Σελ. 19 από 41 ΠρώτηΠρώτη ... 9141718192021242939 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 271-285 από 604
  1. #271
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.788
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από AntoMast Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σκεφτηκα για reset αλλα φοβαμαι γιατι εχω κανει καποιες ρυθμισεις..Οχι δεν εχω αλλο ρουτερ στην σταθερη. Προεκυψε ξαφνικα σημερα, απο τοτε που το εχω βαλει δεν ειχα κανενα θεμα.

    Τι μπορει να φταιει παντως; Εχει σχεση που ειναι 4g adsl bonding, ή το ρουτερ απο μονο του να ειναι προβληματικο, ή απλως 'ετυχε'; Ισως επισης φταιει που συνεχως ενεργοποιω/απενεργοποιω internet adsl και μενω μονο με 4G?
    Γιαυτό κρατάς backup το config.. Για να το περάσεις ξανά μετά.. Η για να ξέρεις τι ρυθμίσεις είχες κάνει..
    Και ξαναλέω.. Το log τι λέει;

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από AntoMast Εμφάνιση μηνυμάτων
    Λοιπον τελικα εκανα reset και ειναι ολα καλα τωρα. Δεν αναβοσβηνει το LED και εχω τηλεφωνο..

    Τωρα να το δηλωσω σαν βλαβη ή οχι; 'Φοβαμαι' μηπως μου ξανα γινει.
    Με πρόλαβες για λίγα λεπτά!!
    Άστο έτσι κ βλέπεις... Αλλά δεν το είχες δηλώσει βλάβη ήδη; Αν είναι όντως έτσι, ενημέρωσε για την εξέλιξη..
    Και... backup το config.. Αν δεν το έχεις κάνει ήδη.. Γιατί reset στο ρουτερ δεν μπορούμε να κάνουμε μόνο εμείς.. Γίνεται κ απομακρυσμένα..

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kostas421 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με την επανεκκίνηση ανέβηκε μια γραμμή αλλά δεν την κρατάει. με λίγα λόγια αν δεν πιάνει το ρούτερ από μόνο του αυτό το πράμα δεν κάνει τίποτα. Θα γκρινιάξω λίγο στο κινέζο και ότι βγει.

    Πρόσφατα εγκατέστησα στο σπίτι εξωτερική κεραία σαν αυτή https://www.ebay.com/itm/LTE-4G-800M...IAAOSwaOZdWjtv μιας και είχα πρόβλημα και με το σήμα του κινητού. Το σπίτι είναι μεζονέτα και το έχω βάλει στο πάνω όροφο. όταν είμαι κοντά στη εσωτερική κεραία το σήμα είναι φουλ στο κινητό όταν κατεβενω στο κάτω όροφο δεν πιάνει τόσο καλά αλλά βοηθάει. Η εξωτερική "ταχήτητα" βάση speedtest από κινητό που βγαίνει κοντά στη κεραία ξεπερνάει τα 40-45mbps η ταχήτητα που καταλήγει στο ρούτερ που είναι στο κάτω όροφο αλλά και στο κινητό με speedtest είναι κοντά στα 23-25mbps .
    Το ρούτερ είναι στιγμές που έχει γεμάτες και της 3 γραμές μιας και τραβάει σήμα από την εξωτερική κεραία αλλά η ταχήτητα είναι πάντα η ίδια είτε έχει 1 είτε 3. Ο μόνος τρόπος απότι κατάλαβα απόψε να ανέβει η ταχήτητα στα 60+mbps που έχει δυνατότητα η περιοχή μου βάση 4G είναι να μπει πιο δυνατή εξωτερική η μια δεύτερη.. Η εσωτερική αυτή της πλάκας που σύνδεσα απευθίας στο ρούτερ είναι μόνο για ομορφιά. Αν θέλετε να δείτε βελτίωση ΜΌΝΟ εξωτερική!
    Να σημειωθεί ότι.. Οι ταχύτητες είναι ανάλογα κ με την κεραία της περιοχής που θα συνδεθεί και τον φόρτο που μπορεί να υπάρχει από άλλους συνδρομητές ανάλογα τις ημέρες/ώρες..
    Και φυσικά την ισχύ του σήματος.. Μπορεί να διαφέρει ανάμεσα σε διάφορες συσκευές.. Αν το bandwidth στην κεραία δεν φτάνει για όλους, θα βλέπεις μικρότερες ταχύτητες..
    Στο αντίστοιχο νήμα του booster στο φόρουμ υπάρχουν αντίστοιχες συζητήσεις..
    Τέλος σαν κάλυψη σήματος μπορείς να τσεκάρεις με το κινητό σου, αλλά σε ταχύτητες μη κάνεις συγκρίσεις, πιθανώς οι συνδρομητές κινητής με συμβόλαια κλπ να έχουν προτεραιότητα..
    Αλλά γενικά μια εικόνα θα την έχεις σε ότι αφορά την κάλυψη στη περιοχή σου..
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  2. #272
    Εγγραφή
    05-12-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3.655
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200000 / 20000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    AVM Fritz!Box 7530 ax
    Παιδια, επειδη δεν το εχω δει πουθενα γραμμένο, το booster ποσο επιπλεον upload σου δινει; +5mbps ή και παραπανω;

  3. #273
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.788
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από YAziDis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παιδια, επειδη δεν το εχω δει πουθενα γραμμένο, το booster ποσο επιπλεον upload σου δινει; +5mbps ή και παραπανω;
    5-6..
    Μα κ εσύ είναι δυνατόν να μην το έχεις βρει κάπου;
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  4. #274
    Εγγραφή
    05-12-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3.655
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200000 / 20000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    AVM Fritz!Box 7530 ax
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GregoirX23 Εμφάνιση μηνυμάτων
    5-6..
    Μα κ εσύ είναι δυνατόν να μην το έχεις βρει κάπου;
    Δεν είδα στη σελίδα του speed booster να γράφει κάπου για το upload! Έκανα και μία αίτηση επικοινωνίας στον ΟΤΕ για να με ενημερώσει, γιατί διάβασα πως είναι και 24μηνο, γιατί ήθελα να ρωτήσω αν μπορεί να κουμπωθεί με το συμβόλαιό μου το οποίο λήγει σε 8 μήνες, αλλά τζίφος, και δε θέλω να δεσμευτώ!

  5. #275
    Εγγραφή
    21-08-2017
    Μηνύματα
    34
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    BW
    Παιδια οσο αναφορα τον απομακρυσμενο ελεγχο τι παιζει? Τι ακριβως κανω στο network security>acl ?

  6. #276
    Το avatar του μέλους calcvita
    calcvita Guest
    πάντως βρε παιδιά είναι λίγο απογοήτευση να βλέπεις από το κινητό 100+mbit dl στο 4g δικτυο και το speed booster να ειναι "κλειδωμενο" στα 50mbit.

  7. #277
    Εγγραφή
    28-08-2003
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    1.191
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL Tellas Full
    Ταχύτητα
    12000/999
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Tellas - ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ
    Router
    Oxygen
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από calcvita Εμφάνιση μηνυμάτων
    πάντως βρε παιδιά είναι λίγο απογοήτευση να βλέπεις από το κινητό 100+mbit dl στο 4g δικτυο και το speed booster να ειναι "κλειδωμενο" στα 50mbit.
    Ειναι διαφορετικές υπηρεσίες/χρέωση/σκοπός όμως

  8. #278
    Το avatar του μέλους calcvita
    calcvita Guest
    σωστα! και σιγουρα οτιδηποτε πανω απο τα 24 ειναι θετικο, σε μια εποχη οπου τα downloads γινονται ολο και μεγαλυτερα. εγω το θεμα αυτο το αντιμετωπιζω κυριως στα ps4 games, οπου ενα update ανετα μπορει να ειναι 10gb και βαλε, οποτε με την 24αρα κανει for ever

  9. #279
    Εγγραφή
    30-06-2006
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    282
    Downloads
    21
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Full
    Ταχύτητα
    17000+/1.000
    ISP
    Forthnet
    Router
    Thomson TG585 v8
    SNR / Attn
    6(dB) / 17.5(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από calcvita Εμφάνιση μηνυμάτων
    πάντως βρε παιδιά είναι λίγο απογοήτευση να βλέπεις από το κινητό 100+mbit dl στο 4g δικτυο και το speed booster να ειναι "κλειδωμενο" στα 50mbit.
    Μεγαλύτερη απογοήτευση είναι που τρως τα 100GB σε 5 μέρες.
    Θα προτιμούσα να μου έδιναν απεριόριστα +40/5mbps πάνω στην adsl

  10. #280
    Το avatar του μέλους calcvita
    calcvita Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από biller Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μεγαλύτερη απογοήτευση είναι που τρως τα 100GB σε 5 μέρες.
    Θα προτιμούσα να μου έδιναν απεριόριστα +40/5mbps πάνω στην adsl
    δεν εχεις αδικο! ειδικα εμεις που μενουμε σε περιοχες οπου δεν ειναι διαθεσιμο vdsl 50/5 ποσο μαλιστα fiber με 100 ή και 200mbit dl, το απεριοριστο +40/5 θα ηταν μια χαρα!

  11. #281
    Εγγραφή
    01-06-2007
    Μηνύματα
    33
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    13500
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΥΡΙΝΑ
    SNR / Attn
    8.1(dB) / 24.5(dB)
    Καλημέρα!
    Νέος κάτοχος booster σε συνδυασμό Huawei με Asus router, χρειάζομαι μια μικρή βοήθεια αν είναι δυνατό.
    Τι χρειάζομαι:
    - Το Asus να αναλαμβάνει όλη τη δουλειά, DHCP, QoS, Port forwarding κτλ, να μπορώ όμως να δρομολογήσω κάποια συσκευή να βγαίνει μόνο μέσω ADSL (πχ smart Tv) και παράλληλα όλες οι συσκευές να "βλέπουν" η μία την άλλη.

    Αναλυτικά. Πριν δούλευα το Asus με pppoe σε συνδυασμό με το speedport και όλα μια χαρά.
    Με το booster αν το δούλευα έτσι τότε δεν μπορούσα να εκμεταλλευτώ την συνδυαστική ταχύτητα του bonding. Άρα έκανα τις ρυθμίσεις που αναφέρετε εδώ και πλέον δουλεύει σωστά ως προς το κομμάτι αυτό.
    Προβλήματα:
    - παρόλο που πρόσθεσα την smart tv στη filter list του HA35, αυτή συνέχιζε να βγαίνει μέσω του bonding. Φαντάζομαι λογικό αφού την δρομολόγηση την κάνει το Asus? κατάφερα να την βγάλω εκτός με το layer 2 bridging αλλά επειδή βρίσκεται σε άλλο υποδίκτυο πλέον, δεν μπορώ να συνδεθώ σε αυτή μέσω του κινητού.
    - από την ώρα που συνδέθηκε το HA35, έχω σοβαρό θέμα με το wifi σε συσκευές που προσπαθούν να συνδεθούν στο δικό του wifi, δηλαδή δεν παίρνουν IP ή παίρνουν μετά από κάποια λεπτά.
    Ακόμη και αν τελικά πάρουν ip δεν έχουν ίντερνετ. Μετά από κάποια λεπτά -ξαφνικά- έχουν ίντερνετ αλλά αν αποσυνδέσεις την συσκευή και προσπαθήσεις να συνδεθείς έχεις ξανά το ίδιο θέμα. Τοποθέτησα δοκιμαστικά και το speedport σαν access point και έχει και αυτό την ίδια συμπεριφορά (ενώ πριν δούλευε κανονικά). Το DHCP είναι ενεργό μόνο στο Asus και χρειάζομαι το wifi και του ΗΑ35 γιατί βρίσκεται σε διαφορετικό όροφο από το Asus. Θέλω να πιστεύω πως είναι θέμα κάποιας ρύθμισης που μου έχει διαφύγει.. με το WiFi του Asus δεν έχω κανένα θέμα, όλες οι συσκευές παίρνουν αμέσως IP.

    Είναι μόλις η 2η μέρα, οπότε δεν είχα χρόνο για παραπάνω δοκιμές και σενάρια.

    Ευχαριστώ

    ** Δοκιμή με TP Link σαν access point φαίνεται να δουλεύει μια χαρά σε όλες τις συσκευές οπότε ίσως να έχει κάποιο θέμα το Huawei. Αναμονή για αντικατάσταση.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος erminio : 10-06-20 στις 17:38.

  12. #282
    Εγγραφή
    08-07-2006
    Μηνύματα
    272
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Ξέρει κανείς πως να δρομολογήσω το VOIP να περνάει μονο απο το DSL και οχι απο το 4G?

  13. #283
    Εγγραφή
    08-07-2006
    Μηνύματα
    272
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mpokeras Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ξέρει κανείς πως να δρομολογήσω το VOIP να περνάει μονο απο το DSL και οχι απο το 4G?
    https://www.adslgr.com/forum/threads...11#post6794711

    Αν το ψάξει κανείς άλλος

  14. #284
    Εγγραφή
    18-06-2017
    Περιοχή
    ΚΟΥΚΟΥΛΙ
    Μηνύματα
    3.282
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΣΚΑΓΙΟΠΟΥΛΕΙΟ
    Router
    Vodafone Power Station 6
    Καλησπέρα, βρίσκομαι σε περιοχή κάλυψης ftth απο την vodafone η οποια δεν εχει επιλεξει τον αριθμο του σπιτιου μου για ftth, έχω κολλήσει με το 24αρι του ΟΤΕ, θέλω να βάλω την συγκεκριμένη υπηρεσία, πόση χρονική δέσμευση υπάρχει, τι όριο έχουν στην ταχύτητα μετά τα 100gb και αν είναι απεριοριστο αυτο το μικρό όριο και γενικά τι απόδοση έχει, επίσης voip μπορεί να περνάει μόνο μέσα απο το 24αρι?

    - - - Updated - - -

    Και τι προβληματα έχει το ρούτερ που δίνουν

    Και αν τελικά γίνει γκαντεμια και δεν πιάνει καλό σημα το ρουτερ?
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος KostakisK : 21-06-20 στις 03:24.

  15. #285
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.788
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kostaskep Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα, βρίσκομαι σε περιοχή κάλυψης ftth απο την vodafone η οποια δεν εχει επιλεξει τον αριθμο του σπιτιου μου για ftth, έχω κολλήσει με το 24αρι του ΟΤΕ, θέλω να βάλω την συγκεκριμένη υπηρεσία, πόση χρονική δέσμευση υπάρχει, τι όριο έχουν στην ταχύτητα μετά τα 100gb και αν είναι απεριοριστο αυτο το μικρό όριο και γενικά τι απόδοση έχει, επίσης voip μπορεί να περνάει μόνο μέσα απο το 24αρι?

    - - - Updated - - -

    Και τι προβληματα έχει το ρούτερ που δίνουν

    Και αν τελικά γίνει γκαντεμια και δεν πιάνει καλό σημα το ρουτερ?
    Έχω την εντύπωση ότι είναι 24μηνο.. Αλλά αν το παραγγείλεις τηλεφωνικά θα έχεις αυτές τις 14ημέρες για υπαναχώρηση..
    Μετά τα 100γίγα είναι σταθερά +15Μ συμπλήρωμα στη σταθερή..
    Η κάλυψη του σήματος και η όλη σταθερότητα της υπηρεσίας είναι λίγο ρουλέτα.. Αν ψάξεις στο φόρουμ θα δεις..
    Μπορείς πλέον να του βάλεις κ εξωτερικές κεραίες, αλλά αμφιβάλω για το κατά πόσο αξίζει να επενδύσεις σε αυτό, καθώς δεν σου ανήκει το ρουτερ και επίσης μετά αν φύγεις από οτε θα σου μείνει η κεραία να τη κοιτάς..
    Για το ρουτερ ας πουν άλλοι απόψεις εις βάθος..
    Το voip μπορεί να περάσει κ μέσω της κινητής αλλά απ'ότι λένε τα παιδιά ψιλό-κολλάει λίγο και χάνονται εισερχόμενες αν θυμάμαι καλά..
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

Σελ. 19 από 41 ΠρώτηΠρώτη ... 9141718192021242939 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Hybrid Access Cosmote
    Από pankostas στο φόρουμ COSMΟΤΕ
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-05-16, 00:02
  2. Hybrid Access
    Από Ligkas στο φόρουμ COSMOTE VDSL
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-04-16, 11:45
  3. Cosmote Hybrid?
    Από Panagiotis477 στο φόρουμ COSMΟΤΕ
    Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-03-16, 19:32
  4. Μηνύματα: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-03-16, 16:07
  5. Cosmote Huawei E122 και Win 10
    Από bromiaris1gr στο φόρουμ Windows
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-01-16, 21:25

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας