Σελ. 5 από 10 ΠρώτηΠρώτη ... 34567 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 61-75 από 137
  1. #61
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.346
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Αυτό το protector είναι που έχεις για προστασία από κεραυνούς;
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  2. #62
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.124
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από deniSun Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό το protector είναι που έχεις για προστασία από κεραυνούς;
    https://www.xpatit.gr/products/diktu...ks-detail.html

    και ολα https://www.xpatit.gr/products/diktu...rotection.html

    εννοειται οτι την γειωση την εχω πιασει στον μεταλλικο ιστο που ειναι πακτωμενος στο εδαφος, δεν εχω φωτο τωρα γιαυτο. Απο τοτε δεν εγινε ποτε ξανα τιποτα!
    Υπερταση απο κεραυνους κτλ ο κεραυνος δεν ειναι αναγκη να πεσει εκει, μπορει να πεσει χλμ μακρια και να κανει ζημια.
    Για το ιδιο σημειο θελουμε αλεξικεραυνα, ειναι χαμηλο το μερος οποτε δεν θελει, αλλα μπορει να μπει στο πινακα αντικεραυνικη προστασια και ακομα δεν εχω βαλει για επιπλεον ασφαλεια. http://www.schneider-electric.gr/doc...ontractors.pdf

    Και για τις καρτες wifi ειναι αυτο https://www.xpatit.gr/products/diktu...lk-detail.html
    αλλα επειδη ειναι σε βυσμα ntype δεν βολευε εδω και δεν εβαλα, θα ελεγα οτι καλο ειναι να υπαρχει οταν η περιοχη ειναι επιρεπης σε τετοια φαινομενα.

    Τοτε με το 411 ειχε πεσει σε βουνο κεραυνος, πηρε φωτια το βουνο!!!! ηρθε ελικοπτερο και την εσβησε, στον δρομο μου καηκαν 7 λαμπες φωτισμου, εμενα καηκαν 2 τροφοδοτικα απο καμερες CCTV, 2 CCD στις ιδιες, το ενα καναλι στο μηχανημα αυτο, και το 411. Σε γειτονες ποιο κατω καηκαν πλυντηρια, τηλεορασεις και αλλες συσκευες.
    Και στην παραλια εμαθα ακομα περισσοτερες ζημιες σε ηλεκτρονικα.
    Και μιλαμε για αποσταση τουλαχιστον 1-2χλμ απο εκει αναλογα το σημειο.

    Aμα πω τι ζημιες εχουν γινει Ανω Κυψελη και Γαλατσι ψηλα απο κεραυνους θα γραψω εκθεσεις! απλα απιστευτα πραγματα!!!!

    Ο σταθεροποιητης τασης που λεει οτι προστατευει και απο υπερτασεις κεραυνων κτλ ειναι αυτος http://www.msystems.gr/index.php?product=1749
    http://www.msystems.gr/files/product/1749.pdf

    απο τοτε που εβαλα αυτον και την προστασια στο UTP στο πανελ κουτι - RB τελος το προβλημα!
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Nikiforos : 26-06-17 στις 21:59.

  3. #63
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.124
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από puntomania Εμφάνιση μηνυμάτων
    χτες τα μεσάνυχτα... έσκασε ένα κεραυνός εδώ μπροστά στο δρόμο... έχω ( είχα ) ένα NanoStation M2 το οποίο συνδεόταν στο rb750r2 και άλλα 2 στο πίσω μέρος της αυλής. με το μπαμ... κάηκε το rb750 και απο τα 3 ΑΡ τα 2 έχουν καμένα τροφοδοτικά έβαλα άλλα... αλλά δεν δουλεύουν ενώ δείχνουν σήμα.

    και λέω τώρα... αν σε κάθε γραμμή που έρχεται απο τα ΑΡ μεσολαβούσε ένα switch 5-port πριν το mikrotik... θα έφτανε ο κεραυνός σε αυτό?
    καλημερα, για προστασια εχει διαφορα πραγματα καποια τα ειπαμε ποιο πριν οταν ρωτησε ο Denis.
    Εχει λοιπον για UTP, εχει για κεραιες αλλα ειναι ΜΟΝΟ σε βυσμα Ntype θες και μετατροπες και ριχνει πολυ το σημα, και μπορει να μπει ΜΟΝΟ σε σκετες κεραιες, αν εχεις μηχανημα ολα σε ενα δεν γινεται εκει το ρισκαρεις, θα βαλεις μονο για το UTP.
    Και εκτος απο τα κλασικα online UPS που δεν ειναι για κεραυνους αλλα υπερτασεις, υποτασεις κτλ, βαζεις και εναν σταθεροποιητη ρευματος να εχει προστασια για κεραυνους, εγω εχω βαλει πλεον ΠΡΙΝ το UPS και μετα το συνδεεται το UPS.
    Kαι το καλυτερο απο ολα ειναι στον πινακα αντικεραυνικες προστασιες που κοβουν απο εκει χαλανε κατι ανταλλακτικα και δεν φτανει η υπερταση ποτε στα μηχανηματα σου!!!
    οι κεραυνοι αν δεν πεσουν πανω σου, θες αλεξικεραυνο αν εισαι ψηλα, αναμεσα σε δεντρα κτλ. και παλι κανουν ζημιες και μπορει να πεσουν χλμ μακρια!!!
    γιατι περναει μεσω της γης στις γειωσεις κανουν υπερτασεις και τα σκιζουν ολα!!!

    Στο εξοχικο εχω ενα πανελ θηκη με ενα RB 411, μια φορα μετα απο αστραποβροντια καηκε, αλλαξα ολους τους ηλεκτρολυτικους εκανε νουμερα, μετα δουλεψε εβαλα Openwrt μια μερα χαλασε παλι.
    Ειχα βαλει ενα 711 τα ιδια χαλασε βραχυκυκλωνε η wlan δεν περνουσε κινηση εριχνε το λινκ, τελικα ανακαλυψα οτι και το δικτυο εχει θεμα ενω ρευμα παιζει με POE.
    Μετα εβαλα παλι 411 αλλα εβαλα προστασια στο UTP το γειωσα με τον ιστο που ειναι 1μετρο στο εδαφος μεσα.
    Απο τοτε ΔΕΝ εγινε ποτε ξανα τιποτα!!!!
    και μερικες φορες τα αλλα εχαναν και ολες τις ρυθμισεις πριν πεθανουν!

    Οποτε 1 βαζεις ολα τα μηχανηματα σου σε UPS.
    2 ολα τα βαζεις σε σταθεροποιητη με προστασια για κεραυνους εχει η APC.
    3 αντικεραυνικη προστασια στον πινακα.
    4 αν εχεις ξεχωριστα κεραιες προστασια για τις ασυρματες εξωτερικες ζευξεις αλλα ειναι σε nype βυσμα.

    Προσοχη αν εχουμε omni ξεχωριστο μηχανημα, αν ειναι πανω σε RB με καρτα minipci το εκαψε....
    θελει παρα παρα πολυ προστασια απο μονη της τραβαει κεραυνους!!!

    Σε καμια απολυτως περιπτωση δεν σε σωζει κανενα αλλο μηχανημα οπως και το switch που λες, απλα θα ειχε καει και αυτο!
    σε 2 φιλους καηκαν ακομα και τα switch σε adsl wifi routers μαζι με αυτα αλλα και pc!!! και ο κεραυνος δεν ηταν πανω στην πολυκατοικια τους αλλα σε κοντινη!
    περναει ρευμα απο τις γειωσεις απο τα ρευματα, παει υπερταση στο κυκλωμα και παει οπου νανε, δεν βγαζεις ακρη.
    Πρεπει να τους πιασεις απο την αρχη, δλδ να εχεις καλες γειωσεις, προστασια στον πινακα και αλεξικεραυνο αν εισαι σε ψηλο σημειο επικυνδυνο.

    Ξερεις ποσα χαλασμενα Rbs εχω σπιτι απο αστραποβροντια κεραυνους?
    το δικο μου 711 που ειναι χωρις wifi, το 411 μου το 1ο.
    Απο φιλο ενα 435G και 2 Χ 433ΑΗ.

    Aσχοληθηκα πολυ εδω στο θεμα αυτο αμα δεις, αλλα δεν μπορω να τους κανω κατι να τα φτιαξω πιστευω ειναι για πεταμα ειδικα τα 4ΧΧ εχουν σοβαρες ζημιες.
    Προσεχουμε για να εχουμε!

    αντικεραυνικη προστασια για πινακες : https://www.schneider-electric.gr/do...ontractors.pdf
    εγκατασταση https://www.youtube.com/watch?v=iEKCtRUq790
    δες ειδικα το pdf να καταλαβεις.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Nikiforos : 10-11-17 στις 07:49.

  4. #64
    Εγγραφή
    13-11-2002
    Περιοχή
    Αστρίς Θάσου
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    4.627
    Downloads
    37
    Uploads
    1
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    350/100
    ISP
    Cosmote 4G - 5G - VDSL
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΣΤΡΙΔΑ ΘΑΣΟΥ
    Router
    RB LHGG & ZTE MC 8020
    ...άρα στην ουσία να γίνει δουλειά... θέλω για αρχή μια ξεχωριστή καινούργια γείωση... να ρίξω επάνω όλο το δίκτυο... ώστε να είναι ανεξάρτητη απ την υπάρχουσα.

    ψηλά δεν είμαι... έχω γειτονικό κτήριο στα 30μ που είναι καμιά 6-7μ ψηλότερο.

    το μείον είναι ότι στο φράχτη μας ανάμεσα στα 2 κτήρια... υπάρχει μεσαία τάση της δεη με μετασχηματιστή.... και 10 μέτρα απο αυτόν στην ίδια ευθεία ( κάθετα απ το δρόμο ) το KV του ΟΤΕ


    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Screenshot_25.jpg 
Εμφανίσεις:  2 
Μέγεθος:  74,0 KB 
ID: 187953


    Απο το KV του οτε πάει υπόγειο καλώδιο στην κολόνα δεξιά και απο εκεί έχει 2 εναέρια το αριστερό έρχετε σε μένα στην κολόνα και απο εκεί μπαίνει στο κτήριο. του γείτονα πάει κατευθείαν στο κτήριο.
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails Screenshot_25.jpg  

    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος puntomania : 10-11-17 στις 12:56.
    RB3011 & RB LHGG & ZTE MC8020 | ucm6202 | fritzbox 7390 | HP microserver gen8 | Raspberry pi 2 tvserver | ....και αρκετά ακόμη...

  5. #65
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.124
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    δεν ειναι απαραιτητο οτι θες αλλη γειωση! δεν ξερω τι γειωση εχει το σπιτι σου!
    πρεπει να γειωσεις σιγουρα με εκεινα που ειπαμε τα POE ολα των μηχανηματων ξεχωριστα το καθενα, αν δεν εχεις καλο να βαλεις UPS, και αν ειναι αυτο απλο online να βαλεις και σταθεροποιητη τασης με προστασια υπερτασης απο κεραυνους.
    Επισης σιγουρα αντικεραυνικα στον πινακα αυτα που ειναι σαν ασφαλειες.

    αν εχεις εξωτερικες σκετες κεραιες οχι ολα σε ενα, τοτε εχει και για βυσματα ntype και γειωνεις και αυτα.
    Οι γειωσεις αυτων ολων αρκει να ειναι στο εδαφος, οχι σε ασχετα αντικειμενα ή σε αλλα πραγματα που δεν ειναι χωμενα καλα στο εδαφος γιατι μπορει να ειναι στον "αερα" η γειωση και να μην κανουν δουλεια.

    Εγω παντως σωθηκα απο τοτε που εβαλα στο POE, περασαν ποσα χρονια και δεν ξαναχαλασε!
    ξεχασα να πω οτι εχει poe 65metra!!! και ειναι πιασμενο στο κατω μερος συρματοπλεγματος, αναμεσα σε αμπελια και πορτοκαλιες....

  6. #66
    Εγγραφή
    13-11-2002
    Περιοχή
    Αστρίς Θάσου
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    4.627
    Downloads
    37
    Uploads
    1
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    350/100
    ISP
    Cosmote 4G - 5G - VDSL
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΣΤΡΙΔΑ ΘΑΣΟΥ
    Router
    RB LHGG & ZTE MC 8020
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nikiforos Εμφάνιση μηνυμάτων
    πρεπει να γειωσεις σιγουρα με εκεινα που ειπαμε τα POE ολα των μηχανηματων ξεχωριστα το καθενα
    να τα βάλω έξω κοντά στο wifi ap ή μέσα πριν το ρουτερ πχ? ή και στις 2 μεριές?
    RB3011 & RB LHGG & ZTE MC8020 | ucm6202 | fritzbox 7390 | HP microserver gen8 | Raspberry pi 2 tvserver | ....και αρκετά ακόμη...

  7. #67
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.124
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    αρκει η μια πλευρα απο εκει που ειναι το μηχανημα, εγω στο δικο μου εχω βαλει ενα στηριγμα 1 1/2" οσο δλδ ειναι ο ιστος (σιδηροσωληνα) και εχω βιδωσει σε αυτο το καλωδιο της γειωσης, ο ιστος ειναιι χωμενος στο εδαφος στο χωμα δλδ 1 μετρο κατω.
    δες εδω https://www.xpatit.gr/products/diktu...rotection.html
    εγω εχω αυτο https://www.xpatit.gr/products/diktu...ks-detail.html

    και αυτο ειναι για κεραιες https://www.xpatit.gr/products/diktu...lk-detail.html
    θα εβαζα και για κεραια αλλα το 411 ειναι μεσα σε κουτι που ειναι το ενα πλευρο του κεραια panel, ετσι το pigtail της καρτας σε Ν που εχει παει απευθεις στο πανελ και ειναι και R-SMA και δεν εχω χωρο και αποσταση να βαλω.
    Και οι ανταπτορες αυτοι που απαιτουνται θα ριξουν αρκετα db το σημα!

    Σε ενα βουνο που εχουμε πανω ενα εσωτερικο rb, ενα κεραια μαζι με rb (LG κατι πως το λενε) και αλλα 4 ακομα μονα rbs με δορυφορικα πιατα 80αρια δεν εχουμε τιποτα, ουτε καν UPS, αλλα εχει κεραιες κινητης εκει καιι εχουν παντου αλεξικεραυνα κτλ, και εχουμε ρευμα απο πινακα ισως να εχει προστασια και δοξα τον Θεο δεν εχει γινει ΠΟΤΕ το παραμικρο!!!
    και σκανε εκει τρελες καιρικες συνθηκες!!! φαντασου το πιατο μου αλουμινιου το γυρισε στον ουρανο και οι βιδες περασαν μεσα απο το αλουμινιο!!!! μετα απο αυτο εβαλα μεταλλικο 80αρι....
    ελπιζω μην γινει φρισμπυ και σκασει σε κανενα κεφαλι....
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Nikiforos : 10-11-17 στις 18:47.

  8. #68
    Εγγραφή
    13-11-2002
    Περιοχή
    Αστρίς Θάσου
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    4.627
    Downloads
    37
    Uploads
    1
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    350/100
    ISP
    Cosmote 4G - 5G - VDSL
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΣΤΡΙΔΑ ΘΑΣΟΥ
    Router
    RB LHGG & ZTE MC 8020
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nikiforos Εμφάνιση μηνυμάτων
    δεν ειναι απαραιτητο οτι θες αλλη γειωση!
    όλα τα δίκτυα τα έχω στο υπόγειο μαζεμένα... και σκεφτόμουν... αν στο πάτωμα άνοιγα 3 τρύπες και κάρφωνα 3 μπάρες χαλκού ( φ17 χ 1,5μ ) ώστε να κάνω μια τριγωνική γείωση ( με 1,5μ απόσταση μεταξύ τους )... και τις έριχνα όλες τις γειώσεις εκεί... ώστε να τα έχω ξεχωριστά απ την γείωση της χελώνας και να είναι και πιο σύντομη η διαδρομή προς το έδαφος.

    έχω γνωστό που έχει τρυπάνι με αρίδα κάνα μέτρο... οπότε και και μισό μέτρο κάρφωμα... σαν υλικά το κόστος δεν είναι πάνω από 70-80ε

    εκτός αν δεν κάνει να είναι κάτω από το υπόγειο!!!
    RB3011 & RB LHGG & ZTE MC8020 | ucm6202 | fritzbox 7390 | HP microserver gen8 | Raspberry pi 2 tvserver | ....και αρκετά ακόμη...

  9. #69
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.124
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    δεν γνωριζω απο τετοια θεματα για να σου πω για τις γειωσεις αυτες.
    αν το σπιτι εχει σωστη γειωση εισαι οκ τοτε απο αυτο το θεμα. Απλα πρεπει να γειωθουν αυτα που ειπαμε.
    Τα ποιο αποτελεσματικα ειναι αυτα στο poe και στην κεραια, αλλα και στον πινακα.
    Και εχω πει 50 φορες να βαλω στο εξοχικο και ακομα!
    ετυχε μια φορα να ριξει κεραυνο σε βουνο απεναντι καιι πηρε και φωτια, και καηκαν λαμπες στον δρομο, επεσε η ασφαλεια στο ρολοι ΔΕΗ, μου εκαψε καμερες cctv οχι ολες, ccd και τροφοδοτικα, και το ενα καναλι στο καταγραφικο.
    Τοτε ειχα μονο UPS απλο online. Tα rbs τοτε δεν επαθαν ομως τιποτα!
    σε γειτονες ποιο κοντα καηκαν απο ψυγεια, μεχρι και πλυντηρια, τηλεορασεις κτλ.

  10. #70
    Εγγραφή
    03-09-2011
    Μηνύματα
    3.279
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    Όσο πιάνει
    ISP
    Cosmote-LTE
    Router
    Mikrotik Chateau LTE18
    Οτι και να κανεις ο κεραυνος ειναι κατι που δεν ελεγχεται, απλα καλο ειναι να εχεις σωστη εγκατασταση.


    off topic,

    Spoiler:
    Αμα ριξεις δικια σου γειωση μπορεις να εχεις και τσαμπα ρευμα.... αν ξερεις το κολπο.
    Άλλα Ντάλλα....

  11. #71
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.124
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    οτι κανουν δουλεια αυτα που ειπαμε κανουν παντως, καλο ειναι να βαλουμε οτι γινεται στα σημεια που εχουμε θεματα για να μην εχουμε ζημιες.
    αν τα αφησουμε ολα στην τυχη τους τοτε σιγουρα απλα δεν θα εχουμε τιποτα αργα ή γρηγορα.
    εγω ειπα πως σωθηκα, πανε χρονια τωρα και δεν ξαναγινε τιποτα ενω εχουν απειρα αστραποβροντια και κεραυνοι κοντα!
    το μονο που δεν εχω κανει ακομα και ειναι στα σχεδια, ειναι αντικεραυνικη προστασια στον πινακα.
    https://www.schneider-electric.gr/do...ontractors.pdf

  12. #72
    Εγγραφή
    13-11-2002
    Περιοχή
    Αστρίς Θάσου
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    4.627
    Downloads
    37
    Uploads
    1
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    350/100
    ISP
    Cosmote 4G - 5G - VDSL
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΣΤΡΙΔΑ ΘΑΣΟΥ
    Router
    RB LHGG & ZTE MC 8020
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από macro Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οτι και να κανεις ο κεραυνος ειναι κατι που δεν ελεγχεται, απλα καλο ειναι να εχεις σωστη εγκατασταση.


    off topic,

    Spoiler:
    Αμα ριξεις δικια σου γειωση μπορεις να εχεις και τσαμπα ρευμα.... αν ξερεις το κολπο.
    Χμμμ δώσε μας τα φώτα Σου!!!
    RB3011 & RB LHGG & ZTE MC8020 | ucm6202 | fritzbox 7390 | HP microserver gen8 | Raspberry pi 2 tvserver | ....και αρκετά ακόμη...

  13. #73
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.124
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    καλημερα, τελικα εχει κανεις ιδεα τι ακριβως παθαινουν τα rbs απο αστραποβροντια οταν δεν φορτωνουν το Mikrotik δλδ?
    δλδ αναβουν τα λαμπιονια μαλλον οχι ολα αλλα δεν φορτωνουν κατι.
    Δεν φτιαχνονται αυτα καπως?
    ειναι ποσοι μηνες και ενας μου τα εφερε και δεν ερχεται να τα παρει...
    οποτε εκτος τα δικα μου χαλασμενα 411 https://mikrotik.com/product/RB411 και 711 https://mikrotik.com/product/RB711-5Hn εμεινα και με ενα 435G https://mikrotik.com/product/RB435G και 2 Χ 433 ΑΗ σαν αυτο που εχω δλδ στην ταρατσα μου στην Αθηνα https://mikrotik.com/product/RB433AH, κριμα τα μηχανηματα ρε γμτ ειναι και ακριβα ειδικα το 435!

    Υπάρχει ενας απο το awmn που τα επισκευαζει μαλιστα κατι μου ειχε πει πως αλλαζει και τσιπακια αμα τα βρισκει, εκτος της nand flash που δυστυχως δεν υπαρχει πουθενα! εγω εκτος απο ηλεκτρολυτικους δεν ξερω ουτε απο τσιπακια να αλλαζω κτλ, ουτε απο SMD εξαρτηματα....
    μια φορα αλλαξα SMD transistor σε ενα κυκλωμα power bank σε απλο και μετα υπερθερμαινοταν και παραλιγο να βγαζει καπνους....αφου δεν εγινε μπομπα παλι καλα....

    Τελος περιττο να πω οτι εκτος τα rbs απο αστραποβροντια εχουν καει και αρκετες καρτες wifi mini pci, εγω πρεπει να εχω χασει 2 cm9, αυτος που εφερε τα rbs μπορει και συνολικα 10 κατα την διαρκεια χρονων στο awmn, και ειναι οι γνωστες cm9, μαλλον δεν εχουν ανοχες.
    Ειδικα αν η cm9 συνδυαστει με omni κατα 99,9% θα καει....και μαζι ισως και το RB!

    Θα τον πω αμα μεχρι το τελος του μηνα δεν ερθει να τα παρει κατασχονται, δεν ειναι αποθηκη rbs το δωματιο μου....
    οποτε αμα μεινουν θα τα παω στον μαστορο για επισκευη ΑΝ φτιαχνονται εγω εκανα οτι μπορουσα οπως εχω γραψει σε ποιο παλια ποστς μου σε αυτο το θεμα και δεν καταφερα κατι με αυτα.

    Tελικα μου τα χαριζει ο αλλος τα 435G και 2 Χ 433 ΑΗ, ενα χρονο ακομα περιμενω να τα παρει!....τωρα μιλησα και δεν τα θελει.
    Welcome to the club of damaged rbs λοιπον....
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Nikiforos : 11-11-17 στις 12:26.

  14. #74
    Εγγραφή
    13-11-2002
    Περιοχή
    Αστρίς Θάσου
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    4.627
    Downloads
    37
    Uploads
    1
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    350/100
    ISP
    Cosmote 4G - 5G - VDSL
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΣΤΡΙΔΑ ΘΑΣΟΥ
    Router
    RB LHGG & ZTE MC 8020
    Να σε στείλω και το δικό μου 750r2 να έχεις ένα ακόμα
    RB3011 & RB LHGG & ZTE MC8020 | ucm6202 | fritzbox 7390 | HP microserver gen8 | Raspberry pi 2 tvserver | ....και αρκετά ακόμη...

  15. #75
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.124
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από puntomania Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να σε στείλω και το δικό μου 750r2 να έχεις ένα ακόμα
    φερτο να κανει παρεα στα αλλα!

    αληθεια το ανοιξες να δεις αν φαινεται κατι μεσα?
    τι ακριβως κανει δεν ανοιγει καθολου?
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Nikiforos : 11-11-17 στις 13:10.

Σελ. 5 από 10 ΠρώτηΠρώτη ... 34567 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Mikrotik Routerboards με Openwrt
    Από Nikiforos στο φόρουμ MikroTik ADSL modems, routers & routerBOARDs
    Μηνύματα: 101
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-01-24, 12:48
  2. windows 8.1 repair...
    Από johnyb98 στο φόρουμ Windows
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-03-16, 13:46

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας