Σελ. 36 από 41 ΠρώτηΠρώτη ... 1626313435363738 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 526-540 από 604
  1. #526
    Εγγραφή
    31-03-2020
    Ηλικία
    24
    Μηνύματα
    7
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cosmote
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από luckris25 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα και παλι παιδια,
    λογω διαβασματος και εξεταστικης δεν ειχα πολυ χρονο να ασχοληθω με το προβλημα, αν και θα επρεπε γιατι παραλιγο να μου κοστισει 2 μαθηματα. Στο διαστημα αυτο βεβαια με πηραν παλι απο τον οτε μονοι τους και αυτη τη φορα πιστευουν οτι ειναι προβλημα της καρτας Sim την οποια λενε δεν βλεπουν καν να εχω μεσα, ενω τους εξηγησα οτι και μεσα ειναι, και το bonding συμφωνα με τις λυχνιες του ρουτερ λειτουργει και δε θα ειχα τις ταχυτητες που εχω χωρις το mobile internet. Ειπαν θα το κοιταξουν, αλλα λογικα το κοιταν εξ αποστασεως γιατι 1 βδομαδα δεν εοχυν φανει σπιτι


    1.Συνημμένο Αρχείο 228651
    Συνημμένο Αρχείο 228652
    2.Αν εννοεις με Wifi ναι, παλι εχω προβλημα σε κινητες συσκευες



    τι να πω ρε φιλε, θα ειμαστε για παντα 50 χρονια πισω...


    το screenshot ειναι στο πρωτο quote, η συνδεσμολογια ειναι: πριζα ιντερνετ ->ρουτερ -> powerline adapter -> υπολογιστης. Στο ρουτερ ειναι συνδεδεμενο και το τηλεφωνο και ο συναγερμος στις θυρες phone


    Παιδιά καλησπέρα, το πρόβλημα συνεχίζει να υπάρχει κι επιπλέον σήμερα παρατήρησα ότι το DSL tunnel στο bonding ειναι down. Αλήθεια μου έχει σπάσει τα νεύρα αυτό το πράγμα, έχει παρατραβήξει το κακό, απο 17 μαϊου
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος luckris25 : 06-09-21 στις 17:42.

  2. #527
    Εγγραφή
    20-03-2008
    Μηνύματα
    320
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Shared
    Ταχύτητα
    20400/1021
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΧΑΛΚΙΔΑ
    Router
    TG 784
    SNR / Attn
    16/6(dB) / 5/9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Connection duration: 1 day 2 hours 44 minutes 14 seconds
    DSL synchronization status: Down
    DSL Internet status: Disconnected
    Mobile Internet status: Connected
    Bonding: Up

    Χωρις καμία ενέργεια, αποφάσισε να μην κάνει disconection για μια μέρα.
    φτου φτου να μην το ματιαξω.

  3. #528
    Εγγραφή
    09-09-2021
    Μηνύματα
    3
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    COSMOTE
    Λόγω πολύ χαμηλής ταχύτητας Internet (3-4 Μbps Down 0,4 Up) και αυξημένης τηλεκπαίδευσης (γυναίκα καθηγήτρια και γιος φοιτητής) μας έφερε ο COSMOTE το Huawei HA35-11 SpeedBooster το οποίο γνωρίζαμε ότι δεν υποστήριζε ISDN τηλεφωνικό κέντρο όπως το Oxygen που είχαμε είδη.
    Κρατήσαμε το Oxygen για το τηλ. κέντρο και συνδέσαμε μετά το Huawei για το internet.
    Αποτέλεσμα ήταν να έχουμε τηλέφωνο Voip ISDN (ενσύρματα) και internet με κάρτα SIM.
    Μετά από πολλούς μήνες καλής λειτουργίας δημιουργήθηκε ένα πρόβλημα εδώ και καμιά δεκαριά μέρες που από ότι είδα μάλλον το έχουν και κάποιοι άλλοι.
    Συνεχείς διακοπές στο Internet και όχι στην τηλεφωνία.
    Μετά από πολλά τηλέφωνα στο 13888 κάποιος μου είπε ότι έβαλαν πρόγραμμα που κάνει αυτόματη ανίχνευση SpeedBooster για αντικανονική συνδεσμολογία (σε εμάς βλέπει το Oxygen και όχι το SpeedBooster) το οποίο μας προκαλεί τις μικροδιακοπές και ότι πρέπει να διαλέξω ή SpeedBooster και όχι τηλ. κέντρο ή Oxygen με τηλ. κέντρο και χαμηλό Internet.
    Μου είπε όμως ότι έχει ακούσει ότι με κατάλληλο προγραμματισμό μπορώ να πάρω για τηλ. κέντρο από θύρα Ethernet.
    Επειδή μου ακούγονται όλα αυτά λίγο περίεργα ρωτάω αν κάποιος γνωρίζει
    • μπορώ να πάρω για τηλ. κέντρο από θύρα Ethernet του SpeedBooster και πώς;
    • υπάρχει κάτι ας πούμε σαν splitter που να το συνδέω με το line και να μου δίνει μια έξοδο για SpeedBooster και μια για το τηλ. κέντρο;
    • Υπάρχει τρόπος να συνδεθεί πρώτα το SpeedBooster και μετά το Oxygen ώστε ο Cosmote να βλέπει το SpeedBooster;
    Δεν έχω εξειδικευμένες γνώσεις αλλά ότι μου προτείνει κάποιος θα το εκτιμήσω.

  4. #529
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.952
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Απορία.. Σε εμάς εδώ δεν είναι το ΗΑ35-10; Στο 11 τι αλλάζει;
    pstn/isdn ίσως; Μάλλον ε;
    Αν γνωρίζει κάποιος..

    Να μας έφερναν το ΗΑ35-22 που υπάρχει στη Γερμανία καλά θα ήταν....

    Α.. Και σε ότι αφορά το (αυτόματη ανίχνευση SpeedBooster για αντικανονική συνδεσμολογία ) μάλλον είναι η εξέλιξη του homezone..
    Έτσι φαίνεται δλδ..

    Για το από πάνω, επειδή από isdn/oxygen δεν κατέχω ιδιαίτερα, όποιος γνωρίζει ας βοηθήσει τον άνθρωπο..
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  5. #530
    Εγγραφή
    31-07-2007
    Περιοχή
    CRETE
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    4.268
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    Οτι να ναι
    ISP
    ΑΜΑΝ
    Router
    Netgear
    SNR / Attn
    ??(dB) / ??(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Ναι εχει 2 μοντελα του δωσανε isdn . Aλλα εδω λενε πρεπει να γινει hackερια να μη βλεπει το oxygen και να παιζουμε .... Passthrough "με κατάλληλο προγραμματισμό " αλλα παλι θα βλεπει τη 1η συσκευη και θα κοβει ;
    Εχουν τερματισει το βλακομετρο στη κοτε . Mπορει να κανει παραληλες γραμμες με ενα load balancing router αλλα παλι το HA θα ειναι με 4G μονο του και το oxygen στη γραμμη
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος dimyok : 09-09-21 στις 17:37.

  6. #531
    Εγγραφή
    13-11-2002
    Περιοχή
    Αστρίς Θάσου
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    4.627
    Downloads
    37
    Uploads
    1
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    350/100
    ISP
    Cosmote 4G - 5G - VDSL
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΣΤΡΙΔΑ ΘΑΣΟΥ
    Router
    RB LHGG & ZTE MC 8020
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ANDREAS54 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Λόγω πολύ χαμηλής ταχύτητας Internet (3-4 Μbps Down 0,4 Up) και αυξημένης τηλεκπαίδευσης (γυναίκα καθηγήτρια και γιος φοιτητής) μας έφερε ο COSMOTE το Huawei HA35-11 SpeedBooster το οποίο γνωρίζαμε ότι δεν υποστήριζε ISDN τηλεφωνικό κέντρο όπως το Oxygen που είχαμε είδη.
    Κρατήσαμε το Oxygen για το τηλ. κέντρο και συνδέσαμε μετά το Huawei για το internet.
    Αποτέλεσμα ήταν να έχουμε τηλέφωνο Voip ISDN (ενσύρματα) και internet με κάρτα SIM.
    Μετά από πολλούς μήνες καλής λειτουργίας δημιουργήθηκε ένα πρόβλημα εδώ και καμιά δεκαριά μέρες που από ότι είδα μάλλον το έχουν και κάποιοι άλλοι.
    Συνεχείς διακοπές στο Internet και όχι στην τηλεφωνία.
    Μετά από πολλά τηλέφωνα στο 13888 κάποιος μου είπε ότι έβαλαν πρόγραμμα που κάνει αυτόματη ανίχνευση SpeedBooster για αντικανονική συνδεσμολογία (σε εμάς βλέπει το Oxygen και όχι το SpeedBooster) το οποίο μας προκαλεί τις μικροδιακοπές και ότι πρέπει να διαλέξω ή SpeedBooster και όχι τηλ. κέντρο ή Oxygen με τηλ. κέντρο και χαμηλό Internet.
    Μου είπε όμως ότι έχει ακούσει ότι με κατάλληλο προγραμματισμό μπορώ να πάρω για τηλ. κέντρο από θύρα Ethernet.
    Επειδή μου ακούγονται όλα αυτά λίγο περίεργα ρωτάω αν κάποιος γνωρίζει
    • μπορώ να πάρω για τηλ. κέντρο από θύρα Ethernet του SpeedBooster και πώς;
    • υπάρχει κάτι ας πούμε σαν splitter που να το συνδέω με το line και να μου δίνει μια έξοδο για SpeedBooster και μια για το τηλ. κέντρο;
    • Υπάρχει τρόπος να συνδεθεί πρώτα το SpeedBooster και μετά το Oxygen ώστε ο Cosmote να βλέπει το SpeedBooster;
    Δεν έχω εξειδικευμένες γνώσεις αλλά ότι μου προτείνει κάποιος θα το εκτιμήσω.
    isdn απο ethernet δεν υπάρχει.... αν το κέντρο σου εχει δυνατότητα για sip τηλεφωνία ναι τοτε θα μπορούσες να το συνδέσεις στην ethernet. μπορείς να βρεις ένα fritzbox που βγάζει isdn και να το συνδέσεις μετά το ΗΑ35 για την τηλεφωνία που θες...
    RB3011 & RB LHGG & ZTE MC8020 | ucm6202 | fritzbox 7390 | HP microserver gen8 | Raspberry pi 2 tvserver | ....και αρκετά ακόμη...

  7. #532
    Εγγραφή
    03-04-2005
    Περιοχή
    Πάτρα
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    6.219
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49998/4999
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΣΚΑΓΙΟΠΟΥΛΕΙΟ
    Router
    HA35
    Path Level
    Fastpath
    και το oxygen μπορει να παει πισω απο το HA35 με ppoe για τηλεφωνια, το εχει κανει ενας γνωστος.


  8. #533
    Εγγραφή
    09-09-2021
    Μηνύματα
    3
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    COSMOTE
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από puntomania Εμφάνιση μηνυμάτων
    isdn απο ethernet δεν υπάρχει.... αν το κέντρο σου εχει δυνατότητα για sip τηλεφωνία ναι τοτε θα μπορούσες να το συνδέσεις στην ethernet. μπορείς να βρεις ένα fritzbox που βγάζει isdn και να το συνδέσεις μετά το ΗΑ35 για την τηλεφωνία που θες...
    Το κέντρο είναι εικοσαετίας και δεν υποστηρίζει SIP όσο για το fritzbox μπορείς να μου πεις λεπτομέρειες (μοντέλο, σύνδεση);

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από panoc Εμφάνιση μηνυμάτων
    και το oxygen μπορει να παει πισω απο το HA35 με ppoe για τηλεφωνια, το εχει κανει ενας γνωστος.
    Δηλαδή τι να κάνω;
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ANDREAS54 : 10-09-21 στις 08:32.

  9. #534
    Εγγραφή
    13-11-2002
    Περιοχή
    Αστρίς Θάσου
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    4.627
    Downloads
    37
    Uploads
    1
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    350/100
    ISP
    Cosmote 4G - 5G - VDSL
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΣΤΡΙΔΑ ΘΑΣΟΥ
    Router
    RB LHGG & ZTE MC 8020
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ANDREAS54 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το κέντρο είναι εικοσαετίας και δεν υποστηρίζει SIP όσο για το fritzbox μπορείς να μου πεις λεπτομέρειες (μοντέλο, σύνδεση);



    Δηλαδή τι να κάνω;
    και εγώ στη δουλειά έχω ένα παλιό isdn κέντρο (Avaya integral 5) το οποίο έχει εισοδο 2 γραμμες isdn... στην μια αρχικά είχα ενα fritzbox 7170... και τώρα έχω ένα 7390... στην ουσία μετατρέπει την voip τηλεφωνία σε isdn. το οποίο φριτζ το δίνω τηλεφωνία απο το νεο κέντρο που έχω (ucm6202) στο οποίο κάποια στιγμή θα προστεθούν fxs ports ωστε να το καταργήσω τελείως το παλιό. αν καταλήξεις σε αυτό το πάντρεμα... πες μου οτι χρειαστείς. (και αν θυμάμαι καλά η τηλεφωνία του οτε δεν μου είχε παίξει στο 7390 απευθείας) αν και τα παιδιά εδώ λένε οτι παίζει, δυστυχώς δεν έχω άλλο τηλεφωνία από οτε για να ξαναδοκιμάσω.
    RB3011 & RB LHGG & ZTE MC8020 | ucm6202 | fritzbox 7390 | HP microserver gen8 | Raspberry pi 2 tvserver | ....και αρκετά ακόμη...

  10. #535
    Εγγραφή
    09-09-2021
    Μηνύματα
    3
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    COSMOTE
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από puntomania Εμφάνιση μηνυμάτων
    και εγώ στη δουλειά έχω ένα παλιό isdn κέντρο (Avaya integral 5) το οποίο έχει εισοδο 2 γραμμες isdn... στην μια αρχικά είχα ενα fritzbox 7170... και τώρα έχω ένα 7390... στην ουσία μετατρέπει την voip τηλεφωνία σε isdn. το οποίο φριτζ το δίνω τηλεφωνία απο το νεο κέντρο που έχω (ucm6202) στο οποίο κάποια στιγμή θα προστεθούν fxs ports ωστε να το καταργήσω τελείως το παλιό. αν καταλήξεις σε αυτό το πάντρεμα... πες μου οτι χρειαστείς. (και αν θυμάμαι καλά η τηλεφωνία του οτε δεν μου είχε παίξει στο 7390 απευθείας) αν και τα παιδιά εδώ λένε οτι παίζει, δυστυχώς δεν έχω άλλο τηλεφωνία από οτε για να ξαναδοκιμάσω.
    Υποστηρίζει ISDN και άλλος πάροχος εκτός από COSMOTE;

  11. #536
    Εγγραφή
    13-11-2002
    Περιοχή
    Αστρίς Θάσου
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    4.627
    Downloads
    37
    Uploads
    1
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    350/100
    ISP
    Cosmote 4G - 5G - VDSL
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΣΤΡΙΔΑ ΘΑΣΟΥ
    Router
    RB LHGG & ZTE MC 8020
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ANDREAS54 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Υποστηρίζει ISDN και άλλος πάροχος εκτός από COSMOTE;
    νομίζω η φορθνετ/νοβα πρέπει να ειχε ενα τετοιο ρουτερ που έβγαζε έξοδο isdn...
    RB3011 & RB LHGG & ZTE MC8020 | ucm6202 | fritzbox 7390 | HP microserver gen8 | Raspberry pi 2 tvserver | ....και αρκετά ακόμη...

  12. #537
    Εγγραφή
    20-09-2021
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    7
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    COSMOTE
    Παιδιά με το ΝΑΤ Loopback υπάρχει κάποια λύση που έχει δοκιμάσει κάποιος;
    Αν έχεις μια εφαρμογή που συνδέετε σε server που κάνεις host εσύ, ποια ip / no-ip name βάζεις για να τον βλέπεις παντού;

  13. #538
    Εγγραφή
    13-11-2011
    Περιοχή
    Μεσολόγι
    Ηλικία
    33
    Μηνύματα
    21
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    400/60Mbps LTE
    ISP
    Cosmote
    Router
    Mikrotik LHG LTE18
    Καλησπέρα σε όλους.
    Θέλω να σας κάνω μια σύντομη ερώτηση για αρχή, και αν υπάρχει σωτηρία το βλέπουμε και παραπέρα !!

    ** ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΟΥΤΕ IT GURU, ΟΥΤΕ ΤΕΧΝΙΚΟΣ ΔΙΚΤΥΩΝ. Οπότε σε ότι σας πω, δείξτε κατανόηση. Τόσα ξέρω. **

    Έχω εδώ και χρόνια, το Cosmote Speedbooster. Τα πρωτα χρόνια είχε τα δικά του ψυχολογικά αλλά θεωρώ πως τώρα δουλεύει σωστά, τουλάχιστον όσον αφορά το θέμα της ταχύτητας.
    Απλά έχω μερικά προβλήματα και μερικές απαιτήσεις παραπάνω πλέον, και θα ήθελα να κάνω μικρές αλλαγές.

    Η Σύντομη Ερώτηση:

    Μπορώ να χρησιμοποιήσω το HA35 σαν "μόντεμ" με κάποιο τρόπο, και την δουλειά του Router να την κάνει το pfsense ?


    Η πιο αναλυτική περιγραφή:

    Έχω κάτω απο το σπίτι μου, Cafe (μαγαζί) και προσφέρω και WiFi στους πελάτες μου. Χρησιμοποιώ το UniFi AC AP της Ubiquiti για τον σκοπό αυτό.
    Μια φορά κάθε μερικές μέρες, νέοι χρήστες δεν μπορούν πλέον να συνδεθούν στο δίκτυό μου, ενώ οι ήδη συνδεμένοι έχουν κανονικά internet.
    Το πρόβλημα λύνεται με μια απλή επανεκίνηση του Router.

    Επίσης έχω αρκετές συσκευές στο σπίτι μου συνδεμένες στο WiFi, (απο κονσόλες και PC, μέχει DIY IoT συσκευές και Smartdevices) καθώς και ενσύρματα, και θέλω να μπορώ να ελέγξω ΑΝ ΓΙΝΕΤΑΙ, τι bandwidth θα μπορεί να έχει η κάθε μια. Στο WiFi το έχω καταφέρει με το UniFi. Έχω Rules, και User Lists.
    Οι πελάτες μου, δεν χρειάζονται την πλήρη ταχύτητα, και ΕΙΔΙΚΑ στο Upload. Χρειάζονται απλά μερικά mbps για αξιοπρεπή χρήση Social Media.
    H το tablet του πατέρα μου, δεν χρειάζεται να γονατίζει την γραμμή μου κάθε φορά που ακούει κλαρίνα στο YouTube. Φτάνουν 4-5Mbps.


    Αν μπορούσα να περιορίσω την ταχύτητα και των ΕΝΣΥΡΜΑΤΩΝ συσκευών θα ήταν πολύ καλύτερα.

    Επίσης, απλά θα ήθελα να έχω ένα ρούτερ με περισσότερες δυνατήτηες, γιατί αυτό απλά, δεν μου αρέσει.

    Γι'αυτό το λόγο και σκέφτηκα είτε να αγοράσω ένα καλό ρούτερ, είτε να βουτήξω λίγο τα χέρια μου στο pfsense να δω αν μπορώ να καταφέρω κάτι.
    Έχω ήδη Server στο σπίτι μου που τρέχω το unRaid, οπότε ίσως αγοράσω μια κάρτα δικτύου και δουλέψω με το pfsense εκεί σε VM. Το θέμα είναι ΑΝ θα με αφήσει το HA35.

    Διάβασα εδώ στην αρχή αυτού του thread πως γίνεται με άλλο Router, αλλά πρέπει να χρησιμοποιήσω το DMZ καθώς και στις παρατηρήσεις, ο φίλος winware έγραψε:
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από winware Εμφάνιση μηνυμάτων
    1. Απαιτείται δημιουργία νέου κανόνα ACL (HTTP/WAN) στο HUAWEI Speed Booster.
    (Internet-> Network Security)
    Πήγα εκεί, στο μενού του HA35, αλλά δεν κατάλαβα ΑΚΡΙΒΩΣ τι πρέπει να κάνω. Μπορεί να ακουστεί αστείο, το ξέρω, αλλά δεν το γνωρίζω. Συγγνώμη.

    Εν τέλει, να το δοκιμάσω, ή να μείνω όπως είμαι μην πάρω καμια φωτιά ; χαχα
    Ευχαριστώ πολύ, εκ των προτέρων, και συγγνώμη για το μεγάλο πόστ.

    ΥΓ. ΔΕΝ υπάρχει η δυνατότητα να αλλάξω το Speedbooster μιας και ΧΩΡΙΣ αυτό, η ταχύτητα στο χωριό μου, είναι 4mbps.

  14. #539
    Εγγραφή
    15-12-2004
    Περιοχή
    Λάρισα
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    311
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    ISP
    Cosmote
    Router
    ZTE MF286R
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από bonamin Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχω ήδη Server στο σπίτι μου που τρέχω το unRaid, οπότε ίσως αγοράσω μια κάρτα δικτύου και δουλέψω με το pfsense εκεί σε VM. Το θέμα είναι ΑΝ θα με αφήσει το HA35.

    Διάβασα εδώ στην αρχή αυτού του thread πως γίνεται με άλλο Router, αλλά πρέπει να χρησιμοποιήσω το DMZ καθώς και στις παρατηρήσεις, ο φίλος winware έγραψε:


    Πήγα εκεί, στο μενού του HA35, αλλά δεν κατάλαβα ΑΚΡΙΒΩΣ τι πρέπει να κάνω. Μπορεί να ακουστεί αστείο, το ξέρω, αλλά δεν το γνωρίζω. Συγγνώμη.

    Εν τέλει, να το δοκιμάσω, ή να μείνω όπως είμαι μην πάρω καμια φωτιά ; χαχα
    Στο post #110 ο ubhae αναφέρει ότι αυτό το ACL rule (Access Control List) αφορά στην πρόσβαση από WAN, δηλαδή αν θέλεις να έχεις πρόσβαση στο μενού του router από το internet κι όχι μονο από το τοπικό δίκτυο.
    Μπορείς να προχωρήσεις στις ρυθμίσεις του DMZ χωρίς αυτό.
    Who? Me??? I just want to cut a little "z" in your forehead!

  15. #540
    Εγγραφή
    15-12-2004
    Περιοχή
    Λάρισα
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    311
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    ISP
    Cosmote
    Router
    ZTE MF286R
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Samael_667 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στο post #110 ο ubhae αναφέρει ότι αυτό το ACL rule (Access Control List) αφορά στην πρόσβαση από WAN, δηλαδή αν θέλεις να έχεις πρόσβαση στο μενού του router από το internet κι όχι μονο από το τοπικό δίκτυο.
    Μπορείς να προχωρήσεις στις ρυθμίσεις του DMZ χωρίς αυτό.
    Επειδή το δοκίμασα χθες, να πω ότι για όποιον έχει router με OpenWrt, Tomato ή κάποιο άλλο custom firmware, παίζει μια χαρά η πρόσβαση στο HA-35 από το τοπικό δίκτυο, με ένα επιπλέον rule μόνο.
    Φαντάζομαι ότι και με το pfsense θα γίνεται εύκολα.
    Who? Me??? I just want to cut a little "z" in your forehead!

Σελ. 36 από 41 ΠρώτηΠρώτη ... 1626313435363738 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Hybrid Access Cosmote
    Από pankostas στο φόρουμ COSMΟΤΕ
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-05-16, 00:02
  2. Hybrid Access
    Από Ligkas στο φόρουμ COSMOTE VDSL
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-04-16, 11:45
  3. Cosmote Hybrid?
    Από Panagiotis477 στο φόρουμ COSMΟΤΕ
    Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-03-16, 19:32
  4. Μηνύματα: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-03-16, 16:07
  5. Cosmote Huawei E122 και Win 10
    Από bromiaris1gr στο φόρουμ Windows
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-01-16, 21:25

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας