Εμφάνιση 1-10 από 10
  1. #1
    Εγγραφή
    28-04-2016
    Μηνύματα
    4
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΚΑΛΑΜΑΡΙΑ
    Καλημέρα,
    πριν λίγες μέρες ήρθε στο σπίτι (1ος όροφος) τεχνικός για να εγκαταστήσει το δορυφορικό πιάτο της ΝΟVΑ, μιας κι έκανα ένα συμβόλαιο 3play, και μου είπε ότι στα δύο μπαλκόνια που έχω στο σπίτι (το σπίτι είναι γωνιακό και τα μπαλκόνια είναι το ένα μπροστά και το άλλο στο πλάι) δεν μπορεί να γίνει εγκατάσταση γιατί δεν θα έχω σήμα. Η στέγη της πολυκατοικίας δεν παίζει σαν λύση γιατί δεν υπάρχει τρόπος πρόσβασης. Το μπροστά μπαλκόνι είναι ακριβώς η αντίθετη πλευρά απ' αυτήν που θα έπρεπε να κοιτάει το πιάτο και το ιδανικό θα ήταν να υπήρχε πίσω μπαλκόνι. Η ερώτηση μου είναι, θα μπορούσα να απευθυνθώ ίσως στην υπηρεσία ΟΤΕ ΤV; Απ' ότι διάβασα το πιάτο του ΟΤΕ έχει άλλη κλίση (πρέπει να κοιτάει αλλού- σ' άλλο δορυφόρο), οπότε ίσως θα μπορούσε να τοποθετηθεί σε κάποιο απ' τα μπαλκόνια (στο πλαινό ίσως) Ή μήπως η κλίση σε σχέση με το πιάτο της ΝΟVΑ είναι τόσο μικρή που ουσιαστικά δεν υπάρχει λόγος να απευθυνθώ στον ΟΤΕ για την TV του;

  2. #2
    Εγγραφή
    25-08-2007
    Περιοχή
    Άρτα
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    1.229
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    ~13000/~1000
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΡΤΑ
    Path Level
    Fastpath
    Το ίδιο πρόβλημα θα έχεις και στην περίπτωση του ΟΤΕ TV. Το μπαλκόνι πρέπει απαραίτητα να έχει καθαρό πεδίο νότια.
    Φιλικά, Άκης

  3. #3
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.113
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vagamad Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημέρα,
    πριν λίγες μέρες ήρθε στο σπίτι (1ος όροφος) τεχνικός για να εγκαταστήσει το δορυφορικό πιάτο της ΝΟVΑ, μιας κι έκανα ένα συμβόλαιο 3play, και μου είπε ότι στα δύο μπαλκόνια που έχω στο σπίτι (το σπίτι είναι γωνιακό και τα μπαλκόνια είναι το ένα μπροστά και το άλλο στο πλάι) δεν μπορεί να γίνει εγκατάσταση γιατί δεν θα έχω σήμα. Η στέγη της πολυκατοικίας δεν παίζει σαν λύση γιατί δεν υπάρχει τρόπος πρόσβασης. Το μπροστά μπαλκόνι είναι ακριβώς η αντίθετη πλευρά απ' αυτήν που θα έπρεπε να κοιτάει το πιάτο και το ιδανικό θα ήταν να υπήρχε πίσω μπαλκόνι. Η ερώτηση μου είναι, θα μπορούσα να απευθυνθώ ίσως στην υπηρεσία ΟΤΕ ΤV; Απ' ότι διάβασα το πιάτο του ΟΤΕ έχει άλλη κλίση (πρέπει να κοιτάει αλλού- σ' άλλο δορυφόρο), οπότε ίσως θα μπορούσε να τοποθετηθεί σε κάποιο απ' τα μπαλκόνια (στο πλαινό ίσως) Ή μήπως η κλίση σε σχέση με το πιάτο της ΝΟVΑ είναι τόσο μικρή που ουσιαστικά δεν υπάρχει λόγος να απευθυνθώ στον ΟΤΕ για την TV του;
    καλημερα! σορρυ που σε ρωταω αλλα γιατι η στεγη της πολυκατοικιας δεν υπαρχει τροπος προσβασης? τι εννοεις με αυτο? δεν ειναι ταρατσα κανονικη?
    αν υπαρχει προβλημα με την εννοια οτι ο διαχειριστης πχ δεν αφηνει προσβαση στους ενοικους αυτο απαγορευεται!
    εχεις δικαιωμα και εσυ και ολοι στην ταρατσα και δεν μπορει ΚΑΝΕΝΑΣ να απογορευει την προσβαση! επισης εχεις καθε δικαιωμα να βαλεις κεραια ειτε TV, δορυφορικη ή αλλη. Για να ξερεις.....πες τι προβλημα εχεις να το ψαξουμε παραπανω.
    να τονισω οτι απο μερικα μπαλκονια πιανεις σημα, αναλογα την περιπτωση παντα, εχω βαλει σε ξαδερφο μου και στο δικο μου με πολυκατοικιες κοντα, αλλα επειδη το πιατο κοιταει πανω περναει το σημα. Βεβαια εχει σημασια ποσο κοντα ειναι.
    Τωρα αν εχει κανει μετρησεις ο τεχνικος θα ξερει για να το λεει οτι δεν θα εχεις σημα.
    Αν το σημα δεν περναει καλα τοτε μπορει να εχεις πτωση σηματος και με το παραμικρο να το χανεις πχ με μια απλη βροχουλα που μειωνεται το σημα.
    Πρεπει να το βαλεις ταρατσα δυστυχως δεν εχεις αλλη επιλογη αν θες δορυφορικη TV, και με ΟΤΕ TV η διαφορα σε μοιρες ειναι μικρη το ιδιο ισχυει. Στον ξαδερφο που ειπα εβαλα εγω το πιατο για NOVA και του ΟΤΕ το εβαλε τεχνικος ειναι πολυ κοντα το ενα στο αλλο και βλεπω την διαφορα αμεσως. Μαλιστα επειδη κοιταει ποιο αριστερα νοτια παντα οπως το βλεπω απο πισω του, το εβαλε ο τεχνικος ποιο πισω στο μπαλκονι για να περασει καλυτερα μια πολυκατοικια που εχει προς τα εκει.
    Προτεινω 2 λυσεις, ειτε βρισκεις προσβαση στην ταρατσα, αν θες πες μας γιατι ΔΕΝ εχεις προσβαση να δουμε τι μπορεις να κανεις.
    Αλλιως πας σε IPTV δλδ TV μεσω του internet. Αν δεν εχει η NOVA πας με OTV TV που δεν θες δορυφορικη κεραια.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Nikiforos : 28-04-16 στις 11:18.

  4. #4
    Εγγραφή
    28-04-2016
    Μηνύματα
    4
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΚΑΛΑΜΑΡΙΑ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nikiforos Εμφάνιση μηνυμάτων
    καλημερα! σορρυ που σε ρωταω αλλα γιατι η στεγη της πολυκατοικιας δεν υπαρχει τροπος προσβασης? τι εννοεις με αυτο? δεν ειναι ταρατσα κανονικη?
    αν υπαρχει προβλημα με την εννοια οτι ο διαχειριστης πχ δεν αφηνει προσβαση στους ενοικους αυτο απαγορευεται!
    εχεις δικαιωμα και εσυ και ολοι στην ταρατσα και δεν μπορει ΚΑΝΕΝΑΣ να απογορευει την προσβαση! επισης εχεις καθε δικαιωμα να βαλεις κεραια ειτε TV, δορυφορικη ή αλλη. Για να ξερεις.....πες τι προβλημα εχεις να το ψαξουμε παραπανω.
    να τονισω οτι απο μερικα μπαλκονια πιανεις σημα, αναλογα την περιπτωση παντα, εχω βαλει σε ξαδερφο μου και στο δικο μου με πολυκατοικιες κοντα, αλλα επειδη το πιατο κοιταει πανω περναει το σημα. Βεβαια εχει σημασια ποσο κοντα ειναι.
    Τωρα αν εχει κανει μετρησεις ο τεχνικος θα ξερει για να το λεει οτι δεν θα εχεις σημα.
    Αν το σημα δεν περναει καλα τοτε μπορει να εχεις πτωση σηματος και με το παραμικρο να το χανεις πχ με μια απλη βροχουλα που μειωνεται το σημα.
    Πρεπει να το βαλεις ταρατσα δυστυχως δεν εχεις αλλη επιλογη αν θες δορυφορικη TV, και με ΟΤΕ TV η διαφορα σε μοιρες ειναι μικρη το ιδιο ισχυει. Στον ξαδερφο που ειπα εβαλα εγω το πιατο για NOVA και του ΟΤΕ το εβαλε τεχνικος ειναι πολυ κοντα το ενα στο αλλο και βλεπω την διαφορα αμεσως. Μαλιστα επειδη κοιταει ποιο αριστερα νοτια παντα οπως το βλεπω απο πισω του, το εβαλε ο τεχνικος ποιο πισω στο μπαλκονι για να περασει καλυτερα μια πολυκατοικια που εχει προς τα εκει.
    Προτεινω 2 λυσεις, ειτε βρισκεις προσβαση στην ταρατσα, αν θες πες μας γιατι ΔΕΝ εχεις προσβαση να δουμε τι μπορεις να κανεις.
    Αλλιως πας σε IPTV δλδ TV μεσω του internet. Αν δεν εχει η NOVA πας με OTV TV που δεν θες δορυφορικη κεραια.
    Καταρχάς ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες. Όταν λέω ότι δεν έχω πρόσβαση στη σκεπή, εννοώ ότι δυστυχώς η πρόσβαση γίνεται μέσα από ιδιόκτητο σπίτι του τελευταίου ορόφου (δεν υπάρχει πόρτα ή έστω καταπακτή σε κοινόχρηστο χώρο), και ο ιδιοκτήτης δεν είναι πρόθυμος να βοηθήσει. Επίσης ενημερώθηκα ότι το συμβόλαιο αναφέρει ότι η σκεπή είναι μέρος του σπιτιού του τελευταίου και αποτελεί ιδιόκτητο έδαφος και όχι κοινόχρηστο (σημείωση: Δεν μιλάω για ταράτσα, αλλά για κεραμιδοσκεπή). Αλλά και κοινόχρηστη να ήταν, η πρόσβαση γίνεται μέσα από το διαμέρισμα του, οπότε και πάλι αδιέξοδο. Προσπάθησε κι ένα παιδί στον τρίτο να βάλει πριν καιρό δορυφορική αλλά ούτε αυτός τα κατάφερε. Τώρα όσον αφορά τον τεχνικό δεν έκανε κάποιες μετρήσεις. Έριξε μια ματιά στο μπροστινό μπαλκόνι και στο πλαινό ούτε μπήκε στον κόπο (εάν κ το πλαινό είναι σε λίγο καλύτερη θέση απ' ότι το μπροστινό κατά την γνώμη μου) Γενικότερα, ήρθε αποφασισμένος να την βάλει στην σκεπή, είδε ότι δεν έχει πρόσβαση και έφυγε λέγοντας να τα βρω με την πολυκατοικία και να κλείσω νέο ραντεβού.
    Δυστυχώς η γκαντεμιά μου δεν τελειώνει στην κακή θέση των μπαλκονιών και την απαγορευτική διέλευση στην σκεπή, επεκτείνεται και στην δεύτερη λύση που μου προτείνεις. Είχα ψάξει πριν λίγες μέρες ως εναλλακτική λύση να βάλω OTE TV με ευρυζωνική σύνδεση αλλά διάβασα ότι τραβάει 4-6 Mbps κάθε φορά που λειτουργεί ενώ η γραμμή του internet μου πιάνει maximum 5 Mbps, πράγμα που θα δυσκολέψει πολύ την παράλληλη χρήση, τάμπλετ, κινητού, λάπτοπ κτλ. Έστω εάν έπιανα κανά 10 -12 mbps, δεν θα το σκεφτόμουν, θα έβαζα ιντερνετιακή TV, αλλά με 5 μου μυρίζει ταλαιπωρία.

  5. #5
    Εγγραφή
    24-12-2006
    Περιοχή
    Νότια Φινλανδία
    Μηνύματα
    47.081
    Downloads
    22
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    17640/1020
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΒΥΖΑΝΤΙΟ
    Router
    Asus DSL-N17U
    SNR / Attn
    1.0(dB) / 20.2(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vagamad Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το μπροστά μπαλκόνι είναι ακριβώς η αντίθετη πλευρά απ' αυτήν που θα έπρεπε να κοιτάει το πιάτο και το ιδανικό θα ήταν να υπήρχε πίσω μπαλκόνι.
    Αν στο πίσω μέρος του σπιτιού, υπάρχει παράθυρο, μπορεί να γίνει εκεί η δουλειά.
    Αρκεί, να είναι γάτα ο τεχνίτης.
    Runtime Erro
    Τον Ken Lee, τον ξέρετε ;
    Με τη βοήθεια του θεού, λεφτά υπάρχουν.

  6. #6
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.113
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    δεν ξερω τι ειδους πολυκατοικια εισαστε αν ειναι ετσι και δεν γνωριζω τι ισχυει σχετικα με κεραμοσκεπες, γιατι αν ειναι ετσι προφανως δεν υπαρχει το λεγομενο κλιμακοστασιο.
    Αμα εχεις πεσει και σε καποιον ιδιοκτητη που δεν ειναι καλος για να βοηθησει σε αυτο το προβλημα τι αλλο να πουμε!
    φανταζομαι δεν ειναι και καλο να τσακωθεις να κινηθεις νομικα και αν υπαρχει τετοιος νομος να σε βοηθησει.
    Σου ειναι ευκολο να ριξεις φωτος απο τα μπαλκονια να δουμε πως ειναι? δες αυτο κιολας http://www.akouseto.gr/rithmiisi-ths-nova/

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από cranky Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν στο πίσω μέρος του σπιτιού, υπάρχει παράθυρο, μπορεί να γίνει εκεί η δουλειά.
    Αρκεί, να είναι γάτα ο τεχνίτης.
    εχεις δικιο, μαζι δινουν nova και μια βαση τοιχου, μπορεις να την βαλεις την κεραια και σε τοιχο δεν ειναι αναγκη να ειναι μπαλκονι.
    Εμενα τετοια ειχαν φερει μαζι http://e-lectronics.gr/%CE%B2%CE%AC%...%CE%B5%CE%BA-2

  7. #7
    Εγγραφή
    28-04-2016
    Μηνύματα
    4
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΚΑΛΑΜΑΡΙΑ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nikiforos Εμφάνιση μηνυμάτων
    δεν ξερω τι ειδους πολυκατοικια εισαστε αν ειναι ετσι και δεν γνωριζω τι ισχυει σχετικα με κεραμοσκεπες, γιατι αν ειναι ετσι προφανως δεν υπαρχει το λεγομενο κλιμακοστασιο.
    Αμα εχεις πεσει και σε καποιον ιδιοκτητη που δεν ειναι καλος για να βοηθησει σε αυτο το προβλημα τι αλλο να πουμε!
    φανταζομαι δεν ειναι και καλο να τσακωθεις να κινηθεις νομικα και αν υπαρχει τετοιος νομος να σε βοηθησει.
    Σου ειναι ευκολο να ριξεις φωτος απο τα μπαλκονια να δουμε πως ειναι? δες αυτο κιολας http://www.akouseto.gr/rithmiisi-ths-nova/



    εχεις δικιο, μαζι δινουν nova και μια βαση τοιχου, μπορεις να την βαλεις την κεραια και σε τοιχο δεν ειναι αναγκη να ειναι μπαλκονι.
    Εμενα τετοια ειχαν φερει μαζι http://e-lectronics.gr/%CE%B2%CE%AC%...%CE%B5%CE%BA-2
    Παράθυρο από πίσω δεν υπάρχει, μόνο με σκάλα ίσως θα μπορούσε στο ύψος του ορόφου μου (πρώτος) από την πίσω πλευρά, αλλά δεν ξέρω εάν είναι εφικτό και δεν ξέρω τι σήμα θα πιάνει μιας και ακριβώς απέναντι απ το πιάτο, στα 1-2 μέτρα θα βλέπει την πισω πολυκατοικία (δεν έχει απλα η πίσω πλευρά σε αντίθεση με την μπροστά που δεν μας κάνει όμως και λογικά θα μπουκωνει το πιάτο απ τα εμπόδια).
    Γενικότερα όσο γράφω συνειδητοποιώ πόσο "ιδανική" είναι η πολυκατοικία για να ΜΗΝ βάλεις nova

    Αύριο με το φως του ήλιου θα μπορέσω ν ανεβάσω φωτος από μπαλκόνια.

  8. #8
    Εγγραφή
    10-10-2006
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    821
    Downloads
    34
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    6144/1024
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΓΥΜΝΑΣΤΗΡΙΟ
    Router
    fritzbox 7140
    Ισως αν απευθυνθεις στπυς ενοικους της απεναντι πολυκατοικιας να βρεις λυση. Ειδικα αν καποιος απο τους εκει εχει οτετβ και δεχτει να βαλει lnb με δυο εξοδους ωστε να συνδέσεις απο εκει ενα καλωδιο προς το δικο σου σπιτι.

  9. #9
    Εγγραφή
    25-08-2007
    Περιοχή
    Άρτα
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    1.229
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    ~13000/~1000
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΡΤΑ
    Path Level
    Fastpath
    Μετά από ένα έτος κάτι θα έγινε...
    Φιλικά, Άκης

  10. #10
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.113
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    μπορει και να μετακομισε....

Παρόμοια Θέματα

  1. Πρόβλημα εγκατάστασης Χ100Ρ SE σε debian
    Από snb στο φόρουμ Voice over IP (VoIP) Software
    Μηνύματα: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-10-15, 13:45
  2. Δορυφορικό internet μέσω Forthnet.
    Από Αργύρης Α. στο φόρουμ Nova
    Μηνύματα: 17
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-09-15, 16:49
  3. Από Δορυφορικό πιάτο στο δωμάτιο
    Από iMacάκιας στο φόρουμ DVB-T, Tηλεοράσεις, IPTV
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-07-15, 17:07
  4. Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-06-15, 20:00
  5. Αγορά σκέτης NOVA με πιατο
    Από Verde στο φόρουμ Nova
    Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-05-15, 16:02

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας