Καλησπέρα,

είμαι συνδρομητής HOL VDSL νυν Vodafone εδώ και 1μίση χρόνο και πλέον το ZTE ZXHN H168N, άρχισε να κάνει νερά. Το βασικό είναι ότι έχει αποσυνδέσεις στιγμιαίες (2-3 sec) to WiFi όλων των συσκευών και packet loss. Περίπου 20-30% packet loss σε γενικές γραμμές από οποιαδήποτε συσκευή (laptop/κινητό κλπ.). το παρατήρησα καθώς τις προάλλες με πέταγε κάθε 3 και λίγο το VPN της δουλειάς ως πιο sensitive σε τέτοιες αστάθειες.

Μίλησα με τεχνική υποστήριξη σήμερα, επιβεβαίωσε ο άνθρωπος αφότου κάναμε αρκετές δοκιμές/αλλάξαμε κανάλια κλπ., ότι όντως κάτι δεν πάει καλά με το ρούτερ μου και θα μου το σημειώσει για αντικατάσταση.

1) ξέρουμε αν τα εν λόγω ρουτερ έχουν ιστορικό με το να ψοφάνε στο άκυρο τα wifi τους; λίγο που έψαξα δεν κατάφερα να βρω κάτι.

2) ξέρουμε τη διαδικασία αντικατάστασης; πρέπει να τους δώσω το παλιό; Μου'πε θα επικοινωνήσει κούριερ μαζί μου, αλλά το ψάχνω ώστε να το συγχρονίσω μην μείνω πάλι ανευ ίντερνετ. Θα με δώσουν το ίδιο;

3) Επειδή δεν θέλω να ξαναμπλέξω με αυτά τα σκουπίδια και πολύ το καθυστερούσα, ξέρουμε καλό αξιόπιστο VDSL2 ρούτερ που να παίζει καλά με HOL; δεν με αφορά να έχει πολλά features (file server/print server κλπ. κλπ.) θέλω κυρίως σταθερότητα και άνετη υποστήριξη 10-15 (max 20) συσκευών wired&wireless ταυτόχρονα. Και πολλών connections. Κανά καλό QoS τώρα που το σκέφτομαι θα βοήθαγε.


θενκς προκαταβολικά