Σελ. 14 από 41 ΠρώτηΠρώτη ... 491213141516192434 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 196-210 από 604
  1. #196
    Εγγραφή
    21-11-2012
    Μηνύματα
    426
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    16912
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΓΚΑΔΙ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GregoirX23 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ps, για αργότερα έχε στο νου σου και αυτή.. Δεν ξέρω αν λέει κάτι..αλλά μου φάνηκε καλή & οικονομική..
    Την έχω εγω και δεν έκανε τίποτα δυστυχώς.

  2. #197
    Εγγραφή
    13-09-2006
    Περιοχή
    ΠΛΑΚΑ ΚΕΡΑΤΕΑΣ
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    1.938
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    50/30
    ISP
    Cosmote 4G+
    Router
    Mikrotik LHG LTE18 kit
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GregoirX23 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φτιάξε του ένα ράφι η ένα αδιάβροχο κουτί με σακουλάκια για την υγρασία μέσα και βγάλε το έξω.. (αστειεύομαι φυσικά..)
    Κατάσταση εν έτει 2019->2020.. Άστα να πάνε.. Πάντως μη περιμένεις και πάρα πολλά με τις εσωτερικές κεραίες..
    Πάλι καλά που έχεις 20άρα στην dsl να λες.. Αλλά το να κρατάς το booster χωρίς σήμα..νομίζω..δεν λέει..

    - - - Updated - - -

    Ps, για αργότερα έχε στο νου σου και αυτή.. Δεν ξέρω αν λέει κάτι..αλλά μου φάνηκε καλή & οικονομική..
    Στο τέλος με κόβω για εδώ χωρίς πλάκα. θα του ριξω και 2 Στυπιοθλήπτες απο δεξια μερια πανω και κατω για καλωδιο ρευματος και τηλεφωνια και τελος..

  3. #198
    Εγγραφή
    21-11-2012
    Μηνύματα
    426
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    16912
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΓΚΑΔΙ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από 2048dsl Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στο τέλος με κόβω για εδώ χωρίς πλάκα. θα του ριξω και 2 Στυπιοθλήπτες απο δεξια μερια πανω και κατω για καλωδιο ρευματος και τηλεφωνια και τελος..
    Μόνο εξωτερικές κεραίες ιστού θα σου κάνουν δουλειά.
    https://www.amazon.de/dp/B00EE8RRFK/...fix=lte&sr=8-5
    Όλα τα άλλα είναι γι αυτούς που έχουν σήμα και πάλι δεν είναι σίγουρο ότι θα τους βοηθήσουν.

  4. #199
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.953
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από pier88 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Την έχω εγω και δεν έκανε τίποτα δυστυχώς.
    Δοκίμασες να τη βγάλεις σε εξωτερικό χώρο; Κάπου σχετικά ψηλά κ που να μην βρέχεται..
    Για αυτό όμως πιθανώς να ήταν απαραίτητη η μετακίνηση του ρούτερ η και της γραμμής ίσως..

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από 2048dsl Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στο τέλος με κόβω για εδώ χωρίς πλάκα. θα του ριξω και 2 Στυπιοθλήπτες απο δεξια μερια πανω και κατω για καλωδιο ρευματος και τηλεφωνια και τελος..
    Σε περίπτωση τοποθέτησης του ρούτερ εκεί μέσα.. Θα πρότεινα..μη διάφανη πόρτα.. Ψηλό σημείο & μπόλικα σακουλάκια υγρασίας..
    Μετά μια τυπική κεραία.. Τα υπόλοιπα με ρεύμα-ethernet και άγιος ο Θεός..

    - - - Updated - - -

    Α και κάτι τέτοιο από τη μέσα μεριά του κουτιού για μια τυπική ασφάλεια.. Το κάναμε μεσανατολικό το θέμα..
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  5. #200
    Εγγραφή
    13-09-2006
    Περιοχή
    ΠΛΑΚΑ ΚΕΡΑΤΕΑΣ
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    1.938
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    50/30
    ISP
    Cosmote 4G+
    Router
    Mikrotik LHG LTE18 kit
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από pier88 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μόνο εξωτερικές κεραίες ιστού θα σου κάνουν δουλειά.
    https://www.amazon.de/dp/B00EE8RRFK/...fix=lte&sr=8-5
    Όλα τα άλλα είναι γι αυτούς που έχουν σήμα και πάλι δεν είναι σίγουρο ότι θα τους βοηθήσουν.
    Μάλιστα όποτε εάν δεν κάνουν τίποτα η 2 κεραίες που περιμένω η εσωτερικές να παω γιαυτες.. οκ θα το δω σε ευχαριστώ για την ενημέρωση

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GregoirX23 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δοκίμασες να τη βγάλεις σε εξωτερικό χώρο; Κάπου σχετικά ψηλά κ που να μην βρέχεται..
    Για αυτό όμως πιθανώς να ήταν απαραίτητη η μετακίνηση του ρούτερ η και της γραμμής ίσως..

    - - - Updated - - -



    Σε περίπτωση τοποθέτησης του ρούτερ εκεί μέσα.. Θα πρότεινα..μη διάφανη πόρτα.. Ψηλό σημείο & μπόλικα σακουλάκια υγρασίας..
    Μετά μια τυπική κεραία.. Τα υπόλοιπα με ρεύμα-ethernet και άγιος ο Θεός..

    - - - Updated - - -

    Α και κάτι τέτοιο από τη μέσα μεριά του κουτιού για μια τυπική ασφάλεια.. Το κάναμε μεσανατολικό το θέμα..

    πριν παω σε κουτί θα δοκιμάσω τις κεραίες πoυ περιμένω και τότε εάν δεν πάμε για εξωτερική να τελειώνω

  6. #201
    Εγγραφή
    23-08-2015
    Μηνύματα
    86
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Καλημέρα σε όλες και όλους.

    Σύντομα θα ξαναγυρίσω κι εγώ στην Cosmote μόνο και μόνο για το booster, γιατί είμαι από αυτούς του υπερτυχερούς του κέντρου της Αθήνας που κλειδώνουν στα 9 Mbps. Το είχε παλιά (τότε που έδινε 20+20 GB) και μετά έκοβε και ήταν πραγματικά τραυματική εμπειρία, με διακοπές - αποσυνδέσεις και προβλήματα του bonding server.

    Ωστόσο επειδή δεν αντέχω τα τρία χρόνια που θα χρειαστεί ο Elon Musk για να δώσει Ίντερνετ στο κέντρο της Αθήνας (), είπα να γυρίσω στην cosmote για μια δοκιμή μήπως και το booster παίζει με αξιοπρέπεια.

    Θα προτιμούσα να έχω το Huawei ha35 ως modem και το Asus DSL-AC52 που χρησιμοποιώ ήδη ως rooter.

    Έχω διαβάσει το σχετικό ποστ του @winware το οποίο παραθέτω παρακάτω:

    « AssVass, ευχαριστώ για την απάντηση.
    Πράγματι, όλα όσα αναφέρεις σχετικά με το Speed Βooster είναι σωστά.

    Σχετικά με τα ερωτήματα που έθεσα στο αρχικό μήνυμα, η τεχνική υποστήριξη του ΟΤΕ μου απάντησε πριν λίγο.

    Οι απαντήσεις του OTE έχουν ως εξείς:

    1. Όπως και στους Speedport εξοπλισμούς η τιμή ~32 LAN συσκευές είναι ο μέγιστος αριθμός που το router λειτουργεί απροβλημάτιστα. Εάν επιθυμείτε την διασύνδεση περισσότερων συσκευών, διατηρώντας την ποιότητα της υπηρεσίας θα σας προτείναμε την χρήση κάποιου δεύτερου router για να επεκτείνετε το δίκτυο. Υπενθυμίζουμε ότι ο συγκεκριμένος εξοπλισμός δίνεται για την Home Booster υπηρεσία (απευθύνεται σε οικιακούς χρήστες).

    2. Η NAT loopback δυνατότητα στον εξοπλισμό δεν είναι ενεργή και πιθανόν να δοθεί σε επόμενο update του firmware.

    3. Η απομακρυσμένη διαχείριση λειτουργεί κανονικά χωρίς πρόβλημα και ρυθμίζεται από το menu Network Security -> ACL

    4. Δεν υπάρχει δυνατότητα αλλαγής του χρόνου που κάνει timeout το interface του router.

    5. Εάν η συσκευή ρυθμιστεί σε bridge mode δεν θα μπορεί ουσιαστικά να λειτουργήσει σαν home booster (χρήση και του όγκου δεδομένων μέσω κινητής).

    6. Δεν υπάρχει ακόμη διαθέσιμη νεότερη έκδοση του firmware του εξοπλισμού.

    Με βάση την υπόδειξη (Νo.1) για χρήση δεύτερου Router, κατάφερα τελικά να πετύχω τις υψηλές ταχύτητες του HUAWEI Speed Booster σε όλες τις συσκεύες LAN με την ακόλουθη συνδεσμολογία:

    HUAWEI HA35 Speed Booster
    IP=192.168.2.1
    WAN < OTE ADSL Line
    LAN1 > ASUS WAN
    LAN2/LAN3/LAN4=Not Connected
    WLAN=Off
    UPnP=Off
    DHCP Server=192.168.2.2 <> 192.168.2.50
    Port Forwarding/NAT=Not Used
    DDNS=On

    ASUS RT-AC87U
    IP=192.168.1.1
    WAN < LAN1 of HUAWEI Speed Booster
    WAN Connection Type: Automatic or Static IP=192.168.2.2
    LAN Ports & WLAN: Διασυνδέσεις συσκευών τοπικού δικτύου LAN
    WLAN=On
    UPnP=Off
    DHCP Server=192.168.1.2 <> 192.168.1.249
    Port Forwarding/NAT: Ενεργό, σύμφωνα με τις απαιτήσεις των δικτυακών συσκευών
    DDNS=On

    Ομως δεν έχω καταφέρει να έχω απομακρυσμένη πρόσβαση σε συσκευές του οικιακού LAN (μέσω Internet & External IP).
    Υποψιάζομαι οτι πρέπει να "παιξω" με τα Port Forwarding rules και των 2 routers και ίσως με τους κανόνες ACL του Huawei.
    Ακόμα, δεν είμαι βέβαιος αν πρέπει στο δεύτερο router (ASUS) να είναι ενεργοποιημένο το DDNS.

    Νομίζω ότι είμαι/είμαστε σε πολύ καλό δρόμο.
    Και κάτι ακόμα σημαντικό: Με τη συνδεσμολογία αυτή ΔΕΝ θα υπάρχει στο μέλλον πρόβλημα με VoIP τηλεφωνία (τώρα έχω ακόμα τη κλασσική PSTN γραμμή) γιατί το Huawei Hybrid λειτουργεί σαν κανονικό gateway και όχι σαν απλό modem (bridged mode connection).

    Aυτά προς το παρόν και ελπίζω να βοήθησα κάποιους σε αυτό το forum.»

    Μπορεί κάποιος να επαληθεύσει ότι η λύση του @winware συνεχίζει να παίζει; Έχει κανείς κάτι να μου προτείνει ή να πει κάτι που θα με αποτρέψει από το να μπλέξω με την Cosmote για άλλα δύο χρόνια; Σε περίπτωση που χρησιμοποιώ αποκλειστικά το 4g και κλείσω το (τραγικά τρισάθλιο) ADSL, υπάρχει περίπτωση να είναι πιο σταθερό και να γλιτώσω από τα προβλήματα που είχα παλιά με τον bonding server;

    Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

  7. #202
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.953
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gidi Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημέρα σε όλες και όλους.

    Σύντομα θα ξαναγυρίσω κι εγώ στην Cosmote μόνο και μόνο για το booster, γιατί είμαι από αυτούς του υπερτυχερούς του κέντρου της Αθήνας που κλειδώνουν στα 9 Mbps. Το είχε παλιά (τότε που έδινε 20+20 GB) και μετά έκοβε και ήταν πραγματικά τραυματική εμπειρία, με διακοπές - αποσυνδέσεις και προβλήματα του bonding server.

    Ωστόσο επειδή δεν αντέχω τα τρία χρόνια που θα χρειαστεί ο Elon Musk για να δώσει Ίντερνετ στο κέντρο της Αθήνας (), είπα να γυρίσω στην cosmote για μια δοκιμή μήπως και το booster παίζει με αξιοπρέπεια.

    Θα προτιμούσα να έχω το Huawei ha35 ως modem και το Asus DSL-AC52 που χρησιμοποιώ ήδη ως rooter.

    Έχω διαβάσει το σχετικό ποστ του @winware το οποίο παραθέτω παρακάτω:

    « AssVass, ευχαριστώ για την απάντηση.
    Πράγματι, όλα όσα αναφέρεις σχετικά με το Speed Βooster είναι σωστά.

    Σχετικά με τα ερωτήματα που έθεσα στο αρχικό μήνυμα, η τεχνική υποστήριξη του ΟΤΕ μου απάντησε πριν λίγο.

    Οι απαντήσεις του OTE έχουν ως εξείς:

    1. Όπως και στους Speedport εξοπλισμούς η τιμή ~32 LAN συσκευές είναι ο μέγιστος αριθμός που το router λειτουργεί απροβλημάτιστα. Εάν επιθυμείτε την διασύνδεση περισσότερων συσκευών, διατηρώντας την ποιότητα της υπηρεσίας θα σας προτείναμε την χρήση κάποιου δεύτερου router για να επεκτείνετε το δίκτυο. Υπενθυμίζουμε ότι ο συγκεκριμένος εξοπλισμός δίνεται για την Home Booster υπηρεσία (απευθύνεται σε οικιακούς χρήστες).

    2. Η NAT loopback δυνατότητα στον εξοπλισμό δεν είναι ενεργή και πιθανόν να δοθεί σε επόμενο update του firmware.

    3. Η απομακρυσμένη διαχείριση λειτουργεί κανονικά χωρίς πρόβλημα και ρυθμίζεται από το menu Network Security -> ACL

    4. Δεν υπάρχει δυνατότητα αλλαγής του χρόνου που κάνει timeout το interface του router.

    5. Εάν η συσκευή ρυθμιστεί σε bridge mode δεν θα μπορεί ουσιαστικά να λειτουργήσει σαν home booster (χρήση και του όγκου δεδομένων μέσω κινητής).

    6. Δεν υπάρχει ακόμη διαθέσιμη νεότερη έκδοση του firmware του εξοπλισμού.

    Με βάση την υπόδειξη (Νo.1) για χρήση δεύτερου Router, κατάφερα τελικά να πετύχω τις υψηλές ταχύτητες του HUAWEI Speed Booster σε όλες τις συσκεύες LAN με την ακόλουθη συνδεσμολογία:

    HUAWEI HA35 Speed Booster
    IP=192.168.2.1
    WAN < OTE ADSL Line
    LAN1 > ASUS WAN
    LAN2/LAN3/LAN4=Not Connected
    WLAN=Off
    UPnP=Off
    DHCP Server=192.168.2.2 <> 192.168.2.50
    Port Forwarding/NAT=Not Used
    DDNS=On

    ASUS RT-AC87U
    IP=192.168.1.1
    WAN < LAN1 of HUAWEI Speed Booster
    WAN Connection Type: Automatic or Static IP=192.168.2.2
    LAN Ports & WLAN: Διασυνδέσεις συσκευών τοπικού δικτύου LAN
    WLAN=On
    UPnP=Off
    DHCP Server=192.168.1.2 <> 192.168.1.249
    Port Forwarding/NAT: Ενεργό, σύμφωνα με τις απαιτήσεις των δικτυακών συσκευών
    DDNS=On

    Ομως δεν έχω καταφέρει να έχω απομακρυσμένη πρόσβαση σε συσκευές του οικιακού LAN (μέσω Internet & External IP).
    Υποψιάζομαι οτι πρέπει να "παιξω" με τα Port Forwarding rules και των 2 routers και ίσως με τους κανόνες ACL του Huawei.
    Ακόμα, δεν είμαι βέβαιος αν πρέπει στο δεύτερο router (ASUS) να είναι ενεργοποιημένο το DDNS.

    Νομίζω ότι είμαι/είμαστε σε πολύ καλό δρόμο.
    Και κάτι ακόμα σημαντικό: Με τη συνδεσμολογία αυτή ΔΕΝ θα υπάρχει στο μέλλον πρόβλημα με VoIP τηλεφωνία (τώρα έχω ακόμα τη κλασσική PSTN γραμμή) γιατί το Huawei Hybrid λειτουργεί σαν κανονικό gateway και όχι σαν απλό modem (bridged mode connection).

    Aυτά προς το παρόν και ελπίζω να βοήθησα κάποιους σε αυτό το forum.»

    Μπορεί κάποιος να επαληθεύσει ότι η λύση του @winware συνεχίζει να παίζει; Έχει κανείς κάτι να μου προτείνει ή να πει κάτι που θα με αποτρέψει από το να μπλέξω με την Cosmote για άλλα δύο χρόνια; Σε περίπτωση που χρησιμοποιώ αποκλειστικά το 4g και κλείσω το (τραγικά τρισάθλιο) ADSL, υπάρχει περίπτωση να είναι πιο σταθερό και να γλιτώσω από τα προβλήματα που είχα παλιά με τον bonding server;

    Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.
    Συζητείται στο άλλο νήμα..
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  8. #203
    Εγγραφή
    02-07-2006
    Μηνύματα
    45
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Cosmote
    Router
    Speedport
    Path Level
    Fastpath
    Καλησπέρα στο νήμα και από εμένα.
    Έχω το εν λόγο router με firmware HA35V100R019C00SPC002_DTEU001.
    Θα ήθελα να ρωτήσω σαν μοναδικό router στην γραμμή υπάρχει η δυνατότητα απομακρυσμένης πρόσβασης στο interface του?
    Έχω φτιάξει έναν κανόνα στο ACL με επιλογές HTTP -WAN και 0.0.0.0 στα start και end ip address, όπως και στο port forwarding - port mapping κανόνα με το Interface του router (mac address) για την πόρτα 80 αλλά δεν μπορώ να συνδεθώ.
    Ακόμα, για ddns ενώ καταχωρώ όλα τα στοιχεία σωστά μου γράφει στο status disconnected. Στην επιλογή hostname δεν είμαι σίγουρος τι πρέπει να βάλω βέβαια. Να σημειώσω ότι χρησιμοποιώ υπηρεσία από noip.com με κατάληξη στο domain ddns.net
    Αν κάποιος έχει καταφέρει να υλοποιήσει τις παραπάνω επιλογές να μας γράψει σχετικά.

  9. #204
    Εγγραφή
    31-08-2006
    Περιοχή
    Πλ. Κολιάτσου
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    2.977
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    518/53 - 360/50
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Forthnet - ΠΑΤΗΣΙΑ
    Router
    ΖΤΕ Η288Α & HG8145V5
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Mesazon Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα στο νήμα και από εμένα.
    Έχω το εν λόγο router με firmware HA35V100R019C00SPC002_DTEU001.
    Θα ήθελα να ρωτήσω σαν μοναδικό router στην γραμμή υπάρχει η δυνατότητα απομακρυσμένης πρόσβασης στο interface του?
    Έχω φτιάξει έναν κανόνα στο ACL με επιλογές HTTP -WAN και 0.0.0.0 στα start και end ip address, όπως και στο port forwarding - port mapping κανόνα με το Interface του router (mac address) για την πόρτα 80 αλλά δεν μπορώ να συνδεθώ.
    Ακόμα, για ddns ενώ καταχωρώ όλα τα στοιχεία σωστά μου γράφει στο status disconnected. Στην επιλογή hostname δεν είμαι σίγουρος τι πρέπει να βάλω βέβαια. Να σημειώσω ότι χρησιμοποιώ υπηρεσία από noip.com με κατάληξη στο domain ddns.net
    Αν κάποιος έχει καταφέρει να υλοποιήσει τις παραπάνω επιλογές να μας γράψει σχετικά.
    Βάζεις όπως τα έχω εγώ και είσαι άρχοντας...
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  No-IP.PNG 
Εμφανίσεις:  121 
Μέγεθος:  73,9 KB 
ID: 209452

    Αυτό που έχω σβήσει είναι το username που έχεις στο no-ip πχ mesazon.no-ip.info, βάζεις μόνο το mesazon

  10. #205
    Εγγραφή
    02-07-2006
    Μηνύματα
    45
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Cosmote
    Router
    Speedport
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dosman Εμφάνιση μηνυμάτων
    Βάζεις όπως τα έχω εγώ και είσαι άρχοντας...
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  No-IP.PNG 
Εμφανίσεις:  121 
Μέγεθος:  73,9 KB 
ID: 209452

    Αυτό που έχω σβήσει είναι το username που έχεις στο no-ip πχ mesazon.no-ip.info, βάζεις μόνο το mesazon

    Δούλεψε μια χαρά με τις αλλαγές που έκανα, όπως μου επισήμανες. Σε ευχαριστώ!
    Μήπως μπορείς να με βοηθήσεις και για την απομακρυσμένη πρόσβαση?

  11. #206
    Εγγραφή
    26-05-2008
    Περιοχή
    Ηρακλειο Κρητης
    Μηνύματα
    215
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΝΩΣΣΟΣ
    Router
    ΖΤΕ Η1600
    SNR / Attn
    15.6(dB) / 4,3(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Mesazon Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δούλεψε μια χαρά με τις αλλαγές που έκανα, όπως μου επισήμανες. Σε ευχαριστώ!
    Μήπως μπορείς να με βοηθήσεις και για την απομακρυσμένη πρόσβαση?
    Εχει καταφερει κανεις να κανει ftp προσβασιμο απο internet? Ή wake on lan?

  12. #207
    Εγγραφή
    02-07-2006
    Μηνύματα
    45
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Cosmote
    Router
    Speedport
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από alkis13 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εχει καταφερει κανεις να κανει ftp προσβασιμο απο internet? Ή wake on lan?
    wake on lan δεν κατάφερα να το ενεργοποιήσω μιας και στο booster για το άνοιγμα πόρτας σου ζητάει Mac Address και όχι IP για να δηλώσεις πχ την broadcast .255 και να ανοίξεις την πόρτα 7 ή 9. Αντίθετα με τo speedport entry 2i το οποίο έχει επιλογή wake on lan σε δικό του tab και όταν το ενεργοποιήσεις δηλώνεις κανονικά την πόρτα που θες για την broadcast.
    Ακόμα δεν έχω καταφέρει να πιάνω το interface του router απομακρυσμένα.

  13. #208
    Εγγραφή
    23-08-2015
    Μηνύματα
    86
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από georgasa Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τελικά τα κατάφερα. Η συνδεσμολογία είναι αυτή που περιγράφει ο φίλος, δηλαδή:

    1. HUAWEI HA35 Hybrid - Cosmote Home Speed Booster
    IP=192.168.2.1
    WAN < OTE ADSL Line
    LAN1 > ASUS WAN
    LAN2/LAN3/LAN4=Not Connected
    WLAN=Off
    UPnP=Off
    DDNS=On
    DHCP Server=192.168.2.2 <> 192.168.2.10
    Port Forwarding=Not Used
    DMZ=192.168.2.2

    2. ASUS RT-AC87U
    IP=192.168.1.1
    WAN < LAN1 of HUAWEI HA35 Speed Booster
    WAN Connection Type: Automatic or Static IP=192.168.2.2
    LAN Ports & WLAN: Διασυνδέσεις συσκευών τοπικού δικτύου LAN
    WLAN=On
    UPnP=Off
    DDNS=On
    DHCP Server=192.168.1.2 <> 192.168.1.249 (επιλογή χρήστη)
    Port Forwarding/NAT: Ενεργό, σύμφωνα με τις απαιτήσεις του κάθε χρήστη.

    Για να μπω στον ASUS από το internet, ΔΕΝ χρειάστηκε να φτιάξω κάποιο νέο ACL στον HA35. Απλά δίνω <my-ddns-hostname>:8443 και μπαίνω κανονικά. Το DMZ κάνει την δουλειά όλη.

    Έχω ενεργοποιήσει το openVPN στον ASUS, έκανα export to client.ovpn και το φόρτωσα στο κινητό μου στην openVPN εφαρμογή μου. ΔΕΝ χρειάστηκε να κάνω κάποιο port forwarding στον HA35. Και πάλι το DMZ κάνει την δουλειά.

    Τέλος έχω παραγγείλει τις κεραιούλες από το Amazon (https://www.amazon.co.uk/dp/B01CU9XQ...395841_TE_dp_1) και θα σας πω αν είδα διαφορά όταν έρθουν.
    Αδερφέ έχω σπάσει το κεφάλι μου εδώ και ώρες. Έχω το router Asus AC52U και όταν επιλέγω WAN από Ethernet δεν μπορώ να βάλω με τίποτα καρφωτά την IP. Επίσης στις ρυθμίσεις DMZ στο HA35 δε δέχεται IP αλλά MAC address. Παραθέτω σχετική εικόνα από το manual.

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  222632EB-6F84-43C0-BFBB-A164F17E731F.jpeg 
Εμφανίσεις:  18 
Μέγεθος:  302,9 KB 
ID: 210483

    Κάνω κάτι λάθος; Κάθε βοήθεια είναι ευπρόσδεκτη!
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος gidi : 12-01-20 στις 01:00.

  14. #209
    Εγγραφή
    31-08-2006
    Περιοχή
    Πλ. Κολιάτσου
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    2.977
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    518/53 - 360/50
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Forthnet - ΠΑΤΗΣΙΑ
    Router
    ΖΤΕ Η288Α & HG8145V5
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gidi Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αδερφέ έχω σπάσει το κεφάλι μου εδώ και ώρες. Έχω το router Asus AC52U και όταν επιλέγω WAN από Ethernet δεν μπορώ να βάλω με τίποτα καρφωτά την IP. Επίσης στις ρυθμίσεις DMZ στο HA35 δε δέχεται IP αλλά MAC address. Παραθέτω σχετική εικόνα από το manual.

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  222632EB-6F84-43C0-BFBB-A164F17E731F.jpeg 
Εμφανίσεις:  18 
Μέγεθος:  302,9 KB 
ID: 210483

    Κάνω κάτι λάθος; Κάθε βοήθεια είναι ευπρόσδεκτη!
    Αυτό που έχει βάλει ο φίλος ως IP είναι (λογικά) η συσκευή που έχει τη συγκεκριμένη IP και θα φαίνεται στη λίστα με τις συσκευές όταν πατάς στο drop down μενού, καθώς όντως δε μπορείς να ορίσεις IP εκεί αλλά να επιλέξεις μια συσκευή στη λίστα σου...

    Μάλλον όρισε το DHCP στην IP αυτή που αναφέρει και για DMZ έχει βάλει το ASUS...

  15. #210
    Εγγραφή
    23-08-2015
    Μηνύματα
    86
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Καλημέρα.

    Το dhcp του ha35 με βάση τις οδηγίες δίνει τη γκάμα 192.168.2.2 έως 192.168.2.10. Θα μπορούσα να δώσω αυστηρά τη γκάμα 192.168.2.2 έως 192.168.2.2 αλλά σε αυτή την περίπτωση πώς θα έπαιρνε διεύθυνση η συσκευή που χρησιμοποιώ για να συνδεθώ στο ha35 να κάνω τις ρυθμίσεις;

    Επίσης στην πλευρά του ASUS router όταν επιλέγω wan μέσω Ethernet και static IP δε βρίσκω κάπου πεδίο να συμπληρώσω καρφωτά την 192.168.2.2 όπως λένε οι οδηγίες.
    Δείτε σχετικό λινκ.

    Μια σκέψη είναι να δώσω στο dhcp του ha35 τη γκάμα από 192.168.2.2 έως 192.168.2.2 και στο Asus Ethernet wan με automatic IP, όποτε αναγκαστικά θα πάρει την ip που λένε οι οδηγίες (θε έχω κάνει τις λοιπές ρυθμίσεις από πριν). Όμως γιατί πρέπει να πάρει οπωσδήποτε την 192.168.2.2; Τι θα άλλαζε αν έπαιρνε δυναμικά π.χ. την 192.168.2.3;

    Μια σημείωση είναι ότι ίσως το ha35 έχει παλιό fw. Δεν του έκανα αναβάθμιση, είναι όπως ήρθε από ΟΤΕ. Να του κάνω;

    Επίσης να αναφέρω ότι δεν έχω βάλει καθόλου το καλώδιο του τηλεφώνου πάνω στο ha35, αν και δεν πιστεύω να παίζει ρόλο.

    Παιδιά μια βοήθεια! Έχω χάσει τον ύπνο μου.
    Φίλε @georgasa είσαι εδώ; @winware εσυ που έγραψες αρχικά τον οδηγό μήπως μπορείς να βοηθήσεις;

    - - - Updated - - -

    UPDATE:

    Έχω καταφέρει να το κάνω να δουλέψει κάνοντας το εξής «κουφό». Δε σέταρα καθόλου το DMZ στο ha35!!! Με αυτό τον τρόπο το Asus παίρνει wan μέσω Ethernet από το ha35 με δυναμική IP. Δεν έχω ασχοληθεί ακόμη να δω τι θα γίνει με το σταθερό και δε μου δουλεύει το openVPN που έχω σεταρισμένο στο Asus. Αλλά είναι μία αρχή.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος gidi : 12-01-20 στις 21:22.

Σελ. 14 από 41 ΠρώτηΠρώτη ... 491213141516192434 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Hybrid Access Cosmote
    Από pankostas στο φόρουμ COSMΟΤΕ
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-05-16, 00:02
  2. Hybrid Access
    Από Ligkas στο φόρουμ COSMOTE VDSL
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-04-16, 11:45
  3. Cosmote Hybrid?
    Από Panagiotis477 στο φόρουμ COSMΟΤΕ
    Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-03-16, 19:32
  4. Μηνύματα: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-03-16, 16:07
  5. Cosmote Huawei E122 και Win 10
    Από bromiaris1gr στο φόρουμ Windows
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-01-16, 21:25

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας