Σελ. 150 από 402 ΠρώτηΠρώτη ... 130140145148149150151152155160170 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 2.236-2.250 από 6025
  1. #2236
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.938
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Mrlife89 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα,

    Σε περίπτωση βλάβης της τηλεφωνικής γραμμής, χωρις να εχεις καθολου προσβαση στο διαδικτυο, με το home speed booster συνεχιζεις να εχεις?
    Προκειται για μικρη εταιρια και το router θα πεφτει πανω σε switch.
    Η συνδεση ειναι 100Mbps Cosmote, oxygen multigateway το router. Υποστηριζει vdsl το router της huawei?
    Όταν δεν λειτουργεί η σταθερή, συνεχίζει κανονικά η πρόσβαση στο ίντερνετ από την κινητή..ίσως όχι αμέσως μέχρι να καταλάβει το ρούτερ τι γίνεται..αλλά μετά από λίγο..αν δεν..με ένα ρεστάρτ και ας έχει βλάβη η σταθερή..η κινητή πρέπει να δίνει ίντερνετ..

    Ναι το ha35 υποστηρίζει vdsl & vectoring..δεν ξέρω έως τι ταχύτητα όμως..50αρα vdsl σίγουρα πάντως, έχει και 1000αρες ethernet (Gigabit) οπότε πιθανολογώ ότι μπορεί να πάει κ πάνω από τα 50..άντε έως 100αρα vdsl; ..γιατί μετά αρχίζει να τερματίζει το 2.4ghz wifi n που έχει..

    Για γραμμές Isdn δεν ξέρω να πω αν ισχύει αυτό που λέγεται..
    Αν και μου φαίνεται λίγο περίεργο γιατί υπάρχει και το isdn μέσω msan, κανονικά με NT στο σπίτι..who knows..
    Με oxygen ίσως να μην δίνουν γιατί το ίδιο το oxygen νομίζω παίζει το ρόλο του ΝΤ..
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος GregoirX23 : 28-06-19 στις 19:45.
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  2. #2237
    Εγγραφή
    31-07-2007
    Περιοχή
    CRETE
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    4.268
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    Οτι να ναι
    ISP
    ΑΜΑΝ
    Router
    Netgear
    SNR / Attn
    ??(dB) / ??(dB)
    Path Level
    Fastpath
    vdsl & vectoring μεχρι 100 Mbps αλλα αν κρινω απο τον κακιστο συγχρονισμο που εχει στην 50 να κλειδωνει στα 45 τι να το κανεις .... Το μονο καλο που εχει ειναι οτι παιζει μπαλα μονο του σε βλάβη της τηλεφωνικής γραμμής - τωρα σε περιπτωση πυρκαγιας /σεισμου/καταποντισμου συνηθως υπερφορτωνονται και οι πυργοι κινητης οποτε not sure αν ειναι τοσο αξιοπιστο failover .
    Επιτρέπει ο bonding server ip εκτός οτε για bonding; ip της σταθερής nova + cote 4g πχ ;
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος dimyok : 28-06-19 στις 21:38.

  3. #2238
    Εγγραφή
    03-09-2011
    Μηνύματα
    3.279
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    Όσο πιάνει
    ISP
    Cosmote-LTE
    Router
    Mikrotik Chateau LTE18
    Ειπα και πριν οτι το συνδεσα σε vodafone και επαιζε κανονικα.
    Άλλα Ντάλλα....

  4. #2239
    Εγγραφή
    31-07-2007
    Περιοχή
    CRETE
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    4.268
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    Οτι να ναι
    ISP
    ΑΜΑΝ
    Router
    Netgear
    SNR / Attn
    ??(dB) / ??(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Το ειδα σε ευχαριστώ . Έχεις και voip ;

  5. #2240
    Εγγραφή
    03-09-2011
    Μηνύματα
    3.279
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    Όσο πιάνει
    ISP
    Cosmote-LTE
    Router
    Mikrotik Chateau LTE18
    Οχι αλλα δεν εχει σημασια.......... και παλι μπορεις να το βαλεις.
    Άλλα Ντάλλα....

  6. #2241
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.938
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Το voip αν θυμάμαι καλά (έχει αναφερθεί) μπορεί να παίξει και μέσω της κινητής..
    Οπότε εάν όντως ισχύει ότι παίζει το bonding και με σταθερή άλλου παρόχου, τικάρεις το voice μόνο στη καρτέλα της κινητής και όχι στης σταθερής..έτσι θα συνεχίσει να βγαίνει από ip οτε το voip, καλό είναι να έχει και καλό σήμα η κινητή..
    Προϋπόθεση για το παραπάνω είναι το voip να είναι του οτε..αν είναι του άλλου παρόχου..με το ρούτερ του οτε..δεν..(θέλει άλλα μετά)..
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  7. #2242
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Σε μένα (το έχω αναφέρει πάλι) αλλά και σε άλλα μέλη, δεν παίζει το VoIP μέσω κινητής. Σε άλλους παίζει. Πιθανότητα έχει να κάνει με τις ρυθμίσεις εκάστου κέντρου ή κάτι σχετικό.

  8. #2243
    Εγγραφή
    13-11-2002
    Περιοχή
    Αστρίς Θάσου
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    4.627
    Downloads
    37
    Uploads
    1
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    350/100
    ISP
    Cosmote 4G - 5G - VDSL
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΣΤΡΙΔΑ ΘΑΣΟΥ
    Router
    RB LHGG & ZTE MC 8020
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε μένα (το έχω αναφέρει πάλι) αλλά και σε άλλα μέλη, δεν παίζει το VoIP μέσω κινητής. Σε άλλους παίζει. Πιθανότητα έχει να κάνει με τις ρυθμίσεις εκάστου κέντρου ή κάτι σχετικό.
    σε μένα που το δοκίμασα παίζει... αλλά ο πύργος της κινητής είναι στο ίδιο σπιτάκι με το κέντρο μας... οπότε ίσως αυτό να κάνει την διαφορά!

  9. #2244
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.938
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε μένα (το έχω αναφέρει πάλι) αλλά και σε άλλα μέλη, δεν παίζει το VoIP μέσω κινητής. Σε άλλους παίζει. Πιθανότητα έχει να κάνει με τις ρυθμίσεις εκάστου κέντρου ή κάτι σχετικό.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από puntomania Εμφάνιση μηνυμάτων
    σε μένα που το δοκίμασα παίζει... αλλά ο πύργος της κινητής είναι στο ίδιο σπιτάκι με το κέντρο μας... οπότε ίσως αυτό να κάνει την διαφορά!
    Ε ρε να το είχα ακόμα να το δοκίμαζα...
    Αυτό για τον πύργο που είναι στο ίδιο σπιτάκι δεν νομίζω να παίζει ρόλο..
    Και τότε που το είχα δεν το σκέφτηκα να το δοκιμάσω, θυμάμαι ότι το voice ήταν τικαρισμένο μόνο στη καρτέλα της σταθερής..
    Πάντως ακούγεται ολίγον λογικό να παίζει μόνο μέσω σταθερής..μιας και έτσι γίνεται συνήθως..
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος GregoirX23 : 30-06-19 στις 16:56.
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  10. #2245
    Εγγραφή
    06-02-2011
    Μηνύματα
    217
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Πήρα τηλέφωνο στο 13888, μου είπανε ότι αν βγάλω το καλώδιο, δεν παίζει η σταθερή τηλεφωνία,, και πραγματικά δεν έπαιζε, έσβησε και το λαμπάκι από το ρούτερ.
    Στο speed test η ταχύτητα ήταν πιο μικρή, και σε προηγούμενα ποστ, ένας από εδώ το νήμα, μου συνέστησε να το ξανακάνω, πράγμα που θα γίνει.
    Απλά πίστευα ότι με μόνον 4G, θα είχε μεγαλύτερη ταχύτητα, και όχι το αντίθετο.

  11. #2246
    Εγγραφή
    31-07-2007
    Περιοχή
    CRETE
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    4.268
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    Οτι να ναι
    ISP
    ΑΜΑΝ
    Router
    Netgear
    SNR / Attn
    ??(dB) / ??(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Τυχαίο είναι το bonding bandwidth και strong 50+ τερμάτιζε από το πύργο στα 50 . Σε άλλο σημείο 30 Σε άλλο καταφέρει 60 + 10 από τη γραμμή . Σε άλλο και ταράτσα full σήμα και έχει μόνο το συγχρονισμό από τη vdsl δηλαδή το πουλάκι τσίου

  12. #2247
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.938
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gmpu94 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πήρα τηλέφωνο στο 13888, μου είπανε ότι αν βγάλω το καλώδιο, δεν παίζει η σταθερή τηλεφωνία,, και πραγματικά δεν έπαιζε, έσβησε και το λαμπάκι από το ρούτερ.
    Στο speed test η ταχύτητα ήταν πιο μικρή, και σε προηγούμενα ποστ, ένας από εδώ το νήμα, μου συνέστησε να το ξανακάνω, πράγμα που θα γίνει.
    Απλά πίστευα ότι με μόνον 4G, θα είχε μεγαλύτερη ταχύτητα, και όχι το αντίθετο.
    Για συνεχίσει να παίζει η τηλεφωνία μόλις βγει το καλώδιο της γραμμής θέλει κάποιες αλλαγές στο μενού του ρούτερ..αν όντως ισχύει το ότι παίζει μέσω της κινητής..
    Το ότι έχει μικρότερη ταχύτητα η κινητή..είπαμε ότι έχει τις στιγμές της..πότε δίνει ταχύτητα πότε δε δίνει..
    Ρεστάρτ το ρούτερ, έλεγχος για καλό σήμα και από εκεί και πέρα..όποτε θέλει να δώσει ταχύτητα..
    Δεν ξέρω βέβαια αν παίζει ρόλο κ κάποια ώρα αιχμής (φόρτος πύργου)..αν και δε νομίζω..
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  13. #2248
    Εγγραφή
    22-01-2014
    Περιοχή
    ΘεΣσΑλΟνΙκΙ
    Μηνύματα
    1.075
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    40/5
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΑΥΛΟΥ ΜΕΛΑ
    Router
    HA35-11 (LTE/ISDN)
    SNR / Attn
    9.2(dB) / 26.3(dB)
    Path Level
    Interleaved
    To Voip μέσω 4G σε μένα δεν παίζει (εννοείται με τις απαραίτητες ρυθμίσεις). Ούτε σκέτο το 4G όταν το ADSL δεν μπορεί να συγχρονίσει καθόλου λόγω βλάβης... Πρέπει πρώτα να πάρει την IP από το ADSL και στη συνέχεια αν αποσυνδεθεί το ADSL τότε και μόνο το 4G θα συνεχίζει να δουλεύει κανονικά στις ήδη συνδεμένες συσκευές για λίγες μέρες (αν πέσει το ρεύμα ή γίνει restart σε κόβει τελείως)! Την προηγούμενη εβδομάδα μας έτυχε που το ADSL δεν συντόνιζε καθόλου και ήρθε τεχνικός.

    Γενικά ισχύει ότι λέει η Cosmote, τα υπόλοιπα δουλεύουν κατά "λάθος" σε ορισμένες περιοχές ή πελάτες! Με τους ελέγχους όμως που γίνονται συνεχώς, τα βλέπουν αυτά και πέφτει πέλεκυς.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος newbye : 01-07-19 στις 23:23.

  14. #2249
    Εγγραφή
    13-11-2002
    Περιοχή
    Αστρίς Θάσου
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    4.627
    Downloads
    37
    Uploads
    1
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    350/100
    ISP
    Cosmote 4G - 5G - VDSL
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΣΤΡΙΔΑ ΘΑΣΟΥ
    Router
    RB LHGG & ZTE MC 8020
    ....το Μάρτιο είχα διακόψει το booster για τα γνωστά θέματα που είχε... μου χρέωσαν τελικά 15ε για την διακοπή.

    στις 15/5 πήρα νέο booster με 6,75ε το μήνα ( 2ε + 4,75ε ) στον 1ο λογαριασμό από 6/6... μου χρέωσαν περίπου 16ε.... τους πήρα τηλ για λεπτομέρειες...

    15/5 --> 5/6 χρεώνουν την αναλογικότητα... ΧΩΡΙΣ έκπτωση όμως ( ώστε να βγαίνει ο μήνας 4,75 ) μετά από αρκετή κουβέντα... και εφόσον δεν μου το διευκρίνισαν στο τηλ όταν έκανα την αίτηση... τελικά... θα μου αφαιρέσουν την διαφορά σε επόμενο λογαριασμό.

    οπότε προσοχή!!!

  15. #2250
    Εγγραφή
    22-01-2014
    Περιοχή
    ΘεΣσΑλΟνΙκΙ
    Μηνύματα
    1.075
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    40/5
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΑΥΛΟΥ ΜΕΛΑ
    Router
    HA35-11 (LTE/ISDN)
    SNR / Attn
    9.2(dB) / 26.3(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Σε μένα το είχαν διευκρινίσει ξεκάθαρα το "αναλογικό". Για να την γλιτώσει κάποιος θα πρέπει να το κάνει σε συγκεκριμένη ημερομηνία του μήνα για την σύνδεσή του. Τα 15€ για την διακοπή τα πήρες πίσω;

Σελ. 150 από 402 ΠρώτηΠρώτη ... 130140145148149150151152155160170 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Νεο ASUS DSL-AC52U AC750 (adsl/vdsl)
    Από babis3g στο φόρουμ Asus XDSL modems και routers
    Μηνύματα: 1308
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-11-22, 13:24
  2. Vodafone Home Speed+, πιλοτική επίδειξη από 7/1/2016
    Από nnn στο φόρουμ Ειδήσεις
    Μηνύματα: 50
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-03-17, 23:49
  3. Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-04-16, 14:30
  4. Nεο adsl/vdsl Asus DSL N16
    Από babis3g στο φόρουμ Asus XDSL modems και routers
    Μηνύματα: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-09-15, 12:22
  5. Μηνύματα: 29
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-07-15, 17:47

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας