Σελ. 1 από 41 12361121 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 604
  1. #1
    Εγγραφή
    26-08-2005
    Ηλικία
    62
    Μηνύματα
    5
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    5120/448
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΛΑΓΟΝΗΣΙ
    Question
    Καλησπέρα σε όλους.

    Πριν λίγες μέρες παρέλαβα το Huawei HA-35-10 Hybrid (Speed Booster) για βελτίωση της ADSL γραμμής (0.7Mbps UP / 7.5Mbps DOWN).
    Πράγματι το ΗΑ-35 στο τομέα της ταχύτητας τα σπάει: 5.7Mbps UP / 55.2 Mbps DOWN (συνδυαστικές ταχύτητες ADSL+LTE και full σήμα 4G).

    Να σημειώσω εδώ - έχει σημασία - ότι στο τοπικό μου δίκτυο έχω συνολικά συνδεδεμένες 37 συσκευές (IP Cameras, computers, smart devices, ΙοΤ κλπ),
    Ο αρχικός ενθουσιασμός μου δυστυχώς "πάγωσε" απο μια σειρά θεμάτων για τα οποία ζητώ και τη βοήθεια των guru αυτού του forum.
    Παραθέτω τα ερωτήματα παρακάτω όπως ακριβώς τα εστειλα με email στο ΟΤΕ Business Support χωρίς μέχρι στιγμής να έχω πάρει απαντήσεις:

    1. **DEAL BREAKER** Δεν αναγνωρίζει/καταχωρεί περισσότερες από 32 LAN Devices στη σχετική λίστα (Home Network > LAN Devices > LAN Device-Settings)
    Η επιλογή [+NEW Device] δεν εμφανίζεται πάνω απο το όριο των 32 LAN συσκευών και έτσι δεν υπάρχει δυνατότητα manual προσθήκης συσκευής.
    Συνεπώς, για όλες τις συσκευές (επιπλέον των 32 που αναγνωρίζει αυτόματα) που ΔΕΝ εμφανίζονται στη σχετική λίστα, ΔΕΝ υπάρχει δυνατότητα Port Forwarding για προσβαση μέσω INTERNET (όπως για παράδειγμα μιας IP κάμερας). Να σημειώσω εδώ ότι - παρά το γεγονός ότι δεν εμφανίζονται στη σχετική λίστα - ΟΛΕΣ οι συσκευές (συνολικά 38) είναι προσβάσιμες μέσω LAN.

    2. Δυνατότητα/Επιλογή ΝΑΤ Loopback
    Μια συσκευή συνδεδεμένη στο τοπικό δίκτυο να έχει πρόσβαση σε κάποια άλλη συσκευή του ίδιου τοπικού δικτύου μέσω της εξωτερικής της διεύθυνσης (External IP/WAN IP).
    Δυστυχώς κάτι τέτοιο δεν είναι δυνατόν και δημιουργεί πολλά προβλήματα – για παράδειγμα, εφαρμογή smartphone για παρακολούθηση IP cameras (παραμετροποιημένη με τις External IP των καμερών για πρόσβαση μέσω Internet) ΔΕΝ μπορεί να “φορτώσει” τις κάμερες όταν το smartphone συνδεθεί στο ίδιο τοπικό δίκτυο μέσω WiFi.

    3. Remote Administration
    Πώς γίνεται η πρόσβαση στο WEB interface του HUAWEI HA-35 μέσω Internet?

    4. Ρύθμιση χρόνου “Auto-Logout” απο το web interface του Huawei HA-35
    O default χρόνος μπορεί για πολλούς απο τους χρήστες να είναι υπερβολικά μικρός και να απαιτεί πολλαπλά Logins – κάτι ιδιαίτερα ενοχλητικό!

    5. Υπάρχει τρόπος να λειτουργήσει το ΗΑ-35 σε bridge mode, δηλαδή σαν απλό modem σε σύνδεση με κάποιο άλλο Router/Gateway ?
    Αυτός ο τρόπος σύνδεσης είναι και ο προτιμώμενος για μένα – τον χρησιμοποιώ ήδη με το Speedport Entry2ι + ASUS RT-AC87U (χωρις VoIP τηλεφωνία) με άριστα αποτελέσματα.

    Το προσπάθησα παλύ αλλά χωρίς αποτέλεσμα. Πιθανολογώ ότι ειναι ΑΔΥΝΑΤΟ.

    5. Υπάρχει κάποιο firmware update νεότερο του αρχικού V100R001C78B014a.bin (22.04.2016)?

    Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την όποια ανταπόκρισή σας.

  2. #2
    Εγγραφή
    16-11-2005
    Περιοχή
    Zωγράφου
    Μηνύματα
    1.192
    Downloads
    18
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49999 / 4995 kbps
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    Ο.Τ.Ε. - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΩΝ
    Router
    ZXDSL 931VII
    SNR / Attn
    29db(dB) / 2db(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Based on τι έχουμε μαζέψει / προωθήσει / "λύσει" στα άλλα CPE του ΟΤΕ εδώ πέρα, θεωρώ αναμενόμενο αυτό που αντιμετωπίζεις . Δεν ξέρω όμως λόγω της φύσης της υπηρεσίας και της τιμής κατά πόσο θα μπορέσει να σε βοηθήσει κάποιο μέλος άμεσα, μιας και λογικά θα το έχει αγοράσει μικρή και συγκεκριμένη μερίδα.

    Με λίγο ψάξιμο είδα πως δε το δίνουν για isdn συνδέσεις ακόμα , ούτε σε συνδέσεις με στατική IP . Στο Manual (UK) -> https://www.cosmote.gr/fixed/documen...f-1e0e6085ab8f
    Δεν αναφέρει loopback πάντως (ούτε και το 724 το υποστήριζε). Ο ρυθμός που βγαίνουν τα firmware (αν κρίνουμε από τα άλλα CPE) αγγίζει month+ .

    Το θετικό είναι πως στους όρους σύμβασης αναφέρει πως δεν υπάρχει δέσμευση / συμβολαίου (Δηλαδή αν δε κάνω λάθος το σπάμε όποτε θέλουμε).
    Because of υπαναχώρηση πρώτων ημερών, σκέφτομαι να μπω στη διαδικασία να το πάρω καθαρά από περιέργεια και για να σε βοηθήσω (λένε πως το καλό επιστρέφει).
    Θα ρωτήσω και φίλους μήπως και το πήρε κανένας μήπως είμαστε τυχεροί .

  3. #3
    Εγγραφή
    26-08-2005
    Ηλικία
    62
    Μηνύματα
    5
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    5120/448
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΛΑΓΟΝΗΣΙ
    AssVass, ευχαριστώ για την απάντηση.
    Πράγματι, όλα όσα αναφέρεις σχετικά με το Speed Βooster είναι σωστά.

    Σχετικά με τα ερωτήματα που έθεσα στο αρχικό μήνυμα, η τεχνική υποστήριξη του ΟΤΕ μου απάντησε πριν λίγο.

    Οι απαντήσεις του OTE έχουν ως εξείς:

    1. Όπως και στους Speedport εξοπλισμούς η τιμή ~32 LAN συσκευές είναι ο μέγιστος αριθμός που το router λειτουργεί απροβλημάτιστα. Εάν επιθυμείτε την διασύνδεση περισσότερων συσκευών, διατηρώντας την ποιότητα της υπηρεσίας θα σας προτείναμε την χρήση κάποιου δεύτερου router για να επεκτείνετε το δίκτυο. Υπενθυμίζουμε ότι ο συγκεκριμένος εξοπλισμός δίνεται για την Home Booster υπηρεσία (απευθύνεται σε οικιακούς χρήστες).

    2. Η NAT loopback δυνατότητα στον εξοπλισμό δεν είναι ενεργή και πιθανόν να δοθεί σε επόμενο update του firmware.

    3. Η απομακρυσμένη διαχείριση λειτουργεί κανονικά χωρίς πρόβλημα και ρυθμίζεται από το menu Network Security -> ACL

    4. Δεν υπάρχει δυνατότητα αλλαγής του χρόνου που κάνει timeout το interface του router.

    5. Εάν η συσκευή ρυθμιστεί σε bridge mode δεν θα μπορεί ουσιαστικά να λειτουργήσει σαν home booster (χρήση και του όγκου δεδομένων μέσω κινητής).

    6. Δεν υπάρχει ακόμη διαθέσιμη νεότερη έκδοση του firmware του εξοπλισμού.

    Με βάση την υπόδειξη (Νo.1) για χρήση δεύτερου Router, κατάφερα τελικά να πετύχω τις υψηλές ταχύτητες του HUAWEI Speed Booster σε όλες τις συσκεύες LAN με την ακόλουθη συνδεσμολογία:

    HUAWEI HA35 Speed Booster
    IP=192.168.2.1
    WAN < OTE ADSL Line
    LAN1 > ASUS WAN
    LAN2/LAN3/LAN4=Not Connected
    WLAN=Off
    UPnP=Off
    DHCP Server=192.168.2.2 <> 192.168.2.50
    Port Forwarding/NAT=Not Used
    DDNS=On

    ASUS RT-AC87U
    IP=192.168.1.1
    WAN < LAN1 of HUAWEI Speed Booster
    WAN Connection Type: Automatic or Static IP=192.168.2.2
    LAN Ports & WLAN: Διασυνδέσεις συσκευών τοπικού δικτύου LAN
    WLAN=On
    UPnP=Off
    DHCP Server=192.168.1.2 <> 192.168.1.249
    Port Forwarding/NAT: Ενεργό, σύμφωνα με τις απαιτήσεις των δικτυακών συσκευών
    DDNS=On

    Ομως δεν έχω καταφέρει να έχω απομακρυσμένη πρόσβαση σε συσκευές του οικιακού LAN (μέσω Internet & External IP).
    Υποψιάζομαι οτι πρέπει να "παιξω" με τα Port Forwarding rules και των 2 routers και ίσως με τους κανόνες ACL του Huawei.
    Ακόμα, δεν είμαι βέβαιος αν πρέπει στο δεύτερο router (ASUS) να είναι ενεργοποιημένο το DDNS.

    Νομίζω ότι είμαι/είμαστε σε πολύ καλό δρόμο.
    Και κάτι ακόμα σημαντικό: Με τη συνδεσμολογία αυτή ΔΕΝ θα υπάρχει στο μέλλον πρόβλημα με VoIP τηλεφωνία (τώρα έχω ακόμα τη κλασσική PSTN γραμμή) γιατί το Huawei Hybrid λειτουργεί σαν κανονικό gateway και όχι σαν απλό modem (bridged mode connection).

    Aυτά προς το παρόν και ελπίζω να βοήθησα κάποιους σε αυτό το forum.

  4. #4
    Εγγραφή
    04-04-2005
    Περιοχή
    ΚΑΤΕΡΙΝΗ
    Μηνύματα
    1.739
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΤΕΡΙΝΗ
    Router
    Asus Rt-ax92
    Σχετικά με την απομακερυσμενη πρόσβαση. Όντως πρέπει να ενεργοποιήσεις νεο acl και Θα επιλεξεις http και wan. Τα παραπάνω τα βρίσκεις internet-> network security.
    Στο θέμα μας τώρα. Έβαλα Noip για να βλέπω την ip που παίρνει το ρουτερ. Αν έχω ενεργοποιημένη την κινητή μου δείχνει μια ip η οποία φαίνεται στο bonding tunnel και με αυτή η δεν μπορώ να μπω στο interface του ρουτερ .
    Αν απενεργοποιησω την κινητή τότε μου δείχνει την ip που φαίνεται στην σελίδα internet -> Internet settings, και με αυτή την ip μπαίνω κανονικά στο interface του ρουτερ από απόσταση.
    Πήρα τηλ. στην τεχνική υποστήριξη αλλά δεν μπόρεσαν να με βοηθήσουν. Ίσως θέλει κάποια ρύθμιση με port forward από το ρουτερ ή μέσω ΟΤΕ . Δεν έβγαλα ακρη.

  5. #5
    Εγγραφή
    19-04-2006
    Μηνύματα
    1.003
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49999/4999
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    Asus N17U
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από winware Εμφάνιση μηνυμάτων

    ................2. Δυνατότητα/Επιλογή ΝΑΤ Loopback
    Μια συσκευή συνδεδεμένη στο τοπικό δίκτυο να έχει πρόσβαση σε κάποια άλλη συσκευή του ίδιου τοπικού δικτύου μέσω της εξωτερικής της διεύθυνσης (External IP/WAN IP).
    Δυστυχώς κάτι τέτοιο δεν είναι δυνατόν και δημιουργεί πολλά προβλήματα – για παράδειγμα, εφαρμογή smartphone για παρακολούθηση IP cameras (παραμετροποιημένη με τις External IP των καμερών για πρόσβαση μέσω Internet) ΔΕΝ μπορεί να “φορτώσει” τις κάμερες όταν το smartphone συνδεθεί στο ίδιο τοπικό δίκτυο μέσω WiFi................

    .
    Σε παρόμοιο πρόβλημα μου, απλά στην εφαρμογή του τηλεφώνου ρύθμισα και δεύτερη συσκευή (camera) που ουσιαστικά ήταν ή ίδια κάμερα αλλά με το τοπικό IP....
    Έτσι, όταν είμαι στο δίκτυο μου απλά διαλέγω την "άλλη" κάμερα....

  6. #6
    Εγγραφή
    04-04-2005
    Περιοχή
    ΚΑΤΕΡΙΝΗ
    Μηνύματα
    1.739
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΤΕΡΙΝΗ
    Router
    Asus Rt-ax92
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από pankostas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σχετικά με την απομακερυσμενη πρόσβαση. Όντως πρέπει να ενεργοποιήσεις νεο acl και Θα επιλεξεις http και wan. Τα παραπάνω τα βρίσκεις internet-> network security.
    Στο θέμα μας τώρα. Έβαλα Noip για να βλέπω την ip που παίρνει το ρουτερ. Αν έχω ενεργοποιημένη την κινητή μου δείχνει μια ip η οποία φαίνεται στο bonding tunnel και με αυτή η δεν μπορώ να μπω στο interface του ρουτερ .
    Αν απενεργοποιησω την κινητή τότε μου δείχνει την ip που φαίνεται στην σελίδα internet -> Internet settings, και με αυτή την ip μπαίνω κανονικά στο interface του ρουτερ από απόσταση.
    Πήρα τηλ. στην τεχνική υποστήριξη αλλά δεν μπόρεσαν να με βοηθήσουν. Ίσως θέλει κάποια ρύθμιση με port forward από το ρουτερ ή μέσω ΟΤΕ . Δεν έβγαλα ακρη.
    Με απλά λόγια όταν πάω στο whatismyip μου δείχνει μια ip η οποία δεν είναι του dsl αλλά του bonding tunnel με την οποία δεν μπορώ να μπω στο ρουτερ από μακριά.
    Όταν απενεργοποιω την κινητη, τότε το whatismyip μου δείχνει την ip της adsl σύνδεσης και με αυτην μπαινω κανονικά στο ρουτερ.
    Το περίεργο είναι ότι όταν είμαι στο τοπικό δίκτυο στο σπίτι , οποία ip και να βάλω από τις δύο, μπαίνω κανονικά στο interface του ρουτερ.
    Ενώ όταν είμαι εκτός δικτύου θα πρέπει να βάζω μόνο την ip της adsl σύνδεσης. Άλλα δυστυχώς η ddns υπηρεσία που δοκίμασα δείχνει την ip του bοnding tunnel και όχι της adsl.
    Μπορεί να βοηθήσει καποιος? Είναι θέμα port forward?

  7. #7
    Εγγραφή
    26-08-2005
    Ηλικία
    62
    Μηνύματα
    5
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    5120/448
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΛΑΓΟΝΗΣΙ
    Τελικά, success!!

    Για όσους λοιπόν μερακλήδες ενδιαφέρονται να χρησιμοποιήσουν το COSMOTE Home Speed Booster σε οικιακό τοπικό δίκτυο με πολλές συσκευές και μεγαλες δυνατότητες παραμετροποίησης, η χρήση δεύτερου Router υψηλών επιδόσεων είναι τελικά απολύτως απαραίτητη.

    Στη δική μου περίπτωση, το δεύτερο Router είναι το εξαιρετικό ASUS RT-AC87U
    Η συνδεσμολογία που ακολούθησα με επιτυχία έχει ως εξής:

    1. HUAWEI HA35 Hybrid - Cosmote Home Speed Booster
    IP=192.168.2.1
    WAN < OTE ADSL Line
    LAN1 > ASUS WAN
    LAN2/LAN3/LAN4=Not Connected
    WLAN=Off
    UPnP=Off
    DDNS=On
    DHCP Server=192.168.2.2 <> 192.168.2.10
    Port Forwarding=Not Used
    DMZ=192.168.2.2

    2. ASUS RT-AC87U
    IP=192.168.1.1
    WAN < LAN1 of HUAWEI HA35 Speed Booster
    WAN Connection Type: Automatic or Static IP=192.168.2.2
    LAN Ports & WLAN: Διασυνδέσεις συσκευών τοπικού δικτύου LAN
    WLAN=On
    UPnP=Off
    DDNS=On
    DHCP Server=192.168.1.2 <> 192.168.1.249 (επιλογή χρήστη)
    Port Forwarding/NAT: Ενεργό, σύμφωνα με τις απαιτήσεις του κάθε χρήστη.

    Το "κλειδί" της επιτυχίας είναι η ρύθμιση DMZ στο Huawei Hybrid - περνάει όλες τις πόρτες στο δεύτερο Router, το οποίο και κάνει τη διαχείρηση ΟΛΩΝ των συσκευών του τοπικόυ δικτύου (Port Forwarding, VPN αν υποστηρίζεται κλπ).

    ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ

    1. Απαιτείται δημιουργία νέου κανόνα ACL (HTTP/WAN) στο HUAWEI Speed Booster.
    (Internet-> Network Security). Thank you Pankostas!

    2. ΔΕΝ υπάρχει δυνατότητα απομακρυσμένης σύνδεσης στο web interface του Huawei Speed Booster γιατί ΟΛΕΣ οι κλήσεις/πόρτες δρομολογούνται (λόγω DMZ) στο δεύτερο Router. Ομως πλέον αυτό δεν έχει και ιδιαίτερη σημασία γιατί το Huawei παραμετροποιείται μιά φορά στην αρχή και μετά το ξεχνάς. Βέβαια αν χρειαστεί, μπορεί να συνδεθεί κάποια απο τις ελεύθερες θύρες του (LAN2/3) απ' ευθείας σε ένα PC ή notebook.

    3. Η πρόσβαση σε συσκευές απο τοπικό δίκτυο LAN μέσω external IP δεν είναι προς το παρόν εφικτή.
    Η δυνατότητα NAT Loopback σύμφωνα με τον ΟΤΕ θα ενεργοποιηθεί με μελλοντική αναβάθμιση του λογισμικού (firmware) του Huawei Hybrid. Το πρόβλημα αυτό ξεπερνιέται με τη δημιουγια και δεύτερης εικονικής συσκεής με LAN IP. Ετσι πάντα κάποια απο τις "δύο" θα είναι ενεργή (Thanks for the tip, wnet)

    4. Με τη συνδεσμολογία αυτή ΔΕΝ υπάρχει πρόβλημα και με ευρυζωνική (VoIP) τηλεφωνία γιατί το Huawei Hybrid λειτουργεί σαν κανονικό Gateway και όχι σαν απλό modem (bridged mode connection).

    5. Στη πίσω πλευρά του Huawei Hybrid (speed booster), πίσω απο αποσπώμενο καπάκι, υπάρχουν 2 υποδοχές SMA για σύνδεση εξωτερικών κεραιών με σκοπό τη βελτίωση της λήψης LTE/4G. Οι κεράιες αυτές ΔΕΝ περιλαμβάνονται στο πακέτο του Huawei αλλά πιθανόν να είναι χρήσιμες σε περιοχές με χαμηλό σήμα. Δεν γνωρίζω αν τις διαθέτει η COSMOTE αλλά βρίσκονται εύκολα με μία αναζήτηση στο Internet.

    ** ΤΕΛΟΣ ΚΑΛΟ, ΟΛΑ ΚΑΛΑ**

  8. #8
    Εγγραφή
    04-04-2005
    Περιοχή
    ΚΑΤΕΡΙΝΗ
    Μηνύματα
    1.739
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΤΕΡΙΝΗ
    Router
    Asus Rt-ax92
    Πολύ καλός οδηγός . Μπράβο. Έχω ένα Tp Link w8980 το οποίο το είχα αφησει στην άκρη. Κάποια στιγμή μπορεί να το δοκιμάσω με τον οδηγο σου. Αν έχω καποια απορία θα σε ρωτήσω.Πάντως αν είχε ένα ppoee pass through θα ήταν πιο εύκολο.
    Αυτό που μένει να καταφέρουμε ειναι να μην ριξει ο ΟΤΕ σε 20gb Τον Αυγουστο. Βασικά πρέπει να ανέβει το όριο .

  9. #9
    Εγγραφή
    05-07-2009
    Περιοχή
    Πετρουπολη
    Μηνύματα
    930
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    105000/10996
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ
    Router
    Speedport plus
    SNR / Attn
    9.5(dB) / 6.5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Επειδή με ενδιαφέρει λόγω όχι ικανοποιητικής λήψης 4g (1 γραμμή) ποια κεραια θα προτείνατε για ενίσχυση σήματος? θα εκτιμούσα κάποιο λίνκ αν είναι εύκολο. Ευχαριστώ

  10. #10
    Εγγραφή
    28-05-2016
    Μηνύματα
    1
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Καλησπέρα παιδιά, μόλις πήρα κι εγώ το Cosmote Hybrid γιατί με απλή ADSL στη περιοχή μου κλείδωνα στα 7-8mbps. O οδηγός του winware φαίνεται πολύ χρήσιμος, μάλλον θα χρησιμοποιήσω αυτές τις ρυθμίσεις όταν αρχίσω να περνάω πόρτες αύριο.
    Γενικά δουλεύει αρκετά καλά, μου έδωσε ταχύτητες κοντά στα 22/6 (μέσω speedtest πάντα) και είναι εμφανές στο browsing και στο streaming ότι είναι πολύ πιο γρήγορο. Έχω δύο θεματάκια όμως.
    1.Gaming
    Ο βασικός λόγος που το πήρα έιναι για να το τεστάρω να δω τι θα μου δώσει σε gaming καλύτερα από πριν που η κατάσταση ήταν ψιλοαπελπιστική σε συγκεκριμένα games. Είχα διαβάσει ότι συνδέσεις 3G και Satellite είναι ασταθής για gaming και μετά από 1-2 ώρες δοκιμής φαίνεται πως έτσι είναι. Έχει πολλά spikes κατα τη διάρκεια του παιχνιδιού, αλλά έχει και κομμάτια smooth gameplay καλύτερα από πριν. Είναι αρκετά ενοχλητικό πάντως. Υπάρχει κάποιος τρόπος μέσω τον ρυθμίσεων να βελτιώσω τα προβλήματα αυτά προτού το επιστρέψω? Ίσως στο Internet -->Bandwidth Control?
    2.Αποσυνδέσεις
    Έχω συχνό πάγωμα του διαμοιρασμού internet. Το router έχει τις ενδείξεις κανονικά φωτισμένες ότι έχω DSL on, αλλά δε δίνει ούτε σε wireless ούτε σε LAN. Όταν προσπαθώ να μπω στις ρυθμίσεις του router ούτε εκεί μπαίνει. Μόνη λύση να κάνω switch off το router. Το έχει συναντήσει κανείς άλλος αυτό το πρόβλημα? Έχει ήδη συμβεί 3 φορές τις τελευταίες 5 ώρες.
    Ευχαριστώ!

  11. #11
    Εγγραφή
    04-04-2005
    Περιοχή
    ΚΑΤΕΡΙΝΗ
    Μηνύματα
    1.739
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΤΕΡΙΝΗ
    Router
    Asus Rt-ax92
    Ζητά να πας σε fast path αν δεν είσαι ήδη. Εμένα το ping ανέβηκε σε σχέση με το speedport entry 2i αλλά δεν παίζω παιχνίδια

  12. #12
    Εγγραφή
    28-08-2003
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    1.191
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL Tellas Full
    Ταχύτητα
    12000/999
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Tellas - ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ
    Router
    Oxygen
    Πολύ καλός οδηγός winware, μπράβο!
    Απορία για την Παρατήρηση 3 που γράφεις:
    3. Η πρόσβαση σε συσκευές απο τοπικό δίκτυο LAN μέσω external IP δεν είναι προς το παρόν εφικτή.
    Η δυνατότητα NAT Loopback σύμφωνα με τον ΟΤΕ θα ενεργοποιηθεί με μελλοντική αναβάθμιση του λογισμικού (firmware) του Huawei Hybrid. Το πρόβλημα αυτό ξεπερνιέται με τη δημιουγια και δεύτερης εικονικής συσκεής με LAN IP. Ετσι πάντα κάποια απο τις "δύο" θα είναι ενεργή (Thanks for the tip, wnet)
    Πως έφτιαξες εικονική συσκευή με lan ip ??

  13. #13
    Εγγραφή
    26-08-2005
    Ηλικία
    62
    Μηνύματα
    5
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    5120/448
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΛΑΓΟΝΗΣΙ
    Σχετικά με κεραίες LTE/4G για χρήση με HUAWEI HA35 Hybrid (Home Speed Booster)

    1. Huawei Original (με αμφίβολα αποτελέσματα)

    https://www.amazon.co.uk/Huawei-Exte...ei+LTE+antenna

    2. Εξωτερική/Κατευθυντική Ιστού (πολύ καλή και future-proof)
    Broadband Directional antenna for LTE 650-2700MHz (18701)


    http://www.wimo.com/lte-4g-antennas_e.html#18701

    Σχετικά με δεύτερη/εικονική συσκευή:


    Device 1 (LAN IP): 192.268.1.xxx:Port
    Device 2 (External IP): http://{myhome.homeip.net:Port} <-- DDNS address pointing to your home network device


    όπου Device1 & Device 2 είναι ή ίδια δικτυακή συσκευή

    Αναλόγως της είδους σύνδεσης του client (πχ. smartphone), τοπικά ή μέσω internet, θα έχουμε ένεργή (εικόνα, σε περίπτωση κάμερας) μία απο τις δύο "συσκευές"

    Ελπίζω να βοήθησα.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος winware : 30-05-16 στις 13:05.

  14. #14
    Εγγραφή
    05-07-2009
    Περιοχή
    Πετρουπολη
    Μηνύματα
    930
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    105000/10996
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ
    Router
    Speedport plus
    SNR / Attn
    9.5(dB) / 6.5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Σε ευχαριστώ πολύ για τις προτάσεις.

  15. #15
    Εγγραφή
    28-08-2003
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    1.191
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL Tellas Full
    Ταχύτητα
    12000/999
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Tellas - ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ
    Router
    Oxygen
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από winware Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σχετικά με κεραίες LTE/4G για χρήση με HUAWEI HA35 Hybrid (Home Speed Booster)

    1. Huawei Original (με αμφίβολα αποτελέσματα)

    https://www.amazon.co.uk/Huawei-Exte...ei+LTE+antenna

    2. Εξωτερική/Κατευθυντική Ιστού (πολύ καλή και future-proof)
    Broadband Directional antenna for LTE 650-2700MHz (18701)


    http://www.wimo.com/lte-4g-antennas_e.html#18701

    Σχετικά με δεύτερη/εικονική συσκευή:


    Device 1 (LAN IP): 192.268.1.xxx:Port
    Device 2 (External IP): http://{myhome.homeip.net:Port} <-- DDNS address pointing to your home network device


    όπου Device1 & Device 2 είναι ή ίδια δικτυακή συσκευή

    Αναλόγως της είδους σύνδεσης του client (πχ. smartphone), τοπικά ή μέσω internet, θα έχουμε ένεργή (εικόνα, σε περίπτωση κάμερας) μία απο τις δύο "συσκευές"

    Ελπίζω να βοήθησα.
    Εννοείς φτιάχνεις εικονική συσσκευή/προφίλ στις ρυθμίσεις της εφαρμογής που βλέπει τις κάμερες. ΟΚ αυτό είναι γνωστός τρόπος, έλεγα μήπως υπήρχε κάτι διαφορετικό. Σ' ευχαριστώ!

Σελ. 1 από 41 12361121 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Hybrid Access Cosmote
    Από pankostas στο φόρουμ COSMΟΤΕ
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-05-16, 00:02
  2. Hybrid Access
    Από Ligkas στο φόρουμ COSMOTE VDSL
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-04-16, 11:45
  3. Cosmote Hybrid?
    Από Panagiotis477 στο φόρουμ COSMΟΤΕ
    Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-03-16, 19:32
  4. Μηνύματα: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-03-16, 16:07
  5. Cosmote Huawei E122 και Win 10
    Από bromiaris1gr στο φόρουμ Windows
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-01-16, 21:25

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας