Σελ. 8 από 41 ΠρώτηΠρώτη ... 3678910131828 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 106-120 από 604
  1. #106
    Εγγραφή
    31-10-2003
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    13.322
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dosman Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στις φέρανε ή τις πήρες απ' έξω; γιατί δεν κάνει αποστολή Ελλάδα...
    Στα δεξιά, κάτω από το "add to basket": Other sellers on Amazon, Sold by Amazon (£10.35)

  2. #107
    Εγγραφή
    08-07-2006
    Μηνύματα
    272
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    κανένα καινούριο firmware γιατί το bonding έχει τα θέματα του;

  3. #108
    Εγγραφή
    13-10-2018
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    2
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mpokeras Εμφάνιση μηνυμάτων
    κανένα καινούριο firmware γιατί το bonding έχει τα θέματα του;
    μπορει κάποιος να μου πει πως τσεκάρουμε το Bonding στον router αυτόν;
    επίσης οι κεραίες που αναφέρονται παραπάνω που ακριβώς μπαίνουν;
    δεν βλεπω να εχει θεση για κεραίες

    ευχαριστω πολύ

  4. #109
    Εγγραφή
    31-07-2017
    Περιοχή
    χανια κρητη
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    937
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbps/100Mbps
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΥΔΩΝΑΣ
    Router
    fritzbox 5530 fiber
    Έχω και εγώ το συγκεκριμένο ρουτερ ένα από τα πολλα που μου κάνει εκτος από το να πέφτει το Bonding είναι να βγαίνει εκτος από μονο του και να μην συγχρονίζει το voip με αποτέλεσμα να μην λειτούργει το τηλεφωνο στο System Logs βρήκα αυτό System Notice Registering with VoIP number ***********66 to Register server ims.otenet.gr failed: Reason: 0. Και μονο αμα κάνω επανεκκίνηση το ρουτερ συγχρονίζει
    Έχει κανεις άλλος το ίδιο πρόβλημα τι να κάνω να πάω για αντικατάσταση ρουτερ

  5. #110
    Εγγραφή
    21-02-2006
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    6
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Full
    Ταχύτητα
    55000/5000
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    HA35-10 Huawei
    Βασισμένο στην ιδέα και τα ευρήματα του χρήστη winware τον οποίο και ευχαριστώ γιατί κατάλαβα πολλά διαβάζοντας τα post του

    Έλυσα κι εγώ το αντίστοιχο πρόβλημα που είχα με το WOL το οποίο δεν δούλευε με δυο ρούτερ

    HUAWEI HA35 Speed Booster
    IP : 192.168.2.1
    Firewall: low (θα αναλάβει το δεύτερο ρούτερ το οποίο έχει extra δυνατότητες

    Internet Settings \ Internet_ADSL
    Nat TYPE: Full Cone NAT
    Enable Passthrou : ενεργοποιημένο
    IP protocol : IP4+IP6
    Service Type: Εγώ το βγάζω το TR069 δε θέλω να έχει ο πάροχος απομακρυσμένη πρόσβαση και να ρυθμίζει το ρούτερ γιατί αυτός ο συνδυασμός ρυθμίσεων που έχω είναι λίγο ανορθόδοξος και δε θέλω να τρέχω με restore configuration κάθε φορά που κόβεται το ρεύμα στο νησί

    ACL
    ΗΤΤP μια εγγραφή για WAN και μια για LAN , η LAN είναι από default τη WΑΝ τη θέλετε για να μπορείτε να μπείτε στο ρούτερ σας απομακρυσμένα πχ από τη δουλειά

    ICMP
    δυο εγγραφές ξανά, η LAN είναι από default , η WAN είναι για να κάνει ping από έξω, αυτό ενδέχεται και να μη το θέλετε γιατί στην ουσία κάνει αισθητή την παρουσία της συσκευής στον έξω κόσμο, εγώ το ενεργοποίησα εν γνώση μου γιατί έχω λάβει άλλα μέτρα προστασίας παρακάτω

    DMZ
    Ενεργοποιημένο να κοιτά στην MAC του δευτέρου ρούτερ

    DDNS
    Ενεργοποιημένη σε περίπτωση που δεν έχετε static IP, χρήσιμο για να βρίσκετε το σπιτικό δίκτυο από οπουδήποτε, αυτή τη στιγμή τα δωρεάν που έχω δει είναι το no-ip, αλλά λόγο του ότι έχω αγοραστό dyndns έβαλα αυτό.
    Κάτι που πρόσεξα και θέλω να μου το επιβεβαιώσει κάποιος εμπειρότερος, το dyndns καταλαβαίνει live την αλλαγή όταν ανοιγοκλείνεις το 4G , και συνδέει την DSL IP με το hostname και όχι την bonding, με το np-ip έδειχνε να μπερδεύετε, αυτό αν μπορέσει κάποιος ας το εξηγήσει και σε μένα γιατί δε μου μοιάζει λογικό.

    SNTP
    οι σερβερ του ΟΤΕ δεν δουλεύουν σε μένα, ευτυχώς δουλεύουν οι άλλοι

    Forwarding:
    Έχω στήσει τις απαραίτητες πόρτες να κοιτάνε τη MAC του κεντρικού ρούτερ του 192.168.1.1 αλλά στην πράξη δεν δείχνει να έχει διαφορά, μιας και το DMZ προωθεί τα πάντα στον δεύτερο ρούτερ. Μπορείτε και να το αγνοήσετε
    Port trigger: Τις έχω βάλει κι εδώ τις ίδιες πόρτες αν και στην πράξη δεν είδα διαφορά είτε είναι enabled είτε disabled

    Home Network \ LAN interface\ DHCP server
    εδώ έχω βάλει start IP και end IP την 192.168.2.2 ώστε να εξασφαλίσω ότι το δεύτερο ρούτερ μου το οποίο είναι σε WIRELESS ROUTER MODE θα παίρνει πάντα την ίδια IP , αυτήν που έχω βάλει δηλαδή στο DMZ του πρώτου

    WLAN : είναι κλειστό θα αναλάβει το δεύτερο ρούτερ μου να δίνει wifi που έχει και guest mode που έχει δυνατότητα να είναι isolated τελείως από το εσωτερικό δίκτυο συν κάποια αλλά καλούδια όπως συμμετοχή σε bandwidth control, load balancing κλπ

    UPNP : Το έχω ενεργοποιημένο αν και δεν έχει διαφορά,


    Κεντρικό Ρούτερ (ένα μέτριο προς σοβαρό ρούτερ κάποιας αξιόπιστης εταιρείας)
    IP : 192.168.1.1 αλλά έχει πάρει και WAN IP την 192.168.2.2 και gateway την 192.168.1.1 (τον εαυτό του)

    Operation mode: Wireless Router Mode

    DHCP server: έχω ρυθμίσει 30 νούμερα να είναι διαθέσιμα αν και στην πράξη αμφιβάλω αν μπορεί να δώσει παραπάνω από 16 IP και έχω ρυθμίσει σαν DNS την 195.170.0.1 και 192.168.2.1
    Forwarding: Στήσιμο κατά τις ανάγκες του καθενός, προσοχή οι χαμηλές πόρτες όπως η UDP7 και UDP9 του Wake on Lan δεν περνάνε , θέλει ειδική ρύθμιση από τον πάροχο.

    Port Triggering: αντίστοιχα στημένος με τις ίδιες πόρτες του forward
    DMZ σε αυτό το ρούτερ είναι disabled

    Στα τερματικά τώρα αναλαμβάνει ο DHCP να δώσει IP και DNS , σε όσα όμως έχουν καρφωτή IP πχ κάμερες και κεντρικό PC , θα βάλετε gateway την 192.168.1.1 και έναν DNS πάλι το 192.168.1.1 σα δεύτερο βάζετε έναν OTEτζιδικο DNS πχ 195.170.0.1

  6. #111
    Εγγραφή
    23-10-2018
    Μηνύματα
    1
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cosmote
    Καλημέρα σε όλη την ομάδα. Χθες βράδυ κάθισα και διάβασα όλα τα άρθρα και όλες της σελίδες και θα σας δώσω και τις δικές μου εμπειρίες. Πριν 13 μέρες έγινα και εγώ κάτοχος του ΗΑ35 booster. Μένω σε χωριό και η κεραία Cosmote 4G είναι σε 3 χιλιόμετρα οπτική επαφή. Τα ίδια προβλήματα αντιμετωπίζω και εγώ .Ενώ η ταχύτητα φτάνει 20-30 mbps σε κάποιες ώρες κρεμάει στα 300 kbps. Η ταχύτητα ADSL είναι 5-7 mbps η ταχύτητα της sim μόνο είναι 200-350 kbps Ενώ η κάρτα sim του τηλεφώνου μου ανεβάζει σε 7.1 mbps {όχι στο booster φυσικά}. Πήρα τηλέφωνο Cosmote και τα βρήκα όλα καλά μου είπαν. Εχω στο μυαλό μου κατι. Ότι αυτό δουλεύει όπως ο μηχανισμός fool σήμα . ΔΗΛΑΔΗ ΠΑΙΡΝΕΙ ADSL και φουλάρει το σήμα της κάρτα sim με παραπλαντικό αποτέλεσμα σε εμάς ότι παίρνουμε σημα ΜΕΓΑΛΟ απο την κεραία της Cosmote 4G. Τώρα η απάντηση που έχω για τις εξωτερικές κεραίες και είναι προσωπική εμπειρία. Αγόρασα 3 κεραίες από Ελλάδα και από διαφορετικά μαγαζιά {κεραίες με καλώδιο και ακριβές} που τις έβαλα και στην σκεπή του σπιτιού μου. ΚΑΜΙΑ ΔΙΑΦΟΡΑ στο booster με κεραία η χωρίς κεραία.Εψαξα για άλλα firmware και βρήκα κάποιο Ελληνικό {μάλλον ποιό παλιό} και βρήκα και από Κροατία - Ρουμανία - Ισπανία. Λέω να περάσω ένα άλλης χώρας αλλά δεν ξέρω το αποτέλεσμα, ΑΛΛΑ δεν έχω βρει ακόμη αυτό που φοράει τώρα.

    - - - Updated - - -

    Καλημέρα σε όλη την ομάδα. Χθες βράδυ κάθισα και διάβασα όλα τα άρθρα και όλες της σελίδες και θα σας δώσω και τις δικές μου εμπειρίες. Πριν 13 μέρες έγινα και εγώ κάτοχος του ΗΑ35 booster. Μένω σε χωριό και η κεραία Cosmote 4G είναι σε 3 χιλιόμετρα οπτική επαφή. Τα ίδια προβλήματα αντιμετωπίζω και εγώ .Ενώ η ταχύτητα φτάνει 20-30 mbps σε κάποιες ώρες κρεμάει στα 300 kbps. Η ταχύτητα ADSL είναι 5-7 mbps η ταχύτητα της sim μόνο είναι 200-350 kbps Ενώ η κάρτα sim του τηλεφώνου μου ανεβάζει σε 7.1 mbps {όχι στο booster φυσικά}. Πήρα τηλέφωνο Cosmote και τα βρήκα όλα καλά μου είπαν. Έχω στο μυαλό μου κάτι. Ότι αυτό δουλεύει όπως ο μηχανισμός fool σήμα . ΔΗΛΑΔΗ ΠΑΙΡΝΕΙ ADSL και φουλάρει το σήμα της κάρτα sim με παραπλανητικό αποτέλεσμα σε εμάς ότι παίρνουμε σήμα ΜΕΓΑΛΟ από την κεραία της Cosmote 4G. Τώρα η απάντηση που έχω για τις εξωτερικές κεραίες και είναι προσωπική εμπειρία. Αγόρασα 3 κεραίες από Ελλάδα και από διαφορετικά μαγαζιά {κεραίες με καλώδιο και ακριβές} που τις έβαλα και στην σκεπή του σπιτιού μου. ΚΑΜΙΑ ΔΙΑΦΟΡΑ στο booster με κεραία η χωρίς κεραία.Εψαξα για άλλα firmware και βρήκα κάποιο Ελληνικό {μάλλον ποιό παλιό} και βρήκα και από Κροατία - Ρουμανία - Ισπανία. Λέω να περάσω ένα άλλης χώρας αλλά δεν ξέρω το αποτέλεσμα, ΑΛΛΑ δεν έχω βρει ακόμη αυτό που φοράει τώρα.

  7. #112
    Εγγραφή
    13-10-2018
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    2
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Εγώ το δουλέυω χωρίς ADSL
    μόνο με τη κάρτα SIM

    η ταχύτητα ειναι 2-3-4 MBps
    κάποιες στιγμές αλλά για λίγο χτυπάει 50+

    εχω παρατηρήσει οτι τα 50άρια τα χτυπάει οταν ψάχνει για δίκτυο (ανάβοσβήνει το λαμπάκι του ιντερνετ) και αρκετές φορές οταν κανω disable και reenable την κάρτα δικτύου του υπολογιστή
    ίσως υπάρχει κόφτης που ενεργοποιείται οταν σταθεροποιείται η σύνδεση ή παιζει κάποιο ρόλο η κυψέλη.

    η ποιότητα σήματος δεν παιζει κανενα ρόλο για το πόσο δίνει
    εχει δώσει 50άρια με 1 μπαρα και 1mbps με 3 μπάρες

  8. #113
    Εγγραφή
    25-10-2018
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    1
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Καλησπερα στο φόρουμ!!πηρα κ εγώ το Huawei hydrid router κ θέλω να το συνδέσω με το ρουτερ που έχω το NETGEAR XR 500 αλλά μου διαβάζει μόνο το vdsl 30 που έχω από το 4g δεν παίρνω τίποτα!προσπαθησα να τα συγχρονισω όπως περιγράφουν τα παιδιά πιο πάνω αλλά δεν μπόρεσα μιας κ ειμαι καινούριος στα ρουτερ κ δεν κατέχω πολλά!!θα ήθελα τα φώτα σας!!!!με εκτίμηση παντα

  9. #114
    Εγγραφή
    12-11-2018
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    2
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Καλησπέρα παιδιά κ συγχαρητήρια για την καλή δουλειά που κάνετε κ τις άπειρες γνώσεις σας..
    Πήρα κ γω το Huawei ha 3510 με speedbooster καθώς εδώ στη Λήμνο που είμαι ή ταχύτητα dsl είναι με το ζόρι 2 mgps. Πάμε τώρα στο πρόβλημα μου: αν έχω συνδεδεμένο το ρουτερ στην dsl γραμμή μετράω την ταχύτητα κ είναι 1-2, δηλαδή δε βοηθάει καθόλου το 4g αν κ φαίνεται ενεργοποιημενο στο 192.168.1.1.. Αν βγάλω τη πρίζα dsl κ το αφήσω μόνο στο ρεύμα, τότε με τη βοήθεια του 4g η ταχύτητα φαίνεται στα 17-18mgps! Η εξυπηρέτηση πελατών είναι άθλια καθώς δε μπορούν να μου δώσουν λύση, δε ξέρουν τι τους γίνεται. Ποιο πιστεύετε ότι είναι το πρόβλημα κ πως μπορώ να έχω το 4g να δουλεύει μαζί με το dsl?? Κ τα 3 tunnel είναι on.. Ευχαριστώ προκαταβολικως

  10. #115
    Εγγραφή
    05-05-2006
    Περιοχή
    Στον κοσμο μου
    Μηνύματα
    139
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    ISDN
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ ΑΘΗ
    Router
    Netgear 3800 B
    Καλησπερα φιλε μου

    να σου πω τι παρατηρησα εγω που το ειχα μεχρι χθες (!! - εκανα αιτηση για fiber κ ειμαι 2 βδομαδες χωρις γραμμη..!!)

    Στα στατιστικα του ρουτερ δεν εβλεπα καμια διαφορα : χωρις 4G εδειχνε 7-8 στο κατεβασμα και οταν ενεργοποιουσα το 4G εδειχνε παλι 7-8. Τη διαφορα ομως την εβλεπα ΚΑΙ στο κατεβασμα ΚΑΙ στο ανεβασμα στους χρονους που κατεβαζα/ανεβαζα καποιο αρχειο. Δλδ το 4G λειτουγει επικουρικα/βοηθητικα με το DSL. Και για να σιγουρευτω οτι οντως λειτουργουσε το 4G εβλεπα τα ΜΒ που καταναλωνα.

    Ελπιζω να σε βοηθησα καπως
    Μην διαφωνείς ποτέ δημόσια με έναν ηλίθιο. Ο κόσμος μπορεί να μην καταλάβει τη διαφορά.

  11. #116
    Εγγραφή
    12-11-2018
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    2
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Όχι εμένα δεν είναι εικονικά. Χωρίς το 4g δεν ανοίξει ούτε σαιτ απλό. Αν αποσυνδεσω το καλώδιο dsl τότε πετάει η ταχύτητα. Άρα το πρόβλημα είναι υπαρκτο κ αληθινό

  12. #117
    Εγγραφή
    29-11-2018
    Ηλικία
    32
    Μηνύματα
    2
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Καλησπέρα σας.
    Θα ήθελα τη βοηθεία σας. Έχω και εγώ το router της cosmote (ΗΑ35-10). Εγκατέστησα εξωτερική κεραία για καλύτερη λήψη 4G όμως δεν βλέπω κάποια διαφορά. Θα ήθελα την βοήθεια καποιού που έχει εγκαταστήσει τέτοια κέραια να μου πεί πως μπόρω μέσα από τα settings του router να επιλέξω λήψη από εξωτερική κεραία διότι δεν μπορώ να βρω κάποια τέτοια επιλογή (φυσικά βρήκα ένα video στο youtube για ρύθμιση εξωτερικής κεραίας του router ΗΑ35-10 όμως το interface ήταν της Huawei και όχι της cosmote).
    Ευχαριστώ πολύ!

  13. #118
    Εγγραφή
    31-08-2006
    Περιοχή
    Πλ. Κολιάτσου
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    2.974
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    518/53 - 360/50
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Forthnet - ΠΑΤΗΣΙΑ
    Router
    ΖΤΕ Η288Α & HG8145V5
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από giorgospi Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα σας.
    Θα ήθελα τη βοηθεία σας. Έχω και εγώ το router της cosmote (ΗΑ35-10). Εγκατέστησα εξωτερική κεραία για καλύτερη λήψη 4G όμως δεν βλέπω κάποια διαφορά. Θα ήθελα την βοήθεια καποιού που έχει εγκαταστήσει τέτοια κέραια να μου πεί πως μπόρω μέσα από τα settings του router να επιλέξω λήψη από εξωτερική κεραία διότι δεν μπορώ να βρω κάποια τέτοια επιλογή (φυσικά βρήκα ένα video στο youtube για ρύθμιση εξωτερικής κεραίας του router ΗΑ35-10 όμως το interface ήταν της Huawei και όχι της cosmote).
    Ευχαριστώ πολύ!
    Δεν έχω παίξει με εξωτερική κεραία, ωστόσο απάντησες μόνος σου...
    Είναι περασμένο μέσα το firmware της Cosmote οπότε και είναι κλειδωμένο αρκετά για πολλές ρυθμίσεις.
    Ωστόσο, άλλα παιδιά που πήραν κεραίες απλά τοποθετώντας τες, είδαν βελτίωση, οπότε ίσως να είναι σε κάποια επιλογή "auto" στο router κι ας μην φαίνεται η ρύθμιση ή έχουν πάρει κεραία που δουλεύει καλύτερα...
    Ίσως αν πεις ποια κεραία πήρες να μπορέσουν να σε βοηθήσουν περισσότερο.

  14. #119
    Εγγραφή
    29-11-2018
    Ηλικία
    32
    Μηνύματα
    2
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Πήρα την κεραία αυτή https://www.e-techshop.com/arrow-121...-siskeues.html

    Σε επίπεδο firmware δεν υπάρχει κάτι ώστε να εμφανιστεί η επιλογή για την εξωτερική κεραία?
    ευχαριστω!

  15. #120
    Εγγραφή
    30-08-2012
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    1.435
    Downloads
    37
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    ↓220 Mbps / ↑22 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    Wind - ΚΑΛΛΙΘΕΑ
    Router
    hAP ac²
    SNR / Attn
    10(dB) / 4(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Με επίσημη απάντηση από Cosmote, δεν υπάρχει δυνατότητα ενεργοποίησης της εξωτερικής κεραίας.

Σελ. 8 από 41 ΠρώτηΠρώτη ... 3678910131828 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Hybrid Access Cosmote
    Από pankostas στο φόρουμ COSMΟΤΕ
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-05-16, 00:02
  2. Hybrid Access
    Από Ligkas στο φόρουμ COSMOTE VDSL
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-04-16, 11:45
  3. Cosmote Hybrid?
    Από Panagiotis477 στο φόρουμ COSMΟΤΕ
    Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-03-16, 19:32
  4. Μηνύματα: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-03-16, 16:07
  5. Cosmote Huawei E122 και Win 10
    Από bromiaris1gr στο φόρουμ Windows
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-01-16, 21:25

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας