Σελ. 7 από 10 ΠρώτηΠρώτη ... 256789 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 91-105 από 137
  1. #91
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.117
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkarabas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν μπορείς να ανεβάσεις επάνω στη ταράτσα ένα 951 και να το στήσεις σαν extender?
    και γιατι να μπω σε τετοια διαδικασια? εξοδα για αυτο, θες κουτι, θες επιπλέον utp μεχρι κατω για δικτυο και poe.
    περιττα πραγματα, απλα ενισχυεις την ισχυ και τελος το προβλημα, επισης θα ηταν προτιμοτερο να εβαζα ποιο δυνατες κεραιες, οσο εχουν μεγαλυτερη απολαβη μπορεις με μικροτερη ισχυ να εχεις καλυτερες επιδοσεις.
    Γιαυτο εχει σημασια η απολαβη των κεραιων.
    Επισης μπορω απλα να μπω απο δεδομενα κινητης που ΠΑΝΤΑ εχει ιντερνετ το κινητο μου και καλο σημα εδω και με openvpn κανω την δουλεια μου, και παλι ειναι προτιμοτερο.

    Τελος εχω ενα ovislink 5460AP που καθεται και παιζει τον ρολο που λες μπορω να το βγαλω πχ στο μπαλκονι και δινει οπου θελω ακομα και στο αμαξι μου αν ειναι παρκαρισμενο στην γειτονια για να κανω αναβαθμισεις στην 2din πηγη μου που εχει android. Aυτο το μηχανημα δουλευει παρα πολλα modes και παιρνει αποσπωμενη κεραια τωρα σε αυτο εχω την tplink 30cm 8dbi.

  2. #92
    Εγγραφή
    28-04-2005
    Μηνύματα
    2.637
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    22000/2500
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    RB4011iGS+5HacQ2HnD
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nikiforos Εμφάνιση μηνυμάτων
    και γιατι να μπω σε τετοια διαδικασια? εξοδα για αυτο, θες κουτι, θες επιπλέον utp μεχρι κατω για δικτυο και poe.
    περιττα πραγματα, απλα ενισχυεις την ισχυ και τελος το προβλημα, επισης θα ηταν προτιμοτερο να εβαζα ποιο δυνατες κεραιες, οσο εχουν μεγαλυτερη απολαβη μπορεις με μικροτερη ισχυ να εχεις καλυτερες επιδοσεις.
    Γιαυτο εχει σημασια η απολαβη των κεραιων.
    Επισης μπορω απλα να μπω απο δεδομενα κινητης που ΠΑΝΤΑ εχει ιντερνετ το κινητο μου και καλο σημα εδω και με openvpn κανω την δουλεια μου, και παλι ειναι προτιμοτερο.

    Τελος εχω ενα ovislink 5460AP που καθεται και παιζει τον ρολο που λες μπορω να το βγαλω πχ στο μπαλκονι και δινει οπου θελω ακομα και στο αμαξι μου αν ειναι παρκαρισμενο στην γειτονια για να κανω αναβαθμισεις στην 2din πηγη μου που εχει android. Aυτο το μηχανημα δουλευει παρα πολλα modes και παιρνει αποσπωμενη κεραια τωρα σε αυτο εχω την tplink 30cm 8dbi.
    Όπως εσύ νομίζεις καλύτερα και τι σε εξυπηρετεί.
    CPU: Intel Core I7 920@2,66Ghz,GPU: nVidia Asus ENGTS 250/DI/CUBA 512MD3 ,RAM:3x1GΒ Corsair TR3G1333 PC3@1333Mhz, PSU: Thermaltake 650W,Μοtherboard: Asus P6TD DELUXE, CASE: CoolerMaster ENTURION

  3. #93
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.117
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    εκτος απο τα παραπανω που εγραψα, ξεχασα να πω οτι επειδη το https://mikrotik.com/product/RB433AH εχει 3 ethernet θυρες, εχω αφησει καλωδιο μεσα στο κουτι αμα θελω να συνδεσω netbook πχ, απλα και αυτο μανουρα παραπανω ειναι, πρεπει να ανοιγω και το κουτι και θελει αλεν, θες και netbook/laptop γιατι δινει ενα αλλο subnet οποτε παιζει η συσκευη με dhcp και παει λεγοντας.
    oποτε τι ποιο ευκολο ανεβαζω ισχυ στο 109 κανω την δουλεια μου και μετα την κατεβαζω, ουτε μηχανηματα θες, ουτε καλωδια ουτε τιποτα.
    Το μονο που φοβουμαι μην πεσει καμια μερα το κινητο ή στο ρετιρε του απο κατω ή χειροτερα σε διπλα ταρατσα ή στον δρομο!!!

    μιας και ειπα για 433, εχω και τα αλλα που μου χαρισε ο αλλος 1 X https://mikrotik.com/product/RB433AH , 1 Χ https://mikrotik.com/product/RB433UAH και 1 Χ https://mikrotik.com/product/RB435G
    και την εχουν ακουσει απο αστραποβροντια σε ταρατσα της περιοχης μου ποιο ψηλα απο εμενα ομως.
    Δυστυχως δεν βλεπω να μπορω να τα φτιαξω, ξερει κανεις τιποτα????
    κριμα τα μηχανηματα ρε γμτ!!!!
    οταν δωσω ρευμα δεν κανουν κατι, μονο μερικα leds αναβουν ολα μαζι και οχι ζωηρα, πεθαμενα κριμα....
    στην συλλογη με το https://mikrotik.com/product/RB711-5Hn και το https://mikrotik.com/product/RB411 μου δυστυχως

  4. #94
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.117
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Καλησπέρα, επανερχομαι και παλι, τωρα τελευταια στο 411 που εχω στο εξοχικο στην ιδια θεση δλδ που ηταν το 1ο που καηκε και ενα 711 μετα που καηκε και η wlan αλλα και προβληματα στην ethernet που την χανει, μαλλον τριτωσε το κακο και παιρνει σειρα το νεοτερο 411.
    Οπως βλεπω απο τα logs στο 951 που διαχειριζεται τα 2 εξωτερικα 911 και 411, το 411 δειχνει να χανει την ethernet μερικες φορες και να επανερχεται ενω το wlan μενει σταθερο και δεν υπαρχει και reboot!
    ακριβως δλδ αυτο που κανει το 711 με την ethernet και σε δοκιμες μου εριχνε τα vpns.

    To θεμα τωρα ειναι οκ το αλλαζουμε, και παλι αργοτερα τα ιδια? τι το προκαλει αυτο? τι γινεται με αυτο γιατι το κανει αυτο, πως το επαθε?
    οτι μπαινει εκει ειναι γειωμενο με προστασια utp εχει ιστο 1μετρο μεσα στο εδαφος (και γειωση με τον ιστο και το utp), 3μετρα συνολικο υψος, ειναι αναμεσα σε αμπελι και πορτοκαλιες, 65μετρα UTP μεχρι το σπιτι, δυνατο τροφοδοτικο.
    Ειναι πανω σε UPS νεο και σταθεροποιητη ρευματος με προστασια υπερτασης απο κεραυνους.

    Πρεπει καποια στιγμη να στησω εναν syslog server να μπορω να βλεπω ολα τα logs τι κανει ολη μερα, και αυτο και απο το 951 που εχει την διαχειριση του στο routing με OSPF και BGP.
    Στις φωτος το πρωτο log ειναι απο το 951 του AWMN και το δευτερο ειναι απο το 411.
    Οπως βλεπω απο τα συνολικα logs οσα φαινονται εχει αρχισει να το κανει απο τις 8 του μηνα! και εχει μετα σε διαφορες μερες μερικες και συνεχομενες!
    ενω εχει uptime πανω απο 28 ημερες!!! και η wlan εχει 11 ημερες.
    Οποτε οπως και το 711 που ειπα πριν χανει ΜΟΝΟ το δικτυο το καλωδιακο και ουτε το ρευμα, ουτε την wireless.
    To 411 φοραει αυτη την καρτα https://mikrotik.com/product/R52NM

    Αν εχει κανεις καμια ιδεα ας γραψει. Thanks!
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails Screenshot_2018-01-20_15-22-13.png  

    Screenshot_2018-01-20_17-11-24.png  

    Screenshot_2018-01-20_17-10-58.png  

    Screenshot_2018-01-20_15-21-18.png  

    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Nikiforos : 20-01-18 στις 18:12.

  5. #95
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.117
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Τωρα ειδα στα logs παλι το εκανε το 411...
    το περιεργο ειναι τελικα εκτος το wireless που ειχα πει οτι δεν εχει θεμα, αλλα ουτε και η POE δλδ το ρευμα κανει διακοπη, ενω δειχνει να χανει το ethernet κατι που φαινεται σε ολα τα αλλα RBs (1 εσωτερικο και 1 εξωτερικο ακομα) απο το OSPF στο routiing, χανει μονο το δικτυο αλλα ΜΟΝΟ το OSPF ενω το BGP μετραει σε ολα κανονικα το uptime του!
    Περιεργα πραγματα.....

    Μηπως το BGP κολλαει και μενει up ακομα και αν υπαρχουν μεταβολες στο AS ? νομιζω παλιοτερα σε καποιες εκδοσεις ROS υπηρχε τετοιο bug...
    γιατι δεν μπορει να πεφτει το δικτυο στην ethernet και αυτο να μενει up!!!

    Να εξηγησω και λιγο τις ips, αυτο το 411 και το 911 ειναι ετσι :

    gigabit 951 (951 AWMN) = 10.71.99.1 (στην 1η ethernet port συνδεεται το 951 κινητης που παιζει και σαν switch και εχει το εσωτερικο δικτυο και εχει και bridge με την wlan), επισης εχει και την ip 10.71.99.130 γιατι παιζει σε αλλο subnet με τα αλλα 2 εξωτερικα παρακατω :
    411 = 10.71.99.132 (στην 2η ethernet του 951)
    911 = 10.71.99.131 (στην 3η ethernet του 951)
    Μεταξυ τους παιζουν με Routing - BGP + OSPF V2 (εκτος το αλλο 951 κινητης που ειναι πληρως ανεξαρτητο).

    Οποτε τωρα με αυτο το log παρακατω, πεφτει η ethernet στο 411 και δεν βλεπει τα αλλα, ομως δειχνει μονο το OSPF να πεφτει.
    Στα αλλα RBs 951-awmn και στο 911 βλεπω τα ιδια περιπου logs αλλα χωρις να εχει ethernet down και up.
    Και εκει με το OSPF και τα BGP μερες up!

    Εχει καμια ιδεα κανεις?
    ειδικα πως μπορω καπως αυτοματα πχ με ping να το τσεκαρει και να με ειδοποιησει καπως οτι ΔΕΝ γινεται ping το μηχανημα απο ενα αλλο του εσωτερικου μου δικτυου?
    γιατι να μπαινω συνεχεια για να το πετυχω να μην γινεται ping λιγακι δυσκολο!
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails Screenshot_2018-01-25_22-21-10.png  

    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Nikiforos : 25-01-18 στις 23:50.

  6. #96
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.117
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    λοιπον σημερα καταφερε και μου εριξε και το BGP!
    δυστυχως χειροτερευει το μηχανακι μου φαινεται.
    Τωρα οπως μου ειπαν απο το AWMN forum, πρεπει να κανω μερικες δοκιμες.
    Επειδη δεν παω εκει τωρα με τα κρυα μπορω να κανω μονο την μια.

    1. Αλλαγη της ταχυτητας της πορτας και στο 951 και 411, απο 100mbps στα 10 να δω αν θα περιοριστει το προβλημα.
    2. Αλλαγη της πορτας ethernet στο 951 δλδ αντι να ειναι στην ether3 να μπει σε μια αλλη κενη πχ 4 ή 5.
    3. Αν αποτυχουν τα 1 και 2 τοτε να μπει μεσα στο σπιτι με ενα ετοιμο καλωδιακι και να το κοιταω απο τα logs τι κανει.
    4. Αν δεν το κανει εκει τοτε μαλλον φταιει το μεγαλο καλωδιο UTP που ειναι 65μετρα με POE.

    Βεβαια αμα παω εκει μπορω να τσεκαρω και το 65μετρα!!! UTP+POE με το lan tester μηπως τα επαιξε το καλωδιο, μπορει να το μασουλησε κανας αρουραιος, νυφιτσα, κουναβι, κουκουβαγια-μπουφος ή δεν ξερω και εγω τι αλλο αν και ειναι προστατευμενο και οχι γυμνο.

    Oι φωτος ειναι απο τα logs του 951 και 411

    Ο λογος που δεν επεφτε το BGP ειναι, οτι σε αντίθεση με το ospf που κοιτάζει και την κατάσταση των ζεύξεων, το bgp επικοινωνεί με τους peers μέσω μηνυμάτων. Αν δεν περάσει συγκεκριμένος αριθμός μηνυμάτων ο peer μαρκάρεται ότι είναι κάτω.
    Τhanks Trendy.... #awmn
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails Screenshot_2018-01-26_19-08-40.png  

    Screenshot_2018-01-26_19-04-20.png  

    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Nikiforos : 27-01-18 στις 00:37.

  7. #97
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.117
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    καλημέρα, τελικα από τις 26/1 μεχρι σημερα 31/1 πρωι που κοιταξα τα logs δεν το εχει ξανακανει ουτε μια φορα, επειδή αλλαξα στο interface της ethernet την ταχυτητα από 100mbps σε 10mbps και στο 411 και στο 951.
    Οποτε σιγουρα είναι θεμα ethernet και δεδομενων εφόσον δεν κόβεται το ρευμα ποτε.
    Προς το παρον το αφηνω ετσι και αν αρχισω να πηγαινω ΣΚ'ς θα αλλαξω πορτα στο 951 αλλα δε νομιζω ότι φταιει η δικια του πορτα αλλά του 411.
    Ετσι κι αλλιως κινηση δεν περναει από το link και εκτος ότι είναι backup ειμαστε και εκτος του υπολοιπου AWMN και εχουμε δλδ ένα τοπικο lan μεταξυ μας μερικοι γειτονες στην ουσια.....οποτε μικρο το κακο!

  8. #98
    Εγγραφή
    28-04-2005
    Μηνύματα
    2.637
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    22000/2500
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    RB4011iGS+5HacQ2HnD
    Καλημέρα είδες τελικά πόσο σημαντικό είναι να ρίχνουμε καμιά ματιά στα logs? Δεν το λέω για σένα Νικηφόρε απλά επειδή είχε ειπωθεί ότι ασκόπως πρέπει να τα παρακολουθούμε.
    Αξίζει να στήσεις έναν syslogserver μιας και εσύ παίζεις με πολλά μηχανάκια...
    CPU: Intel Core I7 920@2,66Ghz,GPU: nVidia Asus ENGTS 250/DI/CUBA 512MD3 ,RAM:3x1GΒ Corsair TR3G1333 PC3@1333Mhz, PSU: Thermaltake 650W,Μοtherboard: Asus P6TD DELUXE, CASE: CoolerMaster ENTURION

  9. #99
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.117
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkarabas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημέρα είδες τελικά πόσο σημαντικό είναι να ρίχνουμε καμιά ματιά στα logs? Δεν το λέω για σένα Νικηφόρε απλά επειδή είχε ειπωθεί ότι ασκόπως πρέπει να τα παρακολουθούμε.
    Αξίζει να στήσεις έναν syslogserver μιας και εσύ παίζεις με πολλά μηχανάκια...
    καλησπέρα, δεν θα ασχοληθω δεν μου χρειαζεται τελικα τετοια υπηρεσια.
    Αυτα τα μηχανακια δεν εχουν πολλα logs μπαινω μεσα και ειναι τα ιδια απο εβδομαδες πριν. Εννοω και το 411, το 911 και το 433ΑΗ δλδ αυτα που εχουν πανω τους εξωτερικες ασυρματες ζευξεις για το AWMN.
    Τα μονα με τα πολλα logs ειναι αυτα που εχουν πανω τους το ιντερνετ δλδ το 951 κινητης και το 109 με το pppoe client. Αντε και το εσωτερικο 951 που εχει πανω του sstp vpn client, αλλα και παλι για μενα δεν βλεπω τον λογο, δεν με απασχολει αν επεσε καμια φορα ενα vpn, ή εκλεισε καποια στιγμη το pppoe σιγα...
    Υπαρχει και το μενου system - logging που μπορεις να παραμετροποιησεις τι logs θες να καταγραφονται ωστε να μην εχει περιττα και γεμιζουν.

  10. #100
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.117
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Καλημέρα, τελικά για το 411 στο εξοχικο που ελεγα ότι ριχνει την ethernet αλλα δεν χανει και το ρευμα, τελικα στα 10mbps αν είναι ρυθμισμενη η ethernet εδώ και ποσο καιρο δεν κανει τπτ, και ας είναι το 951 η δικια του στο 1gbps.
    Οποτε επειδή είναι κατω και το awmn εκει δεν ασχολουμε άλλο μαζι του...

    Σκεφτηκα λοιπον αφου πετυχε σε αυτό να δω και το 711 που εχω με καμμενη wlan να βαλω ROS RC εκδοση με όλα τα πακετα ετσι για τον χαβαλέ....και να το βαλω στα 10mbps να δουμε, θα δοκιμασω κανα vpn να δουμε αν το χανει. Υπενθυμίζω ότι το ειχα για ιντερνετ router πριν αγορασω το RB 109 και εχανε και αυτό την ethernet αλλα μονο το δικτυο και εριχνε το pppoe client και τα vpn's αλλα ΔΕΝ του εκλεινε το ρευμα από το POE! δλδ τα ιδια με το 411 μονο που εκει το κανει με το OSPF και αν αργησει λιγο παραπανω και με το BGP οποτε χανει την συνδεση με τα υπολοιπα rb's.

    Και τελος επειδή εχω αγανακτισει με τα χαλασμένα RBs, ουτε να τα επισκευασω εχω καταφερει, εχω χασει απειρο χρονο που ΔΕΝ εχω!!! και μου πιανουν και καποιον χώρο και είναι αρκετα σκέφτομαι να τα χαρισω αν τα θελει κανεις, για να μην πανε στα σκουπίδια...
    μιλαμε για 1 X 433AH, 1 X 433UAH, 1 X 435G και 1 X 411.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Nikiforos : 02-03-18 στις 10:00.

  11. #101
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.117
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkarabas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημέρα είδες τελικά πόσο σημαντικό είναι να ρίχνουμε καμιά ματιά στα logs? Δεν το λέω για σένα Νικηφόρε απλά επειδή είχε ειπωθεί ότι ασκόπως πρέπει να τα παρακολουθούμε.
    Αξίζει να στήσεις έναν syslogserver μιας και εσύ παίζεις με πολλά μηχανάκια...
    καλημέρα! χρονια πολλα!

    σε συνεχεια του θεματος με το syslog
    https://www.adslgr.com/forum/threads...k-router/page2
    για να μην τα λεω εκει και ειμαστε offtopic.
    Τελικα οντως ειχα καταγραφες πολλες σελιδες που περασε το αρχειο τα 20mb νομιζω, ολες ηταν από το OSPF στο 951-AWMN.
    Όπως ειπα γινονται μικρες διακοπες δικτυου στην ethernet του 411 και ριχνουν μονο το OSPF.
    Κατεβασα το αρχειο το εψαξα λιγο αλλα δεν ειχα χρονο να το δω καλα, οσο το κοιταξα δεν βρηκα τιποτα από το 411 για το interface αν και δεν ξερω τι ακριβως καταγραφει όταν εχεις δηλωσει interface.
    Βασικα το BGP ξεχασα νομιζω να το δηλωσω. Μαλλον να το βαλω στο 411 αυτό.

    Είναι προφανες ότι εχει πρόβλημα το συγκεκριμενο routerboard δυστυχως.
    Ετυχε να ερθει στην δουλεια σημερα ηλεκτρολόγος γιατι κατι εγινε σε καποιο σπιτι με κεραυνους και τον ρωτησα και προτεινει να βαλω αντικεραυνικη προστασια στον πινακα. Και παλι 100% δεν την γλιτώνεις. Εδώ σε σπιτι ειχαν και παλι εγιναν μεγαλες ζημιες σε πλυντήρια κτλ.
    Αλλα από το να μην εχεις….

    Οποτε όταν με το καλο (καποτε) θα εχουμε παλι εκει awmn θα αλλαχτεί με κατι καλυτερο και αυτό θα κανει παρεα στο 711 με την καμμενη wireless....
    αυτό το σημειο εκει περα είναι γρουσουζικο τριτο μηχανημα που παθαινει πρόβλημα.

  12. #102
    Εγγραφή
    28-04-2005
    Μηνύματα
    2.637
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    22000/2500
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    RB4011iGS+5HacQ2HnD
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nikiforos Εμφάνιση μηνυμάτων
    καλημέρα! χρονια πολλα!

    σε συνεχεια του θεματος με το syslog
    https://www.adslgr.com/forum/threads...k-router/page2
    για να μην τα λεω εκει και ειμαστε offtopic.
    Τελικα οντως ειχα καταγραφες πολλες σελιδες που περασε το αρχειο τα 20mb νομιζω, ολες ηταν από το OSPF στο 951-AWMN.
    Όπως ειπα γινονται μικρες διακοπες δικτυου στην ethernet του 411 και ριχνουν μονο το OSPF.
    Κατεβασα το αρχειο το εψαξα λιγο αλλα δεν ειχα χρονο να το δω καλα, οσο το κοιταξα δεν βρηκα τιποτα από το 411 για το interface αν και δεν ξερω τι ακριβως καταγραφει όταν εχεις δηλωσει interface.
    Βασικα το BGP ξεχασα νομιζω να το δηλωσω. Μαλλον να το βαλω στο 411 αυτό.

    Είναι προφανες ότι εχει πρόβλημα το συγκεκριμενο routerboard δυστυχως.
    Ετυχε να ερθει στην δουλεια σημερα ηλεκτρολόγος γιατι κατι εγινε σε καποιο σπιτι με κεραυνους και τον ρωτησα και προτεινει να βαλω αντικεραυνικη προστασια στον πινακα. Και παλι 100% δεν την γλιτώνεις. Εδώ σε σπιτι ειχαν και παλι εγιναν μεγαλες ζημιες σε πλυντήρια κτλ.
    Αλλα από το να μην εχεις….

    Οποτε όταν με το καλο (καποτε) θα εχουμε παλι εκει awmn θα αλλαχτεί με κατι καλυτερο και αυτό θα κανει παρεα στο 711 με την καμμενη wireless....
    αυτό το σημειο εκει περα είναι γρουσουζικο τριτο μηχανημα που παθαινει πρόβλημα.
    Κάνε και ένα ευχέλαιο....
    CPU: Intel Core I7 920@2,66Ghz,GPU: nVidia Asus ENGTS 250/DI/CUBA 512MD3 ,RAM:3x1GΒ Corsair TR3G1333 PC3@1333Mhz, PSU: Thermaltake 650W,Μοtherboard: Asus P6TD DELUXE, CASE: CoolerMaster ENTURION

  13. #103
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.117
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkarabas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κάνε και ένα ευχέλαιο....
    Καλησπέρα!
    δεν μας σωζει τιποτα, η μονη λύση είναι να αλλαχτεί η θεση.
    Αν καμια φορα ξαναεχουμε κανονικα AWMN και θα πρεπει να αλλαξω αυτό το 411, θα μπει καποιο μηχανακι όλα σε ένα μαλλον μπροστα στον ιστο που εχω στο σπιτι να κανει και παρεα στο 911 που εχω εκει, ετσι θα το γυρισω και σε Ν dual polarity γιατι τωρα με το πανελ αναγκαστικά παιζω Ν αλλα μονο σε καθετη πολωση.
    Όπως και να εχει πρεπει να κοιτάξω να βαλω όμως αντικεραυνικα στον πινακα, καθως και ρελε διαφυγης που τωρα δεν εχω.
    Πιστευω ότι επειδή είναι 65μετρα POE πιασμενο πανω σε συρματοπλέγματα αν και χαμηλα, αλλα και το πανελ και ο ιστος είναι αναμεσα σε πορτοκαλιες μαλλον κατι παιζει με ολο αυτό και γιαυτο χαλανε.
    Παντως δεν είναι θεμα εξασθένησης καθως το τροφοδοτικο είναι 24V και αυτά απαιτουν από 12V για να δουλευουν και λιγα A.

  14. #104
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.117
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    καλησπέρα, τελικα εκεινο το 411 που ειχα πει αρκετες φορες ποιο παλια, επειδη το link εδω και καιρο δεν ηταν ενεργο και ο απεναντι εξαφανιστηκε ειπα να τα ξηλωσω ολα να το δουλεψω αλλου.
    Τα 65μετρα καλωδιο UTP ηταν μεσα σε σπυραλ κουβιδες και μερικες σωληνες και εμπασαν νερα οποτε ποσα χρονια το UTP εκανε το μπανακι του....
    εκτος αυτου το 411 εχει 3 εγκυους ηλεκτρολυτικους....
    το θεμα που ειχα πει και με το παλιοτερο 411 ειναι οτι αυτους δεν τους εβρισκα και ειχα βαλει μεγαλυτερους.
    Επειδη το χρειαζομαι (εχω και παρα παρα πολλες καρτες minipci wifi 2,4 και 5ghz) θελω να το επισκευασω.
    Εχει κανεις δει πουθενα πυκνωτες 560mF 6.3V Αθηνα?
    το βιαζομαι λιγο και δεν μπορω να περιμενω απο Κινα και απο UK θυμαμαι οτι οι τιμες ειναι αντε γεια!
    παλιοτερα ειχα βαλει μεγαλυτερους αλλα μετα ειχα προβληματα (ισως ασχετα με αυτους) και το ειχα για καιρο με openwrt αλλα μετα αρχισε παλι να μην ανοιγει και τελος, καπου το εδωσα με μερικα αλλα καμμενα RBs που ειχα μαζεψει και απο αλλους.
    Προσωρινα στο panel box εβαλα το 911 που δεν εχει ενεργο link.
    Φωτος εδω:




  15. #105
    Εγγραφή
    13-10-2018
    Μηνύματα
    2.445
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109999/10999
    ISP
    Nova
    Router
    ZTE H168N/TP-LINK VR600
    SNR / Attn
    8.9(dB) / 4.9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Καλή αντοχή @Nikiforos, πάντως βλέπω στη δεύτερη φώτο φουσκωμένους πυκνωτές στο κέντρο του pcb κι ένα κίτρινο χρώμα στο πάνω μέρος τούς.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Kostinos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλή αντοχή @Nikiforos, πάντως βλέπω στη δεύτερη φώτο φουσκωμένους πυκνωτές στο κέντρο του pcb κι ένα κίτρινο χρώμα στο πάνω μέρος τούς.
    Βρήκα από Σαλονίκη....

    https://www.actuellelectronics.gr/el...-8x115mm-43666

Σελ. 7 από 10 ΠρώτηΠρώτη ... 256789 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Mikrotik Routerboards με Openwrt
    Από Nikiforos στο φόρουμ MikroTik ADSL modems, routers & routerBOARDs
    Μηνύματα: 101
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-01-24, 12:48
  2. windows 8.1 repair...
    Από johnyb98 στο φόρουμ Windows
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-03-16, 13:46

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας