Σελ. 25 από 41 ΠρώτηΠρώτη ... 5152023242526273035 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 361-375 από 604
  1. #361
    Εγγραφή
    13-11-2002
    Περιοχή
    Αστρίς Θάσου
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    4.627
    Downloads
    37
    Uploads
    1
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    350/100
    ISP
    Cosmote 4G - 5G - VDSL
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΣΤΡΙΔΑ ΘΑΣΟΥ
    Router
    RB LHGG & ZTE MC 8020
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Jaisonas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα γνώστες, έμπλεξα και εγώ (μέσω δουλειάς) με αυτό το ρουτερ δυστυχώς και έχω κάποια θέματα/απορίες.
    Να σημειώσω καταρχάς οτι το χρησιμοποιώ σαν 4G router μόνο, χωρίς DSL γιατί είναι σε εγκατάσταση στην μέση του πουθενά.

    1) Δεν λέει να παίξει το DDNS. Παρότι κωδικοί και τα λοιπά είναι σωστά, μου το βγάζει πάντα disconnected.
    2) Υποψιάστηκα οτι για το αποπάνω φταίει το bonding tunnel που μου αλλάζει την IP. Μόλις απενεργοποίησα το bonding tunnel, το internet εξαφανίστηκε. Υπάρχει δυνατότητα να δουλέψει μόνο με την κινητή και χωρίς το bonding tunnel που ετσι και αλλιώς μου ειναι άχρηστο?
    Ευχαριστώ
    το ddns χωρις την dsl δεν δουλευει.... βάλε απο πίσω κάποιο άλλο ρουτερακι να κάνει την δουλειά αυτή..και λειτουργεί μια χαρά μονο με το 4g.

    to 4g μονο με το bonding δουλευει όπως το έχεις τώρα.
    RB3011 & RB LHGG & ZTE MC8020 | ucm6202 | fritzbox 7390 | HP microserver gen8 | Raspberry pi 2 tvserver | ....και αρκετά ακόμη...

  2. #362
    Εγγραφή
    13-11-2002
    Περιοχή
    Αστρίς Θάσου
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    4.627
    Downloads
    37
    Uploads
    1
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    350/100
    ISP
    Cosmote 4G - 5G - VDSL
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΣΤΡΙΔΑ ΘΑΣΟΥ
    Router
    RB LHGG & ZTE MC 8020
    Καλησπέρα στην παρέα... ημέρα δοκιμών σήμερα.... ειπα να βάλω το speedbooster μαζι με την adsl.... κάνω στο huawei dmz στο μικροτικ... και ενώ πχ οι εισερχόμενες συνδέσεις vpn έρχονται κανονικά... τα τρανκ στο ucm6202 λειτουργούν όλα....τα remote extension συνδέονται μεν αλλα δεν έχω ήχο... πριν το μικροτικ έκανε pppoe και ολα δούλευαν... τωρα με το double nat κόλλησα στα remote extension... που μπορεί να ειναι το σκάλωμα...απο την στιγμή που τα τρανκ δουλεύουν σωστά?

    υπόψιν τα remote extension βγαίνουν σε 5ψήφια πόρτα
    RB3011 & RB LHGG & ZTE MC8020 | ucm6202 | fritzbox 7390 | HP microserver gen8 | Raspberry pi 2 tvserver | ....και αρκετά ακόμη...

  3. #363
    Εγγραφή
    15-03-2021
    Μηνύματα
    3
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    cosmote + wind
    Kαλησπέρα , διάβασα πιο πίσω σχετικά με το speedbooster ότι οι κλήσεις voip μπορούν να γίνονται με το δίκτυο κινητής.
    Μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει παρακαλώ πως γίνεται αυτό; Ευχαριστώ.

  4. #364
    Εγγραφή
    31-07-2007
    Περιοχή
    CRETE
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    4.268
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    Οτι να ναι
    ISP
    ΑΜΑΝ
    Router
    Netgear
    SNR / Attn
    ??(dB) / ??(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Δε γίνεται πια το χουν κλειδώσει

  5. #365
    Εγγραφή
    15-03-2021
    Μηνύματα
    3
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    cosmote + wind
    Aπό το κακό στο χειρότερο πάει η cosmote , εκτός του ότι έχει εξασθενήσει το σήμα 4G, λόγω κατάργησης στους επόμενους μήνες του 3G, επομένως χρησιμοποιείται το 4G από όλους τους χρήστες κινητής τηλεφωνίας, πλέον πιθανώς με τεχνάσματα κόβουν και την ταχύτητα του booster και ΔΕΝ τηρούν αυτά που υποσχεθήκαν δηλαδή ότι όταν τελειώνουν τα 100GB το μήνα, που πλέον είναι για γέλια γιατί το καταναλώνεις μέσα σε 2-3 μέρες το πολύ με τα netflix κτλ, η ταχύτητα θα παραμένει στα 15mbps + την ταχύτητα που πιάνει η σταθερή σου. Εγώ μένω στη πόλη της Λάρισας και η ταχύτητα ακόμα και στα κινητά τηλέφωνα από το 4G πραγματικά σχεδόν στο μεγαλύτερο μέρος της πόλης είναι ανύπαρκτη! Με το ζόρι 2-3 mbps !!!! M'αρέσει που διαφημίζουν και μας μιλάμε και για 5G, εδώ δε μπορούν να καλύψουν τη πόλη σε 4G ! Ξαναλέω μιλάω για την πόλη και όχι για κανένα χωριό!

  6. #366
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dls33 Εμφάνιση μηνυμάτων
    πιθανώς με τεχνάσματα κόβουν και την ταχύτητα του booster και ΔΕΝ τηρούν αυτά που υποσχεθήκαν δηλαδή ότι όταν τελειώνουν τα 100GB το μήνα, που πλέον είναι για γέλια γιατί το καταναλώνεις μέσα σε 2-3 μέρες το πολύ με τα netflix κτλ, η ταχύτητα θα παραμένει στα 15mbps + την ταχύτητα που πιάνει η σταθερή σου.
    Πόθεν έσχες η υποτιθέμενη υπόσχεση;
    Στο FAQ αναφέρει "... μειώνεται στο μέγιστο 15Mbps Download" και στο συμβόλαιο "... φθάνει έως τα 15Mbps". Δηλαδή το ίδιο πράγμα και στις δυο αναφορές για την ταχύτητα της κινητής σύνδεσης.

  7. #367
    Εγγραφή
    15-03-2021
    Μηνύματα
    3
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    cosmote + wind
    ...
    όπως δηλαδή και με την 24ADSL που στην πλειοψηφία των περιπτώσεων είναι 8-10 mbps , έτσι και με το booster αντί για 15mbps (το μέγιστο) το αφήνουν κανά δυο mbps.
    Αυτό και αν είναι κοροϊδία!!! Αλλά τι να πεις στην Ελλάδα είμαστε , βρίσκουν και τα κάνουν... Αυτά είναι αδιανόητα στο εξωτερικό!
    Εγώ όμως μίλησα και για χρήση του 4G μέσω κινητών συσκευών και δεδομένων! ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ να μας μιλάνε για 5G κτλ παραμύθια όταν ΔΕΝ μπορούν να καλύψουν πλήρως
    την 4η σε πληθυσμό πόλη της χώρας και μετά να μας λένε για πανελλαδική κάλυψη!!!

  8. #368
    Εγγραφή
    31-07-2007
    Περιοχή
    CRETE
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    4.268
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    Οτι να ναι
    ISP
    ΑΜΑΝ
    Router
    Netgear
    SNR / Attn
    ??(dB) / ??(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Οι παλιοί είναι αλλιώς .Εγω μετρούσα 17 εκτός και αν είναι 15 + overhead

  9. #369
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.940
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimyok Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δε γίνεται πια το χουν κλειδώσει
    Ναι ε;
    Δεν είδα να το αναφέρει κανένας άλλος..

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dls33 Εμφάνιση μηνυμάτων
    ...
    όπως δηλαδή και με την 24ADSL που στην πλειοψηφία των περιπτώσεων είναι 8-10 mbps , έτσι και με το booster αντί για 15mbps (το μέγιστο) το αφήνουν κανά δυο mbps.
    Αυτό και αν είναι κοροϊδία!!! Αλλά τι να πεις στην Ελλάδα είμαστε , βρίσκουν και τα κάνουν... Αυτά είναι αδιανόητα στο εξωτερικό!
    Εγώ όμως μίλησα και για χρήση του 4G μέσω κινητών συσκευών και δεδομένων! ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ να μας μιλάνε για 5G κτλ παραμύθια όταν ΔΕΝ μπορούν να καλύψουν πλήρως
    την 4η σε πληθυσμό πόλη της χώρας και μετά να μας λένε για πανελλαδική κάλυψη!!!
    Δυστυχώς οι γραμμές αυτές δεν έχουν εγγυημένες ταχύτητες.. Αλλιώς θα μιλάγαμε για μισθωμένα κυκλώματα.. Και εκεί που δίνουν ένα σορό χρήματα και πάλι υπάρχουν θεματάκια.. Η λέξη εγγύηση είναι για άλλη κουβέντα γενικά, ιδίως στις γραμμές μας..
    Έχει αναφερθεί ότι οι συνδρομητές με συμβόλαια κινητής έχουν μεγαλύτερο priority από το booster..
    Από την άλλη η τιμή που το έχουν το booster είναι οκ πιστεύω, με τη προσφορά δλδ.. Αν αναλογιστείς το πόσο πανάκριβα είναι τα δεδομένα κινητής.. Και μπράβο τους που το κυκλοφόρησαν.. Η βόντα το βούλιαξε το home speed+ πως το έλεγαν τέσπα..
    Σε ένα πράγμα θα συμφωνήσω.. Ότι το 5g τους μάρανε τους παρόχους.. Θέλω να πιστεύω πως όταν κλείσει το 3g τους επόμενους μήνες, ότι θα βελτιωθεί αισθητά το 4g...
    Γενικά αν ο οτε είχε πιο κάτω τις τιμές του, αν τον άφηναν, το deal με το booster θα ήταν κανόνι για όσους δεν έχουν εναλλακτική ακόμη..
    Από την άλλη δεν ξέρω και κατά πόσο υπάρχει θέμα κορεσμού του δικτύου αν έβαζαν περισσότεροι booster, αν είχε συνολικά το πακέτο με τη σταθερή χαμηλότερη τιμή..
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  10. #370
    Εγγραφή
    16-11-2014
    Περιοχή
    κερατεα
    Μηνύματα
    1.016
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    +booster 50.7down/Up 5.35
    ISP
    COSMOTE Home SpeedBooster
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΔΑΣΚΑΛΕΙΟ
    Router
    HUAWEI DN9245X6-10
    SNR / Attn
    8(dB) / 37,5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimyok Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δε γίνεται πια το χουν κλειδώσει
    εγω που πηγα να επιλεξω το voice στο mobile και πατησα save μου βγαζει σφαλμα διοτι χρειαζεται να βαλω το pin της καρτας που να το βρω αυτο; αφου δεν μας το εδωσαν η καρτα σημ ητανε ηδη στο ρουτερ χωρις πιν.

    Σημερα εκανε νουμερα το wifi στο λαπτοπ του αδελφου και στο κινητο του , ενω εμενα που ενω εχω ηδη μαρκα με το ρουτερ του οτε , και εμπαινα και απο αλλον υπολογιστη δεν ειχα προβλημα , μετα εκανα επανεκκινση και εστρωσε , ενα χαος που δεν μπορω να βγαλω ακρη το γιατι.

  11. #371
    Εγγραφή
    31-07-2007
    Περιοχή
    CRETE
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    4.268
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    Οτι να ναι
    ISP
    ΑΜΑΝ
    Router
    Netgear
    SNR / Attn
    ??(dB) / ??(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παίζει 72 με sim wind και ειχα ενθουσιαστει . Έβαλα και vodafone αλλά ενώ περασα τις ρυθμίσεις apn το φως του mode δε γίνεται γαλάζιο . Μου διαφευγει κατι αλλο σε ρυθμιση εχει δοκιμασει κανεις ?

  12. #372
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.940
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από johnmegarythmos Εμφάνιση μηνυμάτων
    εγω που πηγα να επιλεξω το voice στο mobile και πατησα save μου βγαζει σφαλμα διοτι χρειαζεται να βαλω το pin της καρτας που να το βρω αυτο; αφου δεν μας το εδωσαν η καρτα σημ ητανε ηδη στο ρουτερ χωρις πιν.

    Σημερα εκανε νουμερα το wifi στο λαπτοπ του αδελφου και στο κινητο του , ενω εμενα που ενω εχω ηδη μαρκα με το ρουτερ του οτε , και εμπαινα και απο αλλον υπολογιστη δεν ειχα προβλημα , μετα εκανα επανεκκινση και εστρωσε , ενα χαος που δεν μπορω να βγαλω ακρη το γιατι.
    Δεν έχει νόημα να ζητάει πιν μόνο για τις αλλαγές που έκανες στη τηλεφωνία..
    Αν ήταν έτσι δεν θα έπαιζε καθόλου το 4g νομίζω..
    Η κάρτα του είναι no pin..
    Μήπως πάταγες λάθος save;
    Και για να το δοκιμάσεις btw πρέπει να βγάλεις κ το voice από τη σταθερή πάνω πάνω.. Η να βγάλεις τη dsl και να επιλέξεις το 4g στο umts-mobile πως το λέει δε θυμάμαι..
    Το άλλο για το wifi και τις μάρκες, δεν το κατάλαβα..
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  13. #373
    Εγγραφή
    16-11-2014
    Περιοχή
    κερατεα
    Μηνύματα
    1.016
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    +booster 50.7down/Up 5.35
    ISP
    COSMOTE Home SpeedBooster
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΔΑΣΚΑΛΕΙΟ
    Router
    HUAWEI DN9245X6-10
    SNR / Attn
    8(dB) / 37,5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GregoirX23 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν έχει νόημα να ζητάει πιν μόνο για τις αλλαγές που έκανες στη τηλεφωνία..
    Αν ήταν έτσι δεν θα έπαιζε καθόλου το 4g νομίζω..
    Η κάρτα του είναι no pin..
    Μήπως πάταγες λάθος save;
    Και για να το δοκιμάσεις btw πρέπει να βγάλεις κ το voice από τη σταθερή πάνω πάνω.. Η να βγάλεις τη dsl και να επιλέξεις το 4g στο umts-mobile πως το λέει δε θυμάμαι..
    Το άλλο για το wifi και τις μάρκες, δεν το κατάλαβα..
    σε ευχαριστω για το ενδιαφερον σου οι κλησεις ειναι voip οποτε δεν χρειαζεται να γυρισει σε 3g για να κανει κληση , αρα και 4g γινεται κανονικα το εχω δοκιμασει.
    Οντως εχεις δικιο ειχα πατησει save κατω απο το pin για αυτο μου εβγαζε αυτο το μυνημα στο πιο κατω save το πηρε κανονικα . Αλλα παρατηρησα το εξης : οταν στην adsl επιλογη δεν ξετικαρεις το ΤR069 και κανεις κληση μεσω 4g στα 41 δευτερολεπτα πεφτει η γραμμη πρεπει να το ξεκιτικαρεις στο adsl TR069 και να το επιλεξεις στο mobile τοτε δεν κοβεται η γραμμη οταν παιρνεις τηλεφωνο.

    Οσο για το wifi λεω οτι εχω που εχω ιδια μαρκα με το ρουτερ με το smartphone δηλαδη huawei κινητο δεν ειχα προβλημα με την συνδεση στο ρουτερ ενω ο ο αδελφος μου με samsung κινητο του εκανε νουμερα εχτες δεν του φορτωνε τις σελιδες το ιδιο και το λαπτοπ του , εντωμεταξυ εχω ενα access point και μπηκε με αυτο και οχι με το κεντρικο ρουτερ και μετα εκανε επανεκκινηση στο ρουτερ του οτε και δεν ειχε προβληματα.

  14. #374
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.940
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Btw δεν είπε κανείς για 3g..
    Άρα το voip μέσω 4g παίζει ακόμα..
    Όσο για το tr069 μπορεί να είναι και λογικό.. Εφόσον έτσι έχει ρυθμιστεί..
    Πιθανολογώ αν έβγαζες τη dsl (καλώδιο) δε θα το έκανε..
    Η ουσία στο όλο εγχείρημα είναι ότι σε περίπτωση βλάβης της σταθερής η τηλεφωνία να συνέχιζε μέσω κινητής..
    Αλλά νομίζω έχουν αναφέρει και άλλοι προβληματάκια με χρήση τηλεφωνίας μέσω κινητής..
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  15. #375
    Εγγραφή
    16-11-2014
    Περιοχή
    κερατεα
    Μηνύματα
    1.016
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    +booster 50.7down/Up 5.35
    ISP
    COSMOTE Home SpeedBooster
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΔΑΣΚΑΛΕΙΟ
    Router
    HUAWEI DN9245X6-10
    SNR / Attn
    8(dB) / 37,5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GregoirX23 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Btw δεν είπε κανείς για 3g..
    Άρα το voip μέσω 4g παίζει ακόμα..
    Όσο για το tr069 μπορεί να είναι και λογικό.. Εφόσον έτσι έχει ρυθμιστεί..
    Πιθανολογώ αν έβγαζες τη dsl (καλώδιο) δε θα το έκανε..
    Η ουσία στο όλο εγχείρημα είναι ότι σε περίπτωση βλάβης της σταθερής η τηλεφωνία να συνέχιζε μέσω κινητής..
    Αλλά νομίζω έχουν αναφέρει και άλλοι προβληματάκια με χρήση τηλεφωνίας μέσω κινητής..
    ναι οντως το εχουνε αναφερει ηδη.
    το εβγαλα το καλωδιο του dsl και το εκανε.

Σελ. 25 από 41 ΠρώτηΠρώτη ... 5152023242526273035 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Hybrid Access Cosmote
    Από pankostas στο φόρουμ COSMΟΤΕ
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-05-16, 00:02
  2. Hybrid Access
    Από Ligkas στο φόρουμ COSMOTE VDSL
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-04-16, 11:45
  3. Cosmote Hybrid?
    Από Panagiotis477 στο φόρουμ COSMΟΤΕ
    Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-03-16, 19:32
  4. Μηνύματα: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-03-16, 16:07
  5. Cosmote Huawei E122 και Win 10
    Από bromiaris1gr στο φόρουμ Windows
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-01-16, 21:25

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας