Σελ. 397 από 402 ΠρώτηΠρώτη ... 377387392395396397398399 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 5.941-5.955 από 6029
  1. #5941
    Εγγραφή
    14-11-2003
    Περιοχή
    Greece
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    44
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    59000/4500
    ISP
    OTE Homebooster
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΓ. ΜΑΜΑΣ
    Router
    DN9245X/Fritz 7530(voip)
    SNR / Attn
    8(dB) / 36(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από leotzian Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φίλε μου @Doom γεια και πάλι το θέμα σηκώνει μεγάλη συζήτηση, το έψαξα πολύ, δεν έχω το Hybrid αλλά έκανα δοκιμές με το Speedport πρώτο και το FRitz δεύτερο, κατάφερα να αφήσω την τηλεφωνία, firewall, τα πάντα όλα στο Fritz,όπως τα είχα ( έχω και ένα Fritzrepeater σε Mesh ) το παλιό μου setup ήταν όλα σε 192.168.1.ΧΧΧ, όλα τα άφησα έτσι έβαλα το Fritz από Lan 1 σε Lan 1 του Speedport ( το οποίο το είχα σε 192.168.2.ΧΧΧ ) και την IP που πήρε το Fritz από το Speedport την άνοιξα DMZ στο Speedport.
    Τι κατάφερα Τηλεφωνία όλα τα πάντα στο Fritz το υπάρχον δίκτυο όλα καλά χωρίς να πειράξω τίποτε, ΜΟΝΟ VPN δεν έχω διότι το Fritz σαν δεύτερο δεν δουλεύει.
    ΑΛΛΑ ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΑΛΛΟΥ.

    Εγώ το ξεκίνησα να το ψάχνω με το booster διότι κλειδώνω 32000/3800 περίπου και ήθελα να προσθέσω κάτι παραπάνω όταν χρειαστεί, ειδικά στο Upload έχοντας webserver εδώ και όχι μόνο.
    Αλλά θέλω ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ ΚΑΙ ΠΑΝΤΑ public Ip αυτό δεν μπορεί να γίνει με το 4G διότι είναι πίσω από cg-nat και αν θα μπορούσε να γίνει το 4G δεν θα πρόσθετε τίποτε σε ταχύτητα από ότι θα έδινε το DSL μόνο του, όποτε για μένα δώρον άδωρο.

    Τώρα στην δικιά σου περίπτωση χρησιμοποιείς Pubic IP? η δεν σε ενδιαφέρει αν δεν την θες λήγει το θέμα για μένα, άλλα αν έχεις καταφέρει να έχεις Pubic και φουλ ταχύτητα από έξω εννοώ να κατέβαζες κάτι από το σπίτι σου ενώ είσαι αλλού ( όποτε το σπίτι σου θα ανέβαζε ) και η ταχύτητα σου ήταν το άθροισμα DSL και 4G θα σε παρακαλούσα να μου έστελνες ένα PM μήπως και μιλάγαμε γιατί με ενδιαφέρει ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ αλλά με τις προϋποθέσεις που σου ανέφερα.
    Α και κάτι άλλο με το ένα καλώδιο από τις συσκευές ( LAN1 σε LAN1 ) από IP 192.168.1.XXX έβλεπα το Interface του router που ήταν σε IP 192.168.2.ΧΧΧ.
    Πάντως αυτό που ζητώ δεν πιστεύω να μπορεί να γίνει, δεν ξέρω αν έχει άποψη και κάποιος άλλος κάτοχος του Booster.

    Συνημμένο Αρχείο 252288
    Πρέπει να έχεις παλιό firmware στο Fritz εμένα είναι όπως βλέπεις παραπάνω

    Σε ευχαριστώ και συγνώμη για το σεντόνι

    7.57 έχω.
    sorry έτσι θέλει
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Screenshot (10).png 
Εμφανίσεις:  20 
Μέγεθος:  198,6 KB 
ID: 252357

  2. #5942
    Εγγραφή
    17-12-2005
    Περιοχή
    Βάμος Αποκορώνου - Νομός Χανίων
    Ηλικία
    65
    Μηνύματα
    402
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΑΜΟΣ
    Router
    Fritzbox 7530
    SNR / Attn
    (dB) / 25(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Doom Εμφάνιση μηνυμάτων
    7.57 έχω.
    sorry έτσι θέλει
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Screenshot (10).png 
Εμφανίσεις:  20 
Μέγεθος:  198,6 KB 
ID: 252357
    Φίλε μου δεν με βοηθάς έτσι όμως ....... σε ρώτησα κάποια πράγματα περι Public ip ταχύτητα κτλ, αν ξέρεις μου απαντάς αν και δεν πιστεύω να γίνεται απο το BOOSTER PUBLIC IP ΔΕΝ ΠΑΙΡΝΕΙΣ.

  3. #5943
    Εγγραφή
    14-11-2003
    Περιοχή
    Greece
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    44
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    59000/4500
    ISP
    OTE Homebooster
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΓ. ΜΑΜΑΣ
    Router
    DN9245X/Fritz 7530(voip)
    SNR / Attn
    8(dB) / 36(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Στο booster 2 έτσι οπως στα είπα θα έχεις 2ο wan για το (voip) +( 2ο ιντερνετ αν το θέλεις & ολα τα service του7530) μέσω τις dsl του HA.
    ΟΛΑ τα αλλα απο το ΗΑ kανονικα.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Doom : 01-12-23 στις 10:44.

  4. #5944
    Εγγραφή
    17-12-2005
    Περιοχή
    Βάμος Αποκορώνου - Νομός Χανίων
    Ηλικία
    65
    Μηνύματα
    402
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΑΜΟΣ
    Router
    Fritzbox 7530
    SNR / Attn
    (dB) / 25(dB)
    Φίλε μου καλημέρα αυτό που με απασχολεί πέραν του πως θα συνδεθούν μεταξύ τους είναι η public ip σε αυτό δεν μου απάντησες καθόλου ΑΥΤΟ ΜΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ.
    Να εχω πρόσβαση απο εξω στο σπίτι μου, δεν ξέρω αν εσύ το έχεις ετσι.
    Ενα δεύτερο βασικό για μένα είναι η ενίσχυση της ταχύτητας οταν είμαι εξω απο το σπίτι δηλαδή το booster εχει 5000 upload εγω τωρα εχω 4000, αν απο εξω απο το σπίτι θα μπορω να κατεβαζω πράγματα απο το server του σπιτιου με 9000, ούτε σε αυτό μου απάντησες αν θες μπορείς και ξέρεις μου γράφεις να σου στείλω με Pm το κινητό μου, η εσύ στείλε μου το δικό σου να σε πάρω να τα πούμε μην ζαλίζουμε τα παιδιά εδω.
    Σε ευχαριστώ

  5. #5945
    Εγγραφή
    09-02-2011
    Περιοχή
    Τσίνι
    Μηνύματα
    179
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    Speedport Entry 2i
    Path Level
    Interleaved
    Δεν θα πιάνεις 9Mbps up.
    5-5,5 Mbps θα πιάνεις.

  6. #5946
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.973
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Είναι λίγο ρώσικη ρουλέτα το θέμα...
    Θυμάμαι και δεν ξέρω αν είναι σχετικό, ότι με τις cloud κάμερες που έχω, πριν χρόνια όταν είχα το πρώτο booster, όταν έβλεπα το βίντεο της κάμερας το boosting δούλευε κανονικά στο upload...
    Επομένως θεωρώ γιατί για θεωρία μιλάμε, ότι όσο η σταθερή λειτουργεί και μπαίνεις, το boosting θα δουλεύει...
    Το ερώτημα εδώ είναι αν πέσει η σταθερή το αν θα μπορείς να μπεις...
    Αν θα αρκεί η public ip του bonding δηλαδή...
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  7. #5947
    Εγγραφή
    17-12-2005
    Περιοχή
    Βάμος Αποκορώνου - Νομός Χανίων
    Ηλικία
    65
    Μηνύματα
    402
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΑΜΟΣ
    Router
    Fritzbox 7530
    SNR / Attn
    (dB) / 25(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GregoirX23 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είναι λίγο ρώσικη ρουλέτα το θέμα...
    Θυμάμαι και δεν ξέρω αν είναι σχετικό, ότι με τις cloud κάμερες που έχω, πριν χρόνια όταν είχα το πρώτο booster, όταν έβλεπα το βίντεο της κάμερας το boosting δούλευε κανονικά στο upload...
    Επομένως θεωρώ γιατί για θεωρία μιλάμε, ότι όσο η σταθερή λειτουργεί και μπαίνεις, το boosting θα δουλεύει...
    Το ερώτημα εδώ είναι αν πέσει η σταθερή το αν θα μπορείς να μπεις...
    Αν θα αρκεί η public ip του bonding δηλαδή...
    Καλησπέρα και πάλι @GregoirX23 τελικά μετά από πολύ ψάξιμο με τεχνικούς από cosmote και υποστήριξη, το booster δίνει IPV4 ΑΛΛΑ ΟΧΙ PUBLIC όποτε λήγει το θέμα για μένα οι cloud κάμερες θα δουλεύουν τελικά αλλά τι να το κάνω o server και μύρια όσα έχω εδώ χωρίς public άχρηστα γι αυτό ρώταγα τον @Doom αλλά μάλλον δεν την χρειάζεται τη public γι αυτό δεν έχει πρόβλημα, άλλος κανείς που το έχει δεν έχει απαντήσει κάτι οπότε PUBLIC IP ΓΙΟΚ..... κρίμα γιατί με την όλη κατάσταση ήταν η ιδανικότερη λύση για μένα με λίγα χρήματα, η επόμενη είναι ΠΟΛΛΑ παραπάνω cosmote gigamax unlimited extra sim 5G router φορητότητα στο σταθερό μεγάλος μπελάς..... Διακοπές στην σταθερή έχουμε από καθόλου ως εξαιρετικά σπάνια
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος leotzian : 02-12-23 στις 16:21.

  8. #5948
    Εγγραφή
    17-12-2005
    Περιοχή
    Βάμος Αποκορώνου - Νομός Χανίων
    Ηλικία
    65
    Μηνύματα
    402
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΑΜΟΣ
    Router
    Fritzbox 7530
    SNR / Attn
    (dB) / 25(dB)
    Καλημέρα @GregoirX23 κάθησα καί διάβασα ολο το νήμα αυτό για την public το έχεις ρωτήσει άπειρες φορές απάντηση δεν πήρες σε κάποια απάντηση είδα κάποιος και είχε screenshot του bonding server με public, τοσο δύσκολο είναι να το τσεκάρει κάποιος να βοηθήσει.....

  9. #5949
    Εγγραφή
    15-08-2006
    Περιοχή
    Ίλιον
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    2.266
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    2x 8192/1024
    ISP
    Wind ADSL & Nova ADSL
    DSLAM
    Wind - ΙΛΙΟΝ
    Router
    Zyxel AMG1312 /Sophos XG
    SNR / Attn
    7,1(dB) / 33,1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Το προηγούμενο Σάββατο άνοιξα μια κλήση στο support γιατί σερνόταν το speedbooster και διαπίστωσα ότι ανεβοκατέβαινε η adsl (πρώτη φορά, μονίμως όταν είχα θέμα, πρόβλημα με την κινητή ήταν)
    Τεσπα, έστρωσε την επόμενη, ανοιχτό ήταν όμως το τίκετ και το παρακολουθoύσαν..
    Σήμερα με πήραν το πρωί να με ρωτήσουν αν είναι κανένας σπίτι, τους λέω στον κατανεμητή θα έχετε πρόσβαση, στο σπίτι όμως δεν είναι κανείς.. Άλλά, τους λέω, εδώ και μέρες δείχνει ότι είναι ΟΚ.
    Μου λεει ο τεχνικός, το βλέπω κι εγώ ότι από το Σάββατο 2/12 είναι σταθερότατο, ευγενικότατο το παλικάρι, μου λεει σας στέλνω και μήνυμα, αν υπάρξει ξανά θέμα καλέστε..
    Μπαίνω πριν λίγο στη mycosmote, κοίταγα διάφορα, παω στη διαχείριση του ρούτερ, βλέπω το wifi ενεργό.. Ωχ λέω κάτι κάνανε και δεν είπαν και τίποτα.. Κάνω ένα γρήγορο τσεκ στις ειδοποιήσεις μου από το firewall και συνειδητοποιώ ότι έπεσε το interface το Σάββατο και δεν μου ήρθε ποτέ μήνυμα ότι επανήλθε. Προφανώς και τότε έγινε, αλλά εγώ έπινα μπύρες εκείνη την ώρα και δεν έδωσα σημασία...
    Μπαίνω τώρα να τσεκάρω και προφανώς του έκαναν factory reset το Σάββατο, καθώς στο firewall το interface είναι down (επειδή το έχω σε DMZ και με άλλη ΙΡ δεν παίζει τίποτα). Και τα παιδιά μέσα στο Σ/Κ δεν είχαν θέμα γιατί έβγαιναν με την άλλη WAN, οπότε δεν είχα πάρει χαμπάρι..
    Νταξ, μικρό το κακό, έχω backup το configuration, το απόγευμα μπορώ να το κάνω restore, αλλά ρε καραμήτρο στείλε ένα μήνυμα ότι θα το κάνεις αυτό, πάρε ένα τηλ, να έχουμε το νού μας..
    Εν τω μεταξύ επειδή είναι έτσι το στήσιμο, από την ώρα που έκαναν το factory reset, δεν ξαναχρησιμοποίησε κανείς τη γραμμή (έβγαιναν όλες οι συσκευές μέσω της άλλης WAN) οπότε λογικό είναι που ήταν σταθερότατη...
    Από το 2014 VDSL περιμένω...
    1216-4241216ΙΛΙΟΝ424FTTH-GPON2023/Q1
    2022/Q2: Για το Q1 είμαι σίγουρος.. για το 2023, από την άλλη, καθόλου..

    2023/Q3 update: Ολίσθηση πλάνου για 2024/Q1...
    2024/Q2 update: Επιτέλους ξεκίνησαν το σκάψιμο... Να δούμε σε ποιο Q θα υπάρξει διαθεσιμότητα ...

  10. #5950
    Εγγραφή
    17-12-2005
    Περιοχή
    Βάμος Αποκορώνου - Νομός Χανίων
    Ηλικία
    65
    Μηνύματα
    402
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΑΜΟΣ
    Router
    Fritzbox 7530
    SNR / Attn
    (dB) / 25(dB)
    Φίλε @Chriz θα σού ήμουν υπόχρεος επειδή δεν βλέπω να παρακολουθούν το νήμα πολλοί μηπως μπορείς να τσέκαρεις την bonding ip αν είναι public θέλω να το πάρω αλλά θέλω public εχω Server εδώ με ενδιαφέρει η κίνηση απο έξω προς το booster, σε παρακαλώ δοκίμασε το αν είναι μονίμως πίσω απο cg-nat δεν με ενδιαφέρει και εγω θα έβαζα μεσω dmz ένα δεύτερο router.
    Κανε ενα τσεκ μεσω whatismyip.com.
    Έχεις κάνει port forwarding η δεν το χρειάζεσαι?
    Σε ευχαριστώ εκ των προτέρων

  11. #5951
    Εγγραφή
    15-08-2006
    Περιοχή
    Ίλιον
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    2.266
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    2x 8192/1024
    ISP
    Wind ADSL & Nova ADSL
    DSLAM
    Wind - ΙΛΙΟΝ
    Router
    Zyxel AMG1312 /Sophos XG
    SNR / Attn
    7,1(dB) / 33,1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από leotzian Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φίλε @Chriz θα σού ήμουν υπόχρεος επειδή δεν βλέπω να παρακολουθούν το νήμα πολλοί μηπως μπορείς να τσέκαρεις την bonding ip αν είναι public θέλω να το πάρω αλλά θέλω public εχω Server εδώ με ενδιαφέρει η κίνηση απο έξω προς το booster, σε παρακαλώ δοκίμασε το αν είναι μονίμως πίσω απο cg-nat δεν με ενδιαφέρει και εγω θα έβαζα μεσω dmz ένα δεύτερο router.
    Κανε ενα τσεκ μεσω whatismyip.com
    Σε ευχαριστώ εκ των προτέρων
    Την έχω δει την ερώτησή σου αλλά δεν έχω απαντήσει γιατί εγώ το χρησιμοποιώ με άλλο τρόπο (DMZ) και έτσι όπως έχω το δίκτυο στημένο δεν είναι εφικτό να δοκιμάσω εύκολα port forwarding
    Εφόσον όμως μου το έκαναν factory reset και αναγκαστικά τώρα είναι "μαμά", χωρίς να στο ορκίζομαι, ελπίζω να μπορέσω να κάνω μια δοκιμή το απόγευμα.
    Για το αν η ΙΡ του bonding server είναι αυτή που δείχνει το whatismyip είμαι σχεδόν σίγουρος, καθώς αυτή έδειχνε το speedtest. Αλλά αυτό θα στο επιβεβαιώσω επίσης το απόγευμα.
    Από το 2014 VDSL περιμένω...
    1216-4241216ΙΛΙΟΝ424FTTH-GPON2023/Q1
    2022/Q2: Για το Q1 είμαι σίγουρος.. για το 2023, από την άλλη, καθόλου..

    2023/Q3 update: Ολίσθηση πλάνου για 2024/Q1...
    2024/Q2 update: Επιτέλους ξεκίνησαν το σκάψιμο... Να δούμε σε ποιο Q θα υπάρξει διαθεσιμότητα ...

  12. #5952
    Εγγραφή
    17-12-2005
    Περιοχή
    Βάμος Αποκορώνου - Νομός Χανίων
    Ηλικία
    65
    Μηνύματα
    402
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΑΜΟΣ
    Router
    Fritzbox 7530
    SNR / Attn
    (dB) / 25(dB)
    Φίλε μου να είσαι καλά εγω δεν θα ανοίξω πόρτες στο booster, σαν καί εσένα θα το χρησιμοποιήσω, θα δώσω dmz στο fritzbox 7530 και θα ανοίξω πόρτες εκεί ( Lan1 booster σε wan του Fritzbox που θα μπει σαν δεύτερο) λογικά αν η ip του bonding server είναι public δεν θα μπορούσα να δω τον server μου από έξω? λογικά ναι, εκτός αν κάποιος ξέρει κατι παραπάνω δεν θελω να μπλέξω παράγγελνε ηλεκτρονικά δοκίμαζε και υπαναχώρηση σε 14 ημέρες αν σιγουρευτώ οτι δεν παίρνει public, το vpn από μέσα προς τα εξω δεν με ενδιαφέρει που διάβασα σε περυσινη ανάρτηση ότι δεν δουλεύει, αν δωσω dmz τον bonding server στο fritz και ο bonding έχει public δεν θα έβλεπα τις συσκευές μου από έξω μέσα? ιδού η απορία.

  13. #5953
    Εγγραφή
    15-08-2006
    Περιοχή
    Ίλιον
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    2.266
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    2x 8192/1024
    ISP
    Wind ADSL & Nova ADSL
    DSLAM
    Wind - ΙΛΙΟΝ
    Router
    Zyxel AMG1312 /Sophos XG
    SNR / Attn
    7,1(dB) / 33,1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παλιά θυμάμαι ότι κάποιοι έλεγαν πως το port forwarding δούλευε κανονικά. Οπότε αν δούλευε αυτό κανονικά, θα δουλεύει για την ίδια δουλειά και το DMZ
    Αυτό όμως είναι κάτι που δυστυχώς δεν θα μπορέσω να στο επιβεβαιώσω, καθώς παρόλο που το έχω σε DMZ, δεν βάζω τίποτα από αυτή τη γραμμή.
    Την έχω απλά για load balancing/failover για τα δικά μου και primary wan τα παιδιά (για να μη με πολυπρήζουν επειδή είναι πιο γρήγορη από την άλλη WAN που έχω που είναι σκέτη ADSL)
    Από το 2014 VDSL περιμένω...
    1216-4241216ΙΛΙΟΝ424FTTH-GPON2023/Q1
    2022/Q2: Για το Q1 είμαι σίγουρος.. για το 2023, από την άλλη, καθόλου..

    2023/Q3 update: Ολίσθηση πλάνου για 2024/Q1...
    2024/Q2 update: Επιτέλους ξεκίνησαν το σκάψιμο... Να δούμε σε ποιο Q θα υπάρξει διαθεσιμότητα ...

  14. #5954
    Εγγραφή
    17-12-2005
    Περιοχή
    Βάμος Αποκορώνου - Νομός Χανίων
    Ηλικία
    65
    Μηνύματα
    402
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΑΜΟΣ
    Router
    Fritzbox 7530
    SNR / Attn
    (dB) / 25(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ChriZ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παλιά θυμάμαι ότι κάποιοι έλεγαν πως το port forwarding δούλευε κανονικά. Οπότε αν δούλευε αυτό κανονικά, θα δουλεύει για την ίδια δουλειά και το DMZ
    Αυτό όμως είναι κάτι που δυστυχώς δεν θα μπορέσω να στο επιβεβαιώσω, καθώς παρόλο που το έχω σε DMZ, δεν βάζω τίποτα από αυτή τη γραμμή.
    Την έχω απλά για load balancing/failover για τα δικά μου και primary wan τα παιδιά (για να μη με πολυπρήζουν επειδή είναι πιο γρήγορη από την άλλη WAN που έχω που είναι σκέτη ADSL)
    Σε ευχαριστώ για την απάντηση όταν μπορέσεις τσέκαρε την bonding ip αν είναι public με το what is myip, οπότε δεν μπορείς να τσέκαρεις αν μπορείς να έχεις πρόσβαση στο σπίτι από έξω.
    Λογικά όταν κάνεις Speedtest και η IP που βλέπεις είναι ίδια με την IP του bonding server και ίδια με την ip του whatismyip.com Public είναι φυσικά. ( έτσι πιστεύω σωστό είναι? )
    Εγκυκλοπαιδικά στο speedtest πόσο προσθέτει το booster στο Download και στο Upload στην δικιά σου περίπτωση που βλέπω έχεις ADSL?
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος leotzian : 04-12-23 στις 15:59.

  15. #5955
    Εγγραφή
    15-08-2006
    Περιοχή
    Ίλιον
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    2.266
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    2x 8192/1024
    ISP
    Wind ADSL & Nova ADSL
    DSLAM
    Wind - ΙΛΙΟΝ
    Router
    Zyxel AMG1312 /Sophos XG
    SNR / Attn
    7,1(dB) / 33,1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από leotzian Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε ευχαριστώ για την απάντηση όταν μπορέσεις τσέκαρε την bonding ip αν είναι public με το what is myip, οπότε δεν μπορείς να τσέκαρεις αν μπορείς να έχεις πρόσβαση στο σπίτι από έξω.
    Λογικά όταν κάνεις Speedtest και η IP που βλέπεις είναι ίδια με την IP του bonding server και ίδια με την ip του whatismyip.com Public είναι φυσικά.
    Εγκυκλοπαιδικά στο speedtest πόσο προσθέτει το booster στο Download και στο Upload στην δικιά σου περίπτωση που βλέπω έχεις ADSL?
    To ΧG είναι λίγο λαλακία με τα NAT rules και δεν θέλω να μπω στη διαδικασία να κάνω κάτι λάθος Δευτεριάτικα και να φάω καμιά ώρα να κάνω διορθώσεις. Οπότε με DMZ όχι, δεν μπορώ να τσεκάρω..
    Για απλά port-forwarding αν δουλεύει, θα κάνω μια δοκιμή μιας και μου το κάνανε ούτως ή άλλως factory reset, οπότε μπορώ να κάνω μια δοκιμή πριν κάνω restore το config.
    Στη δικιά μου περίπτωση έχω δει να φτάνει από τα 7κάτι που πιάνει το ADSL μέχρι 45-48, αλλά πολύ σπάνια.. Συνήθως 18-25 πάω, αλλά δεν έχει ούτε πολύ καλό σήμα μέσα στο σπίτι, ούτε και η κεραία έχει να δώσει και πάρα πολλά,..
    Στην αρχή που έκανα δοκιμές όταν το πρωτοπήρα, μέσα στο σπίτι το 4G έδειχνε weak από σήμα και έκανα δοκιμές βγάζοντάς στο μπαλκόνι όπου έφτασε να λεει και excellent το σήμα, αλλά από ταχύτητα δεν είδα κάτι αξιοσημείωτο σε αύξηση.
    Από το 2014 VDSL περιμένω...
    1216-4241216ΙΛΙΟΝ424FTTH-GPON2023/Q1
    2022/Q2: Για το Q1 είμαι σίγουρος.. για το 2023, από την άλλη, καθόλου..

    2023/Q3 update: Ολίσθηση πλάνου για 2024/Q1...
    2024/Q2 update: Επιτέλους ξεκίνησαν το σκάψιμο... Να δούμε σε ποιο Q θα υπάρξει διαθεσιμότητα ...

Σελ. 397 από 402 ΠρώτηΠρώτη ... 377387392395396397398399 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Νεο ASUS DSL-AC52U AC750 (adsl/vdsl)
    Από babis3g στο φόρουμ Asus XDSL modems και routers
    Μηνύματα: 1308
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-11-22, 13:24
  2. Vodafone Home Speed+, πιλοτική επίδειξη από 7/1/2016
    Από nnn στο φόρουμ Ειδήσεις
    Μηνύματα: 50
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-03-17, 23:49
  3. Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-04-16, 14:30
  4. Nεο adsl/vdsl Asus DSL N16
    Από babis3g στο φόρουμ Asus XDSL modems και routers
    Μηνύματα: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-09-15, 12:22
  5. Μηνύματα: 29
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-07-15, 17:47

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας