Σελ. 3 από 5 ΠρώτηΠρώτη 12345 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 31-45 από 62
  1. #31
    Εγγραφή
    02-04-2005
    Περιοχή
    Κλωζάνη
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.552
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    ISP
    Μπάμπης νετ
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΥΚΟΧΩΡΙ
    Μπεεε μπουχουχου, μπεεε

    - - - Updated - - -

    Πάντως δεν είναι και κάτι το τραγικό. Απλά πρέπει να ρίξουν λίγο το κέρδος τους (και τις τιμές τους)
    Καλά τα Apple προϊόντα και καλύτερα από τον ανταγωνισμό αλλά πρέπει να πείσουν ότι αξίζουν και το premium που ζητάνε.
    Σε ορισμένες περιπτώσεις είναι υπερβολικές οι τιμές. Όπως και πάρα πολλών Android phones.

    Βασικά είναι στα όρια του παράλογου (ή και παράλογο) να ζητάει κάποιος παραπάνω λεφτά από ένα καλό laptop για ένα κινητό που και λιγότερα κάνει και μπορεί να πέσει και να καταστραφεί ανά πάσα στιγμή...

    Επιπλέον τα Apple phones έχουν φτιαχτεί ώστε να μην αλλάζονται συχνά.
    Το δικό μου θα αλλαχτεί λογικά στα 4-5 χρόνια.
    Υδραυλικός, φωτογράφος, εραστής και ποιητής...
    http://www.flickr.com/photos/120411235@N06/

  2. #32
    Το avatar του μέλους turboirc
    turboirc Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Φανερός Πράκτωρ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μπεεε μπουχουχου, μπεεε

    - - - Updated - - -

    Πάντως δεν είναι και κάτι το τραγικό. Απλά πρέπει να ρίξουν λίγο το κέρδος τους (και τις τιμές τους)
    Καλά τα Apple προϊόντα και καλύτερα από τον ανταγωνισμό αλλά πρέπει να πείσουν ότι αξίζουν και το premium που ζητάνε.
    Σε ορισμένες περιπτώσεις είναι υπερβολικές οι τιμές. Όπως και πάρα πολλών Android phones.

    Βασικά είναι στα όρια του παράλογου (ή και παράλογο) να ζητάει κάποιος παραπάνω λεφτά από ένα καλό laptop για ένα κινητό που και λιγότερα κάνει και μπορεί να πέσει και να καταστραφεί ανά πάσα στιγμή...

    Επιπλέον τα Apple phones έχουν φτιαχτεί ώστε να μην αλλάζονται συχνά.
    Το δικό μου θα αλλαχτεί λογικά στα 4-5 χρόνια.
    Αυτοι που εχουν τις τιμες στα υψη δεν στοχευουν στην τεχνολογια, αλλα στη ματαιοδοξια. Κατι που παντα θα υπαρχει

  3. #33
    Εγγραφή
    02-04-2005
    Περιοχή
    Κλωζάνη
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.552
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    ISP
    Μπάμπης νετ
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΥΚΟΧΩΡΙ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από turboirc Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτοι που εχουν τις τιμες στα υψη δεν στοχευουν στην τεχνολογια, αλλα στη ματαιοδοξια. Κατι που παντα θα υπαρχει
    Μπα δεν νομίζω.
    Εγώ που έχω μόνο apple δεν το κάνω για την ματαιοδοξία. Απλά δεν έχω βρει κάποιον να κάνει πιο καλά τη δουλειά που θέλω και να προσφέρει καλύτερα προϊόντα (σε θέμα ποιότητας, απλότητας στη χρήση, interaction μεταξύ τους κλπ).

    Στο μόνο που έχω ένσταση είναι το απόδοση/τιμή και μόνο γι'αυτό ίσως να προτιμήσω κάτι άλλο σε π.χ. κινητό/tablet στο μέλλον.
    Αλλά δεν είναι σίγουρο.
    Υδραυλικός, φωτογράφος, εραστής και ποιητής...
    http://www.flickr.com/photos/120411235@N06/

  4. #34
    Το avatar του μέλους turboirc
    turboirc Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Φανερός Πράκτωρ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μπα δεν νομίζω.
    Εγώ που έχω μόνο apple δεν το κάνω για την ματαιοδοξία. Απλά δεν έχω βρει κάποιον να κάνει πιο καλά τη δουλειά που θέλω και να προσφέρει καλύτερα προϊόντα (σε θέμα ποιότητας, απλότητας στη χρήση, interaction μεταξύ τους κλπ).

    Στο μόνο που έχω ένσταση είναι το απόδοση/τιμή και μόνο γι'αυτό ίσως να προτιμήσω κάτι άλλο σε π.χ. κινητό/tablet στο μέλλον.
    Αλλά δεν είναι σίγουρο.
    Εσυ οπως και εγω ειμαστε μειοψηφια. Και εγω εχω για λογους επαγγελματικους.
    Αν το ιδιο ακριβως τηλεφωνο λεγοταν Swasomi και το πουλαγε το Πλαισιο ουτε το 1/10 απο αυτους που εχουν τωρα iPhone δεν θα το επαιρναν.

  5. #35
    Εγγραφή
    06-02-2003
    Περιοχή
    Airstrip One
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    9.217
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Άρθρα
    5
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    16000/1900
    ISP
    Ο2
    Αχ τι ωραία που είναι αυτά τα θρεντ.... πόσο μου αρέσουν τα σχόλια του τύπου "ξύπνησε ο κόσμος", κλπ. Νταξ λεβέντες, θα σηκώσετε κούπα φέτος lol

    Τεσπα, κάπου λογικό είναι να υπάρξει πτώση, όχι για την Apple αλλά γενικά για την αγορά, ο κύκλος ζωής των συσκευών έχει ανέβει, αν έχεις πάρει το 6 ή το S6 (λ.χ.) δεν υπάρχει λόγος να πάρεις το αμέσως επόμενο μοντέλο γιατί οι διαφορές δεν είναι πλέον τόσο σημαντικές.
    Να ακούτε ύμνους, και το SNR radio!
    Ντοκιμαντέρ και άλλα που βοηθάνε την σκέψη ;)

  6. #36
    Εγγραφή
    02-04-2005
    Περιοχή
    Κλωζάνη
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.552
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    ISP
    Μπάμπης νετ
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΥΚΟΧΩΡΙ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sonic Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τεσπα, κάπου λογικό είναι να υπάρξει πτώση, όχι για την Apple αλλά γενικά για την αγορά, ο κύκλος ζωής των συσκευών έχει ανέβει, αν έχεις πάρει το 6 ή το S6 (λ.χ.) δεν υπάρχει λόγος να πάρεις το αμέσως επόμενο μοντέλο γιατί οι διαφορές δεν είναι πλέον τόσο σημαντικές.
    Ακριβώς, ακόμα και το iphone 5 που έχω μια χαρά δουλεύει ενώ είναι 3,5 χρόνων.
    Δε βλέπω το λόγο να το αντικαταστήσω σε λιγότερο από π.χ. 1,5 χρόνο.
    Καλά δουλεύει, up-to-date OS έχει, από μπαταρία πάνω κάτω ΟΚ.

    Ίσα-ίσα τώρα πια έχω και λιγότερο άγχος με τις πτώσεις από ένα καινούργιο.
    Υδραυλικός, φωτογράφος, εραστής και ποιητής...
    http://www.flickr.com/photos/120411235@N06/

  7. #37
    Εγγραφή
    06-07-2005
    Περιοχή
    Νέα Υόρκη
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    11.616
    Downloads
    6
    Uploads
    2
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    300 Mbps down/10 Mbps up
    ISP
    Spectrum
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από turboirc Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτοι που εχουν τις τιμες στα υψη δεν στοχευουν στην τεχνολογια, αλλα στη ματαιοδοξια. Κατι που παντα θα υπαρχει
    Πολύ κόσμο βάζεις στο ίδιο τσουβάλι χωρίς να ξέρεις. Εδώ που ζω το πάνω από τους μισούς φίλους και συναδέλφους μου έχουν iPhone. Ένας το έχει γιατί είναι πρόβατο, οι άλλοι το έχουν από επιλογή ουσίας. Συγγνώμη κιόλας, αλλά όσο εσύ μισείς τους fanboys, άλλο τόσο εγώ μισώ τους haters-gonna-hate.

  8. #38
    Το avatar του μέλους turboirc
    turboirc Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tsigarid Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πολύ κόσμο βάζεις στο ίδιο τσουβάλι χωρίς να ξέρεις. Εδώ που ζω το πάνω από τους μισούς φίλους και συναδέλφους μου έχουν iPhone. Ένας το έχει γιατί είναι πρόβατο, οι άλλοι το έχουν από επιλογή ουσίας. Συγγνώμη κιόλας, αλλά όσο εσύ μισείς τους fanboys, άλλο τόσο εγώ μισώ τους haters-gonna-hate.
    Ποια ειναι ακριβως η επιλογη ουσιας;

  9. #39
    Εγγραφή
    06-07-2005
    Περιοχή
    Νέα Υόρκη
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    11.616
    Downloads
    6
    Uploads
    2
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    300 Mbps down/10 Mbps up
    ISP
    Spectrum
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από turboirc Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ποια ειναι ακριβως η επιλογη ουσιας;
    Το ότι τo iPhone κάνει καλύτερα αυτό που θέλουν σε σχέση με τα άλλα τηλέφωνα της ίδιας κατηγορίας. Τονίζω την κατηγορία, γιατί στις ΗΠΑ τεράστιο μέρος του πληθυσμού θα αγοράσει το ακριβότερο τηλέφωνο, απλά γιατί μπορεί, είτε λόγω εισοδήματος είτε λόγω προσφορών. Η σύγκριση με οποιοδήποτε "μικρό" Android είναι απλά άτοπη, γιατί αυτό το μέρος του πληθυσμού δεν πρόκειται να ασχοληθεί καν μαζί του.

  10. #40
    Το avatar του μέλους turboirc
    turboirc Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tsigarid Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το ότι τo iPhone κάνει καλύτερα αυτό που θέλουν σε σχέση με τα άλλα τηλέφωνα της ίδιας κατηγορίας. Τονίζω την κατηγορία, γιατί στις ΗΠΑ τεράστιο μέρος του πληθυσμού θα αγοράσει το ακριβότερο τηλέφωνο, απλά γιατί μπορεί, είτε λόγω εισοδήματος είτε λόγω προσφορών. Η σύγκριση με οποιοδήποτε "μικρό" Android είναι απλά άτοπη, γιατί αυτό το μέρος του πληθυσμού δεν πρόκειται να ασχοληθεί καν μαζί του.
    Προσωπικα δεν με ενδιαφερει καθολου οποιαδηποτε συγκριση, αυτο που με ενδιαφερει ειναι να αλλαζουν κινητα οσο πιο γρηγορα γινεται ο κοσμος ασχετα τον λογο και να παιρνουν οτι πιο ακριβο μπορουν.

    Ετσι η βιομηχανια θα παραγει λεφτα και εγω θα πληρωνομαι για οτι φτιαχνω. Σαν επαγγελματιας λοιπον με βολευει που ο κοσμος αγοραζει για μοστρα.

    Σαν μελος της κοινωνιας ομως προβληματιζομαι για αυτον τον ανοητο υπερκαταναλωτισμο.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος turboirc : 30-04-16 στις 19:44.

  11. #41
    Εγγραφή
    06-07-2005
    Περιοχή
    Νέα Υόρκη
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    11.616
    Downloads
    6
    Uploads
    2
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    300 Mbps down/10 Mbps up
    ISP
    Spectrum
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από turboirc Εμφάνιση μηνυμάτων
    Προσωπικα δεν με ενδιαφερει καθολου οποιαδηποτε συγκριση, αυτο που με ενδιαφερει ειναι να αλλαζουν κινητα οσο πιο γρηγορα γινεται ο κοσμος ασχετα τον λογο και να παιρνουν οτι πιο ακριβο μπορουν.

    Ετσι η βιομηχανια θα παραγει λεφτα και εγω θα πληρωνομαι για οτι φτιαχνω. Σαν επαγγελματιας λοιπον με βολευει που ο κοσμος αγοραζει για μοστρα.

    Σαν μελος της κοινωνιας ομως προβληματιζομαι για αυτον τον ανοητο υπερκαταναλωτισμο.
    Αυτό σου λέμε τόση ώρα εγώ και ο πράκτορας και δεν το καταλαβαίνεις. Ελάχιστοι αλλάζουν κινητό κάθε χρόνο για να πάρουν το τελευταίο!

  12. #42
    Το avatar του μέλους turboirc
    turboirc Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tsigarid Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό σου λέμε τόση ώρα εγώ και ο πράκτορας και δεν το καταλαβαίνεις. Ελάχιστοι αλλάζουν κινητό κάθε χρόνο για να πάρουν το τελευταίο!
    Δεν το πιστευω αλλα δεν εχει σημασια. Μπορει να εχεις δικιο.

  13. #43
    Εγγραφή
    12-08-2002
    Περιοχή
    Στο cockpit μίας Ferrari
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    4.237
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netlag Εμφάνιση μηνυμάτων
    ε εντάξει απλά ήρθε κορεσμός στην αγορά. Και μάλλον πλέον δεν είναι τόσο cool να αλλάζεις τα κινητά σαν τα πουκάμισα. Λογικά θα είναι γενικευμένη η πτώση, και όχι μόνο στην Apple.
    Περιέργως για μία κορεσμένη αγορά η Samsung για 3ο quarter παρουσιάζει 12% άνοδο, κυρίως λόγω πωλήσεων S7/edge.
    http://www.theverge.com/2016/4/27/11...alaxy-s7-sales


    Feel free to attack the post. Do not feel free to attack the poster.
    "If someone said to me that you can have three wishes, my first would have been to get into racing, my second to be in Formula 1, my third to drive for Ferrari" - Gilles Villeneuve

  14. #44
    Εγγραφή
    06-02-2003
    Περιοχή
    Airstrip One
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    9.217
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Άρθρα
    5
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    16000/1900
    ISP
    Ο2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από aroutis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Περιέργως για μία κορεσμένη αγορά η Samsung για 3ο quarter παρουσιάζει 12% άνοδο, κυρίως λόγω πωλήσεων S7/edge.
    http://www.theverge.com/2016/4/27/11...alaxy-s7-sales
    Περιέργως πέρσι δεν τ πήγαιναν τόσο καλά: http://www.forbes.com/sites/ewanspen.../#790e7caf3e72

    Όπως ειπώθηκε πιο πάνω, οι χρήστες πηδάνε γενιές πλέον, απλά είναι πότε θα πέσει ο επόμενος κύκλο αναβάθμισης.
    Να ακούτε ύμνους, και το SNR radio!
    Ντοκιμαντέρ και άλλα που βοηθάνε την σκέψη ;)

  15. #45
    Εγγραφή
    27-12-2007
    Περιοχή
    Athens, Greece
    Ηλικία
    31
    Μηνύματα
    573
    Downloads
    14
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
    Router
    FritzBox 7590 AX
    SNR / Attn
    14(dB) / 3(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Λέει πουθενά το άρθρο η οποιοδήποτε άλλο άρθρο ότι η πτώση στις πωλήσεις της Apple την πήρε η Samsung σαν αύξηση μεριδίου είτε εσόδων (και η όποια samsung)?

Σελ. 3 από 5 ΠρώτηΠρώτη 12345 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 182
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-06-21, 19:03
  2. Μηνύματα: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-01-16, 01:40
  3. Μηνύματα: 38
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-11-15, 19:02
  4. Μηνύματα: 37
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-10-15, 11:38
  5. Μηνύματα: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-09-15, 12:58

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας