Σελ. 16 από 41 ΠρώτηΠρώτη ... 6111415161718212636 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 226-240 από 604
  1. #226
    Εγγραφή
    31-07-2007
    Περιοχή
    CRETE
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    4.268
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    Οτι να ναι
    ISP
    ΑΜΑΝ
    Router
    Netgear
    SNR / Attn
    ??(dB) / ??(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Τι σκ@τα δε μπορει να του δουλευει streaming και μεις να χτυπιομαστε Πια περιοχη ; Και τι γραμμη γιατι αν ειναι πανω σε vdsl λογικο ειναι να φυσαει .

  2. #227
    Εγγραφή
    31-03-2020
    Ηλικία
    24
    Μηνύματα
    7
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cosmote
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimyok Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τι σκ@τα δε μπορει να του δουλευει streaming και μεις να χτυπιομαστε Πια περιοχη ; Και τι γραμμη γιατι αν ειναι πανω σε vdsl λογικο ειναι να φυσαει .
    Περιοχή :μεσοράχη Λάρισας, διαπίστωσα ότι τελικά το πρόβλημα είναι πως το bonding το κρατάει μόνο στην ενσύρματη σύνδεση, δεν το χρησιμοποιεί στο Wi-Fi. Πως το λύνω αυτό?

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από manospcistas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ίσως είναι το IPv6, το οποίο στο SpeedBooster λειτουργεί μόνο μέσω της σταθερής γραμμής και όχι συνδυαστικά. Για να το επιβεβαιώσεις, απενεργοποιήσε το IPv6 σε έναν υπολογιστή μέσα από τις ρυθμίσεις του αντάπτορα δικτύου.
    Θα το κοιτάξω κι αυτό αλλά για πες μου σχετικά με αυτό που έγραψα εδώ πάνω, τι παίζει?

    Edit : ξέχασα να πω πως το πρόβλημα παραμένει ώρες και στον υπολογιστή, που το bonding είναι υπαρκτό. Όσον αφορά τώρα το streaming, γνωστή σελίδα ερωτικου περιεχομένου (no comment) φτάνει άνετα ποιότητα 720p όταν το YouTube σέρνεται μέχρι και στα 240p. Έχω φάει κοκομπλοκο γερό, μια δουλεύει μια όχι, τα κινητά λαγκαρουν δίχως αύριο.

  3. #228
    Εγγραφή
    30-08-2012
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    1.443
    Downloads
    37
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    ↓220 Mbps / ↑22 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    Wind - ΚΑΛΛΙΘΕΑ
    Router
    hAP ac²
    SNR / Attn
    10(dB) / 4(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Το YouTube είναι κι αυτό μέσω IPv6, ενώ το πιθανότερο πως το γνωστό ερωτικό σαιτ είναι απλά IPv4. Κάνε μια δοκιμή να το απενεργοποιήσεις, για να δούμε αν ήταν αυτό.
    Όσο για το θέμα του Ethernet/WiFi, επειδή δεν μπορούμε να ξέρουμε τι έχει πάθει λάθος, θα πρότεινα αν έχεις διάθεση και χρόνο, να κάνεις επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων, για να κατεβάσει από την αρχή όλες τις ρυθμίσεις που αφορούν το bonding και τα Interfaces και να μην ψάχνεσαι άδικα

  4. #229
    Εγγραφή
    31-03-2020
    Ηλικία
    24
    Μηνύματα
    7
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cosmote
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από manospcistas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το YouTube είναι κι αυτό μέσω IPv6, ενώ το πιθανότερο πως το γνωστό ερωτικό σαιτ είναι απλά IPv4. Κάνε μια δοκιμή να το απενεργοποιήσεις, για να δούμε αν ήταν αυτό.
    Όσο για το θέμα του Ethernet/WiFi, επειδή δεν μπορούμε να ξέρουμε τι έχει πάθει λάθος, θα πρότεινα αν έχεις διάθεση και χρόνο, να κάνεις επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων, για να κατεβάσει από την αρχή όλες τις ρυθμίσεις που αφορούν το bonding και τα Interfaces και να μην ψάχνεσαι άδικα
    Απενεργοποίησα το IPv6 και η ταχύτητα στο YouTube στον υπολογιστή πήγε στο μάξιμουμ της. Να το κρατήσω έτσι?
    Επίσης, έκανα ένα reset το router από το κουμπάκι πίσω, δεν πείραξα όμως τις ρυθμίσεις ξανά. Υπάρχει κάπου ένα guide με τις καλύτερες ρυθμίσεις για το συγκεκριμένο router? Γενικά είναι η πρ τη φορά που ψάχνομαι με τα router οπότε δεν έχω τόσες γνώσεις επί του αντικειμένου, αλλά είμαι διατεθειμένος να ψάξω κάποια πράγματα, οπότε αν έχεις κάτι στο νου σου, θα ήθελα να το τσεκάρω. Thanks in advance!

  5. #230
    Εγγραφή
    30-08-2012
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    1.443
    Downloads
    37
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    ↓220 Mbps / ↑22 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    Wind - ΚΑΛΛΙΘΕΑ
    Router
    hAP ac²
    SNR / Attn
    10(dB) / 4(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Ναι, κράτησέ το έτσι. Δυστυχώς το IPv6 δεν απενεργοποιείται στα κινητά, αλλά νομίζω ότι μπορούμε να το κόψουμε γενικά από το ρούτερ. Μόλις το επιβεβαιώσω, θα επανέλθω.

    Δεν χρειάζεται να πειράξεις κάτι στο ρούτερ σου για "καλύτερη απόδοση", οπότε άφησε το όπως είναι εφόσον λειτουργεί σωστά.

  6. #231
    Εγγραφή
    31-03-2020
    Ηλικία
    24
    Μηνύματα
    7
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cosmote
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από manospcistas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι, κράτησέ το έτσι. Δυστυχώς το IPv6 δεν απενεργοποιείται στα κινητά, αλλά νομίζω ότι μπορούμε να το κόψουμε γενικά από το ρούτερ. Μόλις το επιβεβαιώσω, θα επανέλθω.

    Δεν χρειάζεται να πειράξεις κάτι στο ρούτερ σου για "καλύτερη απόδοση", οπότε άφησε το όπως είναι εφόσον λειτουργεί σωστά.
    Μόλις απενεργοποιησα το IPv6 στο ADSL του ρουτερ και το ίντερνετ πάει τέλεια και στο κινητό. Επιτέλους, ένα μήνα το πάλευα. Ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια φίλε μου, καλή συνέχεια εύχομαι!

  7. #232
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.978
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Κάνει τελικά το ipv6 τέτοια ιστορία ε;
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  8. #233
    Εγγραφή
    03-09-2011
    Μηνύματα
    3.279
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    Όσο πιάνει
    ISP
    Cosmote-LTE
    Router
    Mikrotik Chateau LTE18
    Καθαρα ψυχολογικο ειναι, αυριο θα ερθει και θα κλαιγεται παλι...............
    Άλλα Ντάλλα....

  9. #234
    Εγγραφή
    30-08-2012
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    1.443
    Downloads
    37
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    ↓220 Mbps / ↑22 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    Wind - ΚΑΛΛΙΘΕΑ
    Router
    hAP ac²
    SNR / Attn
    10(dB) / 4(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Το πρόβλημα με το SpeedBooster είναι ότι το IPv6 δεν περνάει μέσα από το bonding αλλά μόνο από τη σταθερή γραμμή (άρα και με τις ταχύτητες των συνήθως χάλια adsl μας), γι' αυτό και βλέπουμε αυτό το πρόβλημα στα μεγάλα site που το χρησιμοποιούν εδώ και καιρό.

  10. #235
    Εγγραφή
    08-07-2006
    Μηνύματα
    272
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Έχω το booster κανένα χρόνο, αν δεν λέγατε gia to IPv6 και το wifi δεν θα το έπαιρνα χαμπάρι καθόλου!
    (Σε 'μένα το booster δίνει ενσύρματα στο VOIP τηλ κέντρο και σε δύο ubiquity POE switch κι απο κέι σε wifi acces points.)

    ΥΓ .....κι ετσι εξηγήται γιατί τα 100 GB δεν μας φτάνουν ούτε για πλάκα!

  11. #236
    Εγγραφή
    31-07-2007
    Περιοχή
    CRETE
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    4.268
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    Οτι να ναι
    ISP
    ΑΜΑΝ
    Router
    Netgear
    SNR / Attn
    ??(dB) / ??(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Εμενα ολο το traffic και το browsing περναει απο το 4G τωρα με IPV4 .Και τα torrents παλι με + την ipv4 της γραμμης απο το TL-R470 load balancing . Δε μου περναει το OTT streaming απο το Mobile Network ουτε με IPV6 ουτε με IPV4 . Wifi νομιζα οτι ειχε κολλησει στο Layer 2 Bridging εσεις τι ρυθμισεις εχετε ;

  12. #237
    Εγγραφή
    30-08-2012
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    1.443
    Downloads
    37
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    ↓220 Mbps / ↑22 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    Wind - ΚΑΛΛΙΘΕΑ
    Router
    hAP ac²
    SNR / Attn
    10(dB) / 4(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Αν μιλάμε για το Cosmote TV OTT, στο SpeedBooster δεν περνάει από το bonding αλλά μόνο από τη σταθερή γραμμή.
    Επίσης, νομίζω πως στο Mobile Network δεν δίνει IPv6 αλλά μόνο IPv4 και αυτή μέσω NAT (100.xx.xx.xx)

  13. #238
    Εγγραφή
    31-03-2020
    Μηνύματα
    58
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Μάγκες το ping σας πως είναι από τότε που βάλατε speed booster? Επίσης πιάνετε καλές ταχύτητες; Ισχύει πως ότι πιάνει το κινητό θα πιάνει και εκείνο; Το θέμα μου είναι πως στο σημείο που θέλω να βάλω το ρουτερ άλλες φορές πιάνω 5mbps, άλλες 8, άλλες 20, άλλες 40. Τι παίζει;

  14. #239
    Εγγραφή
    12-07-2007
    Μηνύματα
    124
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    4096/1024
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΦΙΔΝΕΣ
    Router
    Huawei HA35
    SNR / Attn
    8(dB) / 32(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από manospcistas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι, κράτησέ το έτσι. Δυστυχώς το IPv6 δεν απενεργοποιείται στα κινητά, αλλά νομίζω ότι μπορούμε να το κόψουμε γενικά από το ρούτερ. Μόλις το επιβεβαιώσω, θα επανέλθω.

    Δεν χρειάζεται να πειράξεις κάτι στο ρούτερ σου για "καλύτερη απόδοση", οπότε άφησε το όπως είναι εφόσον λειτουργεί σωστά.
    Καλημέρα. Σήμερα παραλαμβάνω το speedbooster. Διαβάζω το νήμα για να ενημερωθώ... προκαταβολικά. Κσταλαβαίνω σωστά ότι συστήνεται να "κλείσουμε" το IPv6 από το HA35? Μπορείτε να μου πείτε που ακριβώς (σε ποιο μενού δηλαδή) μπορεί να γίνει αυτό?

  15. #240
    Εγγραφή
    31-07-2007
    Περιοχή
    CRETE
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    4.268
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    Οτι να ναι
    ISP
    ΑΜΑΝ
    Router
    Netgear
    SNR / Attn
    ??(dB) / ??(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Ποσο στο βαλανε στο συμβολαιο ;

Σελ. 16 από 41 ΠρώτηΠρώτη ... 6111415161718212636 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Hybrid Access Cosmote
    Από pankostas στο φόρουμ COSMΟΤΕ
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-05-16, 00:02
  2. Hybrid Access
    Από Ligkas στο φόρουμ COSMOTE VDSL
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-04-16, 11:45
  3. Cosmote Hybrid?
    Από Panagiotis477 στο φόρουμ COSMΟΤΕ
    Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-03-16, 19:32
  4. Μηνύματα: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-03-16, 16:07
  5. Cosmote Huawei E122 και Win 10
    Από bromiaris1gr στο φόρουμ Windows
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-01-16, 21:25

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας