Σελ. 6 από 11 ΠρώτηΠρώτη ... 45678 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 76-90 από 155
  1. #76
    Εγγραφή
    06-02-2006
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    6.151
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    16280/920
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΛΥΣΙΔΑ
    Router
    Asus DSL-N66U
    SNR / Attn
    9(dB) / 13.5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από cranky Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τώρα, έτσι που το κάνατε ...

    ... μέχρι να 'ρθεί ο sdikr με την σκούπα του.
    Θράσο, με την άδεια σου συνεχίζω το...American Bar.

    Άντε να πω και εγώ 2 λογάκια για τα Mac, γιατί περισσότερο πραγματικά δεν χρειάζεται, χαλιέται φαιά ουσία για το τίποτα. Καταρχήν ναι σε επίπεδο hardware είναι υπερτιμολογημένα από λίγο έως υπερβολικά ανάλογα την περίπτωση. Nothing new here. Όλο το hardware της Apple έχει τιμή στο Θεό και ο κλασσικός λόγος είναι "ποιότητα κατασκευής", κάτι που είναι πάρα πολύ σχετικό και συζητήσιμο. Κατά δεύτερο και σημαντικότερο, θα μπορούσα να δεχτώ ότι μέχρι πριν πχ μια δεκαετία που τα παραθύρια είχαν πολύ περισσότερα flaws και ασχήμιες από το σωτήριο έτος 2016, ναι θα το καταλάβαινα να αγοράσει κάποιος Mac, είτε για λόγους εξειδικευμένης εφαρμογής (που για τον ΧΨΖ λόγο τρέχει μόνο σε Mac ? Why ? Who knows), είτε για το λεγόμενο "user experience" που μας τα έχει κάνει (Led) Zeppelin η Apple, κοινώς δηλαδή για να μπορεί κάποιος, πιθανό και σχετικά αρχάριος, να κάνει τη δουλειά του, χωρίς να ασχοληθεί ίσως και ποτέ με κάποιο ενδεχόμενο bug ή crash. Από τότε όμως μέχρι σήμερα, η ανθρωπότητα προόδευσε, δυστυχώς για την Apple το ίδιο και τα Windows και αυτός ο λόγος όσο πάει τόσο και φθίνει. Τέλος σε ότι αφορά το μύθο του format, δεν ξέρω αν το γνωρίζετε αλλά υπάρχουν κάτι όμορφες εφαρμογούλες που σου κάνουν backup/image τον δίσκο και μάλιστα σε σύντομους χρόνους. Νομίζω τελευταία φορά έκανα format χμμ...το 2010 Από εκεί και πέρα με το Mac έχεις και τα χέρια σου δεμένα σε ότι αφορά το "πείραγμα" (αν θες την εγγύηση φυσικά) και σε ότι αφορά το upgrade, πάλι πας όπου σου λέει/συνιστά η εταιρεία. Not an ideal situation in the slightest. Αυτά τα θέματα είναι λυμένα εδώ και δεκαετίες στα υπόλοιπα (IBM Compatible) PCs.

    Just my 2 cents.
    CPU: i7-6700k || MB: Asus Maximus VIII Hero || RAM: Kingston HyperX Fury 16GB 2400mhz cl15 || GPU: Asus GTX 970 Strix || CPU cooler: Noctua NH-D15 || HDD: Samsung 850 EVO 250GB, WD 1TB Caviar Black || PSU: Seasonic 700W || Monitor: LG M2762D/1080p || Speakers: Harman Kardon SoundSticks III || Case: Silverstone Temjin TJ07

  2. #77
    Εγγραφή
    02-11-2003
    Περιοχή
    Επαναπατρισθείς στην Αθήνα
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    56.427
    Downloads
    64
    Uploads
    73
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Fastpath
    Λοιπόν επειδή βλέπω ότι μάγκεψαν οι Μακάδες:

    Ένα σύστημα απολύτως ισοδύναμο με το δικό μου, καινούριο σήμερα, έχει αυτά, και κάνει τόσο:

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  magepsanoimacades.png 
Εμφανίσεις:  49 
Μέγεθος:  54,7 KB 
ID: 170312

    Συν €250 για μία BenQ GW2870.
    http://www.benq.com/product/monitor/...pecifications/

    Δηλαδή μιλάμε για 28άρα, xVA panel (δηλαδή το καλύτερο panel), και fullHD, με τεράστιο pixel size (0.33mm).

    Δηλαδή ό,τι καλύτερο υπάρχει σε οθόνη.

    Σύνολο €1600.

    Λειτουργικό: Linux -> δωρεάν.

    Προκαλώ ευθέως, οποιονδήποτε Μακά, εδώ και τώρα, με στοιχεία, με μολύβι και χαρτί, με νούμερα, και με αναλυτικά specs, να φτιάξει Μακ, που να μην είναι υποδεέστερο σε κανένα απολύτως υποσύστημα, με το ίδιο τουλάχιστο κόστος.

    Και περιμένω.
    Επιτέλους το ελάχιστο δυνατό, ευέλικτο, και ψηφιακό κράτος. Με διαρκή αξιολόγηση.

  3. #78
    Εγγραφή
    06-07-2005
    Περιοχή
    Νέα Υόρκη
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    11.668
    Downloads
    6
    Uploads
    2
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    300 Mbps down/10 Mbps up
    ISP
    Spectrum
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από WAntilles Εμφάνιση μηνυμάτων
    Λοιπόν επειδή βλέπω ότι μάγκεψαν οι Μακάδες:

    Ένα σύστημα απολύτως ισοδύναμο με το δικό μου, καινούριο σήμερα, έχει αυτά, και κάνει τόσο:

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  magepsanoimacades.png 
Εμφανίσεις:  49 
Μέγεθος:  54,7 KB 
ID: 170312

    Συν €250 για μία BenQ GW2870.
    http://www.benq.com/product/monitor/...pecifications/

    Δηλαδή μιλάμε για 28άρα, xVA panel (δηλαδή το καλύτερο panel), και fullHD, με τεράστιο pixel size (0.33mm).

    Δηλαδή ό,τι καλύτερο υπάρχει σε οθόνη.

    Σύνολο €1600.

    Λειτουργικό: Linux -> δωρεάν.

    Προκαλώ ευθέως, οποιονδήποτε Μακά, εδώ και τώρα, με στοιχεία, με μολύβι και χαρτί, με νούμερα, και με αναλυτικά specs, να φτιάξει Μακ, που να μην είναι υποδεέστερο σε κανένα απολύτως υποσύστημα, με το ίδιο τουλάχιστο κόστος.

    Και περιμένω.
    Θα περιμένεις πολύ, τα τρολς δεν απαντάνε με στοιχεία, εγώ ένα απλό λινκ ζήτησα και μου είπαν να κατεβάσω τόρεντ. Μόνο ο ΦΠ είναι σοβαρός μακάς, δεν ντρέπεται να παραδεχτεί αυτό που όλος ο κόσμος ξέρει για την τιμή των Μακ.

  4. #79
    Εγγραφή
    02-04-2005
    Περιοχή
    Κλωζάνη
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.552
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    ISP
    Μπάμπης νετ
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΥΚΟΧΩΡΙ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tsigarid Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μόνο ο ΦΠ είναι σοβαρός μακάς, δεν ντρέπεται να παραδεχτεί αυτό που όλος ο κόσμος ξέρει για την τιμή των Μακ.
    Επιτέλους υπάρχει μια αναγνώριση στο λινουξοχωριό

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από biggeo65 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Mε ποιά λογική να συγκρίνω, όταν κι εγώ που δεν παίζω παιχνίδια, μπορώ να κάνω μια επεξεργασία βίντεο
    δύο φορές πιο γρήγορα σε PC από ότι στον αντίστοιχης τιμής MAC;

    Γιατί να δώσω 2500€ για MAC όταν με τα ίδια λεφτά στήνω PC με 2011-3 και 6-πύρηνο i7;
    Αν συτό που σου έγραψα παρακάτω (και προσπέρασες) δε σου λέει τίποτα και η κύρια ασχολία σου στο pc είναι το encoding video, να μην πάρεις.
    Δεν μετριέται φυσικά η παραγωγικότητα σε όλους τους τομείς με πυρήνες και μνήμη.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Φανερός Πράκτωρ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι τα mac είναι υπερτιμολογημένα. Στις καλές περιπτώσεις έχουν κανένα π.χ. 300άρι ευρώ πάνω από ένα αντιστοίχων προδιαγραφών pc (π.χ. στα σχετικά "φθηνά" macbook που με είχε απασχολήσει). Σε αυτά τα 300 περιλαμβάνεται το κόστος του OSX για όσο κρατήσει το μηχάνημα (5-10 χρονια) αλλά και μια αρκετά bug-free καθημερινότητα για το διάστημα αυτό (εγώ για αυτό πληρώνω χαλαρά 300 ευρώ για 5+ χρόνια).

    Προφανώς αν θες να πάρεις πολύ δυνατό μηχάνημα σε mac θα πρέπει να τα σκάσεις.
    Αλλά mac δεν θα πάρεις για να παίζεις παιχνίδια και ούτε απαραίτητα για την υπολογιστική ισχύ τους.
    Θα πάρεις για να έχεις ένα σωστό GUI που θα δουλεύει. Δεν θα ασχοληθείς ποτέ με τις απλές & καθημερινές διαδικασίες (από backup, antivirus μέχρι να μπορεί να παίζει σωστά ο ήχος, η κάμερα, το skype ο εκτυπωτής κλπ). Θα πάρεις για να έχεις ένα unixοειδές που θα αλληλεπιδρά σωστά με άλλα unixoειδή χωρίς ματσακωνιές που κάνουν στα win.
    Θα πάρεις με λίγα λόγια για να κάνεις την καθημερινότητά σου πιο εύκολη.
    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από WAntilles Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σύνολο €1600.

    Λειτουργικό: Linux -> δωρεάν.

    Προκαλώ ευθέως, οποιονδήποτε Μακά, εδώ και τώρα, με στοιχεία, με μολύβι και χαρτί, με νούμερα, και με αναλυτικά specs, να φτιάξει Μακ, που να μην είναι υποδεέστερο σε κανένα απολύτως υποσύστημα, με το ίδιο τουλάχιστο κόστος.
    Πέρα από το ότι ο κόσμος προχωράει και δεν χρειάζεται τεράστιο pixel size για να μην στραβώνεται, θα σου δώσω μερικά hints μέσω ερωτήσεων:
    α) τι χρήση κάνεις στο μηχάνημα αυτό;
    β) πόσο κόπο/ώρες θες σε βάθος ενός χρόνου για να το φέρεις στα μέτρα σου, να το συντηρείς και να έχεις ένα σωστό σύστημα (όχι απαραίτητα αυτό που θεωρείς εσύ σωστό);
    γ) πόσο κοστολογείς την εργατοώρα σου;

    Ακόμα και αν μου απαντήσεις π.χ.
    α)∞ β)0 γ)0 σκέψου ότι άλλοι μπορεί να δώσουν άλλες απαντήσεις/τιμές στα παραπάνω

    υγ: μην υποψιαστώ ότι αγόρασες επώνυμο NAS και δεν έστησες μόνος σου linuxακι σε gentoo κάνοντας compile όλο το σύστημα από το 0
    Υδραυλικός, φωτογράφος, εραστής και ποιητής...
    http://www.flickr.com/photos/120411235@N06/

  5. #80
    Το avatar του μέλους nickolis
    nickolis Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από WAntilles Εμφάνιση μηνυμάτων
    Λοιπόν επειδή βλέπω ότι μάγκεψαν οι Μακάδες:

    Ένα σύστημα απολύτως ισοδύναμο με το δικό μου, καινούριο σήμερα, έχει αυτά, και κάνει τόσο:

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  magepsanoimacades.png 
Εμφανίσεις:  49 
Μέγεθος:  54,7 KB 
ID: 170312

    Συν €250 για μία BenQ GW2870.
    http://www.benq.com/product/monitor/...pecifications/

    Δηλαδή μιλάμε για 28άρα, xVA panel (δηλαδή το καλύτερο panel), και fullHD, με τεράστιο pixel size (0.33mm).

    Δηλαδή ό,τι καλύτερο υπάρχει σε οθόνη.

    Σύνολο €1600.

    Λειτουργικό: Linux -> δωρεάν.

    Προκαλώ ευθέως, οποιονδήποτε Μακά, εδώ και τώρα, με στοιχεία, με μολύβι και χαρτί, με νούμερα, και με αναλυτικά specs, να φτιάξει Μακ, που να μην είναι υποδεέστερο σε κανένα απολύτως υποσύστημα, με το ίδιο τουλάχιστο κόστος.

    Και περιμένω.
    Δεν βλέπεις καλά! Οι Mac users είναι cool.... πάντα φιλικα.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tsigarid Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα περιμένεις πολύ, τα τρολς δεν απαντάνε με στοιχεία, εγώ ένα απλό λινκ ζήτησα και μου είπαν να κατεβάσω τόρεντ. Μόνο ο ΦΠ είναι σοβαρός μακάς, δεν ντρέπεται να παραδεχτεί αυτό που όλος ο κόσμος ξέρει για την τιμή των Μακ.
    τρολ είσαι εσύ που δεν έχεις ιδέα τι είναι το MacOS, Mac και μιλάς (δεν λες και τιποτα δηλαδη) το ποιος είναι σοβαρος <μακας> δεν νομιζω οτι μπορείς να το κρίνεις

  6. #81
    Εγγραφή
    02-11-2003
    Περιοχή
    Επαναπατρισθείς στην Αθήνα
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    56.427
    Downloads
    64
    Uploads
    73
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Φανερός Πράκτωρ Εμφάνιση μηνυμάτων
    υγ: μην υποψιαστώ ότι αγόρασες επώνυμο NAS και δεν έστησες μόνος σου linuxακι σε gentoo κάνοντας compile όλο το σύστημα από το 0
    Έχω γράψει εδώ μέσα την σχετική κοστολογική ανάλυση, πριν 1,5+ χρόνο.

    Το κόστος λύσης server motherboard + server CPU + 16GB ECC RAM λόγω ZFS και FreeNAS, έβγαινε το ίδιο με έτοιμο NAS.



    ΥΓ: Linuxακι server είχα για 10 χρόνια, με απλό LVM2 χωρίς RAID redudancy. Είχα γράψει και σχετικό άρθρο εδώ μέσα.

    Αλλά ήθελα πλέον RAID-6 redudancy, και εκεί δεν μου έδινε την αξιοπιστία που μου έδιναν είτε το έτοιμο NAS είτε το FreeNAS.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Φανερός Πράκτωρ Εμφάνιση μηνυμάτων
    α) τι χρήση κάνεις στο μηχάνημα αυτό;
    - development και compiling κώδικα για δουλειά
    - περιστασιακό 720p ή fullHD video editing, όχι για δουλειά

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Φανερός Πράκτωρ Εμφάνιση μηνυμάτων
    β) πόσο κόπο/ώρες θες σε βάθος ενός χρόνου για να το φέρεις στα μέτρα σου, να το συντηρείς και να έχεις ένα σωστό σύστημα (όχι απαραίτητα αυτό που θεωρείς εσύ σωστό);
    γ) πόσο κοστολογείς την εργατοώρα σου;
    Πέρα από το αρχικό στήσιμο, πρακτικά καθόλου μετά, για όλη τη διάρκεια ζωής του μηχανακίου (π.χ. 7 χρόνια).
    Επιτέλους το ελάχιστο δυνατό, ευέλικτο, και ψηφιακό κράτος. Με διαρκή αξιολόγηση.

  7. #82
    Εγγραφή
    30-05-2009
    Μηνύματα
    19.486
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    kbps 1.020 / 21.348
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΠΤΟΛΕΜΑΪΔΑ
    Router
    Thomson TG585 v8
    SNR / Attn
    6.5(dB) / 12.5(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Φανερός Πράκτωρ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν συτό που σου έγραψα παρακάτω (και προσπέρασες) δε σου λέει τίποτα και η κύρια ασχολία σου στο pc είναι το encoding video, να μην πάρεις.
    Δεν μετριέται φυσικά η παραγωγικότητα σε όλους τους τομείς με πυρήνες και μνήμη.
    Μα δεν θέλω το PC μόνο για Office kai e-mails. Το θέλω για να μπορώ να κάνω τα πάντα γρήγορα.
    Όσο για το user experience κι αν γίνεται η καθημερινότητα πιο εύκολη απαντήθηκε παραπάνω από τον Banditgr.

    Κι έχω δικό μου αυτό που πλήρωσα και μπορώ να κάνω ότι αλλαγές θέλω χωρίς δέσμευση.
    Έχω να κάνω Format από τότε που πέρασα τα XP. Aπό εκεί και μετά, ότι και να άλλαξα,
    ασχολήθηκα μια ώρα το πολύ με τις ρυθμίσεις και τέλος. Και μπορείς να έχεις πάντα σύγχρονο PC.

    Αν ξέρεις το σύστημα σου ,αν κι όταν παρουσιαστεί κάποιο πρόβλημα το αντιμετωπίζεις άμεσα και γρήγορα.
    Αν δεν ξέρεις το σύστημα σου πιθανώς και να βολεύει ο MAC γιατί δεν χρειάζεται να ασχοληθείς.
    Σαν το PS ή το XBΟX ένα πράγμα. Το συνδέεις και τα δουλεύεις.

    Αν χαλάσει ή τα στάζεις "χοντρά" στο support ή ψάχνεις για αγορά νέου συστήματος.
    ΕΝ ΟΙΔΑ ΟΤΙ ΟΥΔΕΝ ΟΙΔΑ

  8. #83
    Το avatar του μέλους nickolis
    nickolis Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από biggeo65 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μα δεν θέλω το PC μόνο για Office kai e-mails. Το θέλω για να μπορώ να κάνω τα πάντα γρήγορα.
    Όσο για το user experience κι αν γίνεται η καθημερινότητα πιο εύκολη απαντήθηκε παραπάνω από τον Banditgr.

    Κι έχω δικό μου αυτό που πλήρωσα και μπορώ να κάνω ότι αλλαγές θέλω χωρίς δέσμευση.
    Έχω να κάνω Format από τότε που πέρασα τα XP. Aπό εκεί και μετά, ότι και να άλλαξα,
    ασχολήθηκα μια ώρα το πολύ με τις ρυθμίσεις και τέλος. Και μπορείς να έχεις πάντα σύγχρονο PC.

    Αν ξέρεις το σύστημα σου ,αν κι όταν παρουσιαστεί κάποιο πρόβλημα το αντιμετωπίζεις άμεσα και γρήγορα.
    Αν δεν ξέρεις το σύστημα σου πιθανώς και να βολεύει ο MAC γιατί δεν χρειάζεται να ασχοληθείς.
    Σαν το PS ή το XBΟX ένα πράγμα. Το συνδέεις και τα δουλεύεις.

    Αν χαλάσει ή τα στάζεις "χοντρά" στο support ή ψάχνεις για αγορά νέου συστήματος.
    υπάρχει και αυτή η εκδοχή που λες αλλα υπάρχει και η κονσόλα μέσο των ports (compile η έτοιμα πακέτα) να κάνεις ότι άλλο θέλεις.

  9. #84
    Εγγραφή
    30-05-2009
    Μηνύματα
    19.486
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    kbps 1.020 / 21.348
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΠΤΟΛΕΜΑΪΔΑ
    Router
    Thomson TG585 v8
    SNR / Attn
    6.5(dB) / 12.5(dB)
    Μια χαρά compile κάνεις και στο PC και πιο γρήγορα στα ίδια λεφτά,
    Αλλά δεν άκουσα να λες οτιδήποτε για το ότι είσαι "δεμένος" με το Hardware,
    ότι ξεχνάς τις αναβαθμίσεις εκτός κι αν πληρώσεις χοντρά στο support,
    κι αν πάθει κάτι μετά τον χρόνο δεν έχεις εγγύηση.
    ΕΝ ΟΙΔΑ ΟΤΙ ΟΥΔΕΝ ΟΙΔΑ

  10. #85
    Το avatar του μέλους nickolis
    nickolis Guest
    Τι compile κάνεις στo PC ? με Linux η BSD ναι, στα Windows ?
    Ίσως να υπάρχει δέσμευση στο hardware αλλά για εμένα δεν ειναι πρόβλημα.
    Είπαμε ότι δεν ειναι μόνο παραγωγικότητα τα πολλά core-modules
    Οι αναβαθμίσεις γίνονται κανονικά αν έχεις υπομονή. Έχω προσθέσει μνήμη (γελοίο πιο εύκολο απο πς, άλλαξα hdd (θέλει προσοχή λιγο δύσκολο αυτό). Μπορώ να αλλάξω και καρτα γραφικών, ειναι ακριβές διότι ειναι αυτές των φορητών, επεξεργαστή αν βρω έναν ι7 δεν θα έλεγα όχι.
    Τώρα αν κάποιος δεν ξέρεις - δεν ασχολείται τι να το κάνει το hardware upgrade, είτε πς είτε μακ.
    Δεν έχω ακούσει να χαλάνε τα μακ μετα απο ένα χρόνο. Αν χαλάσει κατι και δεν φταις εσύ η Apple σε προσέχει.
    Αγόρασα iMac φυσικα για το MacOS, έτσι και αλλιώς ο i5 κουράδα ειναι. (Εντος και εκτός). Η Ιντελ πουλάει ακριβά. Υπομονή μέχρι τα επόμενα μοντέλα θα εφοδιαστούν με zen επεξεργαστές για καλύτερες αποδόσεις και μείωση τιμών.

  11. #86
    Εγγραφή
    30-05-2009
    Μηνύματα
    19.486
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    kbps 1.020 / 21.348
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΠΤΟΛΕΜΑΪΔΑ
    Router
    Thomson TG585 v8
    SNR / Attn
    6.5(dB) / 12.5(dB)
    Περίμενε να δεις μείωση τιμών. Ιδιες τιμές θα είναι αν όχι πιο ακριβά
    λόγω νέας τεχνολογίας και καλά, κι αύξηση στα κέρδη της Apple.

    Τουλάχιστον με το PC έχεις επιλογές τόσο σε κομμάτια / εταιρείες όσο και σε τιμές.

    Κι αυτό το ότι πήρες το MAC για το OS, καλύτερα στα ίδια λεφτά PC
    με μια διανομή LINUX και θα είχες PC "τέρας"
    ΕΝ ΟΙΔΑ ΟΤΙ ΟΥΔΕΝ ΟΙΔΑ

  12. #87
    Το avatar του μέλους nickolis
    nickolis Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από biggeo65 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Περίμενε να δεις μείωση τιμών. Ιδιες τιμές θα είναι αν όχι πιο ακριβά
    λόγω νέας τεχνολογίας και καλά, κι αύξηση στα κέρδη της Apple.

    Τουλάχιστον με το PC έχεις επιλογές τόσο σε κομμάτια / εταιρείες όσο και σε τιμές.

    Κι αυτό το ότι πήρες το MAC για το OS, καλύτερα στα ίδια λεφτά PC
    με μια διανομή LINUX και θα είχες PC "τέρας"
    Για να ρυθμίσεις το Linux έτσι όπως έρχεται το MaOS θες πολύ χρόνο, αν και δεν νομίζω να υπάρχουν τα προγράμματα για να δουλεύουν ολα μαζί συγχρόνως τόσο καλά (iPhone iPad iMac ecc..).
    Εκτος του ότι ειναι κλειδωμένα πατενταρισμένα ίσως κατα προσέγγιση να πλησιάσεις λιγο (Gnome-OSX)
    Σίγουρα με 2 κατοστάρικα ένα πς και λινουξ ειναι ένα καλό εργαλείο αν έχεις χρόνο αρκετό να δεις και να μάθεις ωραία πραγματάκια, αλλα ούτε κατα διάνοια δεν φτάνουν το εξελιγμένο desktop using.
    Πχ Η σαβουρο ΜΣ θα μπορούσε να πουν πολλοί ότι έχει μείνει στο πολύ παλιό στυλ, τώρα στα 10αρια πρόσθεσε την κορδονα και γελάνε και πέτρες. Για δείτε λιγο απο ποιον αγόρασε το Siri η Apple και ποιοι ηταν χρήστες του.
    Αλλα να πληρώνεται λειτουργικό και να του δανείζεται τα προσωπικα σας δεδομένα το θεωρώ αδιανόητο.

  13. #88
    Το avatar του μέλους ditsikts
    ditsikts Guest
    Δεν είναι σωστό να συγκρίνεται ΜΑΚ με pc που το παίρνεις κομμάτι-κομμάτι, η σύγκριση θα ήταν πιο αντικειμενική αν το συγκρίνατε με έτοιμο από κατασκευαστή.
    Πλέον τα win είναι σε πολύ καλή κατάσταση, δε χρειάζονται συντήρηση πια(γίνεται αυτοματοποιημένα όταν είναι σε idle), σπάνια κρασάρουν και πλέον με τη στρατηγική το δωρεάν upgrade προσπαθεί να φτιάξει ενιαία βάση που αν το πετύχει θα γίνουν ακόμα ποιο σταθερά λόγο μικρότερου κατακερματισμού.
    (τι μπορείς να κάνεις στα Win)>(Τι μπορείς να κάνεις στα Mac)
    Και μη ξεχνάτε ότι έρχεται bash scripting στα Win και το development θα πάρει πολλά +++ σε CLI, σε GUI δεν έχει αντίπαλο το visual studio...
    "Τα win θέλουν ρυθμίσεις/setαρισμα" Αυτό δε μπορώ να το καταλάβω, προσωπικά σε φρέσκια εγκατάσταση θα βάλω steam, visual studio, blender, 3d-coat, vlc και αυτό είναι όλο. Ακόμα και κάποιος που θα πάει control panel κτλ να ρυθμίσει, πλέον αν θέλει σώνονται στο cloud άρα έχει τη δυνατότητα να τις κάνει μια φορά.
    Και το αντίθετο που υπονοείτε "τα mac δε θέλουν ρυθμίσεις" δηλαδή όλοι οι mac users έχουν ακριβώς της ίδιες "ανάγκες" ή η μαμά apple ξέρει καλύτερα από σένα ή αυτό είναι και άμα σου αρέσει.
    Έχετε μείνει σε μια ρητορική που μέχρι τα vista ίσχυε αλλά πλέον πολλά είναι εκτός τόπου ή ισχύουν σε ελάχιστο βαθμό.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ditsikts : 10-05-16 στις 08:59.

  14. #89
    Το avatar του μέλους nickolis
    nickolis Guest
    Το μακ το ρυθμίζεις όπως επιθυμείς, πιο βιστα ; Μέχρι χτες με το φορματ ξεκαθαρίζεις το μπάχαλο.
    Και το μακ έχει time machine 10 χρόνια, cloud να επιστρέψεις από εκεί ακριβώς που θέλεις.
    Η χοντροκοπιά της ΜΣ δεν θα έχει ποτέ την λεπτότητα την απλότητα και την σταθερότητα του MacOS.

  15. #90
    Εγγραφή
    30-05-2009
    Μηνύματα
    19.486
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    kbps 1.020 / 21.348
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΠΤΟΛΕΜΑΪΔΑ
    Router
    Thomson TG585 v8
    SNR / Attn
    6.5(dB) / 12.5(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nickolis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το μακ το ρυθμίζεις όπως επιθυμείς, πιο βιστα ; Μέχρι χτες με το φορματ ξεκαθαρίζεις το μπάχαλο.
    Και το μακ έχει time machine 10 χρόνια, cloud να επιστρέψεις από εκεί ακριβώς που θέλεις.
    Η χοντροκοπιά της ΜΣ δεν θα έχει ποτέ την λεπτότητα την απλότητα και την σταθερότητα του MacOS.
    Mα το θέμα δεν είναι το λειτουργικό. Γιατί να πληρώσω διπλάσια τιμή για Hardware,
    όταν μπορώ με τα μισά λεφτά να έχω το ίδιο αν όχι καλύτερο PC,χωρίς να δένομαι με το Hardware
    και χρησημοποιώντας όποιο λειτοπυργικό θέλω, ακόμη και MacOS αν αυτό με ευχαριστεί.

    Όσο για το ΜacOS time machine παρουσιάστηκε πρώτη φορά 26 Οκτωβρίου 2007,
    όταν η MS είχε το system Restore από το 2000 με τα ME και πραγματικά δούλευε στα XP.

    Άρα γι'αυτό μπορούμε να πούμε ότι ήταν μια ιδέα που και η δυο με πρώτη την MS
    "δανείστηκαν" από την Wild File, Inc που έφερε το 1998 το GoBack στην αγορά.
    ΕΝ ΟΙΔΑ ΟΤΙ ΟΥΔΕΝ ΟΙΔΑ

Σελ. 6 από 11 ΠρώτηΠρώτη ... 45678 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Πρόβλημα με ήχο σε laptop με windows 10
    Από ptsak στο φόρουμ Κάρτες ήχου, γραφικών, ηχεία και οθόνες
    Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-04-16, 15:22
  2. Μηνύματα: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-04-16, 18:32
  3. Μηνύματα: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-02-16, 19:41
  4. Μηνύματα: 22
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-01-16, 03:06
  5. Μηνύματα: 105
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-08-15, 11:31

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας