Σελ. 43 από 402 ΠρώτηΠρώτη ... 2333384142434445485363 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 631-645 από 6022
  1. #631
    Εγγραφή
    11-10-2005
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    7.300
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΝΙΚΑΙΑ
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Fastpath
    Έχω γράψει πολύ παλιότερα για εμπειρία με παρόμοια κεραία, σε αυτό το thread κάπου. Στη δική μου περίπτωση είχα διαφορά μεν, μικρή δε.

    Σημασία δεν έχει μόνο να βάλεις την κεραία, έχει και πού θα την τοποθετήσεις. Και δεν ισχύει το όσο ψηλότερα τόσο καλύτερα, αν μπορεί να βγει η κεραία έξω στο μπαλκόνι είναι το καλύτερο σενάριο, αν όχι όσο πιο κοντά γίνεται στο μπαλκόνι με δοκιμές σε διάφορα ύψη και αφού μείνει σε κάθε σημείο για λίγο, εννοώ μην την πηγαίνουμε σαν λιβανιστήρι και περιμένουμε να δούμε ακαριαία διαφορά.

    - - - Updated - - -

    Μάνο, αυτό που λες για την ενεργοποίηση νομίζω κάποια router το έχουν για εξωτερική κεραία wifi μόνο, όχι αυτές που είναι για 3G/4G.
    hnesne

  2. #632
    Εγγραφή
    30-08-2012
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    1.440
    Downloads
    37
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    ↓220 Mbps / ↑22 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    Wind - ΚΑΛΛΙΘΕΑ
    Router
    hAP ac²
    SNR / Attn
    10(dB) / 4(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από puntomania Εμφάνιση μηνυμάτων
    Την άσπρη πήρες με τα 2 καλώδια που είναι 3μ περίπου?

    Όπως τα λες είναι... Και σε μένα καμία διαφορά!
    Ναι αυτήν πήρα. Θα ξαναμιλήσω με το support και θα επιμείνω λίγο περισσότερο.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jap Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχω γράψει πολύ παλιότερα για εμπειρία με παρόμοια κεραία, σε αυτό το thread κάπου. Στη δική μου περίπτωση είχα διαφορά μεν, μικρή δε.

    Σημασία δεν έχει μόνο να βάλεις την κεραία, έχει και πού θα την τοποθετήσεις. Και δεν ισχύει το όσο ψηλότερα τόσο καλύτερα, αν μπορεί να βγει η κεραία έξω στο μπαλκόνι είναι το καλύτερο σενάριο, αν όχι όσο πιο κοντά γίνεται στο μπαλκόνι με δοκιμές σε διάφορα ύψη και αφού μείνει σε κάθε σημείο για λίγο, εννοώ μην την πηγαίνουμε σαν λιβανιστήρι και περιμένουμε να δούμε ακαριαία διαφορά.

    - - - Updated - - -

    Μάνο, αυτό που λες για την ενεργοποίηση νομίζω κάποια router το έχουν για εξωτερική κεραία wifi μόνο, όχι αυτές που είναι για 3G/4G.
    Σε άλλα 3G/4G router της Huawei, όπως το Β593, που υποστηρίζει εξωτερική κεραία κινητής, υπάρχει επιλογή για την κεραία που θα χρησιμοποιηθεί, Internal or External
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  screen-shot-2013-01-09-at-12-40-09-am[1].png 
Εμφανίσεις:  25 
Μέγεθος:  73,4 KB 
ID: 193878

    Και μου φαίνεται λογικό να δίνεται η επιλογή στο χρήστη για το ποια κεραία θα ισχύει την δεδομένη στιγμή. Γι' αυτό κι εγώ υποψιάζομαι ότι κάπου στο firmware υπάρχει η επιλογή, απλά δεν μπορώ να την δω με τα δικαιώματα του user.

    Η κεραία μου είναι τοποθετημένη στο μπαλκόνι, έχω παίξει αρκετή ώρα σε πολλές διαφορετικές θέσεις, κατευθύνσεις και ύψη, και πραγματικά δεν άλλαξε το παραμικρό. Μόλις άλλαζα ελαφρώς την κατεύθυνση του router αμέσως είχε διαφορά. Οπότε 99.99%, δεν χρησιμοποιείται καθόλου η εξωτερική και παίζει μόνο η εσωτερική.

  3. #633
    Εγγραφή
    11-10-2005
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    7.300
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΝΙΚΑΙΑ
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Fastpath
    Μάλλον δίκιο έχεις με τη συμπεριφορά που περιγράφεις. Ειδικός δεν είμαι, εδώ το είχα διαβάσει για το wi-fi και την επιλογή κεραίας, φαίνεται ότι είναι λάθος.
    hnesne

  4. #634
    Εγγραφή
    30-08-2012
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    1.440
    Downloads
    37
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    ↓220 Mbps / ↑22 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    Wind - ΚΑΛΛΙΘΕΑ
    Router
    hAP ac²
    SNR / Attn
    10(dB) / 4(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Μίλησα πολλές, πολλές ώρες με οτιδήποτε τμήμα υπάρχει στην Cosmote. Τα δυο τελευταία παιδιά ασχολήθηκαν πραγματικά πολύ. Εν τέλει καταλήξαμε ότι δεν υπάρχει κάποιο τμήμα υποστήριξης για το Home Speed Booster, το ερώτημα μου το έχουν στείλει παντού τώρα 4 μέρες και δεν ξέρει κανείς πως ενεργοποιείται η εξωτερική κεραία.

    Τον τελευταίο τεχνικό τον έβαλα να συνδεθεί απομακρυσμένα και να μου πει ένα-ένα τα μενού που βλέπει, συνεργάστηκε αρκετά αλλά μου είπε ότι δεν βλέπει κάποια έξτρα επιλογή και πως ότι βλέπω κι εγώ σαν "admin" βλέπει κι αυτός.
    Με συμβούλεψε να ψάξω για κάποιο manual του HA35 που να γράφει για την ρύθμιση της κεραίας, και να ζητήσω να μιλήσω μαζί του για να το ρυθμίσουμε.

  5. #635
    Εγγραφή
    31-08-2006
    Περιοχή
    Πλ. Κολιάτσου
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    2.976
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    518/53 - 360/50
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Forthnet - ΠΑΤΗΣΙΑ
    Router
    ΖΤΕ Η288Α & HG8145V5
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από manospcistas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μίλησα πολλές, πολλές ώρες με οτιδήποτε τμήμα υπάρχει στην Cosmote. Τα δυο τελευταία παιδιά ασχολήθηκαν πραγματικά πολύ. Εν τέλει καταλήξαμε ότι δεν υπάρχει κάποιο τμήμα υποστήριξης για το Home Speed Booster, το ερώτημα μου το έχουν στείλει παντού τώρα 4 μέρες και δεν ξέρει κανείς πως ενεργοποιείται η εξωτερική κεραία.

    Τον τελευταίο τεχνικό τον έβαλα να συνδεθεί απομακρυσμένα και να μου πει ένα-ένα τα μενού που βλέπει, συνεργάστηκε αρκετά αλλά μου είπε ότι δεν βλέπει κάποια έξτρα επιλογή και πως ότι βλέπω κι εγώ σαν "admin" βλέπει κι αυτός.
    Με συμβούλεψε να ψάξω για κάποιο manual του HA35 που να γράφει για την ρύθμιση της κεραίας, και να ζητήσω να μιλήσω μαζί του για να το ρυθμίσουμε.
    Αν πας εδώ http://help.cosmote.gr/system/templa...01600000002604 που είναι η επίσημη σελίδα και επιλέξεις το "Οδηγίες χρήσης, Firmware" και πατήσεις στο "οδηγίες χρήσης (στα αγγλικά) θα δεις το manual της συσκευής που αν το προσέξεις καλύτερα, είναι ένα manual που έχει ΕΠΙΠΛΕΟΝ ρυθμίσεις μέσα από αυτές που είναι "ξεκλείδωτες" σε μας...

    Για παράδειγμα το VoIP είναι "ξεκλείδωτο" στις οδηγίες αλλά όχι στην πραγματικότητα...

    Οπότε ναι μεν είσαι admin σαν όνομα αλλά όχι στην πράξη...

    Έτσι και να βρεις ένα συγκεκριμένο manual που να σου δείχνει την επιλογή, αν έχεις κλειδωμένο firmware δεν κάνεις τίποτα...

  6. #636
    Εγγραφή
    30-08-2012
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    1.440
    Downloads
    37
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    ↓220 Mbps / ↑22 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    Wind - ΚΑΛΛΙΘΕΑ
    Router
    hAP ac²
    SNR / Attn
    10(dB) / 4(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Έψαξα αρκετές ώρες αλλά manual δεν βρήκα. Έχουμε ένα router με τις υποδοχές κομπλέ, έχουμε την κεραία και δεν μπορούμε να βρούμε μια ρύθμιση.
    Δε ξέρω τι άλλο να κάνω, έφαγα πάρα πολλές ώρες με το θέμα και συμπέρασμα κανένα.
    Αν κάποιος έχει καμία ιδέα, επειδή έχει καταγραφεί αρκετά το θέμα και θα μιλήσω κατευθείαν με τα σωστά άτομα στην Cosmote, ας πει.

  7. #637
    Εγγραφή
    09-09-2005
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    1.081
    Downloads
    32
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200Mbps/200Mbps
    ISP
    INALAN - OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΑΡΝΑΣ
    Router
    HAUWEI HG8546M
    Το συγκεκριμένο router είναι κλειδωμένο κατά παραγγελία οτε. Σε αντίστοιχο ρώσικο αν θυμαμαι καλα router που είχα βρει τις είχε τις ρυθμίσεις. Κεραιούλες αν βάλεις σίγουρα θα έχεις κάποια βελτίωση. Εγώ είδα μέχρι και 46 αν θυμάμαι καλά. Γενικότερα όσο παίζει το home booster δεν έπεσα κάτω απο 30. Στις περισσότερες φορές που έκανα έλεγχο είχα 50 και φυσικά το upload πάντα στα ίδια επίπεδα. 5-7
    ουδέν μονιμότερο του προσωρινού

  8. #638
    Εγγραφή
    13-11-2002
    Περιοχή
    Αστρίς Θάσου
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    4.627
    Downloads
    37
    Uploads
    1
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    350/100
    ISP
    Cosmote 4G - 5G - VDSL
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΣΤΡΙΔΑ ΘΑΣΟΥ
    Router
    RB LHGG & ZTE MC 8020
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από manospcistas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έψαξα αρκετές ώρες αλλά manual δεν βρήκα. Έχουμε ένα router με τις υποδοχές κομπλέ, έχουμε την κεραία και δεν μπορούμε να βρούμε μια ρύθμιση.
    Δε ξέρω τι άλλο να κάνω, έφαγα πάρα πολλές ώρες με το θέμα και συμπέρασμα κανένα.
    Αν κάποιος έχει καμία ιδέα, επειδή έχει καταγραφεί αρκετά το θέμα και θα μιλήσω κατευθείαν με τα σωστά άτομα στην Cosmote, ας πει.
    Ίσως να θέλει άλλο firmware... Αλλά που να το βρεις...
    RB3011 & RB LHGG & ZTE MC8020 | ucm6202 | fritzbox 7390 | HP microserver gen8 | Raspberry pi 2 tvserver | ....και αρκετά ακόμη...

  9. #639
    Εγγραφή
    09-09-2005
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    1.081
    Downloads
    32
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200Mbps/200Mbps
    ISP
    INALAN - OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΑΡΝΑΣ
    Router
    HAUWEI HG8546M
    Τις τελευταίες ημέρες παρατηρώ πως η ταχύτητα δεν ανεβαίνει πάνω από 25 παρόλο που έχω δύο γραμμές σήμα.
    ουδέν μονιμότερο του προσωρινού

  10. #640
    Το avatar του μέλους emeliss
    emeliss Guest
    Βλέπω αλλαγές στο εμπορικό προγράμμα.

    Από 20GB (+20) πλέον είναι απεριόριστα! Έχει μεν πολιτική ορθής χρήσης στα 100GB αλλά μετά δεν κλείνει. Περιορίζει την ταχύτητα στα 15Mbps (στο down, στο up ?). Η τιμή στα 9,9€.

    https://www.cosmote.gr/cs/cosmote/gr...d_booster.html

    - - - Updated - - -

    Το αρνητικό είναι ότι πλέον έχει δέσμευση. 24 μήνες.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος emeliss : 28-07-18 στις 17:22.

  11. #641
    Εγγραφή
    11-10-2005
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    7.300
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΝΙΚΑΙΑ
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Fastpath
    Είναι καλό που έγινε απεριόριστο. Είναι κακό που ακρίβηνε. Ήταν αρχικά 9,90 χωρίς δέσμευση, 5,00 με δέσμευση, μετά το έδιναν με 5,00 ευρώ σε όσους είχαν ακριβά πακέτα, σε μένα που είχα προσφορά 26,50 για 24άρα ταχύτητα δεν το έδιναν (φτηνό με δεδομένα ΟΤΕ). Το θέμα είναι αν παύει η δέσμευση αν στον 1 χρόνο π.χ. ενεργοποιήσεις VDSL. Ευτυχώς πλέον δεν με αφορά
    hnesne

  12. #642
    Εγγραφή
    09-09-2005
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    1.081
    Downloads
    32
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200Mbps/200Mbps
    ISP
    INALAN - OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΑΡΝΑΣ
    Router
    HAUWEI HG8546M
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από emeliss Εμφάνιση μηνυμάτων
    Βλέπω αλλαγές στο εμπορικό προγράμμα.

    Από 20GB (+20) πλέον είναι απεριόριστα! Έχει μεν πολιτική ορθής χρήσης στα 100GB αλλά μετά δεν κλείνει. Περιορίζει την ταχύτητα στα 15Mbps (στο down, στο up ?). Η τιμή στα 9,9€.

    https://www.cosmote.gr/cs/cosmote/gr...d_booster.html

    - - - Updated - - -

    Το αρνητικό είναι ότι πλέον έχει δέσμευση. 24 μήνες.
    Επιτέλους το κάνανε. Όσο την είχα ήταν πολύ καλα με εξέρεση προς το τέλος που δεν ανέβαινε πάνω απο 30. Τώρα είμαι με inalan οπότε και την διέκοψα. Πολύ καλό για όσους δεν είχαν γρήγορες ταχύτητες όπως εγω που κλείδωμα μέχρι 6
    ουδέν μονιμότερο του προσωρινού

  13. #643
    Εγγραφή
    13-11-2002
    Περιοχή
    Αστρίς Θάσου
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    4.627
    Downloads
    37
    Uploads
    1
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    350/100
    ISP
    Cosmote 4G - 5G - VDSL
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΣΤΡΙΔΑ ΘΑΣΟΥ
    Router
    RB LHGG & ZTE MC 8020
    Άρα για μας με τα παλιά πακέτα... με τα 5.5 το μήνα... θα πρέπει να κάνουμε ανανέωση στο νέο με τα 9.9 για να έχουμε τα 100gb?
    RB3011 & RB LHGG & ZTE MC8020 | ucm6202 | fritzbox 7390 | HP microserver gen8 | Raspberry pi 2 tvserver | ....και αρκετά ακόμη...

  14. #644
    Εγγραφή
    31-08-2006
    Περιοχή
    Πλ. Κολιάτσου
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    2.976
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    518/53 - 360/50
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Forthnet - ΠΑΤΗΣΙΑ
    Router
    ΖΤΕ Η288Α & HG8145V5
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από puntomania Εμφάνιση μηνυμάτων
    Άρα για μας με τα παλιά πακέτα... με τα 5.5 το μήνα... θα πρέπει να κάνουμε ανανέωση στο νέο με τα 9.9 για να έχουμε τα 100gb?
    Προφανώς και ναι, αλλά αυτό το πράγμα που δε μπορείς να το κάνεις online μέσω του App ή από τη σελίδα της Cosmote αλλά πρέπει να πας σε κατάστημα είναι πραγματικά εκνευριστικό...

  15. #645
    Εγγραφή
    13-11-2002
    Περιοχή
    Αστρίς Θάσου
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    4.627
    Downloads
    37
    Uploads
    1
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    350/100
    ISP
    Cosmote 4G - 5G - VDSL
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΣΤΡΙΔΑ ΘΑΣΟΥ
    Router
    RB LHGG & ZTE MC 8020
    όπως και να έχει είναι ενδιαφέρον για την περίπτωση μου... έστω και στα 15 να πέφτει μετά τα 100gb μια χαρά είναι
    RB3011 & RB LHGG & ZTE MC8020 | ucm6202 | fritzbox 7390 | HP microserver gen8 | Raspberry pi 2 tvserver | ....και αρκετά ακόμη...

Σελ. 43 από 402 ΠρώτηΠρώτη ... 2333384142434445485363 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Νεο ASUS DSL-AC52U AC750 (adsl/vdsl)
    Από babis3g στο φόρουμ Asus XDSL modems και routers
    Μηνύματα: 1308
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-11-22, 13:24
  2. Vodafone Home Speed+, πιλοτική επίδειξη από 7/1/2016
    Από nnn στο φόρουμ Ειδήσεις
    Μηνύματα: 50
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-03-17, 23:49
  3. Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-04-16, 14:30
  4. Nεο adsl/vdsl Asus DSL N16
    Από babis3g στο φόρουμ Asus XDSL modems και routers
    Μηνύματα: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-09-15, 12:22
  5. Μηνύματα: 29
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-07-15, 17:47

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας