Σελ. 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 16-30 από 34
  1. #16
    Εγγραφή
    06-11-2005
    Περιοχή
    ΝΙΚΑΙΑ - ΚΑΡΑΒΟΣΤΑΜΟ
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    1.914
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΣ
    Router
    ΖΤΕ H367N
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimitrisalexa Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για να τα ξεκαθαρίσω...
    1.Είχα vdsl στην Forthnet όπου η σύμβαση έληγε στις 23 ιουνίου
    2.Άλλαξα εταιρία και πήγα στην hol αλλα με adsl γραμμή
    και αυτή μου λέει τα άλλα που θα πλήρωνες σαν ρύτρα δν θα τα πληρώσεις γτ έχεις δίκιο ότι σου κάναμε αντιπροσφορά την ίδια ημέρα που ενεργοποιήθηκες στην άλλη εταιρία
    3.Μου λεεί να πληρώσω 100 την υποβάθμιση της vdsl σε adsl και επειδη η συμβαση τις vdsl έληγε στις 23 ιουνιου ένα μηνα μετά πρέπει να τα πληρώσεις.
    Έκανες διακοπή πριν την λήξη του συμβολαίου σου. Έχεις penalty.
    Σιφούνι μου στραβόραδο παλιά καταβολάδα,
    Κρασάκι μου που σ' έπινα όλη την εβδομάδα...

  2. #17
    Εγγραφή
    23-05-2016
    Περιοχή
    AΘΗΝΑ ΚΕΝΤΡΟ
    Ηλικία
    30
    Μηνύματα
    31
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΚΑΡΟΛΟΥ
    Router
    ZTE 267A
    αμα δεν τα πληρώσω ??? ...ασε που δε εχω κιολας αυτο το καιρο να τα δωσω

  3. #18
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Δυστυχώς έκανες πρόωρη διακοπή και πρέπει να τα πληρώσεις, με πιθανότητα να έχεις δικαστικά τραβήγματα.
    Το σίγουρο είναι ότι αν στο μέλλον θελήσεις να επιστρέψεις πάλι στην Forthnet, τότε αναγκαστικά θα τα πληρώσεις διαφορετικά σύνδεση δεν θα έχεις.
    Στη θέση σου θα έκανα έναν διακανονισμό ώστε να τα εξοφλήσω τμηματικά.

  4. #19
    Εγγραφή
    18-09-2014
    Μηνύματα
    769
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    _
    Ήδη η ΕΕΚΤ (Ένωση Εταιρειών Κινητής Τηλεφωνίας) ετοιμάζει ένα είδος "Τειρεσία" για τους κακοπληρωτές. Αργά ή γρήγορα, κάτι ανάλογο θα γίνει και στη σταθερή τηλεφωνία. Οπότε ακόμα κι αν δε σε κυνηγήσει δικαστικά η Forthnet, σε 2 χρόνια θα έχεις πρόβλημα να βρεις καλό φτηνό συμβόλαιο διότι:
    - Η Vodafone θα γνωρίζει ότι έχεις αφήσει απλήρωτη τη Forthnet, και δε θα καίγεται να σου κάνει χαμηλή προσφορά.
    - Ο ΟΤΕ δεν πρόκειται να ρίξει ποτέ τις τιμές του.
    - H Cyta θα υπάρχει ως τότε;

    Oπότε θα σου απομένει μόνο η Wind.

  5. #20
    Εγγραφή
    08-03-2009
    Μηνύματα
    1.170
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ekrepali Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ήδη η ΕΕΚΤ (Ένωση Εταιρειών Κινητής Τηλεφωνίας) ετοιμάζει ένα είδος "Τειρεσία" για τους κακοπληρωτές. Αργά ή γρήγορα, κάτι ανάλογο θα γίνει και στη σταθερή τηλεφωνία. Οπότε ακόμα κι αν δε σε κυνηγήσει δικαστικά η Forthnet, σε 2 χρόνια θα έχεις πρόβλημα να βρεις καλό φτηνό συμβόλαιο διότι:
    - Η Vodafone θα γνωρίζει ότι έχεις αφήσει απλήρωτη τη Forthnet, και δε θα καίγεται να σου κάνει χαμηλή προσφορά.
    - Ο ΟΤΕ δεν πρόκειται να ρίξει ποτέ τις τιμές του.
    - H Cyta θα υπάρχει ως τότε;

    Oπότε θα σου απομένει μόνο η Wind.
    Για να συμβεί αυτό θα πρέπει πρώτα να συμφωνήσουν όλες οι εταιρείες να σταματήσουν τον σημερινό φρενήρη ρυθμό των προσφορών και των πολλαπλών αντιπροσφορών μεταξύ τους.
    ΔΕΝ ΗΞΕΡΕΣ
    ΔΕΝ ΡΩΤΑΓΕΣ
    ΑΣ ΠΡΟΣΕΧΕΣ

  6. #21
    Εγγραφή
    23-10-2008
    Περιοχή
    ATH
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    107
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    40000/5000
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΤΡΑΓΑΝΑ
    Router
    Vodafone-H-300s
    SNR / Attn
    7(dB) / 24(dB)
    Mια από τα ίδια και σε εμένα .
    έκανα αίτηση στην vodafone για φορητοτητα από forthnet triple play (αορίστου) με παίρνει η forthnet μετά από μια εβδομάδα + περίπου και μου κάνει αντιπροσφορά που δέχομαι , την επομένη μου στέλνει μήνυμα η vodafone ότι η γραμμή θα ενεργοποιηθεί την δευτέρα 6/6/16 ,αφού έχω στείλει αίτημα ακύρωσης !!? ,την επομένη μήνυμα από vodafone ότι το αίτημα δεν έγινε δεκτό εκπρόθεσμο κτλ μάλιστα με ενημέρωσαν τηλεφωνικώς ότι η forthnet ενώ έχει παραδώσει την γραμμή μου έκαναν ακυρη αντιπροσφορά .
    την ίδια ημέρα μου στέλνουν ρουτερ της vodafone ,και ταυτόχρονα μήνυμα από ελτα για παραλαβή ρουτερ forthnet ?????? (είχα πρόβλημα και το ζήτησα στην αντιπροσφορά ) , επίσης ίδια ημέρα μου έρχονται 3 λογαριασμοί με διαφορετικά ποσά στον καθένα από nova-forthnet ενώ έχω εξοφλήσει εμπρόθεσμα όλες τις εκκρεμότητες ,μπαινω στο forthnet account και δεν βγάζω άκρη με τις λογιστικές αλχημείες που κάνουν !!
    θα κάνω υπομονή μέχρι αύριο που θα ενεργοποιηθεί η γραμμή μου στην vodafone καθώς δεν ενοχλεί που θα αλλάξω εταιρία μιας και η πρόταση της forthnet ήταν σχεδόν ισάξια με της vodafone ειδικά μετά το τελευταία λογιστικά tips που εφαρμόζουν λέω μακριά από φορθνετ !!
    Αν και τελικα δεν είμαι και τόσο σίγουρος ποια εταιρία θα παρέχει υπηρεσίες την δευτέρα 6/6 !!!!!!!!!!!!!???????

  7. #22
    Εγγραφή
    25-04-2007
    Μηνύματα
    4.154
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Σύμφωνα με αυτά που περιγράφεις η Vodafone θα σου παρέχει υπηρεσίες.

    Προσοχή στην προθεσμία ακύρωσης αίτησης που ανέφερε ο jkoukos εξαρχής γενικά σε προσφορές-αντιπροσφορές.

  8. #23
    Εγγραφή
    09-04-2015
    Μηνύματα
    418
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    Συνιστώ να κάνετε αίτηση στον ΟΤΕ που επεξεργάζεται τα αιτηματα πιο αργά, και πάντα τηλεφωνικά, χωρίς να υπογράψετε κανενα συμβολαιο.

  9. #24
    Εγγραφή
    25-04-2007
    Μηνύματα
    4.154
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Καλό

  10. #25
    Εγγραφή
    23-10-2008
    Περιοχή
    ATH
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    107
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    40000/5000
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΤΡΑΓΑΝΑ
    Router
    Vodafone-H-300s
    SNR / Attn
    7(dB) / 24(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Hodad Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σύμφωνα με αυτά που περιγράφεις η Vodafone θα σου παρέχει υπηρεσίες.

    Προσοχή στην προθεσμία ακύρωσης αίτησης που ανέφερε ο jkoukos εξαρχής γενικά σε προσφορές-αντιπροσφορές.
    η απορία μου έχει να κάνει με το αίτημα ακύρωσης καθώς η forthnet μου έκανε αντιπρόταση τις 30/5/16 έστειλα αίτημα ακύρωσης στην vodafone την 1/6/16 και τις 2/6/16 με ενημέρωσαν με γραπτό sms 10:10πμ για την παραλαβή εξοπλισμού 4:43μμ για προβλεπόμενη ημερομηνία ενεργοποίησης (δευτερα 6/6/16)
    την επομένη 3/6/16 νέο sms από vodafone ότι το αίτημα ακύρωσης απορρίπτεται καθώς υποβλήθηκε εκπρόθεσμα ,και πως " για αποδεκτό αίτημα θα πρέπει να αποσταλεί έως και 3 εργάσιμες (08:00-15:00) από την ημερομηνία ενεργοποίησης για την οποία σας έχουμε ήδη ενημερώσει "
    Γενικότερο συμπέρασμα ειναι πως και η vodafone από την πλευρά της χρησιμοποίησε ανορθόδοξο τρόπο καθώς είχα ενημέρωση για ενεργοποίηση γραμμής 2 εργάσιμες ημέρες, πριν εάν θεωρηθεί το σαββατο εργάσιμη . όπως και να έχει εάν ενεργοποιηθώ στην vodafone φοβάμαι μήπως έχω πρόβλημα με την φορθνετ για σπάσιμο συμβολαίου ! ???

  11. #26
    Εγγραφή
    25-04-2007
    Μηνύματα
    4.154
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Αν έστειλες αίτημα ακύρωσης στις 1/6 πριν το μεσημέρι τότε είναι εμπρόθεσμο. Το Σάββατο δε νομίζω να πιάνεται για εργάσιμη.

    Από τη στιγμή που έκανες ανανέωση συμβολαίου (και δέσμευσης) στις 30/5 τότε όταν θα ενεργοποιηθείς στη Vodafone θα σου ζητήσουν τέλος διακοπής από τη Forthnet. Ενδεχομένως να έχεις λάβει και σχετικό μήνυμα που σε ενημερώνει για μεταβολή στις 30/5-1/6. Το αν θα πρέπει να το πληρώσεις τώρα έχει να κάνει με το αν έχει γίνει κάποια παρατυπία στη διαδικασία.

    Όπως έγραψα παραπάνω, με τις αντιπροσφορές και τις αιτήσεις ενεργοποίησης σε άλλο πάροχο θέλει πολύ μεγάλη προσοχή, ειδικά όταν η αίτηση γίνεται για να πετύχει κάποιος καλύτερη τιμή σε αντιπροσφορά, και βέβαια όσον αφορά αυτό που ανέφερε ο συμφορουμίτης για τον ΟΤΕ δεν ισχύει (με κάθε καλή πρόθεση, αν γνωρίζει κάτι παραπάνω ας ενημερώσει). Αίτηση ενεργοποίσης απαγορεύεται να γίνει τηλεφωνικώς (ακόμα και σε τηλεφωνική συμφωνία στέλνεται η αίτηση με κούριερ για να υπογραφεί) και επίσης είναι ο μόνος πάροχος που μπορεί να "επισπεύσει διαδικασίες".

  12. #27
    Εγγραφή
    23-10-2008
    Περιοχή
    ATH
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    107
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    40000/5000
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΤΡΑΓΑΝΑ
    Router
    Vodafone-H-300s
    SNR / Attn
    7(dB) / 24(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Hodad Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν έστειλες αίτημα ακύρωσης στις 1/6 πριν το μεσημέρι τότε είναι εμπρόθεσμο. Το Σάββατο δε νομίζω να πιάνεται για εργάσιμη.

    Από τη στιγμή που έκανες ανανέωση συμβολαίου (και δέσμευσης) στις 30/5 τότε όταν θα ενεργοποιηθείς στη Vodafone θα σου ζητήσουν τέλος διακοπής από τη Forthnet. Ενδεχομένως να έχεις λάβει και σχετικό μήνυμα που σε ενημερώνει για μεταβολή στις 30/5-1/6. Το αν θα πρέπει να το πληρώσεις τώρα έχει να κάνει με το αν έχει γίνει κάποια παρατυπία στη διαδικασία.

    Όπως έγραψα παραπάνω, με τις αντιπροσφορές και τις αιτήσεις ενεργοποίησης σε άλλο πάροχο θέλει πολύ μεγάλη προσοχή, ειδικά όταν η αίτηση γίνεται για να πετύχει κάποιος καλύτερη τιμή σε αντιπροσφορά, και βέβαια όσον αφορά αυτό που ανέφερε ο συμφορουμίτης για τον ΟΤΕ δεν ισχύει (με κάθε καλή πρόθεση, αν γνωρίζει κάτι παραπάνω ας ενημερώσει). Αίτηση ενεργοποίσης απαγορεύεται να γίνει τηλεφωνικώς (ακόμα και σε τηλεφωνική συμφωνία στέλνεται η αίτηση με κούριερ για να υπογραφεί) και επίσης είναι ο μόνος πάροχος που μπορεί να "επισπεύσει διαδικασίες".
    επικοινώνησα με την φορθνετ και με ενημέρωσαν πως εάν ενεργοποιηθεί η γραμμή μου από την vodafone υπάρχει περιθώριο χρόνου υπαναχώρησης από την vodafone υποβάλλοντας αίτημα στην φορθνετ καθώς δεν θα υπάρχει χρέωση ,τους ρώτησα εάν μπορώ να κάνω αντίστοιχα αίτημα υπαναχώρησης από την forthnet και μου απάντησαν πως θα έχω ποινή !

    - - - Updated - - -

    επίσης στην δεύτερη παράγραφο γράφεις πως αίτηση ενεργοποίησης απαγορεύεται να γίνει τηλεφωνικά χρειάζεται έγγραφη υπογεγραμμένη αίτηση , στην δική μου περίπτωση έχω δώσει έγγραφη συγκατάθεση μόνο στην vodafone , όπου έκανα με φυσική παρουσία στο κατάστημα αίτηση φορητοτητας .
    στην στην φορθνετ έχω δώσει μόνο τηλεφωνική συγκατάθεση και περιμένω από κουριερ να μου σταλεί ρουτερ , μήπως να αρνηθώ την παραλαβή του ?

  13. #28
    Εγγραφή
    25-04-2007
    Μηνύματα
    4.154
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Υπαναχώρηση τίθεται όταν είσαι στην Α εταιρία, ενεργοποιείσαι στη Β και γυρίζεις πάλι στην Α εντός συγκεκριμένου χρονικού διαστήματος.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Ε.Ε.Τ.Τ
    Ειδικά για τις συμβάσεις από απόσταση ή εκτός εμπορικού καταστήματος, σε κάθε κείμενο σύμβασης, περιλαμβάνονται και τα έντυπα Δήλωσης Υπαναχώρησης. Στην περίπτωση αυτή, έχετε εκ του νόμου δικαίωμα να υπαναχωρήσετε από τη σύμβαση, αζημίως, εντός 14 ημερών από τη σύναψή της, εκτός εάν σε ειδική διάταξη ή στη σύμβαση προβλέπεται μεγαλύτερη προθεσμία.
    Στη Forthnet δεν έκανες αίτηση ενεργοποίησης (γιατί προφανώς ήσουν ήδη ενεργός), συμφώνησες για ένα πακέτο προσφοράς/επέκταση συμβολαίου, ονόμασέ το όπως θες. Στην περίπτωση αυτή γίνεται και τηλεφωνικώς με ηχογράφηση καθώς η εταιρία έχει ήδη τη γραμμή σου και απλά ανανεώνει ένα πακέτο με υπηρεσίες που παρέχει η ίδια.
    Αν παραλάβεις ρούτερ να ξέρεις ότι θα πληρώσεις τέλος διακοπής στη Forthnet σίγουρα καθώς αποδέχεσαι και γραπτώς με την υπογραφή παραλαβής. Αν αποφασίσεις ότι θα μείνεις στην Vodafone μην το παραλάβεις.

  14. #29
    Εγγραφή
    18-09-2014
    Μηνύματα
    769
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    _
    Παλιά που οι φορητότητες γίνονταν σε ρυθμούς χελώνας, παίζαμε άνετα μπάλα. Τώρα έχουν στενέψει τα πράγματα, αλλά και πάλι υπάρχουν τρόποι για να μην έχετε τέτοια μπλεξίματα.

    To λάθος είναι ότι "υπογράφετε" συμβόλαιο στον πάροχο που σας κάνει την αντιπροσφορά, χωρίς να δηλώνετε επιφύλαξη.

    Στην προκειμένη περίπτωση θα έπρεπε να δεχτείτε το συμβόλαιο της Forthnet (ώστε να στείλει αίτημα φορητότητας στη Vodafone), αφού πρώτα ζητήσετε ειδικό προφορικό όρο ότι θα σας παρέχουν 100% έκπτωση στα τέλη πρόωρης κατάργησης του συμβολαίου, σε περίπτωση που η Vodafone δε κάνει δεκτό το αίτημα υπαναχώρησης και αναγκαστείτε να μείνετε εκεί.

    Όλα γίνονται, αρκεί να είστε σωστά προετοιμασμένοι για παν ενδεχόμενο.

  15. #30
    Εγγραφή
    25-04-2007
    Μηνύματα
    4.154
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Στην προκειμένη περίπτωση η Forthnet πρέπει να στείλει αίτημα ακύρωσης (όχι φορητότητα, φορητότητα κάνει η Vodafone) το οποίο υπογράφεται από τον ίδιο το συνδρομητή (μπορεί και ο ίδιος ο συνδρομητής αλλά συνήθως αναλαμβάνει ο υπάλληλος να το στείλει εκ μέρους του, φαντάζομαι γιατί έχει και εργασιακό όφελος).
    Αν η Vodafone δεν κάνει δεκτό το αίτημα ακύρωσης τότε ο συνδρομητής πληρώνει το τέλος διακοπής στην Forthnet.
    Αίτημα υπαναχώρησης γίνεται αφού ενεργοποιηθεί στη Vodafone και αν πληροί όλες τις προϋποθέσεις δεν πληρώνει τέλος σε κανένα.

    Ειδικοί προφορικοί όροι δεν υπάρχουν και δεν είναι στην ευχέρεια του συνδρομητή να ορίσει ό,τι θέλει. Υπάρχει "γραμμή" της κάθε εταιρίας, όροι που έχουν την ευχέρεια να κάνουν οι υπάλληλοι πάλι από "γραμμή" της εταιρίας και μ@$#%κιες που λένε οι υπάλληλοι για να κάνουν συμβόλαια οπότε αν ανακαλεστεί η ηχογράφηση τότε μπορεί και να γίνει κάποια εξαίρεση.

    Όπως είπε και ο ekrepali, όλα γίνονται αλλά πρέπει να είσαι καλά ενημερωμένος για να μην έχει μπλεξίματα. Ακόμα και προς το συμφέρον του συνδρομητή να είναι η κατάληξη το να ταλαιπωρείται με εξυπηρέτηση πελατών, έγγραφες αιτήσεις, ΕΕΤΤ κτλ δεν αξίζει για όλους τα 5 ευρώ π.χ. που μπορεί να κερδίσει.

Σελ. 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. OTE TV INTERNET ΣΕ 2 ΤΗΛΕΟΡΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΑΛΛΑΓΗ ΑΠΟΚΩΔΙΚΟΠΟΙΗΤΗ
    Από dimtsam στο φόρουμ DVB-T, Tηλεοράσεις, IPTV
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-04-16, 15:10
  2. Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-04-16, 09:33
  3. Πώς ρυθμίζω τους χαρακτήρες σε sms
    Από panos28 στο φόρουμ Android
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-02-16, 00:51
  4. Elastix 2.4 - πως αλλάζω να ακούγετε ήχος και όχι τόνος?
    Από thanosgen στο φόρουμ Voice over IP (VoIP) Software
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-12-15, 12:16
  5. πως μπορώ να μεταφέρω το project του pinnacle 17 σε άλλο υπολογιστή
    Από melabes στο φόρουμ Audio, Video και Φωτογραφία
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-08-15, 00:58

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας