Σελ. 3 από 5 ΠρώτηΠρώτη 12345 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 31-45 από 70
  1. #31
    Εγγραφή
    28-07-2006
    Περιοχή
    Lios Angeles
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    281
    Downloads
    32
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    4996/49998
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ
    Router
    951G-2HnD / Entry 2i
    SNR / Attn
    11.8(dB) / 4.9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kifinas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μην ψάχνετε να αλλάξετε την ρύθμιση (pass trought) στο Speedport Entry 2i έχουν κλειδωμένο το router για να μην το αλλάζετε.

    Σήμερα έγινε τρικούβερτος καυγάς με την άμοιρη κοπέλα στην εξυπηρέτηση.

    Πρέπει να υποθέσω να το κάνουν οι τεχνικοί αλλά σήμερα είναι Κυριακή και δεν δουλεύουν..... και μου είπε ότι έχει παραπάνω χρεώση.

    Αυτά τα λίγα αύριο τα άλλα.

    Προσπαθώ και εγώ με την σειρά μου να το δουλέψω μέσω mikrotik.
    Τι εννοείς κλειδωμένο ? Μέσω του interface μπορείς να το ενεργοποιήσεις / απενεργοποιήσεις.

  2. #32
    Εγγραφή
    05-09-2003
    Περιοχή
    Αγίος Δημήτριος
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    64
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Forthnet
    SNR / Attn
    (dB) / 30.9(dB)
    Ομίλια σημερίνη με ΟΤΕ.

    Β. Καλήμερα σας. Μετά από μία εβδομάδα ψάχνοντας όλα τα καλώδια μου αλλάζοντας router 2 φορές έβαλα έναν τεχνικό δικτύων και μου είπε ότι δεν μπορεί να αλλάξει την ρύθμιση στο νέο ρουτερ που μου δώσατε σε ppoe pass trough. Μπορείτε σας παρακαλώ να μου αλλάξετε εσείς την ρύθμιση γιατί δουλεύω το σύστημα με mikrotik και διαμοιράζω την σύνδεση και μόνο έτσι μπορεί να δουλέψει...

    Κε Β...... είσαστε σε μετάβαση ευριζώνικής σύνδεσης οπότε εαν αλλάξουμε την ρύθμιση δεν θα έχετε φωνή (γλυτώνουν ζεύγη). Για να το κάνω αυτό θα έχετε επιπλεόν χρέωση...... και θα πρέπει να γίνει Δευτέρα εως Παρασακευή 9:00 - 21:00, γιατί είναι κλειδωμένο ώστε να μην σας χαλάσει....

    Καλά μου λέτε ότι έχω φάει μια εβδομάδα από την ζωή μου αλλάζοντας τα πάντα για να καταλήξω οτι επείδη εσείς αναβαθμίζετε το σύστημα σας κλειδώσατε και το νέο αλλά μπήκατε και στο παλιό ρούτερ και πειράξατε τις ρυθμίσεις μου??? Κα καταλαβαίνετε ότι έχω κάνει ταξίδι από Αθήνα σε Σαντορίνη γι'αυτό τον λόγο και επείδη είναι Κυριακή πρέπει να χάσω άλλη μια μέρα για μια ρύθμιση επειδή δεν έχετε ανοιχτό το τεχνικό τμήμα σας?
    Εκεί κάπου η κοπέλα άρχιζε και κεκεδιζέ. Με έβαλε αναμονή μιλήσε με τον υπευθήνο της αλλά τζιφος τεχνικοί γιοκ... την Κυριακή.

    Οπότε καταλαβαίνεις ότι μπορεί ανά πάσα στιγμή να κλειδώσουν ρύθμιση χωρίς καν να σε ειδοποίησουν. Εσένα μπορεί να είναι ξεκλείδωτο. Εμένα το κλείδωσαν γιατί πολύ απλά λόγω ζήτησης στο νησί με το voip γλυτώνουν ζεύγη και δίνουν από καμπίνα που είναι καλύτερο βέβαια.

  3. #33
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.338
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kifinas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ομίλια σημερίνη με ΟΤΕ.

    Β. Καλήμερα σας. Μετά από μία εβδομάδα ψάχνοντας όλα τα καλώδια μου αλλάζοντας router 2 φορές έβαλα έναν τεχνικό δικτύων και μου είπε ότι δεν μπορεί να αλλάξει την ρύθμιση στο νέο ρουτερ που μου δώσατε σε ppoe pass trough. Μπορείτε σας παρακαλώ να μου αλλάξετε εσείς την ρύθμιση γιατί δουλεύω το σύστημα με mikrotik και διαμοιράζω την σύνδεση και μόνο έτσι μπορεί να δουλέψει...

    Κε Β...... είσαστε σε μετάβαση ευριζώνικής σύνδεσης οπότε εαν αλλάξουμε την ρύθμιση δεν θα έχετε φωνή (γλυτώνουν ζεύγη). Για να το κάνω αυτό θα έχετε επιπλεόν χρέωση...... και θα πρέπει να γίνει Δευτέρα εως Παρασακευή 9:00 - 21:00, γιατί είναι κλειδωμένο ώστε να μην σας χαλάσει....

    Καλά μου λέτε ότι έχω φάει μια εβδομάδα από την ζωή μου αλλάζοντας τα πάντα για να καταλήξω οτι επείδη εσείς αναβαθμίζετε το σύστημα σας κλειδώσατε και το νέο αλλά μπήκατε και στο παλιό ρούτερ και πειράξατε τις ρυθμίσεις μου??? Κα καταλαβαίνετε ότι έχω κάνει ταξίδι από Αθήνα σε Σαντορίνη γι'αυτό τον λόγο και επείδη είναι Κυριακή πρέπει να χάσω άλλη μια μέρα για μια ρύθμιση επειδή δεν έχετε ανοιχτό το τεχνικό τμήμα σας?
    Εκεί κάπου η κοπέλα άρχιζε και κεκεδιζέ. Με έβαλε αναμονή μιλήσε με τον υπευθήνο της αλλά τζιφος τεχνικοί γιοκ... την Κυριακή.

    Οπότε καταλαβαίνεις ότι μπορεί ανά πάσα στιγμή να κλειδώσουν ρύθμιση χωρίς καν να σε ειδοποίησουν. Εσένα μπορεί να είναι ξεκλείδωτο. Εμένα το κλείδωσαν γιατί πολύ απλά λόγω ζήτησης στο νησί με το voip γλυτώνουν ζεύγη και δίνουν από καμπίνα που είναι καλύτερο βέβαια.
    Γιατί παιδεύεσαι τζάμπα.
    Με ένα 50άρικο παίρνεις ένα vdsl modem/router της πλάκας, το βάζεις σε bridge και πίσω από αυτό το ΜΤ.
    Το speedport το συνδέεις πάνω στο ΜΤ για τηλεφωνία μόνο και ξεμπερδεύεις.
    Αν το θέμα είναι το 50άρικο... μάλλον είδες ότι η ταλαιπωρία που υπέστης άξιζε για πολλά 50άρικα.
    Αν πάλι ήταν απλά για ένα "πείσμα" (με την καλή την έννοια, τότε και πάλι νομίζω ότι έχασες ξοδεύοντας πολύτιμο χρόνο από την ζωή σου.

    Προσωπική άποψη...
    Ότι μπορείς να κάνεις μόνος, κάνε το μόνο σου και μην τους μπλέκεις.
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  4. #34
    Εγγραφή
    05-09-2003
    Περιοχή
    Αγίος Δημήτριος
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    64
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Forthnet
    SNR / Attn
    (dB) / 30.9(dB)
    Δεν ήταν πότε το θέμα το 50αρικο. Πρώτον ήταν το γαμώτο, να μην μπορείς να πειράξεις μια ρύθμιση, και το καλύτερο ήταν που τελικά απελπιστικά και πήρα το tp-link εάν δεν κάνω λάθος το 4960 και δεν έχει επιλογή για bridge!!! Άτυχος, γκαντέμης πάρτε το όπως θέλετε δεν κατάφερα να κάνω δουλειά.

  5. #35
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Modem/router και δεν έχει επιλογή για bridge;; ποιο μοντέλο είναι ακριβώς;;
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  6. #36
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.338
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kifinas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν ήταν πότε το θέμα το 50αρικο. Πρώτον ήταν το γαμώτο, να μην μπορείς να πειράξεις μια ρύθμιση, και το καλύτερο ήταν που τελικά απελπιστικά και πήρα το tp-link εάν δεν κάνω λάθος το 4960 και δεν έχει επιλογή για bridge!!! Άτυχος, γκαντέμης πάρτε το όπως θέλετε δεν κατάφερα να κάνω δουλειά.
    Θέλει λίγη προσοχή στις αγορές...
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  7. #37
    Εγγραφή
    20-11-2013
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    4
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    Παιδιά θα ήθελα τα φώτα σας.
    Έχω δύο έδρες που έχουν vdsl με voip από τον ote και static ip.
    Θέλω να στήσω ένα hardware vpn μεταξύ αυτών των χώρων.
    Για να επιτευχθεί το vpn αγόρασα δύο draytek vigor 2820 με σκοπό να τρέξω το vpn από τα vigor.
    Η συνδεσμολογία που έχω αυτή την στιγμή στο project μου είναι η εξής.
    Το Speedport entry 2i είναι συνδεδεμένο στον τοίχο για να συγχρονίσει με το vdsl. (To pppoe passthrough είναι ενεργοποιημένο).
    Το vigor 2820 το έχω συνδέσει με ένα καλώδιο από την θύρα WAN2 στην θύρα LAN 1 του speedport entry 2i.
    Στο vigor έχω βάλει στο Internet access --> wan2 --> --> PPPoE username & password.
    Με αυτή την συνδεσμολογία και με αυτές τις ρυθμίσεις το Speedport απλά συγχρονίζει. Και το vigor παίρνει internet ip κανονικά.
    Το θέμα είναι ότι στο speedport δεν λειτουργεί το voip.
    Τι κάνω λάθος?

  8. #38
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kouniados Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παιδιά θα ήθελα τα φώτα σας.
    Έχω δύο έδρες που έχουν vdsl με voip από τον ote και static ip.
    Θέλω να στήσω ένα hardware vpn μεταξύ αυτών των χώρων.
    Για να επιτευχθεί το vpn αγόρασα δύο draytek vigor 2820 με σκοπό να τρέξω το vpn από τα vigor.
    Η συνδεσμολογία που έχω αυτή την στιγμή στο project μου είναι η εξής.
    Το Speedport entry 2i είναι συνδεδεμένο στον τοίχο για να συγχρονίσει με το vdsl. (To pppoe passthrough είναι ενεργοποιημένο).
    Το vigor 2820 το έχω συνδέσει με ένα καλώδιο από την θύρα WAN2 στην θύρα LAN 1 του speedport entry 2i.
    Στο vigor έχω βάλει στο Internet access --> wan2 --> --> PPPoE username & password.
    Με αυτή την συνδεσμολογία και με αυτές τις ρυθμίσεις το Speedport απλά συγχρονίζει. Και το vigor παίρνει internet ip κανονικά.
    Το θέμα είναι ότι στο speedport δεν λειτουργεί το voip.
    Τι κάνω λάθος?
    Για να δουλέψει το voip πρέπει να πάρει ip το speedport, όποτε δεν μπορείς να το έχεις bridge
    Μπορείς να το κάνεις μέσω pppoe passthrough, να κάνεις στην ουσία δυο φορές login, αλλά λόγο του ότι έχεις στατικ θα πρέπει στο speedport να βάλεις να κάνει σύνδεση με user otenet@otenet.gr pass otenet.
    Άλλη λύση είναι να βάλεις την γραμμή στο vigor και να βάλεις το speedport απο πίσω με ethernet uplink

  9. #39
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.756
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Άλλη λύση είναι να βάλεις την γραμμή στο vigor και να βάλεις το speedport απο πίσω με ethernet uplink

    Και εγω αυτο θα προτεινα..... αλλα νομιζω το vigor που εχει δεν ειναι V-dsl οποτε δεν ας ακολουθησει την αλλη διαδικασια που αναφερεις.
    The gr81 .

  10. #40
    Εγγραφή
    20-11-2013
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    4
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από griniaris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και εγω αυτο θα προτεινα..... αλλα νομιζω το vigor που εχει δεν ειναι V-dsl οποτε δεν ας ακολουθησει την αλλη διαδικασια που αναφερεις.
    Το 2820 δεν είναι VDSL

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για να δουλέψει το voip πρέπει να πάρει ip το speedport, όποτε δεν μπορείς να το έχεις bridge
    Μπορείς να το κάνεις μέσω pppoe passthrough, να κάνεις στην ουσία δυο φορές login, αλλά λόγο του ότι έχεις στατικ θα πρέπει στο speedport να βάλεις να κάνει σύνδεση με user otenet@otenet.gr pass otenet.
    Άλλη λύση είναι να βάλεις την γραμμή στο vigor και να βάλεις το speedport απο πίσω με ethernet uplink
    user otenet@otenet.gr και password?
    Οι υπόλοιπες ρυθμίσεις μου είναι σωστές?
    Δηλαδή απλά θα βάλω διαφορετικό username σε κάθε router?

  11. #41
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kouniados Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το 2820 δεν είναι VDSL

    - - - Updated - - -



    user otenet@otenet.gr και password?
    Οι υπόλοιπες ρυθμίσεις μου είναι σωστές?
    Δηλαδή απλά θα βάλω διαφορετικό username σε κάθε router?
    Ο κωδικός είναι το otenet, το speeport θα το βάλεις σε router pppoe, και χρήστη otenet@otenet.gr τον δικό σου λογαριασμό στο vigor ώστε να πάρει την στατικ.

  12. #42
    Εγγραφή
    20-11-2013
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    4
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ο κωδικός είναι το otenet, το speeport θα το βάλεις σε router pppoe, και χρήστη otenet@otenet.gr τον δικό σου λογαριασμό στο vigor ώστε να πάρει την στατικ.
    Όταν λέτε να βάλω το router σε pppoe, εννοείτε την παρακάτω ρύθμιση της εικόνας?
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  1 076.JPG 
Εμφανίσεις:  45 
Μέγεθος:  100,9 KB 
ID: 197852
    Με τον τρόπο που αναφέρεις το speedport θα πάρει διαφορετική ip?
    Και τα δύο router θα τα αφήσω στο ίδιο υποδίκτυο?

  13. #43
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kouniados Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όταν λέτε να βάλω το router σε pppoe, εννοείτε την παρακάτω ρύθμιση της εικόνας?
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  1 076.JPG 
Εμφανίσεις:  45 
Μέγεθος:  100,9 KB 
ID: 197852
    Με τον τρόπο που αναφέρεις το speedport θα πάρει διαφορετική ip?
    Και τα δύο router θα τα αφήσω στο ίδιο υποδίκτυο?
    Σαν την ρύθμιση στην εικόνα με User otenet@otenet.gr, θα πάρει διαφορετική ip, θα πρέπει να είναι σε διαφορετικό subnet, sorry που δεν το αναφέρω, το θεωρώ δεδομένο σε τέτοιες περιπτώσεις.

  14. #44
    Εγγραφή
    20-11-2013
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    4
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    Όχι δεν φταις εσύ. εγώ είχα ξεχάσει να το αναφέρω από την αρχή. Αυτό που έχω σαν απορία όμως είναι το παρακάτω.
    Πρέπει να είναι υποχρεωτικά σε διαφορετικό υποδίκτυο. Ή ακόμα και σε διαφορετικό δίκτυο. Δηλαδή.
    Αν το ένα είναι στην 192.168.1.254/24 και το άλλο είναι στην 10.0.0.1/8 θα λειτουργήσει?

  15. #45
    Εγγραφή
    03-09-2006
    Περιοχή
    Porto Salonico
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    1.976
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    12990/1020
    ISP
    Nova
    Router
    Thomson TG585 v7
    SNR / Attn
    6(dB) / 35(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Καλησπέρα,

    Σε σπίτι γνωστού μου υπάρχουν διαθέσιμα 2 speed port entry 2i του ΟΤΕ. Αυτή τη στιγμή πάνω στη γραμμή βρίσκεται το 1 από αυτά, ενώ το άλλο κάθεται. Θέλω να βάλω αυτό που τώρα κάθεται σε bridge mode πάνω σε powerline για να ενισχύσω το ασύρματο σε άλλο σημείο του σπιτιού.

    Επειδή δεν έχω άμεση πρόσβαση στα routers αυτή τη στιγμή, μπορείτε να μου πείτε αν γίνεται κάτι τέτοιο με το τρέχων firmware του ΟΤΕ ή είναι κλειδωμένη η αντίστοιχη επιλογή;

    Αν μπορεί να γίνει, ποιόν τρόπο προτείνετε;

Σελ. 3 από 5 ΠρώτηΠρώτη 12345 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. sagem fast 2404+speedport entry 2i
    Από parkost στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 28
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-04-23, 17:39
  2. Μηνύματα: 182
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-06-21, 19:03
  3. Speedport W724 vs Speedport Entry 2i
    Από GTrik στο φόρουμ COSMOTE VDSL
    Μηνύματα: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-02-18, 21:54
  4. Bandwidth allocation στο Speedport Entry 2i
    Από Zigo93 στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-01-16, 23:11
  5. Speedport Entry 2i σε bridged mode
    Από birbilis στο φόρουμ COSMOTE VDSL
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-12-15, 14:00

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας