Σελ. 11 από 41 ΠρώτηΠρώτη ... 6910111213162131 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 151-165 από 604
  1. #151
    Εγγραφή
    03-10-2018
    Μηνύματα
    1
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Καλησπέρα στο forum,
    κάτοχος κι εγώ του Huawei HA35, με συνεχή προβλήματα αποσύνδεσης της τηλεφωνίας (voip).
    Πριν την αλλαγή του speedport entry 2i στο Huawei HA35 δεν είχα προβλήματα αποσυνδέσεων.
    Ερώτηση: Υπάρχει η δυνατότητα να συνδεθεί ένα άλλο router πριν ή μετά το ΗΑ35 ώστε αυτό να δίνει την τηλεφωνία και την ADSL και το ΗΑ35 μόνο το 4G?
    Εάν ναι πως?
    Ποιο router προτείνεται?
    Ευχαριστώ
    Δημήτρης

  2. #152
    Εγγραφή
    24-12-2007
    Μηνύματα
    31
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    Speedport Plus
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από georgasa Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τελικά τα κατάφερα. Η συνδεσμολογία είναι αυτή που περιγράφει ο φίλος, δηλαδή:

    1. HUAWEI HA35 Hybrid - Cosmote Home Speed Booster
    IP=192.168.2.1
    WAN < OTE ADSL Line
    LAN1 > ASUS WAN
    LAN2/LAN3/LAN4=Not Connected
    WLAN=Off
    UPnP=Off
    DDNS=On
    DHCP Server=192.168.2.2 <> 192.168.2.10
    Port Forwarding=Not Used
    DMZ=192.168.2.2

    2. ASUS RT-AC87U
    IP=192.168.1.1
    WAN < LAN1 of HUAWEI HA35 Speed Booster
    WAN Connection Type: Automatic or Static IP=192.168.2.2
    LAN Ports & WLAN: Διασυνδέσεις συσκευών τοπικού δικτύου LAN
    WLAN=On
    UPnP=Off
    DDNS=On
    DHCP Server=192.168.1.2 <> 192.168.1.249 (επιλογή χρήστη)
    Port Forwarding/NAT: Ενεργό, σύμφωνα με τις απαιτήσεις του κάθε χρήστη.

    Για να μπω στον ASUS από το internet, ΔΕΝ χρειάστηκε να φτιάξω κάποιο νέο ACL στον HA35. Απλά δίνω <my-ddns-hostname>:8443 και μπαίνω κανονικά. Το DMZ κάνει την δουλειά όλη.

    Έχω ενεργοποιήσει το openVPN στον ASUS, έκανα export to client.ovpn και το φόρτωσα στο κινητό μου στην openVPN εφαρμογή μου. ΔΕΝ χρειάστηκε να κάνω κάποιο port forwarding στον HA35. Και πάλι το DMZ κάνει την δουλειά.

    Τέλος έχω παραγγείλει τις κεραιούλες από το Amazon (https://www.amazon.co.uk/dp/B01CU9XQ...395841_TE_dp_1) και θα σας πω αν είδα διαφορά όταν έρθουν.
    έχω ακριβώς την ίδια σύνδεσμολογία και ρυθμίσεις και σαν υπηρεσία dynamic dns χρησιμοποιώ την no-ip.com. Το πρόβλημα μου είναι ότι όταν ανανεώνεται αυτόματα η IP μου προς την υπηρεσία, στέλνει την 192.168.2.2 (αυτήν που έχει το Asus router) και όχι την εξωτερική IP που έχει πάρει το HA35. Πάω στο no-ip.com και αλλάζω χειροκίνητα την IP μου και δουλεύει μέχρι να ξαναγίνει η αυτόματη ανανέωση.
    Υπάρχει κάποια λύση για αυτο? Σε εσάς δεν συμβαίνει ή χρησιμοποιείτε άλλη υπηρεσία που για κάποιο λόγο δουλεύει σωστά?

  3. #153
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Λογικό αυτό που γίνεται αφού η WAN του Asus δεν είναι η δημόσια που βγαίνεις στο διαδίκτυο αλλά ανήκει στο LAN του Huawei.
    Βάλε την υπηρεσία DDNS να λειτουργεί στο Huawei, αντί του Asus.

  4. #154
    Εγγραφή
    24-12-2007
    Μηνύματα
    31
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    Speedport Plus
    Path Level
    Interleaved
    Ευχαριστώ, αυτό εκανα και τώρα φένεται να δουλεύει. Μπερδεύτηκα επειδή τα παιδιά παραπάνω αναφέρουν ότι έχουν ενεργό το ddns και στα 2 router
    DDNS=On

  5. #155
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Εκ παραδρομής είτε ξεχάστηκε στην αντιγραφή είτε δεν αλλάχτηκε σε Off.

  6. #156
    Εγγραφή
    24-12-2007
    Μηνύματα
    31
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    Speedport Plus
    Path Level
    Interleaved
    Τώρα αν και μπορώ να συνδεθώ μέσω OpenVPN και μπορώ να μπω στο Asus (192.168.1.1) και στο Huawei (192.168.2.1), δεν μπορώ να μπω στις συσκευές με την LAN IP τους, πχ 192.168.1.10
    Διάβασα τα προηγούμενα μηνύματα αλλά δεν βρήκα κάτι σχετικό.
    Οι ρυθμίσεις για το OpenVPN του Asus μου είναι αυτές:
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  asus openvpn settings.PNG 
Εμφανίσεις:  51 
Μέγεθος:  53,0 KB 
ID: 205073

    - - - Updated - - -

    OK Δεν υπάρχει πρόβλημα τελικά, sorry..αφού ανοιγόκλεισα το router έχω πρόσβαση και στο τοπικό δίκτυο.

  7. #157
    Εγγραφή
    30-05-2008
    Μηνύματα
    40
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Kαλησπερα παιδια - δεν ειμαι πολυ σχετικος και θα ηθελα τη βοηθεια σας.

    Έχω έρθει από Αμερική για το καλοκαίρι και φτιάχνω ένα smart home (πανω απο 30 wifi φωτα για να φανταστειτε και αλλες πολλες συσκευες) -
    Πήρα Ίντερνετ από την cosmote μαζι με το mobile booster (εχω 1gbps upload/download στην αμερικη οποτε η διαφορα ειναι αισθητη).

    Το ρουτερ της cosmote απο οτι καταλαβα δεν μπορει να σηκωσει πολλα wifi οποτε παρειγειλα της TP-LINK το AX6000 που θεωρειται ενα απο τα καλυτερα της αγορας. https://www.tp-link.com/us/home-netw...archer-ax6000/. - μαλιστα τις τελευταιες ημερες το wifi δεν μπορει να συνδεσει καποια αλλη συσκευη (το iPhone λεει unable to join network) και απο το 13888 δεν ειναι σιγουροι τι φταιει.

    Θα ήθελα το χρόνο σας και την βοήθεια σας στα έξεις (είμαι αρκετά καλός με την τεχνολογία - τα πιάνω γρήγορα - αλλά σίγουρα όχι όσο γνωστής όσο όλα αυτά που διάβασα εδώ - μπράβο σας)

    1. Θέλω να χρησιμοποιήσω το ρουτερ της cosmote σαν modem κυριως μονο και να συνδεσω με ethernet λογικα το TP-LINK και να εχω wifi απο εκει. Ειναι εφικτο αυτο σωστα? Θα μπορω να εχω και 5ghz και 2ghz καναλια wifi?

    2. Θα μπορούσε κάποιος να με βοηθήσει με τα settings και τι ρυθμίσεις που πρεπει να κανω? (επι πληρωμη αν χρειαζεται κιολας)? διαβασα διαφορα εδω αλλα δυστηχως μπερδευομαι με τα ip/dmz και ολα αυτα:/
    Nα σημειωθει οτι θελω να κρατησω το ιδιο wifi name και κωδικο μιας και ηδη εχουν συνδεθει πολλες συσκευες (κυριως τα φωτα και θα ειναι πολυ δυσκολα να ξανασυνδεθουν. ολα)

    3. Τέλος υπάρχει κάπου που μπορώ να δω τη συνολική ταχύτητα που παίρνω μαζί με το mobile booster - το 13888 μου λεει οχι.

    Σας ευχαριστώ πολύ και εκτιμώ όλη τη βοήθεια.

  8. #158
    Εγγραφή
    03-09-2011
    Μηνύματα
    3.275
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    Όσο πιάνει
    ISP
    Cosmote-LTE
    Router
    Mikrotik Chateau LTE18
    Οτι το tplink ειναι απο τα καλυτερα της αγορας........... με ξεπερναει. Ετσι οπως εισαι θα το συνδεσεις απο πισω απο το booster και θα παιζεις μια χαρα.
    Άλλα Ντάλλα....

  9. #159
    Εγγραφή
    01-01-2009
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    32
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΚΟΖΑΝΗ
    Router
    THOMSON TG585 V7
    SNR / Attn
    7.5(dB) / 24(dB)
    Γειά σας παιδιά έχω μπλέξει κι εγώ άσχημα με το speed booster της cosmote. Αν μπορείτε να με βοηθήσετε θα είμαι ευγνώμων. Πριν το βάλω επιανα 4mb ταχύτητα κλειδωμενος σε απλό adsl g. dmt. Μετά την αλλαγή κλειδώνει σε 2mb και αλλαγή σε adsl2plus. Με αποτέλεσμα να μην μπορώ να δω ούτε replay tv σε SD ποιότητα γιατί όπως έμαθα μετά δεν μπουσταρει σε cosmote tv. Πήρα στο 13888 και λέω κλειδωστε με σε απλό adsl και λέει καντο από το ρουτερ. Λέω δεν βλέπω κάτι στις ρυθμίσεις πες μου εσύ που είναι. Δεν ήξερε και το δήλωσε βλάβη. Με πήραν οι τεχνικοί τηλέφωνο και λένε κάνε ρεσετ το ρουτερ. Καταλαβαίνετε τα υπόλοιπα... Αν ξέρει κάποιος πως να αλλάξω προφίλ σε adsl από adsl2plus στο ha35 10 θα ήμουν υποχρεος σας ευχαριστώ

  10. #160
    Εγγραφή
    21-11-2012
    Μηνύματα
    426
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    16912
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΓΚΑΔΙ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από geobuzgeo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γειά σας παιδιά έχω μπλέξει κι εγώ άσχημα με το speed booster της cosmote. Αν μπορείτε να με βοηθήσετε θα είμαι ευγνώμων. Πριν το βάλω επιανα 4mb ταχύτητα κλειδωμενος σε απλό adsl g. dmt. Μετά την αλλαγή κλειδώνει σε 2mb και αλλαγή σε adsl2plus. Με αποτέλεσμα να μην μπορώ να δω ούτε replay tv σε SD ποιότητα γιατί όπως έμαθα μετά δεν μπουσταρει σε cosmote tv. Πήρα στο 13888 και λέω κλειδωστε με σε απλό adsl και λέει καντο από το ρουτερ. Λέω δεν βλέπω κάτι στις ρυθμίσεις πες μου εσύ που είναι. Δεν ήξερε και το δήλωσε βλάβη. Με πήραν οι τεχνικοί τηλέφωνο και λένε κάνε ρεσετ το ρουτερ. Καταλαβαίνετε τα υπόλοιπα... Αν ξέρει κάποιος πως να αλλάξω προφίλ σε adsl από adsl2plus στο ha35 10 θα ήμουν υποχρεος σας ευχαριστώ
    Δεν υπάρχει τέτοια δυνατότητα στο HA35.Το booster δεν σου δίνει καθόλου ταχύτητα;

  11. #161
    Εγγραφή
    01-01-2009
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    32
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΚΟΖΑΝΗ
    Router
    THOMSON TG585 V7
    SNR / Attn
    7.5(dB) / 24(dB)
    Μου δίνει ταχύτητα σχεδόν πάντα μόνο αν έχω απενεργοποιημενο το dsl. Αν έχω το dsl Up δεν κινείται φύλλο τις περισσότερες φορές. Τώρα σκέφτομαι την λύση να βάλω 2 ρουτερ. 1 για dsl μόνο για το cosmote tv και ένα 2ο για να έχει μόνο την κινητή για όλα τα υπόλοιπα.

  12. #162
    Εγγραφή
    06-06-2007
    Μηνύματα
    69
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΙΓΙΟ
    Router
    HA35
    Path Level
    Fastpath
    Πώς γίνεται να έχω στο Huawei μια lan θύρα που να παίρνει μόνο από 4g και καθόλου από dsl? Φαντάζομαι είναι κάποια επιλογή στην καρτέλα Ίντερνετ στο interface του ρουτερ αλλά δεν βγάζω άκρη. Θα ήμουν υπόχρεος αν μου λύνετε αυτή την απορία.

  13. #163
    Εγγραφή
    31-08-2006
    Περιοχή
    Πλ. Κολιάτσου
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    2.974
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    518/53 - 360/50
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Forthnet - ΠΑΤΗΣΙΑ
    Router
    ΖΤΕ Η288Α & HG8145V5
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από antonispgs Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πώς γίνεται να έχω στο Huawei μια lan θύρα που να παίρνει μόνο από 4g και καθόλου από dsl? Φαντάζομαι είναι κάποια επιλογή στην καρτέλα Ίντερνετ στο interface του ρουτερ αλλά δεν βγάζω άκρη. Θα ήμουν υπόχρεος αν μου λύνετε αυτή την απορία.
    Λοιπόν...

    Νομίζω ότι γίνεται από το Internet -> Layer2Bridging μιας και από εκεί, μπορείς να επιλέξεις τη LAN θύρα και το τι θα χρησιμοποιεί ως Interface...
    Απλά βεβαιώσου ότι αν υπάρχει ήδη επιλογή εκεί, να αποεπιλέξεις με το edit τη LAN θύρα και να φτιάξεις νέο rule με τη LAN που θέλεις και το επιθυμητό Interface...

    (απάντησα στο άλλο που ξαναρώτησες και μετά είδα εδώ που ρώτησες ξανά...)

  14. #164
    Εγγραφή
    13-09-2006
    Περιοχή
    ΠΛΑΚΑ ΚΕΡΑΤΕΑΣ
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    1.919
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    50/30
    ISP
    Cosmote 4G+
    Router
    Mikrotik LHG LTE18 kit
    Καλησπέρα εχω καποιες αποριες σχετικα με το Huawei booster της Cosmote. Eνεργοποίησα σήμερα το cosmote booster για να αυξυσω την ταχυτητα μου διοτι VDSL 50 λογο αποστασης απο καμπινα δεν προκειται να δω ποτε (1171μ). Η γραμμη μου κλειδωνει στα 16-19Mbps με το fritz 7590 το ιδιο και με το Huawei hybrid και αλλα 6Μbps παιρνω απο το 4G. Εξω στο μπαλκονι στο κινητο μου κλειδωνει 3 γραμμες 4G και σε speedtest συνηθως ειναι 18-22Mbps. Απο τι ειδα μεσα απο το μενου αλλα και απο πισω απο το καπακι εχει υποδοχες 2 x SMA . Μπορει καποιος να μου πει τι κεραια μπορω να αγορασω ωστε να την κουμπωσω στο μοντεμ και να αυξησω το σημα μου; εχω τον ιστο της κεραιας της τηλεορασης στο μπαλκονι ο οποιος ειναι 5 μετρα και σκεφτομαι να κουμπωσω εκει την κεραια και να φερω μεσα στο σπιτι με τρυπα που θα κανω στον τοιχο τους 2 x SMA συνολικα 8 μετρα καλωδιο.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος 2048dsl : 05-11-19 στις 19:15.

  15. #165
    Εγγραφή
    21-11-2012
    Μηνύματα
    426
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    16912
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΓΚΑΔΙ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από 2048dsl Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα εχω καποιες αποριες σχετικα με το Huawei booster της Cosmote. Eνεργοποίησα σήμερα το cosmote booster για να αυξυσω την ταχυτητα μου διοτι VDSL 50 λογο αποστασης απο καμπινα δεν προκειται να δω ποτε (1171μ). Η γραμμη μου κλειδωνει στα 16-19Mbps με το fritz 7590 το ιδιο και με το Huawei hybrid και αλλα 6Μbps παιρνω απο το 4G. Εξω στο μπαλκονι στο κινητο μου κλειδωνει 3 γραμμες 4G και σε speedtest συνηθως ειναι 18-22Mbps. Απο τι ειδα μεσα απο το μενου αλλα και απο πισω απο το καπακι εχει υποδοχες 2 x SMA . Μπορει καποιος να μου πει τι κεραια μπορω να αγορασω ωστε να την κουμπωσω στο μοντεμ και να αυξησω το σημα μου; εχω τον ιστο της κεραιας της τηλεορασης στο μπαλκονι ο οποιος ειναι 5 μετρα και σκεφτομαι να κουμπωσω εκει την κεραια και να φερω μεσα στο σπιτι με τρυπα που θα κανω στον τοιχο τους 2 x SMA συνολικα 8 μετρα καλωδιο.
    Αυτό που πρέπει να κάνεις είναι να κατεβάσεις μία εφαρμογή στο κινητό (NetMonster) ώστε να δεις τα στατιστικά της κεραίας της κινητής και ψάχνοντας στο σπίτι θα δεις και που έχεις το καλύτερο σήμα ώστε να τοποθετήσεις το ρούτερ.

Σελ. 11 από 41 ΠρώτηΠρώτη ... 6910111213162131 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Hybrid Access Cosmote
    Από pankostas στο φόρουμ COSMΟΤΕ
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-05-16, 00:02
  2. Hybrid Access
    Από Ligkas στο φόρουμ COSMOTE VDSL
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-04-16, 11:45
  3. Cosmote Hybrid?
    Από Panagiotis477 στο φόρουμ COSMΟΤΕ
    Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-03-16, 19:32
  4. Μηνύματα: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-03-16, 16:07
  5. Cosmote Huawei E122 και Win 10
    Από bromiaris1gr στο φόρουμ Windows
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-01-16, 21:25

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας