Σελ. 17 από 41 ΠρώτηΠρώτη ... 7121516171819222737 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 241-255 από 604
  1. #241
    Εγγραφή
    12-07-2007
    Μηνύματα
    124
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    4096/1024
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΦΙΔΝΕΣ
    Router
    Huawei HA35
    SNR / Attn
    8(dB) / 32(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimyok Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ποσο στο βαλανε στο συμβολαιο ;
    6 ευρώ και κάτι...

  2. #242
    Εγγραφή
    25-03-2006
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    165
    Downloads
    47
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΥΡΓΟΣ
    Router
    Linksys wag354g / wrt54gl
    Τον τελευταίο καιρό μου βγάζει συνέχεια access point temporarily full, προφανώς και δεν είναι full, άντε να μια ή δυο συσκευές συνδεδεμένες. Κάνω force να συνδεθεί και με 4 ως 10 επαναλήψεις συνδέεται.. Το έχει αντιμετωπίσει κανείς?

  3. #243
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.791
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από cypherth Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τον τελευταίο καιρό μου βγάζει συνέχεια access point temporarily full, προφανώς και δεν είναι full, άντε να μια ή δυο συσκευές συνδεδεμένες. Κάνω force να συνδεθεί και με 4 ως 10 επαναλήψεις συνδέεται.. Το έχει αντιμετωπίσει κανείς?
    Δες τις ρυθμίσεις του wifi, κάπου λέει πόσες συσκευές και ποιές να αφήνει να συνδέονται..
    Οι κωδικοί του wifi γεροί - ασφαλείς;
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  4. #244
    Εγγραφή
    31-03-2020
    Μηνύματα
    58
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παιδιά μια ερώτηση..

    Σε λίγες μέρες μου έρχεται Huawei HA35 και αναρωτιέμαι τι ταχύτητες θα έχω.

    Την τελευταία βδομάδα έχω κάνει γύρω στις 35 μετρήσεις κατά την διάρκεια της ημέρας με data κινητου, με μέσο όρο download γύρω στο 11mbps και upload 3.

    Μερικές φορές ωστόσο πιάνω 2-3, και άλλες μπορεί και 30-40. Σήμα πιάνω σχεδόν φουλ.

    Γιατι υπάρχει τόσο μεγάλη διαφορά; Επίσης για 4G LTE ταχύτητες τύπου 3-4mbps που πιάνω σχετικά συχνα (ειδικά την ημέρα) δεν ειναι πολυ χαμηλές; Τι φταίει; Υπάρχει περίπτωση να έχουν επηρεαστεί λόγω ιού;

  5. #245
    Εγγραφή
    25-03-2006
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    165
    Downloads
    47
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΥΡΓΟΣ
    Router
    Linksys wag354g / wrt54gl
    Εκτός του ότι είναι ασφαλείς, μένω μόνος μου εκτός πόλης δεν υπάρχει κάποιος ούτε στα 200μ,μερικές φορές όταν δε συνδέεται και δε μπορώ να συνδεθώ ούτε εγώ για να μην κάνω επανεκκίνηση αναγκάζομαι και αλλάζω κανάλι από την εφαρμογή της cosmote, μετά από λίγο φτιάχνει, έχει αλλοπρόσαλλη συμπεριφορά. Ψάχνω τώρα μέσα στις ρυθμίσεις να βρω πως κάνω έστω τις inactive συσκευές delete και δε μπορώ να το βρω, ή αν έχει κάποιο όριο να το αυξήσω

  6. #246
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.791
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από cypherth Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εκτός του ότι είναι ασφαλείς, μένω μόνος μου εκτός πόλης δεν υπάρχει κάποιος ούτε στα 200μ,μερικές φορές όταν δε συνδέεται και δε μπορώ να συνδεθώ ούτε εγώ για να μην κάνω επανεκκίνηση αναγκάζομαι και αλλάζω κανάλι από την εφαρμογή της cosmote, μετά από λίγο φτιάχνει, έχει αλλοπρόσαλλη συμπεριφορά. Ψάχνω τώρα μέσα στις ρυθμίσεις να βρω πως κάνω έστω τις inactive συσκευές delete και δε μπορώ να το βρω, ή αν έχει κάποιο όριο να το αυξήσω
    Στο home network, wlan access->wlan access rules->allow all devices in the wlan.
    Πέρα από αυτό, αν δεν έχεις αλλάξει τπτ άλλο στις ρυθμίσεις του wifi, δεν έπρεπε να σου κάνει τέτοιο πράγμα..
    Το κάνει με όλες τις συσκευές;
    Στο Wlan settings, όλα στο auto, 20/40, b,g,n, Long guard interval, enable wmm. Απενεργοποίησε κ τα κουτάκια που έχει για το client isolation..
    Ενεργοποίησε κ το upnp να δεις, αν και δεν το προτιμώ..
    Το firewall στο low..
    Στο home network->lan interface-> έχει μερικά drop down 2-3 νομίζω για τον dhcp.. Επειδή δεν τα θυμάμαι για βγάλε τα μια σε εικόνες να τα τσεκάρω..
    Δεν θα έλεγα ότι είναι απαραίτητο να σβήνεις συνέχεια τις inactive συσκευές.. Πιθανώς στη λίστα lan devices που φαίνονται οι συσκευές πατάς το edit.. Ίσως εκεί έχει κάτι, δε θυμάμαι..
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  7. #247
    Εγγραφή
    25-03-2006
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    165
    Downloads
    47
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΥΡΓΟΣ
    Router
    Linksys wag354g / wrt54gl
    Καλημέρα, μετά από άπειρες δοκιμές, το μόνο που έλυσε το πρόβλημα του "access point temporarily full" είναι η δημιουργία ενός δεύτερου ssid.

  8. #248
    Εγγραφή
    31-03-2020
    Μηνύματα
    58
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παιδιά ξέρετε αμα γίνεται κάνω νέα εγγραφη στο My Cosmote χωρίς να σταματήσω να λαμβάνω ταχυδρομικως λογαριασμούς; Θέλω να δω τα εναπομειναντα GB στο Speed Booster και αυτός είναι ο μόνος τρόπος. Όταν πατάω να κάνω νέα σύνδεση ωστόσο μου λέει πως με το που το που γίνει αυτό αυτόματα θα σταματήσουν να μου στέλνουν χαρτιά.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος AntoMast : 11-04-20 στις 10:05.

  9. #249
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.791
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Όχι νέα σύνδεση.. Εγγραφή εννοείς..
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  10. #250
    Εγγραφή
    11-04-2020
    Περιοχή
    Καρδίτσα
    Μηνύματα
    2
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    2mbps + Speed Booster
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΙΤΕΑ
    Router
    HUAWEI HA35
    Path Level
    Interleaved
    Καλησπέρα σε όλη την παρέα και καλώς σας βρήκα.
    Πρόσφατα άλλαξα πάροχο απο vodafone σε cosmote και ο λόγος είναι καθαρά το speed booster.
    Μένω σε απόσταση 3.5χλμ απο dslam και με πολλα εναέρια καλώδια στην απόσταση, το δίκτυο παμπάλαιο οπότε η ταχύτητα μου δεν έφτανε ποτέ πάνω απο 2.5mbps download και με αέρα η βροχή είχα πάρα πολλές αποσυνδέσεις.
    Μιας και τον Ιανουάριο έληγε το συμβόλαιο αποφάσισα κατόπην προτροπής φίλου που δουλεύει στο τεχνικό τμήμα τις cosmote να αλλάξω πάροχο και να προσθέσω και το speed booster ώστε να έχω σημαντική αύξηση στην ταχύτητα μου.
    Κατόπην αίτησης μέσα σε μια εβδομάδα περιπου ήρθε ο τεχνικός μου άλλαξε την γραμμή στο dslam και μου παρέδωσε και το router (speedport) καθώς μου είπε οτι θα ενεργοποιηθεί η γραμμή μου με αυτό το ρουτερ και στην συνέχεια θα μου στείλουν το booster.
    Σύνδεσα το ρουτερ και κλασσικά είχα 2.5mbps...αναμενόμενο.
    Μετά απο μερικές μέρες επειδή δεν ήθελα να περιμένω αλλο πήγα σε κατάστημα Γερμανός και έκανα αίτηση για speed booster και παρέλαβα επιτόπου το Huawei HA35 (μαζί με καινούργιο αριθμό cosmote).
    Έρχομαι σπίτι, συνδέω και περίμενα να απογειωθώ
    Στο σημείο που έχω το ρούτερ έχει 1/3 γραμμές 4G και ένδειξη Signal is weak (31) στο router interface.
    Οι πρώτες εντυπώσεις...χάλια. Ταχύτητα σε download μια 2.5mbps μια 15mbps.
    Speedtest προς σερβερ cosmote 2.5Mbps. Προς άλλους σερβερς 20-25mbps. Youtube με κολληματα αρκετές φορές καθώς δεν άνοιγε το 4G η άνοιγε όποτε θυμόταν.
    Όλα αυτά με ενεργοποιημένες και τις 2 συνδέσεις (Adsl + 4G). Αν έκλεινα το adsl τοτε όλα πηγαίναν άψογα.
    Η απογοήτευση άρχισε να με κυριεύει. Αμάν λέω τι ήθελα και έμπλεξα εγω με 4G και booster.
    Μιλάω με τον φίλο που δουλεύει μέσα και του είπα ακριβώς τι συμβαίνει.
    Η πρόταση του ηταν οτι πρεπει να το αφήσω να δουλέψει 24 ώρες έτσι και να ανοίξει αίτημα για έλενχο τις γραμμής και ρυθμιση του ρούτερ.
    Το αφήνω λοιπόν όπως ηταν και μετα απο 2 μέρες γυρίζω σπιτι και πηγαινε άψογα. Ενεργοποιημένα Adsl + 4G και το 4G άνοιγε μόλις τερμάτιζε το adsl Και ζητούσα παραπάνω.
    Με πήραν τηλεφωνο απο cosmote και με ενημέρωσαν πως έκαναν κάποιες ρυθμίσεις και πως βλέπουν οτι λειτουργεί άψογα η γραμμη μου.
    Απο εκείνη την ημέρα το ιντερνετ τρεχει απροβληματιστα με μονο μείων τα +10 επιπλέον στο gaming σε σέρβερς στο εξωτερικό.
    Οι ταχύτητα βέβαια του 4G λειτουργούν απο 12-13mbps το ελάχιστο μέχρι 25mbps το μέγιστο με το σήμα που εχω στο συγκεκριμενο σημειο.
    Δεν εχω ψαξει καθολου το θεμα με τις πορτες και ποσο ευκολα ανοιγουν...γιατι εχω μια Ip στην adsl μια στην 4G και εξω βγαινω με 3η Ip οποτε εκει δεν ξερω τι θεματα μπορει να εχω.

    Να σας ζητήσω συγνώμη για το αρκετά μεγάλο post αλλα ήθελα να είμαι οσο πιο αναλυτικός γίνετε ωστε να εχουν μια οσο το δυνατον καλυτερη εικονα όσοι το έχουν ηδη η σκέφτονται να το ενεργοποιήσουν.
    Σύντομα θα μεταφέρω ολο τον εξοπλισμό σε άλλο δωμάτιο που με βάση το κινητό ειναι πολυ καλύτερο το 4G σήμα οπότε θα επιστρέψω με ενημερωτικό post.

    ΥΓ παραμένει το προβλημα που εχω με το cosmote id καθώς μου εχουν δηλωσει για κινητο τον αριθμο απο το speed booster και πρεπει να βαλω την καρτα σιμ σε κινητο για να λαβω το μυνημα με τον κωδικο επιβεβαιωσης
    Η ενημερωση απο την cosmote ηταν οτι αυτο οφείλετε σε προβλημα τις εφαρμογης και θα ενημερωθω σχετικα με το θεμα συντομα αλλα το προβλημα αυτο δεν με απασχολει ιδιαιτερα.

  11. #251
    Εγγραφή
    31-03-2020
    Μηνύματα
    58
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Simosz Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα σε όλη την παρέα και καλώς σας βρήκα.
    Πρόσφατα άλλαξα πάροχο απο vodafone σε cosmote και ο λόγος είναι καθαρά το speed booster.
    Μένω σε απόσταση 3.5χλμ απο dslam και με πολλα εναέρια καλώδια στην απόσταση, το δίκτυο παμπάλαιο οπότε η ταχύτητα μου δεν έφτανε ποτέ πάνω απο 2.5mbps download και με αέρα η βροχή είχα πάρα πολλές αποσυνδέσεις.
    Μιας και τον Ιανουάριο έληγε το συμβόλαιο αποφάσισα κατόπην προτροπής φίλου που δουλεύει στο τεχνικό τμήμα τις cosmote να αλλάξω πάροχο και να προσθέσω και το speed booster ώστε να έχω σημαντική αύξηση στην ταχύτητα μου.
    Κατόπην αίτησης μέσα σε μια εβδομάδα περιπου ήρθε ο τεχνικός μου άλλαξε την γραμμή στο dslam και μου παρέδωσε και το router (speedport) καθώς μου είπε οτι θα ενεργοποιηθεί η γραμμή μου με αυτό το ρουτερ και στην συνέχεια θα μου στείλουν το booster.
    Σύνδεσα το ρουτερ και κλασσικά είχα 2.5mbps...αναμενόμενο.
    Μετά απο μερικές μέρες επειδή δεν ήθελα να περιμένω αλλο πήγα σε κατάστημα Γερμανός και έκανα αίτηση για speed booster και παρέλαβα επιτόπου το Huawei HA35 (μαζί με καινούργιο αριθμό cosmote).
    Έρχομαι σπίτι, συνδέω και περίμενα να απογειωθώ
    Στο σημείο που έχω το ρούτερ έχει 1/3 γραμμές 4G και ένδειξη Signal is weak (31) στο router interface.
    Οι πρώτες εντυπώσεις...χάλια. Ταχύτητα σε download μια 2.5mbps μια 15mbps.
    Speedtest προς σερβερ cosmote 2.5Mbps. Προς άλλους σερβερς 20-25mbps. Youtube με κολληματα αρκετές φορές καθώς δεν άνοιγε το 4G η άνοιγε όποτε θυμόταν.
    Όλα αυτά με ενεργοποιημένες και τις 2 συνδέσεις (Adsl + 4G). Αν έκλεινα το adsl τοτε όλα πηγαίναν άψογα.
    Η απογοήτευση άρχισε να με κυριεύει. Αμάν λέω τι ήθελα και έμπλεξα εγω με 4G και booster.
    Μιλάω με τον φίλο που δουλεύει μέσα και του είπα ακριβώς τι συμβαίνει.
    Η πρόταση του ηταν οτι πρεπει να το αφήσω να δουλέψει 24 ώρες έτσι και να ανοίξει αίτημα για έλενχο τις γραμμής και ρυθμιση του ρούτερ.
    Το αφήνω λοιπόν όπως ηταν και μετα απο 2 μέρες γυρίζω σπιτι και πηγαινε άψογα. Ενεργοποιημένα Adsl + 4G και το 4G άνοιγε μόλις τερμάτιζε το adsl Και ζητούσα παραπάνω.
    Με πήραν τηλεφωνο απο cosmote και με ενημέρωσαν πως έκαναν κάποιες ρυθμίσεις και πως βλέπουν οτι λειτουργεί άψογα η γραμμη μου.
    Απο εκείνη την ημέρα το ιντερνετ τρεχει απροβληματιστα με μονο μείων τα +10 επιπλέον στο gaming σε σέρβερς στο εξωτερικό.
    Οι ταχύτητα βέβαια του 4G λειτουργούν απο 12-13mbps το ελάχιστο μέχρι 25mbps το μέγιστο με το σήμα που εχω στο συγκεκριμενο σημειο.
    Δεν εχω ψαξει καθολου το θεμα με τις πορτες και ποσο ευκολα ανοιγουν...γιατι εχω μια Ip στην adsl μια στην 4G και εξω βγαινω με 3η Ip οποτε εκει δεν ξερω τι θεματα μπορει να εχω.

    Να σας ζητήσω συγνώμη για το αρκετά μεγάλο post αλλα ήθελα να είμαι οσο πιο αναλυτικός γίνετε ωστε να εχουν μια οσο το δυνατον καλυτερη εικονα όσοι το έχουν ηδη η σκέφτονται να το ενεργοποιήσουν.
    Σύντομα θα μεταφέρω ολο τον εξοπλισμό σε άλλο δωμάτιο που με βάση το κινητό ειναι πολυ καλύτερο το 4G σήμα οπότε θα επιστρέψω με ενημερωτικό post.

    ΥΓ παραμένει το προβλημα που εχω με το cosmote id καθώς μου εχουν δηλωσει για κινητο τον αριθμο απο το speed booster και πρεπει να βαλω την καρτα σιμ σε κινητο για να λαβω το μυνημα με τον κωδικο επιβεβαιωσης
    Η ενημερωση απο την cosmote ηταν οτι αυτο οφείλετε σε προβλημα τις εφαρμογης και θα ενημερωθω σχετικα με το θεμα συντομα αλλα το προβλημα αυτο δεν με απασχολει ιδιαιτερα.
    Ακριβώς όπως εσύ.

    Με 4.5 χιλιόμετρα από DSLAM με το ζόρι έπιανα 1.6 down κ 0.2 up. Από τότε που έβαλα speed booster, 45++mbps down, 6mbps+ up. Δύο στα τρία Signal strengh (41). Αξίζει να σημειώσω πως υπάρχουν αυξομειώσεις ταχύτητας, αλλά ποτέ δεν έχει πέσει κάτω από 30 down και πότε πάνω από 65. Συνήθως είναι 45-50.

    Επίσης όποιος έχει θέμα με το 4G να μην ενεργοποιειται όταν το χρειάζεται η σύνδεση, απενεργοποιηστε το ipv6 και μείνετε μόνο με Ipv4. Αύριο θα προσπαθήσω να δείξω και φωτογραφίες και γενικά να γράψω περισσότερα.

    Όσο για τα παιχνίδια, η αλήθεια είναι πως με 4G+ADSL το ping είναι ελαφρώς αυξημένο (+10/20ms), και ίσως μερικές φορές να ανεβαίνει για ένα-δύο δευτερόλεπτα (τα λεγόμενα ping spikes αλλά ωστόσο αυτό μπορεί να ηταν και λόγω της ADSL σύνδεση μου) , ωστόσο δεν είναι και πάλι θέμα. Προτείνω να δουλεύετε ΜΟΝΟ με 4G όταν παίζετε online παιχνίδια, αυτά δε ξοδεύουν πολλά δεδομένα anyway. Με το που σταματάτε, κουμπώνετε ADSL και ολα κομπλε.

    Το μόνο μου παράπονο είναι τα 100gb. Πιστεύω σε τρεις βδομάδες περίπου θα μου έχουν τελειώσει. Αλλά επειδή προσέχω γενικά ίσως και τα καταφέρω να τα κρατήσω για ένα μήνα. Π.χ το κινητό μου το χω βάλει να δουλεύει αποκλειστικά με ADSL. Αλλά και πάλι θα κλειδωσω στα 15mbps down, που ουσιαστικά είναι 10 φορές καλύτερο από την τωρινη ADSL ταχύτητα.

    Με λίγα λογια: Αμα έχετε ταχύτητα σχετικά χαμηλή (από 20 και κάτω) και δεν υπάρχει δυνατότητα για VDSL/FTTH τότε speed booster είναι πολύ καλή επιλογή. Εφόσον πιάνετε σήμα 4G φυσικά, και σε ικανοποιητικό βαθμό!
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος AntoMast : 12-04-20 στις 01:05.

  12. #252
    Εγγραφή
    12-07-2007
    Μηνύματα
    124
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    4096/1024
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΦΙΔΝΕΣ
    Router
    Huawei HA35
    SNR / Attn
    8(dB) / 32(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Simosz Εμφάνιση μηνυμάτων
    .

    Η πρόταση του ηταν οτι πρεπει να το αφήσω να δουλέψει 24 ώρες έτσι και να ανοίξει αίτημα για έλενχο τις γραμμής και ρυθμιση του ρούτερ.
    Το αφήνω λοιπόν όπως ηταν και μετα απο 2 μέρες γυρίζω σπιτι και πηγαινε άψογα. Ενεργοποιημένα Adsl + 4G και το 4G άνοιγε μόλις τερμάτιζε το adsl Και ζητούσα παραπάνω.
    Με πήραν τηλεφωνο απο cosmote και με ενημέρωσαν πως έκαναν κάποιες ρυθμίσεις και πως βλέπουν οτι λειτουργεί άψογα η γραμμη μου.
    Η κατάσταση που αντιμετωπίζω είναι πάρα πολύ κοντά στην δική σου. Για να καταλάβω το συγκεκριμένο σημείο που αναφέρεις παραπάνω, μήπως μπορέσω να κάνω κάτι και εγώ και βελτιωθούν οι συνθήκες μου: Το αίτημα για έλεγχο της γραμμής και ρύθμισης στο ρούτερ, το έκανες εσύ, ο φίλος που αναφέρεις, ή οι τεχνικοί από μόνοι τους κάνουν τις ρυθμίσεις που αναφέρεις;
    Σε ευχαριστώ

  13. #253
    Εγγραφή
    11-04-2020
    Περιοχή
    Καρδίτσα
    Μηνύματα
    2
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    2mbps + Speed Booster
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΙΤΕΑ
    Router
    HUAWEI HA35
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stsalkit Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η κατάσταση που αντιμετωπίζω είναι πάρα πολύ κοντά στην δική σου. Για να καταλάβω το συγκεκριμένο σημείο που αναφέρεις παραπάνω, μήπως μπορέσω να κάνω κάτι και εγώ και βελτιωθούν οι συνθήκες μου: Το αίτημα για έλεγχο της γραμμής και ρύθμισης στο ρούτερ, το έκανες εσύ, ο φίλος που αναφέρεις, ή οι τεχνικοί από μόνοι τους κάνουν τις ρυθμίσεις που αναφέρεις;
    Σε ευχαριστώ
    Φιλε πιστευω πως κι εσυ να τους καλεσεις και να τους πεις το προβλημα σου θα το κοιταξουν και θα πραξουν αναλογα με εμενα.
    δεν ξερω αν μπορω να παρω ενα backup τις ρυθμισεις μου απο το ρουτερ και να στις στειλω να τις περασεις στο δικο σου αν ειναι θεμα ρουτερ αποκλειστικα ομως και δεν θελει και αλλαγες στο δικτυο τους.

  14. #254
    Εγγραφή
    31-03-2020
    Μηνύματα
    58
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παιδια, μηπως γνωριζετε πως να δωσω προτεραιοτητα σε συγκεκριμενες συσκευες; Π.χ αμα θελω το PC μου να ειναι High Prio ενω το κινητο μου Low Prio.

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Screenshot_1.jpg 
Εμφανίσεις:  19 
Μέγεθος:  11,3 KB 
ID: 213816

    Εδω πρεπει να τικαρω οπως στην φωτογραφια και να θεσω ενα Χ bandwidth speed? Π.χ αμα πιανω 50mbps και στο Ingress βαλω 10000 (=10mbps) τοτε σημαινει πως καθε συσκευη στο δικτυο θα πιανει μαξ 10mbps χωρις μειωση της ταχυτητας αυτης απο αλλες συσκευες; Ή το καταλαβαινω εντελως λαθος;

    Απλα θελω η ταχυτητα του ιντερνετ να ειναι κατανεμημενη στις συσκευες ετσι ωστε να μην επηρεαζει η μια την αλλη.

  15. #255
    Εγγραφή
    18-08-2004
    Μηνύματα
    22
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ OTE
    Ταχύτητα
    10240/1024
    ISP
    Conn-x OTE
    Καλησπέρα, ας πω κι εγώ τον πόνο μου...
    Προσπαθώ να σετάρω το huawei με ενα mikrotik σύμφωνα με τον οδηγό του αρχικού post, έτσι έχω τις εξής ρυθμίσεις:

    1. HUAWEI HA35 Hybrid - Cosmote Home Speed Booster
    IP=10.0.0.140
    WAN < OTE ADSL Line
    LAN1 > Mikrotik WAN
    LAN2/LAN3/LAN4=Not Connected
    WLAN=Off
    UPnP=Off
    DDNS=Off
    DHCP Server=10.0.0.2 <> 10.0.0.200
    Port Forwarding=Not Used
    DMZ=Mac του bridge που έχει δημιουργηθεί στο Mikrotik

    2. Mikrotik
    WAN IP (ether 2)=10.0.0.188
    LAN IP (bridge με τις πόρτες ether 1,2,3,5)=192.168.1.1
    WAN < LAN1 of HUAWEI HA35 Speed Booster
    LAN Ports & WLAN: Διασυνδέσεις συσκευών τοπικού δικτύου LAN (πόρτες ether 1,3,5)
    WLAN=On
    UPnP=Off
    DDNS=Off
    DHCP Server=192.168.1.10 <> 192.168.1.99 (επιλογή χρήστη)
    Port Forwarding/NAT: Off

    Ο μόνος τρόπος που κατάφερα συσκευή να παιξει από το subnet του mikrotik ήταν με exclusion από την bonding user filter list.
    Που το χάνω;
    THE QUICK BROWN FOX JUMPS OVER THE LAZY DOG

Σελ. 17 από 41 ΠρώτηΠρώτη ... 7121516171819222737 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Hybrid Access Cosmote
    Από pankostas στο φόρουμ COSMΟΤΕ
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-05-16, 00:02
  2. Hybrid Access
    Από Ligkas στο φόρουμ COSMOTE VDSL
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-04-16, 11:45
  3. Cosmote Hybrid?
    Από Panagiotis477 στο φόρουμ COSMΟΤΕ
    Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-03-16, 19:32
  4. Μηνύματα: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-03-16, 16:07
  5. Cosmote Huawei E122 και Win 10
    Από bromiaris1gr στο φόρουμ Windows
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-01-16, 21:25

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας