Σελ. 1 από 10 1236 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 137
  1. #1
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.103
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    καλημέρα, κάνω αυτό το θέμα για να μαζέψουμε εδώ ότι υλικό έχουμε για επισκευές RBs.

    εδω λέει για ελεγχο καρτων : http://wiki.mikrotik.com/wiki/Manual...rd_diagnostics
    για 411-433 : http://www.sonictest.ee/epood/files/juhendid.pdf
    για παρα πολλα μοντελα και εσωτερικα εκτος 411-711-433 : http://files.i4wifi.cz/inc/_doc/Pdf/...ns_01_2016.pdf
    υπερτασεις μεσω ethernet : http://www.cdr.pl/download/Eth.port_testing.pdf
    ελεγχοι σε 433ΑΗ : http://www.ryohnosuke.net/varios/rb/RB433AH.pdf
    το ιδιο σε 411 : http://www.sonictest.ee/epood/files/juhendid[2].pdf (αυτο καντε το copy paste γιατι δεν ανοιγει αλλιως).

    ευχαριστουμε για τις πληροφοριες τον lsavvaid και τον Trazor απο το www.awmn.net forum.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Nikiforos : 24-05-16 στις 07:59.

  2. #2
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.180
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Μπράβο.
    Καλή δουλειά.
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  3. #3
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.103
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    ευχαριστω, αν δεν ηταν αυτοι που ανεφερα παραπανω μαλλον δεν θα ειχα βρει αυτο το υλικο.
    Βεβαια να δουμε τι θα κανουμε στο τελος, αν και μαλλον βρηκαμε καποιον που τα επισκευαζει, θα μιλησω σημερα και θα δουμε.
    Το αναφερω και εδω αμα δεν το ειδες, στο μεγαλο pdf αρχειο (το 3o απο τα παραπανω) δειχνει τα εσωτερικα 2011 και τα δικα μας 109 και εχουν pigtails μεσα, δλδ μπορεις να πεταξεις τις μαμα κεραιες να βαλεις pigtails απο UFL to R-SMA και να βαλεις εξωτερικες αποσπωμενες μεγαλυτερης απολαβης πχ σαν μια tplink που εχω 8dbi 30cm με το συμπαθειο. Και φυσικα με ανταπτορα R-SMA to Ntype μπορεις να βαλεις και εξωτερικη omni ή αλλου ειδους κεραια για οποιον το θελει για ποιο δυνατες εφαρμογες σε Access point.
    Σε αυτα τα μοντελα οι μαμα ενσωματωμενες κεραιες έχουν απολαβή 2.5dbi (2011 + 109) και αλλα μοντελα με εξωτερικες μη αποσπωμενες κεραιες.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Nikiforos : 24-05-16 στις 09:50.

  4. #4
    Εγγραφή
    21-01-2008
    Μηνύματα
    1.233
    Downloads
    31
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Router
    H300s
    SNR / Attn
    13,7(dB) / 7,5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Για τα αλλα RBs αυτο με τα ζευγη πχ το πορτοκαλι με το πορτοκαλι ασπρο εχω 2-2.5ohms, τα ιδια και με το πρασινο-πρασινο ασπρο, ενω σε αλλα λεει 1 (ΟL).
    Δλδ να υποθεσω οτι εχουν βραχυκυκλωσει τα TX-RX? μεταξυ τους πρεπει να επικοινωνουν γιατι βαραει το beeper αλλα οχι σε ολα.

    Από ότι βλέπω δεν μετράει πορτοκαλί -άσπρο πορτοκαλί και πράσινο-άσπρο πράσινο

    αλλά αν δεις έχει σημειώσει με κύκλο ίδιου χρώματος τι θα μετρήσει

    πορτοκαλί-άσπρο πράσινο (μπλε κύκλοι)

    άσπρο πορτοκαλί-πράσινο (κόκκινοι κύκλοι)


    για smd θέλει καλό κολητήρι και πιστολάκι θερμού ακόμα καλύτερα για αποκόλληση


    Για το πολύμετρο ναι δεν εμφανίζει σε όλα OL αλλά παίζει με 1 και 0, τώρα το είδα ότι το ρώτησες δεν το πρόσεξα χτες.

    Πάντως λογικά :

    τα ζεύγη πράσινο (RX-) και πορτοκαλί (TX-) δεν πρέπει να βραχυκυκλώνουν

    ομοίως και το άλλο ζευγάρι άσπρο πορτοκαλί(TX+) και άσπρο πράσινο(RX+)

    Ακόμη

    τα 4,5 είναι το + (μπλέ-άσπρο μπλε)

    τα 6,7 είναι το - (καφέ-άσπρο καφέ)

    της τροφοδοσίας

    χρησιμοποιεί 2 καλώδια για το + και - για να μην έχουμε μεγάλη πτώση τάσης

    Λογικά και της τροφοδοσίας (πχ άσπρο καφέ) δεν πρέπει να βραχυκυκλώνει με πράσινο, πορτοκαλί κτλ.

    Εννοείται ότι μιλάμε για 568Β συνδεσμολογία που βλέπω και στην εικόνα
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος lsavvaid : 24-05-16 στις 14:40.
    υπάρχουν και χειρότερα

  5. #5
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.103
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    ευχαριστω και παλι, θα τσεκαρω παλι σημερα, οπως ειδα χτες ομως φαινεται οτι ειναι βραχυκυκλωμενα και αλλα εχουν πολυ χαμηλη αντισταση.
    παντα φτιαχνω ΜΟΝΟ 568B http://www.practicallynetworked.com/img/568b.jpg

    Συμφωνα με τα παραπανω που ειπες για τα καλωδια δλδ πορτοκαλί-άσπρο πράσινο (μπλε κύκλοι) και άσπρο πορτοκαλί-πράσινο (κόκκινοι κύκλοι), τελικα στο 411 το δικο μου και στο 433ΑΗ οντως τα ζευγη που λες ειναι γυρω στα 150 ohms οποτε ειναι οκ.
    Στο 435 ομως ενω οι 2 θυρες ειναι οκ, η POE λεει 1 δλδ OL αυτο σημαινει οτι εχει καει να υποθεσω?

    εδω ειναι και η συνδεσμολογια για το POE IN http://wiki.mikrotik.com/wiki/Manual:PoE-In
    γιαυτο και δεν μετραμε το ασπρομπλε-μπλε-ασπροκαφε και καφε καλωδια.....αυτα ειναι για το POE.

    εχω απορια με τις διοδες, στο μεγαλο pdf λεει να μετρας τις ακρες τους ωραια κολλημενες εννοει?
    στο 411 μου βγαζει κατι νουμερα δλδ ειναι καμμενη η διοδη που ειναι μετα την υποδοχη ρευματος?

    και κατι αλλο μετρησα τους ηλεκτρολυτικους με το rb να εχει ρευμα για να δω αν ερχεται ταση, στο δικο μου 411 δεν ερχεται καν, μονο στους 2 πρωτους smd πυκνωτες ερχεται, στο 435 σε εναν εχει 12 σε αλλους 2 εχει 3 κατι και σε εναν αλλον 4,95 καλα τι γινεται????
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails Screenshot_2016-05-24_17-01-38.png  

    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Nikiforos : 24-05-16 στις 17:41.

  6. #6
    Εγγραφή
    21-01-2008
    Μηνύματα
    1.233
    Downloads
    31
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Router
    H300s
    SNR / Attn
    13,7(dB) / 7,5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Ναι κολλημένες τις μετράει, σελ7

    Στη λειτουργία διόδων βάζεις το πολύμετρο
    και σου λέει να βάλεις ανάποδα τους ακροδέκτες ( μη ορθή πόλωση της διόδου).

    μία δίοδος που δουλεύει σωστά επιτρέπει την διέλευση ρεύματος μόνο αν είναι ορθά πολωμένη. Αν την πολώσης αντίστροφα πρέπει να σου εμφανίσει OL αν είναι ΟΚ.

    Αν εμφανίσει ένδειξη είναι για πέταμα, βραχυκύκλωμα.

    Σε άλλες διόδους μετράει πάλι σε λειτουργία διόδων την πτώση τάσης μεταξύ ακροδέκτη 1 και γης. Γενικά οι έλεγχοι που κάνει είναι τυφλοσούρτης .

    Για τους πυκνωτές η καλύτερη και ορθότερη επιλογή είναι αυτόνομο καπασιτομετρο.

    Με το πολύμετρο έχεις ενδείξεις αλλά οχι 100% ακριβή διαγνωση μετρώντας ωμική αντίσταση αφού τον ξεφορτισεις πρώτα είτε μέσω αντίστασης η με βραχυκύκλωμα.

    Μόνο προσοχή σε αυτούς με πολλά βολτ μπορεί να κάψεις πολύμετρο ή καπασιτομετρο αν είναι φορτισμένο.
    υπάρχουν και χειρότερα

  7. #7
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.103
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Σχετικά με τις διοδες πχ στο 411 που μετρησα μερικες δειχνει απο την μια πλευρα 1 δλδ OL αλλα απο την αλλη παιρνω μετρηση. Εδω τι εχουμε ειναι οκ? εκει στις διοδες εχει μια γκρι γραμμη, βαζω εκει το κοκκινο και το μαυρο του πολυμετρου στην αλλη πλευρα και δειχνει 1. Αν το βαλω αναποδα παιρνω μετρηση πχ λεει 158, 200 κτλ αναλογα την διοδη.
    Μετρησα τις απλες των 2 επαφων δλδ και στο 433ΑΗ και στο 435GUAH και εχω ιδιες μετρησεις.

    Για τον πυκνωτη στο πολυμετρο μου εχει καπασιτομετρο εχει υποδοχη δλδ και τους βαζεις εκει.
    Πηρα σημερα νεους στα 820mF 6.3V αλλα εναν που εβαλα εκει περα αλλα τον αλλον δειχνει για μετρηση.
    Λεω να τους αλλαξω στο 411 να δω.
    Για τα αλλα μηχανηματα ειναι καποιος που τα επισκευαζει και πρεπει να τα παω να τα δει, αλλα περιμενω και το αλλο 433ΑΗ ακομα.
    Συμφωνα ομως με αυτα που κανουν πιθανως εχει καει η nand flash και δεν υπαρχει σωτηρια....
    σε εναν αλλον φιλο που κανει reboots μονο του το 433ΑΗ θα αλλαξει και αυτος τους ηλεκτρολυτικους απο τα 560 με 820mF να δουμε.
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails 891555626_856.jpg  

    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Nikiforos : 25-05-16 στις 23:07.

  8. #8
    Εγγραφή
    21-01-2008
    Μηνύματα
    1.233
    Downloads
    31
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Router
    H300s
    SNR / Attn
    13,7(dB) / 7,5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Εγώ με το δικό μου πολύμετρο τις διόδους τις μετράω έτσι :

    http://en-us.fluke.com/training/trai...ultimeter.html


    http://www.tele.gr/PDF4/GM-392_GM-393.pdf

    Δες και αυτό :http://www.allaboutcircuits.com/text...ck-of-a-diode/
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος lsavvaid : 26-05-16 στις 01:14.
    υπάρχουν και χειρότερα

  9. #9
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.103
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    καλημερα, ωραια, το pdf για το πολυμετρο μου το εχω και σε εκτυπωμενο.
    Η απορια που ρωτησα ομως παραμενει, στην σελιδα αυτη δειχνει 0 και OL εμενα αντι 0 λεει νουμερα, δλδ ειναι χαλασμενες αυτες οι διοδες? γιατι και στα 3 Rbs κανει το ιδιο. Eκει που στις διοδες εχουν μια γκρι γραμμη ειναι η καθοδος εκει βαζω το + του πολυμετρου και απο την αλλη το -, τοτε δειχνει 1, αν τα βαλω αναποδα παιρνω νουμερα.
    Το πολυμετρο μου εκει που μετρας διοδες βγαζει νουμερα σε ohms προφανως αν και δεν δειχνει τι μοναδα μετρησης ειναι. Παντως δεν ειναι volts.
    Λεει οτι θα εμφανιστει η πτωση τασης ορθης φορας! δλδ αμα λεει πχ 200 τι μοναδα μετρησης ειναι αυτο? δεν ειναι ohms?

  10. #10
    Εγγραφή
    21-01-2008
    Μηνύματα
    1.233
    Downloads
    31
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Router
    H300s
    SNR / Attn
    13,7(dB) / 7,5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Ναι νούμερα πρέπει να εμφανίσει από τη μία όταν το + στο + και το - στο -

    και από την άλλη OL



    Εμφανίζει την πτώση τάση της διόδου οταν άγει. 200-300mV γερμανιου. Και 500-800mV πυριτίου.

    Στο κύκλωμα να μην υπάρχει ρεύμα.

    Κάνε σύγκριση με μία δίοδο σε κάποιο που δουλεύει.

    Το PDF από το πολύμετρο σου λέει να μην μετράς ηλεκτρολυτικους φορτισμένους.

  11. #11
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.103
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Είναι εντάξει μου φαίνεται τότε.
    Εχω και ενα 711 http://routerboard.com/RB711-5Hn με καμμένη wlan θα μετρήσω από αυτό.
    Οσα αλλα εχω ειναι σε λειτουργια σε σημαντικες θεσεις και δεν μπορω να τα βγαλω εκτος για μετρησεις, ειδικα αυτα που ειναι σε εξωτερικες ασυρματες ζευξεις.
    Εννοειτε να μην εχει ρευμα το κυκλωμα!
    και οτι δεν μετραμε ποτε ηλεκτρολυτικους φορτισμενους οσον αφορα το καπασιτομετρο.
    Γιατι μπορει να θες να μετρησεις το ποσο γρηγορα "αδειαζουν" οποτε τοτε πρεπει να ειναι σωστα? αν και ποτε δεν τους μετραω ετσι εγω, καπου το ειχα διαβασει.
    Συνηθως απλα τους αλλαζω και καθαριζω, ποιο φασαρια ειναι να τους μετραω. Αφου για να μετρησεις πρεπει να ειναι ξεκολλημενοι απο την πλακετα!
    η φασαρια ειναι να τους βγαλω και να μεινουν ανοιχτες οι τρυπες μετα, οχι να κολλησω αλλους.

    Τελικα μετρησα και στο 711 διοδες και ειναι ιδιες οι μετρησεις με τα αλλα, οποτε ειναι οκ.
    Για να μην πεδευομαι τσαμπα θελω να τα δωσω σε εναν που επισκευαζει τετοια και μπορει και smd και μερικα IC's.
    Στο 411 μονο οποτε βρω χρονο θα αντικαταστησω τους 4 ηλεκτρολυτικους πυκνωτες 560μF 6.3V με 820mF 6.3V και αμα παιξει, επαιξε!
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Nikiforos : 26-05-16 στις 20:53.

  12. #12
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.103
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    καλημερα! τελικα σημερα αλλαξα τους 4 ηλεκτρολυτικους του 411 http://i.mt.lv/routerboard/files/rb411ugA.pdf απο 560mF 6.3V σε 820mF δυστυχως δεν αλλαξε κατι παλι δεν δουλευει.
    Το περιεργο ειναι οτι μετρωντας τα ποδια τους απο κατω στον μεγαλο 220mF 35V εχει 12V ενω σε ολους τους αλλους δεν παει ρευμα!
    κατι αλλο πρεπει στην διαδρομη να την εχει ακουσει. Εννοειτε δεν αναβουν και τα leds τιποτα.
    Δεν καταλαβαινω τι μπορει να εχει παθει, αλλα δεν το χρησιμοποιω τωρα οποτε δεν με καιει κιολας.
    Το εχω φλασαρει με openwrt αλλα εχω και στο Raspberry μου οποτε οκ.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Nikiforos : 28-05-16 στις 10:12.

  13. #13
    Εγγραφή
    21-01-2008
    Μηνύματα
    1.233
    Downloads
    31
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Router
    H300s
    SNR / Attn
    13,7(dB) / 7,5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Γενικά αν κάνουν "τσουφ" από αστροπελέκια συνήθως ψήνονται καλά και πας για αντικατάσταση . Δεν αξίζει να ασχοληθείς .

    Οι οδηγοί είναι απίστευτα χρήσιμοι σε περιπτώσεις ... Εκεί που δούλευε άρχισε να κάνει περίεργα...

    Όπου συνήθως κάτι από πάνω , συνήθως πυκνωτής τα έφτυσε.
    υπάρχουν και χειρότερα

  14. #14
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.103
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    δυστυχως ετσι ειναι, μονο το 411 ενω την επαθε απο αστροπελεκια μετα την αντικασταση και των 5 ηλεκτρολυτικων επαιζε για χρονια.
    Βεβαια στην αρχη ενω ειχαν αλλαχτει για λιγο καιρο επαιζε οποτε ηθελε μετα επαιζε συνεχεια και καποια στιγμη πεθανε.
    Τωρα δεν επανερχεται.
    Για τα αλλα του φιλου 433ΑΗ και 435 και εχει αλλο ενα 433ΑΗ με ιδια συμπτωματα, το παλικαρι που τα φτιαχνει ειπε οτι του ειχε τυχει ενα 433ΑΗ και ειχε παθει τρελη ζημια, ειχε καει η nand flash βασικα και αυτο ηταν που δεν εβρισκε, γιατι μερικα τσιπακια αμα τα βρισκει τα αλλαζει.
    Δεν τον βλεπω ομως τον φιλο ορεξατο για επισκευες κτλ οποτε μαλλον τιποτα δεν θα κανει τελικα....

  15. #15
    Εγγραφή
    21-01-2008
    Μηνύματα
    1.233
    Downloads
    31
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Router
    H300s
    SNR / Attn
    13,7(dB) / 7,5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Πιστεύω δεν αξίζει ο κόπος για έναν ηλεκτρονικό που πληρώνεται να ασχοληθεί. Ακόμη και εμείς οι ίδιοι σε κάποιες περιπτώσεις.

    Σε μία συσκευή των 70 ευρώ τι να ζητήσει σαν αμοιβή;

    Και πόσο χρόνο θα χάσει; Αξίζει πχ. να δώσεις 50 ευρώ επισκευή για συσκευή 120 ευρώ; Για μία των 80;

    Οπότε ότι κάνεις μόνος σου και πιστεύω αυτός είναι ο λόγος που δείχνουν απροθυμία

Σελ. 1 από 10 1236 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Mikrotik Routerboards με Openwrt
    Από Nikiforos στο φόρουμ MikroTik ADSL modems, routers & routerBOARDs
    Μηνύματα: 101
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-01-24, 12:48
  2. windows 8.1 repair...
    Από johnyb98 στο φόρουμ Windows
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-03-16, 13:46

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας