Σελ. 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 33
  1. #1
    Εγγραφή
    22-09-2003
    Μηνύματα
    81.746
    Downloads
    218
    Uploads
    48
    Άρθρα
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor DGA4130
    SNR / Attn
    6(dB) / 2.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Ο Καναδικός συμβουλευτικός όμιλος Open Media, δημοσίευσε μια ανοικτή επιστολή προς το Netflix, ζητώντας από αυτό να σταματήσει το μπλοκάρισμα της Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  netflix-hp.png 
Εμφανίσεις:  433 
Μέγεθος:  9,8 KB 
ID: 170430πρόσβασης στις υπηρεσίες του μέσω VPN. Από τις αρχές του έτους το Netflix ξεκίνησε δυναμικά να "κυνηγάει" τους χρήστες που χρησιμοποιούν VPN για να προσπεράσουν τον γεωγραφικό περιορισμό -geoblocking- στην πρόσβαση στο περιεχόμενο του, κάτι που οδήγησε σε αντιδράσεις από πολλούς από αυτούς.

    Ως τώρα 45 χιλιάδες άνθρωποι έχουν υπογράψει το petition της Online Media που έχει την ονομασία "My Netflix, My Privacy" με την οποία καλείται το Netflix να αντισταθεί στο bullying των μεγάλων μέσων και να μην μπλοκάρει την υπέρ της ιδιωτικότητας τεχνολογία VPN.

    Επιπλέον έχει καλέσει σε συνάντηση τον CEO του Netflix για να συζητήσουν εναλλακτικούς τρόπους υλοποίηση του geoblocking από αυτό.

    Πηγή : Techspot

  2. #2
    Εγγραφή
    14-01-2004
    Περιοχή
    Deutschland
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    1.199
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    250000/42460
    ISP
    Telekom.de
    Router
    Fritz7530/ASUS RT-AC86U
    SNR / Attn
    6(dB) / 18(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Δε πάει να υπογράψουν και 4 εκατομμύρια, this is business. Εξάλλου το ίδιο το Netflix δεν έχει συμφέρον απλά να μπλοκάρει κόσμο, οι κάτοχοι των πνευματικών δικαιωμάτων όμως το απαιτούν (λεγε με MPAA). Κι όσο αυτές οι εταιρίες το απαιτούν για να πουλάνε 100 φορές το ίδιο πράγμα, δεν αλλάζει τίποτα.

  3. #3
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    πολυ καλη κινηση

  4. #4
    Το avatar του μέλους eyw
    eyw Guest
    Υπάρχει τρόπος να κοροϊδέψουμε το NETFLIX, έστω και προσωρινά?

  5. #5
    Εγγραφή
    24-04-2002
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    2.727
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Router
    ZTE H288A
    Ένας είναι ο τρόπος, vote with your wallet.
    "... στη γαλέρα της ζωής μου τράβηξα άγριο κουπί." - Θ.Β.
    ----
    Είναι να απορείς πώς ο λαός που γνώρισε καλύτερα από τον καθένα την θηριωδία του ισχυρού, ώντας στην θέση αυτού πράττει τα ίδια!!!
    It's a marvel to me that the people who have an intimate knowledge of the brutality brought by the mighty, being in their place act the same!!!

  6. #6
    Εγγραφή
    05-09-2005
    Περιοχή
    Belfast, Northern Ireland
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.164
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/72
    ISP
    Sky
    Έτσι ακριβώς. Πριν 10 μέρες διέκοψα τη συνδρομή, και σε επικοινωνία του support τους, τους είπα πως ένας λόγος είναι και η διακοπή VPN πρόσβασης, όπου πραγματικά έχω πρόβλημα όταν είμαι στην Ελλάδα καθώς το περιεχόμενο είναι επιεικώς για τα μπάζα .

    Αν δε βρούν τρόπο να βλέπεις το περιεχόμενο της χώρας προέλευσης που πληρώνει η κάρτα σου, από εμένα μαύρο στο μαυρογυαλούρο.

  7. #7
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    δεν λεω καλα κανεις αλλα μην περιμενεις να συγκινηθουν απο μας τους "κακομοιρηδες" μην ξεχνας οτι ειμαστε 10 μυρια ανθρωποι απλα χεσμενους μας εχουν.
    σου λενε αυτα προσφερουμε αν θες πληρωνεις αν οχι στο καλο και να μας γραφεις.

  8. #8
    Εγγραφή
    02-04-2005
    Περιοχή
    Κλωζάνη
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.552
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    ISP
    Μπάμπης νετ
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΥΚΟΧΩΡΙ
    Στους όρους τι λέει;
    Επιτρέπει να μπαίνεις με VPN άλλης χώρας από αυτή που μένεις;
    (νομίζω ότι το είχαμε συζητήσει ξανά και είχαμε μείνει ότι δεν επιτρέπεται αλλά δε μπορούν να το "αποδείξουν")

    Αν και νομίζω ότι δεν χρειάζονται πολλά μπλοκαρίσματα. Απλά μπορούν να συνδέσουν τη συνδρομή με την εθνικότητα της κάρτας με την οποία κάνεις πληρωμή (όπως κάνει η apple π.χ.)
    Υδραυλικός, φωτογράφος, εραστής και ποιητής...
    http://www.flickr.com/photos/120411235@N06/

  9. #9
    Εγγραφή
    29-12-2007
    Μηνύματα
    372
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    33100/1350
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΑΘΗΝΑ
    Router
    Tp-link
    ... Επειδή θα θεωρηθεί στο τέλος διαφήμιση, όποιος θέλει ας στείλει πμ να του προτείνω proxy που σε εμένα δουλεύει... Θέλει λίγο σκαλισμα στο ρουτερ όμως.

  10. #10
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    καταρχην ευχαριστω τον φιλο που αναφερει στο θεμα περι proxy υπαρχουν και τα αντιστοιχα vpn που δεν εχει μπλοκαρει ακομα...
    προσωπικα δεν χρησιμοποιω ουτε proxy ουτε vpn καθως για μενα πρεπει να καταλαβει η (καθε εταιρεια) Netflix οτι ειμαστε πελατες που πληρωνουμε ετσι εχουμε εκτος απο υποχρεωσεις απεναντι της και δικαιωματα
    για αυτο αν θελει απο μενα τα 9.99 ευρω το μηνα θα πρεπει να το δικαιολογησει με το αναλογο περιεχομενο αλλιως απο μενα δεν θα παρει ουτε ενα σεντ
    καθως δεν την εχω αναγκη καθολου σε οτι αφορα τις ταινιες / σειρες καθως βλεπω αυτα που εγω επιλεγω να δω και οτι επιλεγει αυτη για μενα
    αυτη εχει αναγκη τα δικα μου ευρωπουλα αρα για να συνεχισω να τις τα δινω καθε μηνα θα πρεπει να μου παρεχει το αναλογο περιεχομενο αλλιως οπως ειπα εξ αρχης "αντε γεια"
    το διαδικτυο εχει απειρες πηγες αμα ξερεις να ψαχνεις βρισκεις αυτο που θες και δεν εχεις αναγκη απο κανεναν "νταβατζη" που να κανει κουμαντο στην δικη σου τσεπη.

    αυτο να το βαλουν καλα στο μυαλο τους τα "αμερικανακια" καθως εγω ειμαι ελληνας και οχι "αμερικανακι".

  11. #11
    Εγγραφή
    30-09-2005
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    6.974
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Και 450 χιλιάδες να την υπογράψουν δεν εχει καμία σημασία. Αν οι εταιρίες παραγωγής δεν δίνουν τα προιόντα τους στο netflix χωρίς προστασία απο θέαση σε τρίτες χώρες τότε τι θα πουλήσει; Πατάτες; Δυστυχώς σε αυτή την περίπτωση οι εταιρίες που ελέγχουν τις παραγωγές ελέγχουν και τη διανομή.

  12. #12
    Εγγραφή
    06-07-2005
    Περιοχή
    Νέα Υόρκη
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    11.655
    Downloads
    6
    Uploads
    2
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    300 Mbps down/10 Mbps up
    ISP
    Spectrum
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Φανερός Πράκτωρ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στους όρους τι λέει;
    Επιτρέπει να μπαίνεις με VPN άλλης χώρας από αυτή που μένεις;
    (νομίζω ότι το είχαμε συζητήσει ξανά και είχαμε μείνει ότι δεν επιτρέπεται αλλά δε μπορούν να το "αποδείξουν")

    Αν και νομίζω ότι δεν χρειάζονται πολλά μπλοκαρίσματα. Απλά μπορούν να συνδέσουν τη συνδρομή με την εθνικότητα της κάρτας με την οποία κάνεις πληρωμή (όπως κάνει η apple π.χ.)
    Έτσι είναι, αλλά εκτός από τις απατεωνιές που ο καθένας μπορεί να κάνει, μπλοκάρουν και τη νόμιμη χρήση. Παράδειγμα: μένω ΗΠΑ, πληρώνω συνδρομή εκεί, έχω τα πάντα νόμιμα. Έρχομαι Ελλάδα για ένα μήνα διακοπές, γιατί να μη μπορώ να δω το περιεχόμενο που νόμιμα πληρώνω;

    Όπως και να έχει, 45 χιλιάδες είναι το απόλυτο μηδέν μπροστά στη συνδρομητική βάση τους. 81 εκ. χρήστες (πηγή) μιλάμε για ένας στους 2000 έχει υπογράψει.

  13. #13
    Εγγραφή
    18-06-2008
    Περιοχή
    Παγκράτι
    Μηνύματα
    853
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    8192/1024
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΜΟΙΡΕΣ
    Γιατί τα πνευματικά δικαιώματα δουλεύουν έτσι. Το σίγουρο είναι ότι το Netflix δεν έχει κανένα όφελος να μπλοκάρει τις VPN, Proxy κλπ και να χάνει έτσι πελάτες, αν το κάνει είναι γιατί αναγκάζεται να το κάνει, οπότε και οι υπογραφές δεν βλέπω τι νόημα έχουν αφού δεν είναι το Netflix αυτό που θέλει να τα μπλοκάρει.

  14. #14
    Εγγραφή
    23-01-2014
    Μηνύματα
    121
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    HCN
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από eyw Εμφάνιση μηνυμάτων
    Υπάρχει τρόπος να κοροϊδέψουμε το NETFLIX, έστω και προσωρινά?
    Ναι, και πολύ αποδοτικά μάλιστα. Εγώ το κοροϊδεύω εδώ και καιρό Για περισσότερες λεπτομέρειες, μπορείς να μου στείλεις pm.

  15. #15
    Εγγραφή
    02-04-2005
    Περιοχή
    Κλωζάνη
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.552
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    ISP
    Μπάμπης νετ
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΥΚΟΧΩΡΙ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tsigarid Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έτσι είναι, αλλά εκτός από τις απατεωνιές που ο καθένας μπορεί να κάνει, μπλοκάρουν και τη νόμιμη χρήση. Παράδειγμα: μένω ΗΠΑ, πληρώνω συνδρομή εκεί, έχω τα πάντα νόμιμα. Έρχομαι Ελλάδα για ένα μήνα διακοπές, γιατί να μη μπορώ να δω το περιεχόμενο που νόμιμα πληρώνω;
    επειδή είσαι σε άλλο "region"; Και οι εταιρείες περιεχομένου δεν το επιτρέπουν αυτό.
    Βέβαια αφού έχεις σπίτι κάπου μπορείς να χρησιμοποιήσεις το σπίτι σου σαν proxy.
    Αλλά αυτό δε μπορεί να κάνει ο καθένας.
    Υδραυλικός, φωτογράφος, εραστής και ποιητής...
    http://www.flickr.com/photos/120411235@N06/

Σελ. 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 146
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-05-18, 19:54
  2. Μηνύματα: 48
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-05-16, 11:19
  3. Μηνύματα: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-05-16, 21:24
  4. Μηνύματα: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-12-15, 03:17
  5. Θα υπάρξει κάποια "rev.2" για την gtx970, που να διορθώνει το θέμα της μνήμης;
    Από petran_18 στο φόρουμ Κάρτες ήχου, γραφικών, ηχεία και οθόνες
    Μηνύματα: 19
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-09-15, 01:01

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας