Εμφάνιση 1-2 από 2
  1. #1
    Εγγραφή
    21-11-2023
    Μηνύματα
    1
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    cosmote
    Μετά την "αναβάθμιση" από το προηγούμενο ρουτερ (speedport) σε plus 2 με wifi 6, όλα φαίνονταν να λειτουργούν σωστά και οι ταχύτητες ήταν αισθητά καλύτερες.
    Μόνο θέμα η μειωμένη εμβέλεια σε σχέση με το προηγούμενο.

    Στο προηγούμενο ρουτερ είχα συνδεδεμένο και ένα extender-repeater της cosmote (το στρογγυλό άσπρο, δεν ξέρω τι μοντέλο είναι) με το οποίο είχα σήμα και στο υπόλοιπο σπίτι , μιας και το ρούτερ είναι σε απομακρυσμένο σημείο και δεν μπορεί να αλλάξει.
    Εχω οπτική ίνα και 300αρα γραμμή.
    Όσο και να προσπάθησα δεν μπόρεσα να συνδέσω το ρουτερ με το extender - repeater και τελικά επικοινωνησα με το τεχνικό τμήμα της cosmote όπου μου είπαν ότι δεν είναι συμβατό.
    Οκ, λέω , μπορώ να επιστρέψω το παλιό και να μου δώσετε ένα συμβατό? Η απάντηση ήταν αρνητική. Θα πρέπει να αγοράσετε εσείς ένα.
    Δοκίμασα να επικοινωνήσω ξανά με το τμήμα μπας και μιλήσω με κάποιον άλλον που να έχει μια διαφορετική λύση και μου πρότεινε :
    1ον να γυρίσω στο παλιό ρουτερ (δεν υπήρχε διαθέσιμο- και βέβαια δεν θέλω να επιστρέψω σε κάτι που δεν έχει wifi 6).
    2ον μου είπε και πάλι ότι το extender-repeater δεν είναι συμβατό , αλλά και ότι ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ κάτι που να είναι συμβατό με το νέο ρουτερ!

    Στο shop της Cosmote υπάρχουν πολλά με την σημείωση WIFI6 βέβαια και αναγκαστικά μπαίνω στην διαδικασία να κινηθώ προς τα εκεί, ΟΜΩΣ....
    το ερώτημα είναι:
    1ον Έχει κάποιος δοκιμάσει κάποιο extender- repeater με το καινούργιο ρουτερ , που να δουλεύει κανονικά , και τι ταχύτητες έχει?
    2ον η επιλογή powerline είναι καλύτερη όσο αφορά τις ταχύτητες wifi (όχι για σύνδεση με καλώδιο) , σε σχέση με ένα extender ?

    Από ότι βλέπω , αυτά που έχουν δυνατότητα υψηλών ταχυτήτων είναι (και στις 2 κατηγορίες) πάνω κάτω στο ίδιο κόστος.

    Σκεπτόμενος ότι θα αναβαθμίσω και την σύνδεση σε μεγαλύτερη αργά η γρήγορα , θέλω να πάρω κάτι που να μπορεί να την "σηκώσει" και να μην χάνω ταχύτητα στο υπόλοιπο του σπιτιού που τώρα δεν φτάνει καν ουσιαστικά το σήμα του ρουτερ.
    Thanks

  2. #2
    Εγγραφή
    19-10-2005
    Περιοχή
    Χανιά Χαλέπα
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    529
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50mbit
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΖΑΝΑΚΑΚΗΣ
    Router
    Speedport Plus 2
    Μια λύση είναι να πας σε speedport smart με το συμβατό mesh πιάτο που δίνει η comsote.

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας