Σελ. 3 από 41 ΠρώτηΠρώτη 1234581323 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 31-45 από 604
  1. #31
    Εγγραφή
    20-05-2013
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    4
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    έβαλε κανείς κεραίες να μας πεί αποτελέσματα ;
    είμαι στο τσακ να τις πάρω ή να το πετάξω ή να το πετάξω με τις κεραίες

  2. #32
    Εγγραφή
    21-09-2005
    Μηνύματα
    592
    Downloads
    21
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100 down / 10 up
    ISP
    ΟTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΜΑΚΡΗ
    Router
    Speedport Smart
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από grgasteus Εμφάνιση μηνυμάτων
    έβαλε κανείς κεραίες να μας πεί αποτελέσματα ;
    είμαι στο τσακ να τις πάρω ή να το πετάξω ή να το πετάξω με τις κεραίες
    Ειχα ρωτησει επισημα εξυπηρετηση πελατων .
    Δεν το γνωριζαν και με πηραν πισω μετα απο κανα 4 ωρο
    Επισημα δεν μπορουμε να βαλουμε κεραιες για αυξηση του 3G H 4G ηταν η απαντηση απο τεχνικη εξυπηρετηση.

    τωρα τι να σου πω... αν το δοκιμασει κανενας ας μας πει

  3. #33
    Εγγραφή
    11-10-2005
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    7.268
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΝΙΚΑΙΑ
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Fastpath
    Παιδιά κάτοχος του εν λόγω router κι εγώ από χτες, όλα δουλεύουν κατά τα αναμενόμενα. Για 3 μπάρες σε 4G πρέπει να βγω στο μπαλκόνι, αλλά λόγω καλωδίων αυτό δεν παίζει, οπότε θα ψαχτώ κι εγώ για κεραία. Λέω για κάτι κινέζικες να δοκιμάσω, τα λεφτά δεν είναι πολλά. Οι υποδοχές που έχει SMA είναι; Και θέλει κεραία με 2 τέτοια βύσματα (είδα κάποιες τετράγωνες), δύο ξεχωριστές και πώς τοποθετημένες (θέλω με καλώδιο για να μπουν μακριά, ξέρω ότι το καλώδιο μειώνει την ενίσχυση) ή μία θα κάνει δουλειά; Θεωρητικά αν ξέρει κάποιος γιατί φαίνεται δεν έχει βάλει κανείς.
    hnesne

  4. #34
    Εγγραφή
    13-11-2014
    Περιοχή
    GB
    Μηνύματα
    19
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    Gprs/3G
    Ταχύτητα
    micen
    ISP
    cosmote
    Router
    micen
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από winware Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τελικά, success!!

    Για όσους λοιπόν μερακλήδες ενδιαφέρονται να χρησιμοποιήσουν το COSMOTE Home Speed Booster σε οικιακό τοπικό δίκτυο με πολλές συσκευές και μεγαλες δυνατότητες παραμετροποίησης, η χρήση δεύτερου Router υψηλών επιδόσεων είναι τελικά απολύτως απαραίτητη.

    Στη δική μου περίπτωση, το δεύτερο Router είναι το εξαιρετικό ASUS RT-AC87U
    Η συνδεσμολογία που ακολούθησα με επιτυχία έχει ως εξής:

    1. HUAWEI HA35 Hybrid - Cosmote Home Speed Booster
    IP=192.168.2.1
    WAN < OTE ADSL Line
    LAN1 > ASUS WAN
    LAN2/LAN3/LAN4=Not Connected
    WLAN=Off
    UPnP=Off
    DDNS=On
    DHCP Server=192.168.2.2 <> 192.168.2.10
    Port Forwarding=Not Used
    DMZ=192.168.2.2

    2. ASUS RT-AC87U
    IP=192.168.1.1
    WAN < LAN1 of HUAWEI HA35 Speed Booster
    WAN Connection Type: Automatic or Static IP=192.168.2.2
    LAN Ports & WLAN: Διασυνδέσεις συσκευών τοπικού δικτύου LAN
    WLAN=On
    UPnP=Off
    DDNS=On
    DHCP Server=192.168.1.2 <> 192.168.1.249 (επιλογή χρήστη)
    Port Forwarding/NAT: Ενεργό, σύμφωνα με τις απαιτήσεις του κάθε χρήστη.

    Το "κλειδί" της επιτυχίας είναι η ρύθμιση DMZ στο Huawei Hybrid - περνάει όλες τις πόρτες στο δεύτερο Router, το οποίο και κάνει τη διαχείρηση ΟΛΩΝ των συσκευών του τοπικόυ δικτύου (Port Forwarding, VPN αν υποστηρίζεται κλπ).

    ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ

    1. Απαιτείται δημιουργία νέου κανόνα ACL (HTTP/WAN) στο HUAWEI Speed Booster.
    (Internet-> Network Security). Thank you Pankostas!

    2. ΔΕΝ υπάρχει δυνατότητα απομακρυσμένης σύνδεσης στο web interface του Huawei Speed Booster γιατί ΟΛΕΣ οι κλήσεις/πόρτες δρομολογούνται (λόγω DMZ) στο δεύτερο Router. Ομως πλέον αυτό δεν έχει και ιδιαίτερη σημασία γιατί το Huawei παραμετροποιείται μιά φορά στην αρχή και μετά το ξεχνάς. Βέβαια αν χρειαστεί, μπορεί να συνδεθεί κάποια απο τις ελεύθερες θύρες του (LAN2/3) απ' ευθείας σε ένα PC ή notebook.

    3. Η πρόσβαση σε συσκευές απο τοπικό δίκτυο LAN μέσω external IP δεν είναι προς το παρόν εφικτή.
    Η δυνατότητα NAT Loopback σύμφωνα με τον ΟΤΕ θα ενεργοποιηθεί με μελλοντική αναβάθμιση του λογισμικού (firmware) του Huawei Hybrid. Το πρόβλημα αυτό ξεπερνιέται με τη δημιουγια και δεύτερης εικονικής συσκεής με LAN IP. Ετσι πάντα κάποια απο τις "δύο" θα είναι ενεργή (Thanks for the tip, wnet)

    4. Με τη συνδεσμολογία αυτή ΔΕΝ υπάρχει πρόβλημα και με ευρυζωνική (VoIP) τηλεφωνία γιατί το Huawei Hybrid λειτουργεί σαν κανονικό Gateway και όχι σαν απλό modem (bridged mode connection).

    5. Στη πίσω πλευρά του Huawei Hybrid (speed booster), πίσω απο αποσπώμενο καπάκι, υπάρχουν 2 υποδοχές SMA για σύνδεση εξωτερικών κεραιών με σκοπό τη βελτίωση της λήψης LTE/4G. Οι κεράιες αυτές ΔΕΝ περιλαμβάνονται στο πακέτο του Huawei αλλά πιθανόν να είναι χρήσιμες σε περιοχές με χαμηλό σήμα. Δεν γνωρίζω αν τις διαθέτει η COSMOTE αλλά βρίσκονται εύκολα με μία αναζήτηση στο Internet.

    ** ΤΕΛΟΣ ΚΑΛΟ, ΟΛΑ ΚΑΛΑ**
    Μια απορια το DMZ=192.168.2.2 πως ακριβως το περασες με την mac adress?
    και εγραψες απαιτείται δημιουργία νέου κανόνα ACL (HTTP/WAN) απο κατω ζηταει καποιες ip...εβαλες τιποτα η το αφησες κενο?

  5. #35
    Εγγραφή
    05-02-2017
    Μηνύματα
    1
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Κι εγώ έχω απορία εάν πρέπει να βάλουμε ip στον νέο κανόνα ACL (HTTP/WAN).

    Επίσης από απομακρυσμένο υπολογιστή, ποιά είναι ακριβώς η σύνταξη της διεύθυνσης για να έχουμε απομακρυσμένη διαχείριση. Έχω δοκιμάσει ό,τι μπορούσα να σκεφτώ αλλα επί ματαίω... (π.χ. http://myddns.net:80, http://myddns.net:80/html/index.html, https://myddns.net:80, https://myddns.net:80/html/index.html αλλά τίποτα). Προσπαθώ με html/index.html διότι η αρχική σελίδα από τοποικό υπολογιστή είναι http://192.168.1.1/html/index.html
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος gtkarch : 05-02-17 στις 23:20.

  6. #36
    Εγγραφή
    31-01-2017
    Ηλικία
    75
    Μηνύματα
    6
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Hi to the experts! Does anyone of you know how to reconfigure the LAN port of this router to a normal LAN port instead of STB. I don't use STB, I don't use TV but I need to use the LAN port for my printer. The very helpful support team at 13888 tod me there is a guide omewher how to do this, but couldn't tell me where. Can you?

  7. #37
    Εγγραφή
    11-03-2004
    Μηνύματα
    229
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Router
    FRITZ!Box 7590
    Στο manual του βρηκα τα εξης:
    WLAN
    The HA35 supports multiple WLAN protocols, including 802.11b/g/n (2.4 GHz). Adopting
    802.11n multiple-input multiple-output antennas (MIMO) technology, the HA35 delivers a
    wireless transmission rate of up to 300 Mbps with its dual antennas. In addition, the HA35
    supports multiple wireless encryption modes to provide a secure, reliable, and high-speed
    WLAN.
    Aρα οι 2 κεραίες πισω ειναι για το wifi και ΟΧΙ για το 4G σημα.
    Δοκίμασε κανείς να του βάλει εξωτερική κεραία και ειχε αποτέλεσμα?


  8. #38
    Εγγραφή
    11-10-2005
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    7.268
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΝΙΚΑΙΑ
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Fastpath
    Το συμπέρασμα πώς το έβγαλες; Άλλες κεραίες για το ένα, άλλες για το άλλο. Μετά την παραπάνω ερώτηση το ρισκάρισα, τι κεραία έβαλα και τι πέτυχα το έγραψα εδώ, δες τα post 300 και 302. Παρακάτω στο ίδιο thread θα δεις και κάποιες άλλες κεραίες.
    hnesne

  9. #39
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από JowivK Εμφάνιση μηνυμάτων
    Hi to the experts! Does anyone of you know how to reconfigure the LAN port of this router to a normal LAN port instead of STB. I don't use STB, I don't use TV but I need to use the LAN port for my printer. The very helpful support team at 13888 tod me there is a guide omewher how to do this, but couldn't tell me where. Can you?
    Hi this is usually on a menu line vlan, or portbinding, there you will have to change the 4th port to be with the the internet service (you will see what check boxes are checked for the other ports and wifi)

  10. #40
    Εγγραφή
    11-03-2004
    Μηνύματα
    229
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Router
    FRITZ!Box 7590
    To συμπέρασμα το έβγαλα απο την φράση <<the HA35 delivers a wireless transmission rate of up to 300 Mbps with its dual antennas>> και απο το γεγονός οτι συνδεσα κατι κεραίες που είχα χωρίς το παραμικρό αποτέλεσμα στο 4G. Επίσης και μονος σου λες οτι δεν είδες αλλαγή στην ταχύτητα πράγμα που επιβεβαιώνει ακομα περισσότερο τους φοβους μου οτι το συγκεκριμενο μοντέλο δεν εχει υποδοχή κεραίας για βελτίωση του 4G
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  3.PNG 
Εμφανίσεις:  43 
Μέγεθος:  13,2 KB 
ID: 181318
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος MikePan01 : 17-03-17 στις 02:14.


  11. #41
    Εγγραφή
    11-10-2005
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    7.268
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΝΙΚΑΙΑ
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Fastpath
    Εγω δεν καταβαινω το ιδιο. Δυο κεραίες εσωτερικές για να δουλεύει το mimo (wi-fi). Δεν λέει πουθενά οτι αυτές είναι που βγάζει εξω, μάλιστα δεν αναφέρει τίποτα. Τύπικα για το LTE μπαίνει μια τέτοια διπλή κεραία (σχημα ρόμβου), εμένα όπως ανεφερα μου ανέβασε μισή μπάρα το σήμα, λίγο την ταχύτητα, δεν πειραματίστηκα με θέση κλπ γιατί τα gb έφευγαν αέρα πατερα.
    hnesne

  12. #42
    Εγγραφή
    08-07-2006
    Περιοχή
    Πέραμα
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    1.213
    Downloads
    22
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΡΑΜΑ
    Router
    AVM Fritz! Box 7590
    SNR / Attn
    12(dB) / 14(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mikemths Εμφάνιση μηνυμάτων
    To συμπέρασμα το έβγαλα απο την φράση <<the HA35 delivers a wireless transmission rate of up to 300 Mbps with its dual antennas>> και απο το γεγονός οτι συνδεσα κατι κεραίες που είχα χωρίς το παραμικρό αποτέλεσμα στο 4G. Επίσης και μονος σου λες οτι δεν είδες αλλαγή στην ταχύτητα πράγμα που επιβεβαιώνει ακομα περισσότερο τους φοβους μου οτι το συγκεκριμενο μοντέλο δεν εχει υποδοχή κεραίας για βελτίωση του 4G
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  3.PNG 
Εμφανίσεις:  43 
Μέγεθος:  13,2 KB 
ID: 181318
    Οι κεραίες που αναφέρει είναι εσωτερικές όπως συμβαίνει σε πολλούς ρουτερ που δεν έχουν εξωτερικές κεραίες. Παραδείγματα υπάρχουν πάρα πολλά και από μεγάλα ονόματα στο χώρο π.χ. Cisco http://www.cisco.com/c/en/us/product...78-519930.html

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dleyteris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ουσιαστικα εκανα αλλο ενα account cosmote με αλλο email
    Εβγαλα την sim απο speedbooster την εβαλα σε αλλο κινητο εστειλα ενα sms και ετσι βρηκα τον αριθμο.
    Βαση αυτου του αριθμου εκανα εγγραφη
    Τον γράφει στα συμβόλαιά σας τον αριθμό.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dleyteris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γίνεται να ενοποίησω 2 account cosmote σε ενα;
    Όχι δεν γίνεται αυτό (την πάτησα έτσι πριν λίγες ημέρες). Εξηγούμαι είχα απο παλιά (πριν 15 μηνες δλδ) φτιάξει account σταθερής αλλά το booster το έβαλα πριν 1 μήνα. Προσπαθώντας να το εισάγω στο ενεργό account δεν έβγαζα άκρη γιατί οι οδηγίες ήταν ελλιπής και στο πεδίο που ζήταγε το κινητό επικοινωνίας εγώ έγραφα το κινητό επικοινωνίας που ήταν στη Voda και "κόλλαγε" η εγγραφή γιατί το πεδίο "περίμενε" να του γράψω τον αριθμό του booster. Έτσι έφτιαξα ένα νέο account για το booster μην τυχόν και "χάσω" κάποιο λογαριασμό γιατί έχω διαβάσει πολλά επ'αυτού. Από τότε σχεδόν 2 εβδομάδες είτε τηλεφωνικά είτε με 'Call Back' από τη σελίδα της σταθερής ζητούσα το ίδιο πράγμα χωρίς αποτέλεσμα. Μια μέρα μου έκοψε και έκανα αιτημα 'Call Back' στην κινητή και τους εξήγησα και μου διέγραψαν το account κινητής εντός 1 ημέρας και μετά το εισήγαγα στο account σταθερής και όλα καλά. Κάνε το ίδιο - να τους εξηγήσεις ποιο προφίλ θέλεις να διαγράψεις και μετά να εισάγεις μέσα στο εναπομένον προφίλ σου την υπηρεσία του προφίλ που διέγραψες απλά το νου σου να απευθυνθείς στο 'Call Back' της αντίστοιχης ιστοσελίδας.

  13. #43
    Εγγραφή
    11-10-2005
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    7.268
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΝΙΚΑΙΑ
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από cyberten Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τον γράφει στα συμβόλαιά σας τον αριθμό.
    Εμένα μου τον είπαν τηλεφωνικά από το 13888, γιατί για κάμποσους μήνες ούτε λογαριασμούς λάμβανα ούτε τίποτα, και την όλη διαδικασία τηλεφωνικά την είχα κάνει.
    hnesne

  14. #44
    Εγγραφή
    08-07-2006
    Περιοχή
    Πέραμα
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    1.213
    Downloads
    22
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΡΑΜΑ
    Router
    AVM Fritz! Box 7590
    SNR / Attn
    12(dB) / 14(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jap Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εμένα μου τον είπαν τηλεφωνικά από το 13888, γιατί για κάμποσους μήνες ούτε λογαριασμούς λάμβανα ούτε τίποτα, και την όλη διαδικασία τηλεφωνικά την είχα κάνει.
    Κι εγώ τηλεφωνικά την έκανα την αίτηση ωστόσο με την παραλαβή του εξοπλισμού παρέλαβα και το συμβόλαιο της υπηρεσίας. Επίσης χτες που αντικατέστησα τον εξοπλισμό με άλλον πάλι που μου έδωσαν τη σύμβαση στην οποία αναγραφόταν ο αριθμός που αντιστοιχεί στο booster.

  15. #45
    Εγγραφή
    11-10-2005
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    7.268
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΝΙΚΑΙΑ
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Fastpath
    Δίκιο θα έχεις, δεν τα άνοιξα ποτέ αυτά τα χαρτιά να τα δω.
    hnesne

Σελ. 3 από 41 ΠρώτηΠρώτη 1234581323 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Hybrid Access Cosmote
    Από pankostas στο φόρουμ COSMΟΤΕ
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-05-16, 00:02
  2. Hybrid Access
    Από Ligkas στο φόρουμ COSMOTE VDSL
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-04-16, 11:45
  3. Cosmote Hybrid?
    Από Panagiotis477 στο φόρουμ COSMΟΤΕ
    Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-03-16, 19:32
  4. Μηνύματα: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-03-16, 16:07
  5. Cosmote Huawei E122 και Win 10
    Από bromiaris1gr στο φόρουμ Windows
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-01-16, 21:25

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας