Σελ. 248 από 402 ΠρώτηΠρώτη ... 228238243246247248249250253258268 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 3.706-3.720 από 6022
  1. #3706
    Εγγραφή
    15-11-2017
    Περιοχή
    ΛΑΓΟΝΗΣΙ
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    276
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΛΑΓΟΝΗΣΙ
    Router
    HUAWEI Home Gateway-HA35
    SNR / Attn
    23(dB) / 11(dB)
    Path Level
    Interleaved
    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από omitzi Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το booster δουλεύει σαν backup σε περίπτωση που από δόλο κοπεί ρεύμα και σταθερή γραμμή ?Θέλω να εχω access σε συναγερμό-κάμερες.

    Ακόμα κάνει passthrough όπως το 2i ? Γιατί εχω 2 mikrotik από πίσω για extra vpns

    Και η τιμή είναι 10 ή 6.5 euro ?

    back up ναι λειτουργει με το 4g ετσι. voip διαθεσιμο ωστε να καλεσει ο συναγιαρμος σου την εταιρεια ακομα κ αν δεν εχεις landline εκεινη την στιγμη. πολυ βασικο αυτο.
    βεβαια μη ξεχασεις να βαλεις το μπουστερ σε ενα ups , για να εχει ρευμα μολις κοπει το κεντρικο ρευμα κ να μπορεσει το τηλ σου να κανει αυτην την μια κληση τουλαχιστον

    σχετικα με τις καμερες, αν μπορεις να σεταρεις να τις βλεπεις μεσα απο το booster, σε παρακαλω στειλε μου dm.
    εχει τελειως διαφορετικο μενου απο το speedport entry και ποτε δε μπορεσα να σεταρω τις καμερες στο μπουστερ οποτε τις κρατησα στο entry

  2. #3707
    Εγγραφή
    26-09-2003
    Μηνύματα
    17.713
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    200/20 Mbps
    ISP
    Cosmote
    SNR / Attn
    9(dB) / 7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Συναγερμοί και κάμερες που χρειάζονται εισερχόμενη σύνδεση (με port forward) λειτουργούν κανονικά σε booster μέσω της xDSL αλλά όχι μέσω 4G, διότι α) παίρνει NAT IP (100.x.x) στο 4G αν και δεν έχω δοκιμάσει με IPv6, β) στην κινητή by default είναι κλειστά τα εισερχόμενα ports και πρέπει να κάνεις αίτηση να ανοίξουν. Υπάρχουν εναλλακτικές λύσεις με reverse tunnels & VPN αλλά θέλει λίγο δουλίτσα στο στήσιμο. Διαφορετικά καλό είναι η επιλογή καμερών που υποστηρίζουν cloud/online DVR για να μπορείς να τις βλέπεις χωρίς απευθείας σύνδεση στην κάμερα.

    Edit: [ Όπως ειπώθηκε παρακάτω πιθανόν κάνω λάθος, θα το ξαναδοκιμάσω ]
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος psyxakias : 27-02-20 στις 12:30.

  3. #3708
    Εγγραφή
    15-11-2017
    Περιοχή
    ΛΑΓΟΝΗΣΙ
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    276
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΛΑΓΟΝΗΣΙ
    Router
    HUAWEI Home Gateway-HA35
    SNR / Attn
    23(dB) / 11(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από psyxakias Εμφάνιση μηνυμάτων
    Συναγερμοί και κάμερες που χρειάζονται εισερχόμενη σύνδεση (με port forward) λειτουργούν κανονικά σε booster μέσω της xDSL αλλά όχι μέσω 4G, διότι α) παίρνει NAT IP (100.x.x) στο 4G αν και δεν έχω δοκιμάσει με IPv6, β) στην κινητή by default είναι κλειστά τα εισερχόμενα ports και πρέπει να κάνεις αίτηση να ανοίξουν. Υπάρχουν εναλλακτικές λύσεις με reverse tunnels & VPN αλλά θέλει λίγο δουλίτσα στο στήσιμο. Διαφορετικά καλό είναι η επιλογή καμερών που υποστηρίζουν cloud/online DVR για να μπορείς να τις βλέπεις χωρίς απευθείας σύνδεση στην κάμερα.
    λειτουργω το booster χωρις το dsl καλωδιο...μηπως αυτο το κανει πιο απλο το port forward κτλ? (σχετικα με τις καμερες/καταγραφικο ρωταω)

  4. #3709
    Εγγραφή
    13-11-2002
    Περιοχή
    Αστρίς Θάσου
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    4.627
    Downloads
    37
    Uploads
    1
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    350/100
    ISP
    Cosmote 4G - 5G - VDSL
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΣΤΡΙΔΑ ΘΑΣΟΥ
    Router
    RB LHGG & ZTE MC 8020
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από psyxakias Εμφάνιση μηνυμάτων
    Συναγερμοί και κάμερες που χρειάζονται εισερχόμενη σύνδεση (με port forward) λειτουργούν κανονικά σε booster μέσω της xDSL αλλά όχι μέσω 4G, διότι α) παίρνει NAT IP (100.x.x) στο 4G αν και δεν έχω δοκιμάσει με IPv6, β) στην κινητή by default είναι κλειστά τα εισερχόμενα ports και πρέπει να κάνεις αίτηση να ανοίξουν. Υπάρχουν εναλλακτικές λύσεις με reverse tunnels & VPN αλλά θέλει λίγο δουλίτσα στο στήσιμο. Διαφορετικά καλό είναι η επιλογή καμερών που υποστηρίζουν cloud/online DVR για να μπορείς να τις βλέπεις χωρίς απευθείας σύνδεση στην κάμερα.
    μια χαρά μου δουλευει το DVR με το cloud του... μονο με το 4G

    οταν το δουλεύεις μόνο με το 4G η εξωτερική σου ιπ ειναι αυτή που παίρνει απ τον bonding σερφερ και οχι η 100αρα απ την κινητή.

  5. #3710
    Εγγραφή
    26-09-2003
    Μηνύματα
    17.713
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    200/20 Mbps
    ISP
    Cosmote
    SNR / Attn
    9(dB) / 7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimyok Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πειτε με γκρινιαρη παλι δεν ειχα υπηρεσια
    Εδώ πάντως το bonding δεν έχει πέσει πάνω από 3 εβδομάδες, το ίδιο και η ADSL. Μόνο το 4G πέφτει μια φορά το 24ωρο (πάντα την ίδια ώρα, για την ακρίβεια στις 24 ώρες και 2 λεπτά) για 10-12 δευτερόλεπτα και επανέρχεται.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από puntomania Εμφάνιση μηνυμάτων
    μια χαρά μου δουλευει το DVR με το cloud του... μονο με το 4G

    οταν το δουλεύεις μόνο με το 4G η εξωτερική σου ιπ ειναι αυτή που παίρνει απ τον bonding σερφερ και οχι η 100αρα απ την κινητή.
    Δεν συνηθίζει να πέφτει η DSL και δεν μου έχει χρειαστεί στη πράξη ως τώρα. Μια φορά μόνο το είχα δοκιμάσει και πιθανόν να έκανα εγώ κάποιο λάθος. Θα ξηλώσω την DSL κάποια στιγμή και θα το ξαναδοκιμάσω.

  6. #3711
    Εγγραφή
    13-11-2002
    Περιοχή
    Αστρίς Θάσου
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    4.627
    Downloads
    37
    Uploads
    1
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    350/100
    ISP
    Cosmote 4G - 5G - VDSL
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΣΤΡΙΔΑ ΘΑΣΟΥ
    Router
    RB LHGG & ZTE MC 8020
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από psyxakias Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εδώ πάντως το bonding δεν έχει πέσει πάνω από 3 εβδομάδες, το ίδιο και η ADSL. Μόνο το 4G πέφτει μια φορά το 24ωρο (πάντα την ίδια ώρα, για την ακρίβεια στις 24 ώρες και 2 λεπτά) για 10-12 δευτερόλεπτα και επανέρχεται.

    - - - Updated - - -

    Δεν συνηθίζει να πέφτει η DSL και δεν μου έχει χρειαστεί στη πράξη ως τώρα. Μια φορά μόνο το είχα δοκιμάσει και πιθανόν να έκανα εγώ κάποιο λάθος. Θα ξηλώσω την DSL κάποια στιγμή και θα το ξαναδοκιμάσω.
    αυτό που δεν δουλευει οταν εχουμε μονο το 4G ειναι το ddns client που εχει...πχ noip κτλ....

  7. #3712
    Εγγραφή
    15-11-2017
    Περιοχή
    ΛΑΓΟΝΗΣΙ
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    276
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΛΑΓΟΝΗΣΙ
    Router
    HUAWEI Home Gateway-HA35
    SNR / Attn
    23(dB) / 11(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από puntomania Εμφάνιση μηνυμάτων
    αυτό που δεν δουλευει οταν εχουμε μονο το 4G ειναι το ddns client που εχει...πχ noip κτλ....
    νομιζω χωρις το ddns δεν εχω εικονα απομακρισμενη του καταγραφικου μου
    ισως κανω λαθος θα το δω το βραδυ

  8. #3713
    Εγγραφή
    13-11-2002
    Περιοχή
    Αστρίς Θάσου
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    4.627
    Downloads
    37
    Uploads
    1
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    350/100
    ISP
    Cosmote 4G - 5G - VDSL
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΣΤΡΙΔΑ ΘΑΣΟΥ
    Router
    RB LHGG & ZTE MC 8020
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από striker10 Εμφάνιση μηνυμάτων
    νομιζω χωρις το ddns δεν εχω εικονα απομακρισμενη του καταγραφικου μου
    ισως κανω λαθος θα το δω το βραδυ
    αν δουλεύει με το δικό του cloud... δεν έχεις θέμα... to ddns το θέλουμε οταν κάνουμε pf για να μπαίνουμε! το οποίο λύνεται βέβαια με ένα εξτρά ρουτερακι.

  9. #3714
    Εγγραφή
    22-01-2014
    Περιοχή
    ΘεΣσΑλΟνΙκΙ
    Μηνύματα
    1.064
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    40/5
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΑΥΛΟΥ ΜΕΛΑ
    Router
    HA35-11 (LTE/ISDN)
    SNR / Attn
    9.2(dB) / 26.3(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Σήμερα από το μεσημέρι είναι όλα νεκρά, "DSL synchronization: No signal", VoIP offline, δίχως 4G γιατί χωρίς dsl το bonding γίνεται down! Είναι η δεύτερη φορά που συμβαίνει. Δηλώνω βλάβη, και όταν έρθει ο τεχνικός βλέπουμε. Προς στιγμήν VoIP και Internet μας το έσωσε η SIM συμβολαίου με τα απεριόριστα, πάλι καλά δηλαδή.

  10. #3715
    Εγγραφή
    13-11-2002
    Περιοχή
    Αστρίς Θάσου
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    4.627
    Downloads
    37
    Uploads
    1
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    350/100
    ISP
    Cosmote 4G - 5G - VDSL
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΣΤΡΙΔΑ ΘΑΣΟΥ
    Router
    RB LHGG & ZTE MC 8020
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από newbye Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σήμερα από το μεσημέρι είναι όλα νεκρά, "DSL synchronization: No signal", VoIP offline, δίχως 4G γιατί χωρίς dsl το bonding γίνεται down! Είναι η δεύτερη φορά που συμβαίνει. Δηλώνω βλάβη, και όταν έρθει ο τεχνικός βλέπουμε. Προς στιγμήν VoIP και Internet μας το έσωσε η SIM συμβολαίου με τα απεριόριστα, πάλι καλά δηλαδή.
    κάνε ένα ρεσετ σε εργοστασιακές...μήπως έφαγε κάνα κόλλημα

  11. #3716
    Εγγραφή
    26-09-2003
    Μηνύματα
    17.713
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    200/20 Mbps
    ISP
    Cosmote
    SNR / Attn
    9(dB) / 7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παρατηρούσα πάντως την ταχύτητα σήμερα το απόγευμα γιατί κατέβαζα κάτι αρχεία και έπαιζε +20 Mbps το booster, not bad αν σκεφτούμε ότι παίζει και η προσφορά απεριορίστων. ΟΚ δεν είναι το ίδιο που τα βράδια πάει +40-50 Mbps αλλά παλεύεται.

  12. #3717
    Εγγραφή
    31-07-2007
    Περιοχή
    CRETE
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    4.266
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    Οτι να ναι
    ISP
    ΑΜΑΝ
    Router
    Netgear
    SNR / Attn
    ??(dB) / ??(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από newbye Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σήμερα από το μεσημέρι είναι όλα νεκρά, "DSL synchronization: No signal", VoIP offline, δίχως 4G γιατί χωρίς dsl το bonding γίνεται down! Είναι η δεύτερη φορά που συμβαίνει. Δηλώνω βλάβη, και όταν έρθει ο τεχνικός βλέπουμε. Προς στιγμήν VoIP και Internet μας το έσωσε η SIM συμβολαίου με τα απεριόριστα, πάλι καλά δηλαδή.
    Δεν ειναι βλαβη ακριβως το ιδιο εδω . Καθε 24 ωρες φαινεται να ερχεται ενα κρυφο πρωτοκολλο απο το 4G και εκει που δουλευε να μη δουλευει
    η τουμπαλιν να ανοιξει .

  13. #3718
    Εγγραφή
    22-01-2014
    Περιοχή
    ΘεΣσΑλΟνΙκΙ
    Μηνύματα
    1.064
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    40/5
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΑΥΛΟΥ ΜΕΛΑ
    Router
    HA35-11 (LTE/ISDN)
    SNR / Attn
    9.2(dB) / 26.3(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από puntomania Εμφάνιση μηνυμάτων
    κάνε ένα ρεσετ σε εργοστασιακές...μήπως έφαγε κάνα κόλλημα
    Τίποτα, συνδέω και άλλα δύο routers που έχω, το dsl είναι νεκρό... κανένα σημείο ζωής, άλλαξα καλώδια πάλι τίποτα. Το καλοκαίρι είχαμε το ίδιο πρόβλημα, και τελικά ήταν μισοβγασμένο το καλώδιο στην κολόνα του ΟΤΕ. Είχε λίγο αέρα σήμερα μπορεί να βγήκε πάλι από τη θέση του .

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimyok Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν ειναι βλαβη ακριβως το ιδιο εδω . Καθε 24 ωρες φαινεται να ερχεται ενα κρυφο πρωτοκολλο απο το 4G και εκει που δουλευε να μη δουλευει
    η τουμπαλιν να ανοιξει .
    Kάθε 24 ώρες και 2 λεπτά, γίνεται reset/reconnect του LTE Tunnel.

  14. #3719
    Εγγραφή
    26-09-2003
    Μηνύματα
    17.713
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    200/20 Mbps
    ISP
    Cosmote
    SNR / Attn
    9(dB) / 7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Δεν βλέπω να μας πτοεί ούτε κορονοϊός, ούτε προσφορά απεριορίστων δεδομένων... +30 Mbps αυτή την ώρα.

    https://www.speedtest.net/result/9079135181

  15. #3720
    Εγγραφή
    22-01-2014
    Περιοχή
    ΘεΣσΑλΟνΙκΙ
    Μηνύματα
    1.064
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    40/5
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΑΥΛΟΥ ΜΕΛΑ
    Router
    HA35-11 (LTE/ISDN)
    SNR / Attn
    9.2(dB) / 26.3(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Εντωμεταξύ χθες κάποιος σκαφέας έκοψε το καλώδιο του ΟΤΕ . Δεν έχει VoIP/ADSL η περιοχή, ήρθε και ο τεχνικός, όλα είναι νεκρά και ψάχνει. Και από την στιγμή που δεν δίνει καθόλου internet το speedbooster από το 4G, βρήκα την ευκαιρία και το δήλωσα και αυτό βλάβη ΓΡΑΠΤΩΣ. Γιατί σύμφωνα με το F.A.Qs θα έπρεπε να συνεχίζω να έχω πρόσβαση στο Internet, μέσω του δικτύου κινητής COSMOTE. Πως ζητάω πίστωση για τις μέρες που θα είμαι εκτός; Να περιμένω να διορθωθεί η βλάβη και να ζητήσω μετά;

    -update-
    Μίλησα μέχρι στιγμής με τρεις για να ερευνήσουν για πιο λόγο δεν δουλεύει αυτόνομα το 4G. Εγώ προσπάθησα να τους εξηγήσω . H πρώτη ευγενική κυρία επειδή ήταν δύσκολο το ερώτημα, δεν καταλάβαινε και με έστειλε σε ένα ευγενικό παλικάρι που είναι για το mobile. To ευγενικό παλικάρι ούτε αυτό καταλάβαινε και μου είπε ότι τελείωσαν τα MB... να δείτε για νέο πακέτο speedbooster . Του εξήγησα ότι είναι απεριόριστα με speed limit τα 15mpbs, ακόμα και αν μπουν δεδομένα, πάλι δε θα δουλέψει επειδή το adsl είναι κομμένο και θα συνεχίζουν τα LTE & Bonding να είναι down. Του είπα ότι αναγκαστικά έχω βάλει sim συμβολαίου στο speedbooster για να παίρνω internet από εκεί. Απόρησε, και με ρωτάει, δουλεύει το booster έτσι; . Πάει και αυτός βγήκε knock out, οπότε με σύνδεσε με το τεχνικό τμήμα. Εξηγήσεις πάλι, με μια ευγενική κυρία στο τεχνικό τμήμα. Ζητάει να βάλω την sim του booster για να το δει. Βάζω ρύθμιση hybrid και την booster-sim και κάνω restart... Με ρωτάει για τα φωτάκια του booster..., προσπαθεί να το ελέγξει και αυτή, αλλά πως να το ελέγξει, αφού όλος ο έλεγχος γίνεται από την adsl που είναι κομμένη .

    Οπότε για να ελέγξουν το 4G θα πρέπει να φτιάξουν πρώτα την dsl, η οποία θα πρέπει να είναι πάνω στο booster. Τότε όμως θα δουλεύει και το 4G... Άρα καταλήγουμε σε παράδοξο, γιατί ένας τέτοιος έλεγχος θα είναι μάταιος .
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος newbye : 28-02-20 στις 18:09.

Σελ. 248 από 402 ΠρώτηΠρώτη ... 228238243246247248249250253258268 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Νεο ASUS DSL-AC52U AC750 (adsl/vdsl)
    Από babis3g στο φόρουμ Asus XDSL modems και routers
    Μηνύματα: 1308
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-11-22, 13:24
  2. Vodafone Home Speed+, πιλοτική επίδειξη από 7/1/2016
    Από nnn στο φόρουμ Ειδήσεις
    Μηνύματα: 50
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-03-17, 23:49
  3. Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-04-16, 14:30
  4. Nεο adsl/vdsl Asus DSL N16
    Από babis3g στο φόρουμ Asus XDSL modems και routers
    Μηνύματα: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-09-15, 12:22
  5. Μηνύματα: 29
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-07-15, 17:47

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας