Σελ. 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 34
  1. #1
    Εγγραφή
    28-11-2012
    Περιοχή
    Άλιμος
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    54
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100000/10000
    ISP
    Cosmote
    Router
    Speedport Plus
    SNR / Attn
    Ν/A(dB) / N/A(dB)
    Unhappy
    Καλησπέρα,

    έχω εδώ και καιρό (2,5 χρόνια περίπου) 50άρα VDSL από HOL νὺν VODAFONE . Τους τελευταίους 6-8 μῆνες ἔχω πρόβλημα μὲ τὴν γραμμή. Συγχρονίζει πότε 35M, πότε 40 πότε 47234 κλπ. Το έδωσα βλάβη 2η φορά αυτόν τον μήνα και ήρθε και τεχνικός τους και διαπίστωσε ήδη την πεσμένη ταχύτητα στον κατανεμητή της πολυκατοικίας. Επίσης από τότε που ξεκίνησαν τα θέματα έχει μειωθεί το max attainable από ~65Μ σε 52 ή και χαμηλότερα κάποιες φορές. Το έδωσαν λοιπόν βλάβη στον ΟΤΕ για να ελέγξει την γραμμή (την οπτική ίνα). Το έλεγξε και έκανε ρύθμιση το path στο κατέβασμα από interleaved που ήταν σε fast. Τώρα συγχρονίζει στα 49350 μέ μέγιστο τα 52κάτι. Ωστόσο σε έλεγχο ταχύτητας από την OOKLA μετράω 39,43 κάτω και 4,50 πάνω (ΟΚ). O τεχνικός που ήρθε εδώ είπε ότι επειδή είμαι πολύ κοντά στο καφάο θα έπρεπε το max attainable να είναι στα 70 περίπου...

    Τα στατιστικά μου είναι τα ακόλουθα. Περιοχή Άλιμος.



    Η ερώτησή μου είναι η εξής:

    Πριν ξεκινήσουν τα θεματάκια είχα συγχρονισμό 49999 κάτω, 4999 πάνω με μέγιστο 65-67MB και το αντίστοιχο τεστ έβγαζε αποτέλεσμα 47MBit. Πραγματικό κατέβασμα από Steam έπιανα 5,7-5,8ΜΒ/sec. Παίζει κανένα ρόλο η αλλαγή του path που έκανε; Μήπως να τα μαζέψω και να πάω στον ΟΤΕ να ξεμπερδεύω με τους άχρηστους στην Vodafone;

  2. #2
    Εγγραφή
    22-09-2014
    Μηνύματα
    839
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200
    ISP
    INALAN
    Router
    Huawei HG8245T
    Αν πας στον ΟΤΕ πάλι από το ίδιο KV θα παίρνεις και τον ίδιο εξοπλισμό. Το path που σου άλλαξε είναι για το ping πιο πολύ αλλά βοηθάει και στο browsing αλλά, σου μειώνει 1-2 mbits το πολύ όταν είναι σε fast σε αντάλλαγμα το καλύτερο ping. Πόσα μέτρα είσαι μακριά από το KV; Τα 65-67 σε σχέση τις φωτογραφίες από στατιστικά άλλων μου φαίνονται λίγα, εκτός αν είσαι σε πυκνοκατοικημένη περιοχή και άρχισε να ανεβαίνει ο θόρυβος στις γραμμές

  3. #3
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    H ταχύτητα συγχρονισμού δεν μπορεί να είναι ίδια με του Download, το γιατί αναλυτικά εδώ.
    Το path φυσικά παίζει ρόλο, κοίταξε παρακάτω την διαφορά στην ίδια σύνδεση. Αν θα φύγεις για άλλον πάροχο είναι θέμα ψαξίματος δικού σου γιατί ή κάθε πόλη, περιοχή, σύνδεση, κ.λ.π. έχουν διαφορετικά χαρακτηριστικά.

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  FastPath.jpg 
Εμφανίσεις:  44 
Μέγεθος:  106,3 KB 
ID: 169315Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  interleaved.jpg 
Εμφανίσεις:  45 
Μέγεθος:  112,3 KB 
ID: 169316
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  4. #4
    Εγγραφή
    03-08-2014
    Μηνύματα
    59
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49995/4990
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΑΛΑΝΔΡΙ
    Router
    Sp/port AirPort extr Asus
    Ασύρματη η ενσύρματη ειναι η μέτρηση;

  5. #5
    Εγγραφή
    12-03-2006
    Μηνύματα
    1.414
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/100Mbps
    ISP
    INALAN
    Router
    HUAWEI HG8546M
    Γιά το max rate έχει να κάνει με το χαλκό από το σπίτι σου μέχρι την καμπίνα. Για την παραγματική ταχύτητα (speedtest) έχει (κατά 99%) να κάνει με το δίκτυο της HOL. Το internet σου πάει από το χαλκό στην καμπίνα. Από την καμπίνα μέσω οπτικής στο κέντρο και εκεί πλέον μπαίνει στον εξοπλισμό της HOL. Διαφορετικές εταιρίες πάνω στο ίδιο καφάο ΔΕΝ βγαίνουν με τον ίδιο τρόπο στο internet. Έχουν διαφορεττικό backbone από τα κέντρα στα κεντρικά τους και φυσικά διαφορετικά bandwidth και διασυνδέσεις με εσωτερικό-εξωτερικό.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος spulse : 09-04-16 στις 01:49.

  6. #6
    Εγγραφή
    28-11-2012
    Περιοχή
    Άλιμος
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    54
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100000/10000
    ISP
    Cosmote
    Router
    Speedport Plus
    SNR / Attn
    Ν/A(dB) / N/A(dB)
    Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας!

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Kootoomootoo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν πας στον ΟΤΕ πάλι από το ίδιο KV θα παίρνεις και τον ίδιο εξοπλισμό. Το path που σου άλλαξε είναι για το ping πιο πολύ αλλά βοηθάει και στο browsing αλλά, σου μειώνει 1-2 mbits το πολύ όταν είναι σε fast σε αντάλλαγμα το καλύτερο ping. Πόσα μέτρα είσαι μακριά από το KV; Τα 65-67 σε σχέση τις φωτογραφίες από στατιστικά άλλων μου φαίνονται λίγα, εκτός αν είσαι σε πυκνοκατοικημένη περιοχή και άρχισε να ανεβαίνει ο θόρυβος στις γραμμές
    Είμαι περίπου 150-200m από το KV - έτσι είπε ο τεχνικός που ήρθε αλλά το είχα ρωτήσει και πριν βάλω την γραμμή και το είχαν δει από το κέντρο που βρίσκεται. Πυκνοκατηκοιμένη δεν την λες την περιοχή ιδιαίτερα αλλά μπορεί. Ping έχω -10ms περίπου στα 8 από 17-18 που ήταν.



    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sweet dreams Εμφάνιση μηνυμάτων
    H ταχύτητα συγχρονισμού δεν μπορεί να είναι ίδια με του Download, το γιατί αναλυτικά εδώ.
    Το path φυσικά παίζει ρόλο, κοίταξε παρακάτω την διαφορά στην ίδια σύνδεση. Αν θα φύγεις για άλλον πάροχο είναι θέμα ψαξίματος δικού σου γιατί ή κάθε πόλη, περιοχή, σύνδεση, κ.λ.π. έχουν διαφορετικά χαρακτηριστικά.

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  FastPath.jpg 
Εμφανίσεις:  44 
Μέγεθος:  106,3 KB 
ID: 169315Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  interleaved.jpg 
Εμφανίσεις:  45 
Μέγεθος:  112,3 KB 
ID: 169316
    Στην δική σου περίπτωση το Interleaved έδωσε καλύτερο συγχρονισμό. Εμένα με interleaved στο κατέβασμα ήταν από 35-48MBps.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nek76 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ασύρματη η ενσύρματη ειναι η μέτρηση;
    Ασύρματη αναγκαστικά (έφαγε το καλώδιο ο σκύλος ) αλλά και ενσύρματα από τον 2ο Η/Υ πάλι ίδια είναι πάνω-κάτω.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από spulse Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γιά το max rate έχει να κάνει με το χαλκό από το σπίτι σου μέχρι την καμπίνα. Για την παραγματική ταχύτητα (speedtest) έχει (κατά 99%) να κάνει με το δίκτυο της HOL. Το internet σου πάει από το χαλκό στην καμπίνα. Από την καμπίνα μέσω οπτικής στο κέντρο και εκεί πλέον μπαίνει στον εξοπλισμό της HOL. Διαφορετικές εταιρίες πάνω στο ίδιο καφάο ΔΕΝ βγαίνουν με τον ίδιο τρόπο στο internet. Έχουν διαφορεττικό backbone από τα κέντρα στα κεντρικά τους και φυσικά διαφορετικά bandwidth και διασυνδέσεις με εσωτερικό-εξωτερικό.
    Μάλιστα. Το πόρισμα του ΟΤΕ ήταν ότι έλεγξαν την οπτική ίνα και άλλαξαν το path. Άρα σύμφωνα με αυτό δεν έχουν ελέγξει την γραμμή από την πολυκατοικία μου μέχρι το KV. Λες να το ξαναδώσω ώστε να το μετρήσουν;

  7. #7
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Μετρήσεις κάνουμε πάντα ενσύρματα. Την ταχύτητα στο Downloading την μετράμε πάντα με αυτόν τον τρόπο για να έχουμε αξιόπιστα αποτελέσματα. Το fastpath ρίχνει την ταχύτητα συγχρονισμού, όπως φαίνεται και στα screenshots που ανέβασα.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  8. #8
    Εγγραφή
    12-03-2006
    Μηνύματα
    1.414
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/100Mbps
    ISP
    INALAN
    Router
    HUAWEI HG8546M
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nasty Pirate Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μάλιστα. Το πόρισμα του ΟΤΕ ήταν ότι έλεγξαν την οπτική ίνα και άλλαξαν το path. Άρα σύμφωνα με αυτό δεν έχουν ελέγξει την γραμμή από την πολυκατοικία μου μέχρι το KV. Λες να το ξαναδώσω ώστε να το μετρήσουν;
    Αν μπορείς, συνέδεσε το router και ένα laptop στην είσοδο της πολυκατοικίας/μονοκατοικίας, εκεί που έρχονται τα καλώδια του ΟΤΕ. Με την προϋπόθεση ότι είσαι 200m από την καμπίνα, αν δεις μεγαλύτερο attainable έχεις πρόβλημα στο σπίτι. Αν δεις το ίδιο, έχει πρόβλημα το ζεύγος του ΟΤΕ.

  9. #9
    Εγγραφή
    28-11-2012
    Περιοχή
    Άλιμος
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    54
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100000/10000
    ISP
    Cosmote
    Router
    Speedport Plus
    SNR / Attn
    Ν/A(dB) / N/A(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από spulse Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν μπορείς, συνέδεσε το router και ένα laptop στην είσοδο της πολυκατοικίας/μονοκατοικίας, εκεί που έρχονται τα καλώδια του ΟΤΕ. Με την προϋπόθεση ότι είσαι 200m από την καμπίνα, αν δεις μεγαλύτερο attainable έχεις πρόβλημα στο σπίτι. Αν δεις το ίδιο, έχει πρόβλημα το ζεύγος του ΟΤΕ.
    Το έκανε ο τεχνικός αυτό που λες και είδε ακριβώς το ίδιο attainable.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sweet dreams Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μετρήσεις κάνουμε πάντα ενσύρματα. Την ταχύτητα στο Downloading την μετράμε πάντα με αυτόν τον τρόπο για να έχουμε αξιόπιστα αποτελέσματα. Το fastpath ρίχνει την ταχύτητα συγχρονισμού, όπως φαίνεται και στα screenshots που ανέβασα.
    Έχω κάνει και ενσύρματα τις συγκεκριμένες μετρήσεις, τα ίδια δείχνουν με πολύ μικρή απόκλιση. Επίσης έχω κάνει το κατέβασμα από το ftp του ntua που λέει στο link και πιάνει αρκετά κοντά στα 5-5,5MB/sec τώρα.

  10. #10
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Επιμένουμε στο μόνο ενσύρματα. Αφού λοιπόν ξεκαθαρίσαμε όλα τα υπόλοιπα περί συγχρονισμού, Downloading, κ.λ.π., ήρθε τεχνικός και έκανε μέτρηση στον κατανεμητή και δεν είναι σωστές οι μετρήσεις, τότε δηλώνεις βλάβη στον πάροχο.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  11. #11
    Εγγραφή
    28-11-2012
    Περιοχή
    Άλιμος
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    54
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100000/10000
    ISP
    Cosmote
    Router
    Speedport Plus
    SNR / Attn
    Ν/A(dB) / N/A(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sweet dreams Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επιμένουμε στο μόνο ενσύρματα. Αφού λοιπόν ξεκαθαρίσαμε όλα τα υπόλοιπα περί συγχρονισμού, Downloading, κ.λ.π., ήρθε τεχνικός και έκανε μέτρηση στον κατανεμητή και δεν είναι σωστές οι μετρήσεις, τότε δηλώνεις βλάβη στον πάροχο.
    Μα δήλωσα και το έδωσαν στον ΟΤΕ. Η απάντηση του ΟΤΕ ήταν ότι με γύρισαν σε fast/fast data path. Η ερώτησή μου είναι κατά πόσο είναι σχετικό είναι το πρόβλημα που είχα με την αποκατάστασή τους.

  12. #12
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Καμία σχέση, το fastpath δεν είναι για αποκατάσταση βλάβης, είναι για να βελτιώνει την απόκριση της γραμμής σε βάρος του συγχρονισμού, δήλωσε το πάλι βλάβη.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  13. #13
    Εγγραφή
    07-02-2009
    Περιοχή
    Σταμάτα
    Μηνύματα
    982
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    2* FTTH 1000/100 Cosmote
    ISP
    Cosmote
    Router
    2* Fritz 5530 Fiber-Asus
    SNR / Attn
    -15(dB) / -15(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nasty Pirate Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επίσης έχω κάνει το κατέβασμα από το ftp του ntua που λέει στο link και πιάνει αρκετά κοντά στα 5-5,5MB/sec τώρα.
    Εννοείς 5.5 MEGABYTES/sec ?
    Αν ναι, τότε δεν έχει θέμα η γραμμή σαν γραμμή, τόση πρέπει να είναι η "τελικιασμένη" ταχύτητά σου.
    Το πρόβλημά σου είναι αν συνήθως πιάνεις λιγότερη ταχύτητα από τα 5.3-5.4MB/s από "καλά" site ( π.χ. nvidia.com, techpowerup.com, asus.com, etc ).
    Αν αυτό υφίσταται σχετίζεται με το διαθέσιμο bandwidth της HOL με το εξωτερικό.

  14. #14
    Εγγραφή
    28-11-2012
    Περιοχή
    Άλιμος
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    54
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100000/10000
    ISP
    Cosmote
    Router
    Speedport Plus
    SNR / Attn
    Ν/A(dB) / N/A(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sweet dreams Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καμία σχέση, το fastpath δεν είναι για αποκατάσταση βλάβης, είναι για να βελτιώνει την απόκριση της γραμμής σε βάρος του συγχρονισμού, δήλωσε το πάλι βλάβη.
    Οι σκέψη μου ακριβώς. Θα με πάρουν σήμερα για να «κλείσουν» την βλάβη αλλά μάλλον θα φάνε άκυρο. Αν δεν δω το max attainable πάνω από 60 το πρόβλημα θα επανεμφανιστεί αργά ή γρήγορα...

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Core2Extreme Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εννοείς 5.5 MEGABYTES/sec ?
    Αν ναι, τότε δεν έχει θέμα η γραμμή σαν γραμμή, τόση πρέπει να είναι η "τελικιασμένη" ταχύτητά σου.
    Το πρόβλημά σου είναι αν συνήθως πιάνεις λιγότερη ταχύτητα από τα 5.3-5.4MB/s από "καλά" site ( π.χ. nvidia.com, techpowerup.com, asus.com, etc ).
    Αν αυτό υφίσταται σχετίζεται με το διαθέσιμο bandwidth της HOL με το εξωτερικό.
    Ναι περίπου 5,5MB/sec πιάνω όταν βάλω 2-3 αρχεία ταυτόχρονα από ftp. Σε μονό κατέβασμα είμαι 4,9 και λιγότερο από τα sites που αναφέρεις. Πριν αρχίσουν τα θέματα είχα 5,7 σε μονό (π.χ. Steam) και περίπου 6 σε 3 ταυτόχρονα. Ναι ξέρω άλλοι είναι με 8Mbit και πρέπει να είμαι ευχαριστημένος κλπ, αλλά πληρώνω συγκεκριμένη υπηρεσία και έχει πρόβλημα οπότε θα τρέξουν.

  15. #15
    Εγγραφή
    04-04-2008
    Μηνύματα
    574
    Downloads
    17
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    Vodafone
    50αρα vodafone εχω και εγω και κατεβαζω ασυρματα μαλιστα με 6,2..με internet download manager απο nvidia και οχι μονο.

Σελ. 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. adsl 24 στατιστικα γραμμης
    Από spiroshouse στο φόρουμ COSMΟΤΕ
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-03-16, 22:35
  2. Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-02-16, 13:20
  3. στατιστικά γραμμής hol
    Από kolsa στο φόρουμ Vodafone
    Μηνύματα: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-01-16, 20:40
  4. Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-01-16, 01:05
  5. Στατιστικά γραμμής.
    Από PAVMK3 στο φόρουμ COSMOTE VDSL
    Μηνύματα: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-07-15, 13:59

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας