Εμφάνιση 1-6 από 6
  1. #1
    Εγγραφή
    06-01-2012
    Περιοχή
    ΚΥΠΡΟΣ
    Ηλικία
    30
    Μηνύματα
    670
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    2000Mb/s-1000Kb/s
    ISP
    Cyta
    Router
    ZXHN H267A
    Καλησπερα σας παιδια σκεφτομαι μετα απο πολυ καιρο να ερθω και εγω στην παρεα της Apple παρολο που ειχα iMac 21"5 προπερσι το πειρα 1600ευρω απο το Public στις 8 του Μαι συγκεκριμενα και το εδωσα επειδη ειμουν κολλημενος στα Παραθυρακια της Microsoft. Ετσι ειπα να ξανα δοκιμασω την τυχη μου αφου με θελει :P
    Εχω καποιες αποριες ομως:

    1) Ειναι καθαρο λειτουργικο συστημα απο την Apple ; 2) Θα ναι συμβατες ολες οι συσκευες μου Πολυμηχανιμα HP εκτυπωτης σαρωτης και Fax ;
    3) Θα πρεπει να ξανα αγορασω πληκτρολογιο της Apple και ποντικι της Apple ή θα μπορω να δουλευω και ετσι με αυτα που εχω ;
    4) Οι συντομευεις στα πληκτρολογια των Windows για τα Mac Mini ποια ειναι ;
    5) Πως περνω Backup Image του αρχικου λογισμικου πριν περαστει καμια αναβαθμιση της Apple ;
    6) Πως γραφω το recovery partition σε dvd για ασφαλεια ;
    7) Πως κανω εργοστασιακη επαναφορα το Mac Mini μου ;
    8) Θα μπορω να βαλω ηχεια πανω ή θα χει ενσωματομενα ;
    9) Θα μπορω να συγχωνισω το iPhone 5s μου με το Mac mini μου ;

    Και επισης ποια προγραμματα των Mac δουλευουν στα Windows εχουμε καμια λιστα με αυτα πληρωμενα και μην ;
    Pc1

    ASRock Z590 PRO4 - HYDRAM M80CLIIS 8807FE 650W - 11th Intel Core i7-11700KF - Crucial 8GB+8GB - COUGAR ΚΟΥΤΙ- COUGAR ΠΟΝΤΙΚΗ- SAGARA ΠΛΗΚΤΡΟΛΟΓΙΟ - Windows 10 Professional 64-Bit 20H2 OEM

  2. #2
    Το avatar του μέλους nickolis
    nickolis Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από thelos257 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπερα σας παιδια σκεφτομαι μετα απο πολυ καιρο να ερθω και εγω στην παρεα της Apple παρολο που ειχα iMac 21"5 προπερσι το πειρα 1600ευρω απο το Public στις 8 του Μαι συγκεκριμενα και το εδωσα επειδη ειμουν κολλημενος στα Παραθυρακια της Microsoft.
    μμμμμ πόσο σίγουρος είσαι τώρα?

  3. #3
    Εγγραφή
    06-01-2012
    Περιοχή
    ΚΥΠΡΟΣ
    Ηλικία
    30
    Μηνύματα
    670
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    2000Mb/s-1000Kb/s
    ISP
    Cyta
    Router
    ZXHN H267A
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nickolis Εμφάνιση μηνυμάτων
    μμμμμ πόσο σίγουρος είσαι τώρα?
    Αυτο εχει σημασια Νικολη ; Παρα πολυ σιγουρος ειμαι τωρα επειδη δεν θελω να μαι κολλημενος με τα παραθυρα για μια ολοκληρη ζωη.
    Pc1

    ASRock Z590 PRO4 - HYDRAM M80CLIIS 8807FE 650W - 11th Intel Core i7-11700KF - Crucial 8GB+8GB - COUGAR ΚΟΥΤΙ- COUGAR ΠΟΝΤΙΚΗ- SAGARA ΠΛΗΚΤΡΟΛΟΓΙΟ - Windows 10 Professional 64-Bit 20H2 OEM

  4. #4
    Εγγραφή
    27-04-2008
    Περιοχή
    Πάρος
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    151
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΑΡΟΣ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από thelos257 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπερα σας παιδια σκεφτομαι μετα απο πολυ καιρο να ερθω και εγω στην παρεα της Apple παρολο που ειχα iMac 21"5 προπερσι το πειρα 1600ευρω απο το Public στις 8 του Μαι συγκεκριμενα και το εδωσα επειδη ειμουν κολλημενος στα Παραθυρακια της Microsoft. Ετσι ειπα να ξανα δοκιμασω την τυχη μου αφου με θελει :P
    Εχω καποιες αποριες ομως:

    1) Ειναι καθαρο λειτουργικο συστημα απο την Apple ; 2) Θα ναι συμβατες ολες οι συσκευες μου Πολυμηχανιμα HP εκτυπωτης σαρωτης και Fax ;
    3) Θα πρεπει να ξανα αγορασω πληκτρολογιο της Apple και ποντικι της Apple ή θα μπορω να δουλευω και ετσι με αυτα που εχω ;
    4) Οι συντομευεις στα πληκτρολογια των Windows για τα Mac Mini ποια ειναι ;
    5) Πως περνω Backup Image του αρχικου λογισμικου πριν περαστει καμια αναβαθμιση της Apple ;
    6) Πως γραφω το recovery partition σε dvd για ασφαλεια ;
    7) Πως κανω εργοστασιακη επαναφορα το Mac Mini μου ;
    8) Θα μπορω να βαλω ηχεια πανω ή θα χει ενσωματομενα ;
    9) Θα μπορω να συγχωνισω το iPhone 5s μου με το Mac mini μου ;

    Και επισης ποια προγραμματα των Mac δουλευουν στα Windows εχουμε καμια λιστα με αυτα πληρωμενα και μην ;
    Δεν έχω mac mini όμως έχω macbook pro γύρω στον μισό χρόνο που είναι το ίδιο σ' αυτά που ρωτάς.
    1) Με κάθε υπολογιστή mac παίρνεις δωρεάν και το λειτουργικό. Πιο συγκεκριμένα, εκτός από το λειτουργικό παίρνεις και την άδεια για οποιαδήποτε μελλοντική έκδοση του λειτουργικού κυκλοφορήσει. Δεν χρειάζεται να σημειώνεις πουθενά το κλειδί ενεργοποίησης όπως στα windows και τέτοια χαζά. Μιας κι έχεις iphone 5s μπορώ να σου πω πως η διαδικασία αναβάθμισης λειτουργικού στην νεότερη έκδοση είναι η ίδια. Όπως περνάς νεότερη έκδοση του IOS δηλαδή.
    2)Δεν νομίζω να υπάρχει HP πολυμηχάνημα που να μην συνεργάζεται με Mac OS όσο παλιό κι αν είναι.
    3)Ποντίκι δεν χρειάζεται ν' αλλάξεις. Για το πληκτρολόγιο δεν ξέρω. Όλα τα πλήκτρα είναι ίδια εκτός από το CMD. Αυτό το πλήκτρο το χρησιμοποιείς αντί του ctrl των windows στις συντομεύσεις.
    4) Είναι ακριβώς οι ίδιες μόνο που γίνονται με το cmd αντί του ctrl.
    5) Έχει recovery στις εργοστασιακές ρυθμίσεις όπως στα laptop.
    6) Σε DVD για ασφάλεια; Μόνο ασφάλεια δεν θα ένιωθα αν το recovery image το είχα σε dvd. H Apple είναι πολύ μπροστά σ' αυτό τον τομέα. Καταρχήν έχεις recovery partition στον δίσκο του mac σου από την μάνα του. Αν το recovery αυτό καταστραφεί τότε απλά το recovery πρόγραμμα συνδέεται μέσω internet σε server της Apple και κάνει το recovery από εκεί. Τόσο απλά.
    7) Κρατώντας πατημένα τα CMD - R κατά το boot σε πάει στο recovery menu.
    8) Έχει ενσωματωμένο ηχείο αλλά μπορείς να συνδέσεις κι εξωτερικά.
    9) Μέσω icloud μπορείς να συχρονίζεις όλες τις apple συσκευές σου. Ειδικά το EL Capitan σε συνδυασμό με IOS 9 κάνουν πολλά περισσότερα από απλό συγχρονισμό.
    10)Με κάθε mac παίρνεις μαζί και το office της Apple μαζί με όλες τις μελοντικές αναβαθμίσεις του. Ειδικά ο κειμενογράφος Pages είναι πολύ πιο όμορφος κι εύχρηστος από το MS Word. Aν έχεις συνδρομή MS Office 365 μπορείς να την χρησιμοποιήσεις και σε mac.

    Τέλος μπορώ να σου πω πως κάθε mac γίνεται και pc. Μέσω του boot camp μπορείς στον ίδιο υπολογιστή να τρέχεις Mac OS και Windows. Προσωπικά ως παλιός χρήστης windows (από τα 3.1) επιβεβαιώνω την ρήση που λέει "once you go mac you never come back".

  5. #5
    Εγγραφή
    26-08-2013
    Μηνύματα
    501
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kriosgr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν έχω mac mini όμως έχω macbook pro γύρω στον μισό χρόνο που είναι το ίδιο σ' αυτά που ρωτάς.
    1) Με κάθε υπολογιστή mac παίρνεις δωρεάν και το λειτουργικό. Πιο συγκεκριμένα, εκτός από το λειτουργικό παίρνεις και την άδεια για οποιαδήποτε μελλοντική έκδοση του λειτουργικού κυκλοφορήσει. Δεν χρειάζεται να σημειώνεις πουθενά το κλειδί ενεργοποίησης όπως στα windows και τέτοια χαζά. Μιας κι έχεις iphone 5s μπορώ να σου πω πως η διαδικασία αναβάθμισης λειτουργικού στην νεότερη έκδοση είναι η ίδια. Όπως περνάς νεότερη έκδοση του IOS δηλαδή.
    Μια παρατήρηση: Ούτε στα Windows χρειάζεται να σημειώνεις το κλειδί ενεργοποίησης.. Είναι περασμένο στο BIOS…

  6. #6
    Εγγραφή
    06-01-2012
    Περιοχή
    ΚΥΠΡΟΣ
    Ηλικία
    30
    Μηνύματα
    670
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    2000Mb/s-1000Kb/s
    ISP
    Cyta
    Router
    ZXHN H267A
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kriosgr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν έχω mac mini όμως έχω macbook pro γύρω στον μισό χρόνο που είναι το ίδιο σ' αυτά που ρωτάς.
    1) Με κάθε υπολογιστή mac παίρνεις δωρεάν και το λειτουργικό. Πιο συγκεκριμένα, εκτός από το λειτουργικό παίρνεις και την άδεια για οποιαδήποτε μελλοντική έκδοση του λειτουργικού κυκλοφορήσει. Δεν χρειάζεται να σημειώνεις πουθενά το κλειδί ενεργοποίησης όπως στα windows και τέτοια χαζά. Μιας κι έχεις iphone 5s μπορώ να σου πω πως η διαδικασία αναβάθμισης λειτουργικού στην νεότερη έκδοση είναι η ίδια. Όπως περνάς νεότερη έκδοση του IOS δηλαδή.
    2)Δεν νομίζω να υπάρχει HP πολυμηχάνημα που να μην συνεργάζεται με Mac OS όσο παλιό κι αν είναι.
    3)Ποντίκι δεν χρειάζεται ν' αλλάξεις. Για το πληκτρολόγιο δεν ξέρω. Όλα τα πλήκτρα είναι ίδια εκτός από το CMD. Αυτό το πλήκτρο το χρησιμοποιείς αντί του ctrl των windows στις συντομεύσεις.
    4) Είναι ακριβώς οι ίδιες μόνο που γίνονται με το cmd αντί του ctrl.
    5) Έχει recovery στις εργοστασιακές ρυθμίσεις όπως στα laptop.
    6) Σε DVD για ασφάλεια; Μόνο ασφάλεια δεν θα ένιωθα αν το recovery image το είχα σε dvd. H Apple είναι πολύ μπροστά σ' αυτό τον τομέα. Καταρχήν έχεις recovery partition στον δίσκο του mac σου από την μάνα του. Αν το recovery αυτό καταστραφεί τότε απλά το recovery πρόγραμμα συνδέεται μέσω internet σε server της Apple και κάνει το recovery από εκεί. Τόσο απλά.
    7) Κρατώντας πατημένα τα CMD - R κατά το boot σε πάει στο recovery menu.
    8) Έχει ενσωματωμένο ηχείο αλλά μπορείς να συνδέσεις κι εξωτερικά.
    9) Μέσω icloud μπορείς να συχρονίζεις όλες τις apple συσκευές σου. Ειδικά το EL Capitan σε συνδυασμό με IOS 9 κάνουν πολλά περισσότερα από απλό συγχρονισμό.
    10)Με κάθε mac παίρνεις μαζί και το office της Apple μαζί με όλες τις μελοντικές αναβαθμίσεις του. Ειδικά ο κειμενογράφος Pages είναι πολύ πιο όμορφος κι εύχρηστος από το MS Word. Aν έχεις συνδρομή MS Office 365 μπορείς να την χρησιμοποιήσεις και σε mac.

    Τέλος μπορώ να σου πω πως κάθε mac γίνεται και pc. Μέσω του boot camp μπορείς στον ίδιο υπολογιστή να τρέχεις Mac OS και Windows. Προσωπικά ως παλιός χρήστης windows (από τα 3.1) επιβεβαιώνω την ρήση που λέει "once you go mac you never come back".
    Να σαι καλα φιλε μου σε υπεραευχαριστω και εγω αν και ειμαι νεος σε ηλικια φενομαι παλιος αρχαιος χρηστης απο τα Windows 95 ετσι ηταν ο πρωτος μου υπολογιστης μετα ακολουθησα 98 98SE XP Professional και Home Edition και ουτο κατεξης. Αλλα οταν ειδα τα Mac Mini iMac MacBook MacBook Air κλπ στο Public στην Κυπρο ξετρελλαθηκα και ειπα φτανει ποια windows και windows και windows καιρος να παω και εγω σε Mac Mini που ειναι και φτηνοτερο. Και μετανιωσα που εδωσα το iMac μου πραγματικα αλλα τα καλυτερα ερχονται οσο μικρο και να μου φενεται το Mini ειναι αριστουργημα.
    Pc1

    ASRock Z590 PRO4 - HYDRAM M80CLIIS 8807FE 650W - 11th Intel Core i7-11700KF - Crucial 8GB+8GB - COUGAR ΚΟΥΤΙ- COUGAR ΠΟΝΤΙΚΗ- SAGARA ΠΛΗΚΤΡΟΛΟΓΙΟ - Windows 10 Professional 64-Bit 20H2 OEM

Παρόμοια Θέματα

  1. Αndroid TV Boxes & sticks
    Από vladimir rus στο φόρουμ Android
    Μηνύματα: 2247
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-03-24, 08:46
  2. HP Pavilion Mini 300-235na VS Mac Mini 2016
    Από kriosgr στο φόρουμ Apple Hardware και Software
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-07-17, 14:52
  3. Επισκευή mac mini
    Από vasim στο φόρουμ Apple Hardware και Software
    Μηνύματα: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-05-16, 20:55
  4. Mac mini
    Από JOTE στο φόρουμ Apple Hardware και Software
    Μηνύματα: 27
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-09-15, 14:33
  5. Mac Mini 2011/2012
    Από limf(x) στο φόρουμ Ζήτηση
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-09-15, 12:10

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας