FTPWanEnable="0" TELNETLanEnable="0" TELNETWanEnable="0" SSHLanEnable="0" SSHWanEnable="0" HTTPPORT="80" FTPPORT="21" TELNETPORT="23" SSHPORT="22" HTTPWifiEnable="1" TELNETWifiEnable="0">
    
    </AccessControl>
    <X_HW_RemoteAccess Enable="0" Port="" Protocol="" SupportedProtocols="HTTP,HTTPS,TELNET,FTP"/>
    <X_HW_LocalAccess Enable="1" Port="80,443" Protocol="HTTP,HTTPS" SupportedProtocols="HTTP,HTTPS,TELNET,FTP"/>

  8. #5648
    Εγγραφή
    22-01-2014
    Περιοχή
    ΘεΣσΑλΟνΙκΙ
    Μηνύματα
    1.074
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    40/5
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΑΥΛΟΥ ΜΕΛΑ
    Router
    HA35-11 (LTE/ISDN)
    SNR / Attn
    9.2(dB) / 26.3(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GregoirX23 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το δεύτερο κανάλι τι κόστος έχει αλήθεια;
    77,5 το μήνα Η το δίμηνο;
    Το booster με 6,5 στο έδωσαν;
    Το δίμηνο. Το booster 6,5 (στην αρχή ήταν ακριβότερο). Ο κάθε MSN βγαίνει 2€ και χρεώνουν άλλα 6-7€ για τον τύπο σύνδεσης "ISDN BRA" (διαφορετικά δε σου δίνουν MSN).

  9. #5649
    Εγγραφή
    23-01-2008
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    412
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    30000/3000
    ISP
    Cosmote Booster
    Router
    Openwrt σε EdgerouterX
    SNR / Attn
    8(dB) / 42(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GregoirX23 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η 443 είναι η https που ανοίγεις για περισσότερη ασφάλεια για να δεις το gui από έξω..
    Αυτό με ενδιέφερε αν δουλεύει.. Στο ρουτερ του booster..
    Όπως ανέφερε και ο Nikiforos υπάρχει στο configuration η επιλογή
    Κώδικας:
    HTTPWanEnable="0"
    που λογικά επιτρέπει πρόσβαση στο router, όμως κάτι τέτοιο δεν θα το έκανα ούτε για αστείο και ας είναι η εύκολη λύση
    Καλύτερα να στήσεις μια VPN σύνδεση με ένα μηχανακι (πχ ένα raspberry με pivpn κάνει την δουλειά πολύ εύκολα) και από εκεί να αποκτήσεις πρόσβαση στο τοπικό σου δίκτυο και στο router

  10. #5650
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.120
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    καλησπερα, οπως φαινεται μου τα εσβησαν ολα, στο my cosmote απο pc και απο κινητο εκανε φτερα και το νουμερο του και ο λογαριασμος.
    Επιπλεον στο router λεει no signal και αντι LTE, λεει WCDMA που δεν ξερω τι ειναι.
    Οταν το παω πισω σε oteshop θα ρωτησω αν υπαρχει καποιος λογαριασμος που πρεπει να πληρωθει.
    Και φωτο :
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails Στιγμιότυπο οθόνης_2022-08-01_17-39-40.png  


  11. #5651
    Εγγραφή
    22-01-2014
    Περιοχή
    ΘεΣσΑλΟνΙκΙ
    Μηνύματα
    1.074
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    40/5
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΑΥΛΟΥ ΜΕΛΑ
    Router
    HA35-11 (LTE/ISDN)
    SNR / Attn
    9.2(dB) / 26.3(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nikiforos Εμφάνιση μηνυμάτων
    καλησπερα, οπως φαινεται μου τα εσβησαν ολα, στο my cosmote απο pc και απο κινητο εκανε φτερα και το νουμερο του και ο λογαριασμος.
    Επιπλεον στο router λεει no signal και αντι LTE, λεει WCDMA που δεν ξερω τι ειναι.
    Οταν το παω πισω σε oteshop θα ρωτησω αν υπαρχει καποιος λογαριασμος που πρεπει να πληρωθει.
    Και φωτο :
    WCDMA =3G

  12. #5652
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.120
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από newbye Εμφάνιση μηνυμάτων
    WCDMA =3G
    Εχει καταργηθει το 3G. Σιγουρα ειναι απλα εικονικο. Κινητα και αλλες συσκευες δεν πιανουν τιποτα και οχι μονο εκει οπου κινουμαι δεν εχω ξαναδει 3G/H/H+ εδω και πολυ καιρο και αν δεν εχει 4G μας γυρναει σε 2G με Edge.

    - - - Updated - - -

    Τωρα που δεν παιζει η κινητη παει πολυ καλυτερα το ιντερνετ! μαλιστα η ip camera PTZ παει αρκετα καλα στην κινηση που την δοκιμασα τωρα, μεχρι χτες ηταν η απελπισια η ιδια, ηταν αδυνατον να κινησω το κεφαλι της.

  13. #5653
    Εγγραφή
    23-01-2008
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    412
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    30000/3000
    ISP
    Cosmote Booster
    Router
    Openwrt σε EdgerouterX
    SNR / Attn
    8(dB) / 42(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Επειδή το σήμα 4G στην περιοχή μου είναι μέτριο μιας και απέχω 4 με 5 km από την κεραία αλλά με οπτική επαφή με την κεραία, σκεφτόμουν να αγοράσω μια κεραία και κλείνω προς την Nedis ANOR5G20WT , μιας και έρχετε με κοντό καλώδιο για μικρές απώλειες και έτοιμη με βύσμα sma διπλό.
    Την έχει δοκιμάσει κάποιος άλλος να μου πει καμια γνώμη;

  14. #5654
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.120
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από citakis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επειδή το σήμα 4G στην περιοχή μου είναι μέτριο μιας και απέχω 4 με 5 km από την κεραία αλλά με οπτική επαφή με την κεραία, σκεφτόμουν να αγοράσω μια κεραία και κλείνω προς την Nedis ANOR5G20WT , μιας και έρχετε με κοντό καλώδιο για μικρές απώλειες και έτοιμη με βύσμα sma διπλό.
    Την έχει δοκιμάσει κάποιος άλλος να μου πει καμια γνώμη;
    καλησπερα, προσεξε τα βυσματα, υπαρχουν πολλα SMA, δεν ειναι ενα, το ξερεις ετσι?
    εχει τα SMA-Male, SMA-Femal, R-SMA male, R-SMA female.

    Αν θυμαμαι καλα αυτο εχει SMA-Female, οποτε θες κεραια με SMA-Male.
    Αυτα με τα R σημαινει reverse ειναι αναποδα, ολα εχουν να κανουν με τι εχει στο κεντρο και αν εχει το σπειρωμα στο απεξω μερος του βυσματος απο μεσα ή εξω, απλα στα R-SMA ειναι αναποδα απο τα σκετα.

    - - - Updated - - -

    Για την κεραια τωρα θα ελεγα οχι, τα dbi ειναι παρα πολυ λιγα, εγω εχω με 35dbi, κεραιες 1,5xlm μακρια μεσα στο σπιτι εκανα τερμα το σημα στο στικ απο 1 γραμμη.
    Εσυ θες πολλα παραπανω dbi απο 6 Και θα ελεγα κατευθυντικη οχι τυπου paneL. πχ καποια yagi αφου ξερεις που ειναι οι κεραιες και εχεις οπτικη.
    Τα πανελ εχουν μεγαλο ανοιγμα και χανουν σε απολαβη.

  15. #5655
    Εγγραφή
    23-01-2008
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    412
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    30000/3000
    ISP
    Cosmote Booster
    Router
    Openwrt σε EdgerouterX
    SNR / Attn
    8(dB) / 42(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nikiforos Εμφάνιση μηνυμάτων
    καλησπερα, προσεξε τα βυσματα, υπαρχουν πολλα SMA, δεν ειναι ενα, το ξερεις ετσι?
    εχει τα SMA-Male, SMA-Femal, R-SMA male, R-SMA female.

    Αν θυμαμαι καλα αυτο εχει SMA-Female, οποτε θες κεραια με SMA-Male.
    Αυτα με τα R σημαινει reverse ειναι αναποδα, ολα εχουν να κανουν με τι εχει στο κεντρο και αν εχει το σπειρωμα στο απεξω μερος του βυσματος απο μεσα ή εξω, απλα στα R-SMA ειναι αναποδα απο τα σκετα.

    - - - Updated - - -

    Για την κεραια τωρα θα ελεγα οχι, τα dbi ειναι παρα πολυ λιγα, εγω εχω με 35dbi, κεραιες 1,5xlm μακρια μεσα στο σπιτι εκανα τερμα το σημα στο στικ απο 1 γραμμη.
    Εσυ θες πολλα παραπανω dbi απο 6 Και θα ελεγα κατευθυντικη οχι τυπου paneL. πχ καποια yagi αφου ξερεις που ειναι οι κεραιες και εχεις οπτικη.
    Τα πανελ εχουν μεγαλο ανοιγμα και χανουν σε απολαβη.
    Σε ευχαριστώ για τις πληροφορίες, δεν το ήξερα ότι μπορεί να είχα πρόβλημα με τα βύσματα, θα το διερευνήσω λίγο περισσότερο.
    Όσον αφορά τις κεραίες τα φοβόμουν τα πολλά dbi αλλά ίσως να έχεις δίκιο λόγω της απόστασης. Ούτως η άλλως μόνο μια κεραία πιάνω οπότε η κατευθυντική φαίνεται να είναι λογική λύση

Σελ. 377 από 402 ΠρώτηΠρώτη ... 357367372375376377378379382387397 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Νεο ASUS DSL-AC52U AC750 (adsl/vdsl)
    Από babis3g στο φόρουμ Asus XDSL modems και routers
    Μηνύματα: 1308
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-11-22, 13:24
  2. Vodafone Home Speed+, πιλοτική επίδειξη από 7/1/2016
    Από nnn στο φόρουμ Ειδήσεις
    Μηνύματα: 50
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-03-17, 23:49
  3. Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-04-16, 14:30
  4. Nεο adsl/vdsl Asus DSL N16
    Από babis3g στο φόρουμ Asus XDSL modems και routers
    Μηνύματα: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-09-15, 12:22
  5. Μηνύματα: 29
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-07-15, 17:47

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας