Εμφάνιση 1-2 από 2
  1. #1
    Εγγραφή
    25-05-2016
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    28
    Μηνύματα
    1
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    WiFi
    Ταχύτητα
    24 Mbps
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΠΕΡΑΙΑ
    Router
    ZXV10 H201L
    SNR / Attn
    10(dB) / 0.5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    World
    Το ρουτερ μου είναι το ZXV10 H201L και θέλω να ρωτησω ποιες είναι οι κατάλληλες ρυθμίσεις για τις επιλογές που βλέπετε στις παρακάτω φωτογραφίες Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Screenshot_2016-05-25-21-20-57.png 
Εμφανίσεις:  39 
Μέγεθος:  221,3 KB 
ID: 170856Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Screenshot_2016-05-25-21-20-00.png 
Εμφανίσεις:  39 
Μέγεθος:  194,8 KB 
ID: 170857Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Screenshot_2016-05-25-21-19-37.png 
Εμφανίσεις:  40 
Μέγεθος:  140,3 KB 
ID: 170858Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Screenshot_2016-05-25-21-18-52.png 
Εμφανίσεις:  39 
Μέγεθος:  174,9 KB 
ID: 170859

    μπαίνω από tablet και θέλω να ξέρω ποιες είναι οι καλύτερες ρυθμίσεις (ή έστω ,τι είναι καλύτερο π.χ για beacon interval τα 50 ή τα 100 ms)
    ώστε να κάνω τη σύνδεση μου πιο γρήγορη (άμα γίνεται)

    Επειδή όσο και αν τις εψαξα στο ίντερνετ δε βρήκα κάτι που να λέει πως π.χ "για αυτούς που χρησιμοποιούν το wifi και μπαίνουν από tablet οι
    καλύτερες ρυθμίσεις είναι αυτές... και αυτές"
    Σας ευχαριστώ πολύ είτε ξέρετε να μου πείτε είτε οχι!!

    - - - Updated - - -

    επίσης θέλω να ρωτησω γιατί μερικές φορές (τελευταία γίνεται συχνά) πέφτει το ίντερνετ και πρέπει να κάνω επανεκκίνηση το ρουτερ ...το εψαξα παρά πολύ και βρήκα κάπου που έλεγε "δοκιμάσετε να κάνετε firmware update στο ρουτρ σας" όμως όσο και αν εψαξα δε βρήκα ενημέρωση λογισμικού για το δικό μου...ξέρει κανείς; ευχαριστώ..

  2. #2
    Εγγραφή
    01-06-2010
    Περιοχή
    Λαγκαδίκια
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    3
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    12584/1052
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΛΑΓΚΑΔΙΚΙΩΝ
    Router
    TP-LINK N600 TD-W9080
    SNR / Attn
    5.3(dB) / 11.3(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Οι ρυθμίσεις ADSL είναι μεταξύ του ρούτερ και του "έξω κόσμου" και γενικά το καλύτερο είναι να τις αφήνεις στις ρυθμίσεις που έχει προρυθμίσει ο πάροχος σου.

    Από την δεύτερη εικόνα φαίνεται ότι έχεις ADSL_2plus, οπότε στην πρώτη εικόνα μπορείς να δοκιμάσεις να απενεργοποιήσεις όλα τα άλλα εκτός από το ADSL_2plus. Αυτό όμως, αν έχει κάποιο όφελος, θα το έχει μόνο όταν ανάβεις το ρούτερ και ξεκινάει την διαδικασία σύνδεσης με τον πάροχο.

    Στην τρίτη εικόνα φαίνεται ενεργοποιημένο το QoS, δηλαδή Quality of Service, το οποίο γενικά χρησιμοποιείται όταν χρησιμοποιούμε το διαδίκτυο με υπηρεσίες που χρειάζονται συγκεκριμένη ταχύτητα/προτεραιότητα/περιορισμό και θέλουμε να έχουμε τον έλεγχο, όπως για παράδειγμα VoIP ή διαφορετικοί υπολογιστές με διαφορετικές προτεραιότητες στο bandwidth. Αν δεν έχεις τέτοιες ή παραπλήσιες ανάγκες τότε δεν χρειάζεται να είναι ενεργοποιημένο, αλλά πάλι το μοναδικό όφελος θα είναι να λειτουργεί απειροελάχιστα λιγότερο η CPU του ρούτερ, κάτι που μάλλον δεν θα είναι αισθητό.

    Στην τέταρτη εικόνα που αφορά την επικοινωνία του ρούτερ με τις ασύρματες συσκευές σου (π.χ. το τάμπλετ), το καλύτερο είναι και πάλι να κρατήσεις τις προκαθορισμένες ρυθμίσεις. Πάντως αν αισθάνεσαι ότι η ταχύτητα είναι αργή έλεγξε μήπως το τάμπλετ δεν υποστηρίζει το 802.11n που είναι και το πιο γρήγορο πρωτόκολλο από αυτά που αναφέρονται στην τέταρτη εικόνα. Μπορείς να δοκιμάζεις να αλλάξεις από b/g/n σε σκέτο 802.11n και αν δεν επικοινωνεί το τάμπλετ σημαίνει ότι απλά δεν υποστηρίζει την δυνατότητα να επικοινωνήσει πιο γρήγορα. Φυσικά το καλύτερο είναι να βρεις την πληροφορία αυτή χωρίς πειραματισμούς στο ρούτερ, απλά βλέποντας τα τεχνικά χαρακτηριστικά του τάμπλετ στο διαδίκτυο.

    Όσο αφορά τα κολλήματα και τις αποσυνδέσεις το πιο ασφαλές είναι να είμαστε στις προκαθορισμένες ρυθμίσεις. Αν και πάλι έχουμε προβλήματα είναι καιρός να σκεφτούμε για νέο ρούτερ. Αν και με το νέο ρούτερ έχουμε προβλήματα είναι καιρός να πάμε σε νέο πάροχο.

Παρόμοια Θέματα

  1. Port Forward για το ZXV10 H201L
    Από kall στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-09-19, 16:15
  2. ZXV10 H201L & repeater
    Από alkis13 στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-04-16, 12:16
  3. Forthnet Default settings - ZTE ZXV10 H201L - FastPath
    Από pavparx στο φόρουμ Nova
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-02-16, 02:34
  4. Tp-link wa901nd και ZXV10 H201L σε bridge mode.
    Από thomas_k στο φόρουμ TP-Link ADSL modems και routers
    Μηνύματα: 25
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-11-15, 19:45
  5. [Other] telnet commands r zte zxv10 h201L
    Από dyktio στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-09-15, 15:08

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας