Σελ. 234 από 402 ΠρώτηΠρώτη ... 214224229232233234235236239244254 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 3.496-3.510 από 6025
  1. #3496
    Εγγραφή
    27-10-2011
    Μηνύματα
    21
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΘΗΝΑ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από newbye Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στο Αdsl είναι σταθερή η γραμμή σου ή έχεις αποσυνδέσεις; To VoIP επανέρχεται μόνο με on/off ή reboot του booster. Για τα υπόλοιπα όπως τα λες, κλείνεις το πρόγραμμα torrent γιατί καταπίνει όλο το bandwidth.
    Το adsl είναι σταθερότατο αλλά δεν χρησιμοποιείται εκτός και αν κλείσω το bonding. Βασικά το bonding είναι απίστευτα ασταθές σε διάφορα επίπεδα αλλά αυτό είναι μια άλλη ιστορία.

    Όσο αφορά τα τόρρεντς.. το bandwidth δεν έχει σχέση. Ακόμα και με 100κ να κατεβάσω το πρόβλημα υπάρχει. πχ. Χρησιμοποιώντας το πρόγραμμα της δουλειάς που κάνω σύνδεση με διάφορα σάιτς ταυτόχρονα, με το netgear που είχα μπορούσα να έχω 200 συνδέσεις ταυτόχρονα χωρίς πρόβλημα.. με το Speedtouch αυτό έπεσε στο 100 και με το τωρινό ρούτερ έχει πέσει στα 9-10 (!). Πιστεύω ότι εκεί είναι το πρόβλημα αλλά και πάλι δεν είμαι σίγουρος.

    Για το voip δεν καταλαβαίνω τί εννοείς.. το booster δεν φαίνεται να παίζει κανένα ρόλο στο πώς δουλεύει το voip.. το dsl αν το κάνω restart *μερικές* φορές μπορεί να φτιάξει το voip αλλά και πάλι δεν είναι 100% σίγουρο.

  2. #3497
    Εγγραφή
    31-08-2006
    Περιοχή
    Πλ. Κολιάτσου
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    2.977
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    518/53 - 360/50
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Forthnet - ΠΑΤΗΣΙΑ
    Router
    ΖΤΕ Η288Α & HG8145V5
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από hypersot Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για το voip δεν καταλαβαίνω τί εννοείς.. το booster δεν φαίνεται να παίζει κανένα ρόλο στο πώς δουλεύει το voip.. το dsl αν το κάνω restart *μερικές* φορές μπορεί να φτιάξει το voip αλλά και πάλι δεν είναι 100% σίγουρο.
    Αν το σταθερό σου, παίρνει "γραμμή" από το SpeedBooster, τότε φυσικά και παίζει ρόλο... (αν η γραμμή σου είναι ΟΤΕ δηλαδή και είναι VoIP).
    Σε αυτήν την περίπτωση, μπορείς να πας στην καρτέλα Internet και να κάνεις "restart" το mobile από εκεί για να παίξει...
    Σε κάποιες περιπτώσεις έχω προσέξει ότι το booster επικρατεί της aDSL και έτσι η aDSL όντως δεν χρησιμοποιείται (είτε το bonding είναι up είτε down)

  3. #3498
    Εγγραφή
    27-10-2011
    Μηνύματα
    21
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΘΗΝΑ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dosman Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν το σταθερό σου, παίρνει "γραμμή" από το SpeedBooster, τότε φυσικά και παίζει ρόλο... (αν η γραμμή σου είναι ΟΤΕ δηλαδή και είναι VoIP).
    Σε αυτήν την περίπτωση, μπορείς να πας στην καρτέλα Internet και να κάνεις "restart" το mobile από εκεί για να παίξει...
    Σε κάποιες περιπτώσεις έχω προσέξει ότι το booster επικρατεί της aDSL και έτσι η aDSL όντως δεν χρησιμοποιείται (είτε το bonding είναι up είτε down)
    Όπως είπα, δεν έχω κάποια ένδειξη ότι το τηλ. χρησιμοποιεί το bandwidth του μπούστερ. Αυτό που ξέρω είναι ότι, με restart του μπούστερ *δεν* φτιάχνει το voip, με restart της dsl φτιάχνει τι περισσότερες φορές (αλλά όχι πάντα).

    Όπως και να έχει, αυτό είναι κάτι που δεν συνέβαινε παλιά και επίσης δεν έχει λογική να είμαστε σε επιφυλακή για το πότε θα 'πέσει' το voip για να κάνουμε restart.

    Ευχαριστώ για τις απαντήσεις πάντως.

  4. #3499
    Εγγραφή
    22-01-2014
    Περιοχή
    ΘεΣσΑλΟνΙκΙ
    Μηνύματα
    1.075
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    40/5
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΑΥΛΟΥ ΜΕΛΑ
    Router
    HA35-11 (LTE/ISDN)
    SNR / Attn
    9.2(dB) / 26.3(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Δηλαδή όταν "κολλήσει" το voip και ανοιγοκλείσεις το booster δεν στρώνει; Πρέπει δηλαδή κάθε φορά κάποιος να μπαίνει στις ρυθμίσεις και να κάνει restart την dsl (που όπως λες ούτε αυτό δουλεύει πάντα); Και το άλλο που αναφέρεις "Το adsl δεν χρησιμοποιείται εκτός και αν κλείσω το bonding"... περίεργο και αυτό γιατί το adsl είναι first priority, εκτός και πείραξες τις ρυθμίσεις.

  5. #3500
    Εγγραφή
    27-10-2011
    Μηνύματα
    21
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΘΗΝΑ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από newbye Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δηλαδή όταν "κολλήσει" το voip και ανοιγοκλείσεις το booster δεν στρώνει; Πρέπει δηλαδή κάθε φορά κάποιος να μπαίνει στις ρυθμίσεις και να κάνει restart την dsl (που όπως λες ούτε αυτό δουλεύει πάντα); Και το άλλο που αναφέρεις "Το adsl δεν χρησιμοποιείται εκτός και αν κλείσω το bonding"... περίεργο και αυτό γιατί το adsl είναι first priority, εκτός και πείραξες τις ρυθμίσεις.
    Ναι, στο πρώτο.

    Το ρούτερ είναι στις εργοστασιακές του ρυθμίσεις για να έχω μια σταθερή βάση όταν παρατηρώ και αναφέρω προβλήματα (εκτός από το password του ρούτερ και του wifi φυσικά που έχουν αλλαχτεί).

    Το dsl *δεν* είναι first priority κατά τη γνώμη μου (ποτέ δεν μπορώ να είμαι σίγουρος με αυτό το ρούτερ)
    Ο λόγος που το πιστεύω αυτό είναι ότι σε διάφορα σάιτς που επισκέπτομαι τί IP 'βλέπουν'. Σχεδόν όλες τις φορές είναι του μπούστερ και πολύ σπάνια θα δω την IP του dsl.

    Επίσης η ταχύτητα είναι διαφορετική ανάλογα την IP (όταν τη μετράω) και ταιριάζει με αυτή του μπούστερ -όταν χρησιμοποιείται η IP του- ΑΛΛΑ είναι η μισή της αναμενόμενης dsl ταχύτητας όταν χρησιμομποιείται η IP της dsl (κλειδώνω σταθερά στα 12 όπου θα έπρεπε να κατεβάζω τουλάχιστον με 1ΜΒ/δ αλλά κατεβάζω με 500ΚΒ/δ)

    θα ήθελα να επισημάνω ότι αν κλείσω το μπούστερ τότε η DSL δουλεύει φουλ ταχύτητα 1.2ΜΒ/δ. Με το μπούστερ ανοιχτό η ταχύτητα 'παίζει' από 500ΚΒ/δ-8ΜΒ/δ ανάλογα τα κέφια.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος hypersot : 15-01-20 στις 02:09.

  6. #3501
    Εγγραφή
    22-01-2014
    Περιοχή
    ΘεΣσΑλΟνΙκΙ
    Μηνύματα
    1.075
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    40/5
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΑΥΛΟΥ ΜΕΛΑ
    Router
    HA35-11 (LTE/ISDN)
    SNR / Attn
    9.2(dB) / 26.3(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Δεν κατάλαβες. Τo adsl είναι first priority στην ταχύτητα και πρέπει να φτάσει στο 80% για να πάρει μπροστά το 4G. Και αυτό συμβαίνει μόνο όταν όλα στο Bonding Tunnel είναι Up.

  7. #3502
    Εγγραφή
    27-10-2011
    Μηνύματα
    21
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΘΗΝΑ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από newbye Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν κατάλαβες. Τo adsl είναι first priority στην ταχύτητα και πρέπει να φτάσει στο 80% για να πάρει μπροστά το 4G. Και αυτό συμβαίνει μόνο όταν όλα στο Bonding Tunnel είναι Up.
    Εξήγησα που βασίζω αυτό που λέω για το first priority.
    Θεωρητικά συμβαίνει αυτό που λες.. το έχει τσεκάρει κάποιος να δούμε ότι όντως συμβαίνει? Γιατί το 500ΚΒ/δ και με τα δύο ανοιχτά δεν θα έπρεπε να υπάρχει όταν με κλειστό το bonding κατεβάζω πάντα και σταθερά 1.2ΜΒ/δ

    Το πρόβλημα μου δεν είναι αυτό πάντως... Αυτό που χρειάζομαι είναι κάποιος να μου δώσει μια κατεύθυνση σχετικά με το τί συμβαίνει και 'σαλτάρει' το δίκτυο όταν ανεβαίνουν τα connections (αν είναι αυτό το πρόβλημα τελικά).

  8. #3503
    Εγγραφή
    03-09-2011
    Μηνύματα
    3.279
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    Όσο πιάνει
    ISP
    Cosmote-LTE
    Router
    Mikrotik Chateau LTE18
    Βασικα αυτο το ρουτερ δεν ειναι να το χρησιμοποιεις για πολλαπλα connections γιατι "κλανει" γρηγορα. Μπουκωνει και δε δουλευει τπτ μετα.
    Άλλα Ντάλλα....

  9. #3504
    Εγγραφή
    22-01-2014
    Περιοχή
    ΘεΣσΑλΟνΙκΙ
    Μηνύματα
    1.075
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    40/5
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΑΥΛΟΥ ΜΕΛΑ
    Router
    HA35-11 (LTE/ISDN)
    SNR / Attn
    9.2(dB) / 26.3(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Αν και δεν αναφέρει τι χρήση κάνει, δε νομίζω να θέλει εξήγησή γιατί σέρνεται το δίκτυό του με τα πολλά connections και τα 500kb/s .

  10. #3505
    Εγγραφή
    03-09-2011
    Μηνύματα
    3.279
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    Όσο πιάνει
    ISP
    Cosmote-LTE
    Router
    Mikrotik Chateau LTE18
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από hypersot Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το adsl είναι σταθερότατο αλλά δεν χρησιμοποιείται εκτός και αν κλείσω το bonding. Βασικά το bonding είναι απίστευτα ασταθές σε διάφορα επίπεδα αλλά αυτό είναι μια άλλη ιστορία.

    Όσο αφορά τα τόρρεντς.. το bandwidth δεν έχει σχέση. Ακόμα και με 100κ να κατεβάσω το πρόβλημα υπάρχει. πχ. Χρησιμοποιώντας το πρόγραμμα της δουλειάς που κάνω σύνδεση με διάφορα σάιτς ταυτόχρονα, με το netgear που είχα μπορούσα να έχω 200 συνδέσεις ταυτόχρονα χωρίς πρόβλημα.. με το Speedtouch αυτό έπεσε στο 100 και με το τωρινό ρούτερ έχει πέσει στα 9-10 (!). Πιστεύω ότι εκεί είναι το πρόβλημα αλλά και πάλι δεν είμαι σίγουρος.

    Για το voip δεν καταλαβαίνω τί εννοείς.. το booster δεν φαίνεται να παίζει κανένα ρόλο στο πώς δουλεύει το voip.. το dsl αν το κάνω restart *μερικές* φορές μπορεί να φτιάξει το voip αλλά και πάλι δεν είναι 100% σίγουρο.
    ..........
    Άλλα Ντάλλα....

  11. #3506
    Εγγραφή
    15-11-2017
    Περιοχή
    ΛΑΓΟΝΗΣΙ
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    276
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΛΑΓΟΝΗΣΙ
    Router
    HUAWEI Home Gateway-HA35
    SNR / Attn
    23(dB) / 11(dB)
    Path Level
    Interleaved
    παιδια καλησπερα
    να πω κατι κουτοπονηρο. ειχα καιρο να διαβασω τις απαντησεις στο νημα, ειχα ησυχασει να ειμαι ειλικρινης τους τελευταιουσ μηνες.
    μια παρακληση μονο,
    επειδη ειμαι σιγουρος οτι διαφοροι οτετζηδες μας διαβαζουν, ισως δεν ειναι πολυ εξυπνο να αναφερουν οσοι αναφερουν τελοςπαντων οτι δεν εχουν την adsl πανω στο μπουστερ. (το ειχα αναφερει και εγω στο παρελθον)
    επειδη σε αρκετους δουλευει απροβληματιστα ετσι, φοβαμαι αν το παρουν για τα καλα χαμπαρι οτι θα μας το κοψουν.

  12. #3507
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.756
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από striker10 Εμφάνιση μηνυμάτων
    παιδια καλησπερα
    να πω κατι κουτοπονηρο. ειχα καιρο να διαβασω τις απαντησεις στο νημα, ειχα ησυχασει να ειμαι ειλικρινης τους τελευταιουσ μηνες.
    μια παρακληση μονο,
    επειδη ειμαι σιγουρος οτι διαφοροι οτετζηδες μας διαβαζουν, ισως δεν ειναι πολυ εξυπνο να αναφερουν οσοι αναφερουν τελοςπαντων οτι δεν εχουν την adsl πανω στο μπουστερ. (το ειχα αναφερει και εγω στο παρελθον)
    επειδη σε αρκετους δουλευει απροβληματιστα ετσι, φοβαμαι αν το παρουν για τα καλα χαμπαρι οτι θα μας το κοψουν.
    Σαν σκεψη καλη.... αλλα στην πραξη δεν εχει καμμια σημασια .

    Πιστευεις οτι ειτε το αναφερουν ειτε οχι... δεν μπορουν απο την cosmote να το δουν ? Ολα φαινονται.
    The gr81 .

  13. #3508
    Εγγραφή
    31-07-2007
    Περιοχή
    CRETE
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    4.268
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    Οτι να ναι
    ISP
    ΑΜΑΝ
    Router
    Netgear
    SNR / Attn
    ??(dB) / ??(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Στην ουσια μας λενε καντε οτι σκ@τα θελετε αρκει να μη μας πρήζετε για υποστηριξη . Ο αλλος μπορει να κανει βουντου και να του δουλευει στα 80 Για οικιακη με 1-2 συνδεσεις και ενα κινητο στο wifi το εχω ετσι και αλλιως δε γυρευω να σηκωνει τοσες συνδεσεις . Που δε σηκωνει γιατι σιγουρα μπουκωνει ευκολα .
    Στα δικα μας τωρα . Υπαρχει τροπος να το κανεις να βλεπει μονιμα 80% χρηση της γραμμης δηλαδη να ειναι ανοιχτο και μονιμα ενεργο το extra bandwidth ;
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος dimyok : 15-01-20 στις 18:14.

  14. #3509
    Εγγραφή
    20-09-2005
    Μηνύματα
    51
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ OTE
    Ταχύτητα
    23027/889
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    HOL - ΑΡΙΑΔΝΗ
    Router
    Baulotec
    SNR / Attn
    11(dB) / 13.5(dB)
    Χαιρετώ το speebooster megatopic.

    Μόλις τσέκαρα τον λογαριασμό του speedbooster, και τα τσακάλια της Cosmote με χουν χρεώσει οι αθεόφοβοι με 6 μηνύματα πενταψήφιου αυξημένης χρέωσης ΥΠΠ από ένα αριθμό 54865 1,68 προ φπα το καθένα.

    Τι είδους απάτη είναι αυτή ρε παιδιά;

    Το σιτε της ΕΕΤΤ γράφει τα εξής :
    ΥΠΠ μέσω SMS/MMS
    Για τις ΥΠΠ μέσω SMS/MMS για τις οποίες απαιτείται να εγγραφείτε σε διαδικτυακό τόπο, πρέπει να σας αποστέλλουν άμεσα:

    είτε SMS με κωδικό τον οποίο θα πρέπει να εισάγετε στο διαδικτυακό τόπο,
    είτε SMS στο οποίο θα πρέπει να απαντήσετε, δηλώνοντας τη συγκατάθεσή σας.
    Μετά την εγγραφή σας, οι εταιρίες οφείλουν να σας αποστείλουν άμεσα SMS με το οποίο θα σας ενημερώνουν ατελώς για τη χρέωση και τον τρόπο διαγραφής από την ΥΠΠ (βλ. και Ερ. 7).
    Η συγκεκριμένη εταιρία λειτουργεί ανεξέλεγκτα ; Χρεώνει όποιον αριθμό θέλει στην τύχη ; H cosmote γιατί δίνει sim στο speedbooster χωρίς να χει κάνει φραγμό στα 5ψηφια και πόσο ανεύθυνη είναι για να δέχεται τέτοιες χρεώσεις σε sim που είναι κλειδωμένες στο speedbooster;

  15. #3510
    Εγγραφή
    22-01-2014
    Περιοχή
    ΘεΣσΑλΟνΙκΙ
    Μηνύματα
    1.075
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    40/5
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΑΥΛΟΥ ΜΕΛΑ
    Router
    HA35-11 (LTE/ISDN)
    SNR / Attn
    9.2(dB) / 26.3(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Ναι, λειτουργεί ανεξέλεγκτα, είναι ο ορισμός της απάτης, και πληρώνει φόρους κανονικά . Εντωμεταξύ, ο αριθμός του booster είναι ο μόνος που δεν έχω φραγή 5ψήφιων για να αποφύγω αυτή την απάτη. Ούτε βλέπω πως να την ενεργοποιήσω μέσα από την εφαρμογή της Cosmote.

Σελ. 234 από 402 ΠρώτηΠρώτη ... 214224229232233234235236239244254 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Νεο ASUS DSL-AC52U AC750 (adsl/vdsl)
    Από babis3g στο φόρουμ Asus XDSL modems και routers
    Μηνύματα: 1308
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-11-22, 13:24
  2. Vodafone Home Speed+, πιλοτική επίδειξη από 7/1/2016
    Από nnn στο φόρουμ Ειδήσεις
    Μηνύματα: 50
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-03-17, 23:49
  3. Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-04-16, 14:30
  4. Nεο adsl/vdsl Asus DSL N16
    Από babis3g στο φόρουμ Asus XDSL modems και routers
    Μηνύματα: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-09-15, 12:22
  5. Μηνύματα: 29
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-07-15, 17:47

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας