Σελ. 295 από 402 ΠρώτηΠρώτη ... 275285290293294295296297300305315 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 4.411-4.425 από 6025
  1. #4411
    Εγγραφή
    07-02-2015
    Μηνύματα
    25
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GregoirX23 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχεις 2 διαφορετικές γραμμές; Δεν έχω καταλάβει..
    όχι. Εχω μια isdn με 2 κανάλια φωνής. Απλώς το booster το έχω σε άλλο σημείο του σπιτιού (μακριά από την πρίζα που φέρνει τη γραμμή στο σπίτι) μόνο για να δίνει σε συσκευές wi-fi. Γι αυτό με εξυπηρετεί άλλο ρουτερ στην κύρια γραμμή, όπως το δουλεύω τώρα.

  2. #4412
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.940
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από fotis64 Εμφάνιση μηνυμάτων
    όχι. Εχω μια isdn με 2 κανάλια φωνής. Απλώς το booster το έχω σε άλλο σημείο του σπιτιού (μακριά από την πρίζα που φέρνει τη γραμμή στο σπίτι) μόνο για να δίνει σε συσκευές wi-fi. Γι αυτό με εξυπηρετεί άλλο ρουτερ στην κύρια γραμμή, όπως το δουλεύω τώρα.
    Αν έχεις μια γραμμή και πάνω σε αυτή έχεις δηλωμένο το booster, αυτό είναι το ρουτερ που σου δίνουν..
    Δεν σου δίνουν άλλο με τη μετατροπή της γραμμής..
    Η δουλειά του booster είναι να συνδυάζει κινητή+σταθερή, άλλο αν παίζει κ μόνο του.. Το να παίζει μόνο του δεν είναι η κύρια χρήση του.. Κανονικά πρέπει να είναι πάνω στη γραμμή.. Το αν έχεις σε άλλο σημείο σήμα είναι άλλο θέμα..
    Ακόμα μπορεί να σου αλλάξουν και το booster από isdn σε pstn.. * Ξέχασα να το αναφέρω πριν..
    Το τι μπορεί να γίνει όταν έρθει ο τεχνικός το είπαμε..
    Μετά εσύ μπορείς να βάλεις πάλι το booster εκεί που το είχες & όποιο δικό σου ρουτερ θες στη γραμμή..
    Τώρα τι ρουτερ έχεις στη γραμμή; Δικό σου;
    Επίσης να ξέρεις ότι αν σε γυρίσει σε voip, μετά ίσως είναι λίγο πιο μπελαλίδικο το setup της εγκατάστασης..

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από fotis64 Εμφάνιση μηνυμάτων
    εντάξει αλλά τι σχέση έχει το booster; Αυτό παρελήφθη χώρια και μπορώ να το χρησιμοποιήσω ή και όχι. Ανεξάρτητη ουσιαστικά χρέωση γίνεται στο booster.
    Δεν θα πρέπει κανονικά να μου δώσουν και ένα άλλο PSTN router; Ας πούμε ότι σε κάποιους μήνες εγώ σταματάω το booster και το επιστρέφω. Δεν θα πρέπει να έχω και PSTN router διαθέσιμο; Μήπως να μη του το αναφέρω καθόλου το booster;

    Επίσης θα ήθελα τα φώτα σας σχετικά με τη συνδεσμολογία: το σπλιτερ που βάζουν αμέσως μετά την κύρια τηλεφωνική πρίζα πως ακριβώς λειτουργεί; Παίρνει τα 2 καλώδια της πρίζας που φέρνουν το σήμα και τα στέλνει στο ρουτερ και επιστρέφει στα άλλα 2 καλώδια της πρίζας το σήμα της τηλεφωνίας που παίρνει από το ρουτερ ώστε να έχουν τηλεφωνία και οι υπόλοιπες πρίζες του σπιτιού που συνδέονται με την κύρια πρίζα; Και η phone 2 λειτουργεί κανονικά ώστε να συνδέσω εκεί το συναγερμό (και να χάσω στην τελική μόνο το isdn τηλέφωνο έτσι);

    Τώρα το έχω φτιάξει έτσι ώστε να βολεύω και όλες τις πρίζες του σπιτιού και το συναγερμό και το isdn τηλέφωνο. Συγκεκριμένα έχω διαχωρίσει το καλωδιακι του τηλεφώνου που έρχεται από τη πρίζα και τα 2 καλώδιά του τα στέλνω στο netmod ενώ τα άλλα δύο τα έχω συνδέσει στο phone του netmod. Να λοιπόν γιατί ρωτάω για τη συνδεσμολογία παραπάνω: Αν το σπλιτερ που βάζουν κάνει μόνο του αυτή τη δουλειά έχει καλώς. Αλλιώς να το αφήσω ως έχει αυτό που έχω διαχωρίσει εγώ.
    Σχετικά με αυτά τώρα..
    Αν κόψεις το booster τότε θα σου δώσουν κάποιο άλλο..
    Για τη συνδεσμολογία, κάτσε να δούμε αν θα σε γυρίσει σε voip και βλέπουμε..
    Ώστε να ξέρουμε ποιο τρόπο συνδεσμολογίας θα ακολουθήσουμε..
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος GregoirX23 : 17-01-21 στις 20:56.
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  3. #4413
    Εγγραφή
    09-02-2011
    Περιοχή
    Τσίνι
    Μηνύματα
    179
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    Speedport Entry 2i
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από fotis64 Εμφάνιση μηνυμάτων
    εντάξει αλλά τι σχέση έχει το booster; Αυτό παρελήφθη χώρια και μπορώ να το χρησιμοποιήσω ή και όχι. Ανεξάρτητη ουσιαστικά χρέωση γίνεται στο booster.
    Δεν θα πρέπει κανονικά να μου δώσουν και ένα άλλο PSTN router; Ας πούμε ότι σε κάποιους μήνες εγώ σταματάω το booster και το επιστρέφω. Δεν θα πρέπει να έχω και PSTN router διαθέσιμο; Μήπως να μη του το αναφέρω καθόλου το booster;
    Όχι. Εγώ ας πούμε είχα απλό vdsl και έβαλα πρόσθετα και το booster.
    Μου έστειλαν το υβριδικό ρούτερ και μου ζήτησαν πίσω το speedport που είχα.
    Μάλιστα επειδή λόγω καραντίνας αμέλησα να το πάω, μου το χρέωσαν στο λογαριασμό (την οποία χρέωση αφαίρεσαν στον επόμενο λογαριασμό αφού μετά το επέστρεψα).
    Άρα καταλήγουμε ότι το booster πάει πακέτο με την σταθερή σύνδεση vdsl/adsl και δικαιούσαι ένα ρούτερ. Το υβριδικό.
    Άλλωστε η χρέωση δεν είναι μόνο σε ξεχωριστό λογαριασμό κινητής, ένα μέρος το πληρώνεις με τον λογαριασμό του σταθερού.
    Είναι υπηρεσία επιπρόσθετη στην σταθερή άρα ένα ρούτερ.

  4. #4414
    Εγγραφή
    07-02-2015
    Μηνύματα
    25
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Να ενημερώσω τι απέγινε:
    Αρχικά ο τεχνικός μου έδωσε οδηγίες να τα σετάρω μόνος μου (με ρώτησε αν παρέλαβα pstn router με courier διότι μάλλον δεν έβλεπε ότι έχω το booster). Οπότε μου είπε να βάλω το (annex Β) speedport 2i που έχω και να του κάνω reset ώστε να δουλέψει ΟΚ με τη νέα PSTN. (Να αναφέρω ότι ευτυχώς δεν με άλλαξαν σε ευρυζωνική για διαφόρους λόγους.)
    Δυστυχώς όμως τόσο το speedport όσο και το booster αρνήθηκαν να συνεργαστούν με την PSTN. Δεν συγχρόνιζαν με τίποτα (νόμιζα ότι θα γινόταν vdsl η γραμμή οπότε δεν θα έπαιζε ρόλο τον annex).

    Τελικά δανείστηκα ένα PSTN router από τον τεχνικό και το σύστημα δούλεψε αμέσως! Τσεκάρω τώρα το interface του router και μου δείχνει "WAN Status
    Type Route
    Connection Name Internet_ADSL
    Transfer Mode ATM
    VPI/VCI 8/35"

    Τώρα τι κάνω; Καλώ στο 13888 και ζητάω νέο router; Περιμένω μπας και έρθει courier που έλεγε ο τεχνικός; Μετατρέπω αυτά που έχω (ΑΝ γίνεται) σε PSTN;
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος fotis64 : 18-01-21 στις 17:39.

  5. #4415
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.940
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από fotis64 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να ενημερώσω τι απέγινε:
    Αρχικά ο τεχνικός μου έδωσε οδηγίες να τα σετάρω μόνος μου (με ρώτησε αν παρέλαβα pstn router με courier διότι μάλλον δεν έβλεπε ότι έχω το booster). Οπότε μου είπε να βάλω το (annex Β) speedport 2i που έχω και να του κάνω reset ώστε να δουλέψει ΟΚ με τη νέα PSTN. (Να αναφέρω ότι ευτυχώς δεν με άλλαξαν σε ευρυζωνική για διαφόρους λόγους.)
    Δυστυχώς όμως τόσο το speedport όσο και το booster αρνήθηκαν να συνεργαστούν με την PSTN. Δεν συγχρόνιζαν με τίποτα (νόμιζα ότι θα γινόταν vdsl η γραμμή οπότε δεν θα έπαιζε ρόλο τον annex).

    Τελικά δανείστηκα ένα PSTN router από τον τεχνικό και το σύστημα δούλεψε αμέσως! Τσεκάρω τώρα το interface του router και μου δείχνει "WAN Status
    Type Route
    Connection Name Internet_ADSL
    Transfer Mode ATM
    VPI/VCI 8/35"

    Τώρα τι κάνω; Καλώ στο 13888 και ζητάω νέο router; Περιμένω μπας και έρθει courier που έλεγε ο τεχνικός; Μετατρέπω αυτά που έχω (ΑΝ γίνεται) σε PSTN;
    * Με τα τηλέφωνα δεν είπες τι έγινε..

    Είπα και εγώ μήπως..
    Αφού σε adsl ήθελε Annex-Α ρουτερ, τι δοκιμές έκανε ο άνθρωπος με το Β;

    Στη wan σωστά τα δείχνει..

    Αφού δεν σε άλλαξε σε voip ίσως τυχερός.. Ανά περίπτωση αυτό.. Δλδ με το πως βολεύεται ο καθένας τη καλωδίωση του..
    Τώρα όλα τα τηλέφωνα θα είναι σε 1 κανάλι ουσιαστικά ντούμπλεξ.. Οπότε φιλτράκια σε όλες τις συσκευές & το συναγερμό αν δεν έχεις κάποια κεντρική πρίζα/σημείο όπου μπορείς να χωρίσεις με splitter dsl/τηλεφωνία.. Δεν ξέρω αν μου διαφεύγει κάτι..

    Για να το σκεφτούμε λίγο.. Θα δω και το ποστ που έγραψες πίσω και ρώταγες κάτι σχετικό..
    Πριν λογικά είχες ένα κεντρικό καλώδιο που πήγαινε πρώτα στο splitter στη line του, μετά η dsl στο ρουτερ και η phone στο netmod και από το netmod έφευγαν χώρια καλώδια από τις phone1/2..

    Οπότε τώρα που έφυγε το netmod, σε εκείνο το σημείο βάζεις ένα dsl splitter στη line όπως πριν, μετά καλώδιο στο ρουτερ από τη dsl του splitter, και ένα απλό τηλεφωνικό Τ στη phone του splitter προς τα 2 καλώδια που πριν ήταν για τις phone1/2..
    Νομίζω θα είναι οκ.. Αρκεί να μην είναι πολλές οι τηλ.συσκευές..
    Τώρα αν κάποια άλλη συσκευή-συναγερμός είναι πριν το splitter τότε θα χρειαστεί επιπλέον φίλτρο..
    Αυτό.. Σε μπέρδεψα;

    Για τον εξοπλισμό να πάρεις να ζητήσεις αλλαγή σε pstn..
    Το τι εξοπλισμό βλέπουν θα στο πουν αυτοί..
    Περίεργο που δεν τη ξεκαθάρισε ο τεχνικός αυτή τη δουλειά; Όχι;
    Την μετατροπή της γραμμής που τη ζήτησες; Μάλλον αυτοί έπρεπε να έχουν μεσολαβήσει να σου αντικαταστήσουν τον εξοπλισμό..
    Το 2i το είχες κρατήσει από παλιά; Πριν το booster; Στο είχαν χρεώσει;

    - - - Updated - - -

    Βρήκα και αυτό εδώ αν και παλιό..
    https://www.adslgr.com/content/conte...-OTE!!!/view/4
    Κυκλοφορούν και άλλες εικόνες συνδεσμολογίας αλλά θέλει ψάξιμο.. Δεν τις έχω πρόχειρες..
    Ας με βοηθήσουν τα παιδιά..
    Τα βιντεάκια του οτε δεν τα έλαβα υπόψη γιατί κάνουν κάτι κουφό με τη γραμμή να πηγαίνει και στο ρουτερ χωρίς να χρειάζεται εφόσον είναι pots/isdn.. Προφανώς το κάνουν για να ανάψει και το λαμπάκι της τηλεφωνίας, αλλά το θεωρώ περιττό;
    Να σημειωθεί ότι δεν αναφέρομαι σε voip & επιστροφή σήματος..
    Η εκτός αν το στέλνουν στο ρουτερ στη περίπτωση ευρυζωνικού "isdn" με επιστροφή σήματος για 2 κανάλια.. Άλλη περίπτωση..

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από fotis64 Εμφάνιση μηνυμάτων
    εντάξει αλλά τι σχέση έχει το booster; Αυτό παρελήφθη χώρια και μπορώ να το χρησιμοποιήσω ή και όχι. Ανεξάρτητη ουσιαστικά χρέωση γίνεται στο booster.
    Δεν θα πρέπει κανονικά να μου δώσουν και ένα άλλο PSTN router; Ας πούμε ότι σε κάποιους μήνες εγώ σταματάω το booster και το επιστρέφω. Δεν θα πρέπει να έχω και PSTN router διαθέσιμο; Μήπως να μη του το αναφέρω καθόλου το booster;

    Επίσης θα ήθελα τα φώτα σας σχετικά με τη συνδεσμολογία: το σπλιτερ που βάζουν αμέσως μετά την κύρια τηλεφωνική πρίζα πως ακριβώς λειτουργεί; Παίρνει τα 2 καλώδια της πρίζας που φέρνουν το σήμα και τα στέλνει στο ρουτερ και επιστρέφει στα άλλα 2 καλώδια της πρίζας το σήμα της τηλεφωνίας που παίρνει από το ρουτερ ώστε να έχουν τηλεφωνία και οι υπόλοιπες πρίζες του σπιτιού που συνδέονται με την κύρια πρίζα; Και η phone 2 λειτουργεί κανονικά ώστε να συνδέσω εκεί το συναγερμό (και να χάσω στην τελική μόνο το isdn τηλέφωνο έτσι);

    Τώρα το έχω φτιάξει έτσι ώστε να βολεύω και όλες τις πρίζες του σπιτιού και το συναγερμό και το isdn τηλέφωνο. Συγκεκριμένα έχω διαχωρίσει το καλωδιακι του τηλεφώνου που έρχεται από τη πρίζα και τα 2 καλώδιά του τα στέλνω στο netmod ενώ τα άλλα δύο τα έχω συνδέσει στο phone του netmod. Να λοιπόν γιατί ρωτάω για τη συνδεσμολογία παραπάνω: Αν το σπλιτερ που βάζουν κάνει μόνο του αυτή τη δουλειά έχει καλώς. Αλλιώς να το αφήσω ως έχει αυτό που έχω διαχωρίσει εγώ.
    Η περιγραφή αυτή με μπερδεύει αρκετά πάντως..
    Αν κάποιος καταλαβαίνει κάτι ας το πει..
    Την άποψη μου την είπα πάνω..
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος GregoirX23 : 18-01-21 στις 23:36.
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  6. #4416
    Εγγραφή
    07-02-2015
    Μηνύματα
    25
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Πρώτα απ' όλα ευχαριστώ πάρα πολύ για τις πλήρεις και κατατοπιστικές απαντήσεις!

    Επί του θέματος:
    Τηλέφωνο ο τεχνικός το έκανε να έχω μόνο στο splitter που τοποθέτησε μετά την κεντρική πρίζα. Δεν λειτουργούσαν οι γραμμές στο υπόλοιπο σπίτι.
    Έτσι λοιπόν κατέφυγα στη λύση που είχα πριν και τώρα λειτουργούν όλα κανονικά.

    Θα προσπαθήσω να την περιγράψω τώρα που η συνδεσμολογία (χωρίς το netmod) έγινε απλούστερη, μήπως χρησιμεύσει και σε κάποιον άλλο:
    Από την κεντρική πρίζα έρχεται ένα τηλεφωνικό καλώδιο που στην άκρη του το έχω διαχωρίσει σε ένα ζεύγος ασπρο-πράσινο (που φέρνει τη γραμμή απέξω) και σε ένα καφε-μαυρο.
    Το ασπρο-πράσινο ζεύγος το κουμπώνω στη θέση line του splitter.
    Από το splitter στέλνω κανονικά τη dsl στο router και έχω ιντερνετ.
    Το ζευγάρι καφε-μαύρο φευγει για το συναγερμό και επιστρέφοντας από το συναγερμό το συνδέω στη θέση phone του splitter. Δεν είμαι μόνο σίγουρος μήπως γεφυρώνεται κάπως και πριν φτάσει στο συναγερμό διότι το καλώδιο το είχα φτιάξει πριν πολλά χρόνια και το είχα κλείσει καλά.
    Με αυτή τη συνδεσμολογία έχω τηλέφωνο σε όλες τις πρίζες του σπιτιού.
    Υποθέτω ότι στην κεντρική πρίζα (όπου δυτυχώς δεν υπάρχει εύκολη πρόσβαση για να ανοιχτεί) είχαμε παλιά κάνει τη συνδεσμολογία ώστε στα 2 πιν να συνδέεται η εξωτερική γραμμή που έρχεται στο σπίτι και στα άλλα 2 είναι συνδεδεμένες όλες οι υπόλοιπες πρίζες του σπιτιού.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος fotis64 : 19-01-21 στις 16:56.

  7. #4417
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.756
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από fotis64 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το ασπρο-πράσινο ζεύγος το κουμπώνω στη θέση line του splitter.
    Από το splitter στέλνω κανονικά τη dsl στο router και έχω ιντερνετ.
    Το ζευγάρι καφε-μαύρο φευγει για το συναγερμό και επιστρέφοντας από το συναγερμό το συνδέω στη θέση line του splitter. Δεν είμαι μόνο σίγουρος μήπως γεφυρώνεται κάπως και πριν φτάσει στο συναγερμό διότι το καλώδιο το είχα φτιάξει πριν πολλά χρόνια και το είχα κλείσει καλά.
    Αρα παραλληλα τα εχεις βαλει ολα. το οποιο δεν ειναι και οτι καλυτερο για την γραμμη μας.

    Παρολα αυτα...στο splitter ΔΕΝ εχεις συνδεσει τιποτα στο phone ?

    Αρα τα τηλεφωνα και ο συναγερμος.... λειτουργουν χωρις φιλτρα ?
    The gr81 .

  8. #4418
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.940
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από fotis64 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πρώτα απ' όλα ευχαριστώ πάρα πολύ για τις πλήρεις και κατατοπιστικές απαντήσεις!

    Επί του θέματος:
    Τηλέφωνο ο τεχνικός το έκανε να έχω μόνο στο splitter που τοποθέτησε μετά την κεντρική πρίζα. Δεν λειτουργούσαν οι γραμμές στο υπόλοιπο σπίτι.
    Έτσι λοιπόν κατέφυγα στη λύση που είχα πριν και τώρα λειτουργούν όλα κανονικά.

    Θα προσπαθήσω να την περιγράψω τώρα που η συνδεσμολογία (χωρίς το netmod) έγινε απλούστερη, μήπως χρησιμεύσει και σε κάποιον άλλο:
    Από την κεντρική πρίζα έρχεται ένα τηλεφωνικό καλώδιο που στην άκρη του το έχω διαχωρίσει σε ένα ζεύγος ασπρο-πράσινο (που φέρνει τη γραμμή απέξω) και σε ένα καφε-μαυρο.
    Το ασπρο-πράσινο ζεύγος το κουμπώνω στη θέση line του splitter.
    Από το splitter στέλνω κανονικά τη dsl στο router και έχω ιντερνετ.
    Το ζευγάρι καφε-μαύρο φευγει για το συναγερμό και επιστρέφοντας από το συναγερμό το συνδέω στη θέση line του splitter. Δεν είμαι μόνο σίγουρος μήπως γεφυρώνεται κάπως και πριν φτάσει στο συναγερμό διότι το καλώδιο το είχα φτιάξει πριν πολλά χρόνια και το είχα κλείσει καλά.
    Με αυτή τη συνδεσμολογία έχω τηλέφωνο σε όλες τις πρίζες του σπιτιού.
    Υποθέτω ότι στην κεντρική πρίζα (όπου δυτυχώς δεν υπάρχει εύκολη πρόσβαση για να ανοιχτεί) είχαμε παλιά κάνει τη συνδεσμολογία ώστε στα 2 πιν να συνδέεται η εξωτερική γραμμή που έρχεται στο σπίτι και στα άλλα 2 είναι συνδεδεμένες όλες οι υπόλοιπες πρίζες του σπιτιού.
    Utp έχεις η κάποιο ηλεκτρολογικό καλώδιο;
    Να είναι κάποιο ραζίμ; Έχω μπερδευτεί..
    Πως έχεις βάλει rj11 σε αυτά; Λίγο πρόχειρο μου ακούγεται..
    Ελπίζω να μην υπάρχουν ενώσεις με μονωτικές κλπ.. Καλύτερα scotchlock όπου χρειάζεται..
    Πιο σωστό θα ήταν να πηγαίνει το ζεύγος σε πριζάκι όπου θα ήταν πιο σταθερό και μετά με πλακέ τηλ.καλώδιο σε splitter κλπ..
    Το άσπρο-πράσινο αφού φέρνει τη γραμμή άσε το έτσι..
    Το καφέ-μαύρο θα μπορούσες να το συνδέσεις μετά το splitter στη phone του..
    Η αν επικοινωνούν όλα από πίσω και δεν είναι διαχωρισμένα, δλδ δίνουν σήμα και μόνα τους, τότε βάλε φίλτρα σε όλες τις τηλ.συσκευές που είναι πριν το splitter..
    Το splitter εκεί έχει λογική μόνο αν έχεις και τηλέφωνο πάνω του.. Αλλιώς δεν κάνει κάτι σχετικά με το dsl μόνο..
    Αν τα έχω καταλάβει όλα σωστά δλδ..
    Να συμπληρώσω ακόμα ότι το adsl συγχωρεί κάπως τα θέματα καλωδίωσης.. Αν ποτέ όμως βάλεις vdsl ίσως έχεις θέμα.. Και θα πρέπει να κάνεις πιο σωστή τη καλωδίωση..
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  9. #4419
    Εγγραφή
    07-02-2015
    Μηνύματα
    25
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από griniaris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αρα παραλληλα τα εχεις βαλει ολα. το οποιο δεν ειναι και οτι καλυτερο για την γραμμη μας.

    Παρολα αυτα...στο splitter ΔΕΝ εχεις συνδεσει τιποτα στο phone ?

    Αρα τα τηλεφωνα και ο συναγερμος.... λειτουργουν χωρις φιλτρα ?
    λάθος το έγραψα. Το διόρθωσα. Στη phone του splitter κουμπώνω το καφέ-μαύρο.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GregoirX23 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Utp έχεις η κάποιο ηλεκτρολογικό καλώδιο;
    Να είναι κάποιο ραζίμ; Έχω μπερδευτεί..
    Πως έχεις βάλει rj11 σε αυτά; Λίγο πρόχειρο μου ακούγεται..
    Ελπίζω να μην υπάρχουν ενώσεις με μονωτικές κλπ.. Καλύτερα scotchlock όπου χρειάζεται..
    Πιο σωστό θα ήταν να πηγαίνει το ζεύγος σε πριζάκι όπου θα ήταν πιο σταθερό και μετά με πλακέ τηλ.καλώδιο σε splitter κλπ..
    Το άσπρο-πράσινο αφού φέρνει τη γραμμή άσε το έτσι..
    Το καφέ-μαύρο θα μπορούσες να το συνδέσεις μετά το splitter στη phone του..
    Η αν επικοινωνούν όλα από πίσω και δεν είναι διαχωρισμένα, δλδ δίνουν σήμα και μόνα τους, τότε βάλε φίλτρα σε όλες τις τηλ.συσκευές που είναι πριν το splitter..
    Το splitter εκεί έχει λογική μόνο αν έχεις και τηλέφωνο πάνω του.. Αλλιώς δεν κάνει κάτι σχετικά με το dsl μόνο..
    Αν τα έχω καταλάβει όλα σωστά δλδ..
    Να συμπληρώσω ακόμα ότι το adsl συγχωρεί κάπως τα θέματα καλωδίωσης.. Αν ποτέ όμως βάλεις vdsl ίσως έχεις θέμα.. Και θα πρέπει να κάνεις πιο σωστή τη καλωδίωση..
    4κλωνο τηλεφωνικό καλωδιάκι είναι.
    Δυστυχώς και μονωτικές έχουν χρησιμοποιηθεί.
    Στη phone κουμπώνει το καφε-μαυρο (το διορθωσα).

  10. #4420
    Εγγραφή
    23-06-2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    18.728
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/22 + 110/11 + 450/22
    ISP
    Cosmote & Vodafone
    DSLAM
    Wind - ΠΑΤΗΣΙΑ
    Router
    Fritz! VDSL + 5G
    SNR / Attn
    19(dB) / 11(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Να ρωτήσω..

    Η υπηρεσία εξακολουθεί να είναι χωρίς χρονική δέσμευση ?
    My AVM Fritz : 7590 AX, 4060 AX, 6850 5G, Repeater 6000, Fon X6, Smart Gateway, Dect 500, Dect 440, Dect 200
    Other : ZTE H267A, TP-Link TL-R605, Poynting XPOL-1-5G, Samsung S20 FE & S21 FE, Panasonic KX-TGF310, Cosmote TV Box, MI Box 2
    New! : QHora-301W - 10GbE

  11. #4421
    Εγγραφή
    31-07-2007
    Περιοχή
    CRETE
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    4.268
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    Οτι να ναι
    ISP
    ΑΜΑΝ
    Router
    Netgear
    SNR / Attn
    ??(dB) / ??(dB)
    Path Level
    Fastpath
    OXI για 2 ΧΡΟΝΙΑ και δε το λενε καθαρα ούτε εχουν στειλει το συμβολαιο . Kανουν τα κοροιδα για να περασουν οι 2 βδομαδες υπαναχωρησης ίσως η δυστυχώς επεσα παλι σε ασχετη και θελει "next lvl " οτιδηποτε ειναι αποδεικτικο ....
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος dimyok : 01-02-21 στις 23:59.

  12. #4422
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.940
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Iris07 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να ρωτήσω..

    Η υπηρεσία εξακολουθεί να είναι χωρίς χρονική δέσμευση ?
    Σκέφτεσαι να κάνεις το βήμα;
    Αυτό που θυμάμαι είναι ότι αν το πάρεις τηλεφωνικά έχεις 14 ημέρες να το ακυρώσεις - δοκιμάσεις..
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  13. #4423
    Εγγραφή
    23-06-2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    18.728
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/22 + 110/11 + 450/22
    ISP
    Cosmote & Vodafone
    DSLAM
    Wind - ΠΑΤΗΣΙΑ
    Router
    Fritz! VDSL + 5G
    SNR / Attn
    19(dB) / 11(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GregoirX23 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σκέφτεσαι να κάνεις το βήμα;
    Αυτό που θυμάμαι είναι ότι αν το πάρεις τηλεφωνικά έχεις 14 ημέρες να το ακυρώσεις - δοκιμάσεις..
    Κάνω τώρα κάποιες δοκιμές στο δίκτυο της Cosmote και βλέπω κατ' αρχάς ότι πάει καλά τώρα εδώ που είμαι..
    γιατί πριν ήταν ψιλοχάλια, αλλά σίγουρα θα κάνω και άλλες..

    https://www.adslgr.com/forum/threads...79#post6977979

    Πάντως πλέον ελπίζω μέχρι τέλος του χρόνου να έχω VDSL, οπότε το 2 χρόνια με βάζει σίγουρα σε σκέψεις..
    My AVM Fritz : 7590 AX, 4060 AX, 6850 5G, Repeater 6000, Fon X6, Smart Gateway, Dect 500, Dect 440, Dect 200
    Other : ZTE H267A, TP-Link TL-R605, Poynting XPOL-1-5G, Samsung S20 FE & S21 FE, Panasonic KX-TGF310, Cosmote TV Box, MI Box 2
    New! : QHora-301W - 10GbE

  14. #4424
    Εγγραφή
    31-07-2007
    Περιοχή
    CRETE
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    4.268
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    Οτι να ναι
    ISP
    ΑΜΑΝ
    Router
    Netgear
    SNR / Attn
    ??(dB) / ??(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Μη στο χαλασω αλλα εδώ το κινητο με κοσμοτε συμβολαιο πιανει 70 και το booster ούτε 10 .... Οποτε καποιο κλειδωμα βαζουν . Με sim βρομονταφον 10 Mbps , με sim Wind ειχα χτυπησει 70-80 mbps . Oποτε δε μπορω να σου πω τοσο πιανει περιπου επειδη τόσο πιανει και το 4G στο κινητο

  15. #4425
    Εγγραφή
    23-06-2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    18.728
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/22 + 110/11 + 450/22
    ISP
    Cosmote & Vodafone
    DSLAM
    Wind - ΠΑΤΗΣΙΑ
    Router
    Fritz! VDSL + 5G
    SNR / Attn
    19(dB) / 11(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Ναι, διάβαζα εδώ στο topic ότι παίζουν πολύ τα πράγματα..

    Άραγε η SIM παίζει να δουλέψει σε άλλο 4G/5G ρούτερ ?
    My AVM Fritz : 7590 AX, 4060 AX, 6850 5G, Repeater 6000, Fon X6, Smart Gateway, Dect 500, Dect 440, Dect 200
    Other : ZTE H267A, TP-Link TL-R605, Poynting XPOL-1-5G, Samsung S20 FE & S21 FE, Panasonic KX-TGF310, Cosmote TV Box, MI Box 2
    New! : QHora-301W - 10GbE

Σελ. 295 από 402 ΠρώτηΠρώτη ... 275285290293294295296297300305315 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Νεο ASUS DSL-AC52U AC750 (adsl/vdsl)
    Από babis3g στο φόρουμ Asus XDSL modems και routers
    Μηνύματα: 1308
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-11-22, 13:24
  2. Vodafone Home Speed+, πιλοτική επίδειξη από 7/1/2016
    Από nnn στο φόρουμ Ειδήσεις
    Μηνύματα: 50
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-03-17, 23:49
  3. Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-04-16, 14:30
  4. Nεο adsl/vdsl Asus DSL N16
    Από babis3g στο φόρουμ Asus XDSL modems και routers
    Μηνύματα: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-09-15, 12:22
  5. Μηνύματα: 29
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-07-15, 17:47

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας