Σελ. 23 από 41 ΠρώτηΠρώτη ... 3131821222324252833 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 331-345 από 604
  1. #331
    Εγγραφή
    16-11-2014
    Περιοχή
    κερατεα
    Μηνύματα
    1.016
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    +booster 50.7down/Up 5.35
    ISP
    COSMOTE Home SpeedBooster
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΔΑΣΚΑΛΕΙΟ
    Router
    HUAWEI DN9245X6-10
    SNR / Attn
    8(dB) / 37,5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    παντως επιτελους μου εβαλαν το αριθμο κινητου του speedbooster στο my cosmote λογαριασμο που ηδη ειχα και το σταθερο τηλεφωνο , ειχα κανει αιτημα στο 13888 και με καλεσαν μου ειπανε να μπω στις ρυθμισεις και να βαλω τον αριθμο κινητου μου στο cosmote id ( εμενα ειναι vodafone cu ) αλλα το δεκτηκε μετα μου εστειλε ενα μυνημα και εβαλα των κωδικο , μετα μου ειπανε οτι θα σας στειλουμε ενα sms στο κινητο σας με ενα link μολις ερθει θα το ανοιξετε και θα κλεισετε την σελιδα. Το εκανα και εγινε συνδεση στο my cosmote . Πολυ σπαστικο να σου στελνει το λογαριασμο με sms στο κινητου του booster. Tελος παντων ειχα παρει πριν 2 ημερες και ζητησα απο το 13888 να γινεται εντυπη η αποστολη του λογαριασμου και επιβεβαιωσα την διευθυνση να ειναι σωστη. Και τελικα στο my cosmote μου εμφανιζει και τους 2 λογαριασμους που ποτε δεν ειχα δει τον πρωτο και τον 2ο που ειχε πανω ειδοποιηση οτι αμα δεν ξοφλησω το προηγουμενο υποιλοιπο θα προβουνε σε διακοπη σε 15 ημερες απο την εκδοση του 2ου λογαριασμου. Δεν ντρεπονται , δεν φτανει που ειναι ζωα και στελνουνε τον λογαριασμο μονο με sms στο κινητο του booster βαζουνε και ειδοποιηση διακοπης. Ειχα κανει αιτημα για επανεκτυπωση των λογαριασμων και ακομα τιποτα , ευτυχως που εγινε η εγγραφη και τους κατεβασα ! . Εντωμεταξυ που του το ειπα του υπαλληλου μου ειπε οτι μπορειτε να καλεσε το 13888 και ζητησετε παραταση στο χρονο εξοφλησης και οτι δεν βαζουνε τοκους υπηρεμεριας οπως στην κοσμοτε σταθερη. Οντως το ειδα αυτο και εγω στην αναλυση. Προτεινω σε οσους νεους χρηστες βαλετε speedbooster ζητειστε τον εντυπο λογαριασμο στην αρχη του συμβολαιου και να μην τραβηξετε οσα τραβηξα εγω.

  2. #332
    Εγγραφή
    13-11-2002
    Περιοχή
    Αστρίς Θάσου
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    4.627
    Downloads
    37
    Uploads
    1
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    350/100
    ISP
    Cosmote 4G - 5G - VDSL
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΣΤΡΙΔΑ ΘΑΣΟΥ
    Router
    RB LHGG & ZTE MC 8020
    Καλημέρα στην παρέα, ερώτηση:

    στο layer 2 bridge... αν πχ βάλω το mobile στην lan 4 και το vdsl στην lan 3.... βγαίνουν 2 ξεχωριστές συνδέσεις?

    ώστε να τις διαχειριστώ με άλλο ρούτερ μετά.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος puntomania : 24-10-20 στις 08:31.
    RB3011 & RB LHGG & ZTE MC8020 | ucm6202 | fritzbox 7390 | HP microserver gen8 | Raspberry pi 2 tvserver | ....και αρκετά ακόμη...

  3. #333
    Εγγραφή
    16-11-2014
    Περιοχή
    κερατεα
    Μηνύματα
    1.016
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    +booster 50.7down/Up 5.35
    ISP
    COSMOTE Home SpeedBooster
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΔΑΣΚΑΛΕΙΟ
    Router
    HUAWEI DN9245X6-10
    SNR / Attn
    8(dB) / 37,5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από puntomania Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημέρα στην παρέα, ερώτηση:

    στο layer 2 bridge... αν πχ βάλω το mobile στην lan 4 και το vdsl στην lan 3.... βγαίνουν 2 ξεχωριστές συνδέσεις?

    ώστε να τις διαχειριστώ με άλλο ρούτερ μετά.
    η θυρα lan4 δεν χρησιμοποιειται για κανονικο internet αλλα μονο για ote tv και δεν απενεργοποιειται. Eνω αντιστοιχα στο speedport entry 2i και στο speedport plus γινεται να απενεργοποιηθει η θυρα lan 4 και να δουλευει σαν θυρα internet οπως οι αλλες θυρες lan 1-3.

  4. #334
    Εγγραφή
    31-07-2007
    Περιοχή
    CRETE
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    4.268
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    Οτι να ναι
    ISP
    ΑΜΑΝ
    Router
    Netgear
    SNR / Attn
    ??(dB) / ??(dB)
    Path Level
    Fastpath
    mobile στη θυρα για οτε tv ειναι αλλου παπα ευαγγελιο

  5. #335
    Εγγραφή
    13-11-2002
    Περιοχή
    Αστρίς Θάσου
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    4.627
    Downloads
    37
    Uploads
    1
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    350/100
    ISP
    Cosmote 4G - 5G - VDSL
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΣΤΡΙΔΑ ΘΑΣΟΥ
    Router
    RB LHGG & ZTE MC 8020
    αν καταργήσεις την bridge του ote tv απ την lan 4 μια χαρα την πας με τις άλλες!!!

    anyway... αν και το θέμα ειναι η ip του gateway...που ειναι μία!!!
    RB3011 & RB LHGG & ZTE MC8020 | ucm6202 | fritzbox 7390 | HP microserver gen8 | Raspberry pi 2 tvserver | ....και αρκετά ακόμη...

  6. #336
    Εγγραφή
    25-06-2006
    Περιοχή
    Ηράκλειο
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    157
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    12086/973
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΘΕΡΙΣΣΟΣ
    Router
    DrayTek Vigor 2710n
    SNR / Attn
    6(dB) / 27(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Mesazon Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δουλεύουν κανονικά οι έξοδοι για κεραία 4G/LTE συνδέοντας καλώδιο με SMA συνδέσμους, προτίμησε να μην είναι πάνω από 2-2.5 μέτρα, Χρειάζεται να χρησιμοποιήσεις και τις δυο εξόδους με ανάλογη κεραία.
    Καλησπέρα . Μια ερώτηση και από εμένα για εξωτερική κεραία . Στο σπίτι μου έχω καθόλου σήμα εκεί που βρίσκεται το router. Αν βάλω εξωτερική κεραία (περίπου 7m μήκος) θα αποκτήσω σήμα ; Στην ταράτσα εννοείται έχω 4g+ αλλά η απορία έχει να κάνει με την μεγάλη απόσταση μέχρι το router. Επίσης έχει κάποιος να προτείνει συγκεκριμένη κεραία ;
    Ευχαριστώ

  7. #337
    Εγγραφή
    16-11-2014
    Περιοχή
    κερατεα
    Μηνύματα
    1.016
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    +booster 50.7down/Up 5.35
    ISP
    COSMOTE Home SpeedBooster
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΔΑΣΚΑΛΕΙΟ
    Router
    HUAWEI DN9245X6-10
    SNR / Attn
    8(dB) / 37,5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gr8_kostas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα . Μια ερώτηση και από εμένα για εξωτερική κεραία . Στο σπίτι μου έχω καθόλου σήμα εκεί που βρίσκεται το router. Αν βάλω εξωτερική κεραία (περίπου 7m μήκος) θα αποκτήσω σήμα ; Στην ταράτσα εννοείται έχω 4g+ αλλά η απορία έχει να κάνει με την μεγάλη απόσταση μέχρι το router. Επίσης έχει κάποιος να προτείνει συγκεκριμένη κεραία ;
    Ευχαριστώ
    δεν μπορεις να μετακινησεις το ιδιο το ρουτερ σε ολα τα παραθυρα του σπιτιου να δεις αμα εχεις εστω μια γραμμη σημα; και εμενα μια γραμμη πιανει στο χωρο που το εχω διπλα στο σταθερο υπολογιστη μου αλλα καποιες φορες γινονονται 2 γραμμες οι μπαρες στο ιδιο σημειο χωρις καν να μετακινησω το ρουτερ. Επισης στο ιδιο χωρο που εισαι μπορεις να ρυθμισεις το ρουτερ να δουλευει μονο σε 3g μπορεις να εχεις σημα κινητης , καλο ειναι να το δοκιμασεις και αυτο.
    Mπες εδω 192.168.1.1 και μετα επιλεξε internet και μετα internet settings και μετα στην σελιδα που θα σου βγαλει βρες το mobile και πατησε edit απο κατω και στο Network mode: απο auto επελεξε το 3g only και επελεξε save κατω δεξια . Θα δεις στο ρουτερ σου το λαμπακι το θαλασσι να αλλαξει και να γινει μπλε και δες και τις μπαρες διπλα στο σημα, ή θα ειναι κοκκινο αμα δεν εχει σημα!. Παντως ετσι το κλειδωνεις εκει και δεν κανει αλλαγες στο 4g αμα δεν εχεις σημα στο σπιτι σου , χανεις μεν σε ταχυτητες αλλα κατι ειναι και αυτο απο το καθολου σημα κινητης .

  8. #338
    Εγγραφή
    25-06-2006
    Περιοχή
    Ηράκλειο
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    157
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    12086/973
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΘΕΡΙΣΣΟΣ
    Router
    DrayTek Vigor 2710n
    SNR / Attn
    6(dB) / 27(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από johnmegarythmos Εμφάνιση μηνυμάτων
    δεν μπορεις να μετακινησεις το ιδιο το ρουτερ σε ολα τα παραθυρα του σπιτιου να δεις αμα εχεις εστω μια γραμμη σημα; και εμενα μια γραμμη πιανει στο χωρο που το εχω διπλα στο σταθερο υπολογιστη μου αλλα καποιες φορες γινονονται 2 γραμμες οι μπαρες στο ιδιο σημειο χωρις καν να μετακινησω το ρουτερ. Επισης στο ιδιο χωρο που εισαι μπορεις να ρυθμισεις το ρουτερ να δουλευει μονο σε 3g μπορεις να εχεις σημα κινητης , καλο ειναι να το δοκιμασεις και αυτο.
    Mπες εδω 192.168.1.1 και μετα επιλεξε internet και μετα internet settings και μετα στην σελιδα που θα σου βγαλει βρες το mobile και πατησε edit απο κατω και στο Network mode: απο auto επελεξε το 3g only και επελεξε save κατω δεξια . Θα δεις στο ρουτερ σου το λαμπακι το θαλασσι να αλλαξει και να γινει μπλε και δες και τις μπαρες διπλα στο σημα, ή θα ειναι κοκκινο αμα δεν εχει σημα!. Παντως ετσι το κλειδωνεις εκει και δεν κανει αλλαγες στο 4g αμα δεν εχεις σημα στο σπιτι σου , χανεις μεν σε ταχυτητες αλλα κατι ειναι και αυτο απο το καθολου σημα κινητης .
    Καλησπέρα. Δυστυχώς έχω απόλυτο «0» σήμα και στο σπίτι και στα παράθυρα . Άσε που το router το έχω σε rack μαζί με switch όποτε δεν θα ήθελα να το μετακινήσω , αλλά έτσι και αλλιώς δεν υπάρχει το δίλημμα αυτό ! Όποτε ψάχνω μα βρω λύση , αν υπάρχει, πριν το αγοράσω ώστε να μπορεί να παίξει .
    Ευχαριστώ

  9. #339
    Εγγραφή
    01-05-2011
    Μηνύματα
    145
    Downloads
    3
    Uploads
    1
    Καλησπέρα, έχει δοκιμάσει κανείς να το χρησιμοποιήσει ως απλό lte router βάζοντας μια sim whatsup;
    Θα λειτουργήσει ή είναι "παντρεμένο" με τη δική του sim;

  10. #340
    Εγγραφή
    06-10-2010
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    12
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Καλησπέρα σε όλους, τα δεδομένα μου είναι τα εξής είμαι στα 1100μέτρα απο το καφαο με αποτέλεσμα να κλειδώνω ανάλογα την ώρα απο 17 μέχρι 25 , αποσυνδέσεις δεν έχω σκέφτομαι να βάλω το booster και αυτό που θέλω να μάθω είναι αν μπορώ να το βάλω στην ταράτσα του σπιτιού μου μέσα σε στεγανό κουτί ηλεκτρολογου και να το έχω μόνο σε ενσύρματη λειτουργεία φέρνοντας καλώδιο μέσα στο σπιτι σε ένα switch για να το δώσω στον υπολογιστή μου.Ρεύμα θα στείλω πάνω στην οροφή. Γίνεται και ενδείκνυται ?Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

  11. #341
    Εγγραφή
    01-05-2011
    Μηνύματα
    145
    Downloads
    3
    Uploads
    1
    Δεν είμαι ο καταλληλότερος για να απαντήσω (μιας και δεν το έχω) αλλά θα πρέπει ν' ανεβάσεις και το καλώδιο της DSL στην ταράτσα και να τo συνδέσεις πάνω του. Αλλιώς κάθε μήνα μετά τα 100GB, θα μπαίνει κόφτης στα 15ΜΒps.
    Επίσης, τα τηλέφωνα νομίζω συνδέονται επάνω του, οπότε θα πρέπει να κατεβάσεις τα καλώδια τους.
    Τέλος, θα πρέπει να σκεφτείς και τις θερμοκρασίες που θα αναπτύσσονται μέσα στο κουτί τους θερινούς μήνες. Η συσκευή δεν έχει πιστοποιήσεις για λειτουργία σε υψηλές θερμοκρασίες.
    Νομίζω πρακτικότερη (κι ασφαλέστερη λύση) είναι να συνδέσεις επάνω του μία εξωτερική κεραία LTE και να τη βγάλεις έξω στο μπαλκόνι (max μήκος καλωδίου 2,5μ)
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος outSSIDer : 19-11-20 στις 16:22.

  12. #342
    Εγγραφή
    16-11-2014
    Περιοχή
    κερατεα
    Μηνύματα
    1.016
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    +booster 50.7down/Up 5.35
    ISP
    COSMOTE Home SpeedBooster
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΔΑΣΚΑΛΕΙΟ
    Router
    HUAWEI DN9245X6-10
    SNR / Attn
    8(dB) / 37,5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από alfa1 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα σε όλους, τα δεδομένα μου είναι τα εξής είμαι στα 1100μέτρα απο το καφαο με αποτέλεσμα να κλειδώνω ανάλογα την ώρα απο 17 μέχρι 25 , αποσυνδέσεις δεν έχω σκέφτομαι να βάλω το booster και αυτό που θέλω να μάθω είναι αν μπορώ να το βάλω στην ταράτσα του σπιτιού μου μέσα σε στεγανό κουτί ηλεκτρολογου και να το έχω μόνο σε ενσύρματη λειτουργεία φέρνοντας καλώδιο μέσα στο σπιτι σε ένα switch για να το δώσω στον υπολογιστή μου.Ρεύμα θα στείλω πάνω στην οροφή. Γίνεται και ενδείκνυται ?Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
    δεν εχεις σημα 4g μεσα στο σπιτι σου; για αυτο θελεις να το κανεις αυτο; .
    και γιατι να μην το βαλεις πχ κοντα σε παραθυρο; εξαλλου και με 2 παυλες σημα και με μια 1 παυλα σημα δεν εχει και πολυ διαφορα.Εμενα εκει που το εχω πιανει 1 γραμμη σταθερα και αλλες φορες φτανει και τις 2 γραμμες μονο του χωρις καν να κουνησω, αλλα εχει τυχει να δω τις ιδιες ταχυτητες και με 1 παυλα και με 2. Οποτε αμα ειναι να το κανεις για να εχεις περισσοτερες παυλες στο signal του 4g , καλυτερα οχι!. καλυτερα να βαλεις μια κεραια εξωτερικη με καλωδιο και οχι ολο το ρουτερ εξω!.

  13. #343
    Εγγραφή
    06-10-2010
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    12
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Καλημέρα, ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας , ο λόγος που σκέφτηκα να το βάλω έξωτερικά είναι γιατί δεν νοιώθω άνετα με ότι έχει να κάνει με wifi μέσα στο σπίτι (το wifi σχεδόν μόνιμα είναι κλειστό) πόσο μάλλον με ένα ρούτερ που θα θα είναι μόνιμα ανοικτό για να παίρνει σήμα απο το 4g. Θα δώ τι θα κάνω

  14. #344
    Εγγραφή
    01-05-2011
    Μηνύματα
    145
    Downloads
    3
    Uploads
    1
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από outSSIDer Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα, έχει δοκιμάσει κανείς να το χρησιμοποιήσει ως απλό lte router βάζοντας μια sim whatsup;
    Θα λειτουργήσει ή είναι "παντρεμένο" με τη δική του sim;
    Κανείς που να έχει δοκιμάσει να το χρησιμοποιήσει σαν απλό LTE router;

  15. #345
    Εγγραφή
    07-02-2015
    Μηνύματα
    25
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Ξέρετε αν υπάρχει τρόπος να το μετατρέψω από ANNEX B (ISDN) σε ANNEX A (PSTN);

Σελ. 23 από 41 ΠρώτηΠρώτη ... 3131821222324252833 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Hybrid Access Cosmote
    Από pankostas στο φόρουμ COSMΟΤΕ
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-05-16, 00:02
  2. Hybrid Access
    Από Ligkas στο φόρουμ COSMOTE VDSL
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-04-16, 11:45
  3. Cosmote Hybrid?
    Από Panagiotis477 στο φόρουμ COSMΟΤΕ
    Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-03-16, 19:32
  4. Μηνύματα: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-03-16, 16:07
  5. Cosmote Huawei E122 και Win 10
    Από bromiaris1gr στο φόρουμ Windows
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-01-16, 21:25

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας