Σελ. 32 από 41 ΠρώτηΠρώτη ... 122227303132333437 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 466-480 από 604
  1. #466
    Εγγραφή
    15-03-2009
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    18
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Καλημέρα, σε όλους. Έβαλα το speed booster.
    Ποιες είναι οι ρυθμίσεις που πρέπει να κάνω στο ρούτερ, για να πάρω το καλύτερο αποτέλεσμα;
    Είδα το βιντεάκι της cosmote , αλλά δεν βρίσκω την δεύτερη ρύθμιση για να είναι όλα up στο bonding.
    Ευχαριστώ.

  2. #467
    Εγγραφή
    30-08-2012
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    1.435
    Downloads
    37
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    ↓220 Mbps / ↑22 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    Wind - ΚΑΛΛΙΘΕΑ
    Router
    hAP ac²
    SNR / Attn
    10(dB) / 4(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από pepis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημέρα, σε όλους. Έβαλα το speed booster.
    Ποιες είναι οι ρυθμίσεις που πρέπει να κάνω στο ρούτερ, για να πάρω το καλύτερο αποτέλεσμα;
    Είδα το βιντεάκι της cosmote , αλλά δεν βρίσκω την δεύτερη ρύθμιση για να είναι όλα up στο bonding.
    Ευχαριστώ.
    Αν δεν είναι όλα UP στο bonding, περιμένεις κάνα 10λεπτο max, κάνε μια επανεκκίνηση κι αν δεν, κάλεσε 13788 και δήλωσε το. Δε χρειάζεται ρύθμιση από μεριάς σου.

  3. #468
    Εγγραφή
    15-03-2009
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    18
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ok. Ευχαριστώ. Χρειάζεται να βάλω κεραία (εσωτερική πάντα), για να έχω καλύτερο σήμα ή δεν χρειάζεται;
    Και αν ναι έχετε να μου προτείνεται κάποια;

  4. #469
    Εγγραφή
    31-03-2020
    Ηλικία
    24
    Μηνύματα
    7
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cosmote
    Καλημέρα παίδες,
    Έχω εδώ και ενα μήνα σοβαρό θέμα με αρκετά συχνές αποσυνδέσεις του dsl. Χάνεται συνέχεια ο συγχρονισμός με αποτέλεμσα να μην έχω συνδεση στο ιντερνετ. Αλλα εχω παρατηρησει και αρκετα κουλα, πχ με το που ανοιγω τον υπολογιστη μερικές φορές πεφτει κατευθείαν ο συγχρονισμός, λες και ειναι θέμα ηλεκτρισμού. Μίλησα με τον οτε παρα πολλες φορες, καμια λυση, ολο λενε οτι τα συνεργεια δε βρηκαν βλαβη και δηλωνουν ανεφικτοτητα ή κατι τετοιο. Δεν ήρθαν ποτε απο το σπιτι να ελεγξουν. Μπορώ να κάνω κατι εγω για να το λυσω το θέμα? είναι ηλεκτρολογικό, μπορω να το διορθωσω με καμια ρυθμιση?
    Η συνδεσμολογια μου ειναι απο πριζα δικτυου κατευθειαν στο ρουτερ, στο ρουτερ πανω εχω συνδεμενα το τηλεφωνο και 2 καλωδια lan, εκ των οποιων το ενα ειναι συνδεδεμενο σε powerline adapter με passthrough πριζα και απο το αλλο powerline adapter Καλωδιο στον υπολογιστη.
    Να πω επισης οτι απο τοτε που αρχισε αυτο, εχω μεγαλο θεμα και με το Ping σε Online games, τρωω πολλα spikes σε σημειο που γινεται unplayable γιατι οι χαρακτηρες πανε μπρος πισω. ο οτε λεει οτι αυτο οφειλεται στο γεγονος οτι το dsl συγχρονιζει πολυ χαμηλα, στα 0.5 mbps

  5. #470
    Εγγραφή
    15-03-2009
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    18
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Είναι θέμα καθαρά του οτε. Τα ίδια έλεγαν και σε μένα. Έκαναν δύο εβδομάδες να το φτιάξουν.

  6. #471
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.788
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από luckris25 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημέρα παίδες,
    Έχω εδώ και ενα μήνα σοβαρό θέμα με αρκετά συχνές αποσυνδέσεις του dsl. Χάνεται συνέχεια ο συγχρονισμός με αποτέλεμσα να μην έχω συνδεση στο ιντερνετ. Αλλα εχω παρατηρησει και αρκετα κουλα, πχ με το που ανοιγω τον υπολογιστη μερικές φορές πεφτει κατευθείαν ο συγχρονισμός, λες και ειναι θέμα ηλεκτρισμού. Μίλησα με τον οτε παρα πολλες φορες, καμια λυση, ολο λενε οτι τα συνεργεια δε βρηκαν βλαβη και δηλωνουν ανεφικτοτητα ή κατι τετοιο. Δεν ήρθαν ποτε απο το σπιτι να ελεγξουν. Μπορώ να κάνω κατι εγω για να το λυσω το θέμα? είναι ηλεκτρολογικό, μπορω να το διορθωσω με καμια ρυθμιση?
    Η συνδεσμολογια μου ειναι απο πριζα δικτυου κατευθειαν στο ρουτερ, στο ρουτερ πανω εχω συνδεμενα το τηλεφωνο και 2 καλωδια lan, εκ των οποιων το ενα ειναι συνδεδεμενο σε powerline adapter με passthrough πριζα και απο το αλλο powerline adapter Καλωδιο στον υπολογιστη.
    Να πω επισης οτι απο τοτε που αρχισε αυτο, εχω μεγαλο θεμα και με το Ping σε Online games, τρωω πολλα spikes σε σημειο που γινεται unplayable γιατι οι χαρακτηρες πανε μπρος πισω. ο οτε λεει οτι αυτο οφειλεται στο γεγονος οτι το dsl συγχρονιζει πολυ χαμηλα, στα 0.5 mbps
    1. Στατιστικά γραμμής παρακαλώ..
    2. Χωρίς το powerline και γενικά χωρίς ethernet δοκίμασες;

    Αυτά για αρχή..
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  7. #472
    Εγγραφή
    16-11-2014
    Περιοχή
    κερατεα
    Μηνύματα
    1.007
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    +booster 50.7down/Up 5.35
    ISP
    COSMOTE Home SpeedBooster
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΔΑΣΚΑΛΕΙΟ
    Router
    HUAWEI DN9245X6-10
    SNR / Attn
    8(dB) / 37,5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από luckris25 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημέρα παίδες,
    Έχω εδώ και ενα μήνα σοβαρό θέμα με αρκετά συχνές αποσυνδέσεις του dsl. Χάνεται συνέχεια ο συγχρονισμός με αποτέλεμσα να μην έχω συνδεση στο ιντερνετ. Αλλα εχω παρατηρησει και αρκετα κουλα, πχ με το που ανοιγω τον υπολογιστη μερικές φορές πεφτει κατευθείαν ο συγχρονισμός, λες και ειναι θέμα ηλεκτρισμού. Μίλησα με τον οτε παρα πολλες φορες, καμια λυση, ολο λενε οτι τα συνεργεια δε βρηκαν βλαβη και δηλωνουν ανεφικτοτητα ή κατι τετοιο. Δεν ήρθαν ποτε απο το σπιτι να ελεγξουν. Μπορώ να κάνω κατι εγω για να το λυσω το θέμα? είναι ηλεκτρολογικό, μπορω να το διορθωσω με καμια ρυθμιση?
    Η συνδεσμολογια μου ειναι απο πριζα δικτυου κατευθειαν στο ρουτερ, στο ρουτερ πανω εχω συνδεμενα το τηλεφωνο και 2 καλωδια lan, εκ των οποιων το ενα ειναι συνδεδεμενο σε powerline adapter με passthrough πριζα και απο το αλλο powerline adapter Καλωδιο στον υπολογιστη.
    Να πω επισης οτι απο τοτε που αρχισε αυτο, εχω μεγαλο θεμα και με το Ping σε Online games, τρωω πολλα spikes σε σημειο που γινεται unplayable γιατι οι χαρακτηρες πανε μπρος πισω. ο οτε λεει οτι αυτο οφειλεται στο γεγονος οτι το dsl συγχρονιζει πολυ χαμηλα, στα 0.5 mbps
    εχεις dsl συνχρονισμο 0,5 download πανε καλα; .. και εχεις βαλει το home booster ; αμα εχεις βαλει το home booster δεν θα εχεις θεμα στο ιντερνετ αλλα μονο στο τηλεφωνο με τις αποσυνδεσεις του dsl . ή βαλε το ιντερνετ back up με 10 ευρω επιπλεον τον μηνα , αλλα για εμενα αξιζει περισσοτερο το home booster διοτι σου αυξανει την ταχυτητα και εχει 6,80 ευρω το μηνα επιπλεον ενω το intenet back up δουλευει μονο οταν πεσει το dsl ιντερνετ!! ενω το booster δουλευει ταυτοχρονα.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος johnmegarythmos : 19-06-21 στις 09:34.

  8. #473
    Εγγραφή
    03-04-2005
    Περιοχή
    Πάτρα
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    6.217
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49998/4999
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΣΚΑΓΙΟΠΟΥΛΕΙΟ
    Router
    HA35
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από luckris25 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Spoiler:
    Καλημέρα παίδες,
    Έχω εδώ και ενα μήνα σοβαρό θέμα με αρκετά συχνές αποσυνδέσεις του dsl. Χάνεται συνέχεια ο συγχρονισμός με αποτέλεμσα να μην έχω συνδεση στο ιντερνετ. Αλλα εχω παρατηρησει και αρκετα κουλα, πχ με το που ανοιγω τον υπολογιστη μερικές φορές πεφτει κατευθείαν ο συγχρονισμός, λες και ειναι θέμα ηλεκτρισμού. Μίλησα με τον οτε παρα πολλες φορες, καμια λυση, ολο λενε οτι τα συνεργεια δε βρηκαν βλαβη και δηλωνουν ανεφικτοτητα ή κατι τετοιο. Δεν ήρθαν ποτε απο το σπιτι να ελεγξουν. Μπορώ να κάνω κατι εγω για να το λυσω το θέμα? είναι ηλεκτρολογικό, μπορω να το διορθωσω με καμια ρυθμιση?
    Η συνδεσμολογια μου ειναι απο πριζα δικτυου κατευθειαν στο ρουτερ, στο ρουτερ πανω εχω συνδεμενα το τηλεφωνο και 2 καλωδια lan, εκ των οποιων το ενα ειναι συνδεδεμενο σε powerline adapter με passthrough πριζα και απο το αλλο powerline adapter Καλωδιο στον υπολογιστη.
    Να πω επισης οτι απο τοτε που αρχισε αυτο, εχω μεγαλο θεμα και με το Ping σε Online games, τρωω πολλα spikes σε σημειο που γινεται unplayable γιατι οι χαρακτηρες πανε μπρος πισω. ο οτε λεει οτι αυτο οφειλεται στο γεγονος οτι το dsl συγχρονιζει πολυ χαμηλα, στα 0.5 mbps
    Eνα screenshot απο τα στατιστικα του ρουτερ καθως και να νας αναφερεις τη συνδεσμολογια του δικτυου σου θα βοηθουσε.


  9. #474
    Εγγραφή
    25-05-2016
    Μηνύματα
    48
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    14335/1101
    ISP
    Cosmote + HomeBooster
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΙΠΠΟΔΡΟΜΟΣ
    Router
    Huawei HA-35
    SNR / Attn
    8(dB) / 12(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Καλημέρα,

    Ψάχνω κεραία εξωτερική για το HA-35 για να πιάνω καλύτερο σήμα 4g, μέσα στο σπίτι δυστυχώς δεν έχω καλό σήμα αλλα με το που βγώ έξω είναι καμπάνα. Τι κεραία μπορώ να βάλω;
    Αγόρασα κάτι τέτοιο αλλα δεν είδα προκοπή, με την εσωτερική κεραία του ρούτερ είμαι καλύτερα σκεφτείτε: https://www.ebay.com/itm/15340218225...Cclp%3A2334524

  10. #475
    Εγγραφή
    31-03-2020
    Ηλικία
    24
    Μηνύματα
    7
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cosmote
    Καλησπέρα και παλι παιδια,
    λογω διαβασματος και εξεταστικης δεν ειχα πολυ χρονο να ασχοληθω με το προβλημα, αν και θα επρεπε γιατι παραλιγο να μου κοστισει 2 μαθηματα. Στο διαστημα αυτο βεβαια με πηραν παλι απο τον οτε μονοι τους και αυτη τη φορα πιστευουν οτι ειναι προβλημα της καρτας Sim την οποια λενε δεν βλεπουν καν να εχω μεσα, ενω τους εξηγησα οτι και μεσα ειναι, και το bonding συμφωνα με τις λυχνιες του ρουτερ λειτουργει και δε θα ειχα τις ταχυτητες που εχω χωρις το mobile internet. Ειπαν θα το κοιταξουν, αλλα λογικα το κοιταν εξ αποστασεως γιατι 1 βδομαδα δεν εοχυν φανει σπιτι
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GregoirX23 Εμφάνιση μηνυμάτων
    1. Στατιστικά γραμμής παρακαλώ..
    2. Χωρίς το powerline και γενικά χωρίς ethernet δοκίμασες;

    Αυτά για αρχή..
    1.Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  {76EDF476-E7FC-4B98-A3B3-EEF924B711DE}.png 
Εμφανίσεις:  36 
Μέγεθος:  42,7 KB 
ID: 228651
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  {222B7CE1-47C7-492C-A4EB-7A9B1D72ABC5}.png 
Εμφανίσεις:  24 
Μέγεθος:  16,4 KB 
ID: 228652
    2.Αν εννοεις με Wifi ναι, παλι εχω προβλημα σε κινητες συσκευες

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από johnmegarythmos Εμφάνιση μηνυμάτων
    εχεις dsl συνχρονισμο 0,5 download πανε καλα; .. και εχεις βαλει το home booster ; αμα εχεις βαλει το home booster δεν θα εχεις θεμα στο ιντερνετ αλλα μονο στο τηλεφωνο με τις αποσυνδεσεις του dsl . ή βαλε το ιντερνετ back up με 10 ευρω επιπλεον τον μηνα , αλλα για εμενα αξιζει περισσοτερο το home booster διοτι σου αυξανει την ταχυτητα και εχει 6,80 ευρω το μηνα επιπλεον ενω το intenet back up δουλευει μονο οταν πεσει το dsl ιντερνετ!! ενω το booster δουλευει ταυτοχρονα.
    τι να πω ρε φιλε, θα ειμαστε για παντα 50 χρονια πισω...

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από panoc Εμφάνιση μηνυμάτων
    Eνα screenshot απο τα στατιστικα του ρουτερ καθως και να νας αναφερεις τη συνδεσμολογια του δικτυου σου θα βοηθουσε.
    το screenshot ειναι στο πρωτο quote, η συνδεσμολογια ειναι: πριζα ιντερνετ ->ρουτερ -> powerline adapter -> υπολογιστης. Στο ρουτερ ειναι συνδεδεμενο και το τηλεφωνο και ο συναγερμος στις θυρες phone

  11. #476
    Εγγραφή
    15-08-2006
    Περιοχή
    Ίλιον
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    2.203
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    2x 8192/1024
    ISP
    Wind ADSL & Nova ADSL
    DSLAM
    Wind - ΙΛΙΟΝ
    Router
    Zyxel AMG1312 /Sophos XG
    SNR / Attn
    7,1(dB) / 33,1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Αυτό το HA35 τελικά από ποιότητα δεν το κόβω και πολύ σόι..
    Την προηγούμενη φορά που είχε διακοπή ρεύματος, όταν επανήλθαν όλα δεν μπορούσα να συνδεθώ γιατί είχε κάνει factory reset. Τους το είπα στον ΟΤΕ και μου έδωσαν άλλο.
    Χθες που έκανε πάλι διακοπή ρεύματος, πάλι δεν μπορούσα να συνδεθώ.. Λέω τι έγινε, factory reset έκανε πάλι;
    Συνδέομαι απευθείας πάνω του και όλα δείχναν ΟΚ.. Κοιτώντας λίγο απο δω και από κει ανακαλύπτω πως η πόρτα 1 που συνδέεται με το firewall συγχρονίζει στα 100mbit
    Και το HA35 το firewall που ήταν συνδεμένο στη LAN1 δεν το έβλεπε καν. Το συνδέω στη LAN2, αλλάζω τις ρυθμίσεις του DMZ και όλα ΟΚ ξανά.. Οπότε μάλλον χαιρέτησε η LAN1..

    Στην επόμενη διακοπή ρεύματος λογικά θα ανατιναχτεί...

  12. #477
    Εγγραφή
    12-07-2007
    Μηνύματα
    124
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    4096/1024
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΦΙΔΝΕΣ
    Router
    Huawei HA35
    SNR / Attn
    8(dB) / 32(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από winware Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τελικά, success!!

    Για όσους λοιπόν μερακλήδες ενδιαφέρονται να χρησιμοποιήσουν το COSMOTE Home Speed Booster σε οικιακό τοπικό δίκτυο με πολλές συσκευές και μεγαλες δυνατότητες παραμετροποίησης, η χρήση δεύτερου Router υψηλών επιδόσεων είναι τελικά απολύτως απαραίτητη.

    Στη δική μου περίπτωση, το δεύτερο Router είναι το εξαιρετικό ASUS RT-AC87U
    Η συνδεσμολογία που ακολούθησα με επιτυχία έχει ως εξής:

    1. HUAWEI HA35 Hybrid - Cosmote Home Speed Booster
    IP=192.168.2.1
    WAN < OTE ADSL Line
    LAN1 > ASUS WAN
    LAN2/LAN3/LAN4=Not Connected
    WLAN=Off
    UPnP=Off
    DDNS=On
    DHCP Server=192.168.2.2 <> 192.168.2.10
    Port Forwarding=Not Used
    DMZ=192.168.2.2

    2. ASUS RT-AC87U
    IP=192.168.1.1
    WAN < LAN1 of HUAWEI HA35 Speed Booster
    WAN Connection Type: Automatic or Static IP=192.168.2.2
    LAN Ports & WLAN: Διασυνδέσεις συσκευών τοπικού δικτύου LAN
    WLAN=On
    UPnP=Off
    DDNS=On
    DHCP Server=192.168.1.2 <> 192.168.1.249 (επιλογή χρήστη)
    Port Forwarding/NAT: Ενεργό, σύμφωνα με τις απαιτήσεις του κάθε χρήστη.

    Το "κλειδί" της επιτυχίας είναι η ρύθμιση DMZ στο Huawei Hybrid - περνάει όλες τις πόρτες στο δεύτερο Router, το οποίο και κάνει τη διαχείρηση ΟΛΩΝ των συσκευών του τοπικόυ δικτύου (Port Forwarding, VPN αν υποστηρίζεται κλπ).

    ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ

    1. Απαιτείται δημιουργία νέου κανόνα ACL (HTTP/WAN) στο HUAWEI Speed Booster.
    (Internet-> Network Security). Thank you Pankostas!

    2. ΔΕΝ υπάρχει δυνατότητα απομακρυσμένης σύνδεσης στο web interface του Huawei Speed Booster γιατί ΟΛΕΣ οι κλήσεις/πόρτες δρομολογούνται (λόγω DMZ) στο δεύτερο Router. Ομως πλέον αυτό δεν έχει και ιδιαίτερη σημασία γιατί το Huawei παραμετροποιείται μιά φορά στην αρχή και μετά το ξεχνάς. Βέβαια αν χρειαστεί, μπορεί να συνδεθεί κάποια απο τις ελεύθερες θύρες του (LAN2/3) απ' ευθείας σε ένα PC ή notebook.

    3. Η πρόσβαση σε συσκευές απο τοπικό δίκτυο LAN μέσω external IP δεν είναι προς το παρόν εφικτή.
    Η δυνατότητα NAT Loopback σύμφωνα με τον ΟΤΕ θα ενεργοποιηθεί με μελλοντική αναβάθμιση του λογισμικού (firmware) του Huawei Hybrid. Το πρόβλημα αυτό ξεπερνιέται με τη δημιουγια και δεύτερης εικονικής συσκεής με LAN IP. Ετσι πάντα κάποια απο τις "δύο" θα είναι ενεργή (Thanks for the tip, wnet)

    4. Με τη συνδεσμολογία αυτή ΔΕΝ υπάρχει πρόβλημα και με ευρυζωνική (VoIP) τηλεφωνία γιατί το Huawei Hybrid λειτουργεί σαν κανονικό Gateway και όχι σαν απλό modem (bridged mode connection).

    5. Στη πίσω πλευρά του Huawei Hybrid (speed booster), πίσω απο αποσπώμενο καπάκι, υπάρχουν 2 υποδοχές SMA για σύνδεση εξωτερικών κεραιών με σκοπό τη βελτίωση της λήψης LTE/4G. Οι κεράιες αυτές ΔΕΝ περιλαμβάνονται στο πακέτο του Huawei αλλά πιθανόν να είναι χρήσιμες σε περιοχές με χαμηλό σήμα. Δεν γνωρίζω αν τις διαθέτει η COSMOTE αλλά βρίσκονται εύκολα με μία αναζήτηση στο Internet.

    ** ΤΕΛΟΣ ΚΑΛΟ, ΟΛΑ ΚΑΛΑ**
    Χρειάζομαι τα φώτα σας... Εχω τον ΗΑ-35 και "πίσω" του το ASUS Ac2900. Τα έχω σετάρει όπως παραπάνω και παίζουν μια χαρά. Έχω ενεργοποιήσει το DMZ στον ΗΑ-35 και περνά τα πάντα στο ASUS. Στο ASUS έχω σετάρει το OPENVPN μόλις σήμερα και χρειάζομαι βοήθεια σχετικά με την ασφάλεια του συστήματός μου.
    Συγκεκριμένα μετά την δημιουργεία του αρχείου client.ovpn άλλαξα την διεύθυνση στην WAN διεύθυνση του ΗΑ-35 με την λογική ότι μέσω του DMZ θα περνά τα πάντα στον ASUS. Για τεστ, κατέβασα την εφαρμογή openvpn στο κινητό μου, και ενεργοποίησα την σύνδεση. Όλα δουλεύουν μια χαρά... Μέσω του κινητού μου συνδεδεμένου με 4G (όχι wifi), και βάζοντας την local IP στον browser (π.χ. 192.168.χ.χ) έχω πρόσβαση από μακρυά σε όλα τα μηχανήματα του LAN μου. Το ερώτημα μου είναι... είμαι ΑΣΦΑΛΗΣ? ή έχω κάνει κάποια πατάτα... και δεν το καταλαβαίνω?

  13. #478
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Μια χαρά είσαι. Αυτή είναι η δουλειά του VPN. Να συνδέεσαι με ασφάλεια στο εσωτερικό σου δίκτυο. Μόλις το κλείσεις, δεν θα έχεις ούτε εσύ πρόσβαση.

  14. #479
    Εγγραφή
    12-07-2007
    Μηνύματα
    124
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    4096/1024
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΦΙΔΝΕΣ
    Router
    Huawei HA35
    SNR / Attn
    8(dB) / 32(dB)
    Καλησπέρα και χρόνια πολλά σε όλους. Έχω το ΗΑ35 και από "πίσω" του το ASUS Ac2900 στο οποίο περνούν τα πάντα μέσω DMZ στον HA35. Έχω ενεργοποιήσει το OpenVPN στο Asus και βάζοντας την IP που εμφανίζεται στην επιλογή ΙΝΤΕΡΝΕΤ / BONDING TUNEL του HA35, όλα παίζουν μια χαρά (απομεμακρισμένη σύνδεση των συσκευών του LAN μου...)
    Το πρόβλημα είναι ότι η εν λόγω ΙP δεν είναι σταθερή με αποτέλεσμα να χρειάζεται να αλλάζω στο αρχείο client.ovpn κάθε φορά την νέα IP. Σκέφτηκα λοιπόν το DDNS. Ερώτηση λοιπόν... το έχει κάνει κανείς σε παρόμοιο setup με το δικό μου? Αν ναι μπορεί να μου δώσει λεπτομερείς οδηγίες? Προτείνεται κάποια συγκεκριμένη DDNS υπηρεσία? Που βάζω τα στοιχεία του DDNS - στον ΗΑ35 ή στον ASUS (...εφόσον ο ΗΑ35 "πασάρει" τα πάντα στον ASUS...). Ευχαριστώ για την όποια βοήθεια.

  15. #480
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Μπορείς αντί της ΙΡ να δηλώσεις στο ovpn αρχείο το hostename της όποιας DDNS υπηρεσίας. Έτσι το είχα χρόνια αλλά και τώρα στο Wireguard που χρησιμοποιώ.
    Τον DDNS client θα τον τρέχεις στον Router που παίρνει την δημόσια ΙΡ. Λογικά όπως έχεις γράψει ότι είναι στημένο το δίκτυό σου, είναι το ΗΑ35, οπότε κοιτάς ποιους Clients υποστηρίζει και πράττεις ανάλογα. Προσωπικά χρησιμοποιώ FreeDNS ή όπου δεν υποστηρίζεται από την συσκευή το No-IP.

Σελ. 32 από 41 ΠρώτηΠρώτη ... 122227303132333437 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Hybrid Access Cosmote
    Από pankostas στο φόρουμ COSMΟΤΕ
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-05-16, 00:02
  2. Hybrid Access
    Από Ligkas στο φόρουμ COSMOTE VDSL
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-04-16, 11:45
  3. Cosmote Hybrid?
    Από Panagiotis477 στο φόρουμ COSMΟΤΕ
    Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-03-16, 19:32
  4. Μηνύματα: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-03-16, 16:07
  5. Cosmote Huawei E122 και Win 10
    Από bromiaris1gr στο φόρουμ Windows
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-01-16, 21:25

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας