Σελ. 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 34
  1. #1
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.454
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Καλημερα σε ολους και μια προειδοποιηση. Απο εδω και κατω υπαρχει απιστευτη γκρινια και θυμος για οτι εγινε, μιας και εχω ριξει τοσο βρισιμο οσο δεν εχω ριξει συνολικα τα 9,5 χρονια που ειμαι σε λινουξ.

    Ξεκιναω με το openshot να κανω ενα απλο βιντεο για μια φιλη, να κανω δηλαδη τα 9-10 βιντεο που εχει, ενα. Επιλεγω να το κανει mp4 με h246, κλεινω τα παντα εκτος απο το deadbeef στο tray που επαιζε μουσικη και το αφηνω να κανει export.
    Περνανε 10 λεπτα και παγωνουν ολα! Η μουσικη παιζει διακεκομμενα και ουτε το ποντικι δεν κουνιεται καν! Περιμενω 1-2 λεπτα και τελικα αναγκαζομαι να το κλεισω απο το power button. Tι το θελα?!?!?!
    Παω να μπω και ο grub με πεταει σε grub rescue και μου λεει για corrupted filesystem στον /dev/sda3. Στα windows ευτυχως μπαινει, ακομα, κανονικα. Απο το grub-rescue τρεχω ενα fsck και μου βρισκει πολλα (~200) corrupted αρχεια, τα οποια του λεω να διορθωσει, και στο τελος μου λεει να επανεκκινησω. Το κανω και δεν βγαζει καν τον grub!

    Βρισκω το τελευταιο δισκακι του parted magic που εχω, εκδοση 6.x, απο τα τελη του 2012, και εκκινω απο αυτο. Βλεπω στο ιντερνετ πως μια λυση ειναι αυτη που περιγραφεται εδω

    https://linuxexpresso.wordpress.com/...ock-in-ubuntu/

    Αλλα απο ολα τα block numbers που μου βγαζει, μονο με το τελευταιο κανει δουλεια το e2fsck, στα υπολοιπα λεει οτι δεν βρηκε κατι απο το οποιο να κανει restore. Το κανω απο αυτο, αλλα και παλι balls. Μεχρι αυτο το σημειο, ο σκληρος δεν γινεται καν mount αλλα αναγνωριζεται σαν partition σε ext4 στο fdisk -l. Μετα πεφτω πανω σε αυτο

    https://bbs.archlinux.org/viewtopic.php?id=179266

    Και κανω οτι λεει, το οποιο στην ουσια ειναι το fsck με την παραμετρο -y, και αυτη τη φορα γινεται mount κανονικα. Βεβαια, αλλο το mount, αλλο το οτι εχει μεσα πλεον το partition. Εχει μονο 4 αρχεια, με τυχαιους αριθμους και 0 bytes σε μεγεθος. Τοτε τι στην ευχη εκανε restore?!?!

    Υπαρχει κανενας αλλος τροπος να σωσω οτι εχω εκει περα, μιας και δεν ειμια να τα στηνω ολα απο την αρχη παλι, και ειδικα το kodi.

    Κερασακι στην τουρτα το οτι πλεον μου βγαζει οτι τα windows ειναι πειρατικα, μιας και αναγκαστικα να επαναφερω τον bootloader των 7 για να μπω εκει και να γραψω αυτες τις γραμμες.
    ديميتريس

  2. #2
    Εγγραφή
    31-10-2008
    Μηνύματα
    2.593
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Conn-x OTE
    Φοβάμαι πως έπεσες σε περίπτωση....μου έχει τύχει κάτι ανάλογο,με τη διαφορά πως διορθώθηκε με την fsck.
    Μάλλον πας για στήσιμο εκ νέου
    Περίμενε λίγο ωστόσο,μήπως και κάποιος ξέρει να δώσει λύση

  3. #3
    Εγγραφή
    20-12-2005
    Μηνύματα
    3.220
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49997/4997
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΞΑΝΘΗ
    Router
    Speedport W 724V
    SNR / Attn
    24,4(dB) / (dB)
    Μόνο αυτό του 2012 έχεις για να εκκινήσεις ? (Ίσως και αυτό να αρκεί βασικά). Ρωτάω ώστε αν μπορείς να εκκινήσεις από αυτό και έχεις δίκτυο, να βλέπαμε τι μηνύματα λάθους παίρνεις.

    Το extX έχει πάρα πολλά backup superblocks οπότε είναι λίγο απίθανο (όχι όμως αδύνατο) να καταστράφηκαν όλα. Αν τρέξεις dumpe2fs στην κατάτμηση, παίρνεις καθόλου πληροφορία για το βαθμό καταστροφής του fs ?

    Αυτό που λένε πολλοί οδηγοί να τρέξεις "mkfs -n" για να βρεις τα backup superblocks είναι σωστό αλλά με το dumpe2fs θα πάρεις πιο σωστή πληροφορία (Πάνε χρόνια που δεν χρησιμοποιώ extX οπότε ίσως να μπερδεύομαι αλλά έχω την εντύπωση ότι η θέση των superblocks εξαρτάται και από κάποιες παραμέτρους που θα δώσεις στο mkfs κατά την δημιουργία του fs, οπότε δίνοντας τώρα ένα σκέτο "mkfs -n" δεν είναι σίγουρο ότι θα δώσει τις σωστές θέσεις).

    Καταλαβαίνω ότι δεν βοηθάει και πολύ το μήνυμά μου αλλά έχουμε πολύ λίγη πληροφορία για να κινηθούμε.
    "I like offending people, because I think people who get offended should be offended" - Linus Torvalds

    "Παλιά είχαμε φτωχούς οι οποίοι ζούσανε σε φτωχογειτονιές. Τώρα, η οικονομικά δυσπραγούσα τάξη
    κατέχει στέγες υποδεέστερης ποιότητας σε υποβαθμισμένα αστικά κέντρα" - George Carlin
    Γα.... την πολιτική ορθότητα.

  4. #4
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.454
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Για το parted magic λες? Ναι. Και το hirens μετα. Το dumpe2fs βγαζει πολλα και διαφορα. Το κανω οπως λεει στο blog ο τυπος, με grep, και περιοριζονται στα ~10. Αυτο που λες με το "βαθμο καταστροφης" ειναι καποιο νουμερο ή καποιο ποσοστο που θα δω να γραφεται εκει μεσα?
    Φανταζομαι εχει δικτυο, αλλα το καλυτερο που θα μπορω να κανω ειναι κανενα pastebin για να τα φερω μετα εδω...

    Βρηκα και αυτο εδω. Στεκει αυτο που λεει πως μπορω να κανω mount μονο το ταδε superblock?
    http://www.cyberciti.biz/faq/recover...ted-partition/

    - - - Updated - - -

    Οκ, μπηκα. Οτι βγαζει το dumpe2fs το εβαλα στο αρχειο που ανεβασα πριν λιγο.
    Attached Files Attached Files
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος jim_p : 29-05-16 στις 21:06.
    ديميتريس

  5. #5
    Εγγραφή
    20-12-2005
    Μηνύματα
    3.220
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49997/4997
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΞΑΝΘΗ
    Router
    Speedport W 724V
    SNR / Attn
    24,4(dB) / (dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jim_p Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτο που λες με το "βαθμο καταστροφης" ειναι καποιο νουμερο ή καποιο ποσοστο που θα δω να γραφεται εκει μεσα?
    Όχι δεν βγάζει κάποιο νούμερο απλά εννούσα να δεις αν εμφανίζει κάποια δομή ότι δεν διαβάζεται ή κάτι τέτοιο.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jim_p Εμφάνιση μηνυμάτων
    Βρηκα και αυτο εδω. Στεκει αυτο που λεει πως μπορω να κανω mount μονο το ταδε superblock?
    http://www.cyberciti.biz/faq/recover...ted-partition/
    Ναι στέκει αυτό αλλά λογικά θα έχει το ίδιο αποτέλεσμα με το να χρησιμοποιήσεις το superblock στο fsck. Αν δεν έπαιξε εκεί λογικά δεν θα δεις αρχεία και με το mount. Δεν χάνεις όμως να το δοκιμάσεις. Εγώ το είχα χρησιμοποιήσει παλιά όταν είχε χτυπήσει η κεφαλή και ένα από τα σημεία που είχαν πηδηχτεί ήταν αυτό με το superblock. Το fsck δεν μπορούσε να παίξει λόγω ότι είχε χαλάσει η επιφάνεια του δίσκου αλλά το mount με άλλο superblock μου επέτρεψε να αντιγράψω τα αρχεία μου (με δεδομένο φυσικά ότι η περιοχή των data δεν έχει πρόβλημα και έχει χαλάσει μόνο το superblock).

    Δοκίμασε και fsck και mount με τα backup superblock μήπως και γίνει δουλειά.
    "I like offending people, because I think people who get offended should be offended" - Linus Torvalds

    "Παλιά είχαμε φτωχούς οι οποίοι ζούσανε σε φτωχογειτονιές. Τώρα, η οικονομικά δυσπραγούσα τάξη
    κατέχει στέγες υποδεέστερης ποιότητας σε υποβαθμισμένα αστικά κέντρα" - George Carlin
    Γα.... την πολιτική ορθότητα.

  6. #6
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.454
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Πως γινεται fsck με backup superblock? Και πως ξερω ποιο απ'ολα ειναι το σωστο backup?
    ديميتريس

  7. #7
    Εγγραφή
    20-12-2005
    Μηνύματα
    3.220
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49997/4997
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΞΑΝΘΗ
    Router
    Speedport W 724V
    SNR / Attn
    24,4(dB) / (dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jim_p Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πως γινεται fsck με backup superblock? Και πως ξερω ποιο απ'ολα ειναι το σωστο backup?
    Με την παράμετρο -b. Άκυρο όμως γιατί στο πρώτο σου μήνυμα έγραψες ότι το δοκίμασες οπότε λέω βλακείες.
    "I like offending people, because I think people who get offended should be offended" - Linus Torvalds

    "Παλιά είχαμε φτωχούς οι οποίοι ζούσανε σε φτωχογειτονιές. Τώρα, η οικονομικά δυσπραγούσα τάξη
    κατέχει στέγες υποδεέστερης ποιότητας σε υποβαθμισμένα αστικά κέντρα" - George Carlin
    Γα.... την πολιτική ορθότητα.

  8. #8
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.454
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Οποτε δεν υπαρχει σωτηρια, να το παρω αποφαση? Μηπως αλλαζει κατι το οτι τωρα γινεται mount, αρα να ξαναεκανα την διαδικασια που περιγραφει στο blog με το e2fsck και το mke2fs?
    Και κατι ψιλοασχετο. Μηπως επαιξε ρολο το noatime που ειχα σαν mount option στο fstab?

    Μεχρι στιγμης εχω κατεβασει φρεσκο iso, το εχω περασει σε στικακι, εχω γραψει σε χαρτι τι αλλαγες και τι εγκαταστασεις εχω να κανω (ενα ολοκληρο Α4 μου πηρε) και απλα μενει να το παρω αποφαση.
    ديميتريس

  9. #9
    Εγγραφή
    20-12-2005
    Μηνύματα
    3.220
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49997/4997
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΞΑΝΘΗ
    Router
    Speedport W 724V
    SNR / Attn
    24,4(dB) / (dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jim_p Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οποτε δεν υπαρχει σωτηρια, να το παρω αποφαση? Μηπως αλλαζει κατι το οτι τωρα γινεται mount, αρα να ξαναεκανα την διαδικασια που περιγραφει στο blog με το e2fsck και το mke2fs?
    Όχι να μην το πάρεις απόφαση μέχρι να αποτύχουν όλα 2-3 φορές Αν παίζει το mount με άλλο superblock, δοκίμασε το μήπως βρεις τα αρχεία. Στην χειρότερη, το photorec θα σου επαναφέρει τα δεδομένα αλλά δεν θα έχουν ονόματα οπότε θα είναι μανούρα να βρεις ποιο είναι τι, για αυτό δοκίμασε πρώτα άλλες λύσεις.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jim_p Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και κατι ψιλοασχετο. Μηπως επαιξε ρολο το noatime που ειχα σαν mount option στο fstab?
    noatime έχω ενεργοποιημένο από την πρώτη στιγμή που έμαθα ότι υπάρχει. Αποκλείεται να έφταιξε αυτό. Μην σου πω κιόλας ότι το noatime βλέπει πολύ περισσότερο testing στο fs από το relatime (ή όποιο άλλο είναι default) από την άποψη ότι δεν υπάρχει άνθρωπος που να μην το έχει ενεργοποιημένο.

    Ήταν κακιά στιγμή να κολλήσει την ώρα που έγραφε τις αλλαγές στα superblocks οπότε τα χάλασε όλα μαζί ή και συνδυασμός αυτού με κάποιο bug του ext4 που δεν το ξέρουμε. Αν δεν βιάζεσαι να το ξαναστήσεις (ή αν έχεις κάποιο σκληρό να τον κάνεις clone), κάνε δοκιμές μήπως και τα επαναφέρεις.
    "I like offending people, because I think people who get offended should be offended" - Linus Torvalds

    "Παλιά είχαμε φτωχούς οι οποίοι ζούσανε σε φτωχογειτονιές. Τώρα, η οικονομικά δυσπραγούσα τάξη
    κατέχει στέγες υποδεέστερης ποιότητας σε υποβαθμισμένα αστικά κέντρα" - George Carlin
    Γα.... την πολιτική ορθότητα.

  10. #10
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.454
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Οχι, δεν θελω να χασω χρονο με το photorec. Στο χρονο θα μου παρει για να βρει αυτα τα 5-10 αρχεια που θελω, εγω θα εχω στησει το μισο συστημα. Εκανα το mount του superblock ταδε και τα αρχεια που βρηκε απλα δεν μου εκαναν, οποτε απογοητευτηκα.

    Ξεκιναω εγκατασταση εκ νεου και ξαναποσταρω.
    ديميتريس

  11. #11
    Εγγραφή
    22-10-2007
    Μηνύματα
    505
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    38845/5000 Kbps
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΑΚΑΔΗΜΙΑ
    Router
    Thomson TG788vn
    SNR / Attn
    8.3(dB) / 14.7(dB)
    Δοκίμασε με το testdisk να κάνεις restore το partition.
    http://www.cgsecurity.org/wiki/TestDisk

    Εάν δεν βρίσκεις άκρη και θες περαιτέρω βοήθεια πες μου μιας και το έχω χρησιμοποιήσει αρκετές φορές και πάντα με επιτυχία.

  12. #12
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.454
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Τελειωσα πριν λιγο με την νεα εγκατασταση. Η παλια rip, μαζι με οσα μου πηρε Εχω ηδη βαλει τα σημαντικα πακετα που χρειαζομαι και εχω κανει ολες τις σημαντικες αλλαγες που ειχα σημειωσει (grub, fstab, apt preferences, sources κλπ). Ισως να μου λειπει τιποτα αλλα θα το βρω στην πορεια.

    Εχω ενα major προβλημα προς το παρον. O pcmanfm δεν βλεπει δικτυο και δεν εχει και καδο. Οταν δωσω στην address bar network://, smb:// ή trash:// μου λεει οτι δεν υποστηριζεται η ταδε λειτουργια. Εχω το gvfs εγκατεστημενο, αρα θα επρεπε να εχω trash://, και το samba-common, οποτε θα επρεπε να εχω και τα αλλα 2 πρωτοκολλα.
    Αν δεν δει δικτυο, δεν μπορω να παρω οτι εχω κανει backup κατα καιρους στο μπρικι, που ειναι μεν λιγα αλλα ειναι σημαντικα.

    Επισης, το sensors μου βγαζει την θερμοκρασια της cpu 15 βαθμους πανω! Το ειχα παθει παλιοτερα, το εφτιαξα οριζοντας κατι παραμετρους στο coretemp, αλλα τωρα δεν το θυμαμαι. Το περιεργο ειναι πως οταν εκανα εγκατασταση τον Ιανουαριο, δεν ειχα κανενα απο τα 2 προβληματα που λεω :/
    ديميتريس

  13. #13
    Εγγραφή
    31-10-2008
    Μηνύματα
    2.593
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Conn-x OTE
    Άντε,σιδεροκέφαλος...
    Όταν λες sensors εννοείς το psensors?Ή την εντολή?

  14. #14
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.454
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Το πακετο lm-sensors εννοω. Το sensors το χρησιμοποιω στο conky. Επισης δεν δουλευει και το hddtemp. Δεν τρεχει λεει ο σερβερ. Αυτο το συναντησα και τωρα τον Ιανουαριο που εκανα την φρεσκια εγκατασταση, αλλα δεν θυμαμαι πως το ελυσα.

    Πειτε καμια ιδεα για το προβλημα με το δικτυο και τον καδο... Εχω βαλει τα παντα απο gvfs και libfm (βιβλιοθηκη στην οποια βασιζεται ο pcmanfm) αλλα δεν καταφερα τιποτα. Μονο ενα υπομενου applications εβγαλε :P
    Επισης, δεν ξεκιναει το wbar, ανοιγει και κλεινει, και απο τερματικο δεν βγαζει κανενα σφαλμα. Και αυτο εδω με στοιχειωνει ακομα, αν και αυτη τη φορα αφησα πανω και τους 2 σκληρους οταν εκανα εγκατασταση.

    http://www.adslgr.com/forum/threads/...t=#post5907158

    - - - Updated - - -

    Νεο πληγμα! Δεν μπορω να βαλω την παλια καλη opera 12.x επειδη θελει κατι βιβλιοθηκες του gstreamer 0.10 που βγηκαν απο το repo αρχες Απριλιου! Γιατι θελω την παλια opera? Επειδη: α) speed dial με την εννοια που το καθιερωσε καποτε η opera κια οχι σαπια κουτακια με το τι επισκεπτομαι συχνοτερα, β) καταναλωση μνημης περιπου στο 1/3 των αλλων mainstream browsers και γ) η σημερινη opera εχει αθλιο rendering γραμματοσειρων απο τοτε που η 36 (ή η 37) ηταν ακομα στο developer channel και δεν φτιαχνεται ουτε με infinality!
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος jim_p : 31-05-16 στις 09:39.
    ديميتريس

  15. #15
    Εγγραφή
    31-10-2008
    Μηνύματα
    2.593
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Conn-x OTE
    Για το θέμα των λανθασμένων ενδείξεων θερμοκρασίας,περιγράφεται μια λύση εδώ(στο Tips and Tricks)
    https://wiki.archlinux.org/index.php/lm_sensors
    Το opera 12 είναι πια τελειωμένη ιστορία.Μπορείς να το αντικαταστήσεις με το Vivaldi.

Σελ. 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Πρόβλημα με σύνδεση ADSL
    Από wire στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-05-16, 20:17
  2. Πρόβλημα με ταχύτητα σε Adsl γραμμή
    Από jimleft στο φόρουμ Nova
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-05-16, 15:23
  3. Προβλημα με disk usage ;
    Από nikoslykos στο φόρουμ Σκληροί δίσκοι, αποθηκευτικά μέσα και λοιπά περιφερειακά
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-05-16, 03:18
  4. Πρόβλημα με WIFI router
    Από thanoscyp στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-05-16, 10:48
  5. Πρόβλημα με προγράμματα OrbMT και DMT
    Από GeorgePr στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-05-16, 18:01

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας