Σελ. 294 από 402 ΠρώτηΠρώτη ... 274284289292293294295296299304314 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 4.396-4.410 από 6029
  1. #4396
    Εγγραφή
    16-11-2014
    Περιοχή
    κερατεα
    Μηνύματα
    1.016
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    +booster 50.7down/Up 5.35
    ISP
    COSMOTE Home SpeedBooster
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΔΑΣΚΑΛΕΙΟ
    Router
    HUAWEI DN9245X6-10
    SNR / Attn
    8(dB) / 37,5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Chimichanga Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα παιδιά,

    πριν λιγες μερες έβαλα το Speed Booster της Cosmote.Το πρόβλημά μου είναι πως πλέον με 4g και dsl συγχρονίζω στα 8-9 Mbps ,απο τα οποία τα 6-7 είναι του dsl και τα 2-3 είναι του 4g, ενώ μόνο με dsl πιάνω γύρω στα 10-11 σταθερά. Με την Cosmote δεν βρίσκω άκρη καθώς 2 φορές που το έχω δώσει για βλάβη δεν έχει αλλάξει κάτι ενω υποτίθεται ότι έχει φτιαχτεί.Έχει κανείς καμία ιδέα για το τι μπορεί να φίαει.Να εισημάνω πως το σήμα είναι αρκετά καλο Excellent(52) και πως αναφέρομαι για δίκτυο στην Πάτρα.
    πολυ παραξενο να εχεις τοσο λιγο , πχ εγω εχω ρυθμισει μεσα στο rooter του booster και το λαπτοπ το εχω ορισει να μην χρησιμοποιει το δικτυο κινητης αλλα μονο το dsl μηπως εχεις κανει κατι τετοιο μεσα απο τις ρυθμισεις; .
    Εκτος αυτου δοκιμασε να βαλεις το ρουτερ σε μονο 3g να δεις αμα δεις καμια διαφορα στο σημα. θα μπεις στο 192.168.1.1 με τους κωδικους που εχει το ρουτερ απο κατω , μετα θα επιλξεις internet και μετα internet settings και μετα θα βρεις το mobile και θα πατησεις edit και εκει που λεει Network mode: θα επιλεξεις only 3g και κανε μετα speedtest να δεις , και μετα αμα δεν σε καλυπτει γυρισε το ειτε στο auto ειτε στο only 4g , η ενδειξη του mode στο ρουτερ θα γινει μπλε(3g ) απο ανοιχτο μπλε (4g).

  2. #4397
    Εγγραφή
    31-07-2007
    Περιοχή
    CRETE
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    4.268
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    Οτι να ναι
    ISP
    ΑΜΑΝ
    Router
    Netgear
    SNR / Attn
    ??(dB) / ??(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Υπαρχουν περιοχες που δυστυχώς το κλειδώνουν να σερνεται και δε μπορεις να κανεις τιποτα . Περα απο το να το παρεις και να πας σε αλλο πυργο αν μπορεις

  3. #4398
    Εγγραφή
    21-11-2012
    Μηνύματα
    426
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    16912
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΓΚΑΔΙ
    Εγώ νομίζω ότι δεν το κλειδώνουν (κάποιες εποχές ίσως το κάνουν) απλά όπου υπάρχει πρόβλημα είναι πρόβλημα χωρητικότητας γι αυτό και επανέρχεται μετά τα μεσάνυχτα.Στη δική μου περιοχή (επαρχία Αχαΐας) από τις 2πμ-14μμ έχουμε 70mbps,μετά έχουμε φθίνουσα πορεία που φτάνει στα 6-7mbps.

  4. #4399
    Εγγραφή
    31-07-2007
    Περιοχή
    CRETE
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    4.268
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    Οτι να ναι
    ISP
    ΑΜΑΝ
    Router
    Netgear
    SNR / Attn
    ??(dB) / ??(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Αμ δεν επανερχεται πια εδω τα ξημερωματα οπως λες . Ετσι γινοταν μεχρι τις τελευταιες προσφορες και του κ@λου το 5G ... 3G E αλλες εποχες μαρκετινγκ . Στο διπλα ας πουμε νομο πιανει τα 70 σε πολυ σπεσιαλ περιπτωσεις και τωρα λογο φορτου covid κατι κοψανε Minimum εδώ τωρα πεφτει και στα 2mbps ωρες αιχμης !!! Παιζει αμα το κλειδωσεις σε 3G να παιζει πιο σταθερα τέτοιο χαλι εχει
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος dimyok : 14-01-21 στις 14:28.

  5. #4400
    Εγγραφή
    07-02-2015
    Μηνύματα
    25
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Χαιρετώ όλη την παρέα!
    Θέλω τα φώτα σας πως συμφέρει να χειριστώ το θέμα. Εξηγούμαι:
    Έχω adsl isdn (όχι ευρυζωνική) και ζήτησα το booster από το οποίο είμαι πολύ ευχαριστημένος. Αν και δεν το χρησιμοποιώ με το συνηθισμένο τρόπο για την ώρα. Έχω άλλο ρούτερ εκεί που έρχεται η γραμμή στο σπίτι και δίνω ενσύρματα σε δύο υπολογιστές ενώ το υβριδικό το έχω σε άλλο σημείο που έχει καλύτερο σήμα και που δίνει άνετα wi-fi παντού.

    Τώρα ζήτησα μετατροπή της γραμμής σε απλή pstn και θα έρθει ο τεχνικός για την εγκατάσταση (γιατί χρειάζεται τεχνικός για αυτό;;; ) του εξοπλισμού. Παίζει ρόλο το αν θα του πω ότι έχω και το booster; Θέλω να μπορώ να λειτουργώ και με ανεξάρτητο ρούτερ. Θα γίνεται; Θα φέρει απλό pstn ρούτερ ή θα μου πει να φέρω το υβριδικό να το σεταρει και δεν θα μου δώσει άλλο; Πώς να το χειριστώ;

  6. #4401
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.953
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από fotis64 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Χαιρετώ όλη την παρέα!
    Θέλω τα φώτα σας πως συμφέρει να χειριστώ το θέμα. Εξηγούμαι:
    Έχω adsl isdn (όχι ευρυζωνική) και ζήτησα το booster από το οποίο είμαι πολύ ευχαριστημένος. Αν και δεν το χρησιμοποιώ με το συνηθισμένο τρόπο για την ώρα. Έχω άλλο ρούτερ εκεί που έρχεται η γραμμή στο σπίτι και δίνω ενσύρματα σε δύο υπολογιστές ενώ το υβριδικό το έχω σε άλλο σημείο που έχει καλύτερο σήμα και που δίνει άνετα wi-fi παντού.

    Τώρα ζήτησα μετατροπή της γραμμής σε απλή pstn και θα έρθει ο τεχνικός για την εγκατάσταση (γιατί χρειάζεται τεχνικός για αυτό;;; ) του εξοπλισμού. Παίζει ρόλο το αν θα του πω ότι έχω και το booster; Θέλω να μπορώ να λειτουργώ και με ανεξάρτητο ρούτερ. Θα γίνεται; Θα φέρει απλό pstn ρούτερ ή θα μου πει να φέρω το υβριδικό να το σεταρει και δεν θα μου δώσει άλλο; Πώς να το χειριστώ;
    Συνήθως σε κάτι τέτοιες μετατροπές ο οτε θέλει να έρχεται στο σπίτι..
    Το πιο πιθανό είναι ότι θα σου βάλει το booster ως κύριο ρουτερ, αφού λογικά αυτό βλέπουν ότι έχεις..
    Θα το κάνει αυτό για να κάνει τις δοκιμές του ότι όλα είναι οκ και να τελειώνει νωρίτερα.. Δεν έχει καμιά δουλειά με άλλους εξοπλισμούς..
    Επίσης υπάρχει πιθανότητα να σε γυρίσει και σε vobb (voip)..
    Εσύ βέβαια μετά μπορείς να τα αλλάξεις αυτά όπως νομίζεις.. Πρπ όπως τα είχες και πριν..
    Δεν ξέρω αν μου ξέφυγε κάτι άλλο...
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  7. #4402
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Θα έρθει για να παραλάβει το Netmod. Είναι στάνταρτ πρακτική τα τελευταία χρόνια.

  8. #4403
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.953
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα έρθει για να παραλάβει το Netmod. Είναι στάνταρτ πρακτική τα τελευταία χρόνια.
    Δεν θα μπορούσε να το είχε πάει σε κατάστημα;
    Αλλά είναι και η όλη κατάσταση που επικρατεί τώρα..
    Παλιά δεν θυμάμαι να ερχόταν τεχνικός για το ΝΤ, απλά αν δεν το επέστρεφες σε εύλογο χρονικό διάστημα στο χρέωναν..
    Μιλάω για διακοπή μόνο..
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  9. #4404
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Άσε το παλιά. Εδώ και πολύ καιρό έρχεται ο τεχνικός και παραλαμβάνει το Netmod.

  10. #4405
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.953
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Άσε το παλιά. Εδώ και πολύ καιρό έρχεται ο τεχνικός και παραλαμβάνει το Netmod.
    Αν παράλληλα κάνει και αλλαγή σε vobb ίσως θα είχε κάποιο νόημα η επίσκεψη..
    Αν και πάλι ούτε αυτό το καταλαβαίνω..
    Αυτές οι επισκέψεις δεν έχουν πολύ νόημα.. Μάλλον το κάνουν για επαλήθευση ότι θα γίνει σωστά η μετατροπή της γραμμής..
    Ιδίως για οικιακές συνδέσεις.. Δεν μιλάμε για εταιρικά κλπ..
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  11. #4406
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Φυσικά θα τον γυρίσουν σε VoIP. Σε Cosmote δεν παίζει κάτι άλλο του Vobb, εκτός αν έχει πρόβλημα η γραμμή.

  12. #4407
    Εγγραφή
    24-10-2009
    Μηνύματα
    176
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Είμαι σε αναμονή ενεργοποίησης 100άρας και για τους δυο μήνες αναμονής κράτησα, πέραν του συμβολαίου που έληξε πριν ένα μήνα, το booster
    καθώς δεν ήρθε πολύ παραπάνω, 2€ περίπου παραπάνω. Η υπηρεσία δεν είναι "συμβατή" με την 100άρα οπότε με το που ενεργοποιηθεί θα κοπεί.
    Το περίεργο είναι ότι αυτόν το μήνα παρ'ότι τέλειωσα όπως πάντα τα 100GB ο κόφτης
    δεν ενεργοποιηθηκε. Από τα 2,7-3,1 με κόφτη φτάνει το κλασικό για τη περιοχή μου 4,5.

  13. #4408
    Εγγραφή
    27-12-2004
    Μηνύματα
    64
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    12288/1024
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΝΙΚΗΤΗ
    Παίδες υπάρχει κάπου οδηγός πώς να ενεργοποιήσουμε το ftp στο huawei να κοτσάρουμε πίσω ένα usb stick ή έναν σκληρό;

  14. #4409
    Εγγραφή
    07-02-2015
    Μηνύματα
    25
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GregoirX23 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Συνήθως σε κάτι τέτοιες μετατροπές ο οτε θέλει να έρχεται στο σπίτι..
    Το πιο πιθανό είναι ότι θα σου βάλει το booster ως κύριο ρουτερ, αφού λογικά αυτό βλέπουν ότι έχεις..
    Θα το κάνει αυτό για να κάνει τις δοκιμές του ότι όλα είναι οκ και να τελειώνει νωρίτερα.. Δεν έχει καμιά δουλειά με άλλους εξοπλισμούς..
    Επίσης υπάρχει πιθανότητα να σε γυρίσει και σε vobb (voip)..
    Εσύ βέβαια μετά μπορείς να τα αλλάξεις αυτά όπως νομίζεις.. Πρπ όπως τα είχες και πριν..
    Δεν ξέρω αν μου ξέφυγε κάτι άλλο...
    εντάξει αλλά τι σχέση έχει το booster; Αυτό παρελήφθη χώρια και μπορώ να το χρησιμοποιήσω ή και όχι. Ανεξάρτητη ουσιαστικά χρέωση γίνεται στο booster.
    Δεν θα πρέπει κανονικά να μου δώσουν και ένα άλλο PSTN router; Ας πούμε ότι σε κάποιους μήνες εγώ σταματάω το booster και το επιστρέφω. Δεν θα πρέπει να έχω και PSTN router διαθέσιμο; Μήπως να μη του το αναφέρω καθόλου το booster;

    Επίσης θα ήθελα τα φώτα σας σχετικά με τη συνδεσμολογία: το σπλιτερ που βάζουν αμέσως μετά την κύρια τηλεφωνική πρίζα πως ακριβώς λειτουργεί; Παίρνει τα 2 καλώδια της πρίζας που φέρνουν το σήμα και τα στέλνει στο ρουτερ και επιστρέφει στα άλλα 2 καλώδια της πρίζας το σήμα της τηλεφωνίας που παίρνει από το ρουτερ ώστε να έχουν τηλεφωνία και οι υπόλοιπες πρίζες του σπιτιού που συνδέονται με την κύρια πρίζα; Και η phone 2 λειτουργεί κανονικά ώστε να συνδέσω εκεί το συναγερμό (και να χάσω στην τελική μόνο το isdn τηλέφωνο έτσι);

    Τώρα το έχω φτιάξει έτσι ώστε να βολεύω και όλες τις πρίζες του σπιτιού και το συναγερμό και το isdn τηλέφωνο. Συγκεκριμένα έχω διαχωρίσει το καλωδιακι του τηλεφώνου που έρχεται από τη πρίζα και τα 2 καλώδιά του τα στέλνω στο netmod ενώ τα άλλα δύο τα έχω συνδέσει στο phone του netmod. Να λοιπόν γιατί ρωτάω για τη συνδεσμολογία παραπάνω: Αν το σπλιτερ που βάζουν κάνει μόνο του αυτή τη δουλειά έχει καλώς. Αλλιώς να το αφήσω ως έχει αυτό που έχω διαχωρίσει εγώ.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος fotis64 : 17-01-21 στις 18:59.

  15. #4410
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.953
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Έχεις 2 διαφορετικές γραμμές; Δεν έχω καταλάβει..
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

Σελ. 294 από 402 ΠρώτηΠρώτη ... 274284289292293294295296299304314 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Νεο ASUS DSL-AC52U AC750 (adsl/vdsl)
    Από babis3g στο φόρουμ Asus XDSL modems και routers
    Μηνύματα: 1308
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-11-22, 13:24
  2. Vodafone Home Speed+, πιλοτική επίδειξη από 7/1/2016
    Από nnn στο φόρουμ Ειδήσεις
    Μηνύματα: 50
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-03-17, 23:49
  3. Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-04-16, 14:30
  4. Nεο adsl/vdsl Asus DSL N16
    Από babis3g στο φόρουμ Asus XDSL modems και routers
    Μηνύματα: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-09-15, 12:22
  5. Μηνύματα: 29
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-07-15, 17:47

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας