Σελ. 378 από 402 ΠρώτηΠρώτη ... 358368373376377378379380383388398 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 5.656-5.670 από 6029
  1. #5656
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.125
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από citakis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε ευχαριστώ για τις πληροφορίες, δεν το ήξερα ότι μπορεί να είχα πρόβλημα με τα βύσματα, θα το διερευνήσω λίγο περισσότερο.
    Όσον αφορά τις κεραίες τα φοβόμουν τα πολλά dbi αλλά ίσως να έχεις δίκιο λόγω της απόστασης. Ούτως η άλλως μόνο μια κεραία πιάνω οπότε η κατευθυντική φαίνεται να είναι λογική λύση
    Συνηθως ειναι SMA-Male στις κεραιες και female σε συσκευες, αλλα προσεξε το μην πεσεις στην περιπτωση, αλλα το ποιο μεγαλο μπερδεμα γινεται με τα R-SMA που ειναι αντιστροφα απο τα αλλα.
    Δες την φωτο να καταλαβεις https://cdn.everythingrf.com/live/sm...0002666648.jpg και φυσικα εκτος τα SMA types υπαρχουν και αλλα οπως πχ CRC9 που εχουν τα στικακια της Huawei οπως αυτο που δινει η Cosmote για ιντερνετ backup και εχω και εγω και στικ και κεραια τετοια.
    Η απολαβη στις κεραιες ειναι παρα πολυ σημαντικη και οσο ποιο μεγαλο ανοιγμα σε μοιρες τοσο το σημα ʽσκορπιζει`.
    Προσωπικα θα εβαζα αυτο (μαλλον μονο απο εξωτερικο υπαρχει) https://www.ebay.co.uk/itm/271978717146 γιατι εχω παρα πολλα πιατα που χρησιμοποιω σε wifi συνδεσεις εξωτερικες 5ghz και δορυφορικη tv.
    Με αυτο κανεις οποιοδηποτε δορυφορικο πιατο σε κεραια κινητης! ειναι αρκετα κατευθυντικο πρεπει να ξερουμε που ειναι οι κεραιες, μπορουμε να το βρουμε με προγραμμα στο κινητο οπως το cellmaper.
    Και εχει πολυ καλη απολαβη αναλογα παντα το μεγεθος του πιατου.

    - - - Updated - - -

    Υπαρχουν διαφορα οπως και οι κεραιες προσοχη ΠΑΝΤΑ στους τυπους βυσματων και στις συχνοτητες να τις καλυπτουν ολες ειδικα την 800! ενδεικτικα εδειξα το παραπανω.

    - - - Updated - - -

    Ιδια με αυτη εχω αλλα με βυσματα CRC9 male https://www.ebay.co.uk/itm/304487807...Cclp%3A2563228 1,5χλμ απο τις κεραιες την εβαζα μεσα απο παραθυρο και απο 1 γραμμη ή τιποτα ειχα τερμα σημα.

  2. #5657
    Εγγραφή
    22-01-2014
    Περιοχή
    ΘεΣσΑλΟνΙκΙ
    Μηνύματα
    1.080
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    40/5
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΑΥΛΟΥ ΜΕΛΑ
    Router
    HA35-11 (LTE/ISDN)
    SNR / Attn
    9.2(dB) / 26.3(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Σε όσους ήρθε το νέο booster με courier, το παλιό το πακετάρατε και το δώσατε πίσω στον courier;

  3. #5658
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.125
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από newbye Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε όσους ήρθε το νέο booster με courier, το παλιό το πακετάρατε και το δώσατε πίσω στον courier;
    Οχι λενε να το πας σε καταστημα ote ή Γερμανο, πρεπει να κοπει δελτιο παραλαβης οτι το επεστρεψες και το παρελαβαν οκ, αν και δεν το κοιτανε.
    Με τον κουριερ δεν μπορει να γινει αυτο.

  4. #5659
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.973
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Αν θυμάμαι καλά είναι ρουτερ και τροφοδοτικό όταν το επιστρέφεις.. Το κουτί και όλα τα άλλα δεν τα ζητάνε..
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  5. #5660
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.125
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GregoirX23 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν θυμάμαι καλά είναι ρουτερ και τροφοδοτικό όταν το επιστρέφεις.. Το κουτί και όλα τα άλλα δεν τα ζητάνε..
    Δεν ξερω εγω τα δινω ολα μαζι οπως ακριβως ηταν καθε φορα και το 2i και αυτο τωρα θα το δωσω κομπλε.

  6. #5661
    Εγγραφή
    22-01-2014
    Περιοχή
    ΘεΣσΑλΟνΙκΙ
    Μηνύματα
    1.080
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    40/5
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΑΥΛΟΥ ΜΕΛΑ
    Router
    HA35-11 (LTE/ISDN)
    SNR / Attn
    9.2(dB) / 26.3(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Στο τηλέφωνο η κοπέλα μου είπε να το δώσω στον courier . Τώρα είμαι σε σύγχυση, να το δώσω στον courier ή όχι. Ελπίζω να μου το ξεκαθαρίσει ο courier. Έψαξα και βρήκα ένα κουτί που μοιάζει (μετά από 4-5 χρόνια ποιος θυμάται ), θα το βάλω μέσα παρέα με ένα καλώδιο τηλεφώνου, ένα ethernet, και ένα adsl φίλτρο ώστε ο επόμενος που θα το πάρει να είναι κομπλέ . Απλά μη ξεχάσω να βγάλω την sim να την περάσω στο νέο.

  7. #5662
    Εγγραφή
    12-12-2013
    Μηνύματα
    1.157
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    10240/1024
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΑΘΗΝΑ
    Το πιο σίγουρο και γρήγορο είναι σε κατάστημα cosmote αν μπορείς.

  8. #5663
    Εγγραφή
    22-01-2014
    Περιοχή
    ΘεΣσΑλΟνΙκΙ
    Μηνύματα
    1.080
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    40/5
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΑΥΛΟΥ ΜΕΛΑ
    Router
    HA35-11 (LTE/ISDN)
    SNR / Attn
    9.2(dB) / 26.3(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από peragialos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το πιο σίγουρο και γρήγορο είναι σε κατάστημα cosmote αν μπορείς.
    Αυτό μου φαίνεται και το πιο λογικό. Καλά που σας ρώτησα δηλαδή!

  9. #5664
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.125
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από newbye Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Στο τηλέφωνο η κοπέλα μου είπε να το δώσω στον courier . Τώρα είμαι σε σύγχυση, να το δώσω στον courier ή όχι. Ελπίζω να μου το ξεκαθαρίσει ο courier. Έψαξα και βρήκα ένα κουτί που μοιάζει (μετά από 4-5 χρόνια ποιος θυμάται ), θα το βάλω μέσα παρέα με ένα καλώδιο τηλεφώνου, ένα ethernet, και ένα adsl φίλτρο ώστε ο επόμενος που θα το πάρει να είναι κομπλέ . Απλά μη ξεχάσω να βγάλω την sim να την περάσω στο νέο.
    Ο κουριερ δεν θα σου δωσει προφανως δελτιο παραλαβης μετα πως θα το παρεις αυτο? αν μετα λενε οτι δεν το εδωσες?
    Το χαρτι βγαινει μονο απο καταστημα. Μπορει να σου δωσει καποιο χαρτακι ο κουριερ αλλα δεν θα ειναι το ιδιο.

  10. #5665
    Εγγραφή
    09-02-2011
    Περιοχή
    Τσίνι
    Μηνύματα
    179
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    Speedport Entry 2i
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από newbye Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Στο τηλέφωνο η κοπέλα μου είπε να το δώσω στον courier . Τώρα είμαι σε σύγχυση, να το δώσω στον courier ή όχι. Ελπίζω να μου το ξεκαθαρίσει ο courier. Έψαξα και βρήκα ένα κουτί που μοιάζει (μετά από 4-5 χρόνια ποιος θυμάται ), θα το βάλω μέσα παρέα με ένα καλώδιο τηλεφώνου, ένα ethernet, και ένα adsl φίλτρο ώστε ο επόμενος που θα το πάρει να είναι κομπλέ . Απλά μη ξεχάσω να βγάλω την sim να την περάσω στο νέο.
    Εγώ, όταν πήρα το booster 2.0, πήγα το 1 πίσω και δεν το δέχτηκαν επειδή δεν είχα πάει την SIM που είχε μέσα το 2.0.
    Ότι να ναι. Το δέχτηκαν όταν τους πήγα και τη SIM.

  11. #5666
    Εγγραφή
    31-07-2007
    Περιοχή
    CRETE
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    4.268
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    Οτι να ναι
    ISP
    ΑΜΑΝ
    Router
    Netgear
    SNR / Attn
    ??(dB) / ??(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Ειναι που θα πεσεις . Μπορει να πεσεις σε μ@λακες και αν δε παρεις χαρτι οτι το εδωσες να στο χρεωσουν κιολας μετα απο 2-3 μηνες

  12. #5667
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.125
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Καλημερα, τελικα για την ιστορια επειδη το συζητουσαμε μολις παρελαβα το νεο ρουτερ και ειναι το speedport plus.
    Tωρα το Σαββατο ξηλωμα το booster και Δευτερα επιστροφη σε καταστημα Oteshop....

  13. #5668
    Εγγραφή
    15-05-2021
    Περιοχή
    Ηράκλειο
    Ηλικία
    27
    Μηνύματα
    164
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΡΙΑΔΝΗ
    Router
    ZTE H1600
    SNR / Attn
    29.3(dB) / 5.6(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από newbye Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Στο τηλέφωνο η κοπέλα μου είπε να το δώσω στον courier . Τώρα είμαι σε σύγχυση, να το δώσω στον courier ή όχι. Ελπίζω να μου το ξεκαθαρίσει ο courier. Έψαξα και βρήκα ένα κουτί που μοιάζει (μετά από 4-5 χρόνια ποιος θυμάται ), θα το βάλω μέσα παρέα με ένα καλώδιο τηλεφώνου, ένα ethernet, και ένα adsl φίλτρο ώστε ο επόμενος που θα το πάρει να είναι κομπλέ . Απλά μη ξεχάσω να βγάλω την sim να την περάσω στο νέο.
    Και τα δύο γίνονται, ανάλογα τι είπατε στο τηλέφωνο. Αν είπατε ότι θα το δώσεις στον courier, ο courier θα έχει οδηγίες ότι πρέπει να παραλάβει τον παλιό εξοπλισμό για να δώσει τον καινούργιο.

  14. #5669
    Εγγραφή
    22-01-2014
    Περιοχή
    ΘεΣσΑλΟνΙκΙ
    Μηνύματα
    1.080
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    40/5
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΑΥΛΟΥ ΜΕΛΑ
    Router
    HA35-11 (LTE/ISDN)
    SNR / Attn
    9.2(dB) / 26.3(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Τελικά ήρθε ο courier και μας είπε "έχω να πάρω και κάτι", οπότε ήταν ενήμερος. Αλλά δεν μας έστειλαν το booster v2 αλλά το παλιό πάλι (HA35-11). Και τα πράγματα έγιναν ακόμα χειρότερα. Ενώ την προηγούμενη εβδομάδα είχαμε διορθώσει το θέμα των αποσυνδέσεων, έμεινε να λύσουμε το πρόβλημα με τον MSN. Τώρα όχι μόνο άρχισαν οι συνεχείς αποσυνδέσεις στο VDSL (κάθε 10 λεπτά) αλλά και η τηλεφωνία VoIP δεν δουλεύει καθόλου, έχει μουλαρώσει είναι μόνιμα Offline και δεν παίρνει τις ρυθμίσεις.

    ---------------------------
    Μετά από 6 ώρες ξεμπλόκαρε το ένα κανάλι με τον κύριο αριθμό με Factory Restore. Ο MSN τίποτα ακόμα, βγαίνει μήνυμα ότι ο "ο αριθμός που καλέσατε δεν αντιστοιχεί σε συνδρομητή".

    Τουλάχιστον με το 4G συνεχίζουμε και πιάνουμε 30-40mbps απεριόριστα χωρίς να κόβει στα 15mbps μετά τα 100GB. Αλλά γενικά μετά από σχεδόν 5 χρόνια που το έχουμε, δεν είναι plug n play, πρέπει να του αλλάξεις τα φώτα. Οι υπόλοιποι που το έχετε γράφει στο καρτελάκι του "ISDN" ή μόνο σε μένα στέλνουν αυτή την ειδική έκδοση;
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος newbye : 04-08-22 στις 19:00.

  15. #5670
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.973
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Isdn δίνουν και καλά όταν έχεις και δεύτερο αριθμό νομίζω.. Χωρίς αυτό να σημαίνει ότι η γραμμή είναι isdn.. Pstn είναι πάλι με 2 κανάλια voip.. H vobb όπως το λέει ο οτες..
    * Πόσο πάει ο δεύτερος αριθμός; +5-6ε δεν είναι νομίζω; Κάπου εκεί..
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

Σελ. 378 από 402 ΠρώτηΠρώτη ... 358368373376377378379380383388398 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Νεο ASUS DSL-AC52U AC750 (adsl/vdsl)
    Από babis3g στο φόρουμ Asus XDSL modems και routers
    Μηνύματα: 1308
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-11-22, 13:24
  2. Vodafone Home Speed+, πιλοτική επίδειξη από 7/1/2016
    Από nnn στο φόρουμ Ειδήσεις
    Μηνύματα: 50
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-03-17, 23:49
  3. Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-04-16, 14:30
  4. Nεο adsl/vdsl Asus DSL N16
    Από babis3g στο φόρουμ Asus XDSL modems και routers
    Μηνύματα: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-09-15, 12:22
  5. Μηνύματα: 29
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-07-15, 17:47

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας