Σελ. 40 από 41 ΠρώτηΠρώτη ... 20303538394041 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 586-600 από 604
  1. #586
    Εγγραφή
    17-05-2004
    Μηνύματα
    64
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από citakis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μπορεί να γίνει χωρίς στατική ip με την Mac Address από το Advanced --> Bonding --> Bonding User Filter List
    Συνημμένο Αρχείο 242978

    Διαλέγεις την συσκευή από το dropdown menu, σου εμφανίζει αυτόματα την mac address, δίνεις και ένα όνομα και τέλος, και αυτόματα απόστέλει όλη
    την κίνηση από αυτή τη συσκεύή μέσω της DSL
    Απ'ότι κατάλαβα με αυτό τον τρόπο περνάς όλο το traffic από το ADSL. Εγώ θέλω να το περάσω όλο από το 4G αν αυτό είναι εφικτό.

  2. #587
    Εγγραφή
    22-01-2020
    Μηνύματα
    26
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    MR
    Ρε παιδιά τη βοηθειά σας. Εχω το Speedbooster HUAWEI DN9245X6-10 που διαβάζω οτι είναι wifi6, βρίσκεται στο κέντρο του σπιτιού, δεν πιάνει καλό σήμα ένα wifi μηχάνημα ποτίσματος και κάτι άλλα συμπραγκαλάκια που έχω έξω και θέλω να ενισχύσω-επεκτείνω λιγο την εμβέλεια του για να έχω καλό σήμα και στα 8-10 μέτρα μακρυά απο το ρούτερ (+2 δωμάτια δηλαδή). Σίγουρα όμως δεν θέλω να αλλάζω ssid επειδή πχ κινήθηκα προς τη βεράντα.
    Πιθανόν να θέλω ένα δίκτυο mesh για να επεκταθώ και προς 2 κατευθύνσεις ή κάποιο extender που όμως να ξέρουμε οτι συνεργάζεται καλά. Εσείς τι έχετε βάλει ?

  3. #588
    Εγγραφή
    13-11-2011
    Περιοχή
    Μεσολόγι
    Ηλικία
    33
    Μηνύματα
    21
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    400/60Mbps LTE
    ISP
    Cosmote
    Router
    Mikrotik LHG LTE18
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tvkal Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εσείς τι έχετε βάλει ?
    Καλησπέρα !!

    ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΕΧΩ ΑΡΤΙΕΣ ΓΝΩΣΕΙΣ ΕΠΙ ΤΟΥ ΘΕΜΑΤΟΣ
    (που σημαίνει, μην πάρεις την γνώμη μου για συμβόλαιο)

    Συνήθως (σε φιλικά σπίτια που ζητάνε την βοήθειά μου) χρησιμοποιώ Extenders της TP-Link. Ορίζω στα Extenders, ως SSID, το ίδιο με αυτό του αρχικού δικτύου, και έτσι δεν χρειάζεται κάθε φορά να αλλάζεις δίκτυο.
    Δεν διαλέγω TP-Link επειδή είναι τα καλύτερα. Διαλέγω επειδή πήρα τυχαία κάποτε ένα, και μετά δεύτερο, και μετά δεκάδες αργότερα δεν αντιμετώπισα κάποιο πρόβλημα. Και όπως είχε πει ένας σοφός, if it works, don't fix it.

    Στο σπίτι μου όμως, επειδή ήθελα κάτι παραπάνω, κατήργησα εντελώς την WiFi λειτουργία του ρούτερ του παρόχου μου (μιας και με το SpeedBooster δεν είχα πολλές επιλογές ) και εγκατέστησα δικά μου Access Points. Συγκεκριμένα της Ubiquiti. (UniFi AP)

    Νομίζω όμως, για πολύ απλή χρήση, ένα WiFi Repeater σε μια στρατηγικά επιλεγμένη θέση, καθώς και τις κατάλληλες ρυθμίσεις (ίδια SSIDs και Passphrases), θα σου δώσει το αποτέλεσμα που ζητάς !


    Καλή επιτυχία !!!

    ΥΓ. Όσο για τα μέτρα, απ'όσο γνωρίζω, δεν μετράει μόνο η "ωμή" απόσταση σε ευθεία γραμμή απο το Router (ή το Access Point) μέχρι την Client συσκευή, αλλά πολύ περισσότερο τι υπάρχει ανάμεσα !

  4. #589
    Εγγραφή
    24-04-2021
    Ηλικία
    73
    Μηνύματα
    29
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cosmote
    Πήρα πρόσφατα το νέο router Speedbooster της Cosmote (είναι και αυτό της Huawei).
    Δε ξέρω αν είναι λόγω του ρούτερ, αλλά κατάφερα και δούλεψαν όλες οι ιστοσελίδες που φιλοξενώ εντός του οικιακού μου δικτύου.
    Το τρικ είναι η πρόσθεση ενός ακόμη κανόνα προώθησης, αυτή τη φορά για τον bonding server.
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  pf.png 
Εμφανίσεις:  57 
Μέγεθος:  105,6 KB 
ID: 244649

    Έτσι, η διεύθυνση που παίρνει η υπηρεσία DDNS, που είναι αυτή του bonding, προωθείται στο σωστό εσωτερικό ip.

  5. #590
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.953
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Αν ανοίξεις το μενού προς τα έξω, μπαίνει;
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  6. #591
    Εγγραφή
    17-02-2019
    Μηνύματα
    17
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Καλησπέρα ήθελα να ρωτήσω , έχω το συγκεκριμένο μόντεμ και έχω βάλει μια κάρτα σιμ 4g , το έχω για το χωριό που δεν έχει καλό σημα. Κάνω τεστ και μου βγάζει γύρω στα 4-5 MB ενώ με το κινητό τα διπλάσια. Μήπως υπάρχουν τίποτα ρυθμίσεις να με βοηθήσει κάποιος να πειράξω για να ανεβεί; Ευχαριστώ εκ τον προτέρων

  7. #592
    Εγγραφή
    16-11-2014
    Περιοχή
    κερατεα
    Μηνύματα
    1.016
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    +booster 50.7down/Up 5.35
    ISP
    COSMOTE Home SpeedBooster
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΔΑΣΚΑΛΕΙΟ
    Router
    HUAWEI DN9245X6-10
    SNR / Attn
    8(dB) / 37,5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Georgeham7 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα ήθελα να ρωτήσω , έχω το συγκεκριμένο μόντεμ και έχω βάλει μια κάρτα σιμ 4g , το έχω για το χωριό που δεν έχει καλό σημα. Κάνω τεστ και μου βγάζει γύρω στα 4-5 MB ενώ με το κινητό τα διπλάσια. Μήπως υπάρχουν τίποτα ρυθμίσεις να με βοηθήσει κάποιος να πειράξω για να ανεβεί; Ευχαριστώ εκ τον προτέρων
    καλησπερα , που ειχες booster στο σπιτι σου; και το εχεις βγαλει; και εχεις βγαλει την καρτα σημ και εχεις βαλει αλλη καρτα σημ μεσα; .
    το ρουτερ δουλευει κανονιμα με καρτα σημ αλλου παροχου ή ακομα και με καρτα σημ κοσμοτε οι ταχυτητες κοντα στα 30-50 mbs ειχα μετρησει . Γενικα το speedtest του κινητου δειχνει περισσοτερο απο το ιδιο το μοντεμ 4g, διοτι το HA35 ειναι απλο 4g και οχι 4g+ οπως το κινητο .

  8. #593
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.953
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    4g+ είναι το νέο ρούτερ του booster αν δεν κάνω λάθος....
    Πράγμα που λογικά έπρεπε να το κάνει όχι να πιάνει μεγαλύτερη ταχύτητα, αλλά να πιάνει πιο εύκολα το όριο του που είναι τα +60...
    Επειδή αν επίσης θυμάμαι καλά κάνει και ca...
    Μια έκδοση ρούτερ σε 5g δε νομίζω να ήταν απαραίτητη.....
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  9. #594
    Εγγραφή
    17-02-2019
    Μηνύματα
    17
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Λοιπόν παιδιά το έχω ΜΟΝΟ με κάρτα COSMOTE απεριόριστα SIM. Σε σημείο στο περιστέρι πιάνει το κινητό 30mbps και στο μόντεμ αυτό (HA35-11) δεν πάει πάνω από 4. Μπαίνω στο μενού έχω πειράξει τα πάντα δεν πάει παραπάνω με τίποτα. Μήπως ξέρει κάνεις καμία λύση ;

  10. #595
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.953
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Πιθανότατα η θέμα κακής λήψης η φορτωμένης κεραίας της περιοχής.... Η μπορεί και περιορισμού qos από τη πλευρά του παρόχου..
    Γενικότερα πάντως από το ΗΑ μη περιμένεις φοβερές ταχύτητες λόγω του ότι είναι παλιό και σκέτο 4g ρούτερ..
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  11. #596
    Εγγραφή
    17-02-2019
    Μηνύματα
    17
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Έχεις να μου προτείνεις κάποιο ; Το tplink mr600 v1 η v2 λένε πως είναι καλό.

  12. #597
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.953
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Georgeham7 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχεις να μου προτείνεις κάποιο ; Το tplink mr600 v1 η v2 λένε πως είναι καλό.
    Καλό είναι αυτό που λες... Αλλά και ακριβουτσικο..
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  13. #598
    Εγγραφή
    31-07-2007
    Περιοχή
    CRETE
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    4.268
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    Οτι να ναι
    ISP
    ΑΜΑΝ
    Router
    Netgear
    SNR / Attn
    ??(dB) / ??(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Ισως να πηγαινει τουλαχιστον 50 με καλο σημα - σε ψηλα συγκεκριμενα σημεια . Αν δεν ειναι απο τη μερια της κοτε περιορισμενη η sim

  14. #599
    Εγγραφή
    16-11-2014
    Περιοχή
    κερατεα
    Μηνύματα
    1.016
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    +booster 50.7down/Up 5.35
    ISP
    COSMOTE Home SpeedBooster
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΔΑΣΚΑΛΕΙΟ
    Router
    HUAWEI DN9245X6-10
    SNR / Attn
    8(dB) / 37,5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Georgeham7 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Λοιπόν παιδιά το έχω ΜΟΝΟ με κάρτα COSMOTE απεριόριστα SIM. Σε σημείο στο περιστέρι πιάνει το κινητό 30mbps και στο μόντεμ αυτό (HA35-11) δεν πάει πάνω από 4. Μπαίνω στο μενού έχω πειράξει τα πάντα δεν πάει παραπάνω με τίποτα. Μήπως ξέρει κάνεις καμία λύση ;
    πολυ παραξενο εγω με καρτα σημ vodafone cu στο ha35 επιανα καπου στα 30mbs με κοσμοτε δεν το ειχα δοκιμασει . Αλλα ημουνα ευχαριστημενος με αυτες τις ταχυτητες .

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Georgeham7 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχεις να μου προτείνεις κάποιο ; Το tplink mr600 v1 η v2 λένε πως είναι καλό.
    το tip link mr600 v2 , παρε εχει πεσει η τιμη του αρκετα γυρω στα 100 ευρω απο 170 ευρω που το ειχα παρει περυσι αλλα ειναι 4g + σε συγκριση με το h 35.
    Με κοσμοτε καρτα σημ που πηρα φετος εχω δει και 150mbs αλλα σε εσωτερικο χωρο μακρυα απο παραθυρο γυρω στα 50mbs. Εγω αμα ηθελα να δωσω 300 ευρω θα επαιρνα 5g router για να εχω δυνατοτητα για επιλογη αναμεσα σε 5g και 4g , διοτι με το mr 600 εχει μονο 4g αλλα μπορεις να κλειδωσεις την μπαντα του 4g.

  15. #600
    Εγγραφή
    31-07-2007
    Περιοχή
    CRETE
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    4.268
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    Οτι να ναι
    ISP
    ΑΜΑΝ
    Router
    Netgear
    SNR / Attn
    ??(dB) / ??(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Ουμ που το βρηκες 100 ευρο ?

Σελ. 40 από 41 ΠρώτηΠρώτη ... 20303538394041 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Hybrid Access Cosmote
    Από pankostas στο φόρουμ COSMΟΤΕ
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-05-16, 00:02
  2. Hybrid Access
    Από Ligkas στο φόρουμ COSMOTE VDSL
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-04-16, 11:45
  3. Cosmote Hybrid?
    Από Panagiotis477 στο φόρουμ COSMΟΤΕ
    Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-03-16, 19:32
  4. Μηνύματα: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-03-16, 16:07
  5. Cosmote Huawei E122 και Win 10
    Από bromiaris1gr στο φόρουμ Windows
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-01-16, 21:25

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας