Σελ. 104 από 402 ΠρώτηΠρώτη ... 849499102103104105106109114124 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1.546-1.560 από 6029
  1. #1546
    Εγγραφή
    23-04-2002
    Μηνύματα
    745
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    215mbit/22mbit
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΔΑΦΝΗ
    Router
    Speedport plus
    Καλημέρα, για εμένα ένα ακόμα μεγάλο πρόβλημα είναι το upload, στο speedtest δείχνει να δουλεύει. Στην πράξη όχι. Τυχαία βρήκα ότι αν πιέσεις το download "ξυπνάει" και το upload, αλλά δεν είναι λύση αυτή. Το κακό είναι ότι δεν βλέπω άμεση λύση, αφού οι απάντηση τους είναι ότι η υπηρεσία είναι σχεδιασμένη έτσι, να μπαίνει μετά το 80% του φόρτου της dsl και στην ουσία του download. Φαντάζομαι και εσείς έχετε το ίδιο πρόβλημα, σωστά. Το download σε εμένα δουλεύει σχετικά καλά τις περισσότερες φορές. Γύρω στα 45 down όταν δεν έχω καταναλώσει τα 100gb (με την adsl να συγχρονίζει στα 13800mbit) και αφού καταναλωθούν γύρω στα 20down το ανώτερο σε πραγματικές συνθήκες, σε speedtest βλέπω μέχρι 15-17mbit. Όχι ότι καλύτερο γενικά.

  2. #1547
    Εγγραφή
    21-11-2012
    Μηνύματα
    426
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    16912
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΓΚΑΔΙ
    Δείτε τι πρόβλημα δημιουργείται στη γραμμή μου με το booster.
    Θα δείτε ότι ενώ δουλεύει κανονικά η adsl μου όταν το ρούτερ θα πάρει τις ρυθμίσεις της cosmote μου ρίχνει την ταχύτητα στα 3mbps,αυτό ξεκίνησε με Την αλλαγή σε voip πριν 3 εβδομάδες και συνεχίζεται κάθε βράδυ.έχω δηλώσει 4 φορές βλάβη και περιμένω απάντηση κι όλο μου λένε αύριο.Δείτε στην αρχή το download και μετά από το 03:40 που παίρνει την ip.Το video έχει συνέχεια αλλά το έχω κόψει στο τέλος γιατί φαίνονται τα στοιχεία της σύνδεσης.
    https://www.youtube.com/watch?v=8HFs...ature=youtu.be

  3. #1548
    Εγγραφή
    07-02-2015
    Μηνύματα
    43
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    10240/1024
    ISP
    HOL
    Router
    Netgear DGN3500-WDR7500v2
    SNR / Attn
    6(dB) / 40(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Έχω το HA 35 μαζί με ένα TP-LINK Archer C7.Έχω κάνει όλες τις ρυθμίσεις που αναφέρονται στις προηγούμενες σελίδες αλλά όποτε θέλει μου δίνει ταχύτητα από την σιμ.
    Τι μπορεί να φταίει?
    Εδω είναι ένας emulator του interface του router.

    https://emulator.tp-link.com/Archer%20C7_2.0/Index.htm

  4. #1549
    Εγγραφή
    11-03-2004
    Μηνύματα
    229
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Router
    FRITZ!Box 7590
    Δεν υπαρχει κανείς με αλλο ρουτερ ή τηλέφωνο ή ταμπλετ που να δέχεται μεγαλη SIM κάρτα να δοκιμάσει αν λειτουργεί με την SIM απο το booster βάζοντας APN hybrid ?


  5. #1550
    Εγγραφή
    24-10-2009
    Μηνύματα
    176
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παιδιά σε μένα η SIM προφανώς είναι η μεγάλη, αλλά φαίνονται καθαρά
    και οι άλλες χαράξεις για τα άλλα δύο μεγέθη!

  6. #1551
    Εγγραφή
    13-11-2002
    Περιοχή
    Αστρίς Θάσου
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    4.627
    Downloads
    37
    Uploads
    1
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    350/100
    ISP
    Cosmote 4G - 5G - VDSL
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΣΤΡΙΔΑ ΘΑΣΟΥ
    Router
    RB LHGG & ZTE MC 8020
    [QUOTE=mikemths;6521655]Δεν υπαρχει κανείς με αλλο ρουτερ ή τηλέφωνο ή ταμπλετ που να δέχεται μεγαλη SIM κάρτα να δοκιμάσει αν λειτουργεί με την SIM απο το booster βάζοντας APN hybrid ?[/QUOTE

    μα το έχω ξανα πει εδώ μέσα... οτι δεν λειτουργεί... και αυτό γιατί το ιντερνετ το δίνει ο bonding...

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από venejo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παιδιά σε μένα η SIM προφανώς είναι η μεγάλη, αλλά φαίνονται καθαρά
    και οι άλλες χαράξεις για τα άλλα δύο μεγέθη!
    μα όλες οι σιμ έτσι ειναι τώρα...

  7. #1552
    Εγγραφή
    24-10-2009
    Μηνύματα
    176
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Το ανέφερα μονο γιατί όλοι ψάχνουν κινητό ή τάμπλετ που να παίρνει τη μεγάλη (παλιά) sim
    κάτι το οποίο δεν ισχύει πια καθώς είπες όλες είναι πλέον 3σε1 όσο αφορά τα μεγέθη.

  8. #1553
    Εγγραφή
    31-08-2006
    Περιοχή
    Πλ. Κολιάτσου
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    2.977
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    518/53 - 360/50
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Forthnet - ΠΑΤΗΣΙΑ
    Router
    ΖΤΕ Η288Α & HG8145V5
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από venejo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το ανέφερα μονο γιατί όλοι ψάχνουν κινητό ή τάμπλετ που να παίρνει τη μεγάλη (παλιά) sim
    κάτι το οποίο δεν ισχύει πια καθώς είπες όλες είναι πλέον 3σε1 όσο αφορά τα μεγέθη.
    Σε μένα είναι μια μεγάλη μονοκόματη χωρίς σπασίματα...

  9. #1554
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Damned Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχω το HA 35 μαζί με ένα TP-LINK Archer C7.Έχω κάνει όλες τις ρυθμίσεις που αναφέρονται στις προηγούμενες σελίδες αλλά όποτε θέλει μου δίνει ταχύτητα από την σιμ.
    Τι μπορεί να φταίει?
    Εδω είναι ένας emulator του interface του router.

    https://emulator.tp-link.com/Archer%20C7_2.0/Index.htm
    TΟ έχω εγκαταστήσει εδώ και 10 μέρες περίπου. Τις πρώτες 2-3 είχα διάφορα προβλήματα και χρειάστηκε να έρθει ο τεχνικός του ΟΤΕ. Από τότε στρώνει αρκετά καλά
    ==================
    DSL synchronization status: Up
    Connection status: Showtime
    Upstream line rate (kbit/s): 1022
    Downstream line rate (kbit/s): 4092
    Maximum upstream rate (kbit/s): 1211
    Maximum downstream rate (kbit/s): 8296
    Upstream noise safety coefficient (dB): 8.8
    Downstream noise safety coefficient (dB): 5.8
    Line standard: ADSL_2plus
    Upstream line attenuation (dB): 13.6
    Downstream line attenuation (dB): 23
    Upstream output power (dBm): 12.3
    Downstream output power (dBm): 8.5
    DSL up time: 0 days 3 hours 3 minutes 23 second
    ==========================================
    Αυτή είναι η εικόνα που έχει το δικό μου ΗΑ35. Είχα και κάτι προβλήματα με το τηλέφωνο και απ' ό,τι διάβασα σε κάποια γερμανικά φόρουμ, αυτό μπορεί να οφείλεται στο ότι η τηλεφωνία γίνεται μέσω VOIP κι όχι με PSTN. Εκεί μάλιστα έλεγε ότι μπορεί να ζητήσει κανείς να γυρίσουν τη φωνή στο PSTN αλλά κι ότι δεν είναι υποχρεωμένος ο πάροχος να το κάνει.

    Χάρην της κουβέντας να αναφέρων εν τάχει τα εξής που είναι η δική μου "ιστορία" με τον ΟΤΕ. Μένω 5.5 χλμ από το κέντρο του ΟΤΕ και 2.2 χλμ από το τελευταίο καφάο. Μέχρι πριν 2 εβδ είχα 50άρα VDSL αλλά το μέγιστο που έπιανα ήταν 12-14. Επιπλέον, είχα αρκετές αποσυνδέσεις και ειδικά όταν ο καιρός ήταν κακός, κάτι που μάλλον οφειλόταν στα καλώδια του χαλκού που είναι αρκετά παλιά. Να αναφέρω επίσης πως πριν την VDSL είχα ADSL που όμως δεν συγχόνιζε ποτέ πάνω από 4-5 ενώ με την 30άρα VDSL έπιανα 11-12 ...
    Μέσα στις γιορτές των Χριστουγέννων - και έχοντας απυηδήσει με τις συνεχόμενες αποσυνδέσεις έως και ολοημερες διακοπές - άκουσα τον τεχνικό που συνέστησε να "υποβαθμιστώ" σε 24 ADSL και να πάρω το booster (οπότε, οικονομικά, θα ήμουν περίπου στα ίδια).
    Σήμερα, αφου ξαναπήρα τις βλάβες, (μάλλον για 10η φορά μέσα στις τελευταίες 20 μέρες) έχει πάει πολύ καλά, με ταχύτητες που είναι αθροιστικά κάπου στο 20 (15+4).
    Το ενδιαφέρον είναι ότι χθες που μίλησα με το 13888, ο άνθρωπος εκέι παραξενεύτηκε με την πρόταση του τεχνικού και πρότεινε να επανέλθω στο VDSL. Όταν όμως με προώθησε στο εμπορικό τμήμα, με έκπληξη (αλλά και μεγάλη δυσαρέσκεια είναι αλήθεια) πως "η περιοχή μου, δεν δίνει πλέον γραμμές VDSL!!"
    Τσεκάροντάς το στο site της Cosmote, το είδα με τα μάτια μου και μόνος μου. Στην αρχή, παρανόησα λίγάκι αφού σκέφτηκα ότι "έδωσαν την δική μου γραμμή σε άλλον" αλλά ύστερα προβληματίστηκα λίγο περισσότερο και θεώρησα ότι πιθανώς οι τεχνικοί της περιοχής να εισηγήθηκαν την ακύρωση της παροχής VDSL εκεί που στην πραγματικότητα το δίκτυο δεν είναι σε θέση να τις υποστηρίξουν. Έστω και αν φαίνεται "υποβάθμιση", ίσως τελικά να είναι προτιμότερο για να γίνει κάποια πραγματική αναβάθμιση της υποδομής (και όχι να "πουλιέται VDSL εκεί που δεν υπάρχει η κατάλληλη
    -------------------------
    Ευχαριστώ για το χρόνο σας .... (και ζητώ συγγνώμη για το μεγάλο ποστ).

    ΕΠίσης, εάν κάποιος μπορεί να κοιτάξει τα δεδομένα της γραμμής μου, ας μου πει εάν είναι καλή. Ευχαριστώ!

  10. #1555
    Εγγραφή
    12-12-2004
    Μηνύματα
    17
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Λόγω της μεγάλης απόσταση από το ΑΚ (~5 km) με το ADSL να σέρνεται μεταξύ 3-5 mbps, εξετάζω κι εγώ αυτή τη λύση.

    Πέρα από όσα προβλήματα έχουν αναφερθεί εδώ, θα ήθελα την εμπειρία σας στο online gaming και συγκεκριμένα για το ping. Όταν ενεργοποιείται το 4G αλλάζει κάτι στη δρομολόγηση των πακέτων του παιχνιδιού π.χ.; Αν χρησιμοποιούσα μόνο το 4G τι Ping θα έπαιρνα σε σχέση με την κλασική ADSL; Έχει κανείς εμπειρία;

  11. #1556
    Εγγραφή
    07-03-2008
    Μηνύματα
    51
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    το ping είναι χειρότερο τόσο σε bonding όσο και μόνο του σε 4G. Εγώ όταν παίζω παιχνίδια βγάζω το bonding. Άσε που στα παιχνίδια δε μετράει ιδιαίτερα η ταχύτητα αλλά το ping.

  12. #1557
    Εγγραφή
    11-03-2004
    Μηνύματα
    229
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Router
    FRITZ!Box 7590
    Παιδια καταπιαστείκατε με το ποσο μεγάλη ειναι SIM καρτα του καθενα μεσα στο booster και κανεις δεν δοκίμασε αυτο που ρώτησα.
    Ας Δοκιμάσει καποιος αν λειτουργεί η SIM του booster σε ταμπλετ κινητο ή αλλο Mifi ρουτερ βάζοντας APN= hybrid ?

    Επίσης ας δει καποιος με γνώσεις πανω στα ρουτερ αν υπαρχει τροπος να βγούμε ονλινε απο το LTE του booster με τον bonding server κλειστό (ξετσεκαρισμένο)
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος MikePan01 : 14-01-19 στις 12:35.


  13. #1558
    Εγγραφή
    13-11-2002
    Περιοχή
    Αστρίς Θάσου
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    4.627
    Downloads
    37
    Uploads
    1
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    350/100
    ISP
    Cosmote 4G - 5G - VDSL
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΣΤΡΙΔΑ ΘΑΣΟΥ
    Router
    RB LHGG & ZTE MC 8020
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MikePan01 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παιδια καταπιαστείκατε με το ποσο μεγάλη ειναι SIM καρτα του καθενα μεσα στο booster και κανεις δεν δοκίμασε αυτο που ρώτησα.
    Ας Δοκιμάσει καποιος αν λειτουργεί η SIM του booster σε ταμπλετ κινητο ή αλλο Mifi ρουτερ βάζοντας APN= hybrid ?

    Επίσης ας δει καποιος με γνώσεις πανω στα ρουτερ αν υπαρχει τροπος να βγούμε ονλινε απο το LTE του booster με τον bonding server κλειστό (ξετσεκαρισμένο)
    διάβασες τι έγραψα πιο πίσω?

    το κατανόησες?

    δεν μπορείς να βγεις online με την sim αυτή... γιατί έχει πρόσβαση μόνο στις ip's του bonding server... γιαυτό έχεις και ιντερνετ μόνο μετά το tunnel που κάνει με αυτόν απο αυτόν. γιαυτό έχει και υψηλό ping λόγο του tunnel κτλ...

  14. #1559
    Εγγραφή
    07-02-2015
    Μηνύματα
    43
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    10240/1024
    ISP
    HOL
    Router
    Netgear DGN3500-WDR7500v2
    SNR / Attn
    6(dB) / 40(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από HelpMePlease Εμφάνιση μηνυμάτων
    TΟ έχω εγκαταστήσει εδώ και 10 μέρες περίπου. Τις πρώτες 2-3 είχα διάφορα προβλήματα και χρειάστηκε να έρθει ο τεχνικός του ΟΤΕ. Από τότε στρώνει αρκετά καλά
    ==================
    DSL synchronization status: Up
    Connection status: Showtime
    Upstream line rate (kbit/s): 1022
    Downstream line rate (kbit/s): 4092
    Maximum upstream rate (kbit/s): 1211
    Maximum downstream rate (kbit/s): 8296
    Upstream noise safety coefficient (dB): 8.8
    Downstream noise safety coefficient (dB): 5.8
    Line standard: ADSL_2plus
    Upstream line attenuation (dB): 13.6
    Downstream line attenuation (dB): 23
    Upstream output power (dBm): 12.3
    Downstream output power (dBm): 8.5
    DSL up time: 0 days 3 hours 3 minutes 23 second
    Σου έχουν κλείδωση την γραμμή στα 4mbps απο τα 7-8 που έπρεπε να έχεις στην σταθερή γραμμή μόνο.
    Το ίδιο έχουν κάνει και με εμένα αλλά πάλι έχω προβλήματα.

  15. #1560
    Εγγραφή
    12-12-2004
    Μηνύματα
    17
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από fdlap Εμφάνιση μηνυμάτων
    το ping είναι χειρότερο τόσο σε bonding όσο και μόνο του σε 4G. Εγώ όταν παίζω παιχνίδια βγάζω το bonding. Άσε που στα παιχνίδια δε μετράει ιδιαίτερα η ταχύτητα αλλά το ping.
    Το πρόβλημα μου είναι ότι θέλω να συνδυάσω το online gaming π.χ. με Netflix κάτι το οποίο αυτή τη στιγμή είναι αδύνατο. Θα μπορούσα με δεύτερο modem/router να ξεχωρίσω την ενσύρματη adsl και να κρατήσω χωριστά το 4G; Από ότι έχω καταλάβει είναι εφικτό.

Σελ. 104 από 402 ΠρώτηΠρώτη ... 849499102103104105106109114124 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Νεο ASUS DSL-AC52U AC750 (adsl/vdsl)
    Από babis3g στο φόρουμ Asus XDSL modems και routers
    Μηνύματα: 1308
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-11-22, 13:24
  2. Vodafone Home Speed+, πιλοτική επίδειξη από 7/1/2016
    Από nnn στο φόρουμ Ειδήσεις
    Μηνύματα: 50
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-03-17, 23:49
  3. Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-04-16, 14:30
  4. Nεο adsl/vdsl Asus DSL N16
    Από babis3g στο φόρουμ Asus XDSL modems και routers
    Μηνύματα: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-09-15, 12:22
  5. Μηνύματα: 29
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-07-15, 17:47

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας