Σελ. 8 από 10 ΠρώτηΠρώτη ... 3678910 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 106-120 από 137
  1. #106
    Εγγραφή
    13-05-2020
    Περιοχή
    Καλυμνος
    Μηνύματα
    554
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    26999/2695
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΛΥΜΝΟΣ
    Router
    DSL-AC55U,RB4011iGS,HT801
    SNR / Attn
    28.8(dB) / 19(dB)
    Path Level
    Fastpath
    καλημέρα
    πυκνωτές δεν χαρούμενη

  2. #107
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.120
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Kostinos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Βρήκα από Σαλονίκη....
    https://www.actuellelectronics.gr/el...-8x115mm-43666
    καλημερα, ευχαριστω θα το δω, βρηκα απο Αγγλια ebay οι 10 με μεταφορικα καπου 5+ ευρω πανε.
    Δεν ξερω ποσα μεταφορικα βαζουν αυτοι εδω αλλα θα ειναι ποιο γρηγορα λογικα.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από zackkast Εμφάνιση μηνυμάτων
    καλημέρα
    πυκνωτές δεν χαρούμενη
    Καλημερα, δεν το καταλαβα το ποστ.

    - - - Updated - - -

    Τελικα βρηκα 5 πυκνωτες ιδιους αλλα ειναι μεταχ απο αλλο που αλλαχτηκαν προληπτικα.
    Θα πρεπει να τους μετρησω να δω αν ειναι οκ.
    Αλλα αν βρω καινουριους εννοειτε θα τους προτιμησω απλα δεν θελω ποιο μεγαλης χωρητικοτητας παλι και ας λενε μερικοι οτι δεν εχει θεμα.

  3. #108
    Εγγραφή
    03-09-2011
    Μηνύματα
    3.279
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    Όσο πιάνει
    ISP
    Cosmote-LTE
    Router
    Mikrotik Chateau LTE18
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nikiforos Εμφάνιση μηνυμάτων
    καλημερα, ευχαριστω θα το δω, βρηκα απο Αγγλια ebay οι 10 με μεταφορικα καπου 5+ ευρω πανε.
    Δεν ξερω ποσα μεταφορικα βαζουν αυτοι εδω αλλα θα ειναι ποιο γρηγορα λογικα.

    - - - Updated - - -



    Καλημερα, δεν το καταλαβα το ποστ.

    - - - Updated - - -

    Τελικα βρηκα 5 πυκνωτες ιδιους αλλα ειναι μεταχ απο αλλο που αλλαχτηκαν προληπτικα.
    Θα πρεπει να τους μετρησω να δω αν ειναι οκ.
    Αλλα αν βρω καινουριους εννοειτε θα τους προτιμησω απλα δεν θελω ποιο μεγαλης χωρητικοτητας παλι και ας λενε μερικοι οτι δεν εχει θεμα.
    Οχι μονο δεν εχει θεμα, αλλα τις περισσοτερες φορες ειναι και καλυτερο να ειναι μεγαλυτερης χωρητικοτητος. Εγω στη θεση σου θα εβαζα 1000mf.

    Kαι πως θα τους μετρησεις αυτους που θελεις να βαλεις? Χρειαζεσαι καπασιτομετρο.
    Άλλα Ντάλλα....

  4. #109
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.120
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από macro Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οχι μονο δεν εχει θεμα, αλλα τις περισσοτερες φορες ειναι και καλυτερο να ειναι μεγαλυτερης χωρητικοτητος. Εγω στη θεση σου θα εβαζα 1000mf.

    Kαι πως θα τους μετρησεις αυτους που θελεις να βαλεις? Χρειαζεσαι καπασιτομετρο.
    Εχω πολυμετρο που εχει καπασιτομετρο.
    1000 πολλα ειναι! 860 λεγανε αλλες φορες.

  5. #110
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από macro Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οχι μονο δεν εχει θεμα, αλλα τις περισσοτερες φορες ειναι και καλυτερο να ειναι μεγαλυτερης χωρητικοτητος. Εγω στη θεση σου θα εβαζα 1000mf.

    Kαι πως θα τους μετρησεις αυτους που θελεις να βαλεις? Χρειαζεσαι καπασιτομετρο.
    Αυτό ισχύει στα volt, όχι στα mf, εκεί αλλάζεις την λειτουργία του συστήματος

  6. #111
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.120
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό ισχύει στα volt, όχι στα mf, εκεί αλλάζεις την λειτουργία του συστήματος
    Εμενα παντως μου το ειπαν και στο μαγαζι που ψωνιζω που ηταν ενας ηλικιωμενος και ξερει τα παντα οτι τον ρωτουσα και με εχει βοηθησει και με 4καναλο μικτη ηχου και τελικο ενισχυτη αυτοκινητου 4καναλο, οποτες θεωρω 100% οτι ξερει. Τα volts μου ελεγε δεν πρεπει να αλλαζουν, πυκνωτη μπορεις να βαλεις την αμεσως επομενη χωρητικοτητα οχι οτι νανε ομως τωρα απο 560 δεν πας 1000.
    Αλλο 411 το ειχα κανει με ποιο μεγαλους γιατι δεν εβρισκα και επαιζε για χρονια αλλα μια μερα καπουτ αγνωστο γιατι δεν βρηκα τον λογο.
    830 νομιζω ηταν. Πρεπει να το ψαξουμε.

    - - - Updated - - -

    Τελικα 820 ειναι, μετα μου ελεγαν (εκεινοι που ηθελα να αλλαξω οτι ειναι εξομαλυνσης) και μπορω να βαλω 1000 στα 16 οτι νανε....
    Anyway τους ιδιους θελω να βαλω να ειμαι σιγουρος.
    Απο Αγγλια βρηκα ηδη : https://www.ebay.ie/itm/162384535322...53.m1438.l2649

  7. #112
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nikiforos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εμενα παντως μου το ειπαν και στο μαγαζι που ψωνιζω που ηταν ενας ηλικιωμενος και ξερει τα παντα οτι τον ρωτουσα και με εχει βοηθησει και με 4καναλο μικτη ηχου και τελικο ενισχυτη αυτοκινητου 4καναλο, οποτες θεωρω 100% οτι ξερει. Τα volts μου ελεγε δεν πρεπει να αλλαζουν, πυκνωτη μπορεις να βαλεις την αμεσως επομενη χωρητικοτητα οχι οτι νανε ομως τωρα απο 560 δεν πας 1000.
    Αλλο 411 το ειχα κανει με ποιο μεγαλους γιατι δεν εβρισκα και επαιζε για χρονια αλλα μια μερα καπουτ αγνωστο γιατι δεν βρηκα τον λογο.
    830 νομιζω ηταν. Πρεπει να το ψαξουμε.
    Ναι και εγώ το πίστευα καποια στιγμή

    Πάμε τώρα στην λογική, τα mf είναι μονάδα που μετράει την χωρητικότητα, τα volt είναι τα γνωστά volt.

    έχουμε μια συσκευή λοιπόν που έχει ρεύμα 12v απο τον κατασκευαστή της και 220v πυκνωτή να της βάλεις, 12v θα μπορέσει να δώσει, αν είχε ενα πυκνωτή που αντέχει 16v και 400mf σημαίνει πως θα τον γεμίσει με 400mf στα 12v αν της βάλεις εναν που έχει 16v 1000mf σημαίνει πως θα τον γεμίσει με 1000mf στα 12v.

    Όταν αυτός κάνει το discharge αντί να δώσει 12v για ας πούμε 4ms θα το δώσει για 10ms με αποτέλεσμα να χαλάσει όλος ο σχεδιασμός.

    Σε απλά νούμερα τα V στον πυκνωτή είναι πόσα V είναι το μαξ που μπορεί να δεχτεί, μεγαλύτερο μπορείς να βάλεις μικρότερο όχι.
    mf είναι η χωρητικότητα δεν μπορείς να βάλεις ούτε μικρότερο, ούτε μεγαλύτερο.

  8. #113
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.120
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    ναι τα εχω σκεφτει και εγω αυτα, δεν ειμαι υπερ των μεγαλυτερων αλλα δεν εβρισκα τοτε με τιποτα και απο ebay ηταν πολυ ακριβοι.
    Τωρα εχω βρει λεω να παρω απο Αγγλια μου ερχονται μεσα σε μια εβδομαδα.
    Θα δωσω κατι παραπανω στα μεταφορικα αλλα θα παρω και μια 10αρια να εχω.
    και στο 433ΑΗ εχει μερικους ιδιους.

    - - - Updated - - -

    Μου λεγανε για μεγαλυτερους με την δικαιολογια οτι ειναι πυκνωτες εξομαλυνσης αυτοι και δεν ειναι τοσο βασικοι ωστε να πειραζει.
    τι να πω δεν ξερω αν δεν το δω το σχεδιαγραμμα του κυκλωματος.

    - - - Updated - - -

    μαλιστα τοτε που τα εψαχνα ειδα οτι το εχουν κανει και αλλοι με 820mF χωρις προβληματα, τυχαια ενα link τωρα απο το επισημο φορουμ κιολας : https://forum.mikrotik.com/viewtopic.php?t=63865
    Eχει συσταθει πολλες φορες αλλαγη απο 560 σε 820 και απο ατομα στο awmn μερικοι και ηλεκτρονικοι και ειχα ρωτησει και φιλο μου, που μου εμαθε σχεδον οσα ξερω. Ολοι μου εχουν πει οτι δεν υπαρχει κανενα προβλημα αλλα μιλαμε για 820 οχι παραπανω.

    - - - Updated - - -

    εδω αλλος στα 680 https://forum.mikrotik.com/viewtopic.php?t=39091

    πωπω εδω σκασανε σχεδον ολοι!!!! https://v3gard.com/2016/02/repairing...en-capacitors/ δλδ ολοι οι 560!!!!

  9. #114
    Εγγραφή
    03-09-2011
    Μηνύματα
    3.279
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    Όσο πιάνει
    ISP
    Cosmote-LTE
    Router
    Mikrotik Chateau LTE18
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό ισχύει στα volt, όχι στα mf, εκεί αλλάζεις την λειτουργία του συστήματος
    Αμα βαλεις πυκνωτη με περισοτερα volts...... τη χαιρετας τη πλακετα σε περιπτωση overvolting. Θεωρητικα μπορεις να βαλεις σε χωρητικοτητα οσο θες. Πρακτικα βαζεις εως το διπλασιο συνηθως.
    Άλλα Ντάλλα....

  10. #115
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από macro Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αμα βαλεις πυκνωτη με περισοτερα volts...... τη χαιρετας τη πλακετα σε περιπτωση overvolting. Θεωρητικα μπορεις να βαλεις σε χωρητικοτητα οσο θες. Πρακτικα βαζεις εως το διπλασιο συνηθως.
    Για να φτάσει το Over voltage στον πυκνωτή σημαίνει πως την έχεις χαιρετίσει πιο πριν την πλακέτα.
    Βάλε και 3πλασιο σε χωρητικότητα, το ίδιο αποτέλεσμα θα έχεις, δεν θα δουλεύει όπως έχει σχεδιαστεί το κύκλωμα

  11. #116
    Εγγραφή
    03-09-2011
    Μηνύματα
    3.279
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    Όσο πιάνει
    ISP
    Cosmote-LTE
    Router
    Mikrotik Chateau LTE18
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nikiforos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εμενα παντως μου το ειπαν και στο μαγαζι που ψωνιζω που ηταν ενας ηλικιωμενος και ξερει τα παντα οτι τον ρωτουσα και με εχει βοηθησει και με 4καναλο μικτη ηχου και τελικο ενισχυτη αυτοκινητου 4καναλο, οποτες θεωρω 100% οτι ξερει. Τα volts μου ελεγε δεν πρεπει να αλλαζουν, πυκνωτη μπορεις να βαλεις την αμεσως επομενη χωρητικοτητα οχι οτι νανε ομως τωρα απο 560 δεν πας 1000.
    Αλλο 411 το ειχα κανει με ποιο μεγαλους γιατι δεν εβρισκα και επαιζε για χρονια αλλα μια μερα καπουτ αγνωστο γιατι δεν βρηκα τον λογο.
    830 νομιζω ηταν. Πρεπει να το ψαξουμε.

    - - - Updated - - -

    Τελικα 820 ειναι, μετα μου ελεγαν (εκεινοι που ηθελα να αλλαξω οτι ειναι εξομαλυνσης) και μπορω να βαλω 1000 στα 16 οτι νανε....
    Anyway τους ιδιους θελω να βαλω να ειμαι σιγουρος.
    Απο Αγγλια βρηκα ηδη : https://www.ebay.ie/itm/162384535322...53.m1438.l2649
    Για να ειναι ο πυκνωτης 6.3V σημαινει οτι παιζει με πολωση 5V στα chip το οποιο ειναι απολυτως σωστο και σημαινει οτι ειναι και σωστο το διαγραμμα γενικως. Δλδ καλη κατασκευη. Ενω αν εβλεπες πυκνωτη (εκτος τροφοδοσιας) στα 16V, σημαινει οτι η ηλεκτροτεχνια ειαι για το φουτσο και τετοια μηχανηματα δεν αγοραζεις. Σε καμια περιπτωση δε μπορεις να βαλεις μεγαλυτερη ταση....

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για να φτάσει το Over voltage στον πυκνωτή σημαίνει πως την έχεις χαιρετίσει πιο πριν την πλακέτα.
    Βάλε και 3πλασιο σε χωρητικότητα, το ίδιο αποτέλεσμα θα έχεις, δεν θα δουλεύει όπως έχει σχεδιαστεί το κύκλωμα
    Φιλε δε ξερεις απο ηλεκτροτεχνια μαλλον για αυτο και απαντας ετσι. Αν ο πυκνωτης ειναι πολλα Volt, σε περιπτωση υπερτασης καιγονται ολα μετα το πυκνωτη. Ενω το σωστο ειναι να καει ο πυκνωτης και οχι η πλακετα σου. Αν του αλλαξεις χωρητικοτητα προς τα πανω ειναι παντα προς καλο, μιας και θα εχεις παντα καλυτερη εξομαλυνση, αλλα μονο μια συγκεκριμενη χωρητικοτητα θα εφαρμοζεται απο το συστημα οποτε οσο και να βαλεις μετα θα ειναι αχρηστη και θα περισευει. Κακο κανει μονο σε τροφοδοτικα διοτι θα σου πεφτει η ασφαλεια μολις ανοιγεις π.χ. τον ενισχυτη σου.Βεβαια εκει εφαρμοζονται delays στη πληρωση για να μην εχεις αυτα τα αποτελεσματα.
    Άλλα Ντάλλα....

  12. #117
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.120
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από macro Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για να ειναι ο πυκνωτης 6.3V σημαινει οτι παιζει με πολωση 5V στα chip το οποιο ειναι απολυτως σωστο και σημαινει οτι ειναι και σωστο το διαγραμμα γενικως. Δλδ καλη κατασκευη. Ενω αν εβλεπες πυκνωτη (εκτος τροφοδοσιας) στα 16V, σημαινει οτι η ηλεκτροτεχνια ειαι για το φουτσο και τετοια μηχανηματα δεν αγοραζεις. Σε καμια περιπτωση δε μπορεις να βαλεις μεγαλυτερη ταση....
    ναι ειπα και παραπανω ολοι προτεινουν μεγαλυτερη χωρητικοτητα οχι ταση.
    Εχω μιλησει με παρα πολλους για αυτο το θεμα.
    Παραγγελνω απο Αγγλια τους σωστους γιατι δεν εχω χρονο και καμια ορεξη να ψαχνω τα μαγαζια, περασα σημερα απο τον δικο μου και για καποιο λογο ηταν κλειστα....
    Και ενας που εχουμε link μαζι που εχει το https://mikrotik.com/product/RB435G και του χαλασαν οι 560 https://i.mt.lv/cdn/rb_images/887_hi_res.png και εκλεισε το μηχανημα, τους εβαλε ολους στα 820 μια χαρα πολυ καιρο τωρα.

  13. #118
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από macro Εμφάνιση μηνυμάτων


    Φιλε δε ξερεις απο ηλεκτροτεχνια μαλλον για αυτο και απαντας ετσι. Αν ο πυκνωτης ειναι πολλα Volt, σε περιπτωση υπερτασης καιγονται ολα μετα το πυκνωτη. Ενω το σωστο ειναι να καει ο πυκνωτης και οχι η πλακετα σου. Αν του αλλαξεις χωρητικοτητα προς τα πανω ειναι παντα προς καλο, μιας και θα εχεις παντα καλυτερη εξομαλυνση, αλλα μονο μια συγκεκριμενη χωρητικοτητα θα εφαρμοζεται απο το συστημα οποτε οσο και να βαλεις μετα θα ειναι αχρηστη και θα περισευει. Κακο κανει μονο σε τροφοδοτικα διοτι θα σου πεφτει η ασφαλεια μολις ανοιγεις π.χ. τον ενισχυτη σου
    Για την περίπτωση υπέρτασης υπάρχει πολύ πριν τον ηλεκτρολυτικό ή smd πυκνωτή το ανάλογο κύκλωμα, σε αρκετές περιπτώσεις υπάρχουν οι κεραμικοί ως εξτρά προστασία μετά την όποια ασφάλεια.
    Δεν είναι η δουλειά του πυκνωτή αυτού να σε προστατέψει από υπέρταση, ούτε θα σε προστατεψεί καθώς αν σκάσει σκάει πολλές φορές σε κατάσταση βραχυκυκλώματος (θα περάσει δηλαδή η όποια υπέρταση)

  14. #119
    Εγγραφή
    03-09-2011
    Μηνύματα
    3.279
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    Όσο πιάνει
    ISP
    Cosmote-LTE
    Router
    Mikrotik Chateau LTE18
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για την περίπτωση υπέρτασης υπάρχει πολύ πριν τον ηλεκτρολυτικό ή smd πυκνωτή το ανάλογο κύκλωμα, σε αρκετές περιπτώσεις υπάρχουν οι κεραμικοί ως εξτρά προστασία μετά την όποια ασφάλεια.
    Δεν είναι η δουλειά του πυκνωτή αυτού να σε προστατέψει από υπέρταση, ούτε θα σε προστατεψεί καθώς αν σκάσει σκάει πολλές φορές σε κατάσταση βραχυκυκλώματος (θα περάσει δηλαδή η όποια υπέρταση)
    Εεεεε... μιας και εισαι ο ηλεκτρονικος της παρεας, καπου εδω το σταματαμε, διοτι οπως και στο αλλο θεμα εκτος απο ειρωνας εισαι και τρομερα ισχυρογνωμων γραφοντας αστεια πραγματα για να μη τα χαρακτηρισω αλλιως.

    Οποτε.... πεταει ο γαιδαρος και χαιρετω προς το παρον.
    Άλλα Ντάλλα....

  15. #120
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.120
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Λοιπον τους παραγγειλα απο Αγγλια τελικα https://www.ebay.ie/itm/162384535322...53.m2749.l2649 7.5 ευρω οι 10 μαζι με τα μεταφορικα, μας τον πιασανε λιγο τον πισινουλη αλλα απο το να τρεχω και να μην βρισκω κιολας και να κανω πειραματα χωρητικοτητας το προτιμω. Εξαλου περισσοτερα χρηματα θα χαλουσα στις βενζινες καιει και πολυ....
    το θελω το εργαλειο σε δυσκολο σημειο και δεν εχω ορεξη να τρεχω μετα.
    Ευχαριστω για τις απαντησεις!

Σελ. 8 από 10 ΠρώτηΠρώτη ... 3678910 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Mikrotik Routerboards με Openwrt
    Από Nikiforos στο φόρουμ MikroTik ADSL modems, routers & routerBOARDs
    Μηνύματα: 101
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-01-24, 12:48
  2. windows 8.1 repair...
    Από johnyb98 στο φόρουμ Windows
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-03-16, 13:46

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας