Σελ. 235 από 402 ΠρώτηΠρώτη ... 215225230233234235236237240245255 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 3.511-3.525 από 6029
  1. #3511
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.950
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από AGAS Εμφάνιση μηνυμάτων
    Χαιρετώ το speebooster megatopic.

    Μόλις τσέκαρα τον λογαριασμό του speedbooster, και τα τσακάλια της Cosmote με χουν χρεώσει οι αθεόφοβοι με 6 μηνύματα πενταψήφιου αυξημένης χρέωσης ΥΠΠ από ένα αριθμό 54865 1,68 προ φπα το καθένα.

    Τι είδους απάτη είναι αυτή ρε παιδιά;

    Το σιτε της ΕΕΤΤ γράφει τα εξής :


    Η συγκεκριμένη εταιρία λειτουργεί ανεξέλεγκτα ; Χρεώνει όποιον αριθμό θέλει στην τύχη ; H cosmote γιατί δίνει sim στο speedbooster χωρίς να χει κάνει φραγμό στα 5ψηφια και πόσο ανεύθυνη είναι για να δέχεται τέτοιες χρεώσεις σε sim που είναι κλειδωμένες στο speedbooster;
    Άφησε το ποστ εδώ να υπάρχει..
    Αλλά θα πρότεινα να το βάλεις και εδώ καλύτερα μιας και αφορά υππ (VEOO)..
    Κάνε το και τα λέμε εκεί..
    Θα έχει ενδιαφέρον αυτή η περίπτωση..

    Πάντως.. Είναι ΑΠΙΣΤΕΥΤΟΙ οι άνθρωποι.. Αν το έχουν κάνει μέχρι και αυτό...
    Μπορεί το booster, η sim δλδ, να στείλει sms; Να λάβει νομίζω γίνεται..εκτός ρούτερ βέβαια..
    (Έτσι είχα λάβει τον κωδικό επαλήθευσης του mycosmote τότε που το είχα, για να περάσω τον αριθμό της κινητής και να βλέπω τη κατανάλωση των γίγα).
    Οπότε μάλλον κάπως έτσι θα έγινε η ζημιά.. Μέσω ip & δεδομένων της κινητής.. Αλλά εδώ δεν παρεμβάλεται (βγαίνει προς τα έξω) η ip του bonding server; Μυστήριο..
    Ήρθε κάποιο sms πιθανότατα και έγινε το όλο.. Το θέμα είναι αν το ΗΑ35 μιας και δεν δείχνει sms, αν το αποθήκευσε στη sim..
    Τι να πω.. Μετά μόνο με αναλυτικό λογαριασμό..
    Αυτή τη φορά φαίνεται να την έκαναν τη @@.. Που να ξέρουν όμως ότι είναι σε booster ο αριθμός αυτός..

    Φραγή και αναφορά στο πάροχο άμεσα... Στο mycosmote app, για τον αριθμό του booster έχει στο shop τη δυνατότητα φραγής ΥΠΠ; Είδες;
    https://www.cosmote.gr/cs/cosmote/gr...i-cosmote.html
    https://www.infocom.gr/2019/08/28/co...hreosis/50037/

    Σε κάθε περίπτωση πιστεύω ότι θα δικαιωθείς κ με το παραπάνω, μιας και booster-sms δεν κολλάνε μαζί..νομίζω..

    Τελικά τα έγραψα εδώ... Anyway.. Εσύ πάντως βάλε το στο άλλο νήμα.. Μη δημιουργούμε παράλληλες συζητήσεις, καλύτερα σε ένα μέρος τα των υππ..

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από newbye Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι, λειτουργεί ανεξέλεγκτα, είναι ο ορισμός της απάτης, και πληρώνει φόρους κανονικά . Εντωμεταξύ, ο αριθμός του booster είναι ο μόνος που δεν έχω φραγή 5ψήφιων για να αποφύγω αυτή την απάτη. Ούτε βλέπω πως να την ενεργοποιήσω μέσα από την εφαρμογή της Cosmote.
    Άρα δεν έχει αυτό που ρωτάω για φραγή των υππ παραπάνω..
    Καλύτερα να το ψάξετε με τον πάροχο αυτό.. Αν άρχισαν να συμβαίνουν και τέτοια...
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος GregoirX23 : 18-01-20 στις 01:58.
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  2. #3512
    Εγγραφή
    31-07-2007
    Περιοχή
    CRETE
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    4.268
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    Οτι να ναι
    ISP
    ΑΜΑΝ
    Router
    Netgear
    SNR / Attn
    ??(dB) / ??(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Δεν εχω ιδεα αν αποθηκευεται τιποτα - τουλαχιστον η δικη μου sim φαινεται καθαρη σε SMS μεσα ενω σιγουρα εχω στειλει επρεπε να εχει μεσα μηνυματα.... Πρεπει να υπαρχουν πολλα θυματα και πρεπει να γινει θεμα για αυτη την απατη . 8/12 εκανα φραγη μηνυματων χρεωσης μονος μου απο το site γιατι σκεφτηκα ακριβως αυτο .
    Η εντολη φαινεται στο συστημα απο το selfcare SMS STOP και εχουν μεσα 225 5ψηφια τετοιων "υπηρεσιων" . Καντο μονος σου απο το λογαριασμο σου και μην εμπιστεύεσαι κανέναν . Ειναι ενδεικτικο ποσο απροθυμοι ειναι να βαλουν stop απο το τηλεφωνο σου λενε συνεχεια οτι θα χασεις υπηρεσιες "ενημερωσης" μπλα μπλα - στο κολπο ειναι .
    Με την ευκαιρια να σημειωσω ποσο μπαχαλο ειναι και γιατι ολα τα κανω γραπτα απο το selfcare που φαινονται οι κινησεις .
    20/12 ολως τυχαιως μου εφαγαν παλι τα 100GB της ανανεωσης και επιμενουν να μου εμφανιζουν οτι χρωσταω 0 ευρω για λογαριασμο που πληρωσα 17/12 και δεν εχει περαστει στην εκδοση νεου 17/01- σε 15 μερες μπορουν να σου παγωνουν υπηρεσια και να σου τρωνε τα 100 GB γιατι το "συστημα" εμφανίζει οφειλη - εστω μηδενικη ! Η ρομποτικη - αρπαχτικη της διαφήμισης τους σε αλλο επιπεδο μλκιας και ειμαστε με την απορια τωρα αν το HA στελνει και SMS τωρα . Η αν αυτες οι χρεωσεις γινονται με το που δεχεται το μηνυμα ;
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος dimyok : 18-01-20 στις 01:54.

  3. #3513
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.950
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimyok Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν εχω ιδεα αν αποθηκευεται τιποτα - τουλαχιστον η δικη μου sim φαινεται καθαρη σε SMS μεσα ενω σιγουρα εχω στειλει επρεπε να εχει μεσα μηνυματα.... Πρεπει να υπαρχουν πολλα θυματα και πρεπει να γινει θεμα για αυτη την απατη . 8/12 εκανα φραγη μηνυματων χρεωσης μονος μου απο το site γιατι σκεφτηκα ακριβως αυτο .
    Η εντολη φαινεται στο συστημα απο το selfcare SMS STOP και εχουν μεσα 225 5 ψηφια τετοιων "υπηρεσιων" . Καντο μονος σου απο το λογαριασμο σου και μην εμπιστεύεσαι κανέναν . Ειναι ενδεικτικο ποσο απροθυμοι ειναι να βαλουν stop απο το τηλεφωνο σου λενε συνεχεια οτι θα χασεις υπηρεσιες "ενημερωσης" μπλα μπλα - στο κολπο ειναι .
    Με την ευκαιρια να σημειωσω ποσο μπαχαλο ειναι και γιατι ολα τα κανω γραπτα απο το selfcare που φαινονται οι κινησεις .
    20/12 ολως τυχαιως μου εφαγαν παλι τα 100GB της ανανεωσης και επιμενουν να μου εμφανιζουν οτι χρωσταω 0 ευρω για λογαριασμο που πληρωσα 17/12 και δεν εχει περαστει στην εκδοση νεου 17/01- σε 15 μερες μπορουν να σου παγωνουν υπηρεσια και να σου τρωνε τα 100 GB γιατι το "συστημα" εμφανίζει οφειλη - εστω μηδενικη ! Η ρομποτικη - αρπαχτικη της διαφήμισης τους σε αλλο επιπεδο μλκιας .
    Το θέμα είναι το τι σχέση έχει ο αριθμός του booster γενικά με sms; Προβλέπεται πουθενά;
    Για πες κ άλλα (η δείξε) πως έκανες τη σχετική φραγή.. More info please..
    Αυτό με τη μηδενική οφειλή και το πάγωμα της υπηρεσίας..περίεργο.. Τι λένε οι ίδιοι;
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  4. #3514
    Εγγραφή
    31-07-2007
    Περιοχή
    CRETE
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    4.268
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    Οτι να ναι
    ISP
    ΑΜΑΝ
    Router
    Netgear
    SNR / Attn
    ??(dB) / ??(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Στο λογαριασμο σου φαινονται . Εχω δηλωσει να στελνουν το sms επιβεβαιωσης στο κινητο μου για να μπορω να μπω στο λογαριασμο της sim του booster . Εκει εχει το γνωστο slider για φραγη 5 ψηφιων μηνυματων - οτι κανουμε με τις κανονικες συνδεσεις .

  5. #3515
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.950
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimyok Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στο λογαριασμο σου φαινονται . Εχω δηλωσει να στελνουν το sms επιβεβαιωσης στο κινητο μου για να μπορω να μπω στο λογαριασμο της sim του booster . Εκει εχει το γνωστο slider για φραγη 5 ψηφιων μηνυματων - οτι κανουμε με τις κανονικες συνδεσεις .
    Το θέμα είναι αν αυτή η δυνατότητα για φραγή των υππ που σου βγάζει αφορά τον αριθμό του booster και όχι του κινητού σου..
    Το επαλήθευσες αν ήταν τσεκαρισμένος ο αριθμός του booster;
    Στο app εμφανίζει την επιλογή αυτή; Παραπάνω αναφέρθηκε ότι δεν;
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  6. #3516
    Εγγραφή
    04-01-2019
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    3
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cosmote
    Μου ετυχε και εμένα πριν 2 μήνες. Ο λογαριασμος του booster είναι 4,74 ευρώ και ξαφνικά μου ήρθε 33 ευρώ και κατι. Πηρα στο 13888 και τους ρώτησα και μου είπαν ότι ήταν από πενταψήφια μυνηματα και ότι πρέπει να κανω φραγή. Τους ΞΕΧΕΣΑ! Απαίτησα να μου κάνουν επιστροφή χρήματων αλλιώς να μου κόψουν την υπηρεσία, γιατί δεν είναι δυνατών η Cosmote να δίνει sim για το booster χωρίς να το εχει προβλέψει αυτό! Μου είπαν να μου επιστρέψουν τα 21 ευρώ και κατι που είναι η χρέωση αυτων των μνημάτων χωρίς ΦΠΑ και να μου κάνουν φραγή. Απάντησα θετικά αλλά 21+4,74=25,74 ?? Που είναι τα υπόλοιπα? Μου είπαν ότι δεν μπορούν να επιστρέψουν το ΦΠΑ. Τελως πάντων, 2 μήνες τώρα μου έρχεται μηδενικο ο λογαριασμος του booster μέχρι να εξαντληθεί η επιστροφή που μου κάνανε. Εχασα 7,50 ευρώ σε ολη την ιστορία αυτή. Από το τίποτα...

  7. #3517
    Εγγραφή
    15-10-2006
    Μηνύματα
    2.002
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kegre Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μου ετυχε και εμένα πριν 2 μήνες. Ο λογαριασμος του booster είναι 4,74 ευρώ και ξαφνικά μου ήρθε 33 ευρώ και κατι. Πηρα στο 13888 και τους ρώτησα και μου είπαν ότι ήταν από πενταψήφια μυνηματα και ότι πρέπει να κανω φραγή. Τους ΞΕΧΕΣΑ! Απαίτησα να μου κάνουν επιστροφή χρήματων αλλιώς να μου κόψουν την υπηρεσία, γιατί δεν είναι δυνατών η Cosmote να δίνει sim για το booster χωρίς να το εχει προβλέψει αυτό! Μου είπαν να μου επιστρέψουν τα 21 ευρώ και κατι που είναι η χρέωση αυτων των μνημάτων χωρίς ΦΠΑ και να μου κάνουν φραγή. Απάντησα θετικά αλλά 21+4,74=25,74 ?? Που είναι τα υπόλοιπα? Μου είπαν ότι δεν μπορούν να επιστρέψουν το ΦΠΑ. Τελως πάντων, 2 μήνες τώρα μου έρχεται μηδενικο ο λογαριασμος του booster μέχρι να εξαντληθεί η επιστροφή που μου κάνανε. Εχασα 7,50 ευρώ σε ολη την ιστορία αυτή. Από το τίποτα...
    Όταν σου αφαιρούν κάποιο ποσό, ο ΦΠΑ που θα πληρώσεις θα είναι μειωμένος (αυτόματα).
    Δηλαδή ο ΦΠΑ του επόμενου λογαριασμού, θα υπολογιστεί για τα άλλα ποσά που περιλαμβάνονται στον λογαριασμό μείον το ποσό
    που σου επιστρέφουν.
    Αν Α είναι οι τρέχουσες χρεώσεις του λογαριασμού και 21€ η επιστροφή,
    το ΦΠΑ θα υπολογιστεί στο Α-21.
    Το ξαναγράφω με άλλα λόγια:
    Δεν θα πληρώσεις Α +24% Χ Α - 21
    Αλλά Α +24% Χ Α - 21 - 21Χ24%

    Το ίδιο ισχύει και για τα τέλη τηλεφωνίας.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος georgep138 : 19-01-20 στις 11:18.

  8. #3518
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.950
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kegre Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μου ετυχε και εμένα πριν 2 μήνες. Ο λογαριασμος του booster είναι 4,74 ευρώ και ξαφνικά μου ήρθε 33 ευρώ και κατι. Πηρα στο 13888 και τους ρώτησα και μου είπαν ότι ήταν από πενταψήφια μυνηματα και ότι πρέπει να κανω φραγή. Τους ΞΕΧΕΣΑ! Απαίτησα να μου κάνουν επιστροφή χρήματων αλλιώς να μου κόψουν την υπηρεσία, γιατί δεν είναι δυνατών η Cosmote να δίνει sim για το booster χωρίς να το εχει προβλέψει αυτό! Μου είπαν να μου επιστρέψουν τα 21 ευρώ και κατι που είναι η χρέωση αυτων των μνημάτων χωρίς ΦΠΑ και να μου κάνουν φραγή. Απάντησα θετικά αλλά 21+4,74=25,74 ?? Που είναι τα υπόλοιπα? Μου είπαν ότι δεν μπορούν να επιστρέψουν το ΦΠΑ. Τελως πάντων, 2 μήνες τώρα μου έρχεται μηδενικο ο λογαριασμος του booster μέχρι να εξαντληθεί η επιστροφή που μου κάνανε. Εχασα 7,50 ευρώ σε ολη την ιστορία αυτή. Από το τίποτα...
    Συγγνώμη.. Με το συμπάθειο δηλαδή.. Το booster έχει τη δυνατότητα να κάνει νταλαβέρια με sms; Άλλο ότι ξέρουμε πως μπορεί να λάβει sms.. Να στείλει δεν ξέρω δεν το δοκίμασα παλιά που το είχα.. Το θέμα είναι ο απλός χρήστης μέσω του ρούτερ που υποτίθεται ότι μόνο εκεί πρέπει να είναι η sim.. Μπορεί να ασχοληθεί κάπως/κάπου με sms; Η μήπως γνωρίζουν όλοι τον αριθμό του booster; Και για να επιστρέψω ξανά στο πρώτο.. Το booster έχει τη δυνατότητα να κάνει νταλαβέρια με sms; Υποθέτω ότι δεν παύει να είναι μια data sim.. Αλλά.. Προβλέπεται γενικά κάπου η δυνατότητα για sms;

    Αν δεν καταλαβαίνει ο πάροχος μόνος του να κάνει φραγή & πίστωση καρφί μόλις αναφερθεί κάτι ανάλογο.. Καταγγελία εεττ & φραγή άμεσα.. Καλό θα ήταν αφού ξεκίνησαν και τέτοια κόλπα ακόμα και στα booster, να κάνετε προληπτική φραγή όσοι το έχετε εγγράφως μέσω chat κρατώντας αντίγραφο η φόρμας επικοινωνίας με αίτημα..

    Άντε να δούμε τι άλλο θα σκαρφιστούν να κάνουν..
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  9. #3519
    Εγγραφή
    22-01-2014
    Περιοχή
    ΘεΣσΑλΟνΙκΙ
    Μηνύματα
    1.080
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    40/5
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΑΥΛΟΥ ΜΕΛΑ
    Router
    HA35-11 (LTE/ISDN)
    SNR / Attn
    9.2(dB) / 26.3(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Δοκίμασα να στείλω σήμερα SMS στον αριθμό του Βooster, αφού έβαλα την κάρτα του σε κινητό. Μήνυμα ελήφθη. Οπότε κάντε όλοι φραγή πενταψήφιων, επικοινωνώντας με την cosmote, για να μην έχουμε αναγούλες.

  10. #3520
    Εγγραφή
    31-08-2006
    Περιοχή
    Πλ. Κολιάτσου
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    2.977
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    518/53 - 360/50
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Forthnet - ΠΑΤΗΣΙΑ
    Router
    ΖΤΕ Η288Α & HG8145V5
    Το έκανα εγώ μόλις από το online από τη σελίδα του My Account αφού στην εφαρμογή δεν υπάρχει ούτε δείγμα...
    Είχε επιλογή για όλες τις εισερχόμενες που είναι με χρέωση και από κάτω είχε επιλογή για να επιλέξω εγώ για εξερχόμενες...
    Το έβαλα αρχικά για τις εισερχόμενες και τώρα δε με αφήνει για εξερχόμενες καθώς λέει έχω επιλέξει ήδη μια υπηρεσία και πρέπει να περιμένω ενεργοποίηση...

    Πάντως δεν έχει βγει ο νέος λογαριασμός για να δω τι παίζει...

    Ελπίζω να μην παίξει τίποτα γιατί αλλιώς θα έχουμε άλλα παιχνίδια...!!!

  11. #3521
    Εγγραφή
    26-09-2003
    Μηνύματα
    17.713
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    200/20 Mbps
    ISP
    Cosmote
    SNR / Attn
    9(dB) / 7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Εγώ επειδή την πάτησα το καλοκαίρι με μια Vodafone data sim, που σκασανε χρεώσεις χωρίς να την χρησιμοποιώ, έβαλα φραγή ΥΠΠ αμέσως μόλις εμφανίστηκε η σύνδεση του speedbooster στο site της cosmote.

  12. #3522
    Εγγραφή
    31-08-2006
    Περιοχή
    Πλ. Κολιάτσου
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    2.977
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    518/53 - 360/50
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Forthnet - ΠΑΤΗΣΙΑ
    Router
    ΖΤΕ Η288Α & HG8145V5
    Το πρόβλημα που βλέπω εγώ τόσο στην cosmote όσο και στη Vodafone είναι ότι σου έχουν φραγή κυρίως για εισερχόμενες και όχι για εξερχόμενες...
    Βέβαια το πως μια κάρτα DATA που είτε δεν είναι καν ενεργή σε συσκευή (vodafone) ή είναι σε συσκευή όπως το booster μπορεί να στείλει SMS σε 5ψήφια χρήζει σίγουρα ελέγχους και παρακολούθηση...

  13. #3523
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.950
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dosman Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το έκανα εγώ μόλις από το online από τη σελίδα του My Account αφού στην εφαρμογή δεν υπάρχει ούτε δείγμα...
    Είχε επιλογή για όλες τις εισερχόμενες που είναι με χρέωση και από κάτω είχε επιλογή για να επιλέξω εγώ για εξερχόμενες...
    Το έβαλα αρχικά για τις εισερχόμενες και τώρα δε με αφήνει για εξερχόμενες καθώς λέει έχω επιλέξει ήδη μια υπηρεσία και πρέπει να περιμένω ενεργοποίηση...

    Πάντως δεν έχει βγει ο νέος λογαριασμός για να δω τι παίζει...

    Ελπίζω να μην παίξει τίποτα γιατί αλλιώς θα έχουμε άλλα παιχνίδια...!!!
    Φραγή υππ μιλάμε 5ψήφιων.. Τι εισερχόμενες/εξερχόμενες λες; Ελπίζω να μην αναφέρεσαι σε φραγή κλήσεων..
    Η εννοείς φραγή γενικά για μηνύματα;
    Επίσης πρόσεξε με αυτές τις υπηρεσίες, γιατί και εγώ που τις δοκίμαζα παλιά, ενώ έγραφαν ότι δεν είχαν χρέωση, τελικά με χρέωσαν, μετά που ζήτησα αποχρέωση γιατί ήταν δωρεάν, μου ζήτησαν printscreen να δουν το δωρεάν που έγραφε για να κάνουν την αποχρέωση.. Τέλος με ευχαρίστησαν που το παρατήρησα και τους ενημέρωσα..

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από psyxakias Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ επειδή την πάτησα το καλοκαίρι με μια Vodafone data sim, που σκασανε χρεώσεις χωρίς να την χρησιμοποιώ, έβαλα φραγή ΥΠΠ αμέσως μόλις εμφανίστηκε η σύνδεση του speedbooster στο site της cosmote.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dosman Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το πρόβλημα που βλέπω εγώ τόσο στην cosmote όσο και στη Vodafone είναι ότι σου έχουν φραγή κυρίως για εισερχόμενες και όχι για εξερχόμενες...
    Βέβαια το πως μια κάρτα DATA που είτε δεν είναι καν ενεργή σε συσκευή (vodafone) ή είναι σε συσκευή όπως το booster μπορεί να στείλει SMS σε 5ψήφια χρήζει σίγουρα ελέγχους και παρακολούθηση...
    Όλα αυτά..έχουν αναλυθεί εδώ..

    Με λίγα λόγια, όταν μπαίνεις μέσω δεδομένων κινητής φαίνεται ο αριθμός του κινητού msisdn και είναι εύκολο να την πάθεις.. Μη τα ξαναγράφω τώρα.. Διαβάστε πίσω το άλλο νήμα, έχει πολύ ζουμί..

    Όσο για τις περιπτώσεις χρέωσης υππ σε κλειστό κινητό, η πατήθηκε κάποιο banner η μπήκατε σε κάποια σελίδα τις προηγούμενες ημέρες που ήταν ανοιχτό το κινητό και απλά άργησε το sms να έρθει.. Χωρίς να φταίει ο χρήστης φυσικά.. Η απλά οι εταιρίες υππ ρίχνουν άδεια να πιάσουν γεμάτα και όποιος το πάρει χαμπάρι.. Δεν θα είναι η πρώτη φορά.. Άλλο αν δεν τηρείται το στάδιο επαλήθευσης του pin που έχει το sms μέσα και το οποίο πρέπει να καταχωρήσει ο χρήστης για να γίνει η εγγραφή..

    Σε κάθε περίπτωση οι εταιρίες υππ αν ρωτηθούν, θα σας πουν ότι εσείς βάλατε τον αριθμό σας σε κάποια σελίδα για να γίνει η εγγραφή.. Μη μασάτε, αν ξέρετε τη χρήση σας, η επιστροφή των χρημάτων γίνεται.. Αν και σε παιδεύουν.. Την επιστροφή τη ζητάτε από τον πάροχο.. Με την υππ δεν έχετε δουλειά.. Αν δεν καταλαβαίνουν καταγγελία εεττ.. Ιδίως στη περίπτωση του μπούστερ είναι φως φανάρι η γκάφα..

    Και η sim του booster με δεδομένα κινητής δουλεύει, κοινώς δεν παύει να είναι μια data sim, άλλο αν δεν προβλέπονται κάπου τα sms σαν δυνατότητα..

    O νόμος λέει ότι οι πάροχοι είναι υποχρεωμένοι να παρέχουν πρόσβαση στο δίκτυο τους σε υππ που έχουν άδεια..
    Αλλά από εκεί και πέρα, το ότι τα συστήματα επαλήθευσης εγγραφής είναι τρύπια, δεν βλέπω να το ψάχνει κανείς.. Τώρα λένε ότι θα κάνουν τις υππ αυτές να ζητάνε κάρτα τραπέζης για να γίνει η ενεργοποίηση-εγγραφή.. Για να δούμε..
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος GregoirX23 : 20-01-20 στις 18:32. Αιτία: προσθήκη λεπτομερειών.
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  14. #3524
    Εγγραφή
    31-08-2006
    Περιοχή
    Πλ. Κολιάτσου
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    2.977
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    518/53 - 360/50
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Forthnet - ΠΑΤΗΣΙΑ
    Router
    ΖΤΕ Η288Α & HG8145V5
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GregoirX23 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φραγή υππ μιλάμε 5ψήφιων.. Τι εισερχόμενες/εξερχόμενες λες; Ελπίζω να μην αναφέρεσαι σε φραγή κλήσεων..
    Η εννοείς φραγή γενικά για μηνύματα;
    Επίσης πρόσεξε με αυτές τις υπηρεσίες, γιατί και εγώ που τις δοκίμαζα παλιά, ενώ έγραφαν ότι δεν είχαν χρέωση, τελικά με χρέωσαν, μετά που ζήτησα αποχρέωση γιατί ήταν δωρεάν, μου ζήτησαν printscreen να δουν το δωρεάν που έγραφε για να κάνουν την αποχρέωση.. Τέλος με ευχαρίστησαν που το παρατήρησα και τους ενημέρωσα..

    - - - Updated - - -




    Όλα αυτά..έχουν αναλυθεί εδώ..

    Με λίγα λόγια, όταν μπαίνεις μέσω δεδομένων κινητής φαίνεται ο αριθμός του κινητού msisdn και είναι εύκολο να την πάθεις.. Μη τα ξαναγράφω τώρα.. Διαβάστε πίσω το άλλο νήμα, έχει πολύ ζουμί..

    Όσο για τις περιπτώσεις χρέωσης υππ σε κλειστό κινητό, η πατήθηκε κάποιο banner η μπήκατε σε κάποια σελίδα τις προηγούμενες ημέρες που ήταν ανοιχτό το κινητό και απλά άργησε το sms να έρθει.. Χωρίς να φταίει ο χρήστης φυσικά.. Η απλά οι εταιρίες υππ ρίχνουν άδεια να πιάσουν γεμάτα και όποιος το πάρει χαμπάρι.. Δεν θα είναι η πρώτη φορά.. Άλλο αν δεν τηρείται το στάδιο επαλήθευσης του pin που έχει το sms μέσα και το οποίο πρέπει να καταχωρήσει ο χρήστης για να γίνει η εγγραφή..

    Σε κάθε περίπτωση οι εταιρίες υππ αν ρωτηθούν, θα σας πουν ότι εσείς βάλατε τον αριθμό σας σε κάποια σελίδα για να γίνει η εγγραφή.. Μη μασάτε, αν ξέρετε τη χρήση σας, η επιστροφή των χρημάτων γίνεται.. Αν και σε παιδεύουν..

    Και η sim του booster με δεδομένα κινητής δουλεύει, κοινώς δεν παύει να είναι μια data sim, άλλο αν δεν προβλέπονται κάπου τα sms σαν δυνατότητα..

    O νόμος λέει ότι οι πάροχοι είναι υποχρεωμένοι να παρέχουν πρόσβαση στο δίκτυο τους σε υππ που έχουν άδεια..
    Αλλά από εκεί και πέρα, το ότι τα συστήματα επαλήθευσης εγγραφής είναι τρύπια, δεν βλέπω να το ψάχνει κανείς.. Τώρα λένε ότι θα κάνουν τις υππ αυτές να ζητάνε κάρτα τραπέζης για να γίνει η ενεργοποίηση-εγγραφή.. Για να δούμε..
    Εννοούσα εισερχόμενα/εξερχόμενα SMS. Δεν το διευκρίνισα sorry.
    Η SIM του booster δεν έχει βγει ποτέ από το μηχάνημα πάντως για να πεις ότι κάτι θα έγινε με κινητό.
    Η SIM της Vodafone για τα data επίσης δεν έχει βγει καν από την τριπλέτα που μου είχαν δώσει πριν 9 χρόνια όταν έβαλα πρώτη φορά το Napster που το έδινε τότε δωρεάν για πάντα...

    Τέσπα.. μέχρι στιγμής θεωρώ ότι δεν είχα πρόβλημα, αλλά έβαλα τις φραγές γιατί ποτέ δε ξέρεις τι μπορεί να συμβει...

  15. #3525
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.950
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dosman Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εννοούσα εισερχόμενα/εξερχόμενα SMS. Δεν το διευκρίνισα sorry.
    Η SIM του booster δεν έχει βγει ποτέ από το μηχάνημα πάντως για να πεις ότι κάτι θα έγινε με κινητό.
    Η SIM της Vodafone για τα data επίσης δεν έχει βγει καν από την τριπλέτα που μου είχαν δώσει πριν 9 χρόνια όταν έβαλα πρώτη φορά το Napster που το έδινε τότε δωρεάν για πάντα...

    Τέσπα.. μέχρι στιγμής θεωρώ ότι δεν είχα πρόβλημα, αλλά έβαλα τις φραγές γιατί ποτέ δε ξέρεις τι μπορεί να συμβει...
    Με φραγή απλά στα in/out sms δεν ξέρω αν καλύπτεσαι πλήρως.. Θέλει φραγή για 5ψήφια με χρέωση (υππ)..
    Στην περίπτωση του μπούστερ, προφανώς και είναι γκάφα αυτό που κάνουν.. Μάλλον δεν ξέρουν ότι είναι σε μπούστερ η sim Η ρίχνουν άδεια να πιάσουν γεμάτα, το είπαμε..
    Η άλλη data sim που λες δεν έχει να λέει αν έχει βγει η όχι από τη συσκευή.. Δεν παίζει ρόλο αυτό.. Η χρέωση-στραβή γίνεται με πλοήγηση στο ίντερνετ μέσω των δεδομένων κινητής της κάρτας αυτής..
    Τέλος πολύ καλά έκανες με τη φραγή.. Εγώ είχα περιστατικά στο παρελθόν & πρόσφατα.. Αλλά πλέον βάζω πάντα προληπτικά φραγή.. Better safe than sorry.. Από εκεί και πέρα πάλι μου ήρθαν τέτοια sms αλλά όπως μου είπε ο πάροχος είναι απλά ενημερωτικά-δωρεάν και δεν σε χρεώνουν επειδή έχεις τη φραγή.. Τώρα αν δεν θες να τα λαμβάνεις καθόλου αυτά τα μηνύματα, μου πρότειναν κ εγγραφή στο Μητρώο 11..
    Υ.γ τι θυμήθηκες τώρα με το ναπστερ..
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

Σελ. 235 από 402 ΠρώτηΠρώτη ... 215225230233234235236237240245255 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Νεο ASUS DSL-AC52U AC750 (adsl/vdsl)
    Από babis3g στο φόρουμ Asus XDSL modems και routers
    Μηνύματα: 1308
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-11-22, 13:24
  2. Vodafone Home Speed+, πιλοτική επίδειξη από 7/1/2016
    Από nnn στο φόρουμ Ειδήσεις
    Μηνύματα: 50
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-03-17, 23:49
  3. Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-04-16, 14:30
  4. Nεο adsl/vdsl Asus DSL N16
    Από babis3g στο φόρουμ Asus XDSL modems και routers
    Μηνύματα: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-09-15, 12:22
  5. Μηνύματα: 29
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-07-15, 17:47

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας