Σελ. 4 από 10 ΠρώτηΠρώτη ... 234569 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 46-60 από 137
  1. #46
    Εγγραφή
    03-09-2011
    Μηνύματα
    3.279
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    Όσο πιάνει
    ISP
    Cosmote-LTE
    Router
    Mikrotik Chateau LTE18
    Ναι μειωνει τα db και δε νομιζω να ειναι εικονικο. Αν το βαλω 0 δειχνει περισσοτερα db. ναι αυτο πηρα, ξερω ποσο dbi κεραιες εχει.


    Απλα απο ενα σημειο και μετα οσο και να το βαζω τα ιδια λεει, για αυτο το αφησα 14.
    Άλλα Ντάλλα....

  2. #47
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.114
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Τι να σου πω, το σωστο και ο λογος που υπαρχει αυτο ειναι για να δηλωσουμε τι απολαβη εχει η κεραια μας σε dbi ωστε να δειχνουν και να ρυθμιζονται ολα σωστα.
    Αμα θελουμε μεγαλυτερη απολαβη και ποιο δυνατο wifi βαζουμε μεγαλυτερη κεραια με μεγαλυτερη απολαβη και δεν αλλαζουμε απλα ενα νουμερο που την δηλωνουμε!
    αμα ηταν να γινεται αυτο τοτε θα βαζανε σε ολα τις ιδιες και θα αλλαζανε τα νουμερα απλα στο antenna gain.
    Και καλα μεσα στο σπιτι, σε εξωτερικες ασυρματες ζευξεις ειναι η μερα με τη νυχτα η απολαβη των κεραιων.
    Εχω ξανακανει συγκρισεις και αλλες φορες πχ με panel που ειναι 14dbi και πιατο 80αρι με feeder που μαζι μπορει να ξεπερναει και τα 32dbi ακομα η απολαβη του.
    Εχω κανει τετοιες δοκιμες απειρες φορες.
    Προσωπικα δεν εχω δει κανενα κερδος πραγματικο απο το να βαζω μεγαλυτερα νουμερα, απλα μετραει τα παντα λαθος αμα ειναι στο 0 ή εχεις ποιο μεγαλο νουμερο.
    Τελος παντων δες αμα καλυπτεσαι σαν αποσταση παιξε και με το tx power αλλα οχι να ειναι στο Θεο γιατι απλα τρως πολυ ακτινοβολια στην μαπα.
    Αμα δεν καλυπτεσαι κανεις τα γνωστα κολπα που ειπαμε να βαλεις τις κεραιες που εχεις.
    Εγω αν ειχα προβλημα στο εξοχικο θα εβαζα 2 Χ 8dbi την μια την εχω ηδη και καθεται τωρα.

    Εδω μια φωτο απο το Rb μας ανοιχτο κατω κατω στα μεταλλικα τετραγωνακια που ειναι τα wifi φαινονται δεξια και αριστερα τους οι εισοδοι για κεραιες για pigtails δλδ : http://s00.yaplakal.com/pics/pics_or.../1/3975133.jpg
    δεν καταλαβαινω ομως γιατι εκανε κολληματα! http://s00.yaplakal.com/pics/pics_or.../3/5207393.jpg
    μηπως ειναι κατι αλλο εκεινα? και δεν ειναι ufl τελικα?
    δεν καταλαβαινω και τι λενε ειναι στα Ρωσικα! http://www.yaplakal.com/forum2/st/125/topic922857.html

    οπως φαινεται και απο τον οδηγο εδω περα επισης στα Ρωσικα παλι εχουν κανει κολληματα! http://weblance.com.ua/192-mikrotik-...y-antenny.html

    και ενας ΑΝΑΛΥΤΙΚΟΤΑΤΟΣ οδηγος στα Αγγλικα επιτελους!!! και ναι δυστυχως θελει κολληματα!
    https://bashny.net/t/en/287444


    τα βυσματακια που μοιαζουν με UFL φαινεται να ειναι καποια διαγνωστικα δυστυχως.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Nikiforos : 05-11-16 στις 13:26.

  3. #48
    Εγγραφή
    03-09-2011
    Μηνύματα
    3.279
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    Όσο πιάνει
    ISP
    Cosmote-LTE
    Router
    Mikrotik Chateau LTE18
    το tx power στο default παιζει καλα μιας και μου δινει απο οτι βλεπω στο στατθσ 30db. τις φωτος τις κραταω για μελετη.
    Άλλα Ντάλλα....

  4. #49
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.114
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από macro Εμφάνιση μηνυμάτων
    το tx power στο default παιζει καλα μιας και μου δινει απο οτι βλεπω στο στατθσ 30db. τις φωτος τις κραταω για μελετη.
    καλα παιζει αλλα ειναι μεγαλη ισχυ οπως εχω διαβασει αντιστοιχει με ενισχυση 17db επιπλεον.
    Ειπαμε οσο μεγαλυτερη απολαβη εχει η κεραια σου (πραγματικη κεραια) τοσο μικροτερη ενισχυση ισχυος χρειαζεσαι για να εχουν καλυτερο σημα οι wireless clients.
    Στην Αθηνα πχ που εχω το 109 και εχει 2 κεραιες εξωτερικες 4dbi εχω καλυτερο σημα απο το εξοχικο παντου και μεγαλυτερη καλυψη με μικροτερη ισχυ.
    Το εχω στο 10, στο εξοχικο θελει περισσοτερο αλλα συνηθως το εχω το ιδιο και σε καποια σημεια μπορει να μην πιανει αλλα επειδη εχω παντα ιντερνετ κινητης απεριοριστο και μονιμα με Η+ δεν με νοιαζει.
    Αμα για καποιο λογο θελω να πιασω ποιο μακρια το ανεβαζω παντα χειροκινητα ΠΟΤΕ δεν το βαζω default και μετα το αλλαζω παλι.
    Απο το κινητο οπως εχω ξαναπει που εχω δοκιμασει ολα τα σχετικα προγραμματα αγορασα αυτο και το θεωρω το καλυτερο : https://play.google.com/store/apps/d...nbox.pro&hl=el
    και εδω δοκιμαστικη εκδοση αν θελει κανεις να το δει : https://play.google.com/store/apps/d...m.birkot&hl=el

  5. #50
    Εγγραφή
    03-09-2011
    Μηνύματα
    3.279
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    Όσο πιάνει
    ISP
    Cosmote-LTE
    Router
    Mikrotik Chateau LTE18
    Εντωμεταξυ διαβαζοντας και ξενα φορα, εβαλα τη cpu στα 700 και δουλευει μια χαρα. Μεχρι εκει λενε οτι ειναι το ανωτατο safe οριο.
    Άλλα Ντάλλα....

  6. #51
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.114
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από macro Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εντωμεταξυ διαβαζοντας και ξενα φορα, εβαλα τη cpu στα 700 και δουλευει μια χαρα. Μεχρι εκει λενε οτι ειναι το ανωτατο safe οριο.
    καλησπερα, σορρυ για τι πραγμα μιλας? δεν καταλαβα...

  7. #52
    Εγγραφή
    03-09-2011
    Μηνύματα
    3.279
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    Όσο πιάνει
    ISP
    Cosmote-LTE
    Router
    Mikrotik Chateau LTE18
    Καλησπερα,

    ο/c το cpu ρε συ.

    system>routerboard>settings
    Άλλα Ντάλλα....

  8. #53
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.114
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    α καταλαβα, δεν τα πειραζω αυτα ποτε, δε νομιζω οτι υπαρχει καποιος λογος σε RB, ουτε και θα δω διαφορα σε κατι.
    Στο raspberry τα κανω κατι τετοια ομως , εχω και το παλιο αμα καει ευκαιρια για το νεο!

  9. #54
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.114
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2

  10. #55
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.114
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    καλησπέρα, οπως ειχα γραψει στο γενικο θεμα αλλα συνεχιζω εδω μιας και εχει να κανει προφανως με H/W προβλημα, ενα 711 που εχω με καμμενη wlan για ενα δευτερο router gateway, δειχνει να χανει την ethernet σχεδον καθε μερα μερικες φορες ισως μονο μια, ισως και καθολου στα logs.
    επειδη αυτη την στιγμη δεν κανει καποια δουλεια και ειναι απλα ανοιχτο δεν μπορω να δω καπου καποιο προβλημα.
    Αυτο ειχε απο αστροποβροντια χασει τα παντα, μετα το επανεφερα και μετα απο λιγο καιρο τελικα ειχε χασει την wlan, βραχυκυκλωνε και δεν περνουσε κινηση τπτ.
    Υπαρχει περιπτωση να εχει παθει ζημια και η ethernet?
    τονιζω οτι τοτε δεν ειχα ουτε σταθεροποιητη ρευματος που εχω τωρα με προστασια αντικεραυνικη, και δεν ειχα και γειωση μεσα στο κουτι του να γειωνει την utp με τον ιστο και την γη οπως εχω τωρα στο 411 που μπηκε στην θεση του.
    και να πω οτι το ρευμα του που παιρνει απο poe δεν κοβεται, μαλλον χανει μονο το lan.
    Τελος υπαρχει κατι να του βαλω να καταγραφει κατι ποιο λεπτομερες απο αυτο στο log παρακατω?
    μηπως κατι απο ενα αλλο RB στον ιδιο χωρο? πχ netwatch ή watchdog? δεν εχω ασχοληθει καθολου με αυτα η αληθεια ειναι!

    εχω 6 rbs μονο σε αυτο βλεπω κατι τετοιο στα logs!
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails Screenshot_2017-06-02_17-50-01.png  


  11. #56
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.114
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    καλημερα! επανερχομαι στο θεμα, τελικα το 711 ειναι για πεταμα....οντως χανει το δικτυο χωρις να κοπει το ρευμα το κανει πολυ συχνα.
    Τωρα με τις δοκιμες με το ιντερνετ κινητης τρεχει ενα vpn για να περναει ολο το awmn μεσω ιντερνετ κινητης σαν ενα δευτερο gw δλδ, κυριως για την περιπτωση που πεσει το awmn εκει και δεν φτανω.
    Ετσι χτες πχ ενω δουλευε σημερα δεν μπορουσα να μπω στις καμερες (το dvr cctv εχει gw το 711) και μπηκα απο την Ip του vpn interface.
    Ειδα οτι εκανε παλι διακοπη εχασε το vpn και για καποιο λογο μετα αυτοματα πηρε λαθος route.
    Ετσι πετυχα προσφορα ηδη απο πριν και παραγγειλα αυτο https://routerboard.com/RB951Ui-2HnD στα 59 ευρω να κανει παρεα στο αδερφακι του που ηδη υπαρχει εκει καιρο : https://routerboard.com/RB951G-2HnD

    Αυτα για την ιστορια, αν τυχει σε κανεναν εχει θεμα η ethernet μαλλον τσιπ θα ελεγα, και προκληθηκε μετα απο εντονα αστραποβροντια οταν το 711 ηταν εξωτερικο σε bb link και τοτε μαζι καηκε και η wireless και βραχυκυκλωνε.

  12. #57
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.322
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nikiforos Εμφάνιση μηνυμάτων
    καλημερα! επανερχομαι στο θεμα, τελικα το 711 ειναι για πεταμα....οντως χανει το δικτυο χωρις να κοπει το ρευμα το κανει πολυ συχνα.
    Τωρα με τις δοκιμες με το ιντερνετ κινητης τρεχει ενα vpn για να περναει ολο το awmn μεσω ιντερνετ κινητης σαν ενα δευτερο gw δλδ, κυριως για την περιπτωση που πεσει το awmn εκει και δεν φτανω.
    Ετσι χτες πχ ενω δουλευε σημερα δεν μπορουσα να μπω στις καμερες (το dvr cctv εχει gw το 711) και μπηκα απο την Ip του vpn interface.
    Ειδα οτι εκανε παλι διακοπη εχασε το vpn και για καποιο λογο μετα αυτοματα πηρε λαθος route.
    Ετσι πετυχα προσφορα ηδη απο πριν και παραγγειλα αυτο https://routerboard.com/RB951Ui-2HnD στα 59 ευρω να κανει παρεα στο αδερφακι του που ηδη υπαρχει εκει καιρο : https://routerboard.com/RB951G-2HnD

    Αυτα για την ιστορια, αν τυχει σε κανεναν εχει θεμα η ethernet μαλλον τσιπ θα ελεγα, και προκληθηκε μετα απο εντονα αστραποβροντια οταν το 711 ηταν εξωτερικο σε bb link και τοτε μαζι καηκε και η wireless και βραχυκυκλωνε.
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  13. #58
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.114
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από deniSun Εμφάνιση μηνυμάτων
    καλημερα, αχαχαχαχαχα ετσι ακριβως! θα κανει παρεα με το 411 το καμμενο....αιωνια η μνημη του....
    μου εχουν μεινει και ενα 433ΑΗ και ενα 435G καμμενα απο κεραυνους, απο μελος του awmn ακομα να τα παρει, και αυτα στην παρεα....welcome to the club 711!

  14. #59
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.322
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Κάπου είχα διαβάσει για προστασία από κεραυνούς.
    Έχεις ψάξει τίποτε;
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  15. #60
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.114
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Το εχω αναφερει και αλλες φορες ειχα βαλει και φωτος.
    Το συγκεκριμενο 711 οπως και ο προκατοχος του ενα 411 ειναι μεσα σε χωραφι με αμπελια και πορτοκαλιες κτλ.
    Ειναι μεσα σε ενα κουτι πανελ σε ιστο 3μετρων και εχει 65 μετρα UTP με POE μεχρι το σπιτι.
    Επειδη μονο απο αυτο σημειο βλεπει εναν γειτονα 464 μετρα μακρια καπου εκει.
    Για χρονια δεν ειχε γινει τπτ, καποια στιγμη εχασα το 411 αλλαξα πυκνωτες και δουλευε για καιρο.
    Μαλιστα του φλασαρα και openwrt αργοτερα και καποια στιγμη απλα πεθανε.
    Το 711 που μπηκε εκει, ενα βραδυ με αστραποβροντια παει και αυτο, βραχυκυκλωσε η wlan, εκανε επανεκινησεις κτλ.
    Μετα μπηκε αλλο 411 που ειχα δωσει σε αλλον και μου το δωσε και τοτε εβαλα αντικεραυνικη προστασια στο UTP δλδ πλεον γειωθηκε.
    Αν ειχε χωρο μεσα στο κουτι για καλωδια θα εβαζα και στην κεραια, αλλα το κουτι ειναι μαζι με πανελ και συνδεεται με ενα μονο pigtail και δεν εχει χωρο.
    Οι προστασιες για τις κεραιες ειναι ΜΟΝΟ με βυσματα Ntype. Θες μετατροπες και χωρο και θα ριξουν αρκετα το σημα.
    Αυτο στο utp κανει πολυ φτηνα κατω απο 15 ευρω αν θυμαμαι καλα.
    Απο τοτε περασαν ποσα χρονια δεν ξαναπαθε τπτ, αλλα μαζι με αυτο εβαλα και στο σπιτι απο εκει που παιρνει και αυτο ρευμα, εναν σταθεροποιητη ρευματος μετα το UPS που εχει προστασια για κεραυνους, απο υπερτασεις κτλ.
    πισω απο την μεταλλικη πλατη ειναι το κυκλωμα της κεραιας πανελ.


Σελ. 4 από 10 ΠρώτηΠρώτη ... 234569 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Mikrotik Routerboards με Openwrt
    Από Nikiforos στο φόρουμ MikroTik ADSL modems, routers & routerBOARDs
    Μηνύματα: 101
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-01-24, 12:48
  2. windows 8.1 repair...
    Από johnyb98 στο φόρουμ Windows
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-03-16, 13:46

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας